Geen kabinet mogelijk op zeer brede basis Ontwerp voor nieuwe Kieswet bij Tweede Kamer ingediend Schouten stak prof. Romme in het wiel spaak Op Java werden opnieuw Nederlanders vermoord stemmen elders en bij volmacht Parijse conferentie begon „in hoffelijke atmosfeer 1 w - Hi*# Gesneuveld in Korea Mollet wil kabinet formeren, maar kans op succes gering West-Duits plan voor oplossing betalingscrisis EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Schouten zet Romme de voet dwars Ontevreden over A.R. toegedachte zetels Jachtopziener schiet molienvanger neer MacArthur verwacht rood offensief Weer straaljager neergestort Over en weer de plannen op tafel Jfr V'jb r-. Scheepsberichten Hoge Commissaris pleegt overleg met den Haag Radicalen en M.R.P. willen niet Beperking invoer met een derde Gedachten die kunnen helpen Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal* f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) nhd] A s H VAN HEDEN Pag. 1 en 3 Dinsdag 6 Maart 1951 46e Jaargang 4 No. 12110 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE De informateur prof. Romme heeft gisteren zijn besprekingen betreffende de zakelijke kanten van de samen stelling van een kabinet op zeer brede basis opnieuw ter hand genomen, nadat hem de vorige week was gebleken van over eenstemming tussen de fractievoorzitters en waarnemend-fractie voorzitters van de K.V.P., P.v.d.A„ A.R., C.H.U. en V.V.D. over het door hem aangeboden ontwerp-program, bezien in het kader van een kabinet waarvan de informateur het algemene politieke beeld had geschetst. De gisteren voortgezette be sprekingen hebben niet tot een overeenkomstige eensgezindheid mogen leiden. Met de zakelijke zetelverdeling, als door de infor mateur nader uitgewerkt, hebben niet alle genoemde fractievoor zitters zich in alle delen kunnen verenigen. Met name heeft een hunner niet kunnen instemmen met de aan zijn politieke geestverwanten toegedachte departementale zetels. De nadere overweging van dit verloop van zaken heeft de infor mateur gevoerd tot de slotsom van de onmogelijkheid van de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis. De informateur heeft in de loop van de dag ontvangen de leider van de A.R. Tweede Kamer-frac tie, dr. Schouten, alsmede achter eenvolgens mr. van Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. v. d. Brink, In het Helvoirtse Broek onder Vught was gisteren zekere de H. bezig met mollenvangen, hetgeen de aandacht trok van de jacht opziener S. uit Vught. Enkele kilometers verder legde S. zich in een hinderlaag, wetend, dat de molienvanger daar moest passe ren. Toen de H. even later per fiets voorbij kwam gelastte de jachtopziener hem halt te houden De H. gaf hieraan geen gehoor, waarop de jachtopziener enkele schoten uit zijn pistool loste. Ge troffen in het onderlijf stortte de H. van zijn rijwiel. Hij is naar een der Bossche ziekenhuizen overgebracht. De Vughtse recher che en het parket in Den Bosch hebben een onderzoek ingesteld. Negen tot twaalf verse of op nieuw gegroepeerde Chinese di visies bevinden zich thans in de centrale sector van het Koreaan se front. Dit deelde generaal Mac Arthur Dinsdagmorgen te Tokio mee. Er bestaan aanwijzingen, dat de communisten voorberei dingen treffen voor een tegen offensief. De geallieerde vliegers hebben melding gemaakt van colonnes communistische tanks, die in de richting van het zwaar geteister de Hoengson, de sleutelpositie der communistische stellingen, trekken. Ze steken de Jaloe over en trekken langs de Westkust in Zuidelijke richting. De verbonden troepen zijn bij Hoenigsong op zware tegenstand gestoten. prof. Albregts (de algemeen secretaris van de Algemene Kath. Werkgeversvereniging), professor Rutten en de heer MansholL De informateur zet zijn onder zoek naar de overgebleven moge lijkheden voor de totstandkoming van een kabinet voort". Na de goede verwachtingen, waarmee wij de nieuwe week waren ingegaan, bevat het boven staande communiqué wel zeer slecht nieuws. De behoefte om tot een kabinet op de breedst mogelijke basis te geraken, liep als een rode draad door alle for matiepogingen heen. Informateur Stikker streefde er naar, maar hij kwam aan een contact met de kleinere partijen zelfs niet toe, omdat hij, zoals bekend, reeds bij de P.v.d.A. strandde. „Terug naar een gereconstru eerd kabinet Drees-van Schaik", was toen het parool, maar ook in deze reconstructiepoging vond men het streven naar een kabinet op brede basis terug. De forma teurs Drees en van Schaik tracht ten, over de kleinere partijen heen, figuren aan te trekken, die toch aan de verlangens van deze partijen zouden kunnen beant woorden. Toen ook deze poging mislukte, vatte mr. Steenberghe de draad weer op die mr. Stikker in het patroon had laten liggen. Ditmtaal kwam het wel tot een breed overleg met alle partijen, maar desondanks boekte toch ook mr. Steenberghe geen succes. Na al deze mislukkingen leefde sterk de indruk, dat een kabinet, waaraan alle partijen medewer king zouden verlenen, wel een onbereikbaar ideaal zou blijven. ,Zie vervolg op pag. 3) Gistermiddag is een „Meteor"- straal,jager van de jachtvlieg- school Twente bij de Harskamp op de Veluwe verongelukt. Aange nomen moet worden, zo vernemen wij van bevoegde zijde, dat de piloot om het leven te gekomen. Het toestel sloeg een vier meter diep gat in de grond De wrak stukken liggen in een straal van honderden meters verspreid. Het ongeval gebeurde omstreeks 3 uur, toen twee straaljagers op vrij grote hoogte boven de Hars kamp cirkelden. Plotseling stort te er een zonder zichtbare oor zaak naar beneden en kwam met een enorme klap op de grond terecht. Ace ton, zwavel en natrium- hydrosulfiet distributiegoed Aceton, zwavel en natriumhy- drosulfiet zijn met ingang van vandaag tot distributiegoed ver klaard. Tot deze maatregel werd besloten in verband met de on zekere aanvoersmogelijkheden. De leden van de verbindings troepen der Verenigde Strijd krachten op Korea, die zorgen voor het aanleggen en het in stand houden der telefoon lijnen, werken onder vaak uiterst moeilijke omstandig heden op de meest uiteenlo pende plaatsen. Hier zien we een der mannen bezig met het herstellen van een telefoon verbinding op zeer grote hoogte. De Nederlandse planters Pfefferkorn en Smits zijn Vrijdagnacht op de rubberonderneming ,,Soemberwoeloe" in het regentschap Lumadjang in Oost-java door een roofbende beschoten. Zij werden naar buiten gelokt met de mededeling, dat er dieven in de rubbertuinen waren. Eenmaal buiten gekomen vroegen onbekende rovers de planters om hun geld. Toen deze mee deelden geen geld te hebben, opende men het vuur. Pfefferkorn werd onmiddellijk gedood, Smits moest ernstig gewond naar het katholieke ziekenhuis te Surabaja worden overgebracht. Een staf van de onderneming „Serpong" in het gebied van Tan gerang deelt mede, dat W. J. Wessel door een onbekende werd neergeschoten, toen hij op zijn fiets met 20.000 rupian op weg was om uitbetalingen te verrich ten. l>r. van Ameide, die vorige week Dinsdag het slachtoffer werd van een moordaanslag tus sen M-odjokerto en Surabaja. ver keert nog steeds in levensgevaar. Zaterdag heeft de specialist lens hoek, die Vrijdag in Indonesië was aangekomen, een hersen operatie verricht. Deze operatie is geslaagd, maar de toestand van dr. van Ameide is nog zorgwek kend. De Nederlander Loring te Su rabaja werd door fietsendieven in de rug geschoten, toen hij zich verzette; hij werd zwaar gewond in het Centraal Burgerziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padela- rang en naar Tjiandjur hebben De regering heelt gisteren, hoewel demissionnair, ter bespoedi ging van de gang van zaken, bil de Tweede Kamer het reeds lang verwachte ontwerp voor een nieuwe Kieswet ingediend. De voornaamste voorgestelde wijzigingen betreffen de kiezers lijst, de vereenvoudiging van het stemmen elders en het stem men bij volmacht, het vervroegen van de raadsverkiezingen en het stemgeheim. Waar vrijwel unaniem ontken nend door de partijbesturen een aantal bestuurscolleges en de Vereniging van Ned. Gemeenten PARIJS. Gistermiddag, even over vier uur, is de con ferentie van plaatsvervangers in het „Palais de Marbre Rose" te Parijs begonnen. De eerste zitting duurde iets meer dan drie uur. Slechts persfotografen en filmoperateurs werden als buitenstaanders tot de verga derzaal toegelaten. Voorzitter was Parodi, secre taris-generaal van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken. De Britse gedelegeerde Davies diende een uit drie punten be staande Westerse agenda in, V JSjÉMfr'": HBn Ittr» ii v .'y NuïPP M "ïfjr cRj.~ftT A,,! V' 5 12^ i SM .JÉ.it. rX 4 - <5 T* 'l-I üy ■'"-S"' -y;-~ Vï In de buitenwijken van Wondjoe is een der doelen door een fosforgranaat getroffen. Tegen de laaiende vlammen tekent zich het silhouet van een Amerikaanse soldaat af, die met zijn geweer in de aanslag mogelijke vijanden tracht te ontdekken. waarvan het eerste punt handelt over alle oorzaken van de span ning in Europa en de beide an dere betrekking hebben op het sluiten van vredesverdragen met Oostenrijk en een herenigd Duitsland. Ook Gromyko diende een agenda van drie punten in. De Sovjet-Unie verzocht daarin de uitvoering van de overeen komst van Potsdam aangaande de demilitarisatie van Duitsland, het verhinderen van een Duitse re- militarisatie, verbetering van de toestand in Europa en een ver mindering van de gewapende machten van Engeland, Frank rijk, Amerika en de Sovjet-Unie. Voorts werd een vredesverdrag voor Duitsland voorgesteld met terugtrekking der bezettings strijdkrachten. Er was geen exem plaar in de Engelse vertaling van de Sovjet-voorstellen aanwezig. De Sovjet-delegatie verliet even na zeven uur haastig de verga derzaal. Een functionaris van de Sovjet-ambassade zeide, dat er niets georganiseerd was voor de pers en dat er geen persconferen tie gehouden zou worden. Een lid van de Franse delegatie verklaarde: „Wij hebben een gun stige indruk ontvangen. „Er heers te een hoffelijke atmosfeer". Een andere woordvoerder zei, dat de Westerse delegaties een soepele houding zouden aannemen als de Sovjet-gedelegeerden ten minste toonden bereid te zijn werkelijk tot de kern der span ningen door te dringen. Gemeld wordt, dat de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, Karl Gruber, vandaag in Parijs wordt verwacht. Vanmid dag wordt de tweede zitting ge houden. Het 1753 ton metende Britse stoomschip „Solidarity" is Zon dagochtend voor de westkust van Noorweger» gezonken. Acht opvarenden werden door red dingboten uit Aalesund opge pikt; zestien anderen slaagden er in de kust in sloepen te be reiken. werd geantwoord op de vraag naar de wenselijkheid van het vervangen van het bestaande stelsel van enkelvoudige voor keur door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur (zoals door het Centraal Stembureau voorgesteld), heeft de minister van Binnenlandse Zaken het des betreffende voorstel niet over genomen, mede omdat in de prac- tjjk is gebleken, dat de Neder landse kiezer overwegend op nummer 1 van de door hem be geerde lijst stemt, zodat moet worden aangenomen dat er over het algemeen geen behoefte be staat om van een afwijkende voorkeur blijkt te geven. De bestaande bepalingen wel ke met de meervoudige voorkeur bij de verkiezing van de Eerste Kamer in verband staan kunnen vervallen, waar in de laatste tientallen jaren door geen van de leden van de Prov. Staten van deze wijze van stemmen gebruik is gemaakt. In het ontwerp is van de ge legenheid gebruik gemaakt om de sedert 1896 reeds 22 maal ge wijzigde wet te unificeren, ter wijl ook de indeling overzichte lijker wordt. Kiezersregister In het ontwerp wordt afgestapt van het telkenjare vaststellen van de kiezerslijst. Voorgesteld wordt een Kiezersregister aan te legr gen. dat na zijn vaststelling ver der wordt bijgehouden od dezelf de wiize als thans voor het Bevol kingsregister geldt. Op die wijze zullen van dag tot dag de wijzigingen kunnen wor den geregistreerd. Omdat ook dan echter nog niet mogelijk zal zijn <het maken van uittreksels en 't rondzenden van oproepings- kaarten vergt nu eenmaal tijd) Atlantis (rep Surabaja-Rot- terdam, passeerde 3 Maart Mini coy. Grote Beer, A'dam-Sydney, passeerde 4 Maart Suez (emigr.). Johan van Oldenbarnevelt, Surabaja-A'dam, passeerde 4 Maart Quessant. Kota Inten, Surabaja-R'dam, passeerde 4 Maart Guarda- fui. Nelly (rep), Djakarta-A'dam, pass. 3 Maart Perim. Sibajak, R'dam-Melbourne, vertr. 3 Maart Freemantle (emigr.). allen, die op de stemdag 23 jaar zijn. aan de stemming te doen deelnemen, stelt de minister voor. het kiesrecht toe te kennen aan al degenen die op de dag der candidaatstelling. die 't begin van iedere verkiezing vormt, aan de reeds bestaande eisen voldoen. Elders stemmen Bij de huidige regeling van het elders stemmen is het de kie zer die er gebruik van heeft ge maakt niet meer mogelijk om ach teraf toch nog in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming deel te nemen, zelfs indien blijkt, dat hij, in af wijking van zijn oorspronkelijke plannen, op de dag der stemming toch in die gemeente aanwezig zal zijn. Het ontwerp komt aan dit bezwaar tegemoet, door de kiezers op hun verzoek toe te. staan, hetzij in de gemeente in welker kiesregister ze op de dag der candidaatstelling zijn opge nomen hetzij in een andere ge meente, door hen bij het indie nen van het verzoek aan te wij zen, aan de stemming deel te nemen. (Zie vervolg pag. 3) CRONDARBEIDER VIEL VAN DE TRAP DOOD Gistermiddag is achter de deur van zijn woning jn de Utrechtse Dwarsstraat te Amsterdam, on der aan een trap, het stoffelijk overschot gevonden van een 63- jarige grondwerker. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de man in de nacht van Zaterdag op Zondag, vermoedelijk onder de invloed van alcoholhoudende dranken van de trap is gevallen. bewoners van de desa Gantungan Zondagochtend een onbeheerde jeep aangetroffen waarvan de voorruit met een kogelgat door boord was. In de greppel daar naast vonden zij het lijk van een Europeaan. Het slachtoffer bleek J. Geerhng van een rubberonder- nemmg bij Bandjar te zijn, die met vacantie in Bandung ver bleef.De aanslag geschiedde, toen hij op weg was naar een demon stratie van mechanische land bouwwerktuigen. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Ook Amerikaan vermoord De heer Michael Jones een 35- jarig Amerikaans employe van de Standard Vacuum Oil Cy, is gisteren op het emplacement van de maatschappij aan de haven van Tandjong Priok door mes steken gedood door een ontslagen Indonesische werknemer bij die maatschappij. Naar vermoed wordt koesterde deze een per soonlijke wrok jegens de ver moorde. Er waren geen getuige doch Jones kon de dader iden tificeren voor hij stierf in de am- bulance-auto dié hem naar het ziekenhuis vervoerde. Oudste inwoonster van Ameland overleden De oudste inwoonster van het eiland Ameland, mevr. H. Visser- Dokter is jl. Zaterdagavond in de leeftijd van 102 jaar en 7 maan den overleden. Zij was op een na de oudste inwonende van Fries land. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen als gevolg van tijdens actie in Korea opgelopen verwondin gen op 17 Februari is over leden de sergeant W. F. M. van der Sman, legernummer 220711008, afkomstig uit Den Haag. Sergeant van der Sman werd geboren 11 Juli 1922. Hij diende als oorlogsvrij williger in Indonesië bij het tweede regiment infanterie. Hij was ongehuwd. DJAKARTA. Een woord voerder van het Nederlandse Hoge Commissariaat heeft desge vraagd aan Aneta medegedeeld, dat het Hoge Commissariaat met grote bezorgdheid heeft kennis genomen van de nieuwe serie moorden en aanslagen, die in de afgelopen dagen wederom op Nederlanders ziin gepleegd. Er werd op gewezen dat de ge varen, waaraan Nederlandse le vens en eigendommen in Indone sië blootstaan, niet lang geleden het onderwerp hebben uitgemaakt van een persoonlijke stap van de Nederlandse Hoge Commissaris bij de Indonesische minister van buitenlandse zaken. De Hoge Commissaris is over de verontrustende ontwikkeling de laatste dagen, in overleg getreden regering. met de Nederlandse Jannie Lok uit Drachten en Joos Bijvoet uit Utrecht, die op uitnodiging van de U.NO. tot 7 Mei een bezoek mogen brengen aan Engeland te zamen met 24 andere gelukki gen hebben de eerste dag van hun verblijf in Londen besteed aan een „verkenning" van deze wereldstad. Hier lopen zij op de Westminster- brug; op de achtergrond de Parlementsgebouwen met de Big Ben. PARIJS. De Franse socia listische leider Guy Mollet heeft xich bereid verklaard de formatie van de regering op xich te nemen. Mollet xal xich vandaag aan de Kamer voor stellen. Hij xal dan 311 stem men moeten verwerven om de I opdracht te verkrijgen. BONN. West-Duitsland hoopt in staat te xijn op 12 Maart een definitief plan voor de oplossing van xijn betalings crisis bij het directoraat van de Europese Betalingsunie te kunnen indienen. Het zal derhalve niet mogelijk zijn op 10 Maart een' nieuwe lijst van goederen, die vrij kunnen worden ingevoerd, te publiceren, zoals oorspronkelijk was toege- «egd. De West-Duitse regering i? voornemens de invoer met een derde te beperken. De voorschriften tegen discri minatie maken het West-Duits land onmogelijk, de invoer naar verkiezing te beperken, zodat b.v niet enerzijds de invoer van luxe artikelen kan worden beperkt en anderzijds de invoer van essen tiële goederen ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Ook zal Duitsland niet uitsluitend de vrije invoer kunnen beperken en de contingenten, vastgelegd in han delsverdragen, ongewijzigd laten, daar dit zou neerkomen op dis criminatie tegenover de produ centen van goederen als eieren, groenten, rubber en jute, welke op de lijst van vrije inportgoede- ren voorkomen. Indien de Europese Betalings unie toestaat, dat West-Duitsland zijn invoer van luxe goederen in grotere mate beperkt dan ziin invoer van essentiële goederen, zou de Duitse regering daarvan zeker gebruik maken. Hoewel het nieuwe invoerplan geheim zal blijven tot het op Vrijdag a.s. door het kabinet zal zijn besproken, wordt reeds ver nomen. dat de regering tot be perking van de Invoer wil komen door een gedeelte van de vrije invoer weer te contingenteren en de rest van de vrije invoer te beperking door middel van cre- diet-restrictle. Productschap voor Vee en Vlees De Subcommissie organisatie voedselvoorzieningssector der Or ganisatiecommissie van de Sociaal Economische Raad heeft de in stelling van een productschap voor vee en vlees in overweging genomen. Het secretariaat dcr Subcommissie is gevestigd: Em- mapark no. 1, den Haag. De nationale raad der socialis tische partij heeft Guy Mollet. die secretaris-generaal van de partij is, met 2600 tegen 700 stem mengemachtigd het aanbod van de president te aanvaarden. In parlementaire kringen is men van oordeel, dat Mollet van daag het vertrouwensvotum zal winnen, doch dat hij daarna niet zal slagen met zijn nieuwe rege ring „zo hij er inderdaad in slaagt een regering te vormen". Volgens Mollet heerst er over eenstemming tussen de partijen wat zijn economisch en sociaal program betreft met inbegrip van de voorgestelde subsidies op ko len, krantenpapier en kunstmest met daarmede gepaard gaande nieuwe belastingen op luxe-arti kelen. De radicalen hebben echter te verstaan gegeven, dat zii het niet met het program eens ziin. terwijl de M.R.P. Mollet heeft doen we ten. dat zii zich niet kan ver enigingen met ziin voorstel om de kwestie van de verkiezingen geheel aan het parlement over te laten. DINSDAG 6 MAART: H. Perpefua en Felicitas Martelaren „Toen zocht men Hem ge vangen te nemen, maar nie mand sloeg de hand aan Hem, want zijn uur was nog niet gekomen. Onder het volk echter waren er velen, die in Hem geloofden." Christus Zelf bepaalt dag en uur van zijn lijden. Vrij willig zal Hij Zichzelf over geven. Ook voor ons be paalt Hij alles; ons lot is in zijn handen. Laten wij Hem begaan: „Uw wil geschie de!" „Heer, ontferm U over uw volk, dat onder voortdurende kwelling te lijden heeft, en laat het goedgunstig weer verade men." „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1