lIlLCKMANN Al. VIN OER KUIP it tegen houtworm Nadelig saldo koolfondsen ruim 385.000 gulden Het amusementsprobleem in Noordholland Noordhollandse fruittelers in jaarvergadering bijeen PLUSFOUR-PAKJES =1 O WRiJfWAS JAPOMEN-MANTELDAS Een bron „De Noordermarktbond" bijeen Industrieterrein wordt overgedragen Monument voorde Gevallenen Jaarvergadering „St. Barbara" INGEZONDEN „Zij zijn het best op de hoogte met nieuwe cultuurmethoden Marktberichten WONINCRUIL Onze prijzen lachen U toe Algemene Ziekenfondsen de premie van 0.80 per week wordt verhoogd BETER ZIEN... BETER UITZIEN Wij brengen U voor het seizoen O een grote sortering DINSDAG 6 rvlAART 1951 PAGINA 5 NOORD-SCHARWOUDE Zaterdagmiddag vergaderde het bestuur van de Veilingvereni ging „De Noordermarktbond" ten betaalkantore, onder leiding van voorzitter Duyves. Met de witte kool hebben we. aldus spr., geluk gehad, doordat de Ver. Staten op de markt ver scheen en ongeveer 5000 ton heeft afgenomen. Spr. hoopte, dat er nog meer witte kool naar dit land zou kunnen worden ge ëxporteerd. Duitsland heeft zijn grenzen dicht gegooid. Toch was er de laatste dagen weer enige export o.a. van uien. Dit product bracht Zaterdag daarom weer f 3.50 per 100 kg op. Ondanks tegenslag en moeilijkheden moeten we moed houden, 'n Schraal voorjaar kan onze producten ten goede komen. Van de Prov. Commissie was 'n circulaire ingekomen, over de aardappelmoeheid. Het grondon derzoek in het uitzonderingsge bied was gunstig en daardoor is voor dit gebied de regeling 1 op 1 vastgesteld. Van de fam. Jac. Zut was een dankbetuiging binnengekomen voor het verleende pensioen. Van de gemeente Langedi.ik was 'n schrijven ontvangen over het industrieterrein in het uit breidingsplan. De Noordermarkt bond zal 15000 M2 terrein krij gen voor f 5.Der M2 en 258 M moet beschoeid worden. Kos ten f 220.per strekkende Meter. De officiële overdracht zal spoe dig plaats hebben. Er moet di rect f 75.000.worden betaald en de rest in 2 termijnen. De omzet over de maand Febr. bedroes f 386.194.72, tegen f 877.000.09 in dezelfde maand van het vorige jaar. De stand van de koolfondsen was per 1 Jan. '51 als volst: Rode kool nadelig saldo f 396.961.37; witte kool nad. saldo f 152.259.36; gele kool voord, saldo f 163.285.23. Bij het punt voorstellen voor de vergadering van het Centraal Bureau bepleitte men dat zou worden aangedrongen op 'n aan vullende steun van de regering voor de verschillende fondsen. Ciifers die spreken Op 2 Dee. 1950 waren bij de leden van de Noordermarktbond aanwezig 670 wagons rode kool, 420 w. gele kool. 1225 w. d. witte kool. 240 w. uien, 120 w. peen en 15 w. bieten. Van 2 Dec. tot 1 Maart ziin aan deze veiling verhandeld 253 w. rode kool. 74 w. gele kool, 508 w. d. witte kool, 35 w. uien, 3 w. Deen en 4 w. bieten. Per 1 Maart zijn dus nog aan- De sleutels van het Koninkrijk BEEMSTER. Zondagavond werd in hetverenigingsgebouw de film „The Keys of the King dom", „De sleutels van het Ko ninkrijk" gedraaid, die een beeld geeft van het lijden van de Chi nese bevolking. Een verzorgde en aanbevelenswaardige rolprent. Na de Stille Omgang BEEMSTER. Zondagnacht trok ook de parochie St. Jan de Doper van de Beemster ter Stille Omgang. Drie bussen en twee personenwagens vervoerden meer dan 100 deelnemers. Om vier uur werd de omgang gemaakt en om vijf uur de H. Mis bijgewoond. Het bestuur overweegt het vol gend jaar een uur eerder aan te vragen, waardoor ongetwijfeld nog meer pelgrims kunnen wor den gewonnen. W.B.S.V. BLEEK P.S.C.K. TE STERK BEEMSTER. Al na 7 minu ten gaf de W.-rechtsbinnen een mooie voorzet, waaruit P. Ootes zonder aarzelen het eerste doel punt scoorde. Onmiddellijk daar op echter nam de snelle linksbui ten van P.S.C.K. revanche door vanaf de vleugel een hard schot op het Beemster-doel te lossen, dat de bal via de paal in het net deed verdwijnen. De strijd hield een wisselend karakter. Na verloop van een half uur loste Jn. van Etten een schot, waaruit een corner resulteerde. De schermutseling, die hieruit ontstond werd P.S.C.K. noodlot tig. P. Commandeur gaf Beemster opnieuw de leiding (1—2). Na de rust namen de gastheren de touwtjes in handen. Menige aanval liep echter juist naast de staander dood. Zo ging het ook aan de overkant. Na een half uur spelen raakte Ootes geblesseerd, maar toch zag hij vlak voor het einde nog kans zo netjes af te ge ven, dat het voor Timmer een klein kunstje was de Beemster- voorsprong op 13 te brengen. JAARVERGADERING KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ BEEMSTER. Het is in de Beemster al niet anders dan el- g?"-" de belangstelling voor de rt.v.F.-vergadering enis miniem. De heer C. van Baar, voorzitter van de afdeling, had dus recht van klagen, toen hjj het handje vol leden welkom heette. Uit het jaarverslag van de heer Notenbos bleek, dat de afdeling 447 leden telt. In de eerstvolgen de weken zal men tot de oprich ting van een propagandaclub overgaan. Het batig saldo over het afgelopen jaar bedraagt f451.15. De heer H. Roos bracht verslag uit van de vergadering der Sta- tenkring Hoorn, waar de politieke vermoeidheid ter sprake was ge komen; er werd over dit onder werp uitvoerig van gedachten ge wisseld. Pastoor Holtkamp hield ten slotte een zeer interessante inlei ding over de historie van Beem ster en Omstreken, vooral bezien uit het standpunt van een ge- emancipeerde katholiek. wezig 417 w. rode kool, 346 w. gele kool, 717 w. d. witte kool, 205 w. uien, 117 w. peen en 11 w. bieten. Met de afzet van onze stapel producten mag het dus de ko mende weken wel harder gaan als de afgelopen 3 maanden, want zo komen we er niet. Kwam er maar eens 'n behoorlijk afzetgebied!! De gemiddelde prijs voor i rode kool was in de periode van 1 Jan .tot 25 Febr. 1951 f 12.04 per 100 kg,; voor gele kool f 6. en voor d. witte kool f 6.50 per 100 kg. In diezelfde periode werden aan de Noordermarktbond ver nietigd en gedenatureerd voor veevoeder 38.550 kg rode kool; 203.800 kg gele kool en 530.415 kg d. witte kool. (In deze cijfers is geen rekening gehouden met vernietigde kool van afwijkende kwaliteit. Het was dus allemaal goede, voor export geschikte kool) GROTE DEELNAME AAN STILLE OMGANG DE RIJP De deelname aan de Stille Omgang was voor onze plaats zeer groot te noemen. Ruim 190 personen, waarvan 44 fietsers en 29 wandelaars, hadden zich opgegeven en hebben de omgang gehouden. Het bestuur van het Gezelschap de Stille Omgang was zeer tevreden. Alles verliep heel vlot en de regeling in de stad was goed verzorgd. Een woord van lof aan reserve- en gemeen tepolitie. Weer op vaderlandse bodem BERGEN. Na een verblijf van 1V» jaar in de tropen, waar van een gedeelte in Nieuw Guinea is gisteren Gerard Krijgsman per vliegtuig teruggekeerd, Eveneens is na l'/s jaar Dick Boots met de Joh. v. Oldenbarnevelt in de ouderlijke woning teruggekeerd. COMITé GEVORMD WARMENHU1ZEN Dezer dagen kwamen ten Raadfauize alhier bijeen de oud-milit. uit In donesië op uitnodiging van het Comité tot viering van nationale feest- en gedenkdagen. Het doel van deze bijeenkomst was, over te gaan tot oprichting van een comité welke er voor zal zorgen een monument in de gemeente op te richten ter nage dachtenis aan de gevallenen in de oorlog, tijdens de bezetting en in Indonesië. De militairen besloten de werk zaamheden welke vooraf zullen gaan aan de onthulling van het monument, op zich te nemen. Een comité werd uit hun midden ge vormd. Verder zal door hen een beroep op de burgerij worden gedaan in een huis aan huis col lecte. Het ligt in de bedoeling 't monument op de avond van 4 Mei a.s. te onthullen, n.l. op on ze nationale herdenkingsdag. SCHOORL. De R.K. Begra fenisvereniging hield dezer da gen haar jaarvergadering in café „De Bonte Koe" te Catrijp, onder voorzitterschap van de heer Th. Pot. De vereniging telt momen teel 500 leden. Slechts vier be grafenissen behoefden te worden verzorgd. Er is over het afgelo pen jaar een winst gemaakt van f 240.—. De heer Jac. Hof had als dra ger bedankt, in zijn plaats werd als vaste drager benoemd de heer S. Opdam. Als reserve-drager werd aangesteld de heer S. Tim mer. De vergoeding aan de dra gers werd verhoogd van f 3.50 op f 5.—. De penningmeester, de heer J. Dekker, werd herkozen. Tot leden van de financiële commissie voor 1951 werden be noemd de heer J. Polle en M. Praat. De heer Jn. Opdam stelde zich met zijn echtgenote beschikbaar voor het afleggen van overlede nen. Dit werd door de vergade ring zeer op prijs gesteld, hoe wel dit op het ogenblik nog niet tot de werkzaamheden van de vereniging moet worden geacht. Wel zal een en ander door het bestuur worden overwogen. In voorkomende gevallen zullen de leden zich dus rechtstreeks tot de heer Opdam moeten wenden voor het verlenen van deze diensten. Op voorstel van de heer J. Polle zal de vereniging een glasplaat aanschaffen voor be dekking van de lijkkisten. CON ZELO MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT WAARLAND. Con Zelo, dat tegen Reiger Boys uitkwam, wist net op 't nippertje de volle buit binnen te halen. Con Zelo had één invaller, wat al spoedig in de voorhoede merkbaar was. Als de gasten aftrappen gaan ze er meteen vandoor en Waarlands achterhoede moet dan ook alle zeilen bij de mast zetten om doel punten te voorkomen, wat hun goed afgaat. Na 10 min. ontwik- welt Con Zelo een flink offen sief, maar het backstel der Rei ger Boys is uit het goede hout gesneden. Na 25 min. een mooie doorbraak der gasten, de rechts buiten zet goed voor, maar han dig wordt de bal voor de aan stormende speler weggepikt. Rust 00. In de tweede helft wordt het zelfde forse spel gespeeld, waar Con Zelo zich niet eyr? aan kan aanpassen. Toch komt zij meer in de aanval, maar doelpunten blijven uit. Con Zelo dringt nu wat veel naar voren. De gasten zetten een mooie aanval op, een goede voorzet, maar de bal wordt met de hand in het doel geslagen, wat de goed leidende scheids rechter niet ontgaat. Er moet nog 5 minuten gespeeld worden en de stand is nog steeds blanco. Con Zelo blijft nu in de aanval; een gevaarlijk schot wordt corner gewerkt, deze wordt keurig voor gezet, waarvan Wies een dank baar gebruik maakt, om de bal netjes langs de keeper met het hoofd in het net te deponeren, 10, waarmede het einde kwam. Wij ontvingen een lang inge zonden stuk n.a.v. onze beschou wingen over het amusements- vraagstuk in Noord-Holland. Zonder aan de inhoud tekort te doen, laten wij het hier, enigszins bekort, volgen. Mhr, de Redacteur, N.a.v. uw artikel vraag ik mij af; hebt u het wel bij het rechte eind? Ten eerste wat betreft de zogenaamde drankpartijen en losbandigheid, die eruit voort vloeit. Er zal natuurlijk wel eens dit of dat wezen, wat ik ook liefst niet had, maar als u pet heeft over na de oorlog, heeft u de plank mis. In tegenstelling met vroeger 25 jaar geleden kunnen wij het nu wel zonder Eolitie stellen, althans hier, waar s vijf jaar kastelein ben; en dat is een grote verbetering. En zo zal het ook wel bij mijn buren zijn. u js met uw schrijven 25 jaar te laat. Wat het vroeg sluiten betreft: dan gaan de jongelui nog niet naar huis en zoeken ze afgelegen plaatsen op. Dan schrijft u over geen vergunningen meer voor balavonden. Dan gaan ze naar Schagen en andere niet-katho- lieke dansgelegenheden. Wat vi doet is broodroof en de katho lieke caféhouders de nek om draaien. Dan wat betreft het niet toe laten van kinderen onder ge leide, Wij zien ze liever ook niet, maar in de praktijk gaat het zo, dat op de middag van de kermis, als vader of moeder meegewan deld is over de kermis, ze in het café komen; ze gaan dan op het toneel zitten, terwijl de kinderen dansen, Denkt u, dat wij dit zo graag willen; helemaal niet; wij zijn blij als het 6 uur is en de kinde ren weggaan. Het kwaad gebeurt niet in de danszaaal; dus heren, ga niet te ver met uw schrijven. In de stad is nu eenmaal meer gelegenheid tot amusement. Op het platteland zijn er, die het dansen zelfs in de Vasten niet kunnen laten en naar andere plaatsen te ballen gaan. Nogmaals men moet niet alles over één kam scheren; het is hier veel beter dan voor de oorlog. Met dank voor de plaatsruimte W. Jonker, caféhouder Waarland Naschrift Redactie, Wij herinneren ons niet een of ander dorp speciaal in ons arti kel te hebben genoemd; wü wil len gaarne aannemen, dat het in Waarland gaat, zoals het gaan moet. Ons artikel behandelde het probleem in het algemeen en wie een trouw lezer is van onze rechtbankverslagen, zal zich her inneren, dat de Officier van Justitie en de kinderrechter meermalen gewezen hebben op de mistoestanden op het platte land, welke het gevolg zijn van de vele bal-avonden en drank misbruik. De heer Jonker moge dan verklaren, dat in de dans zaal het kwaad niet gebeurt; maar de grondslag ervoor wordt daar wel gelegd, vooral als er, zoals in meerdere gelegenheden het geval' is, drank geschonken wordt of de danslustigen zich van de danszaal naar het café kun nen begeven, om daar de drank te gebruiken, die ln de danszaal niet geleverd wordt. Dat het er vroeger nog veel rauwer naar toe ging, is geen reden, om over de gang van zaken-nu te juichen. Dat wij 25 jaar te laat zijn met onze waar schuwing, zijn wij zo vrij te be twijfelen; wij stellen ons voor, dat onze collega's van 25 jaar ge leden óók wel op de uitwassen van het kermis- en dansvermaak in die dagen gewezen hebben. Over het vroeg sluiten hebben wij gezegd, dat een uniform slui tingsuur voor alle dansgelegen heden door de gezamenlijke overheid moet ingevoerd wor den; dan weten de ouders, hoe laat z(i hun kinderen terug kun nen verwachten. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor katholieke dansgelegen heden. Dat er geen vergunnin gen voor balavonden moeten worden gegeven, hebben wij niet betoogd. Wij hebben slechts ge sproken over beperking van het aantal inrichtingen, waar ge danst wordt; ook hier weeT over de hele linie. Die beperking kan de overheid invoeren, door althans geen nieuwe te verlenen en wanneer een zaak wordt opgeheven, er geen andere voor in de plaats te geven. De aandachtige lezer zal in ons artikel nergens een poging tot broodroof hebben kunnen onderkennen en dat wjj neiging hebben, om speciaal katholieke caféhouders de nek om te draai en, daarvan zijn wij ons ook niet bewust. Als het dansen van kinderen onder geleide voorts oveïal zo onschuldig geschiedde, als de heer Jonker het beschrijft, zou den wij »r geen bezwaar tegen maken; maar hij moet niet den ken, dat het „dansen onder ge leide" overal zo onschuldig is, als hij dat voorstelt Red. N.H.D. Nieuwe telefoonkabel OUDORP. In de kom van het dorp wordt een tweede tele foonkabel gelegd. De aanwezige kabel is door het steeds toene mend aantal aansluitingen vol ledig belast, zodat zich moeilijk heden bij nieuwe aansluitingen konden voordoen. R. K. Wielrijdersclub URSEM. Op de jongste ver gadering werd besloten deel te nemen aan de Stille Omgang op Zondag 11 Maart. De secretaris zal op Vrijdag 9 Maart na de Kruisweg, in café Mulder aanwe zig zijn voor het uitreiken van toegangskaarten voor de kerk te Amsterdam. Er wordt op een grote deelname gerekend. HANDBAL ZEEVOGELS 1—TYBB 2: 2-1 Het is onze meisjes gelukt haar ongeslagen record te handhaven. Doch het kostte heel wat moeite Zeevogels had voldoende veld- overwicht, doch de voorhoede liep zich, al baltippend, zelf dood, om dan pas in tè kort sa menspel te vervallen, dat geen worpkansen meer bood. TYBB gaf kranig tegenpartij en was in technisch opzicht geenszins de mindere. Na de rust, die met blanke stand was ingegaan, kwam er te kening in de striid. Met een keu rige worp gaf R. Liefting Zee vogels de leiding. Na enige tijd wist TYBB gelijk te maken. Toen werd van Z-ziide hard om het winnende doelpunt gevochten. Dank zij een vrije worp kwam dit tegen het einde. Beide keep- sters speelden een goede partij. Eén goede raad: tijdens de wed strijd monden dicht VERGADERING L.T.B. NIEUWE NIEDORP Dezer dagen vergaderde de L.T.B. Als spreker was uitgenodigd dhr. J. Ch. Peeraer. Deze besprak en kele actualiteiten op het gebied van de landbouw. Belangwek kend waren de besprekingen over de waarde van het veevoe der en de resultaten van een bepaalde kunstmestbehandeling vooral voor weiland. Wij zijn dan ook overtuigd dat wij nog lang niet aan de grens van het mogelijke zijn. Want met diver se soorten kunstmest is het mo gelijk gebleken dat de opbrengst voldoende was voor 2.4 koe per ha. Van veevoeder dat door de handel werd afgeleverd zonder L.C.O. controlelabel heeft men duidelijk kunnen horen hoe er door vele handelaren mee ge knoeid werd. Hierdoor ontstaat de handel in bonnen welke men vooral op de beurzen kan opko pen. Deze zijn dan ook afkomstig van handelaren die knoeien dus niet leveren onder L.C.O, con trole. Ook het emballage vraagstuk werd druk besproken. STEVIGE HUCO-BOYS' OVERWINNING Door Zeemacht j.l. Zondag met 81 te slaan heeft Hugo Boys I wederom de leiding genomen in klasse 2 C. De Marinemannen trokken direct stevig van leer, zodat het Hugo Boys team zich in de verdediging 'moest terug trekken. Na 25 min. spelen had een uitval succes voor H.B. Een goede voorzet van de rechtsbui ten en een juiste tik van de links binnen en de stand was 10. Slechts enkele minuten later pro fiteert de zeer actieve Zeemacht voorhoede nuttig van een foutje van de H.B.-keeper en de stand is gelijk. Vlak voor de rust is het wederom de rechtsbuiten van de Oranjehemden, die listig doorbreekt en met een zacht tikje de Marinekeeper passeert Herhaaldelijk werd het Zee machtdoel onder vuur genomen en na halftime zakte het elftal als een kaartenhuis in elkaar. In minder dan geen tijd werd de stand 81, waarmee het einde kwam, Huuradviescommissie Wij vernemen, dat het secre tariaat van de Huuradviescom missies Alkmaar. Hoprn en Der» Helder voorlopig gevestigd is in het perceel Steynstraat 41 te Alkmaar (voormalig Prijzenbu- reatï voor Onroerende Zaken). R. K. BEGRAFENIS VERENIGING ST. PAULUS WAARLAND Een dezer dagen vergaderde in café ,.De Posthoorn" de R.K. Begrafenis vereniging „St. Paulus". Uit het jaarverslag bleek dat het afgelo pen jaar een zeer gunstig jaar voor de vereniging is geweest; slechts drie overledene leden moest de laatste eer worden be wezen. Op 31 Dec. j.l. waren er 610 contributieplichtige leden. Het financieel verslag sloot met een bedrag van f1769.31. Een commissie bestaande uit de heren Jn. Bruin Smz. er» W. Dekker Hz„ die rekening en be scheiden hadden gecontroleerd, verklaarden alles accoord te hebben bevonden. De heer G. Moras werd herko zen. Het bestuursvoorstel om ook in 1951 voor elk lid dat komt te overlijden een H. Mis te laten opdragen werd aangeno men, Door de leider der vereni ging werd er met nadruk op ge wezen, dat bi,1 overlijden, nadat bij de pastoor het een en ander besteld is, direct daarna aan de voorloper kennis daarvan moet worder» gegeven en niet 24 uur later, zoals het, bij de laatste keer is gebeurd, dit met het oog op de aanwfjzine van draag- beurten en bestellen van lijk wagen. Het praatje over vaste dragers, had tot resultaat dat besloten werd om voor de eerst komende vergadering op de con vocatie te zetten het punt ..Aan stellen van vaste dragers of aan schaffen lange dragersjassen" Bii de bespreking om het mo gelijk te maken dat bij uitvaar ten het lijk vóór in de kerk ge plaatst wordt, deelde de pastoor mede, dat dit wel kan. maar dan dient een achttal banken zo ver maakt te worden, dat er gedeel ten uit genomen kunnen wor den. Djt zal wel enige kosten met zich meebrengen. Het be stuur kreeg vrii mandaat om deze kwestie tot een goede op lossing te brenger». Aan het slot van deze bijeen komst werd de voorloper harte lijk dank gebracht voor de voor treffelijke wijze waarop deze de begrafenissen ook in 1S50 heeft geregeld. HOORN. Een zestigtal leden van de Kring Noord Holland van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie zijn Zaterdagmiddag te Hoorn ter jaarvergadering byeen- gekomen. De agenda werd vlot 'behandeld en daarna heeft Ir. Joh. Bos een instructieve lezing gehouden over de fruitteelt in de Verenigde Staten, daarbij tal van goede wenken gevend, die voor de fruitteelt in Noord Holland van belang zijn. De voorzitter de heer J. Boot zeide ter inleiding van de verga dering, dat de truitteelt in het af gelopen jaar niet tot ongunstige resultaten geleid heeft. Wel was de oogst minder overvloedig dan het vorige jaar, vooral die in pe ren en bessen, waarna hij aangaf welke invloed de exportmogelijk heden en -moeilijkheden op de fruitteelt hebben. Op het gebied van de export had de Nederlandse Fruitteelt enkele meevallers, veel appels en peren gingen naar Engeland en ook de Scandinavische landen en Finland interesseerden zich voor het Hollandse product maar men had ook met tegenval lers te kampen, met name bij de export naar Duitsland en België. Toch, zo zeide de voorzitter be hoeft men het gezicht niet in be zorgde plooien te trekken, want als wij onze kwaliteit tot het hoogste opvoeren, dan zullen on ze producten zowel in binnen- als in buitenland hun weg wel vinden. Het gaat niet slecht! Het jaarverslag van de secre taris-penningmeester, de heer Zee sprak in dezelfde geest. Na het weerpraatje hij herinnerde aan de sneeuwval tijdens de bloei tijd van de peren, de grote re genval en de hagelschade, die sommige telers hebben gehad en het feit. dat het ongunstige weer waarschijnlijk de oorzaak is ge weest van de schurft in de appels en peren, schreef hij, dat de perenprijs zeer goed geweest is, voorzover die geëxporteerd kon den worden. Voor velen was de oogst en de kwaliteit van dien aard, dat men geldelijk niet meer heeft ontvangen dan vorig jaar met de geringe prijzen. De op brengst van de appelen was over het algemeen behoorlijk. De prijs was wel teleurstellend voor en kele rassen, die voor de export naar Engeland waren bestemd. De exportmogelijkheden naar Duitsland gaven niet de gewenste resultaten. In ieder geval is de fruitteelt er in vergelijking met de tuinbouw nog niet zo slecht af gekomen. De Kring telt thans 1133 leden, met Hoórn 88 leden en Alkmaar 87. In de herfst zullen wederom 12 cursussen voor volwassenen georganiseerd worden, In de loop van het jaar heeft de Kring 156 biieenkomsten gehouden, die hun nut wel hebben afgeworpen, zo dat men de bewering, dat de fruittelers het beste op de hoogte zijn met de nieuwste middelen en cultuurmethoden, met steekhou dende argumenten kan staven. Voordat de begroting werd be handeld, werd eerst goedgekeurd een voorstel van de afdelingen Blokker, Hoorn, Wognum en Beemster, om de voorgestelde verlaging van de H.A. prijs in te trekken. De voorzitter merkte daarbij nog op, dat het zeer wen selijk is, een reserve te hebben, voor de proeven van de Voorlich tingsdienst en de aankoop van toestellen, die voor geheel de Kring van groot nut zijn. Financiën De balans per 1 Januari 1951 sluit met f 15.299.39; het reserve fonds bedraagt f 5.727.03 en is hoofdzakelijk bestemd voor on derzoekingswerk, demonstraties tentoonstellingen op afzetgebied. De resultaten-rekening over 1950 sluit met een bedag van f 7.822.96. Het batig saldo bedraagt f 706.22, terwijl exploitatie reserve per 1 Januari 1951 bedraagt f 3.000. De begroting 1951 welke werd aangenomen, sluit met een bedrag van f 6.850.met een post-on- voorzien van f 150..en een post subsidie van f 350.welke dit jaar hoger is dan het vorige in verband met eventueel te nemen proeven en ziektebestrijding en bewaring. De voorzitter van de Kring, de heer J. Boot te Schellinkhout werd herkozen en de heer P. P. Schipper werd benoemd tot afge vaardigde naar de Algemene Jaarvergadering van de N.F.O. te Utrecht met als plaatsvervanger de heer J. Tuitel. Fruitteelt in V. S. De heer Bos sprak voornamelijk over de beide fruitteeltcentra in Oost en West van de V.S. Hij ging de methoden na, volgens welke de Amerikanen te werk gingen, besprak de voor- en na delen daarvan en knoopte daar waardevolle adviezen aan vast voor de Hollandse fruitteelt, met name vooral ten aanzien van de afzet, waarbij hij enkele aspecten van de Amerikaanse pakstations naar voreri haalde en de goede zijden daarvan opsomde. O.a. ves tigde hij er de aandacht op, dat meer kapitaal geïnvesteerd moet worden in onze veilingen en koel huizen, naar het voorbeeld der Amerikanen, (die weliswaar ge makkelijker risico's kunnen ne men,) waarmede de fruittelers toch ongetwijfeld voordeel zullen behalen. Ook het zoeken naar nieuwe producten bij de verwer king van het fruit beval hij aan. Tenslotte werd een interessante film vertoond, die opgenomen is door Washington State Apples Commission, over de fruitteelt en al hetgeen daarbij te pas komt, in de staat Washington. UITSLAG AANBESTEDING DEN HELDER Door de ar chitect J. J. van der Leek werd Maandagmorgen in Formosa aanbesteed het bouwen van een school voor lager onderwijs met 7 lokalen, een gymnastieklokaal en bijkomende werken op een terrein gelegen aan de Wilhel- minastraat te Der» Helder. Er werd als volgt ingeschre ven: fa. Minneboo en Walboom, den Helder f198.750: J. H. Kei zer, den Helder, f189 388: J. P. van Os. den Helder, f200.700: P. Boerdijk, den Helder, f198.000: *C. van Essen, den Helder (198.740; Gebr. Kersbergen, den Helder, f197.770; fa. Gebr. Smit den Helder, f198.850: A. Bais, den Helder, f191,400: A. v. d. Wouw, den Helder, f203.000; S, Kops, Heiloo. f203.000; fa. G. Groot, den Helder, f193.653; fa. Gebr. Tuin, 't Zand. f201 289: R Noppert, den Helder, f190 880; K. de Klerk, der» Helder f189 450; fa. Koppen en Zn., den Helder, f198.500: Wed. H. v. d. Sluis, Gorredijk, f194.000; fa. Gebr. Smit, St, Pancras, f187.200: F. H. Hogewerf, Ursem, f186.850. TEXEL, 5 Maart. 3 koeien 600 750; 5 gr. kalveren 240300; 30 biggen 3550; 33 nuchtere kalveren 4060. STAND VAN DE MINIMUMPRIJZENFONDSEN De minimumprij zenfondsen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen gaven voor alle producten samen per 1 Jan. 1951 een voordelig saldo aan van f 7.166.808.76 en een nadelig saldo van f 1.105.121. 72. Op 1 Jan. 1950 was dit respec tievelijk f 6.391.748,81 voordelig en f 504.730,90 nadelig. GEEN BEKERWEDSTRIJDEN Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten dit seizoen geen wedstrijden te doen plaats vin- den om de Nederlandse Voetbal beker. Dit besluit geldt dus niet voor het Zaterdagvoetbal. SCHOOLVOETBAL WIERINGERMEER. De lagere scholen van de Wieringermeer zullen weer hun jaarlijkse voet- baltournooi houden. De Paas- vacantie is hiervoor uitgekozen^ Ook het voortgezet onderwijs zal een dergelijk toornooi organi seren, waaraan dan zullen deel nemen: de Ulo-scholen van Wie- ringerwerf, Middenmeer en Hip- polytushoef, benevens de land bouwschool van Slootdorp. De datums en terreinen worden na der bekend gemaakt. De wedstrijden staan onder auspiciën van de K.N.V.B. D.W.O.—D.T.S. 3—1 SLOOTDORP. Het senioren elftal van DWO heeft door een overwinning op het Westwoudse DTS haar hans op het kampioen schap behouden. Het begin is al sensationeel, want binnen korte tijd weten beide partijen door snelle aanvallen te doelpunten. DTS behoudt nu een klein over wicht, maar het technisch en tactisch betere DWO-elftal door staat dit goed en komt langza merhand opzetten. Vooral de lin- kerwing weet soms verrassend combinerend voor doel te komen. Uit één van deze goede aanvallen wordt de bal prachtig doorge speeld, de middenvoor laat haar tegenstandsters achter zich en doelpunt onhoudbaar. Tot rust blijft DWO aanvallen. Na de rust is eerst weer de beurt aan DTS. Dat duurt niet lang. DWO neemt het offensief over, maardoet het wat kalmer aan dan voor de rust. Gevolg: geen succes, totdat weer de mid denvoor vrij loopt en in de hoek weet te doelpunten. Wel probeert DTS het nog met snelle uitvallen en verre worpen, maar de keeper laat zich niet vermurwen. Ver diend komt 't einde met een 31 overwinning. NRD.-SCHARWOUDE. 625 kg. witlof 19—28; 500 kg. peen sort. B 4.20; 11.000 kg. uien 2.90 —3.60; grote 3.40—4.20; 122.000 kg. rode kool 6.50—20.40; 62.000 kg. gele kool 67.90; 1300 kg. groene kool 930; 84.000 kg. witte kool 5.508.10. doorgedraaid: 6000 kg. rode kool; 23.000 kg. gele kool; 26.000 kg. witte kool. LANGEDIJK. 12.000 kg.' uien 34.30; grove 3.304.10; 7000 kg. bieten A 6.30—7.50; 300 kg. witlof I 34; 1500 kg. groene kool 13.50—27.40; 57.000 kg. rode kool 6.50—18.70; 130.000 kg. gele kool 68.30; 55.000 kg. deense witte 5.507.60; 13.000 kg. gele kool doorgedr.; 11.000 kg. witte kool doorgedr. ZWAAG. Aardappelen 11.50 uien 2.205.50; bieten 48.10; prei 1622; groene kool 1138; gele bew. kool 813; rode kool 816.90; boerenk. 1831; spruit- kool 3062; witlof 2036; breek- peen 35.90; waspeen 1621; ra barber 24: glasandijvie 75—80; knolselderie A 1314; goudrei- nette 2842; present van Enge land 2649; zoete ermgaard 42; winterjan 2950. R.K. jongeman zoekt per 15 Maart a,s. in Alkmaar kl. on gem, kamer Geen kostganger. Brie ven onder no. 17997 A bur. van dit blad. Woning te Alkmaar bev. beneden 2 kamers, keu ken, schuur en tuin, bo ven 3 slaapkamers tegen woning in Heiloo. Br. o. no. 17997 B, bureau van dit blad Het doet ons genoegen voor morgen een te kunnen annonceren. Hilckmann's collectie is gecompleteerd met de nieuwste creaties Keurige voorjaarsjaponnen, reeds v a, 9,75 In extra wijde maten 13.75 Egypt, linnen regenmantels, geheel dubbel 53.75—49.75 „Billijk man", Langestr. 23, Alkmaar - Sinds 1887 Onderstaande geven hierbij kennis aan de bij hen aange sloten vrijwillig verzekerden, dat m.i.v. 4 Maart 1951 tot ondergenoemde bedragen. Voor de overige premietarieven informere men bij de ziekenfondsboden. Alg, Ziekenfonds „Alkmaar en Omstr." ƒ1.— „A.N.O.Z." afd. Anna Paulowna 1. Hoorn f 1.— Texel 0.95 Alg. Zfs. „Texel" f 0.95 Alg, Zfs. „Westfriesland" 1.— en er met een GLASBRIL van Mient 25 - Alkmaar GLASBRIL MONTUREN in Nikkel f 9.80 Doublé f 14.85 DUBBEL-FOCUS Eén bril voor ver af en dichtbij. Op fondsrecept korting. In één dag gereed. 49gBBgBBBPBBgaftBBBBg«aflagflinnrfrgi-BgagBBaagBMHM««BBBBRBBggpgPa*Mm)V»*inrVTnrw O II ALKMAAR Laat PRIMA KWALITEIT HOORN Gr. Noord ENKHUIZEN WeBterstraat

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5