Een koninklijke onderscheiding voor Hr. Ms. kruiser „Tromp" Om het recht van de kiezer Immigratie-landen allesbehalve gedreven door menslievendheid.. Voor moedige oorlogsdaden Wijziging kiesreglement een verbetering? Prins Bernhard onthulde plaquette Mislukking bedreigt hen, die onvoorbereid vertrekken Moeilijkheden rond de opvolging van Kardinaal von Preysing Plechtigheid in Amsterdam HAAGSE BRIEF Het probleem der landverhuizing I/Voor wij vernemen: Jan Schiphorst nam afscheid DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 De Amerikaanse minister van defensie, George C. Marshall (rechts) in gesprek met senator R. Russell, links, voorzitter van de Senaatscommissie voor Militaire Zaken en senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen, tijdens de bijeenkomst der Senaats commissies, waarin Marshall mededeling deed van het plan der Verenigde Staten om nog dit jaar vier divisies met in totaal 100.000 man naar Europa te sturen, waardoor het aantal Amerikaanse divisies in dit werelddeel zes zal bedragen. De huldiging van de opvaren- van de „T: den van rromp", die in de (Van onze parlementaire redacteur) De verkiezingen van 1952 naderen en daardoor gaan ook de politieke partijen weer een periode van grotere activiteit tege moet zowel naar binnen als naar bulten. Op de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die dit week-eïnde te Utrecht bijeen komt, zal een punt aan de orde zijn, dat met deze verkiezings activiteit ten nauwste verband houdt Het gaat om een wijziging van het kiesreglement waarbij de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer wordt geregeld. Dat voor dit punt grote belangstelling bestaat is op de vergaderingen van de Kieskrin gen gebleken. Hoewel voordien op het bestaande stelsel veel critiek werd uitgeoefend, schijnt nu toch echter ook de voorge stelde wijziging geen algemene waardering te Itunnen vinden. Enkele kieskringen kwamen er zo reeds toe om zich dan toch maar weer achter het oude reglement te plaatsen. ling behoudens enkele kwali teitszetels, zonder meer afhanke lijk werd gemaakt van duizen den ongeordende wensen. En dat lijkt ons toch allerminst juist. Het stemgerechtigde Partijlid spreekt bij het noemen van can didaten, hij spreekt ook door zijn eigen vertrouwensmannen bij het afwegen van de verschillende belangen. Daarna komt het aldus tot stand gekomen advies nog maals bij hem terug doch dan voor wat men een laatste correc tie zou kunnen noemen. Theorie en practijk Intussen is het beroep op het oude reglement in feite toch ook geen beroep, dat hout snijdt. Theoretisch kan men inderdaad krachtens dit reglement meer dan een wijziging aanbrengen, maar in de practijk was het meestal zelfs niet mogelijk om er één verwezenlijkt te krijgen. Bij de groslijststemming van 1948 is dat nog eens duidelijk aange toond. Duizenden lieten hun voorkeur uitgaan naar de op het advies niet verkiesbaar gestelde candidaten van der Weyden en mr. Roolvink. Toch lukte het niet om het gestelde doel te berei ken. Wat wel lukte was een ho peloze verwarring in de kop groep, maar zulks had geenszins in de bedoeling van de kiezers Enkele kanttekeningen makend bu het aan de orde komende voorstel, zouden wij voorop wil len stellen, dat de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Ka mer een hoogst belangrijke zaak is. Groepen van kiezers mogen voor een bepaalde candidaat in heilige geestdrift ontsteken, des ondanks moet het duidelijk zijn, dat de samenstelling van de lijst niet zonder meer aan deze veler lei vormen van geestdrift kan worden overgelaten. Een Kamer fractie moet zo harmonisch mo gelijk zijn samengesteld; is dit niet het geval dan zijn er voor het ene vraagstuk, dat aan de orde komt, een overvloed van deskundigen, terwijl men voor 't andere tevergeefs naar de juiste woordvoerder zoekt. De gros lijsts te mining is nu als het ware de belichaming van dit probleem. Enerzijds dient het stemgerech tigde Partijlid ongetwijfeld in vloed op de samenstelling van de lijst te hebben, maar ander zijds zal toch ook zeker niet aan enige organisatorische ordening, ter bereiking van het boven omschreven doel, kunnen worden ontkomen. Teveel invloed van Verkiezingsraad? De bezwaren, die tegen de thans voorgestelde wijziging worden ingebracht, betreffen om. de te grote macht, die aan de Verkiezingsraad zou worden toegekend. Wij kunnen dit be zwaar niet delen. Vóór de Ver kiezingsraad invloed op de gang van zaken krijgt, hebben de le den van de Partij immers reeds belangrijk werk gedaan. Zij heb ben in eerste aanleg de candida ten genoemd, zjj hebben ook de adviescommissie van één kring of van een aantal kringen geko zen, commissies die met him ad vies een voorlopige keuze uit deze candidaten doen. Van de adviezen van deze commissies, en ook dat is in dit verband be langrijk, kan eerst worden afge weken, wanneer hierdoor in de Verkiezingsraad een twee derde meerderheid aanwezig is, Is dit niet het geval, dan wordt dus 't advies gevolgd, dat zo dicht mo gelijk bij de leden is tot stand gekomen. Maar tenslotte is ook de Verkiezingsraad geen college, dat zonder bindingen met de le den in de hoogste regionen troont. De Verkiezingsraad is het dubbele partijbestuur, bestaande uit 2 leden van elke kieskring, aangevuld met een aantal des kundigen, die toch zeker bij de behartiging van een zo belang rijke zaak als deze welkom moe ten zijn. Een of meer wijzigingen Op het advies, dat de Verkie zingsraad tenslotte bij de gros lijststemming aan de stemge rechtigde Partij pleegt voor te leggen, kunnen volgens het be staande reglement meerdere cor recties worden aangebracht, Wordt de voorgestelde wijziging van kracht dan zal echter voortaan slechts één wijziging mogelijk zijn. Ook hiertegen gaat het bezwaar en ogenschijnlijk met meer grond dan ten aanzien van het vorige. Toch moet men, naar onze mening, wel in het oog houden, dat het bij de gros- «jststemming nimmer de bedoe ling kan zijn om nogmaals de hele volgorde overhoop te gooien. Kent men deze mogelijke uitwer king aan de groslijststemming toe dan wordt de hele procedure via adviescommissies en Verkie- ringsraad in feite overbodig. Dan zou het immers tenslotte toch iveer zo zijn, dat de samenstel- (Van een onzer redacteuren) „Speciale aandacht wil ik schenken aan de moed en het held haftig gedrag van alle leden van de Koninklijke Marine in een tijd, toen alles verloren scheen, zo sprak Z.K.H. Prins Bernhard aan boord van Hr. Ms. Echte kruiser „Tromp" in de haven van Amsterdam, alvorens hij een plaquette onthulde, waarop de Ko ninklijke vermelding bij Dagorder stond gecalligrafeerd. Prins Bernhard wilde dit feit in de bijzondere aandacht brengen, om aan te tonen, dat het gedrag van de bemanning van Hr. Ms. „Java", „de Ruyter", „Piet Hein", „Tror/ip" en vele andere sche pen juist in de bange en benauwde dagen van 1942 wellicht doorslaggevend is geweest voor het gehele verdere verloop van de Nederlandse krijgsverrichtingen. jaren 1942 tot en met 1945 op deze oorlogsbodem hebben ge diend, groeide aldus uit tot een officiële erkenning van hun ge dragingen, van hoog tot laag be toond en omschreven in de Kon. vermelding bij Dagorder, die door de adjudant van Prins Bernhard Maandagmorgen aan boord van de kruiser werd voorgelezen, alvo rens de Prins het dundoek voor de plaquette weghaalde. Officiële belangstelling Een groot aantal autoriteiten was bij deze plechtigheid aanwe zig, omdat de „Tromp" als enig schip ongedeerd uit het strijd gewoel in de wateren rond Java heeft weten te ontsnappen. Al vorens Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in admiraalsuniform, zich aan boord begaf, waren reeds de ovei'ige autoriteiten gearriveerd: de Staatssecretaris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman, de bevelhebber der zeestrijd krachten vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, de Commandant Zee macht Nederland vice-admiraal J. J. L. Willinge, de Amerikaanse en Britse Marine-attaché's resp. commander Mac Kinnen en com mander Emes, de luitenant-admi raal b.d. C. E. G. Helfrich, de commandant van Hr. Ms. Tromp in oorlogstijd schout bij nacht F. Stam, luitenant-generaal Buur man van Vreede, oud-comman dant van de troepen in Indone sië, generaal-majoor der Mari niers M. R. de Bruijne, voorts r'e Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de burge meester van Amsterdam, de di recteur van de Mij. „Nederland" en vele andere genodigden. Natuurlijk waren er ook de op varenden van de „Tromp", die tijdens de verschillende oorlogs acties aan boord van de kruiser hadden gediend en die nu aan wezig konden zijn, om te ver gelegen. Het ging om Roolvink, het ging om Van der Weyden. Uitgaande van deze realiteit kunnen wij dan ook niet de me ning onderschrijven, dat men met het aanbrengen van één wijzi ging te weinig invloed op de sa' menstelling zou hebben. Dit te- meer niet omdat in het bestaan de systeem, zoals gezegd, deze éne wijziging uiterst moeilijk be reikbaar was, terwijl men nu zijn candidaat met 51, 33, 25 en 20% van de stemmen resp. op de eerste, tweede, derde of vierde plaats kan krijgen. Een laatste punt, waarbij wij nog een kleine aantekening zouden willen ma ken, betreft het bij de officiële verkiezingen gekozen worden met voorkeurstemmen. Nu is het zo, dat de candidaat, die deze uitverkiezing te beurt valt, al van te voren 'n verklaring heeft ondertekend, dat hij zijn zetel in dat geval niet zal aanvaarden. Een dergelijke methode doet op het eerste gezicht inderdaad niet erg democratisch aan en er was dan ook een echter niet door 't Partijbestuur overgenomen voorstel om haar te doen verval len. Het Partijbestuur stelt zich op het standpunt, dat hij die in vloed op de samenstelling van de lijst wenst uit te oefenen, dit bin nen het Partijverband kan doen en voor dit standpunt valt toch wel veel te zeggen. In feite gaat het ook hier om de samenstelling van de fractie, waarvoor de Par tij verantwoordelijkheid draagt, een verantwoordelijkheid, die echter ook op deze wijze door kruist zou kunnen worden door met een harmonische opzet in strijd zijnde activiteiten. HONDEN BETEN NEGENTIEN SCHAPEN DOOD Dezer dagen werden in een weiland te Rijswijk vijftien drachtige schapen en vier lam meren doodgebeten. De politie heeft een onderzoek ingesteld en voorzover men nu heeft kunnen nagaan hebben twee honden dit op hun geweten. Zaterdagmor gen bleek bij heit onderzoek dat een dezer honden reeds gedood en begraven was door de eige naar. Ook de andere hand, die verdacht werd van het dood bijten van schapen is oP aanwij zing van de recherche afgemaakt. nemen, dat juist hun doorzetting en moed van grote betekenis zijn geweest voor het verdere verloop van de zee-oorlog. „Merkwaardig schip' Z.K.H. Prins Bernhard vond de „Tromp" een van de merkwaar digste bodems van de Koninklijke Marine, niet alleen door het vele optreden, maar wellicht vooral omdat het schip en de beman ning zeer veel krijgsgeluk heb ben mogen ondervinden. Bij ver schillende gevaarlijke acties was deze bodem aanwezig, zo b.v. op 20 Febr. 1942, toen in Straat Bandoeng een nachtelijke aan val werd gelanceerd op de Ja- tanse vlooteenheden, voorts op 5 Juni 1944 toen na een stout moedige raid in de bezette haven van Sabang een ware verwoes ting kon worden aangericht onder de Japanse versterkingen. Verder van 19 tot 30 Juni 1945, toen de kruiser heeft deelgeno men aan een artillerie-bombarde ment van vijandelijke doelen in de baai van Balikpapan, om daar de kust stormrijp te maken voor geallieerde landingen, die in de eerste week van Juli d.o.v. inder daad werden uitgevoerd. Voorts is daar bijgekomen het voor de zeelui uit de tweede oorlog als heel gewoon be schouwde routinewerk van con- vooi-varen, maar dat wellicht nog meer van de mensen zal hebben gevergd, dan de hardste gevech ten. Onthulling plaquette Prins Bernhard heeft dit alles nog eens helpen herinneren aan de honderden aanwezigen en aan het gehele Nederlandse volk, om tenminste de mannen ter zee, die in die jaren hun graf in de gol ven moesten vinden, te blijven gedenken. Na zijn toespraak onthulde de Prins de plaquette, die aan stuur boord van Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" zal blijven herinneren aan de eervolle onderscheiding, die tot nu toe aan slechts drié bodems van de Kon. Marine is ten deel gevallen, nl. de „Flores". „Soemba" en sinds Maandagmor gen ook de „Tromp". Aan bakboordzijde herinneren twee koperen grafieken aan de offers, die de krijgsverrichtingen in de Indische wateren hebben gevergd, van enkele tientallen marinemensen van deze oorlogs bodem, die als een van de ge lukkigste schepen van de marine wordt genoemd, doch die zijn deel in treffers, slachtoffers en handelingen ten volle heeft gehad. Na afloop van de plechtigheid werden de Prins en de overige autoriteiten in de hut van de commandant, kapitein ter zee H. Bos, ontvangen en voordat Z.K.H. vertrok volgden de gebruikelijke saluutschoten, afgevuurd van de oorlogsbodem. In de strijd op Korea wordt door de luchtmacht van de Ver bonden Strijdkrachten gebruik gemaakt van een ontzettend wapen, dat de weg moet effenen voor de aanvallen der infanterie. Het is de „Napalm-vuurbom", bestaande uit een tank, gevuld met gelei-achtige gasoline. Deze tanks worden van geringe hoogte voor het doel neergegooid, dat dan geheel door vuur verzwolgen wordt. Een Lockheed F 80 straaljager, uitgerust met zes „Napalm"-bommen, gereed om op te stijgen van een der vliegvelden op Korea. Elk der tanks bevat 400 liter gasoline. De Nederlandse beroepsbevolking het gedeelte van de be volking tussen 15 en 65 jaar neemt jaarlijks toe met 40-000 personen. Over een tiental jaren, als het grote aantal kinderen dat kort na de oorlog geboren werd, om werkgelegenheid sal vraagt, stijgt dat aantal tot 75.000. Dat betekent dat over tien jaar de beroepsbevolking is toegenomen met elf percent Deze toename schept problemen, die in deze tijd een oplossing moeten vinden. Emigratie en industrialisatie zijn daarvoor de belang rijkste mogelijkheden. Een objectieve voorlichting daaromtrent is van belang, want velen laten zich in hun besluiten leiden door motieven als angst voor dreigend oorlogsgevaar, ho- ;e belastingdruk, en dergelijke, n het gemeenschapsoord Dra- kenburgh zijn daarom dit week end emigratie-inlichtingsdagen begonnen, waar belangstellenden en belanghebbenden die objec tieve voorlichting kregen. Dr. G. J. M. Delfgaauw hield de eerste inleiding, waarin hij een overzicht gaf van de sociaal- economische situatie in Neder land, in verband met het pro bleem emigratie-industrialisatie. De visie van dr. Delfgaauw was een optimistische: de groei van de beroepsbevolking in Neder land is uitzonderlijk voor West- Europa. In verscheidene andere landen is er juist een afname in bevolking, en daardoor krijgt Nederland zijn kansen. Men kan elders zijn productie nauwelijks op peil houden, om dat er geen arbeidskrachten meer beschikbaar zijn, en dat geeft Nederland de mogelijkheid te con curreren. Dr. Delfgaauw meende dan ook, dat, behalve voor de agrarische sector, de oplossing van het vraagstuk ligt in in dustrialisatie. Daarvoor is echter nodig, dat de jeugd van vandaag die beroepen kiest, waaraan in Je toekomst behoefde zal blijken te bestaan en nauwlettend die beroepen mijdt, die geen arbeids krachten meer van node hebben, of die binnen afzienbare tijd hun belang zullen verliezen. Bovendien is het noodzakelijk, dat de tegenwoordige generatie zich aanmerkelijk in zijn con sumpties beperkt, om straks vol doende middelen ter beschikking te hebben, om de productiemid delen, die voor het op-gang-bren gen van nieuwe industrieën wor den vereist, aan te schaffen. Emigratie-gebieden. In de inleidingen, die Zondag gehouden werden, gaf drs. J. F. van Campen een algemene oriën tatie over de diverse emigratie- gebieden en wijdde daarbij bij zondere aandacht aan Australië. Een voorwaarde voor het welsla gen van de emigratie is, aldus de inleider, een positieve doel stelling. De angts voor overbe volking in de wereld is bij de tegenwoordige stand van weten schap en techniek volkomen on gemotiveerd. Alleen in bepaalde gebieden bestaat een overbevol king, maar daarvoor zijn zeer wel oplossingen mogelijk. Men moet echter in het oog houden, dat de noodzaak van emigratie niet al leen een economisch vraagstuk is. maar dat ook sociale factoren een belangrijke rol spelen. Men kan maar niet om redenen van dreigende werkeloosheid een aantal overtollige arbeidskrach ten al of niet met subsidie uit het land afvoeren, daarvoor is nodig een grondige voorbereiding zowel van de individuele emi grant. als van het land. dat de emigranten ontvgwrt. Bliift deze voorbereiding achterwege. dan moeten mislukkingen het resul taat ziin. Te veel emigranten ver trekken nog in de mening, dat het ontvangede land hen nit menslievendheid onneemt. Daar van is natunrliik geen snrake. Zii hebben integendeel behoefte aan arbeidskrachten en verwachten van de emigranten dan ook pres taties. Men zal dan op de eerste plaats de taal van het betrokken land moeten kennen; de taal is de sleutel van het materiële succes van de emigrant. Wat betreft zijn godsdienstige overtuiging zal mén stevig m zijn schoenen moeten staan, want een consequente be leving van het geloof is niet over al zo eenvoudig als in Nederland, waar de katholieken zo verwend zyn met kerkelijke service. De landen, die voor Nederlan ders als emigratiegebied van be lang zijn, zijn vooral Canada, Nieuw-Zeeland en Australië. Canada is vooral belangrijk voor de agrarische sector, maar laat de laatste tijd ook graag vak mensen toe. Het streeft ernaar de immigranten 'zo snel mogelijk ui de bevolking op te nemen, om verbrokkeling daarvan tegen te gaan. Nieuw-Zeeland laat thans om zuiver economische redenen een 2000 immigranten per jaar toe. Het heeft echter te kampen met een ernstig huisvestigingspro- bleem en geeft daarom de voor keur aan vrijgezellen. Gezinnen worden alleen toegelaten als zij kunnen aantonen over wooon- ruimte te kunnen beschikken. Voor Australië ligt de zaak eigenlijk hetzelfde, maar in dit land spelen nog andere dan eco nomische motieven een rol. Australië wil namelijk ook om politieke redenen in tien jaar tijds zijn bevolking van 8 op 10 millioen zielen brengen en is daarom thans begonnen met jaar lijks 200,000 immigranten toe te laten. Uit Nederland zouden er daarvan tenminste 25.000 kunnen komen. Momenteel staan er hier 12.000 op de wachtlijst, terwijl aangenomen kan worden, dat 12.000 anderen bezig zijn de eer ste voorbereidingen te treffen. In het algemeen moet gezegd worden, dat, naar welk land men ook emigreert, steeds een inten sieve voorbereiding noodzakelijk is, wil men voor teleurstellingen worden behoed. heeft de auditeur-militair bü de krijgsraad te velde het inge stelde hoger beroep in de zaak tegen de illegale werkers, die na de bevrijding de vrouw Kitty van der Have om het leven brachten, ingetrokken zullen duizenden Zuid-Limbur gers deelnemen aan de Stille Omgang. Mgr. J. Hanssen zal in de Mozes- en Aaronkerk in Am sterdam een plechtige Hoogmis opdragen. viert de wereldgeleerde pater dr. Stein S.J.. directeur van de Vaticaanse Sterrewacht, op 27 Februari ai. zijn 80ste verjaar dag heeft de politie te Teuge vier jongemannen gearresteerd, die verdacht worden diefstallen te hebben gepleegd in het vroegere militaire kamp aldaar. is het treintraject Niimegen- Venlo weer hervat. heeft de Sjah van Perzië een telegram gestuurd naar de Utrechtse studenten voor de ge lukwensen, die bij zijn huwelijk werden aangeboden. zal op 28 Febr. a.s. in Amster dam een „Statistische dag" wor den gehouden, waar prof. Tin bergen inleidingen zal houden heeft de recherche te Breda een goede vangst gedaan met de aanhouding van de inbreker „George" uit Baarle-Nassau, die tussen April en November van het vorige jaar een buit aan hor loges en sieraden binnenhaalde van ruim f22.000. vond de nachtwaker van de firma Carps' Garenfabriek te Helmond gisteren tijdens ziin rondgang door de gebouwen het lijk van de 36-jarige werkster mej. S. Zij bleek door een hart- i verlamming te ziin getroffen ALS JONGERENCOMMISSABIS DER K.VJ». In hotel Zeiler te Baarn heeft de Jongeren Organisatie van de K.V.P. afscheid genomen van haar commissaris, drs. 3. Schip horst, die wegens het bereiken van een leeftijd, waarop men kwalijk tot de jongeren kan wor den gerekend, nit deze organi satie is getreden. De kringleider van Limburg, de heer Michel Debats, schetste de betekenis, die drs. Schiphorst voor de organisatie heeft gehad. De heer Bastianen uit Eindhoven haalde herinneringen op uit de tijd „toen de jongeren nog echt in de kinderschoenen stonden". De heer M. C. Polman uit Nij megen zei, dat de heer Schip horst het de jongeren gemakke lijk heeft gemaakt voort te bou wen op de fundamenten, die hij heeft gelegd. Belgische schilder op Bali door ram pok kers aangevallen De Belgische schilder Le Ma jeur wiens verblijf aan de Zuid kust van Bali in de loop der ja ren door duizenden toeristen werd bezocht, is door een bende van twaalf man met slagwapens aangevallen en beroofd. Toen in de aangrenzende desa op de kentongan (alarmtrom) werd geslagen, vluchtte de bende met de radio en een deel van het huisraad. De schilder werd later met wonden aan het hoofd en rug aangetroffen. (K.N-P.) De benoeming van een oDvolger voor de betreurde Bisschon van Berliin. wiilen Kardinaal von Preysing. laat nog steeds op zich wachten. Volgens inlichtingen, afkomstig uit de kringen van de bisschopneliike Curie van Berliin, is deze vertra ging hoofdzakelijk te wiiten aan bepaalde moeilijkheden. voort komende uit de houding der Pool se regering. Zoals men weet, behoren be paalde gebieden van het tegen woordige Polen, met name Szczecin en Pomorze, het vroe gere Stettin en Pommeren, vol gens kerkelijk recht nog steeds tot het Bisdom Berlijn. Ofschoon het Vaticaan de nieuwe Oder- Neisse-grens tot nu toe niet heeft erkend, wenst de H. Stoel in het belang der gelovigen bij de be zetting van de bisschoppelijke zetel toch zoveel mogelijk met de opvatting en de wensen van de bestaande facto-regering re kening te houden. De onderhan delingen tussen de Poolse rege ring en het kerkelijk gezag zijn juist op dit punt echter tot dus ver uiterst stroef verlopen, gezien de intransigente houding van de Poolse machthebbers, die al het mogelijke beproeven, teneinde 'n definitieve erkenning van de annexatie van het vroeger Duit- H. Vader verleent hulp aan overstromings-slachtoffers (K.N.P.) De bevolking van Emilia in het bisdom Ferrara heeft tengevolge van de over stromingen van de Reno zwaar te lijden. Hele streken zijn in een waterpoel veranderd. Kardi naal G. B. Nasalli-Rocca di Cor- neliano, aartsbisschop van Bo logna. heeft aan de H. Vader ver slag uitgebracht over de omvanj van de ramp. Paus Pius XII heef. onmiddellijk de president van de Pauselijke Hulpactie, Mgr. Bal- delli, naar het getroffen gebied gezonden met de opdracht le vensmiddelen en kleding te ver- strek-ken. Met de hulp van de aartsbisschop van Ferrara, Mgr. Ruggero Bovelli, konden onmid dellijk 5000 personen worden ge holpen. De waarde van de uitge reikte levensmiddelen en kle dingstukken bedraagt ruim een kwart millioen gulden. 150ste geboortedag van Kardinaal Newman (K.N.P.) Op 21 Februari a.s. zullen de Engelse Katholieken de 150ste geboortedag vieren van Kardinaal John Henry Newman, de grote bekeerling en theoloog, stichter van de Oxford-beweging, een literaire kruistocht tot ver nieuwing van de Anglikaanse Kerk, Hij is de grondlegger van een nieuwe opbloei van het Ka tholicisme in Engeland. Van de vele boeken, die hij schreef, zijn de bekendsten de „Grammar of Assent", de „Apologia pro vita sua" en „The dream of Geron- tius". se gebied achter de Oder-Neisse- linie door de Katholieke Kerk te prejudiciëren. Aan de andere kant zouden de kerkelijke auto riteiten van Berlijn niets liever willen dan dat de Paus spoedig aan de vurige wens der Berlijnse katholieken tegemoet zou koinen en hun weer een nieuwe opper herder zou geven. De belangen van de gelovigen op deze geëxpo neerde voorpost der Kerk maken deze wens volgens de algemene opvatting der kerkelijke autori teiten van dit betrekkelijk jonge bisdom bijna -tot een gebiedende eis. Op Sacramentsdag Zaligverklaring van Paus Pius X? (K.N.P.) De voorlezing van het decreet op Zondag 11 Febru ari j.l. in tegenwoordigheid van de H Vader, waarbij de twee ge nezingen, door tussenkomst van de Eerbiedwaardige Dienaar Gods Pius X verkregen, als won deren worden erkend, is in Ro meinse kringen aanleiding ge worden tot vele gissingen aan gaande de datum van de zalig verklaring van deze heilige Paus en het ceremoniëel, waarmede deze zaligverklaring zal worden voltrokken. Van de vele geruchten schij nen er enige niet onwaarschijn lijk, zoals b.v. dat de datum van de zaligverklaring van Pius X, de Paus van de Eucharistie, wel zou kunnen samenvallen met Sa cramentsdag. 24 Mei a.s. 101-jarige overleden In de ouderdom van honderd en een jaar en vier maanden is te Gouderak overleden de wedu we Neeltje Blom, geboren van Duyvendijk. ADMIRAAL FECHTELER DE ENIGE CANDIDAAT WASHINGTON, 19 Febr. (Reu ter). Naar te Washington wordt vernomen zal admiraal Fechteler, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de At lantische Oceaan, de enige zijn wiens naam aan de plaatsver vangers van het Atlantisch Pact zal worden voorgelegd als can didaat voor de post van opper bevelhebber van de zeestrijd- krachten van het Atlantisch Pact in de Atlantische Oceaan. HOOFDKWARTIER GENERAAL EISENHOWER PARIJS, 19 Febr. (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower zal op een stuk grond van de Franse regering komen van ongeveer 25 hectare, gelegen ten Noord-Westen van Rocqen- court aan de hoofdweg Versaille- Saint Germain. And ré Gide overleden PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De Franse schrijver André Gide is Dinsdag in zijn huis te Parijs overleden. Hij was 82 jaar. Na het beëindigen van het Concertgebouw-conflict zijn de eerste concerten vastgesteld op Woensdag en Donderdag a.s. Deze concerten staan onder leiding van Josef Krips met als solist Enrico Mainardi. Tijdens de repetitie van het orkest onder leiding van Josef Kmps.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5