Nieuw Hinder verbruiken en investeren distributie in bepaalde sectoren Wakkere arbeiders redden opgesloten en politie kinderen 0HHI Kabinetsformateur kan de fractieleiders een ontwerp-program voorleggen edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen schip sloeg om en zonk Moet Amerikaans admiraal Britse vloot regeren?" Clementis in Sovjet-handen? nHd Hulde voor havenarbeiders! Advies S.E.R. thans officieel Geen algemene verlenging van arbeidstijd boven 48 uur Prijsbeheersing „indien nodig" Scheepsberichten U.N.O.-offensief in Korea 25.000 Nederlanders naar Australië Spoorwegstaking in Engeland Honderden Rotterdammers zagen in spanning toe Winston Churchill: Jongetje gedood in windmolen Spreekt de Paus tot K.A.B.-congres? Televisiemast (219 meter) klaar Afoomvliegtuigen in naaste toekomst Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et, per rn.tn., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4.—; HET FEIT familieberichten 20 cf., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nedert. Credietbank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 23 Februari 1951 46e jaargang No. 12101 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken hebben bij schrijven van 14 September 1950 het advies van de Sociaal-Economische Raad gevraagd aangaande de politiek, die zowel ten aanzien van de prijs- als ten aanzien van de loonvorming in de naaste toekomst zal moeten worden ge voerd. Zoals wij reeds eerder publiceerden en naar thans officieel wordt medegedeeld heeft de S.E.R. geadivseerd over te gaan tot maatregelen ter handhaving van het even wicht in de betalingsbalans. Zij zullen moeten resulteren in een beperking van het verbruik van 3 a 5 pet. en een beper king der investeringen, die des te hoger moet zijn naarmate de beperking van het verbruik geringer is (20 a 10 pet.). Deze cijfers worden nog min der gunstig naarmate nieuwe ra mingen van het tekort ongun stiger zouden uitvallen. Gepleit wordt voor een be heerste loonpolitiek en een stel sel van algemeen toezicht op de j prijzen met incidenteel ingrijpen waar dit nodig blijkt. Aan dis tributie in bepaalde sectoren kan worden gedacht. Tot looncorrectie bestaat geen aanleiding bij stijging van in voerprijzen en van doelbewust opgelegde fiscale lasten; daaren tegen wel bij stijging van de exportprijzen (d.w.z. de toege voegde waarde daarin). Stijging van de arbeidsproductiviteit (bo ven het in de prognose aange nomen cijfer van 4.5 pet.) zal in het reële loon tot uiting moeten komen. Tot prijscorrectie bestaat geen aanleiding bij prijsverhoging van een met het buitenland concur rerend product (tenzij er een egalisatiefonds bestaat) of bij herstel van te laag geachte on dernemersinkomens; er is daar toe onder bepaalde omstandig heden wel aanleiding indien pro centuele winstopslagen op geste gen invoerprijzen worden ge handhaafd. In zijn schets van het globale beeld van de huidige economi sche situatie in ons land zegt de Baad te menen, dat het bedrag aan reële middelen, dat beschik- Kota Inten (rep.), Surabaja- Rotterdam, 21 Februari bij Boompjes eil. Nelly (rep.), 20 Februari van Djakarta naar Amsterdam. Radja, Sur aba ja-Amsterdam, pass. 21 Februari Socotra. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, pass. 21 Februari Kaap Comorin. Volendam, 22 Februari te Halifax van Rotterdam. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 21 Febr. van Suez. baar zal dienen te komen ten einde zowel het betalingsbalans tekort als de extra militaire in spanningen te overbruggen, zeker ongeveer f1100 millioen zal be dragen. De regering dient, naar de mening van de Raad, alle aan dacht aan het vraagstuk Van de verhoging van de arbeidsproduc tiviteit te blijven geven, omdat vooral het verkrijgen van resul taat op dit punt een compensatie kan bieden voor de gevolgen van het toepassen van andere veel minder aantrekkelijke wegen. De Raad is na ampele discus sie van oordeel, dat een algemene verlenging van de wettelijke arbeidstijd van 48 uur per week niet kan worden aanbevolen. De Raad acht het niet oppor tuun terzake van de wettelijke arbeidstijd een wijziging in de Arbeidswet 1022 aan te brengen. Deze wet biedt nl. voldoende mo gelijkheden om aan verschillende wensen, welke ten aanzien van de arbeidstijd rijzen, tegemoet te komen. WEINIG TEGENSTAND Het nieuwe offensief der ge allieerden, waarover wij gisteren reeds schreven, heeft in de eerste 24 uur een terreinwinst van meer dan 16 km opgeleverd. Er werd weinig tegenstand ondervonden. Aan het offensief nemen Britse, Canadese, Australische, Nieuw- Zeelandse, Franse, Griekse, Zuid- Koreaan.se en Amerikaanse een heden deel. Een ambulance-groep uit India vergezelt de troepen. DE TELEPAATH EN DE KRONINGSSTEEN De Britse Minister van Binnen landse Zaken Chuter Ede, heeft Donderdag in het Lagerhuis me degedeeld, dat het optreden van de Nederlandse telepaath Peter Hurkos bij het zoeken naar de uit de Westminster Abbey ge stolen kroningssteen geen resul taten had opgeleverd, dat het de Britse belastingbetaler echter niets had gekost en dat Scotland Yard Hurkos niet naar Engeland had uitgenodigd, maar hem wel aanwijzingen had gegeven bij zijn pogingen. NOG DIT JAAR: CANBERRA (A.F.P.), 22 Febr. Vandaag is te Canberra het immigratieverdrag tussen Neder land en Australië getekend. Dit verdrag is vijf jaar geldig en gaat in op 1 April van dit jaar. Australië verplicht zich in 1951 25.000 Nederlandse emigranten op te nemen en dit getal zal zo mogelijk volgende jaren ver hoogd worden. Het vervoer van kolen uit Zuid- Yorbshire is stilgelegd door een staking op het sleutelpunt te Wath-on-Dearne. Duizenden spoormannen te Manchester, spoorwegknooppunt van het industriële Lancashire, zijn in staking gegaan, waardoor het plaatselijke treinverkeer ge desorganiseerd is. In verschillende andere spoor wegknooppunten is men tot lang- zaam-aan-acties overgegaan waar door al een aanzienlijke achter stand bij het goederenvervoer is ontstaan. WAARDELOZE DIAMANTEN GESMOKKELD De officier van justitie bij de Bredase rechtbank eiste gister middag 18 maanden gevangenis straf tegen de Zandvoortse café houder de B. Deze caféhouder werd er van beschuldigd dat hij een drietal smokkelaafsTiit Sint Willebrord aangezocht heeft een partij diamanten, die een waarde van 30.000 gulden zouden verte genwoordigen, over de grens te smokkelen. De smokkelaars gin gen hierop in en stortten een waarborgsom van 5000 gulden. Toen de diamanten naar Antwer pen waren gesmokkeld bleek het opgegeven adres niet te bestaan. De diamanten waren bovendien practisch waardeloos. De smok kelaars wisten echter wel het adres van hun opdrachtgever te achterhalen, die inmiddels de ge storte 5000 gulden ten eigen bate had aangewend. Zij gaven ver volgens de zaak in handen van de poliüe. De foto toont hoe de kinderen dadelijk na hun bevrijding over een plank naar de wal worden gebracht. Achter de man in zittende houding ontwaart men het gat van dertig cm in 't vierkant, waardoor zij uit het schip werden gehaald. Gistermorgen omstreeks 11 uur is het 103 ton metende binnen vaartuig ,,Pax" uit Renkum, met een lading oud ijzer onderweg van Den Haag naar Alblasserdam, tijdens het watertanken te Rotterdam plotseling omgeslagen. De schipper, de 31-jarige Andries Derksen, en zijn vrouw zagen nog kans van boord te komen, maar niet de twee kinderen, een jongetje van 8 en een meisje van 2 jaar, die zich in de roef bevonden. Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaans admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt binnenkort verwacht. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen Britse admiraal kundig genoeg voor deze functie?" De ijsbergen, die in dit jaargetijde in soms grote getale in het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan drijven, bemoeilijken niet alleen de scheepvaart, doch betekenen tevens een groot gevaar voor de schepen. De ijsmassa's strekken zich nl. onder water over aanzienlijke afstanden uit, en menig vaartuig, dat er mede in aanraking kwam, is ten onder gegaan. Door de Amerikaanse kustwacht wordt voortdurend met schepen en vliegtuigen gepatrouilleerd en tweemaal daags worden radiografisch aan de schepen welke de route bevaren, de posities der ijs bergen medegedeeld. Een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht in het gebied der ijsbergen lijkt een dwerg tegenover het im posante ijsmassief, dat schoonheid paart aan een dodelijke dreiging. Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlantische organisatie het alleenrecht heeft een benoeming te dicteren. Toen de conservatieven hier over vragen bleven stellen, zei de premier, dat men algemeen van oordeel is, dat dit de beste benoeming is. Het is onmogelijk, aldus Attlee, dat één land aan zijn recht op een bepaalde post kan vasthouden. Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang geleden mogelijk dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, ver geleken met 174 door de Ver enigde Staten". Terwijl hij ging staan, voegde hij hieraan toe: „Niemand kan zeggen dat ik de Verenigde Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet, dat ons land zo diep had behoeven te zinken op het gebied van nede righeid". Desgevraagd zei Attlee. dat Engeland over de benoeming is geraadpleegd. De premier gaf on danks aandringen door de oppo sitie geen antwoord op de vraag van een Labour-afgevaardigde of er ook een Britse admiraal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel benoemd is, wordt vernomen dat William Fechteler voor de functie is uitgekozen. Hij is op het ogen blik bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische Vloot. De negenjarige Sake Booi te Drachten is Woensdag in een z.g. Amerikaanse windmolen om het leven gekomen. Hij was met zijn vriendje Siebe Tuinstra in de molen aan het spelen. Hun jassen geraakten rond de draaiende as van de molen gewikkeld en de jongens werden rondgeslingerd, waarbij hun lichamen voortdu rend tegen het ijzeren hekwerk kwamen. Toen arbeiders, die op het land aan het werk waren, de jongens bevrijdden, was Sake Booi al stervende. Het andere jongetje is naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Hij is zwaar gewond, maar niet levens gevaarlijk. Allen die maar even helpen konden, snelden toe. In koorts achtig tempo werd een bok aan gesleept, die in recordtijd de Pax weer boven bracht. Iedereen was overtuigd, dat de beide kinderen verdronken zou den zijn, maar toen de Rotter damse rivierpolitie, die zich zeer verdienstelijk weerde, op de naar boven gekeerde bodem van het schip ging luisteren, meenden zij nog geklop te horen. De „Pax" werd daarop ijlings naar de kant van de Rijnhaven gesleept, waar werklieden onmiddellijk bereid waren met behulp van snijbran ders de bodem open te splijten. Zelden zal er met zoveel snel heid gewerkt zijn en zo voor zichtig, want indien de kinderen nog in leven waren, moest ge zorgd worden dat zij niet in aan raking met het vuur konden komen. In angstige spanning sloegen honderden langs de kant het werk gade. Een van de werklieden begaf zich daarop onmiddellijk in het binnenste van het vaartuig en een zucht van verlichting ging gevolgd door een uitbundig loera", toen de kinderen, half verwezen, maar nog helder uit hun ogen kijkend, te voorschijn werden gehaald. Geheel ontdaan, maar schrei end van geluk kwam de moeder, die men begrijpelijkerwijze ver van de plaats van het ongeval op. ,.ho< „EERST MIJN ZUSJE" Toen met veel moeite de roef van de in Rotterdam omgeslagen boot was open gemaakt en een redder zich naar binnen werkte, vond hij daar de beide kinderen, verschrikt maar ongedeerd. De jongen, Wim, was ech ter niet zo ontdaan of hij had nog de tegenwoordig heid van geest eerst zijn zusje aan de man over te reiken, om daarna rustig te wachten tot hij zelf uit zijn benarde positie verlost werd. Als je tenslotte acht jaar bent gaat je zusje van twee jaar voor! had gehouden, nu toegelopen en het was aandoenlijk om te zien hoe zij haar kinderen, zo vuil en vol modder als zij waren, om helsde. Met een auto van de GGD werd het tweetal naar 't Zuider ziekenhuis vervoerd. Vladimir Clementis. de gewezen Tsjecho-Slowaakse minister van buitenlandse zaken, over wiens verblijf men reeds gernime tijd in het duister tast. is volgens te Bonn ontvangen berichten van het „anti-bolsjewistische blok van landen" in Sovjet-Russische han den gevallen. Volgens berichten uit Tsjecho- Slowakije, uit kringen van dit blok. bevindt Clementis zich „ze ker niet in het Westen". Hij zou in Sovjet-Russische handen zijn gevallen bij een mislukte poging om zich over de Tsjecho-Slo- waakse grens te begeven. Zoals bekend zullen op 26 Mei as 60.000 K.A.B.'ers in het Feijenoordstadion te Rotterdam bijeenkomen om daar de sociale encyclieken te herdenken. Naar wij thans vernemen is tot Z.H. de Paus het verzoek gericht de Ne derlandse katholieke arbeiders, in het stadion bijeen, toe te spre ken. Men verwacht van de H. Vader een gunstige reactie. De luchtvaart is er door de Rijksluchtvaartdienst van op de hoogte gesteld dat de bouw van de televisiemast bij IJselstein thans is voltooid. De hoogte van de top van de mast boven het terrein bedraagt nu 219 meter. De mast is voorlopig voorzien van een tijdelijke hindernisver lichting bestaande uit groepen van twee rode lichten, geplaatst boven elkaar met onderlinge tussenruimten van 50 meter. De Amerikaanse Luchtmacht en de commissie voor atoomener gie hebben medegedeeld, dat de eerste fase is afgesloten van bet onderzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van atoomener gie voor vliegtuigen. Nader wordt gepreciseerd, dat de pogingen van de Amerikaanse Regering om een door atoomenergie voortbe wogen vliegtuig te bouwen van het stadium der theorie ziin ge komen in dat van het ontwerp. KATHOLIEKEN IN CHINA VERVOLCD EN GEFOLTERD Volgens mgr. Fulton J. Sheen, directeur van hrt Genootschap voor de Voortplanting des Ge- loofs, worden in communisch China de katholieken, die weige ren mee te doen aan een van communistische zijde gevoerde campagne voor een ..Onafhanke lijke Katholieke Kerk" in China, op hevige wijze vervolgd en in sommige gevallen gefolterd. Priesters en religieuzen, zowel Chinese als buitenlandse, zouden in het bijzonder op smartelijke en onterende wijze gepijnigd worden. INGEVAL VAN OORLOG SOVJET-UNIE DOOR LUCHTWAPEN LATEN WORGEN Generaal Spaatz, gewezen staf chef van de Amerikaanse lucht macht, heeft Donderdag voor de senaatscommissies voor gewapen de diensten en buitenlandse be trekkingen. die het vraagstuk van het zenden van troepen naar Europa en aanverwante kwesties bestuderen, verklaard, dat een geweldige Amerikaanse luchtmacht van 250 eenheden snel moest worden gevormd. In dien er oorlog zou komen, aldus Spaatz, zou de Sovjet-Unie „door het luchtwapen geworgd moeten worden". De door Spaatz voorgestelde luchtmacht zou meer dan twee maal zo groot zjjn als de lucht macht, die thans wordt samen gesteld en die zal bestaan uit 95 tot 100 eenheden. Spaatz maakte het duidelijk, dat zijns inziens de voornaamste taak van de landstrijdkrachten in Europa het beschermen van Amerikaanse luchtbases zou moe ten zijn. „zodat wij massale luchtaanvallen kunnen onder nemen tegen het hart van Rus land". Volgens Spaatz zou elke poging om grote troepenmassa's over land naar de Sovjet-Unie te zenden vergeefs zijn. (Van onze parlementaire redacteur). De formateur heeft gistermor gen oirca elf uur een bezoek ge bracht aan minister Stikker, ten einde zich door deze te laten voor lichten over de internationale situatie. Deze conferentie sluit aan on de gedachtenwisseling. die de dar tevoren in het kabinet van de minister-president nlaats vond en waaraan door dr. Drf.es en de ministers Lieftinck. van den Brink en Mansbolt werd deelge nomen. Werd de formateur op deze conferentie voorgelicht over de hangende financiële en economi sche problemen, de gedachten- wisseling met minister Stikker van gistermorgen bood mr Steenberghe de mogelijkheid zich ook ten aanzien van de interna tionale vraagstukken nader te oriënteren. De conferentie op het kabinet van de minister-president, die om vijf uur aanving, duurde tot half zeven. Des avonds is de forma teur in Den Haag gebleven. Gis termorgen heeft mr. Steenberghe eerst op het departement van Eco nomische Zaken gewerkt, daarna begaf hij zich, zoals gezegd, naar het departement van Buitenland se Zaken. Ook het onderhoud met mr. Stikker was van langdurige aard. Intussen blijkt zowel uit de conferentie van gisteren als uit die van de dag tevoren dat de formateur systematisch te werk gaat. Mr. Steenberghe die de laatste jaren niet actief aan het politieke léven deelnam, heeft zich eerst op de hoogte willen de verschillende partijen leven. In dat kader pasten dé conferen ties met de vijf fractieleiders. De samenspreking met onderschei dene ministers moet nuttig zijn geweest om zijn oordeel over de daarbij ter sprake gekomen vraagstukken af te ronden. Het ligt voor de hand dat de forma teur op deze wijze bouwstenen verzamelt voor een concept-pro gram. dat hij dan vervolgens weer aan het oordeel van de fractie leiders zal onderwerpen. Of is het program inmiddels al samengesteld? Dit zon kunnen bliiken uit een mededeling van gisteravond, waarin wordt ge zegd. dat de formateur de fractie voorzitters van de KVP PvdA. ARP. CHU en VVD heeft uitge nodigd met hem te spreken over „het inmiddels door hem ontwor- stellen van de inzichten, die bij I pen regeringsprogram."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1