17-jarige bakkersleerling speelde de grote mijnheer RADIO Effectenzwendelaar bleek zichzelf niet te geloven Engelsen bereid Helgoland met rust te laten Toch U.S.A.-admiraa! over de Atlantische vloot OP VREDEHOF %el! Van Alle Dag West-Duitsland Om van muizen af te komen Een kwart millioen Yankees in Korea Een Hongaar over Maarschalk Tito Kabinet-Pleven vandaag ten val? en het Saargebied Naar wij vernemen: Op drie wielen en toch rijden K H.0WISM VliEMfKfR BEURSOVERZICHT JF DINSDAG 27 FEBRUARI 19jl et of linoleum de edele was- hebt U slechts g om die prach- arme glans te Pelt wrijfwas is lus voordelig! st VLIDOSOL*) i en andere scha- i, is het ideale del voor meube- linoleum. bekende gele bus. :e jaren is er veel tigenomen. Vastge- t de ouderen beter de jongeren. Voor seizoen waren veel Gebleken is dat zeer schaars is, rlleen aangeworven r hoge lonen wor- en een mooie wo- angeboden. De wo- zeer goed zijn. De leelt dan ook een valt wat dat be- erg in de smaak, van moderne wo- enwoordig te duur. echter meerdere ;en lieten bouwen, neel. dat in minder en woont, ontevre- Dit is ook weer een eisen, die de mem- tegenwoordig, wor- ger. Of dit zo door- den is te betwij fe- itvoerige uiteenzet- lirecteur. ging men tuursverkiezing. In van wijlen de heer ■d gekozen de heer a de vacatures Jon- Molen werden ge ren P. Schager en sprak de beer dr. eur van de Gezond- Alkmaar over .De maatregelen bil de ingen van de run- ;e-bestrijding". erd zwaar van ge wisseld: dat deze en niet zal smaken, hiervan financiële iben zal zeker het ch wil men met de mee komen, dus elk op de markt i zal zeker deze zeer groot belang t de voorzitter deze eer belangrijke ver een woord van leden voor hun bui komst. AMSTERDAM, 26 Febr. De huisdetectieve van een Amster dams hotel maakte Zondag de recherche van het politiebureau Singel attent op een jonge ho telgast, die de indruk maakte ver boven zijn stand te leven. De recherche voelde de jongeman eens stevig aan de tand en al spoedig bleek, dat men te doen had met een 17-jarige leerling bakker, die kortgeleden uit het opvoedingsgesticht te Amers foort was ontsnapt. Hij had zich onder een valse naam in het hotelregister laten inschrijven en verteerde ijverig grote bedragen, die hij door mid del van insluipingen had ver gaard. Het was al begonnen direct nadat hij uit Amersfoort was ontsnapt. In Ede namelijk brak hij de dag na zijn ontvluchting in en stal f 400.-. Hij reisde naar Amsterdam en was in twee da gen door het geld heen, Toen maakte hij een uitstapje naar Haarlem, drong de pastorie van de St. Bavokerk binnen en stal daar gouden sieraden en geld. Dezelfde dag drong hij nog een villa in de buitenwijken van Haarlem binnen en stal daar een geldkistje inhoudende f 3000. uit een slaapkamer. Hij keerde weer terug naar Amsterdam en maakte er goede sier van de ge- RUSSISCHE FANTASIE- PROPAGAN DA Er wordt wel eens de vraag gesteld: „Wat beogen de Russen toch eigenlijk met hun IJzeren Gordijn?" Onze vroegere ambas sadeur in Moskou Dr. Visser heeft daarop eens geantwoord, dat de politiek van het ijzeren gordijn z.i. niets anders wil, dan het Rus sische volk zoveel mogelijk te isoleren van het Westen, ten ein de een zeker minderwaardig heidsgevoel bij de Russen weg te nemen. Ook zonder het Westen kan Rusland, volkomen geïso leerd staande, grote dingen be reiken. In de lijn van deze volks opvoeding ligt dan ook de dwaze voorlichting, welke het Russische volk moet suggereren, dat alle grote uitvindingen, in de loop van de historie gedaan, voorna melijk het werk waren van Rus sen, maar dat het Westen zich daarvan heeft meester gemaakt. Deze voorstelling van dr. Vis ser klinkt niet helemaal onaan nemelijk, maar het blijkt toch ook wel hpel duidelijk, dat dit IJzeren Gordijn dienst moet doen om het Russische volk te sugge reren, dat al moge het in Rus land niet helemaal rozengeur en maneschijn zijn, de toestanden in het Westen, onder het kapitalisti sche regiem nog altijd veel slech ter zijn. En dank zij het IJzeren Gordijn, dat elk inzicht omtrent de waarheid over toestanden in het Westen, hermetisch afsluit,, kan deze eenzijdige en onware voorlichting dan rustig haar gang gaan. Hoezeer deze afdoende bescher ming nodig is .blijkt weer uit een nieuw merkwaardig staaltie van dit soort voorlichting, welke Het Handelsblad dezer dagen signa leerde. Dit blad kreeg een num mer onder ogen van de „Soviets- kaja Latvia" (letterlijk vertaald Sovjet Nieuwsblad van Riga) waarin een artikel voorkomt van een correspondent of zeeman aan boord van een Russisch schin, dat enkele havens van West-Europa aandoet. De schrijver vertelt daarin wel zeer merkwaardige dingen over de economische toe standen in West-Europa, waar men nog niet het voorrecht heeft te leven onder de zegeningen van het Sovjet-paradijs. Men oordele: „In ons land, aldus deze Sovjet schrijver, is voor goed een einde gemaakt aan de armoede, aan de rechteloosheid en werkloosheid. Maar Sovjet zeelui die terugke ren van reizen naar West-Euro- pese havens, zullen U kunnen vertellen, hoe de toestanden voor de arbeiders in landen als Zwe den, Engeland en Nederland heel wat treuriger zijn. Zij zullen TJ kunnen vertellen hoe bijv. in de Engelse havens menigten van uitgehongerde en uitgenutte men sen telkens naar de Sovjetsche pen komen om brood te bedelen. Wanneer zij brood hebben gekre gen. fluisteren de verhongerde «ritten slechts één woord van dank, n.l. Stalin." Dit staat let terlijk m de Sovietskaja Latvia van 12 Dec. In hetzelfde blad, in een nummer van 7 Januari, is een dergelijke beschouwing gewijd aan de zgn. werkloosheid en ar moe m Zweden en Nederland. Zweden zo staat er in dit blad, was noch bij de eerste noch bij de tweede wereldoorlog betrok ken, doch zijn economische toe stand was verre van benijdens waardig. Rijen van mensen staan voor de deuren van de winkels m de straten van Gotenburg om brood te bedelen De kapitalis tische regering is niet in staat het volk te voorzien van het meest noodzakelijke, dat zii be hoeven om in leven te blijven n.l. „werk". r z?ver. deze fraaie voor lichting in dit Sovjet orgaan over de economische toestanden in 't Westen, welke zo erg zouden zijn. dat de arbeiders hier ver hongeren. Het is intussen wel opvallend, dat als de arbeiders hier in het Westen zich vrij kunnen en mo- ?en uitspreken over het nolitie- ke bewind, zoals bij verkiezin gen. het aantal dat zich afkeert van het communisme en de voor keur geeft aan het kapitalistisch regiem, steeds groter wordt. Bovendien hebben de Russen steeds de mond vol van hetz- campagnes, die in Westerse lan den tegen Rusland en het Com munisme worden gevoerd. Maar hetz-campagnes van een zo laag en bedenkelijk gehalte als hier weer door Rusland tegen het Westen worden gevoerd, zal Moskou er geen enkele aan de zg. kariitalistische landen kunnen verwijten. J. H. stolen gelden. Bij zijn arrestatie had hij niet minder dan vijf gou den ringen en een gouden das speld, plus dure kleren, f1900. was nog over van het gestolen geld. De bewoners van de villa te Haarlem hadden de diefstal nog niet gemerkt. Zij werden door de politie ingelicht. In een auditie van de Huis commissie voor de gewapende diensten heeft generaal Omar Bradley, voorzitter van de com missie van stafchefs, verklaard, dat op het ogenblik een kwart millioen Amerikanen in de Ko reaanse campagne strijden. Generaal Bradley verklaarde nog, dat de toestand in de wereld welke de stafchefs er toe bracht aan te dringen op een „gedeelte lijke mobilisatie" van 3.500.000 man „mogelijk nog 10, 15 of 20 jaar zullen duren". De Hongaarse minister van defensie, generaal Miasly Farkas, heeft Maandag op het congres van de arbeiderspartij verklaard, dat Joego-Slavië een leger van 750.000 man onderhoudt, dat „geen ander doel dan een agres sie-oorlog dient". De oorlogszuchtige bedoelingen van maarschalk Tito's regiem blijken uit 790 grensprovocaties in 1950, aldus Farkas. Honderden spionnen en provo cateurs infiltreren in Hongarije, maar deze personen worden door de Hongaarse veiligheidsmaatre gelen onschadelijk gemaakt, ver klaarde hij. „Maarschalk Tito zal spoedig het smadelijke lot van Tsjiang Kai Sjek delen". PROGRAMMA WOENSDAG 24 FEBRUARI HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gra mofoonmuziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoon- muziek, 8.18 Onder ons gezegd", 8.23 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gramofoon muziek, (9.30-9.35- Waterstan den), VPRO 10.00 Schoolradio, VARA10.20 Kookpraatje 10.35 Voor de vrouw, 11.00 Gramofoon muziek, 12.00 Dansorkest, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Instrumentaal kwartet, 12.55 Ka lender, 13.00 Nieuws, 13.15 Pro menade-orkest, 13.45 Gramofoon muziek, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinder koor, 15.20 Voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gramofoonmuziek, 17.45 Regeringsuitzendingdr. J .van Baal: „Volksgroepen in Nieuw-Guinea", 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 Militaire reportage, 18.30 R.V.U. „Gezel ligheid kent geen tijd", causerie, 19.15 Instrumentaal trio, VPRO 19.30 Voor de jeugd, VARA 20.00 Nieuws, 20.05 Politiek com mentaar, 20.15 Gramofoonmuziek 21.05 „De Meid", hoorspel, 22.15 „Chamissa Assar Bischwat", Joods programma, 22.45 „Tussen Mens en Nevelvlek Mutaties", causerie, 23.00 Nieuws, 23.15 Orgelspel, 23.35—24.00 Gramo foonmuziek, HILVERSUM 2. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.15 Gewijde muziek, 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de jonge zieken, 9.30 Gramofoonmu ziek, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 „Ont heemden", hoorspel, 12.00 Viool duo, 12.20 Gramofoonmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen, 12.33 Lichte muziek, 13.00 Nieuws: 13.15 Militaire re portage; 13.20 Volksmelodieën: 13.40 Gramofoonmuziek, 14.00 Metropole-orkest en soliste, 14,45 Voor de meisjes, 15.00 Kamer orkest, 16.00 Vocaal ensemble, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Strijk kwartet, 18.00 Kamerkoor, 18.30 Cembalo gezelschap, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Voor de jeugd, 19.30 Gramofoon muziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar Fami liecompetitie, 20.15 Christelijke Oratorium Vereniging en solisten 20.45 Lijdensoverdenking, 21.15 Radio Philharmonisch orkest en solist 22.20 Gramofoonmuziek, 22.25 Piano-duo, 22.40 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m. 11.45. Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12.32 Lichte mu ziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramo foonmuziek, 14.00 Orkest, koor en solisten, 14.30 Schoolradio, 15.45 Symphonie-orkest en so liste, 17.00 Nieuws. 17.10 Gramo foonmuziek, 17.30 Zang en piano, 17.50 Boekbespreking, 18.00 Zang en piano, 18.10 Gramofoonmu ziek, 18.10 Causerie, 19.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek. 19.50 Radio feuilleton, 20.00 „Venus in Seide" operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Ka mermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Verzoekprogramma. 484 m. 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.10, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.10, 17.45 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek, 19.45 Nieuws: 20,00 Gramofoonmuziek: 20.15 Symphonie-orkest, 21.30 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Jazzmuziek met commen taar, 22.45 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoon muziek, 23.55 Nieuws. Pessimisme kenmerkte gisteren de stemming van de Franse mi nisters, toen zij een kabinetsver gadering die vier uur duurde ver lieten; heden wordt het debat over de kieshervorming voortge zet waarbij over de kwestie van vertrouwen zal worden gestemd, zo seint Reuters correspondent. OOK EEN BELGISCHE ZENDER VOOR Z. H. DE PAUS (K.N.P.). Het Hoofdbestuur van het Verbond van Katholieke Journalisten van België heeft be sloten het traditionele nieuw jaarsgeschenk voor de H. Vader, waartoe alle Katholieke Belgen bijdragen, dit jaar te besteden voor de bouw van een nieuwe zender voor Radio Vaticana. De nieuwe zender zal een vermogen hebben van 100 Kw. en bestemd zijn voor de middengolf. Het is de bedoeling, dat de zender nog voor de internationale radiocon ferentie van Buenos Aires in 1952 in gebruik zal kunnen worden genomen. „NIEUW GUINEA NIET IN DE IJSKAST" Naar aanleiding van berichten uit den Haag, als zou het toe komstige Nederlandse kabinet de kwestie Irian „in de ijskast stop pen", verklaarde een woordvoer der van het Indonesische minis terie van voorlichting, dat men niet moet vergeten dat er in de kwestie-Irian twee partijen zijn, namelijk Nederland en Indonesië. „De huidige Indonesische rege ring behoudt zich het recht voor, om onder aanwending van alle legale nationale en internatio nale middelen, Irian binnen haar territoir terug te brengen". DE ONTWIKKELING VAN RAKETTEN IN DE U.S.A. Een militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat het Ame rikaanse leger thans werkt aan de ontwikkeling van raketten als wapens. De 57ste van een reeks proefnemingen met raketten zal Donderdagavond te White Sands (New Mexico) worden gehouden. Er zal dan een niet-samengestel- de V-2 raket gebruikt worden. De samengestelde raketten, die indertijd zijn afgeschoten, be reikten hoogten tot 400 kilometer. Men kende in die dagen geen ander middel om deze grote hoogten te bereiken. In politieke kringen te Bonn, zowel in die van de regerings coalitie als van de oppositie, is men ernstig ontstemd over de ont wikkeling in het Saargebied, zoals men die meent te kunnen aflei den uit Schumans verklaring, dat ook het Saargebied met mensen en materiaal aan de Europese verdediging zal moeten bijdragen. Men vreest kennelijk een inscha keling van Saarlanders in het Franse leger, in een of andere vorm. Naar verluidt heeft zich het kabinet te Bonn in zijn laat ste zitting met dit vraagstuk be zig gehouden en de ontwikkeling gezien als een nieuwe ernstige belasting van de verhouding tus sen Parijs en Bonn. In het hart van de Overijselse Industriestad Hengelo, dat door bomaanvallen zwaar te lijden heeft gehad, wordt thans druk gewerkt om de sporen van de oorlog weg te wissen. In plaats van het verwoeste station verrijst thans een nieuw, modern stationsgebouw, dat o.m. een 15 meter hoge toren zal krijgen. Een overzicht van de bouwwerkzaamheden van het nieuwe station; op de achtergrond de ruïnes van een katoenspinnerij, die in verband met het wederopbouwplan, afgebroken zullen worden. De douanerecherche heeft ongeveer tien dagen geleden de Amsterdamse commissionnair in effecten H. van R. gearresteerd onder verdenking Nederlands geld naar België te hebben gesmokkeld om daar Nederlandse aandelen te kopen, en daarna dexe aandelen weer naar Nederland te hebben gesmokkeld. Bij een huiszoeking werden in derdaad 26 aandelen Koninklijke Olie gevonden die, zonder vergun ning van de Nederlandse Bank, uit het buitenland waren inge voerd. In totaal zou de smokkel 280 van deze aandelen omvatten. Van R. verklaarde tegenover de douane-ambtenaren de aan- GEM EENTER AADS- VERKIEZINGEN IN NOORDRIJN-WESTFALEN Zondag zijn in 25 gemeenten in Noord-RijnWestfalen gemeen teraadsverkiezingen gehouden. De voorlopige uitslag geeft weinig verandering te zien in de verde ling der stemmen vergeleken met Juni van het vorig jaar. Doordat minder stemmen werden uitge bracht, liepen alle partijen in stemmenaantal terug. De voorlo pige uitslag luidt o.m.: (met tus sen haakjes de uitslag van Juni 1950) christendemocraten 68.707 (81.283) sociaaldemocraten 68.127 (77.008) communisten 12.301 (14.644) delen voor een ander te hebben moeten verkopen. Die „ander" is evenwel onvindbaar en van R. scheen zelf zo weinig vertrouwen in zijn argumentatie te hebben, dat hij de dag na zijn arrestatie is ontvlucht. Van R, kreeg gelegenheid te ontvluchten, omdat zijn verzoek, nog enkele zaken op kantoor te mogen afwikkelen, werd ingewil ligd. Tijdens zijn verblijf op kan toor, uiteraard onder bewaking van enkele ambtenaren, vroeg hij even gebruik te mogen maken van het toilet en van die gelegen heid profiteerde hij om te vluch ten. Zijn opsporing is middels het politieblad verzocht, maar er is tot nu toe geen spoor van hem gevonden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Engeland de West-Duitse regering vandaag zal mededelen, dat het bereid is Helgoland als doel voor bombardementsoefeningen op te geven als West-Duitsland een geschikte andere oplossing weet. Het eiland zal tegen Maart 1952 als oefenterrein opgegeven worden. De nieuwe bezetters van Helgo land, die na hun landing op het eiland de vlag van de communis tische wereldvrede hesen, lieten te Hamburg meedelen, dat zij door een bommenwerper met boordwapens zijn beschoten kort na hun landing op Vrijdag j.l. De Britse luchtmacht heeft me degedeeld, dat een bombarde mentstoestel van de R.A.F. Vrij dag te 15 uur (Ned. tijd) het eiland bestookt heeft. Bij zijn te rugkomst had het vliegtuig ge- is minister Stikker gisteren te Washington aangekomen om voor de Europese landen besprekingen over de grondstoffen te voeren. keerde gisteren de Spaanse gezant in Nederland terug „na een ver blijf in Spanje". werd te Garoet op Java een En gelse firma door 12 bandieten aangevallen en beroofd van 53.000 rupiah's en 40.000 rupiah's aan aandelen. zal Donderdag te Rotterdam een Stichting Financiering klanten- crediet-detailhandel en ambacht in werking gaan om de betalings voorwaarden voor het publiek gemakkelijker te maken. heeft de Kon. Militaire Kapel een uitnodiging ontvangen om van 11 tot 14 Augustus a.s. te concerte ren op de „Fetes de Genève" te Genève. 212 MILLIOEN DOLLAR VOOR VLIEGDEKSCHIP Een wetsontwerp, waarin mach tiging wordt verleend tot het bou wen van een vliegdekschip, dat naar schatting 212 millioen dollar zal kosten, is Maandag door beide Huizen van het Amerikaanse Con gres aanvaard en ter onderteke ning naar president Truman ge zonden. Van het vliegdekschip zullen lange-afstandsvliegtuigen, die atoombommen vervoeren, kunnen opstijgen. meld niemand op het eiland te hebben waargenomen. Twee Britse officieren en 14 leden van de West-Duitse politie hebben zeven communistische „bezetters" van Helgoland ver wijderd. De „invallers" waren Vrijdagavond op het eiland ge land. Gedurende drie achtereenvol gende seizoenen hebben de ta ni's van de kampong Sidomuljo in het onderdistrict Delanggu op Java met lede open moeten aanzien dat hun padi op de sa- wahs door muizen vernield werd. Na verschillende mislukte pogingen te hebben aangewend om de muizenplaag te bestrijden, besloot men om alle gevangen muizen op te eten. Zo werd op een dag in aanwe zigheid van de Wedana van De langgu, een vertegenwoordiger van de volkslandbouwdienst en andere uitgenodigde kampong hoofden, door de kampong-be volking gezamenlijk jacht ge maakt op het gedierte, wat 1014 muizen opleverde. De buit werd van de huid ontdaan, gebraden en vervolgens genuttiqd. Men vond dat het vlees niet kwaad smaakte In de Amsterdamse haven, aan de uiterste punt van de Westerdoksdijk, komt een nieuwe silo van de Nederlandse Silo-Elevator en Graanfactor Mij. Hiertoe heeft men in het afgesloten IJ een damwand opgeworpen, waar binnen het betonnen complex zal komen te staan. Behalve de 48 meter hoge toren, zal het gehele gebouw boven het water, op de paalkoppen komen te staan. Een overzicht van de werkzaam heden: 351 betonnen heipalen van 21 meter lengte en 40 cm. dikte vormen de fundering voor de nieuwe silo. Naar van gezaghebbende zijde te Londen verluidt, heeft de Britse regering besloten, zich niet te verzetten tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal tot opperbevelhebber van de At lantische zeestrijdkrachten. Men verwachtte dat premier Attlee later een verklaring in het Lager huis in deze zin zou afleggen. De Britse premier Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering nog steeds voorstander is van de keuze van een Amerikaanse opperbevelheb ber der marinestrijdkrachten van het Pact in de Atlantische Oceaan. In tijd van oorlog zou echter een Britse admiraal het bevel voeren over alle marine-eenheden in het oostelijke deel van de Oceaan, de zeewegen naar Engeland en de Britse wateren. De laatste oorlog had geleerd, 30 DAGEN RESPIJT VOOR DUITSE OORLOGS MISDADIGERS Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft de advocaat van de ze ven Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevangenis van Lands berg op hun terechtstelling wach ten, 30 dagen de tijd gegeven om herbehandeling van de zaak door de Hoge Raad te verkrijgen. Hier door zal de terechtstelling veroordeelden tenminste gen worden uitgesteld. 30 der da- dat het wenselijk was een alge meen opperbevel voor de Atlanti sche Oceaan te hebben, daar de strijd tegen onderzee-aanvallen bewegelijkheid nodig had. Bij de keuze van een opperbe velhebber diende men rekening te houden met de sterkte van de lucht- en zeestrijdkrachten der verscheidene landen. „Ondanks Engelands grote traditie kan het niet de verdediging van de Oceaan alleen op zich nemen". Een agent te Rotterdam deelde aan het bureau mede, dat een automobilist, die waarschijnlijk beschonken was, in de richting van de Maastunnel reed met een snelheid van ca. 80 km per uur. Twee agenten zagen de auto op de Strevelsweg en gaven met een rode lantaarn een stopteken, doch de snelheid werd opgevoerd, zodat de mannen terzijde moes ten springen. De wagen botste echter met het linkervoorwiel tegen een hek op de Bree, dat beschadigd werd. Door de schok verloor de auto het linkervoorwiel en het reserve wiel, maar de wagen reed nog 150 meter verder voordat hij tot stilstand kwam, waarna de inzit tenden de benen namen. Zij wer den echter gepakt en toen bleek, dat zij de wagen hadden gestolen. Beiden verkeerden onder de in vloed van sterke drank. ^SJP.SIS J»S2 j Het affiche van de Olympische Winterspelen, welke in Fe bruari 1952 in Oslo gehouden, zullen worden, toont de Olym pische en de Noorse vlaggen aan de met de wintersport verband houdende en als vlag- genstok fungerende attributen. AMSTERDAM, 26 Febr. Het mislukken van de pogingen van mr. Steenberghe een nieuw ka binet te formeren, en enig aan bod voor rekening van niet-ïnge- zetenen, werden vandaag als de voornaamste oorzaken beschouwd van een lusteloze en gedrukte stemming ter beurze. Dit geldt eveneens voor de Indonesische sector, waar het bericht dat be vel is gegeven de staking op Su matra's Oostkust te beëindigen, weinig indruk maakte. Gedurende het Beursuur trok ken de prijzen in de meeste secto ren iets aan, zodat de slotnote- ringen weinig met Vrijdag ver schilden. Olies sloten 31114 (312), Unilever was goed prijshoudend en Philips, die Vrijdag 5 punten verloren heeft, bleek vandaag 2 V. punt in herstel te zijn. Ook de incourante industriemarkt was weinig veranderd en hier en daar heerste zelfs lichte vraag. Claims Thomassen en Dryver werden geadviseerd op f 600 (f 580). Claims Heemaf, die vandaag voor het eerst verhandeld werden, gol den f 73.50, met een theoretische waarde van f 84.75. Ook de Scheepvaartmarkt lag ongeanimeerd, met overwegend kleine verliezen. Aandelen Holland-Amerika- Lijn en K.N.S.M. waren 2 punten lager. Voor Amerika was de be langstelling vandaag vrij groot. Het agio trok aan tot 13 a 14 pet., een hoogte die sinds lang niet meer bereikt is. FEUILLETON door JEAN REMY „En dat is jammer genoeg", zei Mr. Davenay openhartig, want we zouden een charmant nichtje gehad hebben". Men zou misschien denken, dat het charmante nichtje nu een beetje verlegen geworden was, maar ze was voor geen kleintje vervaard. Na Miss Sarah te hebben ont dekt, die haar Vriendelijk aan keek, besloot ze dat de goede oude juffrouw niemand anders dan tante Francoise kon zijn en snelde op haar toe om haar te omhelzen. Miss Sarah kuste haar harte lijk terug. „Hoe zeer het me spijt", zei ze, „ook ik ben tante Francoise niet. Juffrouw Mareuil is nog in Engeland op het ogenblik." Nu scheen de jonge vrouw totaal verslagen. Wat nu te doen, nu tante Francoise niet hier was? Rad van tong liegde ze uit, dat ze haar vacantie hier wilde doorbrengen met Madeleine, de moeder van de kleine Pierre- Claude (er was niemand van de gasten van Vredehof, die Made leine kende, maar niemand liet het blijken). Omdat Madeleine nog niet kon komen, had ze haar maar vast vooruitgestuurd met het kleintje, ze zou over vier of vijf dagen zelf na komenMaar nu tante Fran coise niet hier was, wat nu ge daan? Alles veranderde nu. ze wist geen raad, ze had immers vooruit getelegrafeerd! Etienne Bernard stelde haar onmiddellijk gerust. Het tele gram was waarschijnlijk door de Ïiost doorgestuurd naar Enge- and, naar het adres van tante Francoise, maar wat zou dat nu, ze waren immers welkom, alle bei! De besluiteloosheid van de nieuwelinge bleek van korte duur; het was dan ook iets heer lijks in deze prinselijke hall te zijn, deze schitterende verlich ting en al die onbekende gezich ten, die haar zo vriendelijk aan keken!! Haar blik ontmoette die van de jonge advocaat en ze be gon te lachen. „Nu, mag ik dan werkelijk zo vrij zijn hier te blijven?" „Inderdaad, dat moogt u," ver zekerde haar Etienne Bernard. Zij -wisselde nu enige woorden met de beambte en gaf hem met haar liefste glimlach wat geld in de hand, waarop hij verheugd verdween in de stortbui, alsof het het mooiste weer van de wereld was. In de schitterende eetkamer stelde Etienne Bernard op zijn beurt de gaster» van Vredehof voor aan de nieuw-aangekomene. Hij noemde zichzelf de verbin dingspersoon en in de grond had hij gelijk ook. Terwijl neef Pons in de keuken wat ging klaar maken, zette hij de jonge vroiiw aan de grote tafel. Het was haar aah te zien dat ze min of meer onder betovering was, maar ze bleef er heel kalm onder, want toen neef Pons haar de zilveren soepterrine met een beetje soep voorzette, bediende zij zich rus tig. Naast haar voerde Miss Sarah het kindie, dat lief en zoet was, de bouillon, die zij reeds had klaargemaakt. „Heeft uw vriendin nog meer kinderen?" vroeg mevrouw Davenay op vriendelijke toon aan de jonge reizigster, die we voortaan b;j haar naam Huguette zullen noemen. „Nee, mevrouw." „En waar is de jonge vader van het kindje?" Huguette aarzelde onmerkbaar. „Hij is er momenetel niet, mevrouw." „Zeker op reis," dacht me vrouw Daenay hardap. „Neen, mevrouw," zei Hugu ette op besliste toon. „Hij is in de koloniën, hij is onderofficier en ligt op het ogenblik in Kaap St. Jacques." Mevrouw Davenay zuchtte en schudde het hoofd: „Dat is ontzettend ver, Kaap St. Jamques!" Het gezicht van Huguette ver starde. „Ja, mevrouw, dat is erg ver, arme Madeleine." Diezelfde avond maakte Miss Sarah in de rose kamer die Huguette gekozen had en die nog mooier was dan de blauwe een antieke wieg in gereed heid, waarschijnlijk de wieg, waar tante Francoise in gelegen had. Het kindje was al zo aan haar gehecht, dat het steeds bij haar bleef en de oude juffrouw vond het heerlijk. Vol tederheid omhelsde Hugu ette het kindje, na het voor de nacht te hebben klaargemaakt, om het vervolgens als een kleine kostbaarheid voorzichtig in de wieg met de witte gordijnen te leggen. En voor het inslapen zong de oude juffrouw een heel oud slaapliedje uit haar jeugd, dat ze zelf slechts voor ander mans kinderen had kunnen zin gen. Daarna vertrok zij zacht, heel zacht op haar tenen, de vinger op de lippen, om ieder te doen begrijpen, dat er niet meer gesproken mocht worden, om de slaap van de kleine koning niet te storen. Maar voor ze de deur bereikte kwam de prinses, de pleegmoe der van het koninkje, naar de oude Miss toe en kuste haar hartelijk op beide wangen, om daarop weer terug te gaan naar de schoorsteen, waarin neef Pons het vuur had aangemaakt. Ze nam uit haar koffertje (dat ze door de regen had meege bracht) een heerlijke peignoir van crêpe de chine met zwanen dons afgezet en ging in een hoekje b^j het vuur zitten. «Kordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5