Voor de Politierechter Vergadering WitGele Kruis Vooruitzichten zijn niet onverdeeld gunstig Vorsl FEESTAVOND MOTORCLUB T.b.c.-bestrijding onder rundvee Rond de bouw van zesklassige katholieke U.L.O.-school ALKMAAR EN OMSTREKEN Kampioenen gehuldigd Gemeenteraad Bergen Scheepsberichten Gemeenteraad De Rijp PAGINA 2 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 ALKMAAR. De Motorclub „Alkmaar en Omstreken" is een van de meest actieve verenigin gen in onze stad en hoewel de motorsport eigenlijk een zomer sport is, toch is er in deze club het gehele jaar door een gezon de activiteit te bespeuren. Zelfs 's winters zijn er eigenlijk avon den te kort want naast de maan delijkse clubavond heeft zich het gebruik van de wandel- en kaartleesavonden, onder de sti mulerende leiding van de heer J. Coljee, zo goed ingeburgerd, dat zij niet alleen niet meer gemist kunnen worden maar zelfs vele belangstellenden van naburige clubs trekken. Avonden met 60 of 70, ja zelfs 100 deelnemers zijn geen zeldzaamheid. Dat alles bracht de heer J. Moejes bij de opening van de feestavond die Dinsdagavond in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar werd gehouden, nog eens in dankbare herinnering, die niet alleen de activiteit van het bestuur op prijs stelde maar vooral ook het goede contact tus sen de leden onderling. Kampioenen Zoals gebruikelijk werd op de feestavond hulde gebracht aan de kampioenen van het afgelo pen jaar, die zich in een 7 a 8-tal ritten in de voorste gelederen hadden weten te plaatsen. Dat waren in de zware klasse moto ren de heren A. Plevier, die een grote beker in ontvangst had te nemen er_ C. Butter, die twee buitenbanden van de vereniging cadeau kreeg. De heer de Vries, winnaar in de lichte klasse mo toren, werd een fraaie photo aangeboden. Mevrouw Spierenburg bleek kampioene van de dames-wande- laarsters-kaartlezeressen te zijn en kreeg een kleine beker met 'n bonbon-schaal. Bij de heren was dat de heer v. d. Driessen, die beloond werd met een beker. In de „leden-race" de actie tot werving van nieuwe leden, was het de heer Roemer uit Aker sloot, die zijn clubgenoten de loef had weten af te steken. Hij DE KATHOLIEKE CEZONDHEIDSWEEK 1951 ALKMAAR. Voor het eerst in de geschiedenis organiseren „Het Limburgse Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" een Na tionale Gezondheidsweek. Daarom worden de katholieken van Alkmaar verzocht zich de komende dagen te bezinnen op het enorme werk, wat dagelijks en dikwijls ook 's nachts wordt verricht door wijkverpleegsters, kraamverpleegsters en kraamver zorgsters. Zij zijn voortdurend be zig om mensen te helpen. Wij van onze kant, niet direct bij dit zegenrijke werk betrok ken, mogen ons wel eens afvra^ gen of wij wel altijd voldoende waardering hebben voor het werk van onze kruisverenigingen. En als wij ons dan even op dit mooie werk bezinnen, dan moeten wij wel tot de overtuiging komen, zeer zeker als weldenkende ka tholieken van Alkmaar dat onze eigen katholieke vereniging „Het Wit-Gele Kruis" recht heeft op onze morele en financiële steun. Want ook hier geldt: Wij breken niet, wij bouwen, Vrede, recht én nieuw vertrouwen! Geslaagd ALKMAAR. Bij het in Den Haag gehouden examen slaagden voor coupeuse, costumière en mantelvak de dames A. Does, H.H.Waard, met lof, R. Dekker, Krabbedam, F. Deurlo te Alk maar. Voor onderwijzeres lingerie en kinderconfectie slaagde mej. R. Koopman te H.H.Waard. Allen leerlingen van mej. C. A. Nelis, Oude Gracht, Alkmaar. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR. De verleden week afgebroken partij tussen J. Jorna en D. Stam werd door de eerste gewonnen, omdat de sluit- zet van Zwart tot een schijf ver lies bleek te leiden. In de even eens afgebroken partij tussen N. Oud en H. de Jong buitte de Joig zijn voordeliger stelling uit door te winnen. L. Verver raak te tegen P. Boóy al spoedig in een eenvoudige combinatie en verloor. M. Hemels leek door temponood tegen Riebeek verlo ren te staan ,maar hij vohd een mooie remise-variant. Woonijk herstelde zich door Klinkhamer te verslaan. In de partij Bak- kumde Wijn kwam het tot een remisê-stelllng, die echter door een foutzet van de Wijn nog tot winst voor Bakkum leidde. De heer Teileman, pas toegetreden lid, moest ditmaal zwichten en wel tegen Balder en Bijwaard. Ook N. Lengers zakte iets door een nederlaag tegen Mekken. Ëalder bewees zijn goede vorm doof ook te winnen van A. Vis ser. Korn en Langras Sr. gaven elkaar niets toe en besloten ten slotte tot remise. De gedetailleerde uitslagen luiden: J, Jorna—D. Stam 2—0 N. Oud—H. de Jong 0—2 L. Verver—P. Booy 0—2 M. HemelsN. Riebeek 1—1 N. Oud—J. Schuit afg. J. Mekken—N. Lengers 2—0 D. Klinkhamer—G. Woonijk 02 G, Bakkuffl—P. dê Wijn 2—0 M. A. Langras-C. Bijwaard 0—2 T. Kom—M. J. Langras Sr. 1—1 A, Teïleman—O. Balder 0—2 A. VisserC. Balder 0—2 A. TellemanC. Bijwaard 02 J eupdkamptöenschap 23 Februari werden de dans wedstrijden om het jeugdkam pioenschap van Alkmaar voort gezet. De uitslageh Waren: M. J. Langras Jr.Th. Hofman 2—0 P. Wennips—D. Kiewitt 2—0 M. A. LangrasC. Hoogmoed 2—0 C. Hoogmoed-M. J. Langras 0—2 D. KiewittJ. Bruin 20 C. Hoogmoed—Th. Hofman 0—2 Door deze uitslagen zal een beslissingswedstrijd moeten wor den gespeeld tussen M. A. Lang ras en M. J. Langras aangezien belden uit 8 wedstrijden 14 pnt. behaalden. werd beloond met een vulpen en vulpotlood. De districtskampioenen van Noord-Holland, de heren C. Mid delkoop uit De Rijp afd. zware motoren en de heer A. de Vries, uit Langedijk ,die een lichte ma chine berijdt, kregen ook een Iraaie herinnering aan hun pres taties. D<= avond was verder gewijd aan het optreden van het gezel schap KievitsWalden, dat on der het motto: „Je hebt het of je hebt het niet" een aantal sketches, liederen en populaire muziek bracht in een gevarieerd programma dat er blijkbaar bjj de veile zaal goed inging. AGENDA MUZIEK Amsterdams Ka mermuziekgezelschap om 8 uur in 't Gulden Vlies. ALGEMENE LEDENVER GADERING VVV Ber gen om 8 uur in de Rus tende Jager. FILMS: Harmonie: Annie get your gun, alle leeft. Victoria-theater: Straal jager no. 3 antwoordt niet, 14 jr. Rex-theater: De Hartenbreekster, alle leeftijden; Cinema Ame- ricain: Captain China 14 jaar.. voorstellingen 8 uur. NACHT DIENST APOTHEKEN: Hedenavond 18 u. zal voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Har tong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Lange- straat 1. HULST VOOR „DE KERST" J. K. uit Bergen had huist nodig voor het Kerstfeest; dat wilde hij in Schoorl kopen maar de eigenaar van het terrein, waarop de hulst groeide, zekere C. F. H. woonde in Santpoort. Hij kon geen definitieve vergun ning krijgen en besloot toen de hulst maar te nemen en het geld aan de daar werkende arbeiders te geven, met het verzoek dat door te geven aan de directeur van de aannemersfirma, Ee.n getuige, verdachte's nicht G., die eens in de zes jaar bij verdachte zeide te komen, ver klaarde dat J- K. met de direc teur een afspraak voor een be zoek zou hebben gemaakt, toen hij met de directeur een telefoon gesprek had. Daarbij is met over en definitieve koop gesproken. De officier van justitie eiste voor het eigenmachtig optreden van de verdachte f 30 of 15 dagen. De politierechter veroordeelde de hulstsnijder tot een boete van f 30 of 12 dagen. NIET GEPLAKT in zijn werkjasje verscheen H. P. uit Alkmaar die gedurende 3'2 jaar geeri radiozegels had ge plakt en een schuld had van f 42. De PTT is toen gekomen en heeft 's mans radiotoestel verzegeld. Maar toen heeft P- het toestel verkocht en zelf een ander ge kocht. Daarvoor stond de man Maandagmiddag voor de Alk maarse Politierechter die de, man wat nonchalant, wat knoeierig noemde. De man nam het de PTT kwalijk, dat hij maar een keer een waarschuwing had gehad. Deze slordigheid kostte de man nu nog f 20 of 8 dagen. RUZIE VOOR BUFFET De rijwielhersteller P, de W. heeft op 1 Januari te Castricum met iemand in het café van R- ruzie gehad over een brandende sigarét. P. de W. in Castricum woonachtig, had op die avond het nodige gocironken en was niet in de beste stemming. Bij een hand gemeen, dat voor het buffet ont stond, zou de man, die voor de Alkmaarse politierechter moest verschijnen, zijn tegenstander met een jeneverglas hebben ge slagen. De officier eiste daarvoor een boete van f 40 of 20 dagen. Het vonnis luidde f 40 of 16 da gen, ai was het maar een klein glaasje, volgens verdachte. LICHT GEVAL J. B. uit Bergen die wegens diefstal voor de Politierechter moest komen, bleek nogal op zich zelf te leven en weinig contact met de buitenwereld te hebben. Toch was het een goede werker en was er bulten dat ene geval, niets op zijn gedrag aan te mer ken. De officier hield daarmede rekening en eiste vier maanden voorwaardn ijk met onmiddellijke invrijheidstelling. Het was een licht geval, die diefstal van een paar planken voor een kippen hok. Met twee maanden voor waardelijk en onder toezicht stel ling van het Genootschap voor Reclassering werd ®en en ander afgedaan. SNIJDEN IS MOORD OP DE WEG ALKMAAR T. H. uit Rotter dam, die op 27 November te Hei- loo een aanrijding veroorzaakt heeft, stond gisteren voor de Alk- NOG GOED TERECHT GEKOMEN ALKMAAR. Gistermiddag was eern arbeider op de Linden- gracht bezig mét net afzagen van takken van een boom. De man zat daarbij ongeveer 8 M. hoog boven de grond, toen plot seling de tak waaraap hij bezig was, afbrak, wdafdoe? 'de man zijn evetiwicht verloor. Gelukkig viel hfj niet op straat doch in het Water van de Lindengracht. Zijn mede-arbeiders hebben hem op het droge gebracht, waarna hp per ziekenauto haar het Cen traal ziekenhuis werd vervoerd. Daar werdeni slechts enkele klei ne verwondingen geeehstateerd. Hij werd in droge kleren gesto ken. verbonden en kon daarna haar huls terugkeren. ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V, Voor de competitie van de NASB werd Maandag de ïaatete wed strijd ln dit seizoen gespeeld en maarse rechtbank terecht, om ziob vanwege dit feit te verant woorden; De man was toen nog niet be voegd een auto te Besturen. Naast hem zat een bevoegde chauffeur. Hij passeerde een vrachtauto met een vaart Van ruim 70 km. H1.1 ging daarbij te vroeg naar rechts om een aanrijding met een tegen ligger te voorkomen. Hij sneed dus de vrachtwagen, die daarom plotseling moest uitwijken en bij deze manoeuvre de Alkmaarse wielrijder C. Hein aanreed. De heer Hein is tengevolge van dit ongeval een maand lang invalide geweest. De Officier van Justitie achtte verdachte aansprakelijk voor het ongeval. Hij vorderde voor dit feit, dat hij bijzonder ernstig noemde, wie snijdt is een moordenaar op de weg, zei de officier f 250,— of 50 dagen en toeschatting van een gedeelte van het schadebedrag tot f 150, De uitspraak is over 14 dagen. OUDE VETE Zonder verdachte moest voor de Alkmaarse Politierechter de zaa'k tegen W.O. uit "Schermer- horn, een geval van mishande ling, behandeld worden. Op 4 Au- - gustus van 1950 was de vrouw W.D. op bezoek bij haar broer, waar ze door W.O. werd uitge scholden en later geslagen. Er was tussen de beide vrouwen een oude Vete, die op deze manier tot uitbarsting kwam. Een nichtje van de geslagene, een twaalf jarig meisje, bevestigde de ver klaringen van haar tante. Bij ver stek werd verdachte veroordeeld tot f 25 of 10 dagen. BROEDERWRAAK Voor de Alkmaarse politierech ter verscheen de landarbeider G. J. uit Schermerhorn die in de loop van Januari, vanuit het land, waarop hij werkte een wacht meester, waaraan hij een hekel had, een scheidwoord toegeroe pen. De jongeman was kwaad op- die 'wachtmeester, omdat die eèns ooit zijn zuster uit een danszaal had gezet.' De officier van Justitie vroeg voor die eenvoudige belediging een hoete van f 25 of 10 dagen. De politie veroordeelde de knaap conform de eis. De onthutste verdachte liet het daar maar bij. DE RIJKSPOLITIE IN HET WATER Hoewel het zwemmen niet een vereiste is voor iemand, die bij de politie komt, wordt er toch in politiekringen naar gestreefd, dat de manschappen de zwemkunst eh zo mogelijk het reddend zwemmen machtig zijn. Onder lei ding van de heer G. A. Tönies hébben de mannen van de Rijks politie in Nóord-Holland Noord in de Alkmaarse Overdekte het zwemmen geleerd, voor zover zij het nog niet konden en zich er verder 'in bekwaamd, voorzover zijer al iéts van presteerden. De vorige en deze week traden er 62 cursisten in de Overdekte aan, om de zwemproeven af te leggen en het resultaat is, dat er gisteren aah 54 der .deelnemers het diploma van de Kon. Ned. Zwembönd kon worden uitge reikt. Voor sommigen zal dit diplo ma een springplank zijn naar het diploma van de Bond tot Red ding van Drenkelingen. Met een gelukwens voor het behaalde succes mochten de ge diplomeerden gisteren hun diplo ma in ontvangst nemen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren Jenny d, van K. M, Klomp en J. Dék-- WÉTi Gehuwd Bernardus J. Corbran én Anna C. Leek; Anton Kluck ên Maria G. Bakker. BERGEN. Op de gehouden vergadering v.an het Wit-Gele Kruis gaf de'secrptaris over 1949 en 1950 een overzicht van het werk van de wijkzuster. In 1949 had zij 1745 ziekenbezoeken af gelegd alsmede 347 zuigelingen- bezoeken. In 1950 bedroegen deze getallen resp. 2909 en 255. Er zijn plannen om binnen afzien bare tijd over te gaan tot inrich ting van een eigen magazijn, dat reeds zo lang een wens is ge weest. De rekening van de penning meester sloot over 1949 in ont vangsten en uitgaven met f 6455.50 en ,en batig saldo van f 1651.37 en voor de gezinsver zorging met f 2676.84 en een na delig saldo van f 614.14. Voor 1950 sloot de rekening met f 11.364.55 en een batig saldo van f2143.38, de gezinsverzorging met f 6802.67 en een nadelig saldo van f 744.34. De begroting voor 1951 werd vastgesteld op f 8766.93 met inbegrip van f 900.voor het mede-gebruik van het magazijn van het Witte Kruis, alsmede f 3604.44 voor de gezinsverzor ging. De periodiek aftredende leden werden allen herkozen, terwijl het bestuur door de heren H. W. J. M. Poot en P. v. Hooff werd aangevuld. Voor de heer P. J. Borst, die zijn functie neer legde, werd de heer J. H. M. de Sonneville als voorzitter gekozen. Dr." Poot sprak hartelijke en waarderende woorden tot de scheidende voorzitter, die drie jaar de vereniging op sublieme wijze heeft geleid. Mevr. Beek- man-van Poppel gaf in haar over zicht van de gezinsverzorging, dat het aantal verzorgingsdagen in 1949 718 en in 1950 642 bedroeg. Over genoemde jaren hadden 50 en 58 gezinnen hulp ontvangen van resp. 17 en 12 helpsters. Bij de rondvraag kwam het bezwaar tot uiting om jaarlijks voor het mede-gebruik van het gebouw van het Witte Kruis f 900.te moeten voldoen, het geen een te zw.are Jast is voor de kas van het Wit-Gele Kruis. Pogingen om dit bedrag omlaag te brengen hadden tot nu toe gefaald. Volgens de heer Poot was dit niet het ergste, doch het Stille Omgang BERGEN. Voor deze gele genheid kwam „Bello" in actie en maakte 2 extra ritten met 125 deelnemers voor de Omgang, waarbij nog een tiental lopers en de verkennersgroep St. Lam- bertus, de koude en regenbuien ten spijt, de tocht volbrachten. Tijdens de H. Mis in de Redemp toristenkerk aan de Keizersgracht preekte pater Veegers van het Retraitehuis, waarna de indruk wekkende tocht een aanvang nam. „Het scheelde slechts een haar" BERGEN. Maandagmiddag om 1 uur reed de 18-jarige doch ter van de heer Span 't poortje uit de weg op en zag de Berger bus aankomen. Vermoedelijk werkte het plotseling zien van da bus haai' op de zenuwen en viel zii. De chauffeur week on middellijk uit, doch botste hier door tegen de "boom op de hoek van de St. Antoniusstraat. De bus werd vrij ernstig beschadigd en de chauffeur bekwam verwondin gen aan de handen door 'f breken van een ruit. Het meisje bekwam geen letsel en kwam met de schrik vrij. KOLFWEDSTRIJD ZD. SCHARWOUDE. Zondag werd de 3e wedstrijd gespeeld tussen de korpsen van „Gezellig Samenzijn, Ons Genoegen, Over de Helft en Barsingerhorn in de baan van den heer N. Rijper. De uitslagen waren als volgt (tussen haakjes de totalen in 3 banen). Over de Helft, Nieuwe Nie- dorp. C. Goet 283 p. (850 p.), G. Kuiken 266 p. (810 p.), N. Bak kum 296 p. (878 p.), samen 845 p. (2538 p.). Barsingerhorn te Barsinger horn. K. Kistemaker 282 p. (853 p.); G. Blaauboer 253 p. (780 p.), J. Schenk Az. 282 p. (832 p,), sa men 817 p. (2465 p.). Ons Genoegen, Nrd. Scharwou- de. P. Rat 253 p. (846 p.), Fl. Mu- nes 278 p. 85i p.), H. Bekker 264 p. (753 p.) samen 795 p. (2450 p.). Gezellig Samenzijn, Zd.-Schar- woude. G. Jacet n.g. (526 p.), Th. Rijper Sr. 287 p. (803 p.), Th. Rijper Jr. 286 p. (885 p.), sa men 573 p. (2274 p.). Als G. Jacet, die wegens ziek te verhinderd was, dus 264 p. slaat staat het korps van Gezellig Samenzijn gelijk met Over de Helft te Nieuwe Niedorp. Het laatste treffen vindt plaats in de baan van de Prins Maurits te Nieuwe Niedorp. OUDORP Voor de veehou ders van de L.T.B. hield Maan dagavond de heer Reitsma van de Prov. Gezondheidsdienst v. Dieren een causerie over de t.b.c.-bestrijding bij het rundvee. ïTadat do voorzitter, de heer CS. Boe, zijn voldoening óver de goede opkomst had geuit, werd esn drHal films vertoond ov*r b—de bestrijding van het mond- en wel tegen Edam li. De uitslagen klauwzeer, de runderhorael en waren als volgt' WV III Edam II A, Haksteen-—J, v. Dijk Va J. de Waal—J, Hetjes 1—0 J. de Ruiter—R. Winkel H. Dagelet-K. v. Lingen Vi P. Groenenberg—J. Kèmihk 0i J. Schuurman T. Ent F. Bosch.—H. vermoës N. de JongH. Huizer c. Meyer Jr.—H: v. Dijk F. v.d. VlietG. v.d. Stall 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 6 Va—3% Rectificatie. Het bericht, dat VVV II auto matisch promoveert naar de Hoofdklasse is onjuist Er moeten nog promotiewedstrijden worden gespeeld en wel tegen de kam» pioenen van afdeling D en F en dat zijn Caïssa I uit Hoorn en V.A.S. III uit Amsterdam. de t.b.c.-bestrijding. De films waren zeer interessant en liet niet na de belangstelling op te wekken voor 't wérk van de veeartsenijkundige dienst. Na dé pauze sprak de heer Reitsma over de bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee, die juist daar om zo belangrijk Is, omdat hier mee niet alleen het belang van dê volksgezondheid, doch ook die van de export op het spel staan. Het aantal gevallen van besmetting door t.b.c. wordt in ons land op 6000 geschat; bedoeld wordt hiér besmetting van de mens door het rundvee; merk waardig is in dit verband, dat de meeste t.b.e,-gevallen voorkomen onder kinderen van veehouders. -Wat de bestrijdingsmefchóde be treft raadde spr. aan de z.g rea- geerders te séparereh van de tbc vrije runderen, zowel in de stal als lil de wei; dêZe methode voor komt het ontijdig opruimeh van het besmette vee. Vanwege de Regering is een vijfjarenplan opgesteld om te ko men tot een geheel tbc-vrije vee stapel; de kosten hiervan worden op f 50 millioen geschat, welk bedrag door de regering beschik baar WOrdt gesteld, eenzelfde offer wordt van de gezamenlijke veehouders gevraagd. Spr. drohg er bij zijn gehoor op aan de voorschriften atipt na te komen; de veehouder komt op de eerste plaats, waar het de tbc bestrijding betreft! de veearts helpt hem slechts. Bij de discussie, die n.a.v. de causerie volgde, werd betoogd, dat de wei van de fabrieken niet voldoende verhit wordt, om be smetting bij het vberen te voor komen; de heer Reitsma deelde mee dat hiertegen afdoende maatregelen te verwachten zijn. De Geestelijk Adviseur bracht de leden van de afdeling dank voor hun milde bijdrage aan de Oosfpriesterhuip, die hier f 195 had opgebracht. De voorzitter bracht lh dit verband dank aan de jongelui, dié hét geld hadden ingezameld en sloot met een woord van dank aan de spreker. griefde hem dat de 450 leden van het Wit-Gele Kruis de volle contributie moeten voldoen en toch afhankelijk zyn. De heer Poot was van mening dat alles beter zou vlotten, als de penning meester van het Witte Kruis meer medewerking verleende. Dit be stuurslid was de grootste hinder paal voor een goede overeen komst. Pastoor Th. van Beers vroeg, of de gemeente, die sub sidie geeft aan de beide vereni gingen, niet kon medewerken om tot een betere verhouding te ko men. De heer Borst stelde voor nogmaals met het Witte Kruis in overleg te komen. Gezien het be lang van een groot ledental zal de wijkzuster elke nieuwe bewo ner een bezoek brengen. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren Divera Anna Agatha, dv J. Bos en van A. Sneekes. Overleden: Trijntje Appelman, oud 65 jaar. Damnieuws S.N.A. HEERHUGOWAARD. Zo heeft SNA na tien jaar haar oude rivaal GSZ uit Bovenkar- spel ontmoet op de honderdvel- den. De wedstrijden van voor heen liggen ons nog vers in het geheugen, zij stonden steeds in het teken van spanning, want SNA was hun gevaarlijkste te genstander. Doch de krachten verhouding liep thans wel wat ver uit elkander. SNA bracht 't tot een flinke overwinning en wel met 2715. Hier volgen de uitslagen: SNA GSZ 1. P. GroenveldJ. de Bóer Cz. 1—1 2. L. KonijnJ. de Boer Jz. 20 3. C. GroenveldJ. Oud 20 4. A. SmitJb. Groot 20 5. K. KloosterboerN. de Jong 1—1 6. A. OudhuisA. Schaper 11 7. Jac. BorstD. Bot 11 8. A. HoogeboomC. v. Kleef 0—2 9. K. OudhuisN. de Boer 02 10. J. SmitJ. Jong 02 11. W. Konijn—C. Faber 1—1 12. J. GrootP. Zoetdoder 20 13. H. OudhuisD. Deen 20 14. C. SteurA. Jong 02 15. G. AppelmanK. Deen 20 16. P. Laan—Th. Klein 2—0 17. Jac. AppelmanP. Zaaijmeer 2—0 18. J. BerkhoutH. Botman 02 19. Th. BankrasJ. v. d. Kaan 2—0 20. Jac. KomenHensinga 20 21 J. MeesterH. Deen 20 Uitslag 27—15 RIJWIELCLUB „ST. PAULUS" H.H. WAARD NOORD In zijn openingsrede deelde de voorzitter van de rijwielclub „St. Paulus" alhier mede, dat de se cretaris dezer vereniging, de heer S. P. Borst, candidaat is ge steld voor het bondsbestuur. Voorzitter C. Molenaar opende de goed bezette vergadering van de rijwielclub „St. Paulus" met een welkomstwoord en de mede deling dat 1951 zal worden inge zet met een bedevaart naar Am sterdam. Vooral de jongeren werden aangespoord lid van deze vereniging te worden. Vanwege de bond werd er op gewezen dat getracht moet worden de stilte te bewaren tijdens de stille om gang, hetgeen en de organisatie er« het slagen der Stille Omgang op geestelijk gebied ten goedq zal komen, Verschillende inten ties werden verder door de voor zitter voor deze bedevaart aan getipt. Uit het jaarverslag van de penningmeester tekenen wij aan dat deze vereniging momen teel ongeveer f 600.in kas heeft. De stille omgang zal wor den gehouden in de nacht van 10 op 11 Maart a.s. De fietsers zullen om 6.30 uur vanaf het schoolplein vertrekken. Dan zal om 10.30 het lof in Wormerveer worden bijgewoond, terwijl de H. Mis in de Posthoorn te Am sterdam zal worden bijgewoond om 2 uur. De stille omgang zal worden gehouden na de H. Mis. Deelnemers aan de stille om gang, die van de bus gebruik wensen te maken, kunnen zich opgeven bij de heer Jac. Groen land. De kosten bedragen f 3. In 1952 zal het 25-jarig bestaan dezer vereniging feestelijk wor den herdacht. Het aftredende be stuurslid P. Molenaar, werd met. algemene stemmen herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. Borst Sz. Practijk hervat HEERHUGOWAARD - Na een langdurig verblijf van dr. Noor- lander in Indonesië heeft hji Ju- Dinsdag zijn praktijk hervat Zijn plaatsvervanger dr. Brink horst is wederom vertrokken Moeilijkheden met polderwerk H.H. WAARD-NOORD De Eolderwerkzaamheden in Heer- ugowaard-Noord ondervinden grote stagnatie door de overvloe dige waterval. Het uitdiepen der Middenwegsloten door DUW-ar- beiders vordert slecht, gezien het feit, dat door de hoge waterstand in deze polder de aangebrachte dammen steeds weer doorbreken Ook de twee draglines, welke Donderdag arriveerden, kunnen nog niet aan de arbeid. Het werk wordt uitgevoerd door de Heide maatschappij, De Raad van Bergen vergader de gisteravond voltallig tpn Raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. Huigens. Goedgekeurd was door de Kroon het raadsbesluit Inzake betting van precariorechten en door Ged. Staten het raadsbesluit tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Waldeck Pyr- montlaan aan de heer H. Beuman te Rotterdam. Het bedrag per leer ling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs, als bedoeld in art. 55 bis van de L.O. wet werd vastgesteld op f 24.71 en dat voor ulo op f 47.90, inclu sief f 0.75 aan administratiekos ten. Het aantal wekelijkse lesuren, gedurende welke aan de openb. ulo vakonderwijs wordt gegeven, werd bepaald op 4V2. Het voorschot op de vergoeding waarop de besturen der bijzonde re scholen over 1951 aanspraak hebben, werd vastgesteld. Van het bestuur der St. Joseph- stiehting was een verzoek inge komen, om ingevolge de art. 72 e.v. van de L.O,-wet medewer king te verlenen voor de stich ting en eerste inrichting van een nieuwe zes-klassige sonool voor Ulo. De heer Broersma (comm.) uitte critiek op het verzoek van de stichting die op 6 Juli 1950 om 2 en nu na 7 maanden om 6 lo kalen vroeg, terwijl er nu aan alle kanten versobering is gebo den. De brandweer kan niet op het gewenste peil worden uitge breid en nog 350 a 400 personen vragen om woonruimte; terwijl de - materialen ontbreken gaat men maar raak scholen bouwen die niet nodig, neen zelfs een luxe zijn. Sprker zag het besluit lie ver beperkt tot het verzoek van 6 Jhli 1950. Wel zou hij er iets voor voelen indien het hier het openbaar onderwijs betrof, De heer Ellis vond deze bewe ring erg boud, vooral daar de stichting haar bouwvolume vorig jaar aan Heiloo had afgestaan. Hij noemde de toestand van dé klassen in sousterrain en houten barakken onhoudbaar. Bovendien zal de stichting het overschot van de brsulaschool in ®igen lo kalen onderbrengen, wat anders de gemeente f iTo.OÓÜ gekost zou hebben. De heer Hemelrijk F. v.d, A. merkte op dat slechts 20 leerlin gen uit Bergen de school bezoch ten, terwijl met 4 lokalen vol staan kon worden; de vaklokalen natuurkunde en handenarbeid konden heel gemakkelijk verval len Vöorz, vroeg niet net aantal lokalen te noemen doch dit aan B. en W. over te laten en dit te ZEEyOGELS I-SUCCES I 1—0 Succes bracht Zeevogels suc ces. Een mooie en verdiende overwinning, Was de thuisclub voor de rust al Iets sterker, na de rust, toen Zeevogels een 10 voorsprong had, hadden de vo gels het heft volkomen in han den. Beide achterhoeden moes ten zich ten volle geven. Bij een van de velé open t aanvallen kwam J. de Vaard vrij voor doel en onberispelijk wist hij be heerst te doelpunten .Al mocht Succes zo nu en dan voor het Zeevogels-doel komen, van nu af aan gaf Zeevogels de toon aan. bespreken met de directie. Vol gens de inspecteur kan deze els gesteld worden. De heer Olden burg, (weth.) vertelde dat de di recteur reeds te kennen had ge geven, dat indien het niet kon, hij er van af zag. De heer Ellis vroeg de beslis sing niet tot 15 Maart uit te stel len doch nu te beslissen. De heer Sluis (ant. rev.) merkte op dat de stichting, alle rechten heeft doch dat B. en W. kunnen ver zoeken tot 4 klassen te beperken. Met het voorstel van den Das: niet dan strikt noodzakelijk ko men er zes klassen", werd in principe besloten volledig toe stemming te verlenen. De rondvraag leverde niets op. Hierna ging de raad in comité ter bespreking van 't rapport over het Gem. Electr. Bedrijf. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. AANHOUDEND RUSTIG WEER Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Johan van Oldenbarnevelt, Surabaja-Amsterdam, 6 Maart te 5 uur verwacht voor IJmuiden. Grote Beer (emigr.) Amster dam-Sydney, passeerde 27 Februari Gibraltar. Willem Ruys, 2 Maart te 2 uur verwacht in Rotter dam van Djakarta. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, passeerde 26 Februari Cocos eil. Kertosono, Djakarta-Rotter dam, 26 Februari van Sin gapore naar Djeddah. Kota Inten (rep.) Surabaja- Rotterdam, 26 Februari 525 mijl Z.O. Dondrahead. Nelly (rep.) Djakarta-Am sterdam, 27 Februari bij Minicoy. Radja, Surabaja-Amsterdam, 27 Februari in Suezkanaal. VIERING NATIONALE FEESTDAGEN AKERSLOOT Vorige week vergaderde het comité voor de viering van Nationale feestdagen. Algemeen was men van oor deel, 3at 30 April en 4 Mei fees telijk herdacht moesten worden. De laatste jaren gingen deze dagen hier ongemerkt voorbij, doch men wil hierin verandering brengen. Het ligt in de bedoe ling deze dagen met de school jeugd te vieren. Maar feestvieren kost geld. De leden van het Nationale feest comité zullen daarom in de eer ste helft van Maart een huiscol lecte houden. Tevens besloot men een Oranjevereniging op te richten. De contributie bedraagt fl.p. lid. Wij wensen het comité veel succes toe en hopen, dat de schooljeugd van Akersloot een goed feest kan vieren. Burgerlijke Stand PURMÉREND. Geboren; Agatha Antonia, dv Antonius Roet en Cornelia Agatha Jonker, wonende te Beemster; Hillegonda Everdina, dv Jacobus Jan Cor nells Donker en Eva de Wolf, wonende te Purmerend, Nw. Gracht Tl; Jan Jacobus, zv Cor nells Jan van Straten en van Geertje van der Velde, wonende te Purmerend, Molenplantsoen 7; Ronald Marcel, zv Cornells Maarten Pronk en van Alida Pie- tersen, wonende te Oosthuizen. Overlijden: Simon Meijn, oud 69 jaar te Ilpendam, echtgenoot van Trijntje Swart; Aalt jen den Ouden, oud 73 jaar, te Purmer end, Gouw 1, weduwe van Jacob Johannes Bakker; Elisabeth de Waai, oud 66 jaar, te Landsmeer, weduwe van Cornelis Schreuder. Aaltje de Waal, oud 68 jaar, te Beemster echtgenote van Maar ten Boes; Maartje Roelofs oud 77 jaar, te Oosthuizen, weduwe van Johannes Beers; Klazina Maria de Boer, oud 68 jaar te Purmer end, Hoornsebuurt 31. DE RIJP Dezer dagen kwam de raad van De Rijp vooï de eerste maal in 1951 bijeen. In enkele korte trekken memoreerde burgemeester Dalenberg verschillende belangrijke gebeurtenis sen, welke in 't algelopen jaar plaats hadden gevonden. Hoewel enkele kapitaalswerken niet zijn uitgevoerd, meende de voor zitter, dat men tevreden mag zijn over de verschillende werken, die gereed kwamen. De bevolking was met 12 per sonen uitgebreid, op 1 Januari stonden 1572 personen Ingeschre ven. De Vooruitzichten voor 1951 zagen er niet zo rooskleurig uit, hoewel er geen reden bestaat voor ongerustheid. Gehoopt werd dat de kapitaalswerken welke in 1950 niet aan de beurt kwamen, fl.l. de nieuwbouw van een twee tal bruggen, in 1951 zullen kun nen worden uitgevoerd. Een en ander zal echter afhankelijk zijn van de financiële positie der ge meente. De plannen voor het nieuwe jaar zullen in belangrijke mate beïnvloed worden door maatregelen van Ged. Staten. Ëeh ongunstig beeld voor de toekomst zag de voorz, in het feit dat een 15 tal tuinders zleh hadden opgegeven voor, bijzon dere steun, Eventuele uitkeringen komen voor een belangrijk deel voor de gemeenten, Bouwen. Ma dit overzicht deelde de voor zitter o.m. mede dat voor de ge meente De Rijp een bouwvolume beschikbaar was gesteld van 9 woningen voor de komende drie jaren, tot een maximum van 3 per jaar. Uit een lngekopien circu laire bleek voorts dat ln deze gemeente 2 gezinnen van gerepa- trieerden gehuisvest moeten wor den. Indien kans gezien wordt Voor 15 Maart voor twee Van déze gezinnen onderdak te vinden, dan kan men nog twee woningen aan vragen. Een redelijke kans hier voor werd echter niet gezien. Het voorschot aan de R.K. school, voor het jaar 1951, werd vastgesteld op f 32,15 per leerling, zodat hiervoor een bedrag is ge moeid van f 6912,25. In verband met énige extra werkzaamheden welke waren verricht bij de verbouw van de o.l. school, is een groter bedrag nodig gebleken ter dekking van de totale kosten. Bij raadsbesluit van 27 October werd besloten een geldlening aan te gaan voor de bouw van deze school groot f 44.000,— dit Zal nü ln totaal moeten zijn f 45.000,—. Verder zal een bedrag van f 2500,— nodig zijn voor aankoop van meubilair. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werd besloten de eerder genoemde geldlening te verho gen tot f 48,000,— en een tweede geldlening aan te gaan tot een edrag van f 2500,— ter dekking van de inrichtingskosten. Het op 1 April a.s. afgelopen contract tot levering van gas t.b.v. de straatverlichting door de N.V. Mij t.b.v. Nijverheid te De Rijp, zal wederom worden verlengd. In verband met de steeds stijgen de kolenprijs werd het wenselijk geacht wederom een oontractduur van een j&ar te stellen. De rondvraag bracht weinig öp. De heer Middelkoop Vroeg, als voorzitter van de Woning Commissie, waarom het advies dier commissie niet was gevolgd bij de toewijzing van de woning aan de Rietbuurt (Woning H. Kamps), volgens hem had de wo ningcommissie geen recht tot be staan, wanneer haar advies door B. en W. werd genegeerd. De voorzitter deelde mede dat B. en W. uiteindelijk een beslissing ne men; deze behoeft niet in over eenstemming te wezen met het advies van de Woning Commis sie, Bijzondere of gewijzigde om standigheden kunnen hier van doorslaggevende aard zijn. Ver der zal hierop in comité nader worden ingegaan. PARIJS - Parijs ol de heelt hij, Petei door iets eige: het Frans klinl zijn kinderjar Servisch spre» uit een ol an enigszins mei nit langer de routinier in koning, ervan Het Parjjse ning Peter moi een mondaine laan met pens standing; chiq kamers waar: de grote bou krijgt binnen dezer hotels nen koning dens zijn Pari Hij vertoeft e vrouw Alexai land en haar pasia. weduwe Alexander van tussen hun drl kleine prinsje jongen met vl iegen trekken niet bewust is zo iets als eer bestaan, aan opgevoed had Gelijk zijn vade zijn moeder in In deze sfeer verslaggever vragen stelt nissen sedert Joegoslavië o ning vertelt opsmuk de slechts een Alexandra on deze meent zichzelf wat al voorgrond plaa „Hitier had jet-Unie aan te de van te vori welke de Grie noot Mussolini del van een bli ken. Daarvoor randeerde neut goeslavië welke ogenblik ,toen garije reeds de nazi's, was student aan de mie en de scht economische we Belgrado. Onde ding bereidde dag, dat ik hi overleden va< voortzetten. Mij ten op slinkse land een verdr schap. Mocht ik weigeren om g< aan mijn genera die zich met aa: wilden onderwei In de nacht va 1941 deden de vitch en Bora aanval op de wen. Onze staa en een van de het opzeggen Bmgi-ado met ciabstische Beri begrepen dat bij zou laten z konden vasi 01 kracht we in overschatten. To aanvielen, streek en vrijwilligers van dag tot dag rugwijken. We onherbergzame uitstek een oorc met succes kan daar Britse hul] moedige Joegosl letterlijk gedec was de strijd divisies, honderd vliegtuigen viele aan. Dertien dag leger op zijn bi Van Montenegro Bosnië, doch zod hoofdkwartier ontdekten Hitier plaats en beza bommen". Kennelijk was verraad, doch P zulke kwesties spreken. Hij bre Kroaten ter spr dagen wraak na terstelling, welke hadden bezorgd Pavélitch (op he neling in Argen Hitiers goedkeur hankelijke Kroal en niets naliet 0 vische verzet de ken. Davit „Toen alle teg loos was geword koning Peter vo de ons leger. He April. Een dikke mijn land .Mijn den mij aan om ven mij ronkten de Luftwaffe ,ke naar het hoofdki was mijn reddin in om in het pl in een vliegtuig na een levensgev een beangstigend den wij in Grieki tussen David en teneinde e.n ditm de verliezer te Peter zwijgt na te denken. M weer het gebert negro voor zich Dalmatische ku maarschalk Tito dachten komt, sche verzetsleide van zijn troon h< maakt? Waarsch na enkele oger de verteller het zonderheden o\ geschiedenis. ..De bevolking bestaat voor 75 p

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2