Aan 'n Europese herbewapening valt niet te ontkomen Pill nf Om HET SYMBOOL VAN PETRUS' STOEL T De geschiedenis van de Pausen RADIO Duitsers moeten wel sparen bij kopen van !uxe~waren OF WIJ ERVOOR VOELEN OF NIET: De Verenigde Staten hebben Europa nodig Arbeidsonrust in Engeland OP VREDEHOF Wijzi e< Pausbrieven worden Mgr. Giobbe aangeboden BEURSOVERZICHT PAGINA 4 DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Wanneer men zegt, dat de Europese volkengemeenschap be rust op een drievoudige grond slag, doordat Europa zijn politiek bestaan te danken heeft aan het Romeinse Rijk, zijn wezenlijke eenheid aan het Christendom en zijn geestelijke vorming aan de klassieke traditie, zoals de En gelse cultuurhistoricus Christo- phor Dawson in zijn boek „De Schepping van Europa" uiteen zet, moet men daarbij wel be denken, dat het evenzeer als de Romeinse geest, en zo niet meer, de Kerk is die een pijler der Westerse beschaving genoemd moet worden. Kerk en beschaving De rol van het Christendom heeft zich immers niet beperkt tot het scheppen van de Euro pese eenheid alleen. In het stre ven der gehele mensheid naar aardse welvaart en in de gees telijke vooruitgang der mensheid heeft het als geen andere cultuur factor aandeel genomen. Het is een deel van de taak die de Kerk zich weet opgelegd, om de geestelijke beheersing der goe deren, die de mens ter beschik king staan, te bevorderen. Tussen Kerk en beschaving bestaat dan ook het nauwste verband. Men mag de geestelijke vorming van Europa daarom niet toeschrijven aan de klassieke traditie alieen, alsof zij de enigste of zelfs voor naamste invloed hierop heeft uit geoefend. Men zou de historische werkelijkheid miskennen en ge weld aandoen. "Veeleer is het zó geweest, dat de z.g. klassieke cultuur der heidense oudheid in dienst der Kerk is getreden en door haar als meesteres en leid ster werd benut voor de vorming van de Westerse cultuurgemeen schap. "Vertegenwoordigers van een ontkerstende beschaving zullen dit met opzet ontkennen en een tegenstelling zien .tussen Kerk en cultuur. Maar dit doet aan de PROGRAMMA WOENSDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM 1 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20,00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. mu ziek, 8.00 Nieuws en weerberich ten 8.15 Gram. muziek, 8.18 .On der ons gezegd", 8.23 Gram. muziek, 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. muziek (9.309.35 Waterstanden), 10.00 Schoolradio. 10,20 Voor de vrouw, 10.35 Voor de vrouw, 10.35 Radia Volks universiteit: dr. G. van Dam: Rheuma-bestrijding. 11.30 Gram. muziek, 12.00 Promenade-orkest 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Voor het platte land, 12.38 Gram. muziek 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek. 13.40 Gram. mu ziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert 15.00 Kinder koor, 15.20 Voor de jeugd, 15.50 Pianorecital, 16.00 Voor de jeugd 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Instrumentaal kwartet. 17.45 Regeringsuitzen ding: drs. L. Coomans de Ruiter: Vogelgeschreeuw en bijgeloof in sommige streken van Indonesië, 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia 18.20 Actualiteiten, 18.30 Radio Volksuniversiteit: dr. H. Groot: De spectra der sterren, 19.00 „Ondernemers en arbeiders", causerie 19.15 Gram. muziek: 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Politiek commen taar, 20.15 „Der Zigeunerbaron", operette. 21.40 .Aanslag op een dode Meester" hoorspel, 22.2C Amusementsmuziek, 22.45 „Ds natuur maakt geen sprongen" causerie. 23.00 Nieuws 23.15— 24.00 Gram. muziek. HILVERSUM 2. 298 m 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek 7.30 Gram muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gewijde muziek, -8.45 Gram. mu ziek, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram. muziek. 11.25 „Ontheemden", hoorspel, 12.00 Pianorecital, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgel concert 13.00 Nieuws, 13.15 Mili taire reportage, 13.20 Lichte mu ziek, 13.50 Gram. muziek 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Meisjes koor, 16.00 Gram. muziek 16.15 Voor de jeugd 17.30 Harp- ensemble, 18.00 Kerkkoor 18.3C Pianotrio. 19.00 Nieuws en weer berichten, 19.15 Voor de ieugd. 19.30 Gram. muziek, 19.40 Radio- krant 20.00 Nieuws 20.05 Com mentaar familiecompetitie. 20.15 Concertgebouworkest en solist. 21.30 Lijdensoverdenking. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gram. muziek. 12.30 Weerberichten, 12.32 Causerie. 12.35 Gram. muziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsorkest en solist 14.00 Gram. muziek, 14.30 School radio, 15.45 Svmphonie orkest en solisten, 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. muziek. 17.30 Causerie. 17.40 Gram. muziek 17.50 Boek bespreking, 18.00 Viool en piano 18.20 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. muziek 19.50 Voordracht 20.00 Omroep orkest en soliste 21.00 Actuali teiten, 21.15 Gram. muziek. 22.00 Nieuws, 22.15 Instrumentaal kwartet. 22.50 Gram. muziek, 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Ver zoekprogramma. BRUSSEL 484 m. 12.05 Licht ensemble. 13 00 Nieuws. 13.10. 13.30. 14.30. 16.30 17.10. 17.45. 18.30. 19.00. 19.20 en 19.40 Gram. muziek. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. muziek, 20.30 Uitwisselingsprogramma FrankrijkBelgië, 21.30 Gram. muziek.' 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Gram muziek. 22.55 Nieuws, 23.00 Gram mu ziek. 23.55 Nieuws realiteit van dit nauwe verband tussen beide niet af. Het is niet te betwijfelen, dat, wil onze cul tuur niet eenvoudig vernietigd worden, zij op deze christelijke grondslag dient te berusten. Dit geldt trouwens niet enkel voor de beschaving van het Westen alleen, maar voor alle bescha ving in het algemeen. Bescha ving is toch immers een aange legenheid van de geest, van de ziel van de mens. Juist op dit terrein nu maakt het Christen dom, de Kerk aanspraak op god delijke, absolute rechten. Het be hoort daarom tot de wezenlijke taak van de Kerk de beschaving en de geestelijke vooruitgang der mensheid te bevorderen. Het is echter de opdracht der echte, ware geschiedschrijving, die als onbevooroordeelde wetenschap moet optreden, dit met historische bewijzen aan te tonen. Een Nederlandse Paus-geschiedenis Daar dient zich nu in een waar dig Nederlands gewaad de ver taling aan van „De geschiedenis van de Pausen" door prof. dr. Gaston Castella, professor in de Kerkgeschiedenis aan de Univer siteit van Freiburg (Zwitserland). De Uitgeverij J. J. Romen en Zonen te Roermond laat dit werk in 18 a 20 maandelijkse afleve ringen verschijnen. Drie ervan hebben nu reeds het licht gezien en worden voorlopig practisch bewaard in een bijgevoegde op- bergmap, totdat bij de laatste aflevering een linnen stempel- band beschikbaar zal worden ge steld, waarin men het gehele werk op vertoon van een inge sloten bon gratis door de uitgever zal kunnen laten inbinden. Men zal niet kunnen ontkennen, dat deze wijze van publicatie ver schillende aantrekkelijke voorde len biedt. Doch de grootste en voornaam ste aantrekkelijkheid van dit boek ligt voor de lezers in de eigen innerlijke waarde van het werk zelf. Reeds de met zorg gekozen illustraties die het ver luchten, trekken terstond de aan dacht en laten vermoeden dat wij hier te doen hebben met een ge schiedkundig werk, dat zowel om de boeiende verhaaltrant van de schrijver als om de belangrijk heid van het behandelde onder werp van de allerhoogste bete kenis is. De wetenschappelijke naam van de Freiburgse hoog leraar staat er borg voor, dat dit boek, alhoewel nie.t voor vakmen sen, maar voor bredere kringen bedoeld, uit het oogpunt der ge schiedschrijving de toets der cri- tiek kan doorstaan. Het is boven dien zo geschreven, dat het in derdaad bevattelijk en prettig leesbaar is. Het is dan ook wel zeker, dat voor deze Paus-geschie denis in Nederland veel belang stelling zal bestaan, niet alleen omdat hier overvloedig apolege- tisch materiaal wordt verschaft om allerlei steeds weer opduiken de fabeltjes en historische on juistheden afdoende te weerleg gen, maar vooral omdat het Paus schap in de loop van de 19 eeuwen van zijn bestaan op de cultuur van het Westen en naderhand van geheel de wereld een beslis sende invloed heeft gehad en nog steeds uitoefent. Afgezien van 't standpunt dat men tegenover het Pausschap als zodanig inneemt, kan men zijn historische bete kenis niet zonder meer voorbij gaan. Het juiste inzicht nu daarin wordt gegeven door het inder daad monumentele werk van Cas tella, dat in een grootse synthese de Geschiedenis der Pausen in haar onderlinge samenhang en haar verband met de andere his torische feiten volledig recon strueert. Sint Pieters Stoel Het. christendom is in feite be lichaamd in één enkele organisch- opgebouwde instelling, de Katho lieke Kerk. Wat in dit organisme, evenals in iedere organisatie, het eerst nodig is, dat is een band van eenheid en een leidende macht, die volgens vastgestelde regels van de een op de ander overgaat. Aan die eis voldoet de Kerk met haar Hoofd, de Paus van Rome. Kerk zowel als Pausdom bezit ten echter een uitgesproken eigen aard. Beide zijn zij menselijk in hun ledematen, maar tegelijker tijd zijn zij bovennatuurlijk, god delijk in hun oorsprong, hun doel en de middelen die hun tot het bereiken van dit doel zijn gege ven. Voor wat het Pausschap be treft: het pauselijk gezag bezit zijn onverwoestbaar fundament in de waarden van de Verlossing: „Gij zijt Petrus (d.i. steenrots) en op deze rots zal Ik Mijn Kerk bouwen." Hierdoor ontving Pe trus gebiedend gezag en werd hem de opperste leiding der Kerk toevertrouwd. Hij draagt de sleutels van het rijk des hemels. De overgang nu van dit aan Petrus verleende gezag op hen, die zich als zijn opvolgers be schouwen, steunt rechtens en in feite mede op het historisch be wijs van Petrus' verblijf te Rome, dat thans ook door niet- katholieke geleerden wordt er kend en door de jongste opgra vingen op de oude Vaticaanse heuvel van de Eeuwige Stad wordt bevestigd. Maar al berust het pauselijk primaat op eigen- wezenlijke gronden, al is het dus volstrekt niet uitsluitend het re sultaat van een historische ont wikkeling, die haar uitgangspunt zou hebben in Petrus' feitelijke werkzaamheid in de hoofdstad van het Romeinse Rijk, toch staat het de historicus volkomen vrij, aan te tonen hoe het door Christus' woorden gevestigde ge zag zich onder de leidende hand der Voorzienigheid in de loop der tijden heeft ontwikkeld en welke invloed er van is uitge gaan. Met de eerlijkheid, eigen aan objectieve wetenschap heeft Cas tella dit laten zien. Zijn prachtige boek, dat de meester verraadt, stelt het Pausschap tijdens zijn historisch gang in het daglicht Er zijn naast grootheid ook men selijke tekortkomingen en fouten maar in het grote geheel wor den de schaduwzijden ver over straald door de glans van het altijd „gulden Rome". Op 22 Fe bruari viert de kerk in haar Li turgie van oudsher het feest van Sint Pieters Stoel, zoals het prachtig heet. Het is het eigen lijke troon-feest van de H. Petrus als hoofd der kerk. Het is het feest van het Pausdom waarin Petrus tot op onze dagen ons in zijn opvolgers als herder en lei der blijft voorgaan. Bij 'deze gelegenheid krijgt onze warme aanbeveling van het grootse Pausboek van Castella des te meer achtergrond en na drukkelijkheid voor de brede kring van onze lezers. H.J. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft een ingenieus plan ontworpen, om tegelijkertijd de luxe' consumptie te beperken, de invoer van- luxe goederen te verminderen en bovendien de middelen voor de investering in de industrie bijeen te brengen. Er wordt niet genoeg gespaard in Duitsland, vindt hij, en nu wil hij de liefhebbers van extra ge neugten tot sparen dwingen. Hij wil op een serie luxe con sumptie- en gebruiksgoederen een toeslag van 25 procent hef fen, die besteed zal worden om investeringskapitaal te ver zamelen. Op deze wijze wil Erhard twee millioen mark per jaar aan over bodige koopkracht afromen. Het originele aan het plan is, dat de heffing niet als eenvoudige belas ting zal gelden, doch als een ge dwongen spaarsysteem. Wie een onder de regeling vallend product koopt krijgt daarbij een spaar- zege! en zodra hij genoeg zegels heeft gespaard kan hij die omzet ten in een lening aan de Staat. Erhard beschouwt dit systeem ook air een middel om de nadelen op te vangen, welke de liberali sering van de importen voor Duitsland met zich brengt. Het ligt namelijk in de bedoeling de heffing ook toe te passen op in gevoerde producten, zowel „luxe" levensmiddelen als gefabriceerde producten. Daardoor moet een overmatige invoer van deze pro ducten worden voorkomen en in dit opzicht werkt het systeem dus als een extra invoerrecht. Erhard heeft zijn plan aan de regering voorgelegd, die er echter nog geen beslissing over genomen heeft. Vice-kanselier Bluecher zeide, dat hij twijfelde aan de Nieuwe socialistische partij in Italië ROME (AFP), In Rovigo in Italië is een „autonome socialis tische partij" opgericht onder de naam „Giacomo Matteoti". Alle afgescheiden leden van de partij van Pietro Nenni zijn opgeroepen zich bij de nieuwe partij aan te sluiten. ENGELSE VLIEGBOOT VERONGELUKT 8 doden VELETTA, 18 Febr. (Reuter). Een vliegboot van het type Sun derland van de R.A.F. is op weg van Malta naar Gibraltar bij Bi- zerta in Tunis neergestort. Da acht inzittenden kwamen om het leven. technische uitvoerbaarheid van het plan. De minister van Financiën, Schaeffer, heeft, naar verluidt het systeem om dezelfde reden verworpen. Erhard heeft zijn plan ingediend, nadat een plan van Schaeffer om vijftig procent omzetbelasting, op genotmiddelen te heffen op sterke afwijzing der openbare mening is gestuit. De minister van Financiën wil des ondanks aan de door hem voor gestelde heffing vasthouden en het nieuwe plan niet aanvaarden. Hij heeft verklaard, dat het niet zijn bedoeling is door de heffing meer middelen beschikbaar te krijgen, doch uitsluitend om door het verminderen van overbodige importen deviezen te sparen. LIJK VAN ENGELSMAN GEVONDEN in haven van Rotterdam Zaterdag is in de Maashaven te Rotterdam drijvende gevonden het stoffelijk overschot van de Engelse zeeman Alex Ander Col Q. Horm, geberen 1 Nov. 1903 te Glasgow, die sedert 11 Januari j.l. werd vermist. Hij was boots man aan boord van het Engelse s.s. „King Edgard". WESTERLING NAAR CASABLANCA TANGER, 18 Febr. (AFP). Oud-kapitein Westerling, die se dert een week te Tanger verbleef, is niet meer in zijn hotel aldaar teruggekeerd. Hij zou zich naar Casablanca hebben begeven. Westerling heeft een Neder lands paspoort op naam van Lam- brecht. Naar het K.N.P. van het Na tionaal Bureau voor de Pauselijke Missie-Actie verneemt, zal op 15 Maart a.s. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internun tius voor Nederland, namens de H. Vader al de brieven in ont vangst nemen. zovele waarop Katholieken van Nederland hun lidmaatschap van het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting van het Geloof persoonlijk aan de Plaatsbekleder van Christus hebben bekend gemaakt. Tegelijk met de Pausbrieven' zal een oorkonde worden aangeboden waarin staan vermeld de statis tieken van dit Pau^lijk Missie genootschap in Nederland en de vorm van bijzondere activiteit, welke de vele parochiële direc teuren en zelatricen, alsmede de Katholieke pers en radio, hebben ontwikkeld ter gelegenheid van Missie-Zondag in het Heilig Jaar om het ledental te verdubbelen en waarvan deze Pausbrieven de tastbare resultaten zijn. Overeenkomstig het advies van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. L. Nigris te Rome, generaal-secretaris van dit Pauselijk Genootschap, heeft Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Giobbe zich bereid verklaard deze brie ven namens de H. Vader in ont vangst te nemen en Zijne Heilig heid persoonliik daarover verslag uit te brengen. In hoge Romeinse kerkelijke kringen bestaat grote belangstel ling voor deze succesvolle missie inspanning van Nederland. „Amerika heeft Eurona zelf ook hard nodig." Deze uitspraak wordt hier nu wel door geen mens meer ontkend. Belangrijk is echter, dat deze erkenning dezer dagen ook uit gezaghebbende Amerikaanse Dennen is gevloeid en zelfs met nadruk is uitgesnroken door Tho mas E. Dewev. de man. die bii de laatste presidentsverkiezingen in Amerika de grote tegenspeler van Truman was. Als we ons oor te luisteren leg gen. mogen we wel zeggen, dat met deze uitspraken de weg wordt gebaand naar een beter begrip, over en weer. tussen Amerika en Europa. „Amerika heeft Europa nodig." Niet om een communistische aanvaller uit het Oosten even op te houden vóórdat deze de gele genheid krijgt ook Engeland te overrompelen, maar Amerika heeft er een overwegend belang bij, dat West-Europa niet in han den valt van zulk een aanvaller, omdat het Amerikaanse overwicht op de eventuele vijand, ten aan zien van grondstoffen en produc tie, verdwijnen zou als de Euro pese bodemschatten en de Euro pese fabrieken in handen zouden vallen van de Sovjets. Dit nu, is een belangrijke ver klaring, welke, naar wij verne men, ook in Nederlandse mili taire kringen met voldoening is ontvangen. Zij maakt een einde aan veel wanbegrip. Wij, hier in Nederland, waren blij met de Marshall-hulp, omtiat deze ons in staat stelde snel vele bressen ie dichten, welke door de oorlog waren geslagen en aller lei takken van bedrijf weer op gang te brengen, zowel op het terrein van de landbouw, als op dat van nijverheid en verkeer. Maar wij waren wat argwa nend, als men ons kwam vertel len, dat we nu erg dankbaar moesten zijn jegens Amerika. Het valt immers moeilijk te ge loven dat de buitenlandse poli tiek, van welke mogendheid ook, geleid wordt door overwegingen van barmhartigheid. Het was ook om deze reden, dat Nederland over het algemeen met weinig geestdrift de z.g. Atlantische ver dediging aanvaardde, hoe nood zakelijk zo'n gemeenschappelijke verdediging ook leek, gezien de zwakte van alle West-Europese landen. Wij hadden zo'n beetje het gevoel, dat we, in ruil voor de Marshall-hulp. het spits zou den mogen afbijten in een nieu we wereldoorlog, om dan verder aan ons lot te worden overgela ten. En dit gevoel werd er niet be ter op toen, enige magnden gele den, in Amerika steeds luider stemmen werden gehoord, die be toogden, dat Amerika zou moe ten terugkeren tot zijn oude poli tiek van afzondering. Waarom, zo werd gevraagd, moeten wij hier in Amerika hoge belastingen be talen om Europa te bewapenen? Ja, men ging zelfs zo ver te be weren, dat de Amerikaanse bur ger millioenen dollars moest offe ren, om deze door de Europeanen te laten verkwisten Na de rondreis van generaal Eisenhower zijn deze stemmen nagenoeg verstomd. In Amerika is men, na de eenvoudige en dui delijke uiteenzetting door de generaal, evenzeer tot de ontdek king der werkelijkheid gekomen, als wij hier: Amerika helpt Euro pa, niet uit barmhartigheid, maar omdat het Europa nodig heeft voor zijn algemene veiligheid, terwijl Europa de hulp van Ame rika niet kan ontberen bij de verdediging van het oude wereld deel. Wat dat betreft zijn we dus aan beide zijden van de Oceaan met beide benen op de grond geko men en dat is, bij de grote taak, die straks op onze schouders zal worden gelegd, een voornaam iets. Want aan de andere kant stelt de ontdekkine van de werkeliike stand van zaken des te dringen der de noodzaak van de Europese bewauenine aan de orde! Hier aan is niet meer te ontkomen. Immers, wordt West-Europa nog maals onder de voet gelopen, hoe gering is dan de kans on een Wij kwamen er in de avond aan, na een trein reis van negen uur, een treinreis, die een wisse wasje wordt, omdat men plezierig in de derde klas leren kus sens leunt en omdat de heren douaniers je om zo te zeggen aan huis komen bezoeken. Dat begint zo in de buurt van Roozendaal, als je je eerste broodje en je eerste sinaasappel hebt genoten. Dan komt de Hollandse douane op Wij nemen altijd een week vacantie, wanneer on ze medeschepselen niet aan vacantie denken. In Februari of daaromtrent. Wij genieten dan dub bel van ons zalig nietsdoen, omdat wij, anders dan in de zomer, geen nietsdoener onder niets doeners zijn, maar eindelijk nietsdoende uitzon deringen tussen al de nijvere lieden, die ons in zo'n week alleen maar benijden. Wij hebben dit jaar weer zo'n Fcbruarivacantie visite. Na haar maakt gevierd. Een Parijse vacantie. Eén week Parijs is ïnétroot niet langer dan het Belgische uniform h J strikt noodzakelijk is. zjjn entrée in je coupé, vele weken te kort, want in Parijs raak je nu eenmaal niet uitgekeken, kom je niet uitgefla- neercl. Dat weten wij sinds die week, want wij •waren nooit eerder in 's mensen tweede vaderstad geweest. Wij weten ook, dat we er nog heel dikwijls hopen te komen, want het is een goede stad, Parijs. dan eenvoudig, of je tweemaal kunt rijden op dat ene kaartje en als het lukt, ga je opnieuw aan het rekenen. Veer tien francs kost dan zo'n ritkaart. Een cent min der dan een Amster dams tramkaartje en je kunt er heel wat vaker dan één keer overstap pen. Zo vaak je wilt, maar je wilt het niet. In een ondergrondse tram zie je per saldo niets van Parijs, al ruik je er wel iets van. Je Vlaams klappend voor Brussel; Frans sprekend als je de grens van Frankrijk nadert, want de Belgen komen twee maal, aan de Noord- en aan de Zuidgrens. En ergens tegen Pariis aan begroet je een Frans man, wiens hele contro- lewerk eigenlijk iets weg heeft van een ple zierige verwelkoming in het zoete Frankrijk. Wij hebben weinig last gehad van de grens bewakers. Alleen de Belgen wilden in onze koffer grasduinen heen en terug. De Fransman en de Hollan der gingen vluchtig en vriendelijk te werk. Vriendelijk waren die Belgen trouwens niet minder; wél minder vluchtig. Wij waren wat je noemt tweemaal het haasje, want zo'n over hoor) gehaalde eivolle koffer, krijgt men nu eenmaal niet zn gemak kelijk weer dicht in een niet meer onbezette treincoupé en die doua niers laten je rustig modderen met je bagage, als hun werk eraan af is. «W\\\\\\\\\NW\\\V,IVW\\\WV\\\\\\\V\\\\\WWW\\\\\WW Maar goed, wij kwa men 's avonds in Pa rijs: Gare du Nord. Daar kun je onder de klok geen afspraak ma ken, had ons een bereis de vriend verteld. Maar hij heeft ongeliik. Dat kan wel degelijk. Wij zijn er zeker van, dat wij een wachtende ken nis daar onder die klok net even trefzeker ge vonden zouden hebben als onder 'n Hollandse stationsklok. Daar ech ter niet van en ook niet van onze lichte teleur stelling over de „licht stad", die tegenwoordig minder licht is dan Brussel, en Amsterdam, dachten wij, is nauwe lijks minder licht. Parijs maakte tóch 'n goede indruk. „Ja," zeg je alleen maar. voor het eerst van je leven iets van de stad ziende van uit de hal van het Gare wat armoedig met zijn du Nord, „ja, dit is nu gebeitste vloer en zijn En je hebt na je eerste rit de knoflookgeur van Parijs meteen wel te pakken, want nergens geurt de knoflook zo so listisch als op de onder grondse stations en in de ondergrondse tram. Wij gingen naar Mont- parnasse, die eerste avond. Daar wisten wij een hotel, waar we voor 110 francs konden lo geren. „Dat is een prijs van jaren her, meneer", hielp ons de hotelhoud ster uit de droom, „wij zijn met 330 francs wer kelijk niet duur." En ze waren niet duur want al was de kamer Parijs" en dan duik je meteen maar onder m de métro, die tenslotte ook Parijs is en waar voor je, de adviezen van goede vrinden indach tig, een carnet van vijf kaartjes hebt gekocht. De ritprijs komt je aan vankelijk helemaal niet goedkoop voor, want je weet nog niet zo alles van die carnets. Je be schouwt zo'n kaartje al te licht als een „over stapje" van de Amster damse tram. Je probeert burgerlijk bloemetjes- behang, het linnen was er helder en men miste er niets, zelfs niet de radio van de Jjuren. Want toen we de vol gende morgen, op onze eerste regenachtige Pa rijse ochtend, ontwaak ten. was het van de oer- nederlandse stemmen van de zingende zusjes, die ons uit de microfoon van onze buren toezon gen, dat zij alles wilden geven om steeds bij ons te zijn. nieuwe bevrijding! En ook dit wordt langzamerhand wel door iedereen ingezien. Omtrent de lasten, welke wij in dit verband straks zullen te dragen krijgen, valt uiteraard in Den Haag nog niets te vernemen. Voordat het nieuwe kabinet zich aandient, zullen wij hieromtrent niets horen. Evenmin is voors hands iets bekend over de vorm, waarin de Europese verdediging ten slotte gegoten zal worden. Komt er een Europees leger, waar voor in het bijzonder Frankrijk ijvert, of blijven we doorgaan met zovele nationale legers als er zelfstandige staten zijn? En dan is er nog de vraag of West- Duitsland aan de Europese ver dediging zal deelnemen. Gezaghebbende stemmen stel len vast, dat het in beginsel geen vraag meer mag zijn of West- Duitsland aan de Europese ver dediging zal mogen deelnemen. De krachtsverhouding tussen de twee werelden is, zo zeggen zij, zodanig, dat geen mankracht zal kunnen worden gemist. Iets an ders is het tfjdstip, waarop met de Duitse herbewapening zal wor den beginnen, En daarbij komt ook, dat West-Duitsland even zeer waarborgen verlangt. Wat het éne Europese leger be treft, over dit plan voeren enkele landen op uitnodiging van Frankrijk deze week in Parijs besprekingen, waaraan behalve Frankrijk, ook Italië, België en West-Duitsland zullen deelne men. De overige regeringen, wel ke een uitnodiging ontvingen, zullen voorlopig volstaan met 'n „toehoorder" naar Parijs af te vaardigen. Wat over deze dringende vraag stukken binnenkort te melden zal zijn, blijft voorshands nog on- geopenbaard. Wél zullen wij er rekening mede moeten houden, dat de lasten zwaar zullen zijn. Maar het lijkt er op, dat de nieu we regering ook te voorschijn zal komen met een plan tot vér strekkende bezuinigingen op de overheidsuitgaven. AUDAX LONDEN, 19 Febr. (Reuter) In Manchester zijn 3.500 spoorwegmannen in staking ge gaan en 11.000 man van hier hebben gedreigd met een sta king, welke morgenavond zal beginnen. In Liverpool voeren 3.000 spoormannen een langzaam aan-actie, evenals 10.000 collegae in Sheffield. De stakers eisen 7 a 15 procent loonsverhoging. De regering heeft 5 procent toege staan. STILLE PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 19 Febr. Een onbelangrijke markt met weinig verschillen en opmerkelijk wei nig handel voor Maandag. Zo werd de beurs van heden geken schetst. De kabinetscrisis is nog niet opgelost en hoewel de beurs de benoeming van oud-minister Steenberghe tot formateur a priori niet ongunstig acht, wil men toch eerst iets meer posi tiefs weten over de eventuele samenstelling van de nieuwe re gering. Olies openden goed prijshou dend, maar noteerden tegen slot onveranderd 311%. AKU's wa ren vast en boekten een winst van ruim 3 punten. Ook Philips kwam op een iets hoger niveau, nl. 253% (252). Unilever was goed prijshoudend, hetgeen even eens geldt voor de overige in dustriepapieren. De cultures wa ren licht verdeeld en voor zover er van belangstelling sprake was, concentreerde .deze zich in de rubberhoek, waar bescheiden winsten vielen te constateren. Voor het overige was deze afde ling prijshoudend. Voor de Indonesische gemeen teleningen, die de laatste dagen grote koerswinsten hebben ge boekt, werden iets lagere advies prijzen vernomen. De Scheepvaart afdeling had ook al uiterst weinig orders te verwerken en' was nagenoeg on veranderd. Staatsfondsen open den vrij zwak voor investerings certificaten, waarna een gedeel telijk herstel volgde. De conver- sieïening was vast. FEUILLETON door JEAN REMY 1. HOOFDSTUK I. Slechts weinig mensen zullen Vredehof gepasseerd zijn zonder de bewoners te hebben benijd Velen zouden al tevreden zijn geweest als zij een poosje op het terras hadden mogen verwijlen om van het prachtige, rustige landschap te kunnen genieten, waarop het uitzicht gaf. Hoog op een heuvel gelegen, was Vredehof een van die land- heerlijke woningen, die men aan iedere bocht van de weg in Frankrijk ontmoeten kan. Achter de smeedijzeren hekken weer kaatste zich de zon in de kleine vierkante ruitjes van de ontel bare glazen deuren, heel de dag. En in de middag leek de voor gevel daardoor nog langer dan zij al was. Op de eerste en enige etage waar dezelfde glazen deuren, nu met balcon dit spel herhaalden. vormde het gebroken dak met, dit alles een stukje architectuur, die geen enkele amateur uit de achttiende eeuw zou hebben ver loochend. Hoe Hef en harmonieus was dit alles met het park, dat als een groene lijst het kasteeltje omvatte met zijn lanen zijn goed onderhouden paden en voor hel huis de enorme gazons die de perken vlammende geraniums omsloten. Het was de laatste week van Juli om een uur of zes, toen, in de, stromende regen, die met on gekende hevigheid neerviel, een kleine Simca stilhield voor het hek en een man uitstapte. Ge bogen in de regen die hem zon der mededogen geselde, bekeek de reiziger de woning en ging naar het huis van de huisbewaar der, ofschoon het hek niet ge sloten was. Maar het was waar schijnlijk overbodig te wensen binnengelaten te worden door een huisbewaarder, die het hek niet meer behoefde te openen. Hij ging echter na vergeefs gebeld te hebben terug naar de auto en boog zich voorover naar iemand die erin zat. „Er is niemand thuis bij de huisbewaarder," zei hij. „Ga dan naar binnen, het hek is immers open." Het was een onvriendelijke vrouwenstem die het zei, die iets vijandigs had. Een hevige donderslag, vergezeld door een bliksemflits rechtvaardigde de gegeven raad en de bezoeker, die inmiddels het hek halverwege geopend had dat was genoeg om een Simca door te laten stapte in en met een feilloze start en dito aankomst stond hij stil voor de brede hoge stoep met de dubbele trap. Hij stapte opnieuw uit, deed enkele passen en greep de knop van de deur, die direct open ging. Aldus had hii zo vlug als maar mogelijk was een schuilplaats be reikt voor zijn koele dame en terug bij de auto hield hii hoffe lijk haar hand om zich letterlijk met haar in de schitterende hall van het huis te storten. „Bespottelijk, wat een avon tuur," zei de dame op ruwe toon „op een verlaten kasteel aan 'te komen in de stromende regen. Je ziet er uit als een verdronken kat en je pak is natuurlijk ver knoeid!" Hij antwoordde niet Hij keek om zich heen, zichtbaar over rompeld door de luisterrijke in druk die de hall op hem maakte „Ben je er eigenlijk wel zeker van dat je bij juffrouw Mareuil bent," vroeg de dame „dat zou werkelijk het toppunt zijn dat we in een vreemd huis waren, waar niemand ons verwacht!" De bezoeker antwoordde niet direct. Hij wees naar een zilve ren blad. dat op een antieke commode stond waarop een sta pel brieven lag en ook een teile gram. „Of we bii juffrouw Mareuil zijn!" zei hij. „Kijk maar hier is ons telegram, waarin we onze aankomst seinden en ook mijn brief. Alles ongeopend. Ik denk dat juffrouw Mareuil niet thuis is." „Als ze tenminste niet ver moord is door haar bedienden, die gevlucht zijn. en men er ons maar niet van beschuldigt." zei de dame dramatisch. De meneer begon te lachen. „Ik wist niet dat je zulk een criminele verbeeldingskracht had. mijn beste kind. Stel je gerust, wé zullen werkelijk niet gedaagd worden vanwege huisvrede breuk." Hij was in best humeur, mees ter van zichzelf en keek met zichtbare belangstelling naar wat hem omgaf: de mooie meubels in oude stijl, de kristallen kronen, een verrukkelijk Louis XV-tafel- tje enkele bloemen in een coupe de Lalique, die op een moderne smaak schenen te wijzen, in ieder geval op een jeugdig iemand. Zijn verrukte blik volg de met plezier de smeedijzeren trapleuning, die zijn krullen slin gerde fnet een gemak van een levende clematis, van boven aan de trap met zijn brede zware treden tot aan de marmeren vloer van de gang. De oude klok verbrak de stilte en sloeg zes uur. „Het is een echt sprookjes kasteel," zei hij opgewekt „ik kan me best indenken, dat de erfgenamen zich van het testa ment van de oude dame hebben meester gemaakt, dat is waar achtig de moeite waard!" Hij keerde zich om naar zijn vrouw, die ondanks een on weerstaanbare neiging om alles te becritiseren zich niet kon laten weerhouden het haar om ringende met bewonderende blik ken gade te slaan. „Wel, Jane!" zei hij innemend, is dat nu geen heerlijk plekje voor onze vacantie?" „Ja!.... het kasteel van de Schone Slaapster in het bos." Dat was alles deze droge op merking. (Wordt vervolgd) De Amerikaanse (rechts) in gespre van de Senaatscc Tom Conally, voc tenlandse Betrekti commissies, waar der Verenigde St totaal 100.000 mar Amerikaanse d (Var De vorldezingon politieke partijen t moet, zowel naar 1 de Katholieke Volk komt, zal een punt activiteit ten nauws van het kiesreglen voor de Tweede K< belangstelling beste gen gebleken. Hoe critiek werd ultgeoi stelde wijziging gc Enkele kieskringen maar weer achter Enkele kanttekenii bu het aan de or voorstel, zouden wij len stellen, dat de ai candidaten voor de mer een hoogst belt is. Groepen van ki voor een bepaalde heilige geestdrift on ondanks moet het c dat de samenstelling niet zonder meer aai lei vormen van ge worden overgelaten, fractie moet zo har: gelijk zijn samenges niet het geval dan het ene vraagstuk, orde komt, een ovi deskundigen, terwijl andere tevergeefs ni woordvoerder zoekt lijststemming is nu de belichaming van i Enerzijds dient het tigde Partijlid onge vloed op de samens de lijst te hebben, zjjds zal toch ook ze enige organisatorisch ter bereiking van omschreven doel, kui ontkomen. Teveel Verkiez De bezwaren, dii thans voorgestelde worden ingebracht o.m. de te grote ma de Verkiezingsraad toegekend. Wij kun zwaar niet delen. V kiezingsraad invloed van zaken krijgt, he den van de Partü i) belangrijk werk geda ben in eerste aanleg ten genoemd, zij hel adviescommissie var of van een aantal ki zen, commissies die i Vies een voorlopig) deze candidaten doe adviezen van deze en ook dat is in dit langrijk, kan eerst v weken, wanneer hie Verkiezingsraad een meerderheid aanwezi niet het geval, dan i advies gevolgd, dat z gelijk bij de leden tekomen. Maar tens e Verkiezingsraad f dat zonder bindingen den in de hoogst troont. De Verkiezing dubbele partijbestuur nit 2 leden van elk aangevuld met een kundigen, die toch behartiging van een rijke zaak als deze w «en zijn, Een of meer Op het advies, dat zmgsraad tenslotte 1 ujsts temming aan i rechtigde Partij plet leggen, kunnen volge staande reglement mi recties worden i Wordt de voorgestel van kracht dan voortaan slechts ééi mogelijk zijn. Ook hi< net bezwaar en o, met meer grond dan van het vorige. Toch naar onze mening, nog houden, dat het JJjststemming nimmei hng kan zijn om nc hele volgorde overhoc «tent men deze mogel huig aan de grosli me dan wordt de hel Via adviescommissies mngsraad in feite ove het immers ten Weer zo zijn, dat de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4