Pantserauto smokkelde vijftig biggen over Belgische grens Zij wilden op eigen houtje speelclub liquideren Ons Korea-detachement in de strijd om Hoengson L Hef kiesstelsel in Frankrijk ktberichten Zes arrestaties verricht Wim van der Voort- tweevoudig winnaar Majoor Eekhout nieuwe commandant De „Tjerk Hiddes te Surabaja Naar wij vernemen Heerlijk! Gesneuveld in Korea Zaak P. de Boer weer uitgesteld JloMe T^taa tjei en VRIJPAS 23 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 kunnen dragen. >rdeel te herzien. verscheidenheid komen nieuws, eem met zoveel ;n, lang of extra onmiddellijk en >ok doorgevoerd rostuumsde cos- ke en elastische 'ieuwe maatsysteem herenkledtnggebied VERWACHTING door het K.N.M.I. te lig van Vrijdagavond avond. [ND zwakke wind tussen 'est. Vannacht opkla- t hier en daar lichte Morgen overdag nemende bewolking lelijk buien en onge- fde temperaturen als dvertentie) DE JONGENS" i Nederland geen ge gladde jongens" heb- Manus Oly, die een olger van „Gerrit de olijkt te zijn. Boven- eze ook nog onkwets- en. lat hij in Noord-Hol- bekend is, heeft de ;n goed idee gebracht, „wacht" houden bij Heren- en Kinder- t van de Fa. Engeln, 'glop no. 18, hoek want dan weet hij waar hij voor confec- oet! Kamgaren heren- ranaf f 79.50, heren i f 69.50, heren tweed- iO. *IT R.A.C. WEST R De in het na- elde prestatie-avond- RAC-West zal naar ;n nu 3 Maart worden )e start is des avonds ij Garage Met aan de De route gaat over M. en loopt door het Alkmaar. Des avonds selnemers zich in Vic. een boerekool-met- en zuurkool-met-spek. renigen. al deelnemers is nog oekt; men kan zich 1 deelname opgeven n P. Krom en P J. mastraat 64, tel. 2956) 1IJFSONGEVAL lR Gistermorgen is 3 H. van Buitenen uit •kzaam aan de DraaJ- /arenfabriek van de imer en Co. aan de een ernstig ongeval ijj aan de z.g. excen- >nd te werken, liet hij andacht van zijn werk et het gevolg, dat zijn den onder de pers aarop een druk staat kg., zodat nagenoeg n zijn acht vingers werd. Nadat hij aan voorlopig was verbon. hij per taxi naar het ziekenhuis vervoerd, itief moest worden in de verbrijzelde vinger ssten worden geampu- t de, jongeman voor invalide geworden is. Ier, dat het ongeval medearbeiders diepe ift gemaakt. 5IJK, 23 Febr. 8000 kg —4.10, grove 44.40; en C 4—4.30; 300 kg i; 2000 kg groene kool 7000 kg rode kool 6.50 000 kg gele kool 6 1 kg Deense witte 5.50 10 kg peen; 10000 kg 1850 kg rode kool; 5500 :ool doorgedraaid. 5BROEK 22 Febr. 350 2 kool 31.00: >.500 kg 1.106.30; 3.00 kg peen 4.20; 33.000 kg uien groot 3.003.70; driel. 1NHUIZEN 23 Febr. 60 witte kool 5.408.80 67; rode kool 6.50 ARWOUDE, 23 Febr. ardappelen bl. eigenh. kg uien 33.20; grove ïgen 1; nep 11.90; 16000 ooi 6.50—18.80 7700 kg 68.60; 80.000 kg wit- 50—8.70. 3RN 22 Febr. 550 kg. I 35—49; 17400 kg De- .60; 19400 kg rode kool l; 2100 kg gele kool 6 kg groene kool 31.20; Grove uien 3.506.30; —4.20; driel. 3.50—3.60; 21.000 kg bieten I 0 -4.50; p. 100 kg. 42.000 11 4; III 4—5.40; IV 4 LÖ0 kg. Op een stille landweg van het landgoed ,,De Utrecht" onder de gemeente Esbeek, daar, waar de Nederlands-Belgische grens loopt, ontdekten ambtenaren van de ambulante dienst der invoerrechten en accijnzen uit Tilburg diepe wielsporen van een auto, die er op wezen dat hier vermoedelijk een smokkel auto was gepasseerd. De ambtenaren volgden het bouwer W. G. te Esbeek. Hier spoor op Nederlands gebied en werd een onderzoek ingesteld, na ruim 6 km te hebben afge-, waarbij men een partij van 22 legd, kwamen zij tot de ontdek- biggen en 10 kalveren ontdekte, king, dat de wielsporen leidden die klaarblijkelijk wachtten om naar de boerderij van de land- over de grens gesmokkeld te worden. Een verder onderzoek had tot resultaat dat vast kwam te staan, dat de vorige dag een pantser auto, speciaal voor deze veesmok kel geconstrueerd, 50 biggen over de grens had gebracht. Het waren de sporen van deze pantserauto, die de ambtenaren van de douane recherchedienst hadden gevonden. Het vee was op de Bossche vee markt door een Belg uit Poppel gekocht en werd getransporteerd naar de boerderijen van W. G. en diens broer- J. G., beiden wo nende te Esbeek. PETEKIND VAN HITLER STUDEERT VOOR PRIESTER INNSBRUCK, (K.N.P.) Het in Innsbrück verschijnende Hon gaarse vluchtelingenhlad „Elet' bevat interessante bijzonderheden over de oudste zoon van Martin Bormann, de vroegere plaats vervanger van Hitier. Deze zoon. Adolf Martin Bormann, van wie Hitier zelf peetoom was, werd als Protestant geboren, doch se dert 1934 atheïstisch opgevoed. In 1940 kwam hij op een school voor nationaal-socialisti- sche elite-jeugd. Na de oorlog trok hij te voet naar Salzburg om zijn moeder te zoeken. Hij vond haar echter niet. Teneinde gevangenneming door de gealli eerden te ontgaan ging hij bij de boeren werken en kwam na ver loop van enige tijd met de pas toor van het dorp in contact. Bi; een Maria-bedevaart naar Maria. Kirchental sprak hij met de pas toor van deze bedevaartsplaats over zijn gewetensproblemen en ging tenslotte iedere -Zondag naar dezelfde kerk om de H. Mis bij te wonen. Op de eerste Zondag van Me: werd Adolf Martin Bormann ge doopt. ging hij te biechten en te communie en werd hij gevormd. Ongeveer tezelfder tijd vernam hij, dat zes van zijn zeven zus ters, die in Zuid-Tirol onderdak hadden gevonden, eveneens tol de Katholieke Kerk waren over gegaan. In September 1947 be sloot hij om priester te worden. Toen hij echter Salzburg pas seerde werd hji herkend en 24 dagen vastgehouden. Daar werd hij op transport gesteld naar W est-Duitsland waar hij zich thans op het priesterschap voor bereidt. Gepensionneerden en ziekenfondsen De Alg. Ned. Bond van Gepen sionneerden heeft zich in een telegram tot de Minister van Soc. Zaken gericht met het ver zoek de mogelijkheid te schep pen gepensionneerden op te ne men in een verplichte zieken fondsregeling. KAPITEIN VAN FRANSE TRAWLER OVERLEDEN De kapitein van de Woens dag ter hoogte van de Westeinder gekapseisde Franse trawler is gisteren aan boord van de „Ame rican Counsellor" overleden. Katholieke Voortrekkers naar Lourdes Een aantal Katholieke voor trekkers zal naar Lourdes ver trekken om daar dienst te doen als brancardier. Hun verblijf in Lourdes valt samen met de Lim burgse Lourdes-bedevaart, die van 29 Mei tot 6 Juni wordt ge houden en de Nationale Bede vaart. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië m.s. „Mataran" (6 Maart); Nieuw Guinea m.s. „Ma taran" (6 Maart): Antillen s.s „Breda" (3 Maart); Suriname m.s. „Bonaire" (7 Maart). AMBONEZEN NAAR VUCHT Behalve de 30 ex-Knil-gezin- nen, die kamp Vught reeds be trokken hebben, is thans spoedig de aankomst van 70 Ambonese gezinnen in Vught te verwach ten. Voor hen zijn de drie ba rakwoningen bestemd welke door de Genie voor huisvesting zijn ingericht. BROEKMAN WERD ZESDE Bij enkele graden dooi werden werden gisteren de wedstrijden te Jevnaker voortgezet met de 1500 meter. Onze landgenoot Wim van der Voort won deze afstand in de tijd van 2 min 25 sec. Sverre Farstad werd tweede in 2.25.7, Roald Aas der de in 2.27.2 en Kees Broekman vierde in 2.31.0. Voorts volgden: 5. Odd Lundberg 2.31.2, 6. John ny Cronshey 2.31.6, 7. Wigge Hansen 2.32.8 en 8. Torrodd Hauer met 2.35.3. Ook de laatste afstand, de 500C meter, werd gewonnen door Wim van der Voort. Hij legde de afstand af in 8 min. 54 sec. Het verdere klassement van dit onderdeel luidt: 2. Odd Lund berg 8.57.3, 3. Roald Aas 9.03.5. 4. Kees Broekman 9.04.5, 5. Sver re Haugli 9.05.3, 6. Johnny Cronshey 9.13.0, 9. Sverre Far stad 9.25.6. Het eindklassement luidt; 1. Van der Voort (Nederland) 199.766 pnt, 2. Roald Aas (Noor wegen) 202.417 pnt, 3. Sverre Haugli (Noorwegen) 203.783 pnt 4Odd Lundberg (Noorwegen) 204.030 pnt, 5. Sverre Farstad (Noorweggen) 204.127 pnt. 6. Kees Broekman (Nederland) 205.506 pnt. 7. Johnny Cronshey (Engeland) 206.750 pnt. De pantserauto, die ook de rest van de partij zou vervoeren, kwam evenwel niet meer opda gen. De biggen en kalveren wer den door de ambtenaren in beslag genomen. Het in beslag genomen vee vertegenwoordigt een waarde van plm. f 1260. De gesmokkelde 50 biggen hadden een waarde van f 1500. In deze smokkelaffaire werden zes arrestaties verricht, doch de hoofddader, de Belg, die vermoe delijk ook de pantserauto gereden heeft, bleef buiten schot. HET KOREA-DETACHEMENT Naar de Legervoorlichtings- dienst ons thans meldt, is tot commandant van het. Nederlands Detachement Verenigde Naties benoemd de majoor W. D. H. Eekhout, die na het overlijden van de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden belast was met de waarneming van dit commando. I Majoor Eekhout wordt met in- gang van 1 Maart a.s. bevorderd tot tijdelijk luitenant-kolonel. (Advertentie) li DJAKARTA. 22 Febr. (Aneta) - Uit Surabaja wordt vernomen, dat de torpedobootjager „Tjerk Hiddes" Woensdag in de haven van Surabaja is aangekomen. De commandant, Luit. ter Zee le kl. Haantjes, heeft kort na aankomst het hoofdkwartier van de A.L.R.I. (Indonesische Marine) bezocht voor een onderhoud met Kolonel Nazir. Laatstgenoemde bracht later een tegenbezoek op de tor pedobootjager. Majoor Martadinata, die aange wezen is als commandant na de overdracht van het schip, heeft de reis van de „Tjerk Hiddes" meegemaakt. Advertentie I Twee jonge inwoners van Hil versum nebben gisteravond een inval gedaan" in een speelclub aan de Amstelstraat te Amster dam en zaten daarna met bloe dende neuzen in oen cel van het politiebureau aan het Singel. De aanstaande schoonvader van een van de beide jongeman nen had enkele malen deze speel club bezocht en was daar ruim drie duizend guldien kwijtgeraakt. De man had hier veel spijt van en had niet nagelaten er met zijn familie over te spreken. Zijn toekomstige schoonzoon meende dit geld wel te kunnen gaan terughalen en tezamen met een vriend is hij de club binnen gestapt. De roulette stond op tafel en er waren reeds twee be zoekers. Beide invallers zeiden, dat zü van de politie kwamen en „dat het nu maar eens uit moest zijn met dat spelen". De vriend nam beide bezoekers mee naar de keuken en de aanstaande schoonzoon deed een greep naar de portefeuille van de eigenaar. Deze was leeg. De vrouw van de eigenaar, die ook in de kamer was, riep hem toe: „Jij bent niet van de politie, want zoiets doet de politie niet". En zij deed een greep naar de telefoon Dg jon geman bglette haar dit en bin nen enkele ogenblikken ontstond een wilde vechtpartij, die de ka mer in een ruïne herschiep. Er vlogen meubelen door de ramen en spoedig schoten buren en agenten van de radioautodienst te hulp. Het hele gezelschap werd naar het politiebureau overge bracht. Hier zijn de beide jonge mannen, die voor eigen rechter wilden spelen, opgesloten. GISTFABRIEK SCHONK f25.000 VOOR DE JEUGD Ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek in April van het vorig jaar overhandigde de president-directeur ir. W. H. van Leeuwen aan de burgemees ter van Delft een chèque van f 25.000, te besteden in het belang van de jeugd. In een rapport over het culturele leven in Delft, dat het gemeentebestuur thans heeft gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat de schenking als basis zal worden gebruikt voor de stich ting van een kampeer- en bui tencentrum aan de Nootdorpse Plassen bij Delft. kreeg een 38-jarige Amster damse metselaar zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens meineed werden te Bussum twee jonge fabrieksarbeiders aangehouden, een 16-jarige en een 18-jarige jongen, verdacht van een reeks diefstallen uit geparkeerde auto's. Beiden hebben bekend is gistermiddag op de Emma- kade te Den Haag een 74-jarige vrouw, toen zij onoplettend de rijweg overstak, door de tram overreden en gedood. hebben al meer don 15.000 be zoekers de Amsterdamse Ver- keerstentoonstclling bezichtigd zal de Landbouw Hogeschool op 9 Maart a.s. haar Stichtings dag herdenken. Op 8 en 9 Maart worden tevens West-Indische vraagstukken besproken (Advertentie) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens de actie bij Hoengson op 12 Februari j.l. de vol gende militairen zijn gesneu veld: Sgt. L. M. J. M. Grasso, lm. 270301138. afkomstig uit Utrecht; Sold. J. F. Ketting Olivier, lrn. 261021235. afkomstig uit Markelo:" Sgt. W. B. F. Sonnemans. lrn. 251023147. afkomstig uit Schiedam: Kom. J. J. Zwart. lrn. 290523230, afkomstig uit Den Briel; Sold. H. M. Wagenaar, lrn. 280507002, afkomstig uit Schaesberg. LEEUWARDEN. 22 Febr. In de zaak van P. de Boer uit Drach ten contra de Officier van Justitie te Leeuwarden en de Staat der Nederlanden heeft de President van de Leeuwarder rechtbank 'n laatste, uitstel van zes weken ver leend. Wederom vertegenwoordiger van Truman bij de H. Stoel? (K.N.P.). Volgens welinge lichte kringen te Washington zal president Truman binnenkort er toe overgaan wederom een per soonlijke vertegenwoordiger bij het Vaticaan te benoemen. Vol gens dezelfde kringen heeft pre sident Truman thans definitief de gedachte aan de benoeming van een gezant van dc Ameri kaanse regering opgegeven, om dat het ministerie van Buiten landse Zaken, na de kwestie grondig te hebben onderzocht, tot de overtuiging is gekomen, dat een dergelijke benoeming op het ogenblik niet opportuum moet worden geacht, daar hier voor de goedkeuring van de senaat wordt vereist. DE FABRICAGE VAN GLOSTERS IN BELGIË Naar aanleiding van berichten, dat in België thans ook Gloster Meteor-8-vliegtuigen zouden wor den geproduceerd, deelt de direc tie der Fokkerfabrieken mede, dat het hier geep productie be treft, doch een assemblage (door een onderaannemer in België) van door Gloster en in een latere' periode door Fokker vervaardig de grote vliegtuigdelen, waarom trent de Gloster c.q. Fokker een contract met de Belgische regering heeft gesloten. Aan het principe van de afspraak, dat voor dit soort vliegtuigtypen voor de Be nelux de vliegtuigen in Neder land zouden worden gemaakt en de motoren in België, is dus niet getornd. Over enige weken zal de 2e Openluchtschool van de gemeente Amsterdam aan het Oosterpark 20 jaar bestaan, welk feit met een groot feest voor de kinderen zal worden herdacht. Deze school wordt door 150 kinderen bezocht, die door de schoolarts hiervoor zijn aangewezen op grond van het feit dat zij na ernstige ziekte, zwakke gezondheid of allergische ziekten bijzondere zorg nodig hebben. Aan deze school zijn dan ook een arts en verpleegster alsmede huishoudelijk personeel verbonden. Driémaal per dag krijgen de kinderen een maal tijd, welke zij' zich goed laten smaken. Links het hoofd der school, de heer v. d. Vlist. Van de commandant van het Ned. Detachement Ver. Naties zijn thans enkele nadere bijzonderheden ontvangen omtrent de acties, waarin het detachement in de afgelopen dagen was ver wikkeld, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst ons mede. Op 12 Februari was er een vijandelijke doorbraak toen het deta chement bij Hoengsong een dekkingsactie uitvoerde. Tijdens hevige straatgevechten werd luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden door een hoofdschot gedood en sneuvelden enige andere leden van het detachement. Na de Chinese aanval op 12 Februari werd het detachement gereorganiseerd en terstond op nieuw een stelling betrokken in de algemese defensielij n. Aldaar werd op 14 Febr. door een over machtige vijand een aanval ge daan op de linkervleugel van het detachement. De daaropvolgende nacht werd weer een aanval ge daan door de vijand, waarbij een heuvel in de frontlijn door hem werd veroverd. Deze heuvel werd door het detachement heroverd. Ondanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd. De com mandant van het Amerikaanse regiment, waaraan het detache ment is toegevoegd, sprak daar- BOEKENWEEK Vandaag begint de Week van het Boek. Let wel, niet de week van de schrijver, noch van de uitgever, noch van de boekhandelaar, maar van het Boek. Wij vermoeden zo, dat schrijvers en uit gevers en boekhandela ren daar ook wel een beetje zijde bij spinnen, want daar is het, ten aanzien van het Boek, toch om te doen. En geen Boek zonder schrijver, geen Boek zonder uitge ver en geen Boek zonder boekhandelaar. Het zijn me toch maar boffers, al die groepen mensen, die daar juist genoemd zijn. Want in naam van de cultuur worden ze maar aardig stoffelijk te paard geholpen, hetgeen hen allen niettemin van harte wordt gegund. Maar heeft u het ooit meegemaakt, dat er in andere weken zo maar, met of zonder advertentie! 1) wordt ge schreven in de krant, koop dit of dat, gelijk in de Boekenweek wordt gezegd en geschreven: Koop een boek. Er zijn Broekenweken en Hem- denweken, Radionweken en Persilweken, en weet ik wat niet al, maar heeft men ooit gelezen, dat de redacties schreven: Koop een hemd, koop een broek, koop radion of persil? Het halve vader land zou op zijn kop oftewel zijn hoofd, staan! En toch zijn kledingstuk ken en wasartikelen e.d. ook in 't belang van de cultuur, zij het dan mis schien indirect. De uit zonderlijke positie van de Boekenweek moge daar om niet alleen bij het publiek, maar ook bij schrijvers en uitgevers en boekhandelaren de nodige waardering en dankbaarheid vinden, te meer daar, volgens de berichten, de boeken duurder in prijs zullen worden! Dat is al een vreemd soort dankbaar heid, om mee te begin nen. Maar ondanks alles zeggen wij toch: Koop een boek! En dan niet terwille van de schrijver, de uitgever, de boekhan delaar, maar, maar voor eigen ontwikkeling en voldoening! Eisen! In mijn lijfblad gele zen, dat de katholieke zeelieden eigen zielzorg e i s e n Ik wacht nu nog op het bericht, dat de vakbeweging zich achter die eisen stelt! Bedoeld zal wel zijn, dat er voor zeelieden een aparte ziel zorg nodig wordt geacht, maar dat stond er niet! (Ingez. door J.S. te A.) Landverraad De communisten wor- f den nog al eens van landverraad beschuldigd, vooral omdat ze in alle DE FILMKEURINGSCOMMISSIE van het Rijk doet weer eens van zich spreken. Er zijn twee films uit Amerika voor openbare vertoning verboden, omdat schrik niet, waarde lezer, en'houdt U vast in deze films de communisten be lachelijk worden gemaakt! En dat mag niet. Wie geen vreemde is in de filmwereld ook al meent hij niet, dat het tot het te handhaven levenspeil zou behoren, om min stens tweemaal in de week naar de bioscoop te gaan weet, dat de filmmakers er in het algemeen niet tegen op zien, om allerlei mensen en dingen soms belachelijk te maken. Soms heel erg. Maar dat mag allemaal en dikwijls neemt men er ook geen aanstoot aan. Maar met de communisten, ziet u, is dat wat anders. Want, zo schijnt de filmkeuring te redeneren, de Communistische Partij is in ons land erkend (bedoeld zal wel zijn :niet verboden) en met de regering van de Sovjet-Unie onderhouden wij „vriendschappelijke be trekkingen (bedoeld zal wel zijn „diplomatieke betrekkingen") Nu weten wij niet, wat de C.P.N. en de Sovjets met de film en met het belachelijk-maken hebben uit te staan, maar wel menen wij, dat de centrale filmkeuring zich op deze wijze een beetjebelachelijk maakt. En dus zou ze, volgens het systeem van de commissie, verboden moeten worden. i i I landen bereid zijn tot het uiterste te gaan wat be treft het aanvaarden van bemiddeling, hulp en steun, ook militair, van Rusland. Nu hebben de communisten in Frank rijk er iets anders op gevonden. Zij hebben de Franse regering van landverraad beschuldigd en met name de minis ters Pleven en Moch in gebreke gesteld, omdat zij voorstellen, de „her bewapening" van Duits land goed te keuren, ter wijl Frankrijk formeel tenminste nog met Duitsland in oorlog is! Wat een mens al niet prakkezeren kan, om zijn medemensen dwars te zitten. Het gaat hier ove rigens, zoals men weet, over West-Duitsland. Niet over Oost-Duitsland. Daar bewapent de Sovjet de z.g. volkspolitie tot en met. Maar dat is na tuurlijk heel wat anders. U begrijpt dat misschien rriet. Maar dat hindert niet. Wij begrijpen het evenmin. Hef kabinet Wij dachten eerst, dat het, ondanks „Trouw", een gereformeerd kabinet zou worden daar in Den Haag. Na de in formatie kwam de forma tie en het zou immers 'n reconstructie, dus een herbouw, of omvorming of „hervorming", dus een reformatie worden. Maar dat komt nou niet meer. De Koningin heeft uitgerekend weer een katholiek aangewezen als formateur, en die moet van die reformatie na tuurlijk niets hebben. Wat het wordt, zullen we met gepaste belang stelling afwachten, maar een „gereformeerd" ka binet onder leiding van een katholiek, dat lijkt ons ondenkbaar! Oud en blind De oudste inwoner van Oostenrijk is op 106-ja- rige leeftijd overleden. Het is Franz Feichinger, die nooit in enig leger heeft gediend, omdat hij voor de militaire dienst was afgekeurd. Toen hij 96 was, werd hij blind, maar op zijn 103e jaar kreeg hij door een ope ratie het volle gezicht terug. Dankbaarheid De kapitein van het Russische vrachtschip „Iwan Polzoenow", één van de 672 schepen, die Amerika tijdens de oor log aan Rusland heeft geleend en teruggevor derd zijn, heeft te Singa pore medegedeeld, dat ze inderdaad teruggegeven zullen worden: „Ze deu gen toch niet." CHIRURGIE De politiek heeft, zoals wij de vorige week zagen, met sport te maken, maar nu blijkt er ook verwant schap te zijn met de ge neeskunde. Sprak een blad niet over het „ope reren" .van mr. Steen- berghe? Het zal, blijkens de laatste berichten, een zware operatie zijn, waarbij de vitale belan gen van het gehele volk betrokken zijn. Een an der blad meende de for mateur te zien als e.en specialist, die een bijzon der onderzoek instelt, om te helpen de diagnose te stellen en na het aange ven van de therapie zich terugtrekt, om de rest aan de huisarts over te laten! De vraag is nu maar, wie hier dan die huisarts is! Bij operaties komt er meestal een chi rurg aan te pas en het zal hier wel om meer dan een gewone blinde-darm gaan, vrezen wij. Moge het consult niet te lang duren en de operatie sla gen! Verder zou men het kunnen zien als een pijn lijke kiezen trekkerij, maar wij hopen dan, dat het gebit, de economische toestand van Nederland, niet zo ver vergaan zal zijn, dat een kunstgebit een zakenkabinet! nodig is Schrokkerige Gijs! Alois Skalsky, een 50- jarige, magere en honge rig uitziende Oostenrijk se vrachtautobestuurder, heeft aangeboden hon derd eieren achter elkan der op te eten mits iemand anders ze betaalt. Hij zegt, dat dit 'n peule schilletje voor hem is, aangezien hij elke dag tachtig tot honderd rauwe eieren kan eten. Voor de afwisseling ver orbert hij ook wel enkele dozijnen eieren met schaal en al. Ook ziet hij kans in één maaltijd 3 kilogram rauwe bief stuk naar binnen te wer kenAlois staat bij de buurtgenoten als de „struisvogelman" be kend. Zijn vrouw klaagt: „Ik kan hem niet alle voedsel geven, dat hij zou kunnen verwerken. Maar ik moet hem elke dag een half kilo vlees geven." Alois heeft nog nimmer een dokter over zijn maag geraadpleegd... Nog een schrokkerige Gijs, van fwee jaar In Los Angelos is ook een schrokkerige Gijs ge signaleerd, vantwee jaar. Deze jongedame heet Janice Murphy en toen ze zich op een avond niet goed voelde, besloot ze, zelf maar wat geneesmiddelen in te ne men, die blijkbaar on middellijk onder haar bereik in voldoende mate voorradig waren. Of het een dochtertje van een apotheker of drogist was vermeldt de geschiedenis niet. In elk geval nam ze achtereenvolgend tot zich: een half flesje as pirine, een doosje laxeer- dragées, een kwart flesje mercurochroom en een halve liter amandelmelk met honing! Het kind is naar een ziekenhuis ver voerd en zal er, volgens de dokter, wel weer bo venop komen Nieuw-Zeeland! Nieuw-Zeeland wordt een nieuw emigratiege- bied. Men verwacht daar een paar duizend onge huwde werkkrachten. Volgens een later bericht is in Nieuw-Zeeland de noodtoestand afgekon digd! Maar dat is niet, omdat de huwbare Nieuw-Zeelandsen oproer zullen maken, wanneer al die ongetrouwde man nen daar aankomen, maar omdat de mijnwer kers staken. Overigens maakt Nieuw-Zeeland 't, volgens weer een ander bericht, uitstekend. Want dank zij de hoge wolprijzen heeft de be talingsbalans in dat land een overschot van 20 millioen dollars. Je zoudt er, gezien de positie van onze betalingsbalans, haast voor emigreren. Sparen Wij moeten sparen, zegt de regering, maar menigeen weet niet meer waarvan hij dat moet doen. Dat komt ervan, wanneer men zich een maal 'n levenspeil heeft aangewend, dat men niet zo gemakkelijk los kan. of wil, laten. Maar er kan nog wel gespaard worden, als men maar op de kleintjes let en denkt aan de vele van die kleintjes, die een grote makpn! Lees eens het voorbeeld van de weduwe van de koster in het dorpje South King stown. in de Amerikaan se staat Rhode Island. Haar man verdiende nooit meer dan 25 dollar per week en hij heeft kans gezien, een bedrag van 100.000 dollar aan spaarduitjes na te laten. Hij was dan ook 83 jaar. „LA PRENSA" „La Prensa" <„De Pers") met een oplaag van bijna een half mil lioen exemplaren het grootste blad van Argen tinië. verschijnt sinds eind Januari niet meer. 82 jaar geleden verscheen „La Prensa" voor het eerst. Sindsdien verwierf het blad zich een grote naam in de Spaans spre kende wereld. Zijn rol is vergelijk baar met bijv. die van ..New York Herald Tri bune", „Manch. Guardi an" of „Times" in de Engels sprekende lan den. De onafhankelijk heid van oordeel, waar aan „La Prensa" haar be tekenis ontleende, bracht al herhaaldelijk conflic ten met het regime van Péron met zich mee. Aan één dier conflicten moest het blad op den duur wel ten offer vallen en het heeft er de schijn van of dat nu is gebeurd. De onafhankelijkheid van het blad lokte steeds speldeprikken van offi ciële instanties uit, die, na alle mogelijke tussen stadia, nu wel tot een dolkstoot hebben geleid. De laatste aanval van Péron liep via de vakbe weging. die in Argentinië 'n instrument in handen van de Staat is. De kran tenverkopers stelden een aantal z.g.n. ..sociale eisen" aan het blad, die, indien zij zouden worden ingewilligd, neerkwamen op economische onder werping van de krant aan de vakbond van straatverkopers. De chauffeurs van de expeditie, loopjongens en drukkerij personeel, ver klaarden zich solidair met de krantenverkopers en goed-georganiseerde groenen van ..onbeken den" verhinderden de toegang tot het gebouw aan he} werkwillige per soneel. Sindsdien verschijnt „La Prensa" niet meer. Het terrein van de strijd tussen het regime van Péron en de leiding van .de kraot heeft zich nu verplaatst naar de bu reaux van de departe menten en de politie. Al dus lezen wij in „Het Parool". over zijn bijzondere waardering uit. Op aandringen van de com mandant N.D.V.N. ging het, de tachement daarop in rust in ach terwaarts gelegen gebied. De zeer goede gevechtskwali teiten van de Nederlandse sol daat zijn in deze uiterst moeilij ke en vermoeiende omstandig heden gebleken. Deze gevechten zijn tot nu toe de zwaarste ge weest. die het Ned. Korea-deta ch em ent heeft meegemaakt. Dezer dagen werd het detache ment weer naar de defensieiijn verplaatst. De Franse nationale vergade ring heeft om middernacht de eerste dag van haar debat over stelsel bi) algemene verkiezingen De enige positieve stemming betrof de vaststelling van de assemblee om het huidige stel sel van evenredige vertegen woordiging te wijzigen. Dit voor stel werd met 357 tegen 166 stem men (Communisen) aangeno men IN PRAAG WORDT IETS UITGEBROED Uit allerlei veiligheidsmaat regelen rondom de Praagse Burcht, de residentie van presi dent Clement Gottwald, maakt men op, dat te Praag een ver gadering wordt gehouden van de centrale bestuurscommissie van de Tsjecho-Slowaakse communis tische partij. De commissie is het hoogste bestuursorgaan van de partij. Zij heeft tussen 50 en 100 leden. Tégen lunchtijd zag men honderd of meer mannen en vrouwen uit de Burcht naar het ministerie van buitenlandse za ken gaan. In de omgeving van de Burcht zijn bijzondere veiligheidsmaat regelen getroffen en sommige binnenpleinen. die gewoonlijk voor het publiek geopend zijn, waren afgezet. PRINSES MARGARET IN AFZONDERING In dc Londense pers wordt op gemerkt, dat prinses Margaret, thans twintig jaar oud, sedert enkele maanden niet meer in nachtclubs of restaurants gezien is ofschoon zij tevoren dergelijke gelegenheden veelvuldig placht te bezoeken. Koning George zou zijn jongste dochter alleen nog maar op besloten partijen willen laten verschijnen aldus de pers KETELONTPLOFFING OP BRITS SCHIP Blijkens een radioboodschap van de kapitein van het Noorse stoomschip „Borgestad" i£" een ketel van het Britse schip „Per dito" ontploft. Er is verzocht om onmiddellijke sleepboothulp. De „Perdito" bevindt zich 19 mijl ten zuiden van het eiland Wight. NOORS SCHIP VERGAAN VOOR JAPANSE KUST Het 7.124 ton metende Noorse schip „Florentino" is twee dagen geleden 150 mijl ten pesten van Iwosjima gezonken. Een Brits schip heeft de kapitein en tien leden van de bemanning opge pikt, maar een en twintig be manningsleden worden nog ver mist. De commandant van de Ame rikaanse marine op de Marianen leidt het zoeken naar de vermis ten. ITALIAANS-BRITSE BESPREKINCEN De Italiaanse premier. Alcide de Gasperi. zal de volgende maand een bezoek aan Londen brengen voor besprekingen over actuele vraagstukken met de Britse regering, aldus is Donder dag officieel medegedeeld. Hjj zal vergezeld zijn van graaf Sforza, de minister van Buitenlandse Zaken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3