eester jidlaren Geen militaire uitgaven in strijd met de nationale mogelijkheden Nederlandse zeelui ontnamen de orkaan zijn prooi Vormingsinstituut zendt 150 werkgroepen uit EKORA J Bemanning was te afgemat een der oorzaken heen? Jenmarkt rktberichten Voorzitter Andriessen tot de Partijraad: De lasten zullen rechtvaardig moeten worden verdeeld Militaire opleiding voor koopvaardij- personeel Noors schip machteloos PARTIJRAAD K.V.P. Hjalmar Schacht naar Brazilië? m zwaar weer De vuren doofden.... Naar wij vernemen: Hogere suikerprijs voor producenten De Boekenweek werd ingezet Zondagsevangelie De Aero-Holland-ramp in Noorwegen Rustigermaar koud weer ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 VERWACHTING d door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- Zondagavond. KELE BUIEN. ijke bewolking met ;n, sommige met na- leeuw. Aanvankelijk -anderlijke wind. La- wind uit Noordelijke Iets kouder overdag. eun van de buik, irbetering van Uw aaar SETTENMAGAZIJN TEN KORTENAAR Hike Breyer it 21 - ALKMAAR dames, helemaal ij hebben voor elk een goed passend ;n bustehouder. 40 jaar ervaring en, jhr. mr. F. H. van iijzondere raadszitting Dit geschiedde in de welke door de burge- ukema werd verricht, sren van Zuidlaren de svr. van Kinschot, die :angeboden. Zuidlaren e woningen wapperde van de Zuidlaarder seg. inningen worden tevens aan de vier oud-wet man Zuidlaren, de heren 'ijngaarden, C Strating, g en H. Weites, alsmede oud gemeentesecretaris, G. Eggcns. Behalve de n wijngaarden, w;aren functionarissen bij de ;id aanwezig, s de nieuwe ere-burger F. H. van Kinschot die oud functionarissen de hulde die hem was lid. Zonder hen, aldus imas ik er noodt in ge- ijn doel te bereiken Hi.l órden van dank tot het an B. en W. van Zuid: r zijn benoeming die hi.l te waardeerde. Voor de bood de heer van Kin tegeltableau aan, waar- iorstelling is verwerkt paard en een boeren- Na de officiële buiten- dtting, werd de nieuwe r door velen geluk- 5MARKT ALKMAAR >r 3 stapels boerenkaas, prijs: f 1.94 perkg. HENHUIZEN. uien grove 3.504.20; gele 6.90; witte kool 7.30—9; >1 6.50—18.80. EREND. witlof 18— e kool 6.50—16; savoye —9; spruitkool 2460; 1 1931; andijvie 56 ro- n 48; winterpeen 4 n 2—3; prei 26—27; Bra- iellefleur 10—19; bram- ling 6—20;. cox orange 2; goudreinette 15in, 18—57; laxton superbe present v. Engeland 15— campagner 2143 Bre- 10; provisie-peer 2440; n 2346. 'AAR. witlof 1830; ooi 6.50—15.30; savoye -9 30; groene kool 923; pl 30—58; boerekool 9—- azie 64—85; andijvie 47 ie bieten 4—7; wmter- -7.20; waspeen 1722, -6; driel. 2; prei 1028", -7.50; selie 1415; goud- 1830; gieser wildeman selende omstandigheden, waar onder door de fractie de prac- tische politiek moet worden be dreven, kan hooghouden. Jongeren Nadat de heer Andriessen nog aandacht had gewijd aan het con- (Van onze parlementaire redacteur) De offers, die wij moeten brengen voor de versterking van de defensie, zullen onvermijdelijk hun terugslag hebben op andere ver-teSenwo°rdlS.ers van terreinen van ons maatschappelijk leven, aldus de heer An driessen bij de opening van de Partijraadsvergadering van de K.V.P., die dit weekeinde te Utrecht gehouden wordt. Wij moeten de moed hebben deze harde waarheid onder de ogen te zien en de consequenties daarvan te aanvaarden. Wel vroeg de Partijvoorzitter van de regering, dat zij het waarom van de te treffen maatregelen aan ons volk duidelijk zal maken, want alleen de diepgewortelde overtuiging, dat hetgeen ge vraagd wordt nodig is voor het behoud van onze bestaans mogelijkheid, kan de spankracht doen ontstaan om de moei zame weg tot het einde toe af te leggen. Thans geldt meer dan ooit dat ons volk gezamenlijk zal moeten optreden. Dit geldt niet slechts voor de staatkundige sector; de Partijvoorzitter dacht hier tevens en wel zeer in het bijzonder aan de economische sector, waar de samenwerking tussen de onder nemers en de werknemers van zulk een grote betekenis is. De heer Andriessen waar schuwde er intussen voor, dat geen lasten worden opgelegd, die boven onze draagkracht gaan. Hiervan vreesde hij een terug slag, die het geheel van onze inspanningen zou benadelen. Het zal, met het oog daarop, nodig zijn dat alle waarden in het ge zichtsveld worden betrokken, zo dat aan andere voor onze volks huishouding vitale waarden geen onherstelbare schade wordt toe gebracht. Gedachten als deze vatte de Partijvoorzitter samen in de conclusie, dat de militaire uitgaven, hoe noodzakelijk ook, zullen moeten worden gezien en vastgesteld in het geheel van onze nationale mogelijkheden, mogelijkheden waaraan echter wel hoge eisen moeten worden gesteld. Vanzelfsprekend zullen de lasten ook op een zo recht vaardig mogelijke npjze moeten worden verdeeld, een verdeling waarbij op de eerste plaats onze zorg dient uit te gaan naar de reële nooddruft. De torpedo van Mr. Oud Eerder in zijn rede had de heer Andriessep al aandacht gewijd aan de politieke situatie, die is ontstaan als gevolg van de motie- Oud. De Partijvoorzitter sprak in dit verband van de torpedo, die mr. Oud op het kabinet meende te moeten afschieten. De houding van de fractievoorzitter van de V.V.D. was, naar zijn wijze van zien, laakbaar, omdat de heer Oud, waarvan reeds geruime tijd viel waar te nemen, dat hij zich van het kabinet wilde distancië- ren, de Nieuw-Guinea-kwestie aangreep om de regering ten val te brengen. Een meer loyale wijze zon de indiening van een motie tot af keuring van het regeringsbeleid geweest zijn bij de behandeling van hoofdstuk I van de Rijks begroting. Dan had op die basis een debat kunnen volgen. Bij die gelegenheid, aldus de heer Andriessen, was de toon, waarop de heer Oud sprak, echter zelfs welwillend. Wel wilde de Partijvoorzitter erkennen, dat Nieuw Guinea een kwestie is, die tot ernstig meningsverschil aanleiding kan geven, maar dan had de heer Oud zich hiertoe moeten beperken en geen poging moeten doen om materiaal te verzamelen dat tegen het rege ringsbeleid in het algemeen was gericht. Het argument dat de regering zou zijn gezwicht voor de druk van de vakverenigingen, had in November en niet onlangs moeten gelden. Verhouding partii-fractie De Partijvoorzitter wijdde voorts aandacht aan de spannin gen, zoals die voor de kabinets crisis in de Partij van de Arbeid ontstonden. Het was echter niet zijn bedoeling om over deze span ningen de staf te breken, om er zich in te verheugen. Wat de Studenten van de Universiteit van Bristol hebben ter gele genheid van de ontgroenings- week, welke op 28 Februari begint, een robot vervaardigd, welke geheel zelfstandig kan fietsen. Het lichaam van de robot Dynamo Joe genaamd bestaat uit een olieblik; zijn hoofd uit een melkblik ett de benen en armen uit strippen metaal. Drie electro- motoren van een halve PK elk, stellen een ingewikkeld raderwerk in beweging, dat Joe kan laten fietsen (zowel voor- als achteruit), zijn hoofd draaien en met één hand kan laten wuiven. K.V.P. wel interesseert is de vraag hoe de verhoudingen tussen partij, partijbestuur en fractie dienen te zijn. Dat was ook de kern van het meningsverschil tussen ir. Vos en het partijbe stuur. Voor wat de K.V.P. aan gaat, aldus de heer Andriessen, is altijd het standpunt gehuldigd, dat partijbestuur, partij en frac tie uitgesproken een eigen ver antwoordelijkheid dragen. Aan dit standpunt dient, naar zijn mening, onvoorwaardelijk te worden vastgehouden. Natuurlijk heeft de fractie, bij het bepalen van haar standpunt, in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen, het program van de Partij als basis te nemen. Doch voor de rest bepale zij, onder eigen verantwoordelijkheid, wat 's lands belang in concrete om standigheden vraagt. Het meest i klemmende argument hierbij is, dat de leden van de fractie, zon der last of ruggespraak, hun taak moeten kunnen vervullen. De Partijvoorzitter oordeelde het bovendien nuttig, dat de Partij, voor het bepalen van haar politiek, niet ondergaat in con crete staatkundige verhoudingen. Zij moet haar eigen koers kunnen bepalen, ook al zal die afwijken van het standpunt, door haar fractie in concrete kwesties inge nomen. Een en ander behoeft niet altijd te leiden tot tegengestelde standpunten. Integendeel: in zeer veel gevallen zullen zij samen vallen. Maar het schept de moge lijkheid, dat de Partij haar eigen staatkundige idealen, ook in wis- Partij onlangs met enige ver tegenwoordigers van de Belgische zusterorganisatie hebben gehad, de reorganisatie van de buiten landse commissie onder leiding van mr. Sassen had gememoreerd en de onlangs ingezette leden wervingsactie krachtig had aan bevolen, wijdde hij tenslotte nog enkele opmerkingen aan de Jon gerenorganisatie in de Partij. Van de ouderen vroeg hij be grip voor de psyche van de jon geren. De jongeren zijn kinderen van deze tijd, zij zien deze tijd door hun ogen en wensen oplos singen in hun geest. Wij moeten hun zelfstandigheid niet deuken, aldus de Partijvoorzitter en hij vroeg de ouderen dan ook de jongeren bij verantwoordelijk werk in te schakelen. De heer Andriessen besloot zijn rede met er op te wijzen, dat de komende jaren beslissend kunnen zijn voor decennia. Zien wij ons werk in dit licht, dan kan de Partij wederom een bladzijde historie van Nederland en Europa helpen schrijven, welke misschien tot de gewichtigste van ons volks bestaan moet worden gerekend. De Aga Khan en de Begum hebben bij Aalsmeerse bloemen- kwekers vijf manden met kostbare orchideeën besteld, welke bestemd zijn voor de Keizerin van Perzië, de Keizerin-Moeder en de Prinsessen Fatima, Chans en Achraf. De bloemenschat, welke ongetwijfeld van zeer hoge waarde is, kort voor het vertrek naar Teheran per K.L.M.-vliegtuig. Van 1 Mei a.s. af zal in de nieuwe Onderzeedienstkazerne te Den Helder worden begonnen met het opleiden van groepen dienstplichtig koopvaardii-perso- neel voor de koopvaardii-bescher- ming. Het ligt in de bedoeling deze opleiding t.z.t. te verplaat sen naar Fort Erfprins nabij Den Helder. Voor de oorlog volbracht dit personeel zijn eerste oefening als dienstplichtige bü de Koninklijke Marine of bij de Kon. Landmacht. Na de oorlog werd uitstel ver leend in verband met een groot tekort aan koopvaardijpersoneel en in afwachting van een nadere regeling, waarbij tevens rekening kon worden gehouden met het grote belang van de koopvaardij in oorlogstijd. Deze nadere rege ling houdt in, dat uit diegenen van het jaarcontingent, die reeds twee jaar hebben gevaren, ca. 800 man door de minister zullen worden aangewezen tot het vol gen van de opleiding van de koopvaardijbescherming. W. J. ANDRIESSEN K.V .P .-voorzitter (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT. Negenhonderd personen bezochten in de afge lopen maanden reeds het Vormingsinstituut van de Katholieke Volkspartij te Baarn, verdeeld over 46 bijeenkomsten. Het gevolg van deze bijeenkomsten was, dat in tal van afdelingen werkgroepen werden opgericht. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat voor de zomer 150 werkgroepen, overal in den lande verspreid, zich met de studie van actuele politieke problemen zullen bezighouden. Deze verheugende mededeling over de activiteit in de Partij kon de partijvoorzitter gister avond doen, bij de aanvang van de Partijraadsvergadering te Utrecht. Vermeldenswaard uit het ver slag van de kascommissie was in het bijzonder de mededeling, dat niet minder dan f 310.000 voor de totstandkoming van 't Vormings instituut werd bijeengebracht. Bij de vaststelling van de begroting 1951 werd onder meer door de begrotingscommissie opgemerkt, dat het Centrum voor Staatkun dige Vorming zijn uitgaven wel licht iets zou kunnen beperken. De heer van Dijk (Den Haag) achtte het bedrag voor het hou den van kaderdagen te laag. De heer Hulsman (Groningen) wens te in „De Opmars" een speciale rubriek gewijd aan het interne partijleven. De partijpenning meester legde er in zijn antwoord de nadruk op, dat de kringen zo veel mogelijk zichzelf moeten leren bedruipen. De partijvoor zitter wees er de heer van Dijk (Den Haag) op, dat dit jaar weer het partijcongres wordt gehouden, zodat de post voor de kaderdagen kon worden beperkt. De begro ting werd tenslotte op de voorge stelde bedragen vastgesteld. Voorstellen De Jongerenkring Maastricht had in een motie de wens uitge drukt om te komen tot een breed opgezette, een efficiënte en be zielde voorlichting ten aanzien van de noodzakelijke verhoging der productie, versobering en burgerlijke paraatheid, 't Partij bestuur stelde voor om deze kwes tie in het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg aan de orde te stellen. De heer Debats (Maastricht) lichtte deze motie nog in een zorgelijk, maar ook warm ge stemd betoog toe. Hij meende reeds nu te kunnen zeggen, dat ook de partij bij deze bezielde voorlichting een taak zal hebben. De partijvoorzitter juichte het toe, dat de jeugd radicaal wil zijn in christelijke zin. Aan een der gelijk radicalisme heeft Europa behoefte. Maastricht verzocht te willen bevorderen, dat in het Zuiden des lands een Technische Hogeschool zal worden gevestigd. Zwolle pleitte daarentegen in een ander voorstel voor vestiging in het Oosten des lands. In het prae- advies wilde het partijbestuur zich wel uitspreken voor een de centralisatie van het technisch hoger onderwijs, maar het achtte zich niet in staat om een oordeel te vellen over de plaats van ves tiging. De heer Hesseling (Overijsel) betoogde, dat dezelfde motieven die voor vestiging in het Zuiden des lands worden aangevoerd, in gelijke mate pleiten voor Twente. Ook daar is een jeugd, die in de agrarische sector geen toekomst meer heeft. De partijvoorzitter gaf als zijn mening, dat de partij raad over een zaak als deze, die zoveel technische kanten heeft, geen positief oordeel kan uitspre ken. Tenslotte werd een 'motie van de heer Thijssen, burgemees ter van Oudenbosch, aanvaard, waarin er bij de Kamerfractie op wordt aangedrongen om het vraagstuk van een tweede Tech nische Hogeschool, waarin begre pen de plaats van vestiging, on middellijk in studie te nemen en een spoedige beslissing door de regering te bevorderen. Heden wordt de vergadering voortgezet Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, is in Pa rijs en zal een vistim voor Bra zilië aanvragen. Men voegt hieraan toe, dat Schacht waarschijnlijk zal optre den als financieel adviseur van de Braziliaanse regering, in het bijzonder voor belastingkwesties. Schacht verklaarde tegenover een correspondent van Reuter; „Ik breng hier een zuiver parti culier bezoek". Op een vraag, of hij naar Bra zilië gaat, antwoordde hij: „Ik zou graag gaan, als iemand me zou uitnodigen". Het Nederlandse s.s. „Winterswijk" is gistermiddag met acht ge redden van het Noorse s.s. „Marga" aan boord, in de Waalhaven te Rotterdam aangekomen. Onder de geredden bevinden zich vijf Noren, twee Engelsen en een Belg. Sober maar veelzeggend was het verhaal, dat bootsman Mathisen van de „Marga" ons deed, toen wij de „Winterswijk" die zo'n be langrijke rol had gespeeld bij de redding van de schipbreukelingen, op de Nieuwe Waterweg tegmoet waren gevaren en in een eetzaal van de bemanning het geredde achttal bij elkaar zagen. nel" zette een boot uit, maar ook deze werd zodanig door de golven gebeukt dat ze onklaar raakte. De enige redding was nu. nog het kleine werkbootje, een soort jol. Met vijven gingen ze er in en ze roeiden met man en macht de notedop, die het ieder ogenblik ook begeven kon, naar de „Lio nel". Maar wat ze ook deden, het was bijna onmogelijk aan boord van de „Lionel" te komen. Slechts een hunner gelukte het, de andere vier moesten noodgedwongen rechtsomkeert maken en waren nog blij. toen ze weer heelhuids op de „Marga" waren beland. Ze waren op Zondag 18 Febru ari uit de Spaanse haven Rivadeo naar Rotterdam vertrokken met een lading erts aan boord. Die zelfde avond werd het al zwaar weer en de „Marga" kreeg het hard te verantwoorden. Maandag gebeurde er echter iets, waarop niemand gerekend had. Er kwam lekkage in de machinekamer. Aan vankelijk leek het nog niet zo erg en de pompen schenen het binnenstromende zeewater wel te kunnen verwerken. Maar dit duurde niet lang. Het water bleef op onrustbarende wijze stijgen en stijgen. Dinsdagmorgen gebeurde toen het fatale. Het water was zo hoog gekomen, dat de vuren doofden en de machines werden uitgeschakeld. Vanzelf kwamen daardoor de pompen ook buiten werking. En onderwijl spookte daarbuiten de orkaan en rolde het schip in die mate. dat men zich slechts met de grootste moeite op de been kon houden. Toen er geen redden meer aan was en het einde van deze verschrikkelijke orkaan nog lang niet in zicht scheen, gaf de kapitein bevel de boten gereed te maken. Aan stuurboord werd de reddingboot gestreken, maar nau welijks kwam de kiel in aanra king met de zee of water en wind sloegen de boot te pletter. Dat betekende een geweldige tegen slag, want door de orkaan was het onmogelijk de bakboord-red dingboot die juist aan de wind- zijde lag, uit te zetten. De be manning moest dus noodgedwon gen aan boord blijven. Hulp in zicht. Spoedig scheen er echter hulp te komen in de vorm van het Noorse s.s. „Lionel", dat vrij dicht in de nabijheid kwam. De „Lio- wordt op 28 Februari het cas- saiteberoep behandeld, ingesteld door de officier van justitie bij de Bijzondere Kamer van de Utrechtse Rechtbank tegen C. v. Geelkerken, de voormalig plaats vervangend leider van de N.S.B., die tot levenslang was veroor deeld heeft de actrice Coba Keiling. die enige weken geleden een operatie heeft ondergaan, het ziekenhuis verlaten. Zij zal voor lopig nog rust moeten houden, maar hoopt over een paar maan den weer te kunnen optreden. zijn de prinsessen Irene en Margriet dezer dagen geïnstal leerd tot respectievelijk waterpad- vindster en kabouter van het Nederlands Padvindstergilde opende de burgemeester van Haarlem gisteren de negende Voorjaarsbeurs voor Kennemer- land, die gehouden wordt in het Krelagehuis en een overzicht geeft van alle producten van nijverheid, die vooral de vrouw interesseren werden gisteravond per K.L.M. vijf manden met kostbare orchi deeën naar de Sjah van Perzië en dienst familie als attentie van de Aga Khan en de Begum ver zonden. De bloemen waren zorg vuldig in watten verpakt komen in Zuid-Holland veel veediefstallen voor. In Bleiswijk werden zes koeien gestolen, in Roelofarendsveen vijf, evenals in Waddinxveen. In Leidschendam werden gisternacht bii een kleine veeboer zeven koeien wegge haald. waardoor de man vrijwel is geruïneerd Kort daarop verscheen de „Win terswijk". Alle eer voor de be wijzen van eoeil zeemanschap, die kapitein Vrolijk van de „Win terswijk" aan de dag legde. Ook hij zag kennelijk geen kans met succes een boot op het water te brengen, maar het werkbootje van de „Marga" was nog altijd heel en lag langszij te dobberen. Daarom bracht kapitein Vrolijk zijn schip op bijna gevaarlijk kor te afstand van de „Marga", zodat de schipbreukelingen niet zo ver behoefden te roeien. Het was een knap stuk werk, zei de bootsamn. want bij dit ont zettende noodweer kon van alles gebeuren. Weer werd begonnen met vijf man in de boot. Het ge lukte drie van hen aan boord van de „Winterswijk" te komen. De twee anderen roeiden terug om nog meer kameraden te red den. De volgende reis nam zeven man mee. van wie er vijf over stapten De twee man die terug roeiden om de overigen te halen waren blij, dat ze er het vege lijf afbrachten, want bij het aan boord gaan op de „Marga" sloeg het notedopje onder hun voeten te pletter. De ..Winterswijk" is pas weer vertrokken, toen de Franse sleep boot „Abeille 25" en het Neder landse weerschip „Cumulus" de redding van de overige opvaren den op zich hadden genomen en volbracht. Minister Mansholt heeft de producentenprijs van de suiker voor het Oostseizoen 1951 vast gesteld op 44 gulden per 100 kg. Men verwacht, dat deze prijs zal leiden tot verdere uitbreiding van het suikerbietenareaal, dat thans 67.000 ha beslaat. Deze uit breiding is gewenst met het oog op de noodzakelijke besparing op de import van suiker, die thans ruim 100.000 ton per jaar be draagt en welke grotendeels met dollars moet worden betaald. De nieuwe suikerprijs heeft voor het moment geen invloed op de consumentenprijs. KONINGIN JULIANA HIJ LITERAIRE FEESTAVOND Tot de gasten die gisteravond bijeenwaren in de Stadsschouw burg te Amsterdam voor de vie ring van een literaire feestavond getiteld „Het boek en de muzen" ter opening van de 16e Boeken week, behoorde ook H.M. Konin gin Juliana. Onmiddellijk na de aankomst van H.M. de Koningin, opende de heer Leeflang de feestavond met een rede, waarin hij H.M. en de diverse autoriteiten, o.w. de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, be groette. De openingsrede werd uitge sproken door mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het de partement van O. K. en W., die suggereerde dat uitgevers en boekhandel samen zouden kun nen werken en hun advies ge voegd bij steun van de overheid zou „de erosie der cultuur" kun nen tegengaan. Tenslotte richtte mr. Reinink een ernstig woord tot de kunstcritici. In het bijzon der wendde hij zich tot de muziekcritici die hij onder het oog bracht, dat een wereld beroemd dirigent als Bruno Wal ter geweigerd heeft opnieuw in Nederland te concerteren daar hem de toon van de critieken over zijn optreden na de bevrij ding met is bevallen. Na de rede van mr. Reinink begon het programma ,Een bloemlezing in prachtband" ge presenteerd door het cabaret van Wim Sonneveld. Toen het doek voor de laatste maal was gevallen, begon het schrijvers bal. WERKLOOSHEID INWEDERLANO EN BELBlC waar internationale bepalingen ontbreken. Voor het personeel van de ver keersleiding moet boven de speciale theoretische en practi- sche eisen, die aan dergelijk per soneel worden gesteld, alvorens zij aangesteld worden in de ver antwoordelijke functies van wachthebbende en verantwoorde lijkheid dragende vliegleiders speciaal de aandacht worden ge vestigd op het verplichte dienst doen onder hogere en deskundige leiding, teneinde ervaring onder verschillende omstandigheden op te doen". Omtrent de oorzaken van het ongeval met het vliegtuig van de Aero-Holland, dat op 20 Novem ber 1949 ten zuiden van Oslo ver ongelukte en waarbij, op één na, alle inzittenden 34 Joodse kinderen gedood werden, heeft het Noorse directoraat voor de burgerluchtvaart een rapport uit gebracht. Als waarschijnlijke oorzaak van de ramp noemt het rapport een combinatie van de volgende om standigheden: 1. de gezagvoerder heeft onder omstandigheden, die onvoorwaar delijk het vliegen volgens de regels van het instrumentvliegen eisten, getracht het vliegen door te voeren als contactvliegen met grondzicht; 2. de bemanning is zeer ver- j moeid en afgemat geweest; 3. de wachthebbende vlieg- leider in de districtscontröle op Fornebu is passief geweest en heeft niet genoegzame kennis van en ervaring in de dienst gehad. Voorts wordt gezegd, dat de be manning een lange en vermoei ende dienst achter de rug had en dat de gezagvoerder te veel op contact met en zicht van de grond vertrouwde in plaats van meer van zijn instrumenten gebruik te maken. Ook zegt het rapport, dat de geldende bepalingen voor het vliegen over Noors gebied niet zijn nagekomen. „De arbeidstijden van de be manningen móeten nauwkeurig nagekomen worden, zodat onge lukken op grond van vermoeid heid vermeden kunnen worden. De kwestie is speciaal van be lang voor de wilde luchtvaart, 3de Zondag van de Vasten: „HIJ IS VAN DE DUIVEL BEZETEN De goddelijke Meester zou door Beëlzebub de duivels uit drijven! Wat een veronderstel ling! en wat een belediging! God de Zoon in dienst, handlanger, van Gods eeuwige vijand! Sint Jan verhaalt het nog scherper. In het achtste hoofdstuk lezen we hoe de joden tegen Jezus te keer gaan: ..Zeggen we niet met recht dat Gij een Samaritaan zijt en van de duivel bezeten?" Wer kelijk, de joden was .niets te bar. Voor niets schrokken ze terug. Jezus kon door Palestina trekken en allen wèl doen; kon blinden, kreupelen lammen, be zetenen genezen: Hij kon doden opwekken en wenen uit mede. lijden met die bedroefd waren; het haalde niets uit: de mensen noemden Hem bezeten van de duivel! Was het niet ontmoedigend! Jezus hield een preek tegen de schijnheilige farizeeën: Hij ver weet hen hun uiterlijk God gewijd leven en sprak van gra ven vol bederf. Hij deed het openlijk, zonder vrees, eerlijk. Niemand ging er tegen in. Eens slingerde Hij de uitdaging tussen de menigte: Wie uwer overtuigt me van zonde? Niemand ant woordde. Drie jaar ging de Meester rond; niets was er op Hem aan te merken; op Palmzondag trok een stoet van honderden mensen naar Jerusalem, juichend om Hem. Ze zongen Hem toe: „Ho sanna de Zoon van David!" Maar het kostte slechts één och tend van hard, geniepig, intri geren om die roepers-van- Hosanna om te praten tot lieden die niets meer wisten dan „Weg met Hem! Aan het kruis!" Zo waren de joden in Pales tina. Zo zijn de mensen hier. Men kan jarenlang midden in de publieke belangstelling staan. Men kan zich uitsloven voor ieder die in nood is.... „de mensen" roddelen toch. Als mol len wroeten ze je tuintje om. De schone bloemen die een ogen blik het oog bekoorden, worden vergeten als men al wroetend een klont mest vindt. Valt er niets op te delven, .dan duikt er ergens een gezucht op: de mensen zeggeriMen weet niet waar de bron van de treu rige moed ligt iets gemeens, iets laags te verzinnen en uit te zaaien, zodat de glorie van de hoge, eenzame boom inkrimpt tot een verachtelijke stomp. „Je bent van de duivel be zeten," gilden de joden de Hei land toe en wat later brachten ze met vreugde twee balken aan, waarop ze de Enige van Wie geen kwaad te vertellen viel, uitspanden. Lachend stonden ze bij Zijn doodsstrijd.. Moeten we niet zeggen: wil je rustig leven, probeer dan niet iets moois van je leven te ma ken. Zorg dat je middelmatig bent, niet te slecht, en vooral niet te goed. Je kunt beter de mensen afsnauwen en toeblaf- fen, beter een ras-egoïst z ij n Want de mensen verdragen eer der dat iemand zelfzuchtig is dan dat iemand probeert het niet te zijn. Hoe goed je het ook meent; eens begint het gefluister, eens waait het door de straten: hij is van de duivel bezeten, door de hulp van Satan speelt hij het klaar. Het valt dikwijls ontzaglijk moeilijk in de mensen het schepsel van God te ontdekken en te geloven dat, als men hen goed doet, men God blij maakt. Welke betrekking is er dan tus sen die roddelende, kwaad denkende gif-spuwende wezens en God die Liefde is? Dat Hij ze gekocht heeft voor de prijs van zijn Bloed.... God heeft ze ver dragen, aan Zijn doorstoken Hart gedrukt en gezegd: „Doet gij evenzo...." P. C. DE HAAS o.f.m. „Massin of Mayfair", de be roemde Londense ontwerper voor speciale bontcreaties, lanceert een zeer luxueuze avondcape, die ruim 50.000 gulden kost. De cape is ver vaardigd van zilverblauwe nerz met een schouderpas en kraag van donkerpaarse lovers (Van onze weerkundige medewerker) Na de vele Oceaan-depressies, die het weer bij ons hebben beïnvloed, is er nu een belangrijke verandering gekomen in de luchtdrukverdeling. Tussen Groenland en de Azoren heeft zich nu een hogedrukgebied ontwikkeld, dat nog in betekenis toe neemt. Dit maximum nu is dan ook een grote hinderpaal voor verdere storingen. Een minder aangename kant van deze ont wikkeling is echter, dat aan de Oostkant van dit hogedrukgebied een koude Poollucht naar het Zuiden wordt gedreven (op Groen land 24 graden). Deze lucht zal via de Britse eilanden ook over ons land komen en hoewel zij op haar lange tocht over zee al behoorlijk in temperatuur is toegenomen, is het gevolg van deze ontwikkeling toch, dat hel de eerste dagen koud zal zijn met kans op nachtvorst. Ook blijft de kans op buien nog bestaan, daar wij voorlopig nog onder invloed staan van kleine storingen uit Schotland afkomstig, waardoor ook tijdelijk de bewolking zal toenemen. Daar de luchtdrukverschillen sterk afnemen zal de wind wat gaan liggen en men moet dan ook op een vrij rustig maar koud weekend rekenen met aanvankelijk nog enige regen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3