De zorg voor de Volksgezondheid mag niet verslappen Katholieke filmactie in New York raakt wondeplekin de democratie Turpir Het boek: belangrijk middel tot uitdragen der cultuur RHEUMIN OP VREDEHOF Gee Bezuiniging op dit terrein zou noodlottig kunnen zijn RADIO Boycot van The Miracle" op orders van KardSpellman (/erkoudeN? ke/pf/ „Out" Taak van de uitgever is niet louter commercieel BEURSOVERZICHT Gejaagd in de nacht De Klokkenberg in aanbouw Mgr. P. Gojdie reeds dood? Rode wolven in zwarte toog De reis met en Presic PAGINA 4 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 Het lag in de verwachting, dat Woensdagmiddag 24 Januari de volksgezondheid in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal aan de orde zou worden gesteld. Een aardig tafereeltje op het Binnenhof vestigde daar de aandacht op. Een twintigtal verpleeg sters stond op die historische middag te wachten om toegelaten te worden tot de publieke tribune. Reeds enkele keren had de politieke situatie uitstel noodzakelijk gemaakt. Zou deze vredes- zaak nu meer dan in het verleden mogen rekenen op vol doende belangstelling bij de Kamerleden? Deze vraag is onbeantwoord gebleven. De Kamerleden gingen naar huis en het was zeker niet de volksgezondheidszorg, die de gedachten bezig hield. Maar wel zal het een der eerste punten zijn als er weer niets tussen komt die besproken zullen worden als de Kamerdeuren weer worden geopend. Inmiddels is 't een zaak, die de volle aandacht verdient. En, naar men mag ho pen, zal die aandacht niet worden vermorzeld tussen de politieke spanningen van deze Kabinets crisis enerzijds en de emotie van het nieuwe begin anderzijds. Hoe belangrijk zijn niet de woor den van de nu afgetreden Staatssecretaris in de Memorie van Toelichting: ,,De gezondheids toestand van onze bevolking kan, vergeleken met die in tal van an dere staten, goed genoemd wor den. Dit is voor een gröot deel te danken aan al hetgeen door Overheid en particulier initiatief in ons land wordt gedaan". Maar mag dit aanleiding ge ven tot zelfvoldaanheid? Gezond heid leert men als regel pas waarderen als men ziek is. Laat men echter niet kortzichtig zijn en niet vergeten haar juist te waarderen als men haar bezit! Bovendien betekent het feit, dat de gezondheidstoestand in ver gelijking met andere'landen goed is, nog niet. dat het niet nog be ter kan. Dit blijkt ook uit het. Voorlopig Verslag, dat o.m. moet melden, dat in 1949 nog 6337 kin deren als zuigeling overleden. Een ernstige reden waarom meer aandacht wordt gevraagd voor de praenatale zorg. Maar dit is het niet alleen. Het gehele beleid vraagt aan dacht, willen we op dit terrein, waar van achteruitgang geen sprake mag zijn, geen verlies boeken in de toekomst. Toch zal dit gebeuren gaan als een in dit geval noodlottige bezui niging wordt nagestreefd. Met bezorgdheid vraagt men zich dan ook af of de verhoging van de Rijksuitgaven in de loop der laatste jaren ten behoeve van de volksgezondheid wel gelijke tred houdt met de bevolkings groei en met de groei van het werk en van de organisaties, welke de gezondheidszorg uit voeren. Het is te hopen, dat het beleid van de toekomstige Regering de bezorgdheid in dit opzicht zal wegnemen, en dat het de eerste daad van de Kamer, wanneer ze weer bijeenkomt, zal zijn om krachtig een dergelijk beleid te vragen. De economische verant woording vinden we in deze moeilijke tijd in 't betoog van de afgetreden Staatssecretaris, die met feiten aantoont, dat een uit gave voor preventieve gezond heidszorg een grote besparing be tekent op uitgaven voor cura tieve doeleinden en een winst aan arbeidsproductiviteit door het tegengaan van- verlies aan ar beidsuren. Moge dan óók verwezenlijkt worden, hetgeen deze Staatsse cretaris verder in het Voorlopig Verslag zegt: „De ondergeteken de wil er nogmaals met nadruk op wijzen, dat hij er ernstig naar streeft de ontwikkeling van de gezondheidszorg door het parti culier initiatief krachtig te steu nen. Niet alleen moet daarbij re kening worden gehouden met de bevolkingsvermeerdering, maar eveneens met de hogere kwalita tieve eisen die aan het werk wor den gesteld". Het voorbeeld van deze staats man zal, naar men mag hopen, in de komende Kamerzitting en bij de komende regering, waar dering en steun ondervinden. (Het is bovendien een voorbeeld voor vele provinciale en gemeen telijke overheden). De Kabinetscrisis was oorzaak, dat op het laatste moment het debat over de volksgezondheids zorg werd opgeschort. Zal de Kamer, uitgerust van haar ge dwongen vacantie, een crisis in de gezondheiszorg weten te voor komen? Als onderdeel van de grote oefening van de Burgerlijke Verdediging tegen aanvallen met atoomwapens, welke te Southsea (Portsmouth) is ge houden, werden enige huizen, die reeds gedeeltelijk verwoest waren, omvergehaald. Aan deze oefening werd deelgeno men door 1500 soldaten en een Marine afdeling. PROGRAMMA DONDERDAG 1 MAART 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Avro, 7.50 Vpro, 8.0024.00 Avro. - - Avro: 7.00 nieuws. 7.15 Gram.- muziek. Vpro: 7.50 Dagopening. Avro: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 De Ant woordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Or gel, viool en tenor. 11.45 Voor dracht. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Orkest concert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 1430 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. Jeugduitzending: Regina Zwart: Wij slaan op de tong-tong. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor zeilers. 18.20 Sportproble- men. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Avro-allerlei. 19.05 Reportage. 19.15 Gram.muziek, 19.45 Hoe nu verder?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De Groeten van Nuchteren. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 Zijn held, hoorspel. 22.30 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Operettemuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Kro, 10.00 Ncrv, 11.00 Kro, 14.00—24.00 Ncrv. Kro: 7.00 Nieuws. 715 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws- en weer berichten 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. Ncrv: 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. muziek. Kro: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. Ncrv: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. muziek. 17.40 Tussen Dollard en Schelde. 18.00 Kinderkoor. 18.30 De Christelijke vakbeweging en het vervoerswezen, causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws- en weerber. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro- framrna. 22.10 Gram.muziek. 2.15 Buitenl. overzicht. 22.35 Viool-recital. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.muziek. BRUSSEL, 324 en 484 m.: 11.45 Gram.muz. 12.15 Dans muziek. 12.30 Weerber. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Kamerorkest. 1425, 14.35, 14.40 en 14.50 Gram.muziek. 15.00 Engelse les. 15.15 Gram.muz. 15.40 Franse les. 16.00 Gram.muz. 16.30 Causerie. 16.45 Gram.muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram.muz. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Cau serie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Gram. muziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. 484 m.: 12.05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.10, 13.30 en 15.00 Gram.muz. 16.30 Fagot en piano. 16.50 Gram.muz.; 17.10 Instru mentaal kwintet. 18.30 Gram.mu ziek. 19.00 Omroeporkest. 19.45 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram.muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Gram.muz.; 23.55 Een eeuw katholieke emancipatie ligt er achter ons en als we, zoals dat in vele gedenkschriften is gedaan, een blik achter ons werpen, dan zijn er redenen genoeg om dankbaar te zijn voor hetgeen werd bereikt. Dat wil echter niet zeggen dat we er nu helemaal zijn. Er valt nog genoeg te werken op velerlei terrein, niet het minst in. de culturele sector. Want op boekengebied b.v. is katholiek Nederland nog lang niet, waar het wezen moet. We hebben ook hier nog een achterstand in te halen. alles tegen kan komen, behalve een goede katholieke boekhandel! De bloei van de katholieke uit geverij en boekhandel is ook een belangrijke voorwaarde voor een gezonde ontwikkeling van ons geloofsleven. Dat men zieh, voor al in deze dagen, aan het boek gewijd, daarvan toch goed reken schap geve! Onze ontwikkeling als katholiek is voor een groot deel hiervan afhankelijk. L. S. Boek onmisbaar Een cultuurmiddel bij uitstek is het boek. We staan er wel niet altijd bij stil, maar een feit is het, dat het boek onmisbaar is bij de vorming van een eigen mening en het beoefenen van de weten schap. Op school al kunnen we het niet zonder boek stellen en heel ons leven is nauw met het boek verbonden. De katholieke uitgever heeft dus een wel zeer verantwoordelijke taak die bo vendien nog veelomvattend is. De uitgever heeft niet alleen te zor gen voor ontspannings-lectuur, hij moet ook degelijker kost en goed studiemateriaal ter beschikking van het publiek kunnen stellen. Deze veelomvattende taak is niet door een enkeling uit te voeren. Samenwerking is daarbij nood zakelijk, de gezamenlijke inspan ning van heel katholiek Neder land. Er zijn tal van werken, studie werken vooral, waarop de uit gever geld toelegt. Van de gelden, die katholieke uitgevers hebben verloren aan de uitgave van der gelijke werken gedurende de laat ste 25 jaar, had wel een kathe draal kunnen worden gebouwd! Dit enorme risico heeft men echter kunnen nemen, omdat andere werken geld opbrachten Maar de toestand is nu al zo, dat een oplage, die niet geheel wordt uitverkocht, in de meeste geval len al een strop betekent omdat de winstmarge te laag geworden is om grote risico's op te kunnen vangen. Beter dan Amerika Tot nu toe heeft West-Europa, althans Nederland, België en West-Duitsland, met een bevol king van ongeveer 90 millioen waarvan 30 millioen katholieken, zich wat de katholieke literatuur betreft danig weten te weren. Vergelijkt men deze situatie met Amerika, dan staan de katholie ken hier er heel wat beter voor. Want in Amerika hebben de ruim 30 millioen katholieken op een bevolking van 110 millioen cultureel totaal niets in te bren gen en is men als katholiek ge heel afhankelijk van hetgeen de neutrale uitgevers willen laten verschijnen. Als niet heel Katholiek Neder land samenwerkt om het vele goede, dat wij hier hebben weten te veroveren, ook te behouden, dan dreigt het gevaar van on mondigheid in de toekomst, door gebrek aan eigen vorming, ook hier. Daarom is alle verdeeldheid en zelfs het streven naar het vei lig stellen van groepsbelangen, uiterst gevaarlijk. Het is nog al tijd zo, dat eenheid macht maakt! Winkels te weinig Dat in dit complex van vraag stukken de boekhandel een woordje mee te spreken' heeft, is begrijpelijk. Hij is immers de grote schakel tussen publiek en uitgever. Hij licht voor waar dat nodig is en vooral die laatste taak, mag niet te licht worden aangeslagen. De boekhandelaar van vandaag-de-dag is een vak man, een specialist. En daarom is het te betreuren dat er in ons land met zijn ruim 3"» millioen katholieken maar 200 goede katholieke boekhandelaren zijn te vinden waarvan nog geen hon derd met een grote, goed gesor teerde zaak. Er moesten er nog minstens 200 bij kunnen komen. Het is, om maar iets te noemen, toch vreemd dat men in 's lands eerste en grootste winkelstraat AMSTERDAM, 27 Febr. Even als gisteren had de beurs een on belangwekkend verloop. De stemming was min of meer ge drukt, hetgeen vooral te wijten was aan de grote effectenveilin gen, die vandaag en morgen ge houden zullen worden. De be langstelling voor cultuurwaarden was niet groot. De hoofdfondsen waren eerder wat luier, met uit zondering van HVA, die het gis teren geleden verlies geheel in haalden en 114 golden. Van de industriemarkt valt weinig op wekkends te vertellen. De arbi trage-verkopen in Kon. Olie zijn langzamerhand traditioneel ge worden, al is de omvang dezer transacties niet zo groot als een week geleden. Vandaag heerste er bovendien lichte vraag, zodat het hoofdfonds per saldo slechts 1 punt lager was. Unilevers wa ren onveranderd en Philips een fractie hoger. De scheepvaartaf deling was vrij vast. Beleggin gen zo goed als onveranderd. Amerikanen die gisteren met 1396 verhandelde certificaten 'n vrij grote omzet hadden, waren vandaag wat lager. Het agio werd op circa liy2 pet. vernomen. Bankaandelen waren vrij flauw. Na twee uur trokken vele beursbezoekers naar het lokaal waar de effectenveiling gehou den werd. De handel had hier 'n vrij traag verloop en behoudens enkele uitzonderingen waren de betaalde prijzen slechts een klei nigheid lager dan de officiële noteringen van de beurs. Morgen wordt de tweede veiling gehou den. waarbij het aanbod aan zienlijk groter is dan vandaag. GOED WERK UIT DE HOFBOEKERIJ Het laatste werk, dat in de serie uitgaven, verzorgd door de Hofboekerij, verscheen, „Gejaagd in de nacht" van de hand van F. L Green, roept direct herinne ringen op aan de boeiende film „Odd man out", die enkele jarem geleden hier vertoond werd en een der beste na-oorlogse films werd genoemd. Maar meer nog dan de suggestieve filmtaal boeit hier de taal van het woord de le zer, die gesteld wordt voor een tragiek, dat meestelijk is beschre ven. Het verhaal is een thriller, een spannende geschiedenis uit de Ierse vrijheidsstrijd, waarin een aantal verzetslieden een overval op een fabriekskantoor, plegen teneinde aan geld te ko men. De overal gelukt, maar de leider. Johnny, wordt daarbij ge wond en verliest het contact met zijn kameraden. Opgejaagd door de politie zwerft hij door de stad en ontmoet dan een aantal men sen, die zich zijn lot willen aan trekken, maar allemaal met an dere bedoelingen. De mensen, die in de avond en nacht met Johnny in contact komen, zien zich ge plaatst voor een stervende en op aangrijpende wijze weet de schrijver al hun reacties weer te geven. Geldzuehte angst, liefde en medelijden, ze krijgen allen het volle pond. Bijzonder sympathiek zijn de priester, Father Tom en het meisje Agnes getekend, die beiden eerlijk naar Johnny's red ding zoeken. Het is meer dan een spannende ^etectieve-story. maar een prachtige karaktertekening van personen, die oog in oog met de dood staan Een goede keus! L. S. WAAR ALLES MOGELIJK IS Een Georgiër, die als emigrant in Amerika, het land „waar alles mogelijk is" komt, heeft op een voudige, vaak geestige wijze zyn reisavonturen en zijn belevenis sen in zijn nieuwe vader.and verteld aan zijn Amerikaanse vrouw, die ze te boek stelde. Het (Van onze correspondent) NEW YORK, Februari Een moreel en juridisch belangrijke controverse is ontstaan ten gevolge van de boycot door Ameri- ka's katholieken van de Italiaanse film „The Miracle" (Het Won der). De fil mis thans door de hoogste censuur-instantie van de Staat New York verboden als „heiligschennend" en de censuur- instantie, die deze order uitvaardigde, deed dit in het bewustzijn, dat zij haar bevoegdheden te buiten ging en derhalve een alge hele revisie van haar bevoegdheden riskeerde. Daaromtrent zal het gerechtshof dezer dagen uitspraak doen. Doch inmiddels is deze kwestie een onderwerp van voortdurende bespreking in kringen van allerlei geloof. Van alle kerkelijke zijden is er op het gebeurde veel, openbaar, commentaar gegeven. ,,Het Wonder" is een van een trio korte films, die elk de liefde tot onderwerp hebben, en hoewel zij door verschillende Europese producenten onafhankelijk van elkaar zijn gemaakt, deel uitma ken van één speelfilm van vol ledige lengte „Ways of Love" (Paden van de liefde). Roberto Rossellini, de Italiaanse filmkun stenaar, die in het oog van menig een zich boven en buiten de wet plaatste door zijn huwelijk met Ingrid Bergman, dat onder iet wat bizarre omstandigheden plaats vond, is de auteur en re gisseur van Het Wonder. Hij heeft daarin gepoogd een analyse te geven van een verdwaasde vrouw die het kind draagt van een vreemdeling, door naar als een heilige aangezien; wanneer zy haar kind ter wereld brengt houdt zij vol, dat het hier een wonderbaarlijke ontvangenis had gegolden. 1). Geheel afgezien nog van de uitwerking van deze film kan men ook van vele niet-Katholie- ken vernemen, dat dit onderwerp en deze probleemstelling van uitermate weinig smaak getuigen. Er zijn er velen, die, lang voor Kardinaal Spellman een boycott tegen deze film uitvaardigde, reeds van oordeel waren dat „The Miracle" onnodig de gevoe lens van een belangrijk deel van het volk zou kwetsen. De verant woordelijke pers uitte zich in soortgelijke zin. Vele bekende critici nemen een standpunt in, waarin zij de cinematografische uitwerking van het thema pre zen, doch openlijk de geldigheid van bezwaren tegen het onder werp accepteerden. Niettemin kreeg „Ways of Love" als geheel van de New Yorkse filmpers de onderscheiding van „de beste buitenlandse film" met een rui me meerderheid van stemmen. Het was temidden van al deze pro's en con's, dat Kardinaal Spellman zijn veroordeling van de film bekend' maakte en de katholieke wereld tot een boy cot opriep. Dit leidde, als ne venproduct, tot het optreden van „posten" buiten de bioscoop, die plakkaten droegen welke in felle woorden de film veroor deelden. Andersdenkenden, die de stelling verkondigden, dat de Kardinaal ten volle gerech- dige levensaanvaarding, dat kos telijke verhaal van de man die zich met energie door de moei lijkheden des levens—weet heen te slaan en zich niet te voornaam acht om zwaar werk aan te pak ken. De saamhorigheid tussen de Georgiërs, die hun eigen gebrui ken handhaven en bun vader- „andse feesten in ere houden doet in dit boek prettig aan. Het werk is goed geïllustreerd, prettig lees baar en zal menig lezer een ge zellige avond bezorgen. Een har telijk, goed boek! L.S. N.a.v. „Waar ahes mogelijk is". Door George en Helen Papash- vily, uitgave Servire. Den Haag. is een. stukje humor, vol blijmoe-1 tigd was de film voor katholie ken te verbieden, doch het hen, die een ander geloof belijden, niet onmogelijk diende te ma ken, een dergelijke film te gaan zien, stelden „tegen-posten" voor de bioscoop op. Het werd er wat roerig op straat en één zenuwachtige func tionaris van de stad New York vaardigde, om acht uur 's avonds, een verbod van de film uit. Hij miste daartoe iedere bevoegdheid en na twee dagen werd dit door het gerechtshof onderschreven. „The Miracle" werd opnieuw geprojecteerd. De publiciteit die door de controverse was gegene reerd had hoogstens ten gevolge, dat het op sensatie beluste pu bliek in grotere getale de film kwam zien. De meesten hunner voelden zich ongetwijfeld be kocht. Want deze sensatie-zoe kers zijn eerder benieuwd naar een ander soort censuur-contro- verse dan naar een kwestie van respect voor de mogelijke gevoe ligheden van andersdenkende medeburgers, als zich hier voor deed. Tenslotte greep de hoogste in stantie van de Staat New York in. De „Board of Regents", die nominaal de bevoegdheid heeft om een vertoningsvergunning, die door een van haar onderge schikten geweigerd is, alsnog te (Advertentie) 20 tabletten 46 ets verlenen; de statuten van deze Hoard staan het lichaam niet toe een vergunning, die reeds ver leend is, in te trekken. Dit moge een tekortkoming in de reglemen ten zijn, zoals eerlang wel zal blijken zodra de rechter de juri dische situatie ontward heeft. De „Board of Regents" aan vaardde echter vrijwel unaniem (een kleine minderheid van drie leden was afwezig) dat „The Miracle" een vorm van heilig schennis was en dat „het be-" spotten of profaneren van een geloof, dat heilig is voor een deel van de bevolking, in strijd is met de '.vetten van deze staat" een oordeel waarbij uw cor respondent zich in ieder opzicht kan aansluiten. De distributeur van de rolprent verkondigt de these, dat er nau welijks van een religieus element in deze film sprake is. Hij be schouwt het als „een geval uit een „medische praktijk". Deze stelling is nauwelijks te verdedi gen, in theorie, maar te minder waar de Kerk in de structuur van deze film de achtergrond is waartegen de gebeurtenissen zich voortdurend afspelen. In tal van filmkringen, waar deze „cause célèbre" hoog wordt opgenomen, heeft men tegen het verbod van „The Miracle" ge protesteerd. „Ten aanzien van andere films omtrent geesteszwak ken", zegt men er, „is nooit door iemand een bezwaar gemaakt". Doch deze verklaring houdt wei nig steek. Er zijn inderdaad fiims geweest over sanatoria en ge stichten voor zwakzinnigen waar van het onderwerp en de uitwer king uitermate realistisch waren. Doch doorgaans hadden deze rolprenten een positief sociaal doel: om de vinger te leggen op een uitermate zwakke plek in de sociale verhoudingen, met name op de onvoldoende zorg van de gemeenschap voor haar zwakste broeders en zusters. Niemand zal, van de hoogste Ka tholieke zijde, ontkennen dat er aan geestelijkheid of medische wereld gevallen bekend zijn als dat, waaromheen „The Miracle" is geweven. Het is mogelijk, dat men in Zuidelijke landen een an der standpunt inneemt („The Mi racle" was in Italië zonder pro test vertoond), maar in dit kli maat doet „The Miracle'1, mét of zonder verbod van de staats- filmkeuring, onkies aan. Het had van wijzer beleid en betere „pu blic relations" getuigd, indien de film ten gevolge van de goede smaak en burgerzin van de dis tributeurs in de kluis was ge bleven, en men had nagelaten te pogen munt te slaan uit een „affairef', die nauwelijks gun stig reflecteert op allen, die bij dit weinig geslaagd project van „The Miracle" betrokken zijn geweest. 1). Volgens de film-redactie zou de inhoud van de film, ge baseerd op een Italiaanse legen de enigszins anders zijn. Het meisje ziet een vreemdeling voorbijgaan. Zij droomt later, dat deze figuur haar benadert en zij een kind verwacht. Dit beheerst haar volkomen en daarop volgt dan het wonder dat er een kind wordt geboren. Op grond van deze inhoud zouden voor het overige de bezwaren tegen deze film vooral in de Noordelijke landen volkomen blijven be staan. (Noot redactie). BRATISLAVA (KNP). Volgens de laatste uit Ts.iechoslowakiie ontvangen berichten zou Mgr. P. Gojdie. de bisschou der Grieks- Katholieken n Slowakije, die on langs met twee andere bisschon- nen door het volksgerechtshof van Bratislava tot levenslang was veroordeeld, in feite tot de dood straf ziin veroordeeld. Uit onnor- tuniteitsredenen zou men de offi ciële uitsnraak on levenslang heb ben gesteld, omdat men bii een ooenliike terdoodveroordeling een te scheme reactie van de ziide der bevolking zou hebben ge vreesd. Volgens informatiebronnen ln Bratislava is men aldaar in Ka tholieke kringen van mening, dat Mgr. Gojdie in het geheim is ter dood gebracht, omdat sedert de uitspraak niemand Mgr. Gojdie heeft gezien, noch ook maar het minste van hem heeft gehoord. Met Mgr. Gojdie is thans het laatste Grieks-Katholieke bisdom geliquideerd. Daarvoor waren reeds de bisdommen in Galicië en Karpatho-Roethenië door de re gering opgeheven. De Katholieke bevolking echter blijft trouw aan Rome. Zij vermijdt de om gang met de Orthodoxen, die on der leiding staan van communis ten. De Katholieke gelovigen ko men in hun eigen huizen bijeen voor een gezamenlijk gebed. Zij dopen, trouwen en begraven zon der priester. Deze week zal met de bouw van het sanatorium „De Klokken berg' 'te Breda een begin worden gemaakt. Men hoopt net sanato riumcomplex in 1953 klaar te hebben. Het gehele complex be slaat een' terrein van 49 ha. Men zal in het sanatorium de beschik king hebben over ruim 500 bed den. Niet minder dan zes mil lioen stenen zullen verwerkt moeten worden. WARSCHAU, (KNP). communistische agenten. die in de z.e. seminaries in Rusland worden ongeleid om straks in een nriesterliike functie in het bui tenland hun revolutionnaire ar beid te kunnen verrichten, wor den grondig voorbereid. Het is geen „snelcursus". die zii hebben te doorionen, maar een onleidine van verscheidene iaren. De eerste groen schiint on lanes te ziin af gestudeerd en reeds meent men met zekerheid te mogen aanne men. dat enkelen van hen in Po len werden te werk gesteld. Vooral in verband met de Ca- pitulair-vicarissen, die door de Pools-communistische regering in het Oder-Neisse-gebded werden aangesteld om daar de Kerk te organiseren en te besturen in plaats van de Apostolische Ad ministratoren, die door de rege ring werden afgezet, vreest men zeer moeilijke verwikkelingen, omdat het niet onmogelijk is, dat deze namaakpriesters hierbij zul len worden ingeschakeld. Hiermede is voor de Christe lijke wereld een verwarrend pro bleem acuut geworden, dat alleen maar zal kunnen worden opge lost door een rustige, maar reso lute houding van de kerkelijke overheden ten aanzien van bui tenlandse priesters, die iets met de Sovjetgebieden te maken heb ben gehad. Surseance Damstadt met één jaar verlengd De Amsterdamse rechtbank heeft de surseance van de Stich ting Vijf Eeuwen Kalverstraat met één jaar zoals gevraagd was verlengd. Op 2 Augustus van het vorig jaar kreeg de stich ting uitstel van betaling voor een half jaar. Het verlengde uitstel loopt tot 2 Februari 1952. Zoals bekend sloot Damstadt vorig jaar met een tekort van drie ton. Hoge Raad stelt Jehova's getuigen in gelijk Zoals bekend waren enkele Jehova's getuigen, wegens het uit geven van strooibiljetten en het zich met een reclamebord bevin den op de openbare weg te Eind hoven door de kantonrechter ver oordeeld. De Eindhovense politie verordening bevat namelijk een verbod ter zake. In hoger beroep waren de vonnissen van de kan tonrechter bevestigd. De Hoge Raad heeft thans de betrokken arresten vernietigd en de politieverordening van Eind hoven ongeldig verklaard. FEUILLETON door JEAN REMY 8. Met kinderlijke vreugde had ze bezit van de kamer genomen: het hoorde bij het sprookje waarin ze bleef leven alsof het waar was. Uitgeput van moeheid en door stane emotie viel het prinsesje bij het vuur in slaap. Zij droom de. De filmregisseur van daareven zou de droom als volgt hebben weergegeven: een mode-atelier, stapels stof. mannequins hier worden mooie zaken ge maakt! Aan een eind van de zaal kijken de anderen naar de prestaties van een van hen. Een van hen komt uit de groep naar voren, probeert en past, loopt op en neer, wendt zich heen en weer om alles beter te laten zien: het is het prinsesje van de ros? kamer, maar haar eezichtje staat zo ems':~ 7" En nog een ander beeld: Een lange laan in het bos van Boulogne. Daar loopt de kleine prinses, verrukkelijk gekleed. Kijk. prins Charmant komt haar tegemoet, de prins uit het sprookje. Weer zijn we terug in de rose kamer. Wat slaapt ze heerlijk. En wat zou de filmregisseur kunnen laten zien in de salon van Vredehof toen alle gasten sliepen? Achter de grote open slaande deuren is alles stil ge worden, helder maanlicht valt naar binnen en weerkaatst zich in de Venetiaanse spiegel, die op de schouw staat: en al de portretten van statig geklede dames en heren in hofkleding lichten op. Een van de grootste doeken stelt een nog jonge vrouw voor met een teer knap gezichtje. Ze heeft een ouder wetse japon aan, een crinoline. zij staat rechtop voor een ven ster alsof zij iets of iemand ver wacht. Vanuit een fijne pastel schijnt een jong meisje te ont snappen in een lange wazige avondjurk. Hoe lijken die beide profiels op elkaar! Langzaam komt de statig ge klede dame uit vroegere tijden tot bezieling, verlaat de lijst en gaat naar het venster. Daar staat zij nu, met een gelaat zo een voudig en zacht, bestraald door het licht van de maan, te wach ten op dat wat nimmer voor haar komen zal waarschijnlijk het geluk. En zo zou men verder door kunnen gaan met fantaseren. HOOFDSTUK V 's Anderdaags, na de aankomst van de Davengys op Vredehof, beloofde de dageraad een echte mooie zomerdag. Alles scheen nieuw, gewassen door de regen, heerlijk: een belofte. Er zijn slechts enkele zomerochtenden in een mensenleven als deze, waarop men hoopt dat alles mag blijven zoals het is. Heel vroeg, misschien tegen vijf uur, stond een kleine Rosen- gart stil, juist voor de hoge stoep van het kasteel. Een-paar stapte uit. Zij waren erg jong nog, elegant en sympathiek, bei den zwegen en zagen er enigs zins ernstig uit. Zacht op.enden ze de voordeur waarvan ze de sleutel hadden en liepen, zonder een seconde te aarzelen, door de enorme vesti bule tot aan de overkant waar het terras was dat de vallei be heerste. Ze nam zacht zijn hand. Samen bogen zij zich over de met klimop begroeide leuning van-. het balcon en door de stilte van de ochtend deunden de jeugdherinneringen hun zang door alles wat hen omgaf. Het was eigenaardig, alsof ze alleen voor dit gebaar waren gekomen, om deze minuut te beleven. Langzaam kwam de zon op, bescheen de gevel van het kas teel en liet licht vallen op het donker gebladerte van het oude park. Ontroerd lichtte zij haar ge zichtje naar hem op. stralend van licht en geluk. Blij keek hij haar aan en drukte haar hand. die in de zijne lag. „Niets is veranderd," zei hij verrukt. Een ogenblik bogen zij zich stilzwijgend over de stenen balustrade voor zij zich weer op richtten om rustig en in gelijke pas de grote hall weer in te gaan. die ze nu met onderzoe kende blikken bekeken. Direct vielen hen, tussen al wat hen omgaf, de verse bloe men op en de cape van Huguette, die aan de kapstok was opge hangen. Hij verbaasde zich: „Het ziet eruit dat Vredehof bewoond." Hij zei het stil voor zich heen met een geanimeerde glimlach op de lippen. Zij antwoordde achteloos: „Je herinnert je nog wel, Jac ques, dat tante Francoise altijd gezegd heeft dat, zo gauw 'ze hier zou wonen, ze hebben wil de, dat alles klaar zou zijn alsof iemand thuis zou komen, ook als ze niet aanwezig was." En ze voegde er wat dromerig aan toe: „Voor een heerlijke thuiskomst." Zij opende de deur van de keuken als mat een gewoonte gebaar: het was alsof ze hier hoorde alsof ze alles, wat haar vroeger zo verheugd had, terug zag. Een ogenblik bleef de jonge man alleen in de hall en terwijl hij met de ogen de trap op- dwaalde, bleef hij verbaasd staan: op de overloop van de eerste etage kwam een schim voorbij, badend in licht; het was het prinsesje van de rose kamer, nu meer prinses dan ooit. Zij had het lieve kindje aan de hand. Heel vroeg was ze opge staan met de bedoeling het ver rukkelijk paleis te bezichtigen vóór iemand wakker was. (Wordt vervolgd) 38 seconden n geluid voor het partij om de Er net middengewic dolph Turpin en bezweek de Ned oen onder een 1 stoten, afgevuurc genstander, die a de eerste overroi genoeg had om 2 de overwinning, ter klonk het „0 Er waren 10.0 aanwezig in de I toen de twee bok traden, aangekon schal van trompc nen door sterke Op grond van kracht achtte rr staat het gevechl ronden doer een sen. Turpin viel 01 na het luiden var van Dam aanvaa en stootte vinnig enkele seconden drong Turpin zij in de touwen, vr een zware linkse kaak plaatsend. 5 achteruit geworpt die zich volkorr gaf van het effect op onze landgeno semsnel met een linkse en anderm Al deze stoten door en van Dan pijn verwrongen ineen. Het was tc dat hij niet binne overeind zou kun bleef nog enkele nadat het „out had. Een kussen hoofd geschoven ter zijn mondbesc derde en zich en dat van Dam niet seerd was. De 22-jarige Ra die nu sinds 1 Jai wedstrijden gebok nen heeft, is doo verbluffend snelle dichter gekomen strijd tegen Robin reldtitel. Robinsor zjjn titel tegen hei WINNAARS VAI NAAR KA/ De winnaars vé naar Kaapstad zij bekend geworden. Ie categorie (bo 1. Veglia (Italië) m gouneq (Frankrijk 2e categorie (1 1. Gebr. Lapalu (I Landrover; 2. Porri met Peugeot. 2e categorie (1! mevr. Dieteren Volkswagen; 2. F rijk) met Dyna F HAARLEMSE DIENST MOET ONTRUll De Haarlemse an rechtbank heeft giE schil beslecht tusser Haarlem en de St school Sint Bavo, werp had de best een perceel in hel park te Haarlem ogenblik een tehu waarloosde kindere bracht. De Stichtir is de eigenaresse en had het sinds huurd aan de dienst van Social Augustus 1950 wero gezegd omdat de K perceel nodig had muziekinstituut in Tot nu toe was de ter in gebreke geb: ceel te ontruimen o ment, dat zij geen onderkomen kon vin waarloosde kinderei De rechter heeft dé gemeente Haa 31 Maart het perct dragen aan de S1 school. Ook de Britse gen luchtvaart is thans tot het bieden van vice aan passagiers jectett, teheinde me gers op haar lijnen ken. Zij heeft daart we dienst ingesteld Lónden-New York, Wórdt met stratoeri diensten van de Bo stóp zullen worden naast de normal Vluchten op deze naam „Monafch-vluc dacht. De passagiers van deze stratocruis dOor niet minder d wardessen en een dier»d. Zij serveren zigers diners, besta gangen, champagne andere dranken. O op bed geserveerd, ontvangen de vrouw giers op deze vluchti Monarch luxe tasjes tiSche artikelen. De Britten zijn hie voetsporen getreden Amerikaanse eoncu deze lijn. De Pan Am« Airways, die reeds g soortgelijke vluchten der de naam „The Ook de president offi g6h, geserveerd door meerde dienaren en Voor de vrouwelijke van zijn vliegende p hij elke dag Vanda uit Hawai en parfum köfnen. Wie de meest zal krijgen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4