S Nieuw Oorlogsdreiging vindt oorzaak in starre houding van Rusland MacArthur beveelt hervatting initiatief van V.N.-troepen HIMIST SCHEPEN IN NOOD voor de kust van Bretagne Protest tegen vervolging van onwettige staking iCTOREN Schepen in nood Westelijk antwoord aan de Sovjet-Unie De werkelijke oorzaken van de spanning Nederlandse stomer verleent hulp aan schipbreukelingen 2-jarig kind gedood De toestand aan het Koreaanse front Geen plannen 38e breedtegraad willekeurig te overschrijden chopswijding van Lierde 1.33 3.55 0.65 fervan KKER sfe modellen M DEKKER a r,T^rS^.r„.DrLT: CITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Requiemmis voor de gevallenen in Korea Nota bevat vijf punten Eerbetoon voor kolonel den Ouden Depressiestroom houdt nog aan, buien met hagel of sneeuw Sultan Hamid binnenkort voor De Kabinetscrisis De arbeidsonlusten in Engeland Labour opnieuw overwinnaar Belgische mijnwerkers hervatten het werk Scheepsberichten Koninklijk Paar ontving diplomaten Nationale feestdag AG 25 FEBRUARI: LANSTAD (K.N.P.). isius van Lierde, de pas Sacrlsta van Z. H. tie enige dagen geleden H. Vader in bijzondere werd ontvangen, is [gens de eisen van het van het Pauselijk Hof met zijn bezoeken aan nalen van de Romeinse einde zich aan hen voor persoonlijk onderhond van Lierde vernam de correspondent van het lat diens benoeming bij slijk Hof door de Kardi- Prelaten van de Romein met instemming was be- functie van „Sacrista", de Augustijner orde is uden, is bijna altijd aan aan vergeven. Er komen der Franse prelaten in ictie voor, namelijk tij- verblijf van de Paus te In 1716 werd een Bel- ugustijn tot deze functie tholieken van Nederland iet zich dan ook tot een nen, dat de H. Vader, zij :ven tot internationalisa- het kerkelijk bestuur te eze hoge waardigheid in stad aan een Prelaat vart idse afkomst heeft ge- i. Zoals bekend is zal n Lierde op Zondag 25 door Kardinaal Pizzardo :hop worden gewijd. De tie geschiedt in de kerk H. Augustinus te Rome. KMAAR TETRA LUIERS HNGSBROEKEN leine stijging per neest gevraagde. ar U de worden, speciaal ook fruitteelt. - TEL. 277 K 2209 •nvoudig, dunkt mij", iverig alles stond te ittekijkers nodig. Hij cht als extra attractie Heen wonder, dat de werd en geen voet en. Maar ja, hij keek paar dappere kerels Hou maar op! Het is innekende Ploeg bars ok dapper genoeg en en kunnen oplossen! armsysteem toch wel je wat? Ik rijd voor en eindje het bos in. uis ook. Wij bevinden Ije naar het bos rijd, dan zullen vermoede- rederik Ploeg ging er holen bij het Knekel- ;jes later floepten er ctrische schel oorver- Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, ff 1*77 per mud. indusieff Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum ff 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum ff 4.—; HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelatie,: Noorderbank, Neder!, Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina I Woensdag 21 Februari 1951 46e Jaargang No. 12099 Kantoren: HOORN, Draafslrigel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DEN HAAG. 20 Febr. In de SL Jccobuskerk aan de Park straat alhier werd gistermorgen een H. Mis van Requiem gece lebreerd voor de gevallenen op Korea. De mis werd opgedra gen door de hoofdaalmoezenier luitenant-kolonel P. Schoonebeeb geassisteerd door de garnizoen»- aalmoezeniers majoor P. van Groenendijk en majoor C. Lou- rent Rond de katafalk stonden twaalf soldaten van het garde regiment grenadiers en jagers opgesteld. Onder de aanwezigen werden om. opgemerkt: vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, staatsse cretaris van Oorlog en Marine; luit.-generaal B. R. P. F. Hassel- man, chef gen. staf: luit.-gene raal D. C. Buurman van Vreeden, bevelhebber le mil. afdeling; gen.-majoor E. Engles, oud commandant der 7 December di visie en voorts zeer vele officie ren van het voormalige KNIL, gen.-majoor mr. W. J. van Dijk, chef van het kabinet van de mi nister van Oorlog, generaal mr. H. J. Kruis en een aantal reeds onder de wapenen geroepen manschappen van het aanvul lingsdetachement voor Korea. Voorts een aantal familieleden van de gevallenen onder wie mevr. Den Ouden. PARIJS, 21 Febr. (Reuier) Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben in hun Maandag aan Andrej Wisjinsky, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, overhandigde nota's medegedeeld, dat zij bereid zijn een Viennogendhedenconferentie te Washington te houden, welke zich zon bezig houden met de „werkelijke oor zaken" van de spanning in de wereld. Zij stelden voor, dat de plaats vervangers der ministers van buitenlandse zaken op 5 Maart te Parijs zouden bijeenkomen ter voorbereiding van de confe rentie en ter vaststelling van een datum. In de nota's wordt om. ver- klaard: 1. De Sow jet-beweringen over Tal van schepen zijn in de af gelopen nacht in nood geraakt voor de kust van Bretagne en in de Golf van Biskaye, waar hevige stormen woedden. Eerst kwam het bericht binnen, dat 't Noorse schip „Marga" om hulp had ge vraagd. Andere Noorse schepen, die de seinen opvingen, geraak ten later ook in moeilijkheden en waren niet in staat assistentie te verlenen. Het Nederlandse schip „Winterswijk" heeft schip breukelingen aan boord genomen. Onophoudelijk kwamen in de afgelopen nacht de berichten bin nen bij de Franse havenautori teiten, dat er zich schepen in nood bevonden. Het Noorse schip „Marga" seinde het eerst om hulp. Het bevond zich in zin kende toestand. De Noorse sto mer „Lionel" ving de alarmsig nalen op en voer in de gevraagde richting. De zee was dermate ruw, dat ook dit schip in moei lijkheden geraakte. Reddingboot zoek Het Nederlandse s.s. „Winters- wijk", op wog naar Rotterdam, verleende eveneens assistentie. Enkele Noren van de „Marga werden aan boord genomen. Een reddingsloep verloor men uit het zicht, zodat gevreesd wordt voor het leven van de inzittenden. Op de „Marga" bevonden zich heden ochtend nog 18 man, toen het schip zich in zinkende toestand bevond. Een derde Noors hip. de „Acadia", snelde eveneens te hulp, maar moest later zelf hulp vragen. De Nederlandse sleepboot „Ty- ne" is uitgevaren naar de m nood verkerende schepen. De Win terswijk" is in de buurt geble ven. ANTI-SABOTAGEWET" IN FRANKRIJK PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De Franse regering bestudeert een wet, die beoogt een einde te méiken aan „de activiteit van sa boteurs", zo heeft Brune, de mi nister van P. T. T. in de Natio nale vergadering medegedeeld. In de Golf van Biskaye Een Grieks schip is do prooi van de golven geworden in de Golf van Biskaye, nadat het stuur was gebroken. Twee opvarenden werden gewond. Alle pogingen om de schade te herstellen mis lukten. NA MISHANDELING DOOH DIENSTBODE 2- Zaterdagmiddag j.l. is h«*t jarig dochtertje van de familie D te Bergen op Zoom plotseling overleden. Bii het vaststellen van de doodsoorzaak werden verwon dingen en kneuzingen op het on derlichaam van het' kindje ont dekt. Het. door de, recherche in gesteld onderzoek hééft uitge wezen dat. het 16-jarig dienst meisje het kind bij afwezig heid van de moeder, doordat het wat lastly was. ernstig heeft mishandeld. De dienstbode is ge arresteerd. de bedoelingen van de drie wes telijke mogendheden en West- Duitsland zijn absoluut van eni ge grond ontbloot. 2. Duitsland en zijn aandeel aan de westelijke defensie zijn duidelijk niet de oorzaak van de huidige spanning. West-Duits- land heeft geen militaire macht of oorlogsindustrie terwijl Oost- Europa een centrum van massa le bewapening is. De huidige ernstige spanning is het resul taat van de algemene houding, die de Sowjet-Unie sedert het einde van de oorlog heeft aan genomen. 3. De vrije landen hebben geen andere keuze om hun veiligheid te verzekeren dan stappen te ne men om de grote ongelijkheid tussen de strijdkrachten in de wereld te verminderen. 4. De plaatsvervangers zullen in Parijs bijeenkomen om een agenda voor de besprekingen der Grote Vier voor te bereiden. De ze agenda moet bevatten: de oor zaken van de spanning in Euro pa, het huidige peil der bewape ning, Duitsland, het vredesver drag met Oostenrijk en andere TELEGRAM VAN TRYGVE LIE Naar aanleiding van het sneu velen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden ontving de Neder landse regering door tussenkomst van de heer van Balluseck. de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, het vol gende telegram van de secretaris generaal der Verenigde Naties, de heer Trygve Lie. „Ik heb de eer Uwe Excellentie en regering en volk van Neder land mijn diepe deelneming te betuigen bij het sneuvelen van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse bataljon bij de strijd krachten der Verenigde Naties in Korea". Voorts ontving de Nederlandse regering op 17 Februari het vol gende telegram van de heer P. H. Shinicky, voorzitter van de „Na tional Assembly of the Republic of Korea": „Namens Koreaanse bevolking wil ik uiting geven aan onze diep gevoelde smart over de voortij dige en heldhaftige dood van lui tenant-kolonel M. P. A. den Ouden, terwijl hij tegen onze ge meenschappelijke vijand streed voor de democratie". GEVECHTEN IN OOST-KWANGS! HONGKONG, 20 Febr. (Ren ter). 60.000 Chinese commu nisten en guerillastriiders hebben in Oost-Kwangsi (China) hevige gevechten geleverd, aldus wordt zowel uit communistische als nationalistische bron vernomen. Van nationalistische zijde wordt gemeld, dat de communisten zware verliezen leden, mogelijk 20.000 man, onder wie twee divi siebevelhebbers. 3000 communis ten zouden gevangen genomen zijn en vele anderen zouden zich vrijwillig bii de guerillastrijders hebben aangesloten. Het heuvel- gebied was door de communisten opgegeven, aldus dit bericht. (Van onze weerkundige medewerker) Al hebben we tot nu toe in Februari weinig van de vorst gemerkt, toch is het weer de laatste dagen verre van fraai en velen zullen dan ook ongetwijfeld aan rustig helder vriesweer de voorkeur geven boven het wisselvallige weer van heden met harde wind en buien. Toch ziet het er niet naar uit, dat in het huidige weertype gauw verandering zal komen. Tengevolge van een rug van hoge luchtdruk hebben we gisternacht een korte verbetering gehad, maar reeds dreigt alweer een nieuwe storing. (Interessant was het dat tengevolge van een storing in de hogere luchtlagen, die aan de rug van hoge druk voorafging, op vele plaatsen in ons land onweer voorkwam.) Ook de nieuwe storing, die de barometer weer flink deed dalen, bracht ons gisteravond en vannacht weer regen. Vandaag mag echter op enkele opkla ringen gerekend worden, hoewel in de onstabiele lucht zich buien kunnen vormen, die zelfs van hagel en sneeuw vergezeld kunnen gaan. Aan de rij van depressies, die ons nu al enige tijd plagen, is echter nog geen einde gekomen en weer is er een nieuwe storing onderweg, waarvan het bijbehorende frontensysteem ons opnieuw regen zal brengen. De vooruitzichten zijn dus nog niet erg gunstig. onderwerpen, waarover men overeenstemming bereikt. 5. De plaatsvervangers zullen een datum voor de bijeenkomst van de vier ministers te Was hington vaststellen. Aldus de vijf ponten der wes telijke mogendheden in antwoord op de inn£ste Sowjet-nota over Viermogendhedenbésprekingen. Amerikaanse functionarissen tonen een „voorzichtig optimis me" over de kansen voor een conferentie van ministers van buitenlands" zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sow jet-Unie, mogelijk te Washington in de maand April, zo seint Reu ters correspondent. Naar hun mening zou de Sow- iet-Unie met enig voorbehoud betreffende de procedure, het voorstel van de Westerse mo gendheden aanvaarden' om in Maart een voorbereidende be spreking te Parijs te houden van de plaatsvervangers der minis ters, die de agenée voor de mi nistersconferentie zouden opstel len. DJAKARTA, 20 Febr. (Ane- ta). Eind Februari zal de Indo nesische procureur-generaal de zaak-Hamid verwijzen naar het hooggerechtshof. Spoedig daarna zal de berechting te Djakarta aanvangen. Aldus deelde de minister van justitie, Wongsonegoro, aan Ane- ta mede. Hij verklaarde voorts dat zijn ministerie met een nij- Eend tekort aan juristen, vooral uiten Java, te kampen heeft. 200 Nederlandse rqphters zijn uit hun functies ontheven, aangezien zij geen Indonesische staatsbur gers zijn en het Hoge Commis sariaat hen verbood de eed van trouw op de grondwet van de Republik Indonesia af te leggen. BEZWAREN TEGEN PLAN-SCHUMAN PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De ondertekening van het ont- werp-verdrag inzake het plan- Schuman wordt opgehouden door pogingen, die door de leiders van de particuliere kolen- en staal industrieën in de zes betrokken landen rn het werk worden ge steld om te verhinderen, dat het plan in werking zal treden met een super-nationaal hoog gezags- lichaam. FORMATEUR PLEEGT OVERLEG De kabinetsformateur, mr. M. Steenberghe, is gistermor gen in Den Haag aangekomen en heeft een kamer ter be schikking gekregen in het mi nisterie van Economische Za ken Gisteren nog heeft hij de fractieleiders van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de C.H U. en de V.V.D ontvangen. 209 JAPANSE VISSERS NA ORKAAN VERMIST De bemanningen van negen grote Japanse vissersschepen, in totaal 209 man, worden thans definitief als vermist opgegeven. Vorige week Woensdag woedde voor de Japanse kust een zware storm. 6 Mei verkiezing Oostenrijkse president WENEN 20 Febr (AFP) Het Oostenrijkse kabinet heeft Dins dag de datum voor de verkiezin gen voor het presidentschap vastgesteld op zes Mei. Zeer velen hebben Dinsdagmiddag gedefileerd langs de baar met het stoffelijk overschot van Mgr. P. Hopmans, dat was opgebaard in het R.K. Gasthuis van de Zusters aan de Haagdijk te Breda. Een laatste groet aan de beminde bisschop. De Amerikaanse negertroepen hebben het belangrijke commu nistische bolwerk ten noorden van Ts jets jon, Tsjoetsjonni, ver overd. Dit betekent voor de vijand een grote tegenslag. Het verzet van de communisten in die buurt hield plotseling op. toen bleek dat zij niet tegen de aanvallen waren opgewassen. Generaal Me Arthur heeft een verklaring .afgelegd over een eventueel overschrijden van de 38ste breedtegraad. Tijdens een bezoek aan 't front vangen. Van de zijde heeft generaal Mc Arthur de „her vatting var. het initiatief door de strijdkrachten der V.N." bevolen De generaal verklaarde, dat hij zeker niet willekeurig van zijn bevoegdheid om de breedtegraad te overschrijden gebruik zou ma ken. „Zeker zal ik dat niet doen, indien dringende politieke rede nen zich daartegen zouden ver zetten", zo voegde hij daaraan toe. Opluchting in Britse kringen De verklaringen van Mc Arthur zijn in bevoegde Britse kringen met een zekere opluchting ont- LONDEN, 20 Febr. (Reuter). In Londen, Manchester, Glasgow en Birmenhead hebben vandaag meer dan 18.000 havenarbeiders een dag gestaakt. De staking was berekend om samen te vallen met de berechting van zeven stakers in Londen, die er van beschuldigd zijn tot een onwettige staking te hebben ongeroepen. De zaak werd echter tot de volgende Dinsdag opgeschoven en de stakers besloten de vol gende dag weer aan het werk te gaan en het werk neer te leggen als de stakingsleiders weer voor komen. Bij de spoorwegen besloten meer mannen tot langzaam-aan- acties of symbolische stakingen vanaf het volgende weekeinde in Glasgow staken in een Rolls- Roycefabriek 3500 arbeiders. Zij zoeken steun bh vakverenigingen uit andere fabrieken. De stakingen zijn uitingen van LONDEN. 20 Febr. (Reuter). De Britse regering heeft Dinsdag avond opnieuw een meerderheid verkregen bij de stemming over een conservatieve motie met be trekking tot de rcgeringspolitïck aangaande het grondnotenplan in Oost-Afrika. De regering had een meerderheid van zeven stemmen. Met 302 tegen 295 stemmen keurde het Lagerhuis een wets ontwerp goed, waarin de rege ring wordt gemachtigd een ver lies van 36 millioen pd. st. op het grondnotenplan te boeken en verder te gaan met een herzien plan, waarmee zes millioen pd. st. gemoeid zoud zijn. De liberalen stemden tegen de regering; er werd gestemd over een conservatief amendement, waarin geweigerd werd het plan goed te keuren zonder een on partijdig onderzoek. ontevredenheid over de recente loonsverhogingsvoorstellen en de maatregel volgens welke men 21 dagen van tevoren een voorge nomen staking moet aankondi gen. Naar men meent overweegt de minister voor arbeidszaken. Bevan, een verandering van deze maatregel. vangen. Van de zijde van het departement van buitenlandse zaken in Londen werd gezegd, dat de besprekingen van de ver tegenwoordigers der regeringen, waarvan zich troepen m Korea bevinden,- over een eventueel overschrijden nog steeds voort duren. „Stalin geen profeet" Het tegenoffensief van de Chi nezen heeft voor de vijand zware offers gekost. Hun beste man schappen zijn gesneuveld en moei lijk te vervangen. „Stalin heeft juist de nederlaag van onze troe pen voorspeld", aldus Mc Arthur. „Hij is echter geen profeet", zo meende de generaal. Verliezen der V.N. De Amerikaanse verliezen be dragen thans 48.035 man w.o. rnim 8000 doden. De Britten heb ben 145 doden te betreuren. Grote Chinese troepenconcen traties zijn waargenomen langs de rivier de Han. Amerikaanse eenheden zijn opgerukt in de richting van Honegsong. Naar schatting bevinden zich hier 30.000 man Chinese troepen. Britse eenheden trokken bij de stad Tsjipjong drie km op, zonder tegenstand te ontmoeten. Er bestaat geen verlangen meer om Seoel te heroveren, dat geen militaire waarde meer heeft, zo meldt Reuter. Wanneer voor de 38ste breedtegraad wordt halt ge houden, blijft er niet veel terrein meer over om te veroveren. BRUSSEL. 20 Febr. (Belga). Werd Maandag gemeld, dat in het bekken van Luik de mijnwerkers weer normaal werkten, thans wordt ook uit de andere steen- koolbëkkens bericht, dat de werkhervatting daar weer nage noeg algemeen is. Chinese handelsdelegatie in Moskou MOSKOU. 20 Febr. (Tass) Een Chinese handelsdelegatie on der leiding van de vice-minister van Handel van de Chinese Volksrepubliek Yao Yi Ling is Maandag in Moskou aangekomen. Op de afdeling scheepsbouw van de grote tentoonstelling, welke te Londen ter gelegenheid van het „Festival of Britain" gehouden zal worden, zullen talrijke modellen van verschil lende grootte geëxposeerd worden, die een beeld geven van de verscheidenheid der Britse schepen, die bij de wereld handel betrokken zijn. Modelbouwers in een fabriek te Nothampton bezig met het vervaardigen van een walvis vaarder op een schaal van 1 8. Het model is 6 meter lang en weegt twee ton. Johan van Oldenbarnevelt. (rep.) 20 Februari te Aden. Amstelveen, Surabaja-Am- sterdam, passeerde 19 Fe bruari Kaap La Hague. Indrapoera, Rotterdam-Sura- baja, 20 Februari te Dja karta. JAARLIJKS DINER IN PALEIS OP DE DAM Gisteravond hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard op het Paleis aan de Dam het jaarlijks diner voor de leden van het Corps Diplomatique ge geven. Het stroomde van dc regen en het waren slechts enkele toe schouwers, die een geestdriftig hoera-geroep lieten horen toen de auto van de Landsvrouwe, kort voor zeven uur, tot vlak voor het bordes reed. Even keerde H.M. zich nog om en trad toen vlug het Paleis bin nen. Prins Bernhard was reeds eerder op het Paleis aangekomen. Als eerste arriveerden de heer en mevrouw Stikker. Van de gas ten was maar weinig te zien. Een lakei opende ijlings het portier, terwijl een tweede een grote pa- rapluie boven de hoofden der snel het Paleis betredende diplo maten en hun echtgenoten hield. Tegen acht uur, toen het ophield te regenen, waren ook de laatste gasten gearriveerd. Noch by de aankomst van H.M. noch bij die der diplomaten werden militaire eerbewijzen gebracht. Slechts twee soldaten van het Garde- regiment Prinses Irene stonden met het geweer aan de voet voor het Paleis en zochten af en toe beschutting voor het neergutsen de hemelwater in hun wacht huisjes. NOG GEEN BESLISSING OM VRIJAF TE GEVEN Naar wij vernemen heeft de overheid iiog geen beslissing ge nomen ten aanzien van de vraag of ter gelegenheid van de natio nale feestdag Zaterdag 5 Mei eventueel toestemming zal worden verleend om vrijaf te geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1