Het detachement in het gevecht tussen Hoengson en Wonjoe Spaak faalde tegenover zijn partijgenoten Schaarste aan grondstoffen dwingt ons tot zuinigheid met oude materialen Rusland komt naar Parijs WIM DUSSEL SCHRIJFT UIT KOREA Hoe Overste Den Ouden om het leven kwam Banka en Billiton Apost. Vicariaat Defensiedebat gesloten Inzameling ervan zal krachtig worden bevorderd Lompen leveren sigarettenpapier Naar wij vernemen: Russische hoge druk brengt koude Buitenlands overzicht 't Heilige Jaar in cijfers Zondagsevangelie ZATERDAG 3 MAART 1951 PAGINA 3 De le luitenant W. Dussel schrijft ons d.d. 14 Februari uit Korea: Voor de derde keer ben ik de weg van Wonju naar Chungju langs gekomen. Voor de derde keer in iets meer dan een maand tijd. Er was weinig verschil tussen toen en nu. De vernielingen waren nog wat groter, er waren nog minder burgers en wat meer puinhopen. Ik was alleen dit keer, want ik heb de troep niet kunnen bereiken, toen ik van een opdracht in Tokio op het vliegveld bij Wonju landde. De nacht heb ik op het vliegveld gezeten. Het artilleriegedreun was niet van de lucht en ik kon slechts hopen, dat het mocht baten voor de troepen vóór. begonnen te vuren met handwa pens. mortieren kwamen in actie. En zo begon het gevecht. Tot ongeveer elf uur in de avond van Maandag de 12e fe bruari hebben de gevechten ge duurd, waarbij de eminente com mandant, Overste den Ouden met enkele leden van het detachement sneuvelde. Onze mannen hebben gevochten als leeuwen. Zij hiel den wat zij konden, maar zij moesten tenslotte wijken voor de overweldigende meerderheid van Chinezèn en Noordkoreanen, die van alle kanten binnen de stel lingen slopen. Nimmer hebben wij zoiets mee gemaakt; nimmer hebben wij de veelal fantastische verhalen wil len geloven, die anderen ons wel eens ophingen. Nimmer ook waagde een vijandelijke eenheid het om ons detachement aan te vallen, omdat het de naam had een der beste te zijn. Ook deze avond had het weer de eervolle, maar moeilijke op dracht: de dekking van de terug tocht van twee Amerikaanse ba taljons. Een bataljon was reeds gepasseerd. Het wachten was op het tweede. Maar het tweede kwam niet. De Nederlanders wachtten en wachtten. De wa gens waren gepakt en gezakt. Men zou zó kunnen vertrekken, maar de opdracht diende uitge voerd te worden. En zo kon de overval plaats hebben, de over val, voornamelijk op het hart van het detachement, de stafcompag nie, gericht. Terug Uiteindelijk moest men terug- Aan Overste d£n Ouden, de gesneuvelde commandant van het Nederlandse detachement in Korea, is posthuum we gens moedig gedrag de Ame rikaanse zilveren ster ver leend. De onderscheiding werd verleend voor „moed en leiderschap", aan de. dag gelegd tijdens een Chinese aanval op de Nederlandse commandopost bij Hoiengsong aan het centrale front op 12 Februari, waarbij hij dodelijk werd gewond. Maar ge weet het: het heeft maar weinig gebaat. De aanval lers zijn gekomen ondanks tanks, ondanks artillerie, ondanks de moordende bombardementen, die de gehele dag hebben geduurd. Het is onbegrijpelijk, waar de vijand vandaan is gekomen, maar hij is gekomen. Met de handen omhoog kwamen de mannen in het wit en in het groen in het avondlijk duister op onze stellin gen af. „Rok" riepen ze „Kok troops all ok" (Republiek of Korea schr.) en zo kwamen de eersten, omdat nog geen vijand verwacht werd, tot op enkele meters af stand alvorens hun aanval te be ginnen. Zij smeten met handgra naten, de achter hen komenden Naar het K.N.P. verneemt is de Apostolische Prefectuur Banka en Billiton verheven tot Apostolisch Vicariaat. Tot eerste Apostolisch Vicaris van dit gebied is benoemd Pater Gabriel N. v. d. Westen van de Paters der H.H. Harten. De zetel van het nieuwe Vicariaat zal worden gevestigd in Pangkal- pinang op het eiland Banka. Op 27 December 1923 waren Banka en Billiton afgescheiden van de Apostolische Prefectuur van Sumatra en werd dit gebied als zelfstandige prefectuur toe vertrouwd aan de Paters van de HH. Harten. Op 7 Juni 1946 werd tot Apostolisch Administrateur van dit gebied aangesteld Mgr. Marcellinus (W.) van Soest. Tot het missiegebied van Banka en Billiton behoren ook Riouw en Onderhorigheden. De nog jonge bisschop, Mgr. Gabriël van de Westen is in 1913 te Made in Noord-Brabant gebo ren en werd in 1938 priester ge wijd. Hij is sedert 1939 werk zaam in de missie van Banka. trekken, met achterlating van vrijwel alles. En weer ging men de weg terug, de weg, die men een maand geleden ook is gegaan: van Hoengsong naar Wond ju. Do delijk vermoeid kwamen de eer ste mannen des nachts om onge veer drie uur aan bij het vlieg veld Wonju. De gehele nacht door is het blijven stromen en tegen de morgen was een groot gedeel te van het detachement weer bij een. 'Maar er kon niet gerust worden. De orders luidden: „Wonju moet behouden^ bliiven". En zo zijn onze vrijwilligers, waarvan velien niets meer bezit ten dan hun wapen en wat ze aan hebben, weer in de stellingen gegaan, ter verdediging van Wonju en omgeving, een sleutel- stelling op de weg naar het Zui den, een kans om via deze weg de troepen bij Seoel af te sluiten. Ook koks en schrijvers zitten thans in de stellingen. Het keu kenmateriaal is afgevoerd, men leeft weer van rations, die uit de lucht worden aangevoerd. Schier onmogelijk lijkt de taak van onze nieuwe commandant, majoor W. D. B. Eekhout, om dit bataljon, dat reeds beneden de sterkte uit Nederland vertrok en dat nu zulke gevoelige klappen heeft gekregen, te leiden. Nederland, de allerbesten van uw zonen vechten hier tegen wat ook bij u vandaag of morgen voor de deur kan staan. Zij vallen hier ver van huis en in een vreemd land, dat lijdt als wellicht geen ander land in een oorlog heeft geleden. Hier geven de besten onzer besten hun leven, opdat de we reld wakker worde, geve God, dat het niet tevergeefs zij. GEWONDEN UIT KOREA IN NEDERLAND AANGEKOMEN Gistermiddag zijn vier gewon de militairen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties uit Korea in Nederland aangekomen. Zij werden per Brits hospitaal vliegtuig via Singapore naar een vliegveld in Ierland vervoerd en vandaar per Dakota der lucht strijdkrachten naar het vliegveld Valkenburg overgebracht. Vandaag vertrekt uit Singapore weer een vliegtuig met gewon den uit Korea. Het zijn zes Fran sen, drie Nederlanders, achttien Britten en één Zuid-Afrikaan. Door de aanhoudende regens is de Tiber sterk gezwollen. Ten Noorden van Rome werden landerijen overstroomd, waardoor grote schade aan de gewassen werd aangericht. Het vliegveld Urbe, juist buiten de stad, wordt ook bedreigd en het luchtverkeer moet nu gebruik maken van het vliegveld Ciampino. De foto toont botenhuizen van een der roeivereni gingen in Rome die in het midden van de rivier verankerd zijn, om te voorkomen, dat zij op hun normale ligplaats aan de walkant beschadigd worden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 1 Maart. Pas terug van zijn Amerikaanse reis, waarop hij in alle toonaarden zijn pessimisme over de Europese samenwerking en offerbereidheid heeft uitgedrukt, is Paul Henri Spaak door de Belgische socialisten als „laatste reserve" ingezet in het debat over het bewapeningsprogram der C.V.P.- regering. De algemene bespreking werd daarmee feitelijk besloten; eerst volgende week is echter de eindstemming aan de orde, omdat men nu nog moet gaan praten over de vele ingediende amendementen. Spaak heeft gesproken, maar een succes was het niet. Als men hem had bedoeld als laatste ver dediging van de houding der so- (Van onze parlementaire redacteur) De verdeling van grondstoffen is een internationaal probleem. Zo urgent, dat minister Stikker, ondanks de kabinetscrisis, naar Amerika toog, om er besprekingen over te voeren. Hoe deze verdeling echter ook geregeld moge worden: vast staat onderwijl al, dat zij in de naaste toekomst in elk geval 6chaars en duur zullen zijn en dat het dus zaak is om er reeds nu zo zuinig mogelijk mee om te springen. Nederland. Zulks klemt speciaal voor Wij vinden in onze bodem steen kolen, zout en wat olie, maar voor alle andere grondstoffen zijn wij op het buitenland aangewe zen. Onder deze omstandigheden kan het niet verwonderen, dat de Overheid het nodig oordeelt om ons volk andermaal te wijzen op het belang van oude materialen en het op te wekken, deze niet weg te werpen of te vernietigen. Het gaat hier om een nationaal belang. Oude materialen kunnen opnieuw verwerkt worden tot waardevolle producten, wanneer zij via de kanalen van de bona fide handel en liefdadige instel lingen op de plaats komen waar zij thuis horen. Oud napier. Het gaat op de eerste plaats om oud papier. Gaat men uit van een geschat jaarlijks papierver- bruik van 35 K.G. per hoofd, dan komt op het ogenblik circa 37 pet. hiervan weer als oud papier te rug. In '49 werd voor 107.000 ton ingezameld. Dat is heel wat, vooral vergeleken bij andere lan den, doch het zou nog aanzienlijk Papier is schaars in deze tijd, en het is dan ook noodzakelijk, dat de grootste zuinigheid wordt betracht met verpakkings materiaal. Het is niet alleen overbodig reeds verpakte artike len nóg eens in te pakken doch het verdient aanbeveling de zakken en het pakpapier te bewaren en deze nogmaals te gebruiken. Een zeer zuinige klant heeft er zelfs aan gedacht, bij het halen van zijn rokertjes de zakjes van vorige inkopen mede te nemen, om zodoende zijn steentje bij te dragen. groter kunnen zijn, indien de ge hele bevolking meewerkte om 't oud papier niet verloren te doen gaan. Het ingezamelde oud papier wordt voornamelijk gebruikt als grondstof voor pakcarton- en pakpapierfabrieken. Ook in kran tenpapier kan circa 10 pet. oud papier worden verwerkt. Oude cement- en kunstmestzakken zijn nu de zware kwaliteiten verpak kingspapier zeer schaars worden, van speciaal belang. Onder deze opsomming hoort voorts het clo setpapier, waarin circa 65 pet. oud papier verwerkt wordt, maar het kan eveneens gebruikt wor den bij de vervaardiging van goede kwaliteiten druk- en schrijfpapier. Oud iizer en staal. Onder schrot wordt zowel de afval van staal als van gietijzer producten begrepen. Voor de Nederlandse staalindustrie is deze grondstof van het grootste belang. Het in Nederland vervaardigde staal is voor niet minder dan 80 pet. uit schrot gemaakt. Een stag natie in de aanvoer van schrot heeft onvermijdelijk een inkrim ping van de productie en een aanzienlijke stijging van de Ne derlandse staalprijzen ten gevol ge. Gietijzeren producten, die in tal van Nederlandse ijzergiete rijen vervaardigd worden, zijn voor meer dan de helft uit schrot gemaakt. Ook in deze bedrijven is een regelmatige schrotaanvoer dus van het grootste belang. De inzameling van oude non-ferro metalen (lood, zink, rood en geel koper) is mede van betekenis voor de export. Het wordt ten dele uitgevoerd, om er een ver edeld product voor terug te kun nen krijgen. Lompen. Lompen vinden als grondstof hun weg naar tal van zeer uit eenlopende takken van bedrijf. Witte katoenen en linnen lompen kunnen dienen voor de vervaar diging van speciale soorten wit papier en sigarettenpapier. Ook de katoenindustrie profiteert er van. Wollen lompen zijn belang rijk voor de productie van kunst wol, die gebruikt wordt voor de bijmenging in de wolindustrie. Tenslotte zijn er nog de been deren, van belang als grondstof Auto's in Amerika duurder De Amerikaanse regering heeft de autofabrikanten toegestaan hun prijzen met 3Vi pet. te ver hogen. Het Bureau voor de Prijs- stabilisatie verklaarde, dat deze maatregel werd genomen „als ge deeltelijke compensatie voor de hogere productiekosten". voor de lijm en gelatinefabricage. De ondervakgroep Opkopers zal het inzamelen van al deze grondstoffen in geregelde banen leiden. Plaatselijk zal binnenkort wor den bekend gemaakt op welke wijze en door wie de oude mate rialen zullen worden opgehaald en welke prijs ervoor zal worden betaald. De inzamelingen door middel van liefdadige instellingen zijn in het bovengenoemde ver band eveneens van betekenis. Wordt hierbij de schooljeugd in geschakeld, dan dient er echter wel voor gewaakt te worden, dat de kinderen niet in het bezit ko men van geld, dat zij op voor de ouders oncontroleerbare wijze zouden kunnen besteden. zal Drs. W. Koster aftreden als thesaurier-generaal bij het depar tement van Financiën en worden opgevolgd door Jhr. Mr. E. van Lennep thans hoofd van de finan ciële afdeling van het Neder landse Hoge Commissariaat in Indonesië. vierde Mevr. C. M. Krouwels- Traksel, Haarlems oudste inwoon ster, gisteren onder grote belang stelling haar honderdste verjaar dag. De jarige, die een uitste kende gezondheid geniet, woont reeds 95 jaar in de Spaarnestad.. heeft de Turkse regering aan Bruynzeel's vloerenfabriek te Zaandam de levering opgedragen van het parket voor het nieuwe parlementsgebouw te Ankara, een der grootste ter wereld.... overweegt de Nederlandse rege ring te zijner tijd het m.s. „Skau- bryn", een nieuw Noors schip, te charteren voor het vervoer van Nederlandse emigranten naar Australië is Cor van der Lugt Melserl in het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag opgenomen om een gal blaasoperatie te ondergaan cialisten, dan heeft hij het er zelfs heel slecht afgebracht: in strijd met het verbeten standpunt van zijn partijgenoten stelde hij, dat de buitenlandse en militaire politiek der regering op dit mo ment fundamenteel goed is. Dat zijn partij toch niet voor het regeringsprogram zou stem men, wilde Spaak verklaren met een fraaie draai: twee jaar dienst plicht was onnodig, dan moest men liever het systeem der vrij stellingen wegens broederdienst afschaffen en kon deze tijd aldus op 18 maanden terug brengen. Lefebre, nationaal voorzitter der C.V.P., duwde Paul op dat moment een schutblaadje der socialistische jongeren onder de neus, waarin geageerd wordt te gen elke verlenging van dienst tijd. Maar Spaak's opvolger op het spreekgestoelte, de liberaal Devèze meende de argumenten van zijn voorganger toch nog maar eens te moeten herhalen. Van Zeeland: wii moeten woord houden. Voor Spaak was minister Van Zeeland op het podium gekomen met een krachtige rede, waarin hij wees op de simpele plicht van België, het gegeven woord na te komen. Men is overeengekomen, min stens 80.000 man onder de wa penen te houden. Dat kan slechts wanneer twee lichtingen tegelijk in dienst zijn, dus uiteraard met een twee-jarige dienstplicht. Het land heeft deze plicht; de par tijen zijn dus evenzeer verplicht, daarvóór te stemmen. De eindindruk van dit hele debat is, dat Spaaks fraaie woor den niet zijn nederlaag in eigen kring kunnen bemantelen: hij heeft niet kunnen bereiken, dat de socialisten in deze bij uitstek nationale kwestie het plan der partijpolitiek verlaten en over schakelen op dat van het lands belang. JAPANS BISSCHOP VORMDE 40 AMERIKANEN YOKOHAMA (K.N.P.). De Bisschop van Yokohama, Mgr. Thomas Wakida, heeft aan 40 sol daten, leden van de bemanning van een Amerikaans vliegdek- schip, dat in Yokusuka voor anker ligt, het H. Vormsel toegediend. Onder de vormelingen waren drie negers. Enkelen van hen ontvin gen als bekeerlingen tegelijkertijd voor het eerst de H. Communie. Na de kerkelijke plechtigheid bo den de soldaten aan de bisschop als blijk van hun dankbaarheid 1000 dollar aan voor zijn missie- arbeid. Prins Bernhard weer terug uit Londen Z. K. H. Prins Bernhard is Don derdagavond laat teruggekeerd van een eendaags privebezoek aan Engeland. De Prins vloog 's ochtends van Soesterberg naar Londen en keerde wederom per vliegtuig terug. Al is de barometerstand de laatste dagen hoog gebleven, toch is er nog een belangrijke verandering gekomen in de luchtdruk verdeling. De afgelopen dagen namelijk kwamen we onder invloed van een hogedrukgebied dat boven Frankrijk lag en dat aansloot bij het Azoren-maximum. Dit hogedrukgebied heeft zich echter wat teruggetrokken. In plaats daarvan zijn we nu in de invloedssfeer gekomen van een machtig hogedrukgebied boven Rusland. Voor ons betekent deze gang van zaken dat nu koude lucht vanuit Duitsland aangevoerd wordt. Het is maar goed dat het reeds Maart is en de zon weer flinke kracht heeft. Was deze typische winterse situatie een maand eerder ontstaan, dan had dit flinke vorst betekend. Ook nu echter zal het kwik voor een groot deel van de dag beneden het nulpunt blijven, terwijl vooral 's ochtends tegen zonsopgang zelfs matige vorst kan optreden. Al met al betekent dit voor ons een koud week end waarbij tevens nog op enige neerslag in de vorm van sneeuwbuien gerekend moet worden. Wel een verschil dus met het week-end van de vorige week. De max. temp. bedroegen gisteren te den Helder 4 gr., op Twente 3 en te Eelde 2. Het meest belangrijke bericht deze week van het internatio nale front is zonder twijfel het antwoord van de Russische re gering, als slotfase van een lan ge diplomatieke notawisseling, waarin wordt medegedeeld, dat Moskou bereid is om Maandag a.s. naar Parijs te komen ten einde deel te nemen aan een voorbereidende conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, welke de agenda zal moeten vaststellen van de met zoveel spanning te gemoet geziene conferentie var de Grote Vier. Welke precies de motieven zijn, dat MoSkou nog op vrij korte termijn zijn reserves heeft laten varen en bereid blijkt, op de voorwaarden, door de geal lieerden gesteld, deze belangrijke bespreking voor te bereiden, blijft natuurlijk een gissen. Het Russische Politbureau, dat onder persoonlijke leiding van Stalin zelf de grote lijnen voor het buitenlands beleid vaststelt, vergadert nimmer in het open baar en legt in de Opperste Sov- jetraad nooit een verantwoor ding af van zijn beleid. Alles is er geheimzinnigheid wat de klok slaat. De figuur van de Sphinx blijft het symbool van de Russi sche politiek en met name van het buitenlands beleid. Toch is het in de_ afgelopen maanden uit de Russische reac ties wel duidelijk gebleken, dat men in Moskou voor weinig^ zo beducht is als voor een Duitse herbewapening. Men schijnt in Moskou voor het in wording zijnde West- Europese leger veel minder be angst te zijn dan voor een her bewapening van West-Duitsland en telkens wanneer dit probleem dreigend op de proppen komt. wordt men in Moskou handel baarder. Eerst heeft men 't geprobeerd met dreigementen, n.l. dat Rus land een herbewapening van West-Duitsland niet zou kunnen aanvaarden, maar toen men zag, dat deze dreigementen op de ge allieerden weinig vat hadden beeft men sterk aangedrongen op de bijeenkomst van de Grote Vier, om daar het Duitsland- vraagstuk te bespreken. De geallieerden waren daartoe wel bereid, maar wilden ook an dere belangrijke problemen hier aan de orde stellen, o.m. het ge hele vraagstuk van de militaire bewapening, het vredesverdrag met Oostenrijk en de Russische inmenging in de satellietstaten Rusland stelde toen voor. dan ook het vredesverdrag met Japan op de agenda te plaatsen maar daartegen verzetten de Ameri kanen zich, omdat dit probleem geheel buiten de competentie van de Grote Vier valt. Tenslotte schijnt Rusland toch toegegeven te hebben ook ande re problemen dan de Duitse kwestie aan de orde te stellen, en ook om de Oosterse proble men hier buiten bespreking te laten. Op de jongste geallieerde nota. waarin de geallieerden hun standpunt nog eens duidelijk hadden geformuleerd, heeft men nu in Moskou geantwoord, dat de Russische delegatie 5 Maart in Parijs aanwezig zal zijn. dat zij onder voorzitterschap zal staan van Gromyko en in 'totaal 17 man zal tellen. Vooral dat Gromyko de leiding krijgt, is bij de geallieerden in goéde aarde gevallen, want hij staat bekend als een zeer be kwaam deskundige, die met de aan de orde zijnde problemen door zijn langjarige verblijf in Washington goed op de hoogte is. Ook de keuze van de andere leden bewijst volgens de geal lieerde pers, dat Rusland met ernstige bedoelingen naar deze conferentie komt. In de laatste antwoordnota van Rusland wordt geen gewag meer gemaakt, dat ook andere proble men dan de Duitse kwestie op de agenda worden geplaatst. Al leen wordt met nadruk verze kerd. dat de voorbereidende conferentie zich slechts zal mo gen bezig houden met het vast stellen van de agenda en niet met de problemen, welke op de agenda een plaats krijgen. Of dit helemaal te scheiden zal zijn, is echter nog de vraag, want als de geallieerden betogen, dat een bepaalde kwestie ook op de agenda moet komen, dan zullen daarvoor toch argumenten moe ten worden aangegeven, welke de kwestie zelf raken. Intussen heeft dit antwoord van Moskou reeds tot een grote diplomatieke bedrijvigheid aan leiding gegeven. Zelfs generaal Eisenhower is Donderdagmiddag onmiddellijk uit Parijs naar Lon den vertrokken om met Mont gomery overleg te plegen, ter wijl Washington, Londer» en Pa rijs druk aan het onderhandelen zijn. Men wil natuurlijk in elk géval één lijn trekken tegenover de Sovjetdelegatie en tevens na drukkelijk vastleggen, dat men geen wijziging wenst in de poli tiek tegenover West-Duitsland, tenzii Moskou ondubbelzinnig bewijzen geeft, dat het zijn ooli- (KNP). De officiële gegevens van het aantal nelgrims. dat ge durende het Heilig Jaar 1950 Rome heeft bezocht, ziin nu ge publiceerd. Van 24 December 1949 tot 25 December 1950 be draagt dit getal 3.100.000, waar van 97.3 net. uit Europa. 1.3 net. uit de Verenigde Staten van Amerika. 0.2 uit Afrika. 0.8 net. uit Azië en 0.008 net. uit Austra lië. Uit de landen achter het IJzeren Gordijn hebben zeven bedevaarten Rome bereikt: 3 uit Polen, 2 uit de Russische zone van Berllin en 2 uit Hongariië. Het grootste gedeelte van de pelgrims is per trein in Rome aangekomen, doch 150.000 pel grims kwamen over zee en 8.000 per vliegtuig. Per fiets hebben 6.500 pelgrims Rome bereikt, 2.300 kwamen er met „liften", ter wijl 4.350 de route te voet hebben afgelegd. Een pelgrim kwam te paard naar Rome. tiek t.a.v. Oost-Duitsland radi caal wil wijzigen en alle mili taire voorbereidingen in Oost- Europa, ook aan de Joego-Slavi- sche grenzen, wil prijsgeven. Van belang is ook zeker de mededeling, dat de Russische de legatie geen bindend mandaat heeft meegekregen, maar de vrije hand is gelaten om naar bevind van zaken te handelen. Het is wel jammer, dat juist op dit ogenblik Frankrijk een demissionnair kabinet heeft en Bevin gisteren zou hebben me degedeeld. dat hij de portefeuille van Buitenlandse Zaken wil neerleggen. Maar de omstandig heden. waaronder deze met zo veel spanning verwachte confe rentie begint, zijn zeker niet on gunstig. In Amérikaanse kringen is men momenteel nog wel wat meer gereserveerd dan in Engel se en Franse, maar het vredes- zonnetie schijnt weer een kans te krijgen door de sombere Europese wolkenhemel heen tv dringen. 4de Zondag van de Vasten: CE ZOEKT MIJ, OMDAT GE VAN HET BROOD GEGETEN HEBT Zo zouden we ook gedaan heb ben: net als de Joden zouden we achter Jezus zijn aangetrokken om nog meer wonderen te zien. Dit was immers de kans van je leven. Zoiets maakte je nooit meer mee. 't Was buitengewoon! Die Jezus genas niet alleen men sen met een kwade koorts (die kwam misschien later weer terug) maar lammen die ze een hele tijd hadden moeten dragen; blinden die nooit hadden kunnen zien: stommen en doven; gebrekkigen van allerlei soort. O, 't was prach tig! En dan, de verbazing van de stumpers zelf: de een ging heen, stil, met gebogen hoofd, hij kon niets zeggen; een ander gilde het uit van blijheid en sprong in 't rond; een derde liet zich voor Jezus neervallen en omarmde de knieën van zijn Genezer, zodat Hij niet kon gaan. Om dit alies uit de eerste hand te hebben, om het mee te maken, liet je graag je winkel een paar dagen dicht, werkelijk. Zonder twijfel, wij zouden onze zaken in de steek eelaten heb ben. We zouden meegetrokken zijn met die honderden. Misschien hadden we geaarzeld als we za gen hoe de huizen langs de weg steeds zeldzamer werden; we zouden tegen onze buurman ge zegd hebben dat ons dit niet verstandig leek: hoe komen we nog thuis, wat moeten we eten? Maar een nieuw wonder deed ons enthousiasme oplaaien, we ver gaten de honger en schoven de aarzeling weg uit onze gedachten. We gingen verder tot aan die grasbegroeide hoogte, waarop de Meester was gaan zitten. Daar werden we beloond met de won derbare maaltijd. Met eigen ogen zouden we gezien hebben hoe die jongen misschien kenden we hem met vijf kleine ronde broodjes en twee gedroogde vis sen naar Jezus ging, hoe de man nen rond Hem uit Zijn handen de broodjes ontvingen en gingen uitdelen. Wij zelf kregen er een, en nog een. De buurman naast ons krijgt er ook twee. En die leerling blijft uitdelen. Maar dat kan toch niet! Er waren vijf broodjes, wij hebben ze geteld, .en ieder in de buurt is aan het eten. Maar dat is onmogelijk. En plots dringt het tot ons door dat we getuigen zijn van een wonder, dat we zelf deel hebben aan een mooi en groots wonder, dat we eten van wonderbaar brood en wonderbare vis, die groeiden uit de handen van Hem, achter wie wij aantrokken Zouden we onze vreugde óp- gekund hebben? Zouden we stil geworden zijn of luid geschreeuwd en gegild hebben? Waren we niet bij hen die naar voren drongen, naar de kleine hoogte waarop de Meester zat, met het verlangen Hem, die dit kon, KQning te maken. Koning der Joden, koning der wereld? Met die anderen zouden we beteuterd gestaan heb ben, omdat de Meester heenge gaan was, ongemerkt, terwijl wij zaten te eten De volgende morgen na het slapen in 't gras hadden we Jezus teruggevonden. We waren er blij om en sloten ons verheugd aan bij de anderen. Dan hadden we naar de Meester geluisterd „ge zoekt Mij, niet om Mijzelf, maar omdat ge van het brood gegeten en u verzadigd hebt Dat zou tegen ons gezegd zijn. Zouden we het erkend hebben? Zouden we in onszelf gekeerd zijn, op onze borst geklopt heb ben en beleden: „Zo is het, Heer. Uw wonderen interesseren ons meer dan U. Wij leven niet in de tijd van Christus. Wij leven in de tijd van bet H. Misoffer, van de Biecht, van de K.A., van een Nederlandse Kardinaal, van Ka tholiekendagen, van Stille Om gang. Maar dat verwijt van Onze Lieve Heer: „ge zoekt Mij, niet om Mijzelf, maar omdat ge van het brood gegeten en u verza digd hebt", is tijdloos ais het Evangelie. Zie, wij gaan achter Jezus aan, vieren de Zondag, houden onze Pasen. Waarom? Doen we het uit gewoonte omdat het zo hoort, omdat men het van ons verwacht, omdat het veilig is onder het Roomse Kruis? Het kan geen kwaad ons eens in te denken, dat het niet veilig is als R.K. bekend te zijn: zullen we dan even trouw zijn? Als Katholiek zijn betekent: uitgesloten zijn van werkgelegenheid, dreiging van strafkamp en gevangenis, ver arming van gezin; zullen we dan toch achter de Meester aantrek ken omdat we Hem volgen, niet om onze veiligheid en onze rust, niet uit sleur en gewendheid, maar omdat Hij ons Licht is, ons Voorbeeld; omdat Hij het Punt is waarom ons leven draait, om dat Hij, kortom, Christus is? Volgen wij de Meester, omdat Hij de Meester is? P. C. DE HAAS OF.M. Feestdagen deze week: Woensdag 7 Maart: H. Thomas van Aquino O.P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3