;himist Nieuut ed/t/es voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Ook Mr. Steenberghe zal het niet gemakkelijk hebben De U.N.O.-patrouilles in Korea tasten in Niemandsland Bij aankoop van nieuwe goederen oude inleveren? Franse trawler werd door grondzee gegrepen de g ronds toffenposi nHd) Breda droeg zijn Herder uit Nationaal? Eerst: inwerken in de hangende problemen Manus 0!y weer op pad? Bedoelingen der roden niet te doorgronden Duitsers stellen voorwaarden 22 man vermist T C H K A" 90 - Alkmaar rcgen dagelijks NIEUWS scherpe prijzen Optimisme gedempt Algemene staking dreigt in Engeland Woningbouw beperkt tot 30.000 Kroniek en Kritiek Scheepsberichten ALKMAAR, TEL. 2451 serie B op Maandag ri aanst., 8 uur. e Comedie met: Melchior LengyelL rollen Heieen Pimentel en verder o.a. Gerard van Duyn, Johan Valk, en Bob de Lange. N van f3.50 tot f2. ijks van 11 tot 3 uur. Telefoon 4251 t pracht dessins IN in alle mode tinten ,EN KAMGAREN en ames- en Herencostuums ONZE ETALAGFs T 4 DEGELS) 1INE aanbiedingen t zich aanbiedt Te kp. een goede 4-tons motorvlet, Langedyker model. K. v. Geebergen, St. Maarten. Tel. 2246- 252. Te kp. 7 prima Barnev. hennen, 9 mnd. oud en best 4-del. kon.hok. P. Leek, Herenweg A 98, Groet (Schoorl). Te kp. iedere week jon ge hoogdr. stmbk.zeu- gen. H. Hemke, Midden weg 32, H.hugowaard. Te kp. Indian motor m. zijsp., w. dekens, gang lopers, kachel, divan. Kooimeerlaan 18, Alkm. Te ruil aangeb. modern huis 3 slaapk. Gevr 4 siaapk. Br. o. no. 17743 bur. van dit blad. R.K. onderwijzeres zoekt te Alkm. zit-slaapk. z. pension. Br. o. no. 17742 bur. van dit blad. f 10.000 beschikb. op tuin of boerderij, gr. 5 ha., rente 4 pet. Br. o. no. 17734, bur. v. d. blad. i krachtige lamp aan. smid je Verholen uit. maar! Die ene is de r de stad reed om de i de vrachtwagen, die uit de musea mee te kisten eens zien!" f-redacteur Ploeg. ea, natuurlijk", ant- „voorzichtig" en „niet at kan lang niet alles er in het Knekelwoud e Woeste". Inspec- n ontdekking gedaan, iep hij uit. En werke- alle liften aan kabels oker. „Hij kan naar ve eens kijken waar twee keer te vragen, naar beneden. Abonnementsprijs I 5*30 per kwartaal, f 1*77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 3 Donderdag 22 Februari 1951 46e jaargang 4 No. 12100 Kontoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. leL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizer straal 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZOALS WIJ reeds opmerkten, heeft mr. Steenberghe vrij alge meen een goede pers. Vooral ook bij de liberalen en wij vra gen ons wel eens af, of daar de instemming niet al te goed is. Reeds zou de formateur zich, als zijn grote voorganger Thor- becke, kunnen afvragen: Wat zal ik voor verkeerds gaan doen, dat men mij daar zo toejuicht? In tussen menen wij, dat het wel weer zo zal zijn, dat de wens de vader van veler liberale gedach te is. Heel sterk maakt het in dit opzicht de „Telegraaf" van Woensdag, die alleen al op grond van het feit, dat mr. Steen berghe de leiders van alle grote bonafide partijen achtereenvol gens heeft geconsulteerd, de con clusie trekt, dat de formateur dus streeft naar de vorming van een nationaal kabinet en als het dat niet wordt, dat het dan wel een zakenkabinet zal zijn. Het kan best zijn, dat mr. Steenberghe de weg van een na tionaal kabinet uit wil en wij zouden dat toejuichen ook, het geen wij vandaag niet voor de eerste keer beweren. Ook gelo ven wij, dat het niet juist is, gelijk sommigen doen, te me nen, dat de opdracht aan mr. Steenberghe geen mogelijkheid voor een nationaal of zakenka binet nu al, openlaat. Men kan daar veel over theoretiseren, maar een nationaal kabinet dat is een kabinet, dat steunt op alle bonafide partijen kan binnen het kader van de opdracht zeker geformeerd worden. Het gaat er, volgens de tekst van de opdracht, immers om, een kabi net te vormen, „dat geacht kan worden het vertrouwen van de Kamer te genieten." Bij een wer kelijk nationaal kabinet staat dat vast, bij een zakenkabinet wordt het twijfelachtig, hoewel ons geen enkel kabinet denkbaar lijkt, dat regeren kan, zonder dat het een meerderheid in de Kamer heeft. Men zou, volgens het systeem van prof. Romme, een kabinet kunnen „dulden", maar dat zou bij een zakenkabinet gauw een grens hebben. Ook menen wij, dat het eigen lijk de plicht van alle bonafide partijen zou zijn, om in deze tijd, nu de levensbelangen van de natie op het spel staan, te bewijzen, dat de politieke par tijen een zodanig open oog heb ben voor het landsbelang, dat zij gezamenlijk en eendrachtig voor die nationale belangen op de bres staan. De vraag is maar, of dit mogelijk zal zijn. Inderdaad zal dat, zoals prof. Romme in de „Volkskrant" van Dinsdag schreef, offers vragen. Waarschijnlijk doelt Romme hier op de kwestie Nieuw Guinea, die door de „Te legraaf" weer naar voren wordt gehaald en die in het bijzonder de Anti-Revolut. zo hoog schijnt te blijven zitten, dat zij van een vaste oplossing op dit punt hun eventuele deelneming aan „en kabinet afhankelijk zullen stel len. Wjj geloven, dat de kwestie Nieuw Guinea heel belangrijk is, maar dat er, nationaal gezien, andere dingen veel belangrijker zijn, dingen, welke eerst gere geld moeten worden en waar men het met z'n allen over eens dient te zijn! En tenslotte weten wij niets van de bedoelingen van mr. Steenberghe, die nog maar in het eerste stadium van zijn be sprekingen is. Het is volkomen voorbarig, nu al conclusies te trekken uit de besprekingen, wel ke totnogtoe gevoerd zijn. Be halve voorbarig, is het kouwens ook zinloos. Indien mr. Steen berghe naar een nationaal kabi net zou streven, zouden wij dat toejuichen en wij geloven nog alijtd, dat hij het vaderland een dienst zou bewijzen, als hij daarin slaagde. Maar men be wijst het vaderland, noch de for mateur een dienst, wanneer men, conclusies fantaseert en deze als feiten aan de goe-gemeente tracht voor te houden. Met zulk onge wenst „mede-formeren" werkt men een goede oplossing zeker met in de hand. (Van onze parlementaire redacteur) Op verzoek van de formateur werd gisterenmiddag door de mi nister-president, dr. Prees, een bijeenkomst op rijn departement belegd. Op deze bijeenkomst hebben de ministers Lieftinck, van den Brink en Mansholt aan mr. Steenberghe inlichtingen ver schaft over de hangende economische en financiële problemen. Een samenspreking als deze maakt duidelijk, dat ook deze nieu we fase van de kabinetsformatie zeker enige tijd in beslag zal nemen. Mr. Steenberghe moet ach eerst in de hangende vraag stukken inwerken, om daarna tot een eigen oordeel te kunnen komen. In eerste aanleg werd aange nomen dat de formateur zich hierbij zou kunnen baseren oP de uitgewerkte plannen, die de vo rige formateurs hadden achter gelaten, maar ook deze veronder stelling blijkt niet geheel juist te zijn Er zijn wel brokstukken van een program, maar deze waren toch nog geenszins tot een slui tend geheel samengevoegd. De fractieleiders die de dag tevoren door de formateur werden ont vangen. zullen dan ook wel niet zijn uitgenodigd om zich reeds over een bepaald program uit te spreken. Het lijkt logischer aan te ne men, dat Mr. Steenberghe in eerste aanleg vooral naar hun wensen en inzichten zal hebben geluisterd, teneinde deze straks in zijn eigen oordeel te kunnen verdisconteren. Voor het overige zijp er in dit stadium nos weinig nieuwe gezichtspunten. Bij de aanwijzing van Mr. Steenberghe overheerste de in druk, dat met deze aanwijzing het verlossende woord was ge sproken Gisteren en vandaag hoorde men in politieke kringen echter reeds gedempter klanken. Men wijst er nu op, dat de for mateur ongetwijfeld voor grotere moeilijkheden staat dan zijn voorgangers. Deze hielden het beraad over de ingrijpende plan nen binnen het verband van het demissionnaire kabinet. Mr. AANGESCHOTEN AUTO RACE-DE DOOR ZAANSTREEK De Zaanstreek was gisteren avond andermaal in beroering over een langs de wegen jagen de auto met één brandende kop lamp en een lekke linkerachter band. Volgens door de politie beves tigde berichten meldde een ge- pensionneerd agent van politie, dat hjj omstreeks kwart over tien schoten hoorde ter hoogte van de Bloemgracht in Zaandam. Even later zag hij een auto met vrij grote snelheid rijden in de richting van de Leeghwater- weg. de grote asphaltweg die van Koog aan de Zaan door de wijde Wormer naar Purmerend loopt. Hij ontwaarde één per soon in de auto, die met één brandende koplamp en zover hij kon waarnemen een lekke lin kerachterband reed. Onmiddellijk werden alle we gen in de Zaanstreek afgezet en werden alle politieposten ge waarschuwd. doch tegen midder nacht had het er alle schijn van dat men het spoor van de wagen weer bijster was. De werkzaamheden voor de verbreding van het Noordzee kanaal tussen IJ muiden en V eisen zijn in het eindstadium gekomen. Thans is men er bezig met het laatste gedeelte, wL dat nabij de Velserpont. Het kanaal wordt hier 80 meter breder gemaakt. Op de jota is duidelijk te zien, hoe groot dit nieuwe stuk vaarwater zal worden. Steenberghe zal nu echter aile partijen in het consult moeten betrekken, een omstandigheid, die ook de PvdA in staat stelt om haar eisen scherper te formu leren. Tegenstellingen Aan deze formulering werd door de PvdA-fractie in de afge lopen dagen reeds met behulp van de demissionnaire socialis tische ministers gewerkt; de KVP-fractie vergaderde Dinsdag, terwijl de VVO-fracties van Eerste- en Tweede Kamer giste ren in vergadering bijeenkwa men De socialistische wensen zullen ongetwijfeld: gebaseerd zijn op de resoluties van het Pvd A.-congres. resoluties die zich wel heel moeilijk laten rijmen met de opvattingen, die in het VVD- kamp leven. Tegenstellingen als deze wer den reeds bij voorbaat aange scherpt door de uitbundige ont vangst. die de nieuwe formateur juist in de kringen van de WD ten deel viel. In A.R.-kring ver werpt men de opvatting, dat de formateur de A.R slechts zou kunnen aantrekken in het ver band van de zgn. „derde macht". De A.R. wenst zich volledige vrij heid van handelen voor te behou den. Wel staat men er in deze kring op, dat de formateur met een concreet program komt. dat niet alleen betrekking heeft op economische en financiële vraag stukken. maar dat ook houvast geeft ten aanzien van onderwer pen als Nieuw Guinea en de kanalen-kwestie Sommige van deze onderwepren mogen niet di rect actueel ziin, in A.R.-kringen wil men niet aan een regering deelnemen, die zich plotseling onvoorbereid voor problemen als deze gesteld zou kunnen zien Mr. M. P. L. STEENBERGHE bij het verlaten van het Minis terie van Economische Zaken. In Korea viel Woensdagavond rware regen. Patrouilles der V.N. trokken aan het centrale front ver voor de hoofdmacht uit, doch stuitten op geen tegenstand. Het laat zich aanzien, dat de noordelijken de Han-linie willen verdedigen. Uit Seoel werd geschoten. Het wordt thans van twee zijden bedreigd. De enige noordelijke vooruitgeschoven positie, ten noorden van Tsjetsjon, wordt geleidelijk aan teruggedreven. Het zware weer deed het aantal luchtaanvallen door de V.N. tot de helft verminderen. De verbonden troepen pogen hier terugtrekkende noordelijken af te snijden. Berichten als zouden de schepen naar het zuiden gedirigeerd zijn in verband met de Britse houding ten aanzien van het overschrijden van de breedtegraad noemde de woordvoerder „obsolute onzin". Naar hedenochtend werd ge meld, heeft de opperbevelhebber der V.N. op Korea, generaal Ridgway, de troepen van negen landen tegen de Chinese commu nisten aan het centrale front in het offensief geworpen. TWEE SLACHTOFFERS VAN PROJECTIEL In de Vredepeel nabij Venray, waar de Rijksopruimingsdienst geregeld het uit Noord-Limburg verzamelde oorlogstuig vernietigt zijn de zwaar verminkte lijken gevonden van de 41-jarige me vrouw Veosten en de 49-jarige G. Relouw. Zij zjjn gehuwd en laten ieder een gezin met vier kinderen achter. Zij zjjn naar alle waarschijn lijkheid het slachtoffer geworden van een projectiel, dat zich daar sinds de oorlog in de bodem be vond. De zwaar verminkte lijken zijn naar het St. Elizabeth-zie- kenhuis te Venray vervoerd. Bij Wondjoe rukten Ameri kaanse gepantserde eenheden zes kilometer op zonder op tegen stand te stuiten. Superforten, die hun basis op Okinawa hebben, maken het da gelijks moeilijker voor de Noord- Koreanen en Chinezen om hun verst vooruitgeschoven strijd krachten te bevoorraden, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder vandaag verklaard. Voor de ze vende achtereenvolgende dag hebben Superforten in het gebied van Hamhoeng spoorwegen en opslagplaatsen gebombardeerd. Hamhoeng ligt meer dan 200 km ten noorden van de 38ste breedte graad. Een woordvoerder van de Britse marine heeft te Tokio verklaard, dat de kruisers „Worramunga" en de „Belfast" in het kader der operaties teruggetrokken waren ten zuiden van de 38ste breedte- ?raad. Geen politieke redenen agen aan de order ten grondslag. LONDEN, 21 Febr. (Reuter). De onderhandelingen- tussen het bestuur van de Britse genationa liseerde spoorwegen en de vak bondsleiders van het spoorweg personeel zijn na drie dagen af gebroken. Er dreigt thans een staking in het gehele land. Tienduizenden spoormannen in centra in het gehele land zjjn reeds een langzaam-aan-actie. be gonnen. Stakingen in vrijwel alle belangrijke spoorwegcentra gedu rende het weekeinde schijnen thans vrijwel zeker te zijn. DUITSERS BEPERKEN INVOER „VOOR ENIGE DAGEN" De geliberaliseerde invoerlijs- ten van de Duitse Bondsrepubliek zijn krachtens een besluit van de regering voor enige dagen buiten werking gesteld. Als reden voor deze maatregel wordt een herzie ning van de omvang van de in voer genoemd. De Bondsregering heeft echter het voorkomen om in het belang van de Europese samenwerking de liberalisatie te handhaven als basis voor haar economische politiek. De regering van de Bondsrepubliek heeft op nieuw het voornemen te kennen gegeven de gesloten handelsver dragen stipt uit te voeren. Nederlandse ambassadeur te Londen bij Davies De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Michiels v. Ver- duynen, heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de Britse onder-minister van buitenlandse zaken Ernest Davies. De reden van het bezoek is niet bekend. NEDERLANDERS NAAR DE JAMBOREE 1951 Zoals bekend zal de eerstvol gende jamboree van de Wereld- broederschap van padvinders dit jaar in Oostenrijk worden gehou den. Het Nederlandse contigent zal 1000 jongens omvatten. De reis naar Oostenrijk zal naar alle waarschijnlijkheid per trein ge maakt worden. VOOR PARAFERING PLAN-SCHUMAN Naar te Bonn in gewoonlijk betrouwbare kringen wordt ver nomen zal prof. Hallstein. de lei der van de Duitse delegatie bij de onderhandelingen over het plan-Schuman, die heden naar Parijs terugkeert, bevoegdheid hebben om op bepaalde strikte voorwaarden het verdrag inzake het plan-Sehuman te paraferen. Deze voorwaarden zouden o.m. inhouden, dat Frankrijk gelijk tijdig met de parafering West- Duitslands voornaamste bezwaren erkent, namelijk ten eerste, dat het statuut van het internatio nale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied onverenigbaar is met het plan-Schuman, en ten tweede, dat de anti-kartelbepalingen van het Schuman-verdrag niet bindend kunnen zijn, zolang West-Duits- land niet weet in welke vorm de hoge commissie de staal- en kolenindustrieën van het Ruhr- gebied zal reorganiseren. KINDEREN SLACHTOFFER VAN HET VERKEER Te Deurne werd gistermiddag de 8-jarige Corry van Someren, toen zij zonder voldoende te let ten op het naderende verkeer, achter een boerenkar de rijweg overstak, door een vrachtauto ge grepen en vrijwel op slag gedood. Te Helmond werd gistermiddag het 3-jarig zoontje van de fam. v. d. Heijden door een vrachtauto van v. Gend Loos aangereden en eveneens op slag gedood. ANDERHALF MILLIOEN MINDER BOUWCREDIET In het kader van de econo mische beperkingen, die ons land zich ten behoeve van de herbewapening cal moeten op leggen. zal de woningbouw aan merkelijk moeten worden be perkt. Naar wij thans vernemen, is er sprake van een verlaging van het bouwcrediet met anderhalf millioen gulden. terwijl het volume zou worden terugge bracht van 50.000 tot 30.000 wo ningen. De minister van Economische Zaken Is van mening, dal de hui dige grondstofienpositie het noodzakelijk maakt, dat zowel de overheidsbedrijven als het particuliere bedrijfsleven zich de grootst mogelijke beperkingen dienen op te leggen, in die zin, dat men bii gebruik van grondstoffen, meer nog dan voorheen, moet trachten om door uiterste efficiency de productie op peil te houden bil geringer grondstoffengebruik. Aldus het antwoord van de minister van Economische Zaken op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Koersen (K.V.P.) in verband met de huidige grondstoffen- positie. De minister heeft over de grondstoffen met zijn Belgischf ambtgenoot van gedachten ge wisseld Als uitvloeisel hiervan wordt in Benelux-verband ge werkt aan gemeenschappelijke Het Amerikaanse motorschip „American Counsellor" heeft radio-telefonisch medegedeeld, dat het ter hoogte van het lichtschip West-hinder, dit is ter hoogte van Zeebrugge, in de Wielingen twee drenkelingen heeft opgepikt, die zich bevonden op een gekapseisde Franse trawler „Due de Normandië". De trawler is nog drijvende. Gevreesd wordt dat 22 opvarenden van de „Duc de Normandië" zijn'verdronken. De trawler, afkomstig uit Bou- logne-sur-Mer, die op weg was naar Vlissingen om er te bunke ren en vandaar ter visvangst te gaan, is door een grondzee ge grepen en gekapseisd. De kapi tein. Rique en zijn broer hebben zich aan de kiel van hun vaartuig weten vast te klemmen, vermoe delijk enige uren lang, en zijn tenslotte door het stoomschip „American Counsellor" gered. Er waren in totaal 24 opvarenden op de „Duc de Normandië". Ge vreesd wordt dat de twee ge broeders Rigue de enige geredden zijn. Voor het leven van kapitein Rigue wordt gevreesd. De ge broeders zjjn in Vlissingen niet aan land gebracht, maar er zjjn twee artsen uit deze stad aan boord van de „American Coun sellor" gegaan, om bij de kapitein kunstmatige ademhaling toe te passen. Zijn broer behoeft geen medische hulp. De „American Counsellor", die onderweg was van Boston naar Antwerpen, ver volgt met de twee Franse zee lieden aan boord zjjn weg naar laatstgenoemde haven. Bouwplaten uit turf Naar wij vernemen is een vraag of turf te verwerken is tot ve zelmateriaal waaruit bouwplaten te vervaardigen zouden zijn, on langs door het vezelinstituut T. N. O. te Delft positief beantwoord. Afgewacht moet nu worden, of aan de ontworpen omzetting in dustriële vorm gegeven zal kun nen worden. productieregelingen met betrek king tot het gebruik van bepaal de schaarse grondstoffen. Ten einde tot een verdere ac tivering van de inzameling te geraken, heeft de minister con tact doen opnemen met de orga nisatie van opkopers van oude materialen. Door deze organi satie ingediende voorstellen welke beoaen het gehele Neder landse volk op doelmatige wijze aan de inzamelingsactie te doen deelnemen worden thans onder zocht en uitgewerkt. Binnenkort kunnen hierover nadere mede delingen tegemoet worden ge zien. Tevens worden daarbij de wenselijkheid en de practische uitvoerbaarheid van een inleve ringsplicht van oude materialen bij de aanschaffing van nieuwe artikelen onder het oog gezien. De Russische „verkiezingen" STALIN MET 100 PCT. GEKOZEN (K.N.P.) De verkiezingen voor de Opperste Raad der Sov jets hebben dank zij de deskun dige regie der bolsjewistische autoriteiten overal de resultaten opgeleverd, die hun organisato ren er van hadden verwacht. In Leningrad, waar Josef W. Stalin in hoogst eigen persoon lijstaanvoerder was, werd ook hét hiërarchische toppunt in de algemene belangstelling der Sov jetburgers voor deze verkiezin gen bereikt: Stalin werd met een ..absolute meerderheid" van 100 pet. der .uitgebrachte stemmen als afgevaardigde der stad in de Opperste Sovjet gekozen. BIJ HET OVERSTEKEN GEDOOD Gistermorgen werd de 59-jarige stationsbeambte der N.S. te Hee- ze M. v. d. L„ die per bromfiets van zjjn nachtdienst huiswaarts keerde, op een kruispunt van de snelverkeersweg in zijn woon plaats Maarheeze gegrepen door een vrachtauto. De man werd vrijwel op slag gedood. Hij was gehuwd. Touwtrekken (I) (Sm.) In verschillende bla den leest men. dat politici en krantencommentators ten aan zien van de kabinetsformatie be zig ziin, aan touwtrekken te doen Het schijnt hier een bezigheid te betreffen, waarover men ande ren verwijten kan maken, ter wijl men er zelf genoeglijk aan doet! Dat „touwtrekken" heeft ook in de voorafgegane vier we ken van de crisis verwijten op gelopen van „Maasbode" en „Tijd" bijv. maar in de eerste beschouwingen over de nieuwe formateur hebben beide bladen in een wonderlijke eensgezind heid misschien zelfs „bien étonner de se trouver ensemble' betoogd en geconcludeerd, dat het er altijd weer op neer komt dat de beide grote partijen, de KVP en de PvdA dus, liefst zo lang mogelijk gezamenlijk, de be slissing in de hand hébben. Dil is in wezen niet anders dan het in anderen veroordeelde touw trekken Formeel is het natuur lijk niet juist: het is de forma teur en hij alleen, die beslist, of hij ziin kabinet zal formeren en hoe hii dat zal doen en wanneer hij dat zal doen. In de praktijk is het even natuurlijk zo, dat een normale parlementaire meerder heid niet kan behaald wórden, zonder dat., één van deze twee mee doet. Maar men kan al niet eens meer beweren, dat niet ge regeerd kan worden zonder de PvdA. En theoretisch is het zelfs denkbaar, dat er geregeerd zou worden zonder de KVP, maar mét de PvdA, al is dit laatste niet waarschijnlijk en het eerste vooralsnog niet gewenst. Maar wij geloven, dat de formateur ook wel weet. hoe de zaken er bii staan en dat het dus onnodig is. hem zo voor en na voor te houden, dat hij toch vooral om die sleutelposities van die twee partijen moet denken Het is trouwens merkwaardig, hoeveel sleutels er jn zulk een crisis voor de dag komen Touwtrekken (II) (Sm.) Volgens het ..Vrije Volk" van Woensdag is prof. mr. C. P M. Romme in deze dagen wel de meestertouwtrpkker! Hot blad laat zijn parlemenTsrcdactie schrijven, dat men mag aanne men, dat „de heer Steenberghe in nauw overleg met de leider van de KVP-fractie za] opere ren". Wij geloven, dat men dit zeker niet moet aannemen. Wie denkt, dat deze formateur zulk een kind in de politiek is, dat hij slechts aan het handje van vador Romme hij kon zi.in broer zijn trouwens! do parlementaire jachtvelden betreedt, die heeft het mis. Hij doet aan touwtrek ken. evenzeer als het Vr. Volk van de dag daarvóór, dat alsmaar suggereert, dat mr Steenberghe geadviseerd is door prof. Romme. m.a.w. deze heeft hem geadvi seerd, omdat hii hem denkt te kunnen kneden als was. Dan hou den wii het maar liever bii het ..Parool", dat mr. Steenberghe een „uitgeslapen onderhandelaar" noemt, en wii achten de forma teur inderdaad te uitgeslapen, om ziin kansen te bederven, door zich bii voorhaat aan één partij te binden Wij geloven, dat mr. Steenberghe een faire kans moet hebben en die wordt hem niet gegeven, door al die „otiket- opdrukke'rii", waaraan men zich zo langzamerhand van alle kan ten even schuldig maakt. Touwtrekken (Sm.) In een korte beschou wing over de „derde poging" in de „Volkskrant" van Dinsdag, schijnt prof. Romme meer ver trouwen te hebben in de houding \'an de PvdA dan wii konden op brengen. na de laatste uitingen van deze zijde. Romme meent, dat er geen reden is om te ver onderstellen, dat de PvdA in deze derde fase niet zou behoren tot die der grootste partijen, die be reid ziin om offers te brengen voor het bereiken van een kabi net op brede basis. Het kan zi.in enwii hopen het Maar in het „Vrije Volk van Dinsdag lezen wi.i, dat de situatie thans geheel open .is: „Met name voor de Partii van de Arbeid geldt, dat zij zich volledige vriiheid van handelen moet voorbehouden en dat zij zich opnieuw zal hebben te bezinnen zowel op de aard van heit program van een nieuwe combinatie als op de personen, die men voor do uitvoering daar van samenbrengt". Waarom moet dit met zoveel nadruk worden beweerd? Geldt voor alle par tijen. in theorie althans, niet het zelfde' Is het waar. dat de PvdA in zijn fractievergadering nieuwe eisen heeft gesteld en deze aan do formateur heeft overgebracht? Zou de PvdA dus wél reden zien. om, anders dan prof. Romme hoopt, in deze derde fase over die bereidheid tot. ..offers-voor-de -brede-basis" wezenlijk toch an ders te denken? Wy zijn er niet zo gerust op! ■Tohan van^ Oldenbarnevelt, Surabaja-Amsterdam, pass 21 Februari Perim. Voiendam (emigr.), Rotter dam-Halifax, pass. Kaap Race. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 21 Februari te Suez.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1