West-Duitsland sloot de grenzen voor import uit W.-Europa Prof. Romme ontving informatie - opdracht Nederlandse agrarische productie zwaar getroffen De Franse regering heeft haar ontslag aangeboden De Chinezen hebben sterke stellingen opgebouwd De opdracht aan Romrne Klare wijn Een illusie knock-out EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Nieuw crediet of Amerikaanse lening Militairen gevraagd voor Nieuw-Guinea Vreemd vliegdek- schip voor Formosa Franse atoom ingenieurs ontslagen Boter op de bon in Hongarije s If! De verhouding U.S.A.-Europa Chinese troepen geconcentreerd Kroniek en Kritiek Een echtpaar ging uit om te stelen Bajonetgevechten in Korea Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per tnnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—: familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpet. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAGINA 5 Woensdag 28 Februari 1951 46e Jaargang No. 12105 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), R 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET HANDELSBLAD van Dinsdagavond suggereerde, dat voor de kabinetsformatie een ge heime opdracht zou zijn ver strekt, gelijk in 1926 aan minis ter de Geer, toen de crisis, na het votum over het gezantschap bij het Vaticaan, vier maanden had geduurd. Tegen middernacht van Dins dag op Woensdag kwam echter het bericht, dat H. M. de Ko ningin 'n informatieve opdracht gegeven had aan professor Rom rne. Misschien zou het een het ander niet uit kunnen sluiten, maar dat naast deze opdracht nog een geheime opdracht zou bestaan, moet natuurlijk uitge sloten worden geacht. Hoewel men zou menen, dat er onderdehand genoeg informa ties over de politieke mogelijk heden zijn gedaan, kan een op dracht ais aan de heer Romme is gegeven, met uitdrukkelijke uitsluiting daarin van een kabi netsformatie-als-zodanig, in de gegeven omstandigheden z'n nut hebben. De zaak zit nl. nogal in de knoei, vooral sinds men van eni ge kanten misverstanden sugge reert rondom het mislukken van de opdracht van mr. Steenber- ghe. Verder zou prof. Romme nog eens kunnen nagaan, hoe de kansen van zijn lievelingsdenk beeld een kabinet op brede basis staan, nu van de zijde der A. R. nogal eisen gesteld worden ten aanzien van de kwestie Nieuw Guinea, die men, gelijk wij voorspelden, tever geefs zal trachten uit de weg te gaan. Tenslotte is het nuttig, eens wat meer houvast te krijgen om trent het standpunt van de P.v.d.A., die al dan niet met be hulp van misverstanden schijnt te willen laveren naar haar ou de ideaal, de êmallé basis,- met de K.V.P. Daartegenover is het goed, dat prof. Romme in de „Volkskrant heeft betoogd, dai inderdaad het betrekken van de P.v.d.A. in de regeringsverant woordelijkheid, zelfs voor de K.V.P., haar grenzen heeft. WIJ SCHREVEN reeds, dat de oorzaken van het vrij plotselinge mislukken der formatiepogingen van mr. Steenberghe nog niet voldoende bekend zijn. Diverse bladen gissen her en der, men spreekt van „verrassing" (De Maasbode), van „verbijstering" De Tijd), van een „misver- stand"(!) (De Nw. Rt. Crt.), enz. Maar de Maasbode spreekt ook van het feit, dat de formateur Steenberghe klare wijn zou wil len schenken wat meer dan ooit nodig is in deze tijd! en hij was niet van zins die wijn door nadere onderhandelingen te laten vertroebelen. Het wil ons voorkomen, dat mr. Steenberghe daarin schoon gelijk heeft. Al te veel is, in de verlopen vier weken, door poli tiek geharrewar de grote lijn uit het oog verloren. En ook schijnt het ons toe, dat de formateur er weinig voor voelde, zich in de politieke sector op allerlei onder delen te laten vastleggen door de mening van de socialistische vak beweging, het N.V.V., op de achtergrond. Inderdaad is het waarschijnlijk, dat de socialisten het tempo van de formateur niet hebben begre pen. Waarschijnlijk èn merkwaar dig, dat degenen, die meenden het toppunt van voortvarendheid (immers progressiviteit!) te be zitten, beschaamd werden door de voortvarendheid van „een man uit ondernemerskringen". Daar om zou men niet anders kunnen zeggen, dan dat de opvattingen van de P.v.d.A., in welker krin gen men verbaasd heet te zijn over het besluit van mr. Steen berghe, om zijn opdracht neer te leggen, verontrustend zijn. Die opvattingen betekenen dan im mers inderdaad niet anders, dan dat men in die kringen de ernst van de situatie nog steeds niet begrijpt, ondanks de klare taal, welke de feiten van elke dag spreken, ondanks het advies van de Sociaal-Economische Raad, ondanks de inhoud van de jong ste brochure van minister Lief- tinck. Er kan wel van een afschuwe lijk misverstand sprake zijn, maar dan vermoedelijk aan de zijde van de Partij van de Arbeid, die niet begrepen heeft, dat forma teur Steenberghe een andere lijn volgde. Hij beschouwde zijn werk als een serieuze zaak, waar haast bij was, en niet als het gebruike lijke schaakspelletje, waarin po litieke leiders zich plegen te ver meien als er crisis is. Van links en rechts beweert men in alle toonaarden, dat er een noodtoestand is in ons land. Daarvoor zijn, zo citeerden wij gisteren. een gezaghebbende stem, bijzondere voorzieningen nodig, op korte termijn. Welnu, dan is het geen tijd meer voor politiek gekonkel, maar dan moe ten er daden gesteld worden, dan moet er.... klare wijn wor den geschonken en niet een slap glaasje róód! De Wesf-Duitse regering heef» Dinsdagavond een tijdelijk verbod afgekondigd op de invoer van alle goederen uit West- Europese landen. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen kreeg gistermiddag van de grens bericht, dat reeds verladen wagons groenten bestemd voor Duitsland aan de grens door de Duitse douane geweigerd zijn. Door het Nederlandse ministerie van Landbouw werd bevestigd, dat Nederlandse landbouwproducten aan de Duitse grens geweigerd zijn. In betrokken kringen vreesde men toen al, dat het importverbod ook voor andere landbouwproducten (b.v. kaas) zou gaan gelden. Deze maatregelen zouden zijn genomen in verband met de moeilijkheden van West-Duitsland in de Europese betalings unie. In Nederlandse handelskringen verluidt dat de Duitse grens op het ogenblik voor alle import, dus niet alleen voedingsmiddelen, doch ook voor industriële produc ten, dicht zit. Volgens niet-officiële informa ties te Bonn zullen officiële me dedelingen aan de landen van de Europese betalings-unie heden, 23 Februari, worden gedaan. Amerikaanse lening? Voorts wordt vernomen, dat de Duitse minister van Economi sche Zaken, Prof. Erhard, van plan is dezer dagen naar Washing ton te vliegen. Hij zou dan pogen een grote Amerikaanse lening te krijgen, teneinde Duitsland voor lopig uit zijn betalingsmoeilijk heden binnen de werkingssfeer van de Europese betalingsunie te redden. In Nederlandse handelskringen was men bij het vernemen "an het bericht over stopzetting van Duitse importen zeer pessimistisch gestemd over de duur van deze maatregelen. Men verwacht, dat deze voor diverse producten waarschijnlijk minstens enige weken zullen gelden. De agrarische producten. Men acht de gevolgen van de importstop vooral voor Neder landse land- en tuinbouwproduc ten alleronaangenaamst. Alhoewel het hier ten dele doorgaans niet snel bederfelijke waren betreft, is de houdbaarheid er van tegen het voorjaar toch in ieder geval beperkt. Geopperd werd, dat het enige middel om aanzienlijke verliezen op dit gebied te voorkomen, het openen van een nieuw crediet ten behoeve van de export dezer wa ren naar Duitsland zou zijn. Gewezen werd op de dreiging, dat ook ons land jegens de Euro pese betalings-unie in moeilijk heden zal komen. Mr. R. H. Marius, directeur van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland verklaarde te verwachten, dat West-Duits land voorshands de bestaande liberalisatielijsten van 60 procent op 30 procent zal terugbrengen. Bjj de Kon. Landmacht op Nieuw-Guinea moet nog een aan tal functies bezet en aangevuld worden. Om daarin te voorzien wordt thans bij de K,L. in Neder land nagegaan, wie zich voor deze meest specialistische func ties beschikbaar willen stellen. Er zijn ongeveer 10 officieren en enige tientallen onderofficieren en minderen nodig. De uitzen ding, die over het algemeen niet in gezinsverband zal kunnen ge schieden zal voorshands een jaar duren. Het halveren dezer lijsten zou voor ons land niet zo'n grote strop zijn als voor andere landen van de Europese betalings-unie, omdat zulks voor ons land slechts 15 procent van onze totale handel op West-Duitsland zou betekenen. Wegvallen van de. contingenten- lijsten echter zou voor ons land rampzalig zijn, aldus mr. Marius. Hij verwacht zulks echter niet, omdat een dergelijke maatregel als een boemerang op Duiteland zou terugslaan. TAIPEN, 28 Febr. (Reuter). Gemeld wordt, dat een niet-ge- identificeerd vlïesrdeksehin zich 20 mijl buiten de Westkust van Formosa bevindt. Vliegtuigen van de Chinese nationalisten staan tot opstijgen gereed. „BEZETTERS" VAN HELGOLAND GEARRESTEERD Tegen de zeven communistische „bezetters" van Helgoland, die Maandag van het eiland verwij derd werden, is een bevel tot inhechtenisneming üitgevs avdigd. Zij worden er van beschuldigd het eiland zonder het daartoe nodige verlof te hebben betreden. COMMUNISTEN Zes medewerkers ingeni eurs. technici en bedienden van het hoge commissariaat voor de atoomkracht zijn ontslagen. Zij waren geschorst wegens deel neming aan de communistische betoging op de Champs Elvsees tegen de aanwezigheid van gene raal Eisenhower te Parijs. Hef Kabinet van de Koningin deelde vannacht mede: H. M. de Koningin heeft gisteravond op het Paleis Soestdijk Professor Mr. C. P. M. Romme ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Romme opgedragen te informeren, welke mogelijk heden er zijn tot de vorming van een kabinet. In deze opdracht is derhalve niet vervat de vorming zelve van een kabinet, doch aan tft informatie stelt zij geen grenzen. De heer Romme heeft deze opdracht tot informatie aanvaard. Prof. Mr. C. P. M. Romme, die 54 jaar is, was van 1937 tot 1939 minister van Sociale Zaken geweest in het vierde ministerie-Colijn. In het laboratorium van de General Electric Cy. te Cleveland in Ohio heeft men interessante proeven genomen waarbij werd aangetoond, dat tengevolge van verstrooiing bij licht- explosies een groot deel der lichtenergie verloren gaat tenzijmen de uitstraling van het licht door middel van reflectoren, prisma's en lenzen regelt. De foto laat duidelijk zien, op welke wijze de stralen, afkomstig van de lichtbron in het midden) gebundeld en gericht worden. De Hongaarse regering heeft de rantsoenering van boter, vetten, spek en zeep weer ingevoerd in Boedapest en elf provinciale en industriële centra. In het decreet wordt verklaard, dat de rantsoenering van vetten en zeep door het werkende volk was gevraagd, welks bevoorrading in gevaar was gebracht door het hamsteren en de zwarte-markt- practijken van de vijand. BOERDERIj WERD PROOI DER VLAMMEN Gisteren ontstond te Wilp (Achterhoek) in de gemeente Voorst, door een lekkage aan 'n Butogasleiding brand in de boer derij van J. Wissink op het Slan gegat. Men kon het op stal staan de vee en een deel van de inboe del redden. De brandweer uit Twello heeft kunnen voorkomen dat een naast het huis staande schuur ook uitbrandde. De boer derij zelf ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. BRAND Bij DE BRANDWEER Bij het vullen van de tank ont stond brand in de motor van de Zaandamse brandweerauto. De manschappen slaagden er in het vuur met biusapparaten die in de auto aanwezig waren, te bedwin gen. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het vlam vattten van de ontwikkelde ben zinedamp in de omgeving van de ufflaat. "sv.y'i-1. s - gn ing n 'jÉMHHtt Bij het naderen van het voorjaar heerst er op de tuinderijen grote bedrijvigheid. De platte kassen, waarin men aanstonds de vroege groenten gaat kweken, worden in gereedheid gebracht. Met vereende krachten brengen de tuinders de grote dekruiten naar de plaats van bestemming. De Franse premier, Pléven, heeft gisteren hef ontslag van zijn kabinet aan de president aangeboden, dat echter werd gewei gerd, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Pléven, leider van de zeven maanden oude coalitie, nam deze stap naar aanfeiding van onenigheden in zijn regering over de wijze waarop de volgende verkiezingen zullen worden gehou den een enkelvoudige of een tweeledige stemming. De M.R.P. de sterkste groep in de regering, wenste een enkel voudige stemming doch de radi calen wensten een tweeledige stemming. Vroeger in de avond won Plé ven een vertrouwensvotum met Paul Henri Spaak, voorzitter van de consultatieve vergadering van de Europese Raad. heeft aan een diner van het Amerikaans Comité voor een verenigd Euro pa, te New-York verklaard, dat „de slechte betrekkingen tussen de Ver. Staten en democratisch Europa op het ogenblik het ge vaarlijkste probleem voor de democratische wereld" betekenen. De slechte betrekkingen waren te wijten aan misverstanden over ieders aandeel bij het herstel van de oorlogsschade en de voorberei ding van de verdediging. PSEUDO-AARTSBISSCHOP IN BELGIË GEARRESTEERD De Belgische recherche heeft enkele dagen geleden de 70-jarige Theodosius de Nemeth aangehou den, die zich uitgaf voor aarts bisschop van de Hongaarse ortho doxe kerk in Amerika. Ongeveer een maand geleden was hij naar België gekomen, waar hij geld inzamelde om de reiskosten te dekken voor zijn deelneming aan een zogenaamd congres van ver tegenwoordigers van alle gods diensten te Montevideo. Verschei dene Belgen werden de Ne meth voor aanzienlijke bedragen opgelicht. Vrouwenkiesrecht in Egypte? De Wafd-partij heeft bij de Egyptische Kamer een wetsont werp ingediend betreffende het verlenen van kiesrecht aan alle vrouwen, ouder dan 21 jaar. Onlangs is door Egyptische vrouwen een demonstratie ge houden, waarop kiesrecht voor vrouwen werd geëist. STERKE BENDEN ACTIEF OP WEST-|AVA In het gebied van Paseh in West-Java hebben bewapende benden een aanval op enige dor pen gedaan. Daarbij werden hui zen geplunderd en in brand ge stoken. De bewoners van dit dis trict moesten vluchten. Zij von den onderdak in het gebied van Bandung. Militairen en politie hebben de bendeleden na gevech ten van een paar uur op de vlucht geslagen. Het betrof een aanval door ongeveer 600 mannen, die met moderne wapens waren uit gerust. BIJ ZWEMMEN ONWEL GEWORDEN EN OVERLEDEN Bij zwemoefeningen van mili tairen in het sportfondsenbad te Nijmegen werd gisteren de sol daat K. uit Roosendaal die sinds enige weken in dienst is bij de luchtstrijdkrachten garnizoen Nij megen, plotseling onwel. Hij zonk en een der sportinstructeurs sprong onmiddellijk te water. Hij wist K. binnen de kortst moge lijke tijd op de kant te krijgen. Alle middelen om de jongeman tot bewustzijn te brengen, werden toegepast, maar deze pogingen mislukten. Hij is kort daarop overleden. 243 tegen 216 over het regerings voorstel om een debat te houden over de kieshervorming De M.R.P. nam geen deel aan de stemming. Zodra de uitslag van de stem ming bekend was verzocht Pléven om een verdaging van een uur, waarin het kabinet oijeenkwam Na de kabinetsvergadering ging Pléven naar president Auriol. De Assemblee hervatte later het debat, maar ging tot Woensdag uiteen, nadat een rechtse afge vaardigde een amendement op het regeringsontwerp had inge diend. Dit amendement voorziet in een kiesstelsel met één stem ronde. Het lot van de regering zal van de stemming over dit amende ment afhangen. BIJ HONGKONG EN OP HAINAN Volgens gewoonlijk welinge lichte Britse bronnen zijn de Chinese troepen in de buurt van Hongkong met dertigduizend mar. versterkt. Men veronder stelt dat deze versterking is ge schied met het oog op een even tuele landingspoging van de na tionalisten. Het blad Kioe Jat Pao meldt uit Taipeh. dat de Chinese com munisten op het eiland Hainan voorbereidingen treffen om de zuidelijk van Hainan gelegen eilandengroep aan te vallen. Oorlogsschepen, landingsboten en jonken zouden bij Hainan sa mengetrokken zijn Kloostertafel (Sm.) „Trouw", het blad van de anti-revolutionairen, weet het, behalve onvriendelijk-scherp, als oppositie-blad, ook wel eens aar dig te zeggen Het blad kan de pogingen en wensen naar een kabinet op brede basis maar niet ernstig nemen. Men bedoelt geen kabinet op vier poten, maar een kloostertafel, zegt het blad, met een paar voetenbankjes. Het klinkt wel aardig, maar is het juist? Al eer is van deze zijde en ook van de kant van de man, die het kabinet Drees-Van Schaik als een vrolijke keuken scheen te beschouwen, de opmerking ge maakt. dat de voorstanders van een kabinet op brede basis blijk baar willen volstaan met een paar niet-katholieke of niet-soeialisti- sche politici voor franje erbij te halen Maar terecht heeft prof. Romme er op gewezen, dat men het departement van Buitenlandse Zaken en het departement van Oorlog en Marine toch moeilijk als „franje" kan beschouwen. En ook niet. zouden wij zeggen, om in de stijl van „Trouw" te blij ven. als „voetenbankjes" Vergeet „Trouw" ook niet een beetje, dat wij tot voor kort inderdaad een kabinet op vier poten hadden, maar dat daar de klad eerst in gekomen is door het aftreden van mr. Schokking en later door het heengaan van de V.V.D -er Stik ker? De brede basis was er, sinds de zomer van 1948. dus wel de gelijk. En nu gaat het er om, haar zo goed mogelijk terug te .kriigen Dat wil echter zeg gen. dat er aan alle partijen prachtige fauteuils wor den aangeboden. T~ Hid, d,; t versobering maant, niet toe Een kloostertafel liik» altijd nog beter dan de „vuren houten taf' van.... het zaken kabinet! Een sigarenwinkelier te Rot terdam bemerkte gisteravond, dat een klant, die vergezeld was van zijn vrouw, twee dozen sigaren bij hem uit de winkel wegnam. Direct liep de winkelier naar buiten en maakte een agent op het echtpaar attent. Zii werden meegenomen naar het politie bureau en toen de tas van de man. de 26-jarige koopman G. van V.. geopend werd. kwamen nog twee dozen sigaren te voor schijn. De vrouw, de 22-jarige J. van V. van R.. had zich ook in deze winkel niet onbetuigd gelaten, want in haar tas zaten vier kistjes sigaren. LUIZEN EN MENSEN Palmiro Togliatti. leider der Italiaanse communisti sche partij, heeft Dinsdag in een interview met het Com munistische blad „JJnita" over het uittreden van Cuc- chi en Magnani verklaard: ..Men kan altijd twee of drie luizen in de manen van het edelste raspaard vinden". Hij verklaarde, dat hij zich thans zeer goed voelde. Hij zei. dat hij in de Sowjet- Unie het meest was getrof fen door de mensen. „Een mensheid, die een nieuwe communistische wereld op bouwt". In de centrale sector in Korea belemmeren de ongunstige weersomstandigheden het offensief der geallieerden. Ten noor den van de weg van Hoengsong naar Pangnim stelden de verbondenen zich in het bezit van enige door de tegenstander bezette hoogten. Het 66ste Chinese leger schijnt vastbesloten in de belangrijke sector Hoengsong stand te houden. Onder dekking van een artille riespervuur lukte het een Chi nese afdeling pioniers ongemerkt door Hoengsong te trekken en een brug over de Ammoei, ten zuiden van de stad, op te blazen. Van geallieerde zijde wordt deze actie beschouwt als een teken, dat de communisten van plan zijn hun verdedigingsstellingen op de heuvels ten noorden van Hoeng song te behouden. Een der belangrijkste gebeurte nissen was de verovering van een heuvel ten noord-westen van Tsjipjong door Australische in fanteristen. Hierbij werd de bajo net geruikt. De tegenstander had ZONDER COMMENTAAR In gezaghebbende kringen te Parijs heeft men de verklaringen van Tsjechoslowaaks-communis- tische zijde, volgens welke Wla- dimir Clementis of enige andere van de betrokken Tsjecho-Slo- waakse personen betrekkingen met een beweerde Franse geheime dienst onderhouden zou hebben, eenvoudigweg tegengesproken, zonder nader commentaar. van deze heuvel uit vier dagen lang de opmars der troepen van het gemenebest tegengehouden. Op twee punten ten westen van Hoengsong drongen Australische »en Zuid-Koreaanse troepen door de Noordelijke linies. Meer naar het oosten drongen Zuid-Korea- nen Chinese troepen van strategi sche plaatsen. De vroegere Zutd- Koreaanse hoofdstad is door de Noordelijken door een netwerk van naar schatting 20.000 loop graven en geschutsstellingen om geven. PARIJS ZAL MOSKOU NIET ANTWOORDEN De Franse regering heeft be sloten niet te antwoorden op de nota. die. zij 20 Januari uit Mos kou ontvangen heeft en waarin Frankrijk wordt beschuldigd van „schending" van het Frans-Rus sische verdrag. Een woordvoerder van het Franse Ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde: „Het antwoord dat de Russische rege ring op 24 Febr. aan Londen heeft gericht, toont aap dat een open bare discussie niet bijdraagt tot vermindering van de internatio nale spaniEng."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1