Wat is de vrijheid ons waard? Frankrijk verloor in de oorlog grotendeels zijn koelcapaciteit Primaat van Polen heeft regeringsvicarissen erkend Van Alle Dag OP VREDEHOF EUROPA'S EENHEID GROEIT.... Geen Europeaan kan meer afzijdig zijn RADIO Toegevendheid - waarom? Maar laat thans weer indrukwekkende cijfers zien De Franse koude-industrie Programma hockey- kampioens- wedstrijderi BEURSOVERZICHT PAGINA 4 DINSDAG 6 MAART 1951 Terwijl wij in Nederland in de afgelopen week rustig bleven uitkijken naar de komst van een nieuwe regering, was er op het internationale terrein veel te doen. Maar uit gesprekken, die men soms opvangt, lijkt het wel eens, alsof wij eerst moe ten wachten op onze nieuwe ministers om dan eens verder te zien wat er buitenshuis gebeurt. Die rustige tijd van afzijdig heid is echter voorbij. De wereld is niet rustig meer. Was bij vroegere oorlogvoering bijna elk land groot in een schier onme telijke wereld, thans is zelfs de wereld klein geworden. Was nog niet zo lang geleden de Hollandse waterlinie een vrijwel onneembare versperring, thans is de Atlantische Oceaan dit niet meer.... Deze ontwikkeling zou op zich zelf niet verontrustend zijn, wanneer de volken de tijd had den om zich aan de veranderde toestanden aan te passen. Maar aangezien de wereld verdeeld is in twee kampen, die. naar het lijkt, elkaar hoe langer hoe min der kunnen verdragen, is die tijd er niet. Daarbij is het on mogelijk om niét tot een van beide kampen te behoren, al thans in deze hoek van de aar de. En dit heeft altijd zijn ge volgen, welke in het binnenland voelbaar worden. De groeiende onveiligheid maakt overal snelle internationale maatregelen nood zakelijk. die de binnenlandse huishouding van elk volk in de war kunnen sturen en die des te dieper ingrijpen naarmate de staatshuishouding een zwakke grondslag heeft, zoals o.a. in Nederland het geval is, kabinets crisis of niet! Hier liggen tot dusverre ongekende moeilijk heden. welke op hun beurt de oplossing van deze kabinets crisis ernstig in de weg staan. In zulk een tiid regeringsverant woordelijkheid te dragen is een zeer ondankbare taak: daar zit voor geen enkele partij propa ganda in. In het bovenstaande liggen voor sommige staatslieden dan- ook de beweegredenen voor hun streven naar een snellere ont wikkeling van een verenigd Europa. Het denkbeeld is: ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid voor de gemeenschappe lijke vraagstukken. Men her innert zich dat in Augustus van het vorige jaar door Churchill deze idee werd geopperd toen hij voor de algemene vergade ring van de Raad van Europa te •Straatsburg het woord voerde. En het is dezer dagen opnieuw aan de orde gekomen bij de be sprekingen van de plannen der Franse ministers Pleven en Schuman inzake het gezamen lijke Europese leger en de Euro pese grondstoffenverdeling. Wel iswaar is men het er in politieke kringen over eens, dat de ver wezenlijking der Europeese idee PROGRAMMA WOENSDAG 7 MAART HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.18 gram. muz.; 8.00 nieuws; 8.15 gram. muz.; 8.18 „Onder ons gezegd": 8.23 gram. muz.; 8.50 voor de huisvrouw; 9.00 gram. muz.; (9.309.35 wa terstanden); 10.00 schoolradio; 10.20 kookpraatje; 10.35 voor de vrouw; 11.00 gram. muz.; 12.00 dansmuziek; 12.30 land- en tuin- bouwmededelingen12.33 voor 't platteland; 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 Metropole orkest en solist; 13.50; gram. muz.; 14.00 gesproken portret; 14.15 jeugd- concert; 15,00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 15.50 pianorecital; 16.00 voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 gram. muz.; 17.45 regeringsuit zending: W. A. Braasem: „Oude wijsheid uit de Batakse bergen"; 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 actualiteiten; 18.30 Radio- Volks Universiteit: Prof. R. W. Broekman: „De Levensverrich tingen van de menselijke geest: Groei"; 19.00 „De strijd om het nationale inkomen", causerie; 19.15 gram. muz.; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws 20.05 politiek comment; 20.15 amusementsmuz.; 20.40 „De ivoren toren", hoorspel; 22.10 pianorecital; 22.45 „Proble men rond de voeding", causerie; 23.00 nieuws; 23.15 orgelspel; 23.3524.00 gram. muz.; HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws; 8.18 gewijde muz.; 8.45 gram. muz.; 9.00 voor de zieken; 9.30 gram. muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 gram. muz.; 11.15 „De grote vraagbaak voor iedereen", hoor spel; 11.55 gram. muz.; 12.00 so praan en piano; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.29 Zigeu nerkwintet; 13.40 gram. muz.; 14.00 klein-strijkorkest en soliste; 14.30 gram. muz. 14.45 voor de meisjes; 15.00 jeugdconcert; 16.00 gram. muz.; 16.15 voor de jeugd; 17.30 lichte muz.; 18.00 amuse mentsmuz. 19.00 nieuws en weer berichten; 19.15 voor de jeugd; 19.30 gram. muz.; 19.40 radio krant; 20.00 nieuws; 20.05 com mentaar familiecompetitie; 20.15 Negro-Spirituals; 20.30. Lijdens overdenking; 21.00 strijkkwartet; 21.25 gram. muz. 21.35 salonor kest; 22.10 pianorecital; 22.25 vo caal ensemble; 22.45 avondover denking; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gram. muz.; BRUSSEL 324 m. 12.32 causerie; 12.35 operamuz.; 13.00 nieuws; 13.15 amusements muz.; 14.00 gram. muz.; 14.30 schoolradio; 15.45 gram. muz.; 16.00 kamerorkest en solist; 17.00 nieuws; 17.10 gram muz.; 17.30 voordracht; 17.40 twee piano's; 17.50 boekbespreking; 18.00 pianorecital; 18.30 voor de soldaten 19.00 nieuws 19.30 koor zang; 20.00 omroeporkest; 21.00 actualiteiten; 21.15 ethnische muz. 22.00 nieuws; 22.15 lichte muziek; 23.00 nieuws; 23.0524.00 ver zoekprogramma. BRUSSEL, 484 m. 12.05 lichte muz.; 13.00 nieuws; 13.10 gram. muz.; 14.30 operamuz. 16.30, 17.10, 17.45, 18.30, 19.00, 19.20 en 19.40 gram. muz.; 19.45 nieuws; 20.00 gram. muz.; 20.15 Symphonieorkest en solist; 21.30 gram. muz.; 22.00 nieuws; 22.15 jazzmuz.; 22.45 gram. muz.; 22.55 nieuws; 23.00 gram. muz.; 23.55 nieuws. nog ver af is, maar men acht het toch niet uitgesloten, dat de omstandigheden de Europese lan den eens zouden kunnen dwin gen in de richting van de Euro pese eenheid. Het is nu eenmaal zo, dat het ontstaan van grotere eenheden dan de bestaande zelfstandige landen uitermate moeilijk is langs de weg van onderhande lingen. De waarheid hiervan wordt aangetoond door de her haaldelijk optredende belemme ringen bij de pogingen om tot de Benelux te komen. Men ziet het ook aan het telkens opnieuw ontstaan van in- en uitvoer- moeilijkheden, ondanks het stre ven naar vrije handel. Met de Atlantische verdediging zou het zeker net zo gegaan zijn, wan neer de onontkoombare nood zakelijkheid niet tot snelle over eenkomst had gedwopgen. Een verscherping van de strubbelingen tussen Oost en West zou ten slotte wel eens zo'n dwingende reden kunnen worden, omdat een verenigd Europa, zonder grensbelemme- ringen en met gemeenschappe lijke beschikking over de pro ducten van landbouw, mijnbouw en industrie, een veel grotere kracht zou kunnen opleveren dan door de afzonderlijke staten tezamen worden opgebracht Is deze grotere eenheid er een maal. dan zal zij ook in meer normale tijd haar nut afwerpen. Verscherping Van zulk een verscherping-in de verhouding tussen Oost en West heeft de afgelopen week wel het een en ander te zien ge geven Hierop doelen wii onder meer in de aanhef van dit over zicht. Het btiikt op de eerste plaats uit de zeer onvriendelijke uitlatingen van Stalin, niet al leen jegens de Verenigde Sta ten. maar wat zeer de aan dacht heeft getrokken in het bijzonder jegens Engeland, ter- wel Engeland iuist een over het algpmeen matigende invloed heeft trachten uit te oefenen en de nogal vastberaden Ameri- kaanse politiek sedert het begin "an de oorlog in Korea. Op Stalins beschuldigingen Is van de andere ziide weer een nieuwe opsomming van ver wijten aan het adres van de Sovjet-Unie gevolgd. Vlak daar op werd van Amerikaanse zijde de sterkte der in Korea strijden de troepen bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat deze sterkt» veel groter is. dan men ooit gedacht had dat zij worden zou. Ongeveer tegelijk daarmede be sloot Washington het aantal der Amerikaanse troepen in Europa meer dan te verdubbelen en worden nog méér divisies in uit zicht gesteld. Daarnaast is het duidelijk ge worden. dat de ongewone reis- drukte van Amerikaanse diplo maten. die in de laatste tijd overal ter wereld opduiken, reeds heeft geleid tot niet ge ringe versterking van het anti communistische blok. Inderdaad: Vastberaden politiek. Het Ame rikaanse dagblad „The New- York Times" schreef in dit ver band zelfs van een „diplomatiek offensief" der Verenigde Staten. Er zijn in Amerika, waar sedert Eisenhouwers rondreis door Europa een grot deel der repu blikeinse partij mede de politiek van Truman steunt, zelfs al stemmen opgegaan om een eventuele aanranding van Joego slavië regelrecht aan de Sovjet- Unie ten laste te legggen, ook als de aanval zou geschieden door b.v. Roemenië, Hongarije of een andere staat behorende tot de Russische invloedssfeer. Zb ver is het nu nog wel niet, maar tekenend is het zéker. En de AmerikaansEngelse vloot- oefeningen in de Middellandse Zee op dat ogenblik zullen ook wel weer niet geheel toevallig hebben plaatsgehad. Vergeten wij tenslotte ook niet d£ onlangs gehouden proe ven met atoombommen in de Amerikaanse staat Nevada.... Het is geen wonder, dat som mige waarnemers d,e Ameri kaanse demonstratie wat beang stigend vinden. Maar het is evenmin een wonder, dat de Sovjet-Unie van al deze dingen wat onder de indruk schijnt. Mocht dit laatste inderdaad zo zijn, dan is er voor die angst gèen reden maar dan zou reeds veel gewonnen zijn. Wanneer men voelt een tegenstander niet aan 'te kunnen, is de bereidheid tot redelijk onderhandelen altijd groter en daardoor wordt de kans op bestendiging van de vrede gunstiger De enige vrees, die dan nog rest, is die voor verslapping der waakzaamheid. De Amerikanen hebben er des noods twintig jaar mobilisatie voor over als de veiligheid er mede kan worden gediend, heeft generaal Bradley verklaard.... Zo kan, wat deze week ge beurde in het internationale vlak van vérstrekkende beteke nis zijn, ook voor onze binnen landse aangelegenheden. Maar de verscherping in de verhou ding tussen Oost en West be hoeft het oorlogsgevaar zeker niet te hebben vergroot. Zij kan zelfs de inleiding worden tot een betere verstandhouding. En dit moet ook ons. in Nederland, iets waard zijn! Wij zullen er ons dan ook mede vertrouwd moe ten maken, dat de bevrediging van onze behoeften voorlopig afhankelijk zullen zijn van de eisen der internationale veilig heid. Daar zal geen enkel kabi net iets aan kunnen veranderen. Regeren za] in de eerstkomende tiid minder dan ooit het werk zijn van politici, die naar de volksgunst dingen. AUDAX Op de Boulevard te Vlissingen verrijst thans de nieuwe zee vaartschool voor koopvaardij-officieren, welke de naam „De Ruyterschool" zal krijgen. Het betonskelet is bijna gereed. In 1952 hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. (K.N.P.). Volgens hef Zwitserse persbureau Kipa, dat in zijn berichtgeving over Polen meestal zeer betrouwbaar is, zou de primaat van Polen, Mgr. Wyszinsky besloten hebben om de kerkelijke jurisdictie te verlenen aan de geestelijken, die door de regering zijn aangewezen om de vijf kerkelijke gebieden van het Oder-Neisse-gebied te besturen. Deze vijf geestelijken wer den zoals bekend door de regering aangewezen, nadat zij de vijf Apostolische Administratoren, door de H. Stoel benoemd, had uitgewezen. De moderne economische samenleving vereist voor het be waren en vervoeren van levensmiddelen, of zij van dierlijke of plantaardige aard zijn, steeds meer het gebruikmaken van de koeltechniek. Het steriliseren door middel van hoge ver hitting heeft inderdaad tal van bezwaren: de vitaminen wor den verwoest, het „verse" gaat van de levensmiddelen af en krijgen deze een typische „inmaak"-smaak, enz. Gezien de belangrijkheid van zijn landbouw-productie en van de levens middelenhandel met zijn overzeese gebiedsdelen en het buiten land, heeft Frankrijk een grote behoefte aan een gezonde en krachtige koude-industrie. De capaciteit van de bestaande koelinstallaties (uitgezonderd de haveninstallaties speciaal voor de visserij, de schepen met koelruim en de huishoudelijke apparaten), werd ongeveer een jaar geleden geschat op 430 millioen koude- eenheden per uur, die als volgt waren verdeeld 45 millioen voor openbare op slagplaatsen; 57 millioen voor ijs fabrieken; 148 millioen voor landbouw-industrie-diepvries-in- stallaties; 90 millioen voor koel installaties in gebruik van de levensmiddelenhandel; 90 mil lioen voor diverse handelsdoel einden. Van deze organisatie wordt het grootste deel ingenomen door de koel-pakhuizen; zij verzorgen de voortdurende aaneenschake ling van de z.g. „koude keten". Er zijn negentig van deze koel- pakhuizen met een totale capa citeit van 565.000 kubieke meter, welke zeer ongelijk over het land verdeeld zijn. Terwijl b.v. het departement van de Seine een capaciteit van 41.032 kubieke me ter heeft, bedraagt deze voor het departement van de Oise slechts 102 kubieke meter. Over het algemeen zijn de grote steden en havens veel beter ingericht dan de landbouwstreken. Aan de uitbreiding van de capaciteit wordt hard gewerkt. Veel werd reeds gedaan ter bevordering van het gebruik maken van de koelmethode voor het conserveren en vervoeren van vruchten en groenten, waarvan Frankrijk een belangrijke produ cent is. Vier koelstations doen tevens dienst als opslagplaats. En, terwijl er vóór de oorlog slechts één koelhuisstation "voor fruit be stond, zijn er thans minstens elf in werking; deze stations zorgen niet alleen voor het bevriezen van de vruchten en groenten vóór hun verzending, maar ook voor het sorteren en verpakken ervan, want, zoals men weet, zijn de handelaren bijzonder gesteld op gelijksoortige partijen. Het sta tion van Tournon verzekert in 'n straal van 250 kilometer het drai neren van de productie van win terappelen en peren. Vooral voor het vlees moet nog veel gedaan worden. Wat de in voer van bevroren vlees betreft, die op het ogenblik zeer aanzien lijk is, waren na de eerste we reldoorlog sommige havens, zoals Le Havre, uitstekend uitgerust. Maar behalve dat deze vaak zware schade hadden geleden door de bombardementen van de laatste oorlog, zijn de eisen, waaraan zij nu moeten beantwoorden, geheel anders dan dertig jaar geleden. Op het ogenblik is de Franse vleesproductie ruimschoots vol doende om aan de behoefte van het land zelf te voldoen en is het dus zaak de productie-centra van koelinstallaties te voorzien. Al zijn er inderdaad particuliere abattoirs die koelkamers met een totale capaciteit van 45.000 ku bieke meter hebben overigens een zeer onvoldoend cijfer toch zijn er teveel openbare abattoirs die er geheel van verstoken zijn. Wat de melk betreft, is er nrae- tisch eeen boerderii die iets van een koel-uitrustinsr bezit. Welis waar is dit tekort hier niet zo ernstie ais bii het vlees. Door de boter- en kaasfabricatie. die in Frankriik een zeer erote plaats inneemt, kan het seizoens-over- schot aemakkeliik weceewerkt worden; inderdaad hebben de melk- en kaasfabrieken de mo gelijkheid om voorraden on te slaan, verhoord door toenassine van de koeltechniek. Ook de kwestie van het ver voer is even belangrijk als van de opslagplaatsen. In 1939 be schikte het Franse moederland over 3800 koelwagons; in de oor log werden vele hiervan verwoest en waren er in 1946 nog slechts 2800 over; na 1949 is dit getal weer gestegen tot 5000. Boven dien werden voor het wegvervoer vrachtauto's gebouwd met isole rende wanden en aanhangwagens voor tractoren die voorzien waren van een koelapparaat. Wat het transport over zee be treft, bezat Frankrijk in 1949 al 16 bananenschepen met een totale capaciteit van 73.000 kubieke meter; 9 koelschepen met 36.000 kubieke meter en 24 „gemengde" schepen, welke een gedeelte van hun ruimen hadden ingericht met een koelsysteem van 13.000 ku bieke meter. Sindsdien zijn er nog andere eenheden bijgekomen. Het programma voor de wed strijden om het Nederlands kam pioenschap hockey heren is als volgt samengesteld: 11 Maart: HHYCDKS en VoloGroningen; 26 Maart (2e Paasdag): DKSVenlo; 1 April: DKSGroningen: 8 April: Venlo HHYC en GroningenDKS; 15 April: DKS—HHYC en Gronin genVenlo; 22 April: Groningen —HHYC en Venlo—DKS: 3 Mei: (Hemelvaartsdag): HHYCGro ningen; 6 Mei: HHYCVenlo. In dit geval heeft de Primaat van Polen van de volmacht ge bruik gemaakt, die door de H. Stoel in 1945 aan Kardinaal Hlond z.g. werd verleend. Hij zou tege lijkertijd de gelovigen hebben aangespoord om aan deze geeste lijken hun vertrouwen te geven. Door deze daad zou de Primaat van Polen een bewijs geven, dat de berichten, als zouden er onder deze vijf geestelijken zijn, die in feite geen priester waren, hebben tegengesproken. De Primaat van Polen heeft door dit geschil op deze wijze op te lossen waar schijnlijk willen voorkomen, dat het in de strijd tussen Kerk en Staat hard tegen hard zou gaan. Hij heeft misschien gemeend op deze manier nog veel te kunnen redden. Het is inderdaad moge*, lijk, dat zo voor de Kerk veel moeilijkheden en veel conflicten VRIJ VAST SLOT! AMSTERDAM, 5 Maart. Vandaag zouden de laatste kavels van de vorige week aangekon digde effectenveiling verhandeld worden. Inmiddels is echter een nieuwe executieverkoop aange kondigd. Ook ditmaal is het een vrij omvangrijke verkoop, met merendeels Indonesische fond sen. Vandaag was de stemming prijshoudend en kwamen de bie dingen op de veiling vrijwel over een met de officiële noteringen. De Beurs zelf opende zeer stil en lusteloos. De handel had aan vankelijk zo goed als niets te betekenen. Na midden beurstijd ontstond er echter wat meer vraag, die weliswaar niet tot ex orbitante prijsstijgingen leidde, maar wel een goed prijshoudend slot veroorzaakte. Olies sloten op 312Vi (310VU, Unilever en Philips avanceerden circa 1 punt, AKU's waren op 180 (177) zelfs vast. Ook de incou rante industriemarkt toonde zich goed prijshoudend. Voor de cultuuraandelen was de stemming licht verdeeld. HVA opende op. 113%, maar wist zich te herstellen tot 116, dus 1 punt hoger dan Vrijdag, Amsterdam rubber moest een punt prijsge ven, Deli Mij. was nauwelijks prijshoudend. Aandelen algemene exploratie blijven de aandacht trekken. De koers steeg met niet minder dan drie punten. Van de Scheepvaartafdeling kan weinig belangrijks gemeld wor den. De beleggingsmarkt was een fractie luier. Amerikanen waren evenals Wallstreet, licht in reactie worden vermeden. Aan de andere kant mag men zich echter niet ontveinzen, dat deze stap zeer grote gevaren met zich mee brengt. Het houdt namelijk in, dat de communisten met de uit wijzing van de Apostolische Ad ministratoren een succes hebben geboekt, dat als stimulans kan werken voor nieuwe pogingen. Onmogelijk is het 'dus niet, dat als gevolg hiervan in de naaste toekomst nog andere slagen de Kerk zullen treffen. Consequenties. De nieuw benoemde Vicaris sen-Generaal, die nu ook de ju risdictie zouden hebben verkre gen van de Primaat van Polen, zullen wel alles in het werk stel len om te verhinderen, dat er weerstand wordt geboden aan 't communistische regime, terwijl zijzelf zich natuurlijk in alles zullen voegen naar de wensen van de communistische regering, die hen in dit ambt heeft aange steld. Alleen de toekomst zal kunnen uitmaken of deze stap van de Primaat van Polen gun stige of ongunstige gevolgen heeft gehad. Een ding is echter zeker, dat de priesters, die zich aan de kant van de regering stellen, hierin een bevestiging zien, dat zij on gestraft op deze weg kunnen doorgaan, afgezien van het feit, of zij al dan niet de communisti sche ideeën aanhangen. LICHTFLITSEN 12'/* JAAR Lichtbakens, Lichtflitsen en Bond Zonder Naam, het zijn drie zaken, die nauw aan elkaar ver bonden zijn. De radioluisteraar, die tot zo vele goede dingen en gedachten werd opgewekt in de achter ons liggende jaren, vond altijd in Lichtflitsen, het kleine, kernachtige orgaan van de Licht bakens van H. de Greeve, dat te vens de spreekbuis was van de Bond Zonder Naam, de aange kondigde acties nog eens uitvoe rig besproken. Men kon zich al tijd nog eens bezinnen op het ge sproken Woord, dat eeuwige waarheden onder ons bracht en steeds weer opnieuw het evan gelie van de liefde predikte. Voor velen is dit weekblad inderdaad een lichtflits geweest. In verband met het twaalf en een half jaar bestaan van het weekblad, werd een speciaal nummer uitgegeven, waarin o.a. Prof. Veraart zijn waardering uitspreekt en een doopsgezind predikant pleit voor de samenwerking tussen alle Christenen. Een nummer, dat we zeker wel in de aandacht van onze lezers mogen aanbevelen. EEN ONTGOOCHELEND RAPPORT Het was wel een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat, toen Zaterdagmorgen op de Partnraadsvergadering van de K.V.P. de kwestie van de classi ficatie aan de orde "kwam, aan het eind van het debat een col lega mededeelde, dat het ook in deze discussie zoveel besproken rapport-Kruijt over deze kwestie juist in de Zaterdagbladen was gepubliceerd. Dat de classificatie 'kelf op deze bijeenkomst aan de orde kwam, was natuurlijk geen toe valligheid, want we' kunnen ge rust zeggen, dat deze kwestie, welke voóraj het platteland zeer hoog zit. een traditionele schotel is op het menu van een Partij raadsvergadering. Bij de door de kringen ingediende voorstellen ter behandeling in dit hoogste college van de Partij, ontbreekt de wens om tot afschaffing van de classificatie te komen wel nimmer. Ook ditmaal hadden verschil lende afgevaarigden nog eens in de brede betoogd, hoe onrecht vaardig deze classificatie, vooral voor het platteland, werkt en was met aandrang gevraagd bij de Kamerfractie er op aan te dringen deze grief nu eens weg te nemen. Natuurlijk werd daar bij ook geklaagd over het feit, dat het rapport van de door minister Joekes benoemde com- missie-Kruijt over deze materie en al lang verschenen was, nog steeds niet door de regering ter publicatie was prijsgegeven. Maar toen vele afgevaardigden hun hart over dit alles nog eenis hadden gelucht en ook voorzitter Andriessen dit rapport nog eens dankbaar had aangegrepen om de ongeduldige afgevaardigden nieuwe hoop te geven, kwam de journalist met de hierboven reeds vermelde mededeling er aan toevoegende, dat hij zou zorgen, dat de couranten met dit rapport de leden van de Partij raad zo spoedig mogelijk bereik ten. Toen echter deze nog al rekbare termijn was verstreken, was de Partijraad al weer op een ander agendapunt overgegaan, maar nadat men van de korte inhoud van het rapport kennis had genomen, ging er een dei ning van verontwaardigd gelach door de Zaal. Want de ijjhoud van het rapport was wel in hoge mate teleurstellend en werkte vooral in deze bijeenkomst ont goochelend. Inplaats van afschaffing van de klassenaftrek voor kleine ge meenten, stelde de commissie- Kruijt voor bij de bestaande vier klassen er nog één aan toe te voegen, zodat het euvel eerder vermeerderd dan verminderd werd. Gelukkig voor de vlotte afhandeling van de agenda kon echter op dat moment niet meer op de classificatie worden terug gekomen, maar toch moest dé voorzitter de vergadering er op- wijzen, dat er nog andere belang rijke punten aan de orde waren dan de classificatie en het daar om niet aanging, daarop nu alle belangstelling te concentreren. Want daar leek het een moment op. Meni zag de afgevaardigden in groepjes druk gebogen over de courant en luide hun teleur stelling en ontgoocheling ten beste geven. Voor het op dat moment aan de orde zijnde punt van de agenda was ineens alle aandacht weg. Intussen, hoe teleurgesteld de plattelands-afgevaardigden ook waren, dit rapport toont toch wel weer opnieuw aan, hoe moei lijk deze kwestie is en voor de classificatie toch ook nog wel andere argumenten zijn aan te voeren, dan op de dorpen meest al geschiedt. De commissie-Kruijt heeft ver schillende becijferingen gegeven die toch wel aantonen, dat het platteland bij verschillende uit gaven goedkoper is. Intussen lijkt de zaak bij nadere beschouwing voor de tegenstanders van de classificatie niet zo hopeloos, als de eerste lezing van het rapport zou doen verwachten. De commissie erkent, dat wan neer men grotere kinderen neeft, die in de stad naar school moe ten, de voordelen belangrijk minder worden. Zij stelt daarom voor de loonaftrek geringer te doen zijn, naarmate het inkomen hoger is. En bij een inkomen van ƒ4500.per jaar zou de com missie de loonaftrek geheel wil len laten vervallen omdat iuist bij deze inkomens de voordelen van het platteland zo goed als geheel door andere noodzakelijke uitgaven worden gecompenseerd. Of deze loongrens van ƒ4500. alle tegenstand tegen de classi ficatie zal breken, betwijfelen we. Maar in elk geval, als de regering in dit opzicht het rap port-Kruijt overneemt, is toch aan een zeer ernstige en reële grief tegen de classificatie vol daan. En wellicht is er voor de Kamer nog wel aanleiding om die loongrens van ƒ4500.nog iets te verlagen. J. H. FEUILLETON door JEAN REMY 13) Hij schudde het hoofd: „En dan te denken, dat Jacques en ik dachten hier helemaal alléén te zijn...." Ze zag in haar gedachten neef Pons. nicht Sarah de Davenay's, Etienne Bernard en dan nog het jonge paar. Ze schoot in een vrolijke lach. „Werkelijk, zocht u hier de eenzaamheid?" „Ja, maar als ze hier allemaal zijn als u, dan is dat toch beter dan eenzaamheid." „Ze zijn niet allemaal als ik," antwoordde ze snel en op wat ernstige toon, „maar ze zijn wel allemaal erg aardig." Weer onstnapte de kleine man haar en liep op de vliegenier toe, die hem opving en hoog in de lucht optilde. „Is dat heerlijk hoopje mens van u?" Huguette schudde ontkennend het hoofd en voegde er nog aan toe: „Nee, dat is de baby van Madeleine." „En wie is Madeleine?" „Dat is mijn vriendin," zei Huguette, „de bewuste, vriendin van tante Francoise." ,En waar is tante Francoise zelf? Ze is toch ook hier. zou ik denken." „Nee," zei Huguette kalm. „het schijnt dat ze in Engeland is." Nu scheen de jonge man wel erg onthutst. „Ook wat moois," zei hij meer eerlijk dan beleefd, ,,wat doen jullie dan allemaal hier?" Het antwoord kwam op de zelfde manier. „Wat ik hier doe, ook een vraag! Wat u zelf hier wilt doen. Ik ben hier op vacantie, omdat het zo heerlijk hier is." „Daar twijfel ik niet aan," zei hij vriendelijk, „maar die ande ren, wat doen die dan hier?" Huguette kreeg een ondeugen de inval. „Die anderen? O, die zijn dol graag hier en die dogp net als ik: de keuken, het huishouden.." In haar opzet hem te overbluf fen, slaagde ze wel zeer goed. „O, je bedoelt met die anderen de bedienden?" „Neen," zei ze met voorge wende waardigheid, „de bedien den zijn met betaald verlof. Wij vormen een werkgemeenschap. Het zijn mensen als u, vrienden van tante Frapcoise en vrienden van haar vrienden en we ver delen het werk. Er zijn nog een paar onbekenden, die vanochtend gekomen zijn, een jong paartje, hij heet Jacques." Dit bericht scheen de jonge man bijzonder op te luchten. „O.K. Hij is hier. Ik zat ont zettend in mijn rats dat hij nop niet zou zijn aangekomen. Hij is een echte neef!" ,En" vervolgde Huguette, „hii is juist vanochtend met zijn vrouwtje aangekomen." Hij keek haar stomverbaasd aan. Nu vergiste ze zich toch. Jacques was niet getrouwd. „Daar weet ik niets van," zei Huguette, „achteraf heb ik ze nauwelijks gezien. Het is mis schien ook niet uw Jacques. Ik hoorde alleen dat het jonge vrouwtje hem Jacques noemde." „En zij dan," vroeg de jonge man hogelijk benieuwd, „hoe heet zij dan wel?" „Ik weet er verder werkelijk niets van. Hij zei „kindje". Maar als het u zo interesseert dan be gint u maar met ze op te sporen. Ze zijn hier ergens vlak bij het kasteel. Wij konder» beter naar het huis gaan. Ik maak dan voor u wat thee of cacao." Hij juichte verbaasd. „Ja, we hebben hier zelfs cacao. Het is een echt sprookjes kasteel. Neef Pons is uit vissen en miss Sarah zit met haar neuralgie; ik moet er dus zelf voor zorgen." Hij onderbrak haar. Ze amu seerde hem zeer. „Wie is neef Pons?" „Geen idee van. Hij bestuurt het huis en verdeelt het werk." „En niemand weet de ware naam van deze intendant?" „Ik zei u toch u, dat hij neef Pons heet. Etienne Bernard noemde hem zo." Hij wond zich zichtbaar op door dit spel. Ze trok zulke grappige gezichten om zijn vra gen te beantwoorden. „O!" ze ze, „u bent verschrik kelijk met al uw vragen (door hem moest ze eigenlijk er zich rekenschap van geven, dat ze niemand van de leden van het gezelschap kende, dat ze niets gevraagd had, toen ze vanuit de werkelijkheid in dit heerlijk sprookje was terecht gekomen). Ik ben eerst gisterenavond hier aangekomen. Ik weet niet wie Etienne Bernard is. Hij is ver bindingsman en roostert het brood en maakt uitstekende bouillon voor het kind!" Hij kon een lachje niet onder drukken. „Dat is toch minstens een goed signalement. U bent hier dus met een heel gezel schap? En die Jacques die me gezegd heeft, dat we samen al leen hier de kasteelheren zouden zijn!" Zij waren nu om het grote grasveld gelopen en het kasteel vertoonde in al zijn lengte de prachtige voorgevel, badend in zonnelicht. Hij bleef als ver blind staan. Dit overtrof zeker wat hij zich ervan had voorge steld overzee, toen Jacques aan de bemanning van het vliegtuig had voorgesteld met hem op vacantie te gaan. Huguette sloeg de jonge offi cier nauwlettend gade, verrukt over de zichtbare bewondering die op zijn zijn gezicht af te lezen was. Ze voelde zich trots, alsof Vredehof van haar was. Hij vatte tenslotte zijn indruk samen en fluisterde bewonde rend: „Maar het is een echt kasteel, dit landhuis." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4