Boze buren stellen troepen op langs Joego-Slavië's grenzen Arbeidsvoorziening in het komende oogstseizoen en Jïo5óe/3laad jas Maar Tito is niet bang Oorlogsgedenkteken od de Dam Commando van de Zeemacht- overgedragen Naar wij vernemen: Financiële situatie noopt tot beperking tot de dringende gevallen Twee jaar geëist tegen firmanten Kerkhoven en Co. Nog geen oplossing in de kwestie Kasjmir Boksen is gewettigde moord" Regering wankelt ook in Italië VRIIDAG 2 MAART 1 951 PAGINA 3 Joego-Slavië bevindt zich sinds het verbreken van de vriend schapsbanden met de Sovjet-Unie in een netelige positie. Aan vele honderden kilometers van zijn grenzen staan rode troepen, gereed om op het eerste signaal uit Moskou toe te slaan. Iedere band vooral ook de economische met de Sovjet-satellieten van de Balkan is afgesneden. Vandaar, dat momenteel de Ver enigde Staten met graanleveranties bijspringen. Joego-Slavië zou anders gewurgd worden. tiek van Rusland zeker niet. Het uiteindelijke doel van het Krem lin is de overheersing der wereld aldus maarschalk Tito. Met 'n partner, die dergelijke doeleinden nastreeft, is het niet mogelijk in vrede en vriendschap te leven. Tito vergeleek de toestanden in de Sovjet-staten bij die in zijn eigen land. Hij verklaarde het socialisme op humane wijze te willen opbouwen. Of de maar schalk dit werkelijk meende....? Dat valt wel moeilijk aan te ne men door iemand, die zich maar al te goed de naam van Mgr. Stepinac herinnert. ONTWERP GOEDGEKEURD Burgemeester d'Ailly van Am sterdam heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen bericht ontvangen, dat het ontwerp van de beeld houwer John Raedecker en de architect J. J. P. Oud voor een op de Dam op te richten Nationaal Gedenkteken „Oorlog en Verzet 19401945", is goedgekeurd. De kern van het monument dat zal worden opgericht op de plaats van het huidige Damplantsoen zal bestaan uit een meer dan 20 meter hoge ellips-vormige zuil, geplaatst op een verhoogd pla teau, middelpunt van cirkelvor mige zeer brede treden die er geleidelijk heen leiden. De „ur nengalerij" zal in het monument worden opgenomen, dat verder kalkstenen beelden zal bevatten, uitbeeldende het verzet, de ellen de van de oorlog, en de over winning. Het Damplantsoen zal worden bestraat en zo beter in het geheel van 's lands centrum plein worden opgenomen. Maarschalk Tito, de chef van de Joegoslavische socialistische staat, is overigens helemaal niet bang van zijn boze buren. Nog dezer dagen verklaarde hij te genover een speciale Reuter-cor- respondent, dat zijn land geen bijzondere moeilijkheden zou on dervinden, wanneer Roemenië, Hongarije en Bulgarije zonder Russische steun zouden aanvallen. Het is immers zo, dat achter het IJzeren Gordijn de zetbazen van het Kremlin in de onderho rige staten zich het hoofd breken over de vraag hoe zij de eindjes aan elkaar moeten knopen. De verplichtingen tegenover de Sov jet-Unie mergelen deze staten volkomen uit. Distributie wordt opnieuw ingevoerd en het is be grijpelijk, dat een in opdracht van Moskou begonnen veldtocht deze landen voor een economisch bankroet zou stellen. Geen wonder dat Tito geen hoge dunk had van de bereidheid tot vechten van de Balkanstaten. Iets anders noemde hij het, wan neer deze staten gesteund zouden worden door vrijwilligers" naar Sovjet-Chinees voorbeeld. Ook in dat geval echter zullen de Joego- Slaven niet versagen, maar hun vaderland hardnekkig verdedi gen. Of er dan geen verzoening met de Sovjet-Unie mogelijk is? On der de huidige buitenlandse poli- (Vervolg van pag. 1) Prins Bernhard vertegenwoordig de, de chef van de Geneeskun dige Dienst van de Zeemacht, de schout bij nacht-arts P. H. Broek- hoff. de kolonel der Mariniers, H. van Romswinckel en de com mandant Mijnendienst Neder land, de kapitein ter zee L. H. Quant. Alvorens de vice-admiraal het commando neerlegde, richtte hij zich tot de aanwezige officieren, onderofficieren, manschappen en Marva's met een kort woord. De scheidende C.Z.M. noemde het een eer, dat hij bijna vier jaar met het commando was belast geweest. De achter hem liggende tijd noemde hij een periode van ontwikkeling en opbouw. Wanneer ik straks het com mando over de vloot neerleg, zal ik niet kunnen verklaren, dat de vloot aan alle eisen voldoet, die ik er aan gesteld heb. Maar thans mag ik van de Marine twee dominerende eisen verlan gen: het verkrijgen van een goe de geoefendheid en het vasthou- «»n van een S-oe<fe paraatheid". Met klem drukte hij het aanwe zige Marinepersoneel op het hart om nooit genoegen te nemen met de helft, maar steeds met het geheel, temeer daar de huidige wereldsituatie vraagt om een perfecte paraatheid. „Bedenk ook", zo vervolgde de vice-admiraal, „dat de Konink lijke Marine haar goede naam in het buitenland, die zij na de be vrijding zeker heeft gevestigd, steeds opnieuw moet bevechten. Tot nu toe is dat bij iedere voor komende gelegenheid nog gelukt. Moge het zo blijven". Tenslotte richtte admiraal Willinge zich nog met enkele woorden tot zijn opvolger, die hij met Gods hulp een zegenrijk commando over de Zeemacht toewenste. Terwijl Hr. Ms. Kruiser „Tromp" en Hr. Ms. wachtschip „Neptunus" beurtelings vijftien saluutschoten afvuurden, werd de admiraalsvlag gestreken, waarmee de Kon. Marine af scheid nam van vice-admiraal J. J. L. Willinge. Schout bij nacht C. W. Slot, bracht zijn voorganger dank voor het vele, dat hij in dienst van de Koninklijke Marine had verricht en hij hoopte, dat hij, in diens voetstappen tredende, verder zou kunnen werken aan de vervol making van de geoefendheid van het personeel en de paraatheid van de oorlogsvloot, een eis. die m de huidige omstandigheden zeer zeker dringend noodzake lijk is. Hij riep daarbij de mede werking in van het gehele per soneel van de Koninklijke Ma rine om welke taak ook. zo goed en stipt mogelijk uit te voeren. Met dertien saluutschoten, eveneens afgegeven van Hr. Ms. kruiser Tromp en wachtschip Neptunus, werd de nieuwe Com mandant Zeemacht Nederland daarna verwelkomd, waarna de kapitein ter zee F. H. M. van Straelen uit naam van de gehele Marine de scheidende C.Z.M. diens commandovlag, die vier .iaren lang had gewapperd, als herinnering aanbood. Arbeider kwam om het leven Gistermiddag is bij werkzaam heden te Hurwenen bij Zaltbom- mel de 54-jarige arbeider W. J. C. U. om het leven gekomen. Toen een op een stellage gemon teerd vliegwiel op een auto werd gebracht sloeg de stellage om, waardoor U. werd getroffen. Hij was op slag dood. MOTORORDONNANS GEDOOD Gistermorgen is de 22-jarige motorordonnans van de Lucht machtstaf H. C. C. Deckers uit Hilvarenbeek nabij het viaduct over de Rijksstraatweg te Was senaar dodelijk verongelukt. Hij botste in volle vaart tegen een tankauto, die onder het viaduct uit kwam. Donderdag 1 Maart de oprichtingsdatum van de voormalige Tweede Divisie heeft een plechtige kranslegging plaats gevonden bij het Nationaal Monument in het Damplantsoen te Amsterdam, ter herdenking en huldiging van de gesneu velden dezer divisie door de oud-commandant van. de Tweede Divisie, generaal-majoor W. J. K. Baay. is kap.-luit. ter zee Francis J. D. Pemberton benoemd tot marine- attache van Canada te den Haag. zal de Universiteit van Glasgow een ere-doctoraat verlenen aan prof. dr. H. R. Kruyt, voorzitter van T.N.O zal „Het Radioprogramma", het officieel orgaan van de Vereni ging van Radio-luisteraars thans zeer binnenkort verschijnen zijn de waarde-zendingen naar Oost-Duitsland, Oost-Berlijn en Roemenië hervat. Inlichtingen op de postkantoren telde het C.N.V. op I Jan. 1.1. 165.866 leden, tegen 155.232 per 1 Januari 1950 droeg gisteren te Amersfoort Cohen Stuart het commando van het regiment „Huzaren van Bo- reel" over aan luit. kol. W. Klop penburg Naar de Stichting voor de Landbouw meldt, heeft het tus sen de departementen van Land bouw c.a. en Sociale Zaken met de Stichting gevoerde overleg in zake de organisatie der arbeids voorziening voor het komende productiejaar geleid tot de con clusie, dat de algemene lijn van samenwerking op dit gebied, ook voor het a.s. seizoen dient te .wor den gehandhaafd. De financiële situatie noopt er toe de oogsthulp tot de dringende gevallen te beperken. In de verplegingsperiode zal over het algemeen geen hulp worden verleend. Voor bepaalde eebieden. die met extra arbeidsvoorzienings moeilijkheden te kamnen heb ben. zoals de N.O.-Polder en de Wierineermeer. kan een uitzon dering worden gemaakt. Mocht zich elders een lange natte periode voordoen, waardoor de verpleging in bepaalde gebie den dreigt spaak te lopen, dan zal het verlenen van hulp zeker mogelijk en noodzakelijk zijn. Bedrijven, waar meer dan l-'3 hakvruchten werden verbouwd, zullen in het algemeen niet in de oogsthulp kunnen worden opge nomen. In bepaalde gebieden, waar 'n gemiddelde aan hakvruchten bo ven l/3 normaal kan worden ge acht, zullen echter de werkgevers een beroep kunnen doen op het Bureau Oogstvoorziening, indien hun bouwplan uit een oogpunt van arbeidsvoorziening niet on gunstiger is dan in de vorige ja ren. Als voorwaarde zal daarbij weer worden gesteld, dat de om vang van de vaste kern van een bedrijf aan redelijke eisen vol doet. Als gebieden, in dit oDzicht van belang, worden genoemd de Veenkoloniale gebieden, de Friese kleibouwstreek, de Anna-Pau- lownanolder. midden-Zuid-Hol land en de Zuid-Hollandse eilan den. Daarnaast zal het voorkomen, dat zich in gebieden met een-lager gemiddelde dan 1/3 bepaalde be drijven bevinden, die op grond van het feit, dat zij met hun areaal hakvruchten boven dit percentage liggen, niet zouden kunnen worden geholpen, of schoon voor hun bedrijf, afzon derlijk bezien, dit areaal niet ab normaal kan worden geacht. In het bijzonder wordt hier ge dacht aan de selectiebedrijven van pootaardappelen in streken zoals Noord-Groningen en de Wierin- germeer. Het ligt niet in de bedoeling, deze bedrijven van oogsthulp uit 'Advertentie I te sluiten. Vanzelfsprekend zullen zij, om deze bij gebleken nood zaak ook in feite te verkrijgen, moeten voldoen aan dezelfde voorwaarden, als hierboven zijn vermeld. Van de omvang van deze nood zakelijke hulp voor het aanstaan de seizoen in het algemeen, is nog weinig te zeggen. Wat thans over het vermoedelijke totale bouw plan bekend is, geeft niet de in druk, dat bij normale omstandig heden deze hulp groter zou moe- ter; zijn dan anders. Wel dient met nadruk te wor den gewezen op de gevaren die de sterk uitgebreide vlasteelt op het terrein der arbeidsvoorzie ning heeft opgeroepen. Aangezien een belangrijk deel van deze teelt zal plaats hebben op aan commissionairs of hande laren zaaiklaar verhuurd land, wordt herinnerd aan de reeds vo rig jaar bestaande bepaling, dat deze laatsten slechts bij hoge uit zondering door het Bureau Oogst voorziening zullen worden gehol pen, namelijk als het gaat over personen, die tot dusver steeds in het kader der georganiseerde ar beidsvoorziening hebben mede gewerkt en om arealen, die het normale niet overschrijden. Land bouwers, die zelf hun vlasareaal beduidend hebben uitgebreid zon der de arbeidsbezetting van hun bedrijf aan te passen aan de hier voor noodzakelijke, zullen op zo danige hulp evenmin kunnen re kenen. De moeilijkheden, die nochtans in de gebieden, waar de vlasteelt is uitgebreid, met betrekking tot andere gewassen moeten worden verwacht, zullen zo goed mogelijk worden opgevangen. Bij het bovenstaande is uitge gaan van normale omstandighe den van weer en gewas. Men zal zich ook van de zijde van de landbouw dienen te realiseren dat in die omstandigheden de zor gelijke toestand van 's rijks finan ciën het strikt aanvullend karak ter van het Bureau Oogstvoor ziening nog eens sterk zal onder strepen. Daarnaast bestaat echter tus sen de minister en de Stichting volledige overeenstemming dat naast het waarborgen, dat .e hierboven uitgestippelde richt lijnen kunnen worden uitgevoerd bij het intreden van abnormale omstandigheden de middelen zul len moeten worden gevonden, om alsdan de daartoe geëigende extra hulp te kunnen bieden. Groninger kustvaarder 2000ste schip te Rotterdam Het gistermorgen aangekomen Ned. m.s. „Santa Lucia" (396 brt) van Wijhne en Barends N.V. te Groningen, was het 2000ste schip dat in 1951 de Rotterdamse ha ven binnenliep. Het met stukgoed geladen schip, van Londen ko mend, koos ligplaats in de Mer- wehaven. Verleden jaar kwam het 2000ste schip eerst op 7 Maart binnen. Advertentie De Proeureur-generaal bij bet Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep twee jaar gev.straf geëist tegen de twee gewezen firmanten van het Effec tenkantoor Kerkhoven en Co. te Amsterdam, de heren C. F. Over- hoff, voormalig voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhan del en W. v. d. Beke Callenfels. Het vonnis van de rechtbank te gen beiden luidde 1,5 jaar. Verdachte O. had hoger beroep aangetekend, omdat hij ontkende ook maar één cent verduisterd te hebben. Beiden waren indertijd veroordeeld omdat zij zich teza men f 197.000.van aan cliënten toebehorende gelden zouden heb ben toegeëigend. Bij het verhoor kwam gisteren vast te staan, dat O. reeds in 1940 voor een belang rijk bedrag bij de firma in het krijt stond, welk bedrag in 1948 was opgelopen tot f 626.000.—. Het requisitoir schetste hem als een „geweldig optimist", die gemeend had de opgenomen gelden te kunnen aanzuiveren uit de win sten die bij een opleving van de geldhandel zouden kunnen wor den gemaakt. Ook zijn goodwill had de heer O. zeer overschat. De pleiter mr. Jolles concludeerde dat O. moreel schuldig was, juri disch echter niet. INDIA VERWERPT ENGELS- AMERIKAANSE VOORSTELLEN LAKE SUCCESS. De gedele geerde van India sir Benegal Rau, heeft Donderdag in de onder voorzitterschap van de Neder landse afgevaardigde D. J. von Balluseek gehouden vergadering van de Veiligheidsraad de Engcls- Ainerikaanse voorstellen voor een oplossing van het geschil tussen India en Pakistan over de toe komst van de staat Kasjmir ver worpen. De voorstellen voorzien in de benoeming van een nieuwe ver tegenwoordiger der V.N. in Kasjmir, als opvolger van de Australische jurist sir Owen Dixon. Deze nieuwe vertegen woordiger zou na overleg met India en Pakistan de demilitari sering van Kasjmir op basis van de voorstellen van sir Owen Dixon bewerkstelligen en de re gering van India en Pakistan ge detailleerde plannen presenteren voor het houden van een plebis ciet over de toekomst van de staat. Tevens werd verzocht, dat de partijen arbitrage zullen aan vaarden over alle belangrijke ge schilpunten. OPDRACHT Professor mr. C. P. M. Romme is door de Ko ningin belast met een informatie-opdracht. Dat is zoiets als K 08 en als Paul Vlaanderen. De Koningin heeft Romme gewoon gecharterd als detective. Hij gaat nou speuren naar de brede basis en eigenlijk heeft hij niet veel meer te doen dan de ster-artike len uit de „Volkskrant" nog eens na te lezen en dan heeft hij misschien al informaties genoeg. Verder kan hij nog net even smoezen met mr. Steenberghe, die gisteren weer naar Amerika ver trokken is, waar hij minister Stikker kan ontmoeten. Daar kan nog wel meer uitgehaald worden, zonder dat de nieuwsgierige Neder landse persmensen het in de gaten hebben. Een goede detective heeft zijn relaties over de gehele wereld. Het lollige van de zaak is, dat Romme zoiets als carte blanche heeft, een blanco vol macht, wil dat zeggen. Hij behoeft dus niet al leen aan Schouten te vragen, of hij nu werke lijk een regeling over Irian-nü belangrijker vindt dan een goede op lossing, met alle partijen samen, van de landsver dediging, die het peule schilletje van 1500 mil- lioen gaat kosten, met alle gevolgen daaraan verbonden! Maar hij kan ook bij mr. Burger opvolger van zijn vriend v. d. Goes van Naters eens informeren, hoe het nou zit met dat misver stand en of dat nu wer kelijk wel een misver stand is en wat de P.v. d.A. nou eigenlijk wil en of zij overhoofd wat te willen heeft, of dat de lui van het N.V.V. eigen lijk de lakens uitdelen. Romme zal wel zeggen, dat de arbeidsvrede een mooi ding is, maar een vrede, die tenslotte blijkt te berusten op een soort terreur van de vakbe weging, is op zand ge rouwd. Praat me niet van Zandt, zal Romme dan wel zeggen, want van een gereformeerd kabinet komt ook al niks meer, sinds v. d. Brink zich blijkbaar vastge klonken 'heeft aan Stik ker. Ze draaien altijd in hetzelfde kringetje rond. Het gekke is, dat Rom- me-Vlaanderen niet op zoek hoeft naar de da der van de misdaad, want die kan hij in Rot terdam zo te pakken krijgen, zonder dat Ina of Sir Graham er aan te pas komen.... Maar om die dader gaat het niet. In Rotterdam hebben ze wel eens meer revolutie gemaakt en dan dronken ze een glaasje water en kropen in bed. Die ge schiedenis is al Oud. Het gaat nou niet eens meer om een kabinet, dat ge acht kan worden het vertrouwen van het par lement te genieten van genieten gesproken! het kan nu van alles zijn, een zaken-kabinet, een crisis-kabinet, troe telkind van het Handels blad, een intermezzo kabinet, gevolg van de geheime opdracht aan de Geer in 1926, dat is precies 25 jaar geleden. En dan kan het nog een coalitie-kabinet zijn. Ik zeg maar zo: K.V.P. en P.v.d.A. hebben samen de meerderheid, maar K.V.P., A.R. en C.H.U. ook, al is dat dan maar 53Tenslotte zal de oplossing, ten spijt van de „Waarheid", toch uit Amerika moeten komen. Daar is behalve Steen berghe, nu ook mr. Stik ker, om te confereren over de schaarse grond stoffen. En voor een goed, ouderwets-degelijk Nederlands kabinet schij nen de grondstoffen hier erg schaars te zijn.... DE MOP VAN DE WEEK Ja, zeiden de Ameri kanen in Korea, weet je wat de grote moeilijk heid was, als wii krijgs gevangenen maakten? Die Koreanen lijken alle maal op elkaar en hoe konden wii nu uitzoeken wat of een Noord- of een Zuid-Koreaan is? Nou. toen hebben we maar besloten om ze de ther mometer aan te leggen en als ze boven de 38 hadden, dan wisten we. dat het Noord-Koreanen waren en als de koorts beneden de 38 bleef, dan namen we maar aan. dat ze van Zuid-Korea wa ren!! VOORBEELD Wij behoeven niet al tijd naar het buitenland té gaan voor krasse staaltjes van dit of dat. In Nederland gebeurt ook wel eens iets, al wordt dat dan niet zo gauw in de wereldpers vermeld. In Haarlem is mevrouw Krouwels 100 jaar. Ze is nog een trouw lid van de Heilige Familie, afdeling vrou wen. Een voorbeeld voor WAT MAKEN WIJ ONS DRUK? Over een poosje vergaat de wereld toch en wat hebben we dan? Zo redeneren onchris telijke pessimisten en wij zijn verheugd, dat een blad als het „Vrije Volk" zich niet tot deze groep rekent. De doorbraak doet toch nog wel watDeze week lazen wij, dat de wereld, die al drie a vierhonderdduizend jaar bewoond zou zijn, het nog wel 2000 mïllioen jaren zal uithouden als er geen kink in de kabel komt. Een en ander is berekend door heel geleerde mensen „vanzelf". Als dit allemaal waar is, zo heeft de schrijver uitgerekend, dan betekent dit, dat de mensheid pas het vijftigduizendste deel van haar bestaan achter de rug heeft. Dit is, naar een normale mensenleeftijd becijferd, zo ongeveer een halve dag. Dus zou de „oude ver moeide mensheid", in menselijke verhoudingen berekend, een zuigeling van een halve dag zijn. Vfat een lastige zuigeling! „Laten we over een paar honderd millioen jaar nog eens met elkaar praten, als de mensheid in de kracht van haar leven is", zegt de schrijverAls er dan maar geen kink in de kabel komtdan is het toch nog wel de moeite waard, om voor de toekomst te zorgen, ook al zou die toe komst een paar millioen jaartjes minder duren, dan in dit artikel wordt voorgerekend. de jongeren, schrijft het Familieblad en het heeft schoon gelijk. Voor de jongeren en voor vele ouderen, die ook altijd nog allerlei uitvluchten hebben om bijeenkom sten van de godsdien stige verenigingen te verzuimen! ANDER VOORBEELD Robert Ryan is een fimster in Hollywood. Hij is een satelliet van Lieftinck, die ons van niets nog wil laten spa ren. Maar Ryan heeft ook last van hoge belas tingen en beweert des ondanks, dat hij nog een kwart van zijn inkomen kan overhouden, hoewel hij een leven leidt als een prins. Deze meneer rekent ons voor, dat een filmster, die 100.000 dol lar verdient en die ze krijgt ook! ondanks het betalen van 20.000 dollar beroepskosten en laat ons zeggen 35.000 dollar belasting, nog 45.000 dollar overhoudt, om van te leven en te sparen en dat kan heel wel. Ryan is gehuwd en heeft twee kinderen en hij weet van die 45 dui zend dollar nog 25.000 te sparen. Het is knap, maar het gebeurt in Amerika! EVEN VASTEN „Koekjes en taartjes en andere versnaperin gen buiten de gebruike lijke maaltijden zijn niet alleen met de geest van de Vastenwet strijdig, maar ook met de Vasten wet zelf" - ildus dr. W. Mulder in een artikel over de Vasten, in het laatste nummer van „Actio Catholica". EVEN BIDDEN In 23 bisdommen van Canada is een kruistocht voor de vrede begonnen; meer dan een millioen gezinnen heeft zich ver plicht dagelijks het Rp- zenhoedje te bidden. Wie volgt? HET PISTOOL Beste mensen. die oude tantes, maar ze kunnen soms rare din gen bewaren. In het Engelse graafschap Sur rey heeft een tante van een dame, van geslacht op geslacht, een pistool bewaard, dat al 200 jaar geleden geladen moet zijn. Toen mevr. Brown, al 72 jaar oud, het ding tussen de oude rommel op een zolder vond en het liet zien aan een kleinkind, terwijl ze zei: „Vind je het niet mooi", ging het pistool plotse ling af en mevr. Brown werd ernstig gewond. Dat was helemaal niet mooi. Oude tantes en oude pistolen kunnen ons nog lelijk dwars zitten „ONZIN" Zouden de mensen, die wel eens beweren, dat het met die politiek alle maal onzin is, nou toch gelijk krijgen? Ik lees tegenwoordig in de kran ten alsmaar over onzin met betrekking tot de politiek „Parool" vindt het „sentimentele onzin" om het behoud van de Nederlandse souvereini- teit over Nw. Guinea te bepleiten op grond van de belangen van de Pa poea's. Wat een onzin,- zegt „Trouw" daarop tegen Pieter 't Hoen, weet je niet, dat je partijgenoot Kranenburg heeft gezegd, dat de Pa poea's ook mensen zijn en geen vee! Onzin is het, zei „Trouw" verder tegen kameraad Goed hart, als hij beweert, dat wij in deze kwestie Ame rika maar een beetje moeten ontzien. Had vriend v. d. Kieft, lid van de Eerste Kamer, op het socialistisch congres in Rotterdam niet ge waarschuwd tegen Ame rikaanse ogendienarij? Onzin, zei prof. Romme op de K.V.P.-partijraad, is het om te zeggen, dat de kleine partijen bij de kabinetsformatie net zo veel waard zijn als de grote en pyramidale on zin is het om te bewe ren, dat het kabinet Drees-van Schaik een politiek van potverteren heeft gevoerd. De feiten wijzen anders uit. Dat de boel sedert Korea vastgelopen is, kan nie mand hier in Nederland helpen. Dat de P.v.d.A. de formatie van mr. Steenberghe heeft laten mislukken, vinden de socialisten onzin. En zo verder enzovoorts. Zou politiek dan toch alle maal onzin zijn? FEBRUARISTAKING De Februari-staking, als protest tegen de Joodse vervolging in Amsterdam, is door de communisten apart ge vierd. Dat hoort er zo bij, gelijk men weet. Die herdenking moest mis bruikt worden voor poli tieke doeleinden. Werk voor betaalde knechten, op orders van de baas.... Terecht bracht de Vara het in herinnering, deze week: een dichtregel van Greshof: „Bezielde man nen, die voor vrijheid vechten, zijn sterker dan betaalde knechten". O zo! BOKSEN Nou, dat hebben we dan ook weer gehad. Randolphus Turpin heeft Lucas van Dam met vier harde meppen in nog geen vijftig seconden k.o geslagen. Dat was alles behalve o.k.! Het was weer een schone verto ning, met een heieboe) „show", zoals ze dat noemen, want zonder die franje zou het publiek zich helemaal bekocht gevoeld hebben. Toen van Dam voor jefta lag, juichte het publiek. De grote man huilde in de kleedkamer en kneep zich nog eens extra ir, de armen, om te contro leren of hij waakte of droomde. Maar het was waar. Een schone illusie vervlogen! Ten aan- schouwe van een ver zameling landgenoten, die per vliegtuig of per boot waren overgekomen, allemaal vanwege de versobering. Voordat er eventueel maatregelen genomen worden tegen dergelijke onnutte uit gaven en voordat wij onze kostelijke deviezen wegboksen, konden deze Nederlanders nog even profiteren. En nou gaan we weer over versoberen en over offers praten. Voordat we allemaal knock-out zijn! ALDUS AMERIKAANS PROFESSOR (K.N.P.). Het hoge percen tage bokswedstrijden in Amerika met dodelijke afloop is voor Dr. Arthur H. Steinhaus, professor in de physiologie aan het „George- Williams College" te Chicago, aanleiding geworden een onder zoek naar de oorzaken ervan in te stellen. Dit onderzoekingswerk, dat met een groot aantal voor beelden, foto's en röntgenopna- men wordt geïllustreerd, heeft Prof. Steinhaus tot de conclusie doen komen, dat boksen gelega liseerde moord «is. Deze verkla ring van Prof. Steinhaus heeft in Amerikaanse sportkringen groot opzien gewekt. Talrijke boks- fanatici hebben geprobeerd de constateringen van Prof. Stein haus te weerleggen en de open bare mening voor hun inzichten ten winnen. Opvallend is echter, dat deze reactie voornamelijk afkomstig is uit de kringen van hen, die een baantje in de bokssport hebben gevonden, zoals managers en ringagenten, en zo goed als niet uit kringen van de boksers zelf. Integendeel, verscheidene be roemde boksers, die zelf in de ring schade aan hun gezondheid hebben geleden, hebben de ver klaringen van Prof. Steinhaus be vestigd. VELE DISSIDENTEN IN DE GASPERI'S PARTIJ ROME. Een groot deel der 305 Christelijk-Democratische af gevaardigden in de 574 leden tel lende Italiaanse Kamer heeft gis teren, met de communisten en de uiterst linkse socialisten mee, over een wet ter vergroting van de regeringsbevoegdheden op econo misch gebied tegen de regering de Gasperi gestemd. De regering behaalde slechts een meerderheid van 16 stemmen, nadat zij Woens dagavond bij een procedurestem ming reeds een onverwachte ne derlaag had geleden. De Gasperi riep onmiddellijk daarna een kabinetsvergadering bijeen. Men meende te weten dat verschillende ministers voorstan der waren van onmiddellijk af treden. De regering besloot ech ter in functie te blijven en het parlement het zeer omstreden wetsontwerp over economisch noodbevoegdheden aan te bieden, waarover zij de stemming als een belangrijke krachtproef zal op vatten. De Gasperi heeft ver klaard, dat hij ook zal aandringen op de aanvaarding van het herbe wapeningsprogramma ten bedrage van 250 milliard lire. Daarover zal de volgende week worden gestemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3