40 jaar Corn. Schilder Vroom Cr Dreesmonn toont Zomermode 1951 Texelse vissers beginnen vismeelfabriek Schrei De kinderen van Eduard" Vijf en twintig jaar V.V.V. Groet-Camperduin ALKMAAR EN OMSTREKEN Bakken bij nacht en ontij Festival van kleur en lijn 15 controleurs T. T. Meedendorp 25 jaar bestuurslid Hechte samenwerking levert opnieuw resultaat Geen suiker meer van de fabrieken Slachtveemarkt Alkmaar Marktberichten f 1000. Naar wij Nederlai PAGINA 2 DINSDAG 6 MAART 1951 ALKMAAR Het was 'n heel andere tijd, toen 40 jaar geleden de heer Corn. Schilder een zeer bescheiden broodbakkerijtje begon in de Forestusstraat. 's Nachts om 1 uur ging toen voor de bakkers de wekker, want men verlangde het verse cadetie bij het ontbijt. Moderne hete-luchtovens werren er nog niet; men bakte in de oude, met takkebossenvuur verwarmde ovens, waar naast de gloedpot stond en alvorens de broodjes in de oven gingen, moest deze eerst nog even uitgedweild worden. Zaterdag was de bakker van 40 jaar geleden 23 uur in touw, want dan werd er twee keer per etmaal gebakken en gevent. Dat moeder de vrouw in die dagen een groot aandeel had in het bakkersbedrijf ligt voor de hand; vooral als de jonggetrouw de bakkersbaas onder dienst moest, zoals met de heer Corn. Schilder toen hij drie jaar eigen zaak en gezin had het geval was. Achttien maanden droeg hij de rok van Hare Majes teit, voor hij weer zijn witte bak kersplunje mocht dragen. Aan die verre van goede oude tijd herinnerde ons de heer Corn. Schilder Sr., toen wij hem dezer dagen in zijn woning aan de Geestersingel, waar hij thans zijn welverdiende emeritaat ge niet, een bezoek brachten. Zes tien jaar bakte en zwoegde hij in de Forestusstraat; daarna deed hij de sprong van zijn leven; hij vestigde zich in de bocht van de Stationsweg, waar langs dagelijks de duizenden trein- en busreizi gers passeren. Hier groeide zijn bedrijf uit tot een behoorlijke en modern ge- outilleeide middenstandszaak; hier vestigde hij zijn roem met zijn alom beroemde tulbanden en rozijnenbroodjes, die de laat ste kwarteeuw mede de zaak een grote vlucht deden nemen. Toen de bakkersnachtarbeid werd af geschaft, kregen de bakkers en hun gezinnen meer deel van leven. En in '39 was de heer Schilder zover, dat hij zijn zaak aan zijn zoon kon overdoen. De oorlog was corzaak dat het anders lien; de onggehuwde Schilder Jr. moest in dienst en belandde in de oorlogsdagen in Engeland, waar hij tot na de bevrijding ver bleef En zo werd het 1945 voor de heer Schilder Sr. zijn welver- BRANDJE OP DE LAAT ALKMAAR. Gisteravond te gen 8 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand op de Laat. Het bleek, dat een materiaal-bergplaats boven de vishal van Gebr. Doets, Laat 19, in brand stond; aan de achter zijde sloegen de vlammen uit het pand, terwijl door het dak dikke rookkolommen opstegen. De brandweer, die onder com mando van de commandant, de heer J. v, Maarleveld met twee wagens was uitgerukt, behoefde slechts één slang uit te leggen, want met één straal water kon het vuur geblust worden; enig brandend materiaal, papier en hout, werd uit het perceel ver wijderd. Er was veel publiek, doch de branwweer kon spoedig weer in rukken. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek gaande. Tentoonstelling handenarbeid ALKMAAR. Op een dezer dagen gehouden vergadering van de Vereniging voor Handenarbeid werd besloten in de maand Mei een propaganda-avond te houden en daaraan een tentoonstelling te verbinden, te houden in de Rijks kweekschool, alhier. ALKM. SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR Voor de KNSB speelde VVV I haar laatste com petitiewedstrijd in dit seizoen en verloor met 3%6'/, tegen „De Pion" te Amsterdam) VVV staat nu met 4 punten onder aan de ranglijst, maar behoeft niet te degraderen, want Philider uit Leiden staat nog onder VVV I. Hier volgt de uitslag: De Pion—VVV I: C StruylaartP. Seewald 1—0; Th. v. Kleef—W. Kwak E. StruylaartDrs, P. Vreeken 01; R. v. Oostrom—E. G. Kai ser HR. v. d. HorstD. Appel Jr. hf; J. Struylaart P. Hoekstra 10, J. Bruinsma A. Beemsterboer 01; Th. Renc- kensIr. G. F. Cool 10; G. FikkeG. v. Brenk 10; G. Coo- mans—N. de Jong 1—0; totaal 6 ^—3%. Verkenners-brandweerman ALKMAAR. Wij berichtten gisteren, dat een zestiental ver kenners het insigne: brandweer man, verwierven; hiervan waren er naar men ons nader mede deelde 9 van de Don Boscogroep en 7 van de St. Dominicusgroep. De verkenners volgden een cur sus, geleid door brandmeester J. J. Hartog, aan wie door een der hoplieden namens de verkenners een doos sigaren werd geschon ken, met een woord van dank voor zijn instructie. AFSCHEID EN ONDERSCHEIDING ALKMAAR Bij de N.V Kaashandel-Mr atsehappij „Gou da", Wqlfpad 24 te Alkmaar, werd afscheid genomen van do procuratiehouder,' de heer R. Thie, die na 49-jarige dienst om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd heeft. De Directeur, de heer De Wolff Peereböon, sprak de schei dende functionaris toe en roem de -zijn nauwgezette ijver en werkkracht. Blj deZe gelegenheid overhan digde Burgemeester Mr. Dr. Wy- tema de heer Thie de gouden eremedaille, hem toegekend bij Kon. Besluit van 27 Februari j.ï. Nadat namens de Directie en het Personeel enige geschenken waren overhandigd, dankte de heer Thie ontroerd voor de hem toegesproken afscheidswoorden, onderscheiding en cadeaux. Hierna bleef het gezelschap nog enige tijd In intieme kring bij een. diende rust kon gaan genieten en zich uit zijn zaken kon terug trekken, althans wat de dagelijk se leiding betreft. Want, al is hij uit de zaak, zijn hart hangt er nog aan en het is daarom, dat hij met trots op de voorbije 40 jaar terugziet. Hij hoopt het gouden zakenjubileum nog mee te vie- reff.. Wij wensen het hem gaarne toe. WIELERTRAININGSRIT ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR De wielrenver. eniging Alcmaria Victrix had Zondag j.l. een trainingsrit ge organiseerd. Voor de A en B- klassers liep het parcours over 65 km., voor de C.-klassers over 45 km. Al spoedig kwamen er door het hoge aanvangstempo uitvallers. In de kopgroep nes telden zich B. v. d. Kamer, Pee reboom Koek, Scholten Belles, Koreman en van der Sluis. v. d. Kamer veroverde in een mooie sprint de eerste plaats. In de C.- klasse was het. K. v. Beek, die won. De uitslagen: A en B.-klasse: 1. B v. d. Kamer, 2. G. Koek, 3. E. Belles, 4. P. Koreman, 5. J. Scholten, 6. II. v. d. Sluis 7. J. Bloetjes, 8. W, Cossen, 9. J. Rol, 10. M. Pronk, 11. P. Duin, 12. K. Slot. C1 -Tri a ccp 1. K. v. Beek, 2. J. Kepken, 3. J. Schuitemaker. AGENDA FILMAVOND: Oost en West om 8 uur in het Wa pen van Heemskerk. FILMS: Victoria theater: Westwal 1944; 14 jr.; Rex- theater: Gabriëla, 18 jaar; Harmonie: Als mannen wil len, a.l.; Cinema Americain: De Rode Havik, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHL KEN: Voor spoedgevallen is na 18 uur geopend de apo theek Wanna, Kitsevoort 5. DIRECTEUR ALKMAARSE COURANT KREEG AUTO ONGELUK ALKMAAR. De heer J. Bijl- sma, een der directeuren van de Alkmaarse Courant, is in de af gelopen nacht in Bergen met zijn auto tegen een boom gereden. Met gebroken ribben is hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Catha- rina A. M., dochter van A. Spaans en J. G. de Jager; Eddy J., z. v. L. M. van Zoonen en G. Aarse; Johanna Th., d. v. P. J. Wagner en J. Simon. Overleden: Johan F. de Jager, oud 7 jaar; Cornelia E. van Em merik, oud 67 jaar, wed van F. van Lakerveid. Kinderen op de rijweg ALMAAR. De commissaris van politie te Alkmaar wijst er ouders en opvoeders met klem op dat zij toezicht houden op tollen de en spelende kinderen op de rijweg. Het is n.l. zeer gevaarlijk met het oog op het verkeer de kinderen op de openbare weg te laten spelen. Ter voorkoming van ernstige ongelukken dient men er voor te waken dat de kinderen niet op de rijweg spelen. Personalia ZD SCHARWOUDE. Op 1 April herdenkt de heer G. Jacet, amateur- goochelaar en kolver, het feit, dat hij 25 jaar werkzaam is bij de heer K, Kostelijk. Een zeldzaam jubilé dus. ackmAAK In de met liénte- oioemcn smaakvol-aangeklede lunchroom op de eerste etage werd gistermiddag en -avond door de fa. Vroom preesmann een voor.iaarsmod'eshow gehou den, die zich in een zo grote be langstelling van dé zijde dér da mes mocht verheugen, dat ook He twéé shows vari heden W spoedig vo'geboekt wanen. Vrouwen zijn nu eenmaal nieuwsgierig van aard en vooral aLs het gaat om de vraag: wat brengt ons de nieuwe mode? wordt haar belangstelling gaande gemaakt. De show werd verzorgd door Mevr. Sierenberg, die met een vlot speechje al dadelijk de aan dacht wist te boeien. Mét assi stentie wan een vijftal manne quins, w.o. er één van het eigen personeel van V. D., die met de allures van een echte manne quin de little lady-modellen toon de, liet mevr. Sierenberg daar na de nieuwe creaties de revue passeren. Ter geruststelling van de da mes, die deze show niet konden bezoeken, kunnen wij beginnen met te constateren, dat de mode- 1951 geen revolutipnnaire om wenteling 'in de dameskleding te weeg brengt. Wel waren er en kele nieuwe vondsten, zoals b.v. de halslijn in W.-vorm; een sjerp die verschillende mogelijkheden bood en het driekwart-lange Ias" je in plaats van de topper. De nieuwe zomertinten kunnen wij resumeren tot grijs, appelgroen, kersenrood maïs bois de rose en ivoor. Na deze algemene opmerkingen iets over hetgeen getoond werd. Men begon met enkele aardige peignoirs, gevolgd door fleurige strandpakjes, meest van zon-echt linnen materiaal; soms in 'n ge heel-nieuw dessin en meteen ge schikt om op straat gedragen te worden. Dan regenkleding, om van te „watertanden;" begerenswaardig in kersenrood en blauwgrijze kleur, met bijpassend regenipetje mcdel-Pièrre Balmain. Een Frans accent op 'n Hollandse mode show! Er was ook een zware regen mantel, ivoorkleur gevoerd, die aan twee kanten gedragen kon worden. Naast de geklede tailleur, die zich door alle tijden handhaaft, zag men fantasie-pakjes, deux- en trois-pièces, enkelen heel chic en van Franse allure; ande ren weer eenvoudiger en soms heel voordelig in prijs, zoals ook bij de llttle-iady-moddelen het geval was. Er vyas ook een grote yersche- denheid in mantels; swaggers; middag- en geklede japonnen, waarvan a's materiaal veel Otto man, Dupion, jersey en nog een nieuw materiaal', „shap-zïjdege heten, 'n goedkoper eh toch heel mooi natuurzijde-product. Wij zagen voorts véél fleurige Jmprinïé's, soms in tien-kleuren druk; deze behoren natuurlijk niet tot hef goedkopere genre, al vindt men bij V. D. iets voor elke beurs. Een wandeljapon van zijden linnen met raffia-garnering in Dierenbescherming ALKMAAR Sinds enige weken zwerft te Alkmaar een jachthond (bruin-wit), Ter be schikking enige grote poesen, zeer geschikt voor een boerderij. Te Qudorp zwerft een klein jong herdershohdje (reu, bruin met donker dek), Adres Inspecteur; C. Verwer, Baans'traat, Alkmaar. grote bloem-motieven op de rok kreeg 'n extra applausje. De avondjaponnen waren ge varieerd: zeer nauw of zeer wijd; kort of lang, mét of zonder bole ro, soms met fraaie applicatie in fl.atteuse kleuren, 'Een schattige witte bruid, dier van haar bruidsjapon door weg lating' van sluier en bolero een avondjapon toverde, besloot de show, waarop nog als verrassing 'n toegiftje volgde in de vorm van een speciale Alkmaarse at tractie: mannequins in linnen strandjurken, gegarneerd met de Alkmaarse bezienswaardigheden, zoals de Waag, kaasberries enz.; een, kaasdragersihoed voltooide 't originele geheel. En hiermede heeft u een vluch tige indruk van de vele modellen die V. D. ons toonde naast een voudige confectie waren er ook exclusieve en chique toiletten. Al met al een bezienswaardige en geslaagde show j. j. y. ALKMAAR. In 't Gulden Vlies heeft het theatermlnnend DUblick. voor zover het althans een krankzinniir niemendalletje on zijn tijd weet te waarderen, gisteravond kunnen genieten van de uitstekende oDVoering van de allerzotste klucht, die „De kinde ren van Eduard" heet. Twee auteurs tekenen voor het vader- schan van deze zotte historie, Sauvaion en Jackson-Bottomlev. Drie acteurs tekenden voor het vaderschaD van de drie „kinderen van Eduard". die helmaal geen kinderen van Eduard bleken te zijn. Eduard is maar een portret; geen vader, en de ma van het drietal, Denise, is wel degelijk een moeder, al kan men haar nu niet bepaald een degelijke moe der noemen; een „portret" is ze bovendien. Het is een rare historie, die dit mallotige stuk vertelt, te raar om na te vertellen. Het heeft een wat frivole inslag en wie wat zwaar op de hand wil zijn, kan daar allerlei aanmerkingen op maken. Wij zullen niet zwaar op de hand zijn in onze bespreking, omdat de kluchtige behandeling K.V.P. STELT VRAGEN OVER WONINGCONTINGENT HEILOO De heer P. J. Zuurbier, secretaris van de K. V. P.-fractié, heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. er» W. van d? gemeente Heiloo gesteld, ter beantwoording bij de eerst volgende openbare raadsverga dering: le. Is het juist, zoals door de pers is gemeld, dat de gemeente Heiloo voor de eerstvolgende drie jaren 17 woningwetwonin gen toegewezen heeft gekregen? 2e. Zijn B. en W. niet van me ning, dat dit aantal voor de ge meente Heiloo, die als „woonge- meente" is aangemerkt, bijzon der laag is? 3e. Kunnen B. en W. met name aangeven door welke instantie deze woningtoewijzing is vastge steld en op welke grondslag dit is geschied? 4e. Is door B. en W. reeds ge ageerd tegen deze lage toewij zing? Zo niet, welke stappen denken B. en W. in deze te ne men? Op. de thuisreis SINT PANCRAS. Zijn in Sint Pancras alle militairen wederom behouden eri wel thüisgekeerd, vanuit de wijk Sint Pancras, ge meente Koedijk, verblijven er mo menteel nog enkelen in de landen rond de evenaar. Onze plaatsgenoot sold. W. P. Hes is op, 20 Febr. j.l. vanuit Tandj. Priok vertrokken en zal vermoedelijk op 20 Maart a.s. in Amsterdam aankomen. Burgerlijke Stand 1 EGMÓND fe'ZEE: Geboren: Karin Sylvia;'d. v. Hv Rosema en H. H. La'ngedijk.' Jacob, z. v. J. Visser en H. Wijker: Marinus Cornetis, z. v. J. de Groot en A. Dekker. Ondertrouwd: Klaas Krab en Alberdina Visser. Getrouwd: Martinus Zwart en Petronella Zwart. Gescheiden: Dirk van Oosten de en Hendrika Groen. Overleden Petronelle Molenaar oud 59 j. wed.' van J. Prins. Dik- je Buis, 81 j. wed. van E. de Groot. Johanna Druiven, 53 jaar wed. van C. Bakkum. Reinoutje Beltman. 81 j„ echtgen. van P. Stam. Aagje Gouda, 88 j. wed. van E. Sloot.. van het gegeven, eventuele be zwaren tegen dat gegeven doet vergeten. Wij hebben wel genoten van de brilliant gespeelde farce, waarop het Rotterdams Toneel ons gisteravond vergastte. Ple zierige décors van Jean Wall, die met Ko Arnoldi, op uiterst kun dige wijze ook de regie voor zijn .rekening had genomen, droegen het hunne bij tot het welslagen van 'de opvoering. Mama Lily Bouwmeester, papa's Ko Arnoldi, Adolf Rijkens en Jan v. d. Lin den, Eduards drie kinderen Sieto Hoving, Eli Blom en Mariëtte Flink; Chris Baay, Lize Servaes, Hans Polman, Jetty van Dijk Riecker en Annie v. d. Vorsten- bosch waren het, die dit Franse nonsens-stuk gaven wat het toe komt. Ze speelden het vlot en goed. Het was een prettige voor stelling van een volmaakt onbe langrijk kolderstuk. TWEEDE BAKKER GAAT VERTREKKEN HEERHUGOWAARD. Bericht ten wij enkele weken geleden dat de heer Jn. Machielsen zijn bak kerij had overgedaan aan Jn. Bleeker, nu vernemen wij dat ook onze plaatsgenoot, bakker Klaver van het Oudeniedorper-Verlaat gaat vertrekken. Deze neemt met ingang van 1 April zijn intrek in het café Brederode te Oudkar spel. Dit bedrijf, voorheen in eigendom van de heer v. Liempt, is aangekocht door de heer de Boer uit Alkmaar. Omtrent de verkoop van de bakkerij van Klaver is nog niets bekend. HOORN. In De Roskam te Hoorn werden gisteren de diplo ma's uitgereikt aan de geslaag den van de cursus controleur- stamboekhouder van de rund- vee-fokvereniginger». Deze cur sus werd gedurende de winter maanden gegeven door de Vak school voor Zuivelbereiding met als leraren de heren W. R. van Lieshout van het rijks-zuivel- consulentschap en de heer C. Bakker te Wieringerwaard, pro vinciaal melkcontroleur in het district Alkmaar. Vijftien jonge mannen kregen het diploma uit gereikt door de heer Hofsté, voorzitter van de regelingscom- missie. Zes leerlingen werden afgewezen. De geslaagden zijn: C. de Boer, Beemster; P. de Boer,, Warder; G. Bijpost, Sijbecarspel; C. Groot, Wormer; D. Hogeste- gen, Wieringen; J. T. Jak, As sendelft; T. Kalverboer, Ilpen- dam; K. de Leeuw, Wormer; L. A. Liefting Uitgeest; S. Miede- ma, Purmerland; J. Mooy, Hei loo; D. Polman, Oudkarspel; Joh. Reijerse, Wieringen; G. Slot, St. Maarten; P. Witkamp. Jisp. 'n Mooi succes NOORD SCHARWOUDE. Naar wij van bevoegde zijde ver namen Is van alle D. wittekool welke naar Amerika is gegaan 50 pet. geleverd door de Noorder- marktbond. Tevens werd mede gedeeld dat van de witte kool verladen aan de Noordermarkt- bond geen enkele partij werd af gekeurd aan de boot. Dit was 'n mooie pluim voor de hoed van de keurmeester de heer J. Duij- ves. SCHOORL De vereniging voor vreemdelingenverkeer Groet- Camperduin herdacht dezer dagen haar zilveren jubileum. Ver schillende genodigden waren in café Klop te Hargen bijeen gekomen om dit feit te vieren. De voorzitter, de heer Duin. sprak een woord van welkom tot de wethouders van Schoorl, de heren Kaandorp en Meedendorp, de afgevaardigden van de Federatie, de heren J. Dinkelberg en burgemeester M. Niele van Egmond en de afgevaardigden van de zusterverenigingen van Schoort, Alkmaar en Bergen. Spr. memoreerde de oprichting van de vereniging als gevolg van de animositeit onder de leden van de vroegere ene vereniging in ons dorp. In gTOte lijnen werken Groet en Schoort samen, doch het interne werk blijft gescheiden. Een van de oprichters, de heer T. T. Meedendorp, heeft nog steeds zitting in het bestuur als secretaris en is de promotor van de vereniging. Als eerste voorzitter van de toen 27 leden tellende vereniging trad op de heer W. Dehé, die deze functie twee jaar bekleedde. Daarna hanteerde de heer P. Kos gedurende dertien jaar de voor zittershamer; de thans fungeren de voorzitter zwaait reeds tien -jaar de'scepter- In 1,926 bedroeg het aantal aanvragen 61, in 1950 was dit opgelopen tot een getal van 1951. „Wanneer hier geen V.V.V.'s zouden zijn geweest," aldus de heer Duin, „zou Schoorl armelijk zijn gebleven; er zou nooit zo'n grote toevloed van vreemdelingen ons mooie dorp hebben gevonden." Naméns V.V.V. Bergen sprak de heer J. H. Roggeveen, Spr. bracht hartelijke gelukwensen over namens deze vereniging en sprak er zijn vreugde over uit, dat nimmer tussen beide vereni gingen een wanklank is gehoord. Het V.V.V.-bestuur van Groet- Camperduin neemt een actief en f Advertentie) werkzaam aandeel in het behoud van het natuurschoon. Spr. spoorde het bestuur aan te blijven waken voor het behoud van het dorpskarakter. De direc teur v. d. Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het IJ bracht hulde aan beide vereni gingen in Schoorl, die als twee vrienden strijden voor de wel vaart van het dorp. De federatie is trots op deze verenigingen. Op „Groet-Camperduin" werd nooit tevergeefs een beroep gedaan en in dit verband prees hij het werk van de zilveren secretaris Mee dendorp, wiens naam met die van zijn vereniging één begrip is ge worden bij de Federatié. Namens de zusterver. „Noord- Kennemerland" te Schoorl com plimenteerde de heer M. W. v. d. Garde de jubilerende vereniging en meende blij te moeten zijn, dat in ons dorp twee verenigin gen bestaan. Immers het zou voor een enkele vereniging al te be zwaarlijk zijn het uitgebreide werk goed te verrichten; dit geldt temeer nu toch in grote lij nen een prettige samenwerking is tot stand gebracht. Nadat de heer P. Blankenstijn de gelukwensen van het fanfare corps „De Vriendschap" had overgebracht, werd het woord gevoerd door de heer H. J. Mee dendorp, die als jongere het be stuur dank bracht voor het vele werk dat zij heeft verricht en waarop de jongere generatie kan voortbouwen. De taak van de jongeren ligt in de toekomst en de toekomst is afhankelijk van 't behoud van het natuurschoon in onze gemeente. De voorzitter beantwoordde de sprekers en bracht dank voor de zeer vele bloemstukken, die van het meeleven met de V.V.V. ge tuigden, Des avonds had een feestelijke bijeenkomst plaats voor alle leden. (Van een onzer verslaggevers)- De vissers op Texel zijn gemoedelijke mensen, die hef goed met elkaar kunnen vinden. Zij vormen op hun eiland een aparte gemeenschap, die in onderling overleg en vooral ook in onder linge kameraadschap belangrijke besluiten heeft genomen en ook uitgevoerd. Besluiten, die er toe bijdroegen, dat de visserij op Texel tot bloei kwam. De vissers zorgen er wel voor, dat hun bedrijven rendabel blijven. Natuurlijk ondervinden ook de Texelse vissers moeilijkheden, maar gezamenlijk weten ze die steeds op bewonderenswaardige wijze op te lossen. Zij leveren het bewijs, dat in deze tijd die soms economisch ontwricht wordt genoemd door samenwerking nog grote dingen tot stand kunnen komen. olie. De vissers vonden de kosten echter nogal hoog en begrijpelijk zochten zij naar een middel om die kosten te drukken. Onderhan delingen met de olie-concerns brachten geen succes. Maar daar door waren de Texelse vissers geenszins uit het veld geslagen. Zij besloten om gezamenlijk een tankboot te kopen, waarmee in het vervolg de olie uit Amster dam werd gehaald. Dat was het begin. Het legde de vissers geen windeieren. Dit voorbeeld mag de genoem de samenwerking wellicht al vol- doende illustreren; er werden Wie iets van do vissers op Texel afweet, zal dit alles kunnen be amen. Hij zal weten, dat deze samenwerking bestaat. En niet pas vanaf gisteren of vorige week, maar sinds jaren! Al ver vóór de tweede wereldoorlog we schreven toen 1932 vonden de Texelse vissers de voordelen van een intensief samenwerken ruim voldoende om er de nodige aan dacht aan te besteden. In dat jaar braeht het brandstof-vraagstuk de vissers bij en tot elkaar. Om de Texelse vissersvloot varende te houden is er per jaar een milUaen liter ruwe olie no dig. Twee bekende olie-maat schappijen leverden.de benodigde grotere pl uitgevoerd, Hei ilannen gesmeed en et is nu al weer drie jaar geleden, dat de vissers be sloten om een eigen ijsfabriek op te gaan richten. De gebr. Blom beheren de fabriek, die voor 50 pet. hun eigendom is en voor de resterende 50 pet. dat van de vissers. Een aardige belangencom- binatie dus, want geen visser zal het in zijn hoofd halen om ergens anders ijs te gaan kopen, Hij zou toch zich zelf benadelen, want in gij] anders ijs te gaan kopen, Hïfzou i zich zelf benadelen, want in de winst van de fabriek delen ze allemaal gelijk op. En nu..,, een vismeel - fabrlek. De volgende stap getuigt zeker ook van koopmansgeest en onder nemingslust. Het is toch zo, dat de vissers op Texel zelf maar een zeer beperkt afzetgebied vinden. Wordt alle gevangen vis naar de visafslag in Oudeschild gebracht, dan zijn er twee mogelijkheden, Of men blijft met een partij vis zitten, of die partij moet naar het vasteland worden getrans porteerd, waardoor de vervoer kosten te groot worden en dus de afzetmogelijkheden sterk vermin deren. Het logische gevolg is dat vele Texelse vissers hun vis el ders veelal in Den Helder, maar ook in IJmuiden e.d. op de visafslag brengen. Logisch, dat de eigen visafslag hierdoor wordt benadeeld. Een feit, dat nog zwaarder weegt, wanneer men bedenkt, dat ook de Texelse vis afslag op coöperatieve grondsla gen berust. Er diende dus een oplossing te komen. En waar de Texelse vis sers niet gauw klein zijn te krij gen, komt die oplossing ook in derdaad. Aan het eind van deze maand of anders in het begin van April zal de ijsfabriek worden uitgebreid met een vismeelfabriek waarin de vissers ook weer voor de helft zijn geïnteresseerd. De plannen om tot oprichting van een vismeelfabriek te komen, leefden al geruime tijd bij de vissers. Maar voordat aan die plannen uitvoering kon worden gegeven, moesten nog enkele moeilijkheden uit de weg wor den geruimd, De oprichting van de vismeelfabriek stond of viel met de medewerking van Den Haag. De regering immers ver leent aan erkende vismeelfabrle- ken een soort subsidie, welke hierin bestaat, dat aan de binnen landse producten het verschil wordt bijgelegd tussen de kosten van het eigen produet en het pro duct, dat uit het buitenland wordt geïmporteerd, Het college van B. en W. op Texel heeft alle moge lijke moeite gedaan om dever- rking eiste medewerk van Den Haag te verkrijgen, omdat B. en W, er van doordrongen waren, dat hier mede het belang van de Texelse vissers in hoge mate werd ge diend. Eind Maart worden de machine onderdelen uit Noorwegen ver wacht en men hoopt nog deze maand met de productie van het vismeel te kunnen beginnen. De Texelse vissers gaan hiermee weer een nieuwe periode in. Een nieuwe periode van samenwer king en daaraan twijfelt nie mand ook van opbloei. Het knusse haventje van Oudeschild zal de Texelse vissersvloot be staande uit 11 grote kotters en 20 kleine scheepjes straks nau- WEERSVERWACHTINC Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. HALF TOT ZWAAR BEWOLKT. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Over wegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid Oost. Van nacht bijna overal temperatu ren boven het vriespunt, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. PRIJSVERHOGING 18—20 CENT PER KG? AMSTERDAM, 6 Maart. In opdracht van het bedrijfschap voor suiker hebben sinds gis teren de vijf grote suikerleve ranciers, die ons land lelt, de aflevering van suiker moeten stop zetten, zo verneemt van morgen het A.N.P., dat zich naar aanleiding van geruchten tot de N.V. Centrale Suiker maatschappij ie Amsterdam wendde. Slechts met speciale toestem ming van het bedrijfschap mo gen deze suikerfabrikanten aan enkele industrieën, die zonder suiker niet verder zouden kun nen werken, zoals chocolaterie- en suikerwerkfabrieken, die voor de export zijn ingescha keld, nog suiker afleveren. Grossiers e.d. mogen echter wèl suiker afleveren. Naar wij vernemen zou deze maatregel niet op distributie wijzen, maar op een komende prijsverhoging. Deze prijsverhoging zou tus sen 18 en 20 cent per kg be dragen. Aanbesteding H.H. WAARD Dezer dagen werd het timmerwerk aanbe steed ten behoeve van de heer Geldemeijer alhier, n.l. de ver bouwing van een winkel werk plaats-garage tot woning-winkel werkplaats. De volgende heren hadden in geschreven: P. Dekker f3492.85, L. Kamp f3519.—, A. J. de Ko ning f3775.C. Botman f4070, Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, de heer P. Dekker. ALKMAAR 5 Maart 4 Paar den. 79 koeien 5001130; prima kwaliteit 2.701.80 p. kg; overige soorten 2.40—2.50 p kg; 312 nuch tere kalveren 2560; 5 vette schapen 100130; 329 varkens, vleesvarkens 1.641.67; spekvar- kens 1.621.65; lichte varkens 1.601.64; zeugen 1.501.56. De aangevoerde koeien overwegend van prima kwaliteit zijn vandaag betrekkelijk vlug verhandeld en wel, tegen hogere noteringen dan verleden week. Een der oorzaken van de meer dere animo is wel het feit, dat verscheidene slagers nu reeds beginnen uit te zien naar een prima dier voor de komende feestdagen en wanneer zij menen geschikt te kunnen slagen, tot koop besluiten en het dier tijde lijk opstallen. Liggen de noterin gen voor de mindere soorten ogen schijnlijk beduidend lager (max. f 0.30 per kg), het slacht-resul- taat wijst wel uit, dat het kopen van prima dieren toch voordeli ger is. Er was een ruime aanvoer van nuchtere kalveren. Bij even hogere noteringen was er toch een vlugge handel. De vocnr de vorst bestemde dieren (de lichte kalveren dus) komen uitgebeend op f 1.90f 1.95 per kg de zwaar dere kalveren van f 2f 2.05 per kg. Het aantal varkens, gelijk aan dat van verleden week, overtrof de vraag wel enigszins. De be hoefte aan varkensvlees, vooral voor de worstfabrieage, is n.l. in deze tijd niet zo groot. Vandaar de trekkende handel met ver laagde prijzen, die hierboven ge geven zijn met korting op het levende gewicht. ALKMAAR, 5 Maart. Aardapp. kl. bi. Eigenheimers 7.5012; Witlof 18—37; Rode kool 6.50— 18,10; Savoye kool 611; Groene kool 728; Spruitkool 3058; Boerekool 24.5040.50; Spinazie 1.04—1.09; Andijvie 62—82; Rode bieten 6—7; Winterpeen 4—8.10; Uien 24; Prei 829: Soep 5 13 per 100 kg. Appels: Glorie v. Holland 32; Present van Enge land 38 per 100 kg. Peren: Gie- ser Wildeman 41 per 100 kg BEEMSTER, 5 Maart. Witlof 21—38; Rode kool 8—21; Witte kool 5.50—6; Savoye kool 0—11: Spruitkool 3161: Boerekool 34 —41; Andijvie 76: Gare Bleten -14; Winterpeen en 1328; Uien 4—8; Was- peen 13—28; Uien 2—3,80, Nep 6; Prei 10—20 per 100 kg. Appels: Brabantse Bellefleur 1317: Bramley Seedling 7—20; Goud- reinette 14—38 per 100 kg,; Jo nathan 2458; Laxton Superbe 1329; Present van Engeland 14 —46; Zoete Campagner 16—40 per 100 kg. Peren: Winterjan 29 —47 per 100 kg. WARMEINH U1 ZEN 6 Maart Uien 2.90; grove 3; gele kool 6 —7.70; witte kool 5.505,60; ro- de kool 6,5019.40. LANGENDIJK, 5 Maart. 6000 kg uien 3.303.90, grove 33,40; 6000 kg rode kool 6.5021.20; 22000 kg gele kool 68.70; 0000 kg Deense witte 5.506,10; 1750 kg gele kool doorgedr.; 750 kg witte kool doorgedr. welljks kunnen bergen, althans een grotere drukte moeten ver werken. Want het zal nu niet langer nodig zijn, dat Texelse vissers hun toevlucht elders zoe ken. DE OPBOUW VAN ARNHE Onvermoeid c men voort 1 het opbout van de tijdens genadeloze st om Arnhem i woeste stads deelten en 1 de restaur van de gesch den histoids bouwwerken, de overzichts zien we links St. Eusebiush welke in rest ratie is, in midden het F van Bewarinc, rechts de S Walburgisker Na een zitting, om half vier r Buitengewone rechtbank, teg Küller een gel den hechtenis. Hjj achtte w< genu bewezen, aoor het bewei ren van een m stenares haar b ster heeft uitg« in strijd heeft strekking van d bij de Centr: lvunst haar op de uitoefening tot Juni 1951 b Mevr. van Aj ten laste geleg 1949 de roman had geschrever onder het pse Hulshof. Het b 1 airulietoestaiide deed daar veel Uit het verhooi staan dat zij .April 1948 in C waar haar zoo ambtenaar is. I zouden haar d< Engeland die „Annie Koster" ter hand zijn mevr. v. Amme voor een romar ben laten schi schoondochter i B. van Ami sclirijfsterstalen schoondochter z hebben ontdekt manuscript had zij het hebben j na het door Sti gegeven en aid zoeking door d De Justitie si zoek in naar .u5 ontdekte dal er vrouwen van d land woonachtig schoondochter h over de rechte: Curacao ontken hebben geschre Wel had zij aan gewerkt, n er door mevr. zoveel verande: bracht die niet opvattingen en overleed op 7: Nijmegen dr. oud-directeur v scum voor Oud; den en een der het oudheidkun zoek; overleed op te Hilversum pr ning Wzn„ oud paedagogiek aai siteit te Utrecht zal de hoofdii K.L.M., Jhr. rar Wittert van Hi April in milita: bi.i de staf van militair vlieger 1 tijd te Soesterl record. Tijdens commandant va: oorlogsbasis bij aan vele oorioi de Pacific deel; zal namens hi bond op 24 Ap: Plechtigheid ee: gelegd op het Willem I in de Delft; is in Amstei Hercnmodebeur: eerste in Scpte omzet van een Den Haag de voor Woninginr meldt de Sta: 1951 geen ges! vastgesteld vooi de gebbe. IN HET VOLC Voor het volg de data voor ini voetbal tegen B bepaald: 25 November België; 6 April derland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2