Deze zomer verbindt KLM-vloot 73 steden in 56 landen Gerëpatrieerden moeten op 1 Mei 52 woonoorden ontruimd hebben ingendijk r 1950 Waarom moet mijn jongen in Korea vechten?" U.N.O.-landen herdachten Overste Den Ouden Wordt Nederlandse brigade in Duitsland gelegerd? Onderwijzer stond terecht wegens mishandeling Schuiteen Peters werden van de baan gestuurd Monument voor Titus Brandsma we parochiekerk "e bakkum irfeest op 5 mei Luchtvervoer goedkoper voor wie 's nachts vljegt Luchtbussen met drie klassen in 1953 over de Oceaan Civiele machines .uitverkocht" Naar wij vernemen: zusterklooster wordt opgeheven mr. van der starp stond terecht Kinderen zwierven 'n week op straat Dienstplicht voor meisjes in Israël? Huisvesting 12.000 Ambonezen groot probleem Schattenberg op 20 Maart vrij Minister Acheson antwoordde het moderne meisje voor de blinde jongens Sjefke Demmers weer gevat Belgische zege in Parijse zesdaagse VERWACHTING eld door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond. ELIJKE WIND af en toe vrij krach- ïd tussen Zuidoost en In het Noordoosten land droog weer met bewolking en van- plaatselijk nachtvorst. overdag ongeveer 5 temperatuur als g. In het Zuidwesten t land tijdelijk zwaar t met een kleine kans ige regen. Vannacht gere en morgen over- ei- het algemeen iets temperatuur. lUTO reed in het ugat-water ZEN Toen de heer maar, inspecteur van ïinspectie zijn Minor- keende op het Waaigat, ans een kijkje te gaan een der plaatselijke vergat hij blijkbaar de ian te zetten. :moedend toog de heer n cliënt maar zijn wa- plotselinig de wal af, in hevige plons in het i het Waaigat te ver- iptatkelen waren enkele net d« kraanwagen van roaHjnslijper van 's- half drie tot vijf uur wagen was over de kop ;n lag reeds half onder i het drie meter diepe enmaal oip het droge, to er onherkenbaar uit vele vuil, maar overi- er 'geen schade aan. CUM. De nieuwe rk welke zal worden aan Maria ten Hemel- nadert voor wat het betreft haar voltooiing, ipt in Mei de kerk in kunnen nemen, maar er nog heel wat gebeu- de gemeentewerken in ng van het kerkgebouw stratenaanleg nagenoeg en met de plantsoenen- ds een begin is gemaakt uwe kerk in dai gedeel- n bijzondere plaats in- :CUM. Het plaatse- „Nederland en Oran- liseert op Zaterdag 24 grote collecte ten be- de kinderfeesten op de ;sdag. De plaatselijke •enigingen zijn bereid hieraan hun medewer- zerlenen. De opbrengst illecte zal uitmaken hoe Ike wijze de feestviering n georganiseerd. Vrijdag rdenking van onze ge- bij het monument te n samenwerking met de e aldaar. Het dameskoor los o.l.v. mej. Jo Immink eds medewerking toe- nkamp te Bakkum ICUM. Evenals vo- >n is de belangstelling kamperen op het „Ten- enorm. Voor de 1300 ire plaatsen moesten ie worden afgewezen, al personen dat tijdens sn in het kamp zal ver wordt geschat op 7000. telefoonaansluitingen LAND. Dezer dagen olgende aansluitingen op )onnet onder netnummer emaakt: Jn Bruin Sm Droog 335; Jn Zutt Pz. iVit-Gele Kruis l,D-WAARLAND. Als ir voor Zuster Trompet- jp 28 Febr. j.l. als wyk- ster bij 't Wit-Gele Kruis relt-Waarland, haar taak ëindigd, is op 1 Maart dienst getreden Zuster die tijdelijk haar intrek ïomen bij mej. Tr. Tromp vind. lurgerlijke Stand NKARSPEL Geboren e, dochter van Koenraad en Geertruida Cornelia na Maria Alida, dochter G Bruin en A. G. Slij- Overleden: Cornells oud 86 jr., wedr. van Borst. ring tot de conclusie de ig eens aan te zien, in met de schrikbarend sten die aan 'n eventuele zijn verbonden, deling Obdam stelde voor voeren om de huidige elen-areaalheffing te vei> door een heffing per ge- ;rde hoeveelheid. Door de iezen werd een overzicht i van de bedoelingen van iters-egalisatiefonds. Spr. h tenslotte wel verenigen voorgestelde heffing per zal zijn medewerking ver- •gdheid werd uitgespro- zr de toekomst. Verschu- iroductenfondsen zijn uit - De meest voor de hand e oplossing is, dat even- angevuld wordt uit het ids, dat toch ook door de 5 is gevormd. Als nu de irganisaties maar mee- ns de rondvraag werd de it gevestigd op net uit- van elke rijkssubsidie bouw van poterbewaar- De organisatie zal ter der plaatse met klem een dergelijke subsidie Na drie uur werd deze wekkende vergadering ge- WOENSDAG 7 MAART 1951 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) 's Avonds stond de machine startklaar op Schiphol voor de reis naar Cairo. „Ik moest naar een conferentie in die stad en ik dacht bij me zelf: „Wel laat ik m'n vrouw ook eens meenemen.." De heer en mevrouw Plesman stapten in. De volgende ochtend wandelden zij onder de warme Afrikaanse zon. En 's avonds vlogen zij terug naar Amsterdam. „Je kunt je bijna niet voor stellen, dat ie dan kimt zeggen: „O, ik was even in Egypte". Ik zou het prettig vinden, dat er veel meer mensen van deze mogelijkheid zouden kunnen profiteren. Tja, maar het kost nog te veelDat is juist de moeilijkheid. Toch heeft de K.L.M. het plan daarin belangrijk tegemoet te komen. Op 15 April gaat de zomerdienstregeling in en daarin is opgenomen een schema voor goedkoper luchtvervoer in Europa. n Dit wil men bereiken door op een splinternieuw nachtdienstnet, dat Amsterdam, Brussel, Kopen hagen, Stockholm, Londen, Parijs, Bazel en Zürich omvat, goedkope nachttarieven in te voeren. Het plan staat nog niet vol ledig op stapel. Eerst moeten ook de buitenlandse maatschappijen hun fiat hebben gegeven. Intus sen staat het wel reeds vast, dat er in de zomer, tegen een tarief dat 25 pet. lager ligt dan het dagtarief, des nachts naar Londen kan worden gevlogen. „We kunnen nog altijd tevre den zijn over onze K.L.M.", ver telde de heer Plesman, nog altijd even opgewekt en vitaal als in de jaren van de grote groei der luchtvaartmaatschappij. In 1946 was de omzet 86, in 1947 96.7, in 1948 144.4, in 1949 130 en in 1950 188 millioen. In 1949 was er een stevige in zinking, maar dat kwam, om het in de eigen woorden van de K.L.M.-directeur te zeggen, „om dat er toen een dikke tak van de boom werd afgezaagd". Thans werkt de luchtdienst naar Djakarta weer op volle toe ren. Het is uitgesloten, dat deze ooit zal verdwijnen. Te weinig machines Tweemaal in de week vertrekt er van Schiphol een emigranten vliegtuig naar Sydney. De emi granten hebben het natuurlijk niet zo gemakkelijk als bil een normale vlucht het geval zou zijn. Om de capaciteit te verhogen heeft men in het toestel 61 zit plaatsen geconstrueerd, terwijl het normale aantal 48 is. Op de tussenstations worden zij echter vorstelijk ontvangen. „Ik heb mijn mensen opdracht gegeven, het hen aan niets te laten ont breken. En dat gebeurt dan ook niet". „Waarom trekt u de emigran- tenlijn niet door naar Nieuw Zeeland?" zo werd er ge vraagd. „Tja, dat is een moeilijk pro bleem. We zouden best 10 pet. vliegtuigen meer kunnen gebrui ken. Maar dat gaat niet als met een paar schoenen. Dan loop je een winkel binnen en je koopt wat je aardig vindt. Er is op het ogenblik in de wereld een alge meen gebrek aan civiele machi nes. Ze zijn gewoonweg uitver kocht". Het goedkoper maken van het vervoer vormt momenteel een zeer ernstig studie-object bij de K.LM.-leiding. Want het bedrijf moet efficiënt blijven als de ta rieven zouden gaan zakken. Er wordt reeds gedacht aan het inleggen van luchtbussen, waarmede in Amerika reeds lang wordt gewerkt. Ook denkt men in 1953 zover te zijn, dat de Super Connie's kunnen worden inge deeld in le, 2e en 3e klasse. Men zou dus een kaartje le naar New York kunnen nemen, maar ook een kaartje 3e. Dat is echter nog toekomstmuziek. Deze zomer zal de moderne K L.M.-vloot, 64 machines tellend, gezamenlijk 73 steden in 56 lan den verbinden; per dag zal dan ruim 2V« maai de aardomtrek worden afgelegd. Het contact met Duitsland wordt steeds intensie ver. Zo zal er 5 maal per week naar Dusseldorf kunnen worden gevlogen, 4 maal naar Neuren berg, 3 maal naar Stuttgart, 6 maal naar Hamburg en 14 a 15 maal per week naar München en Frankfort. Tempo wordt opgevoerd Het verkeer in Europa en naar de Nieuwe Wereld plus de over zeese gebiedsdelen zal belangrijk worden opgevoerd. Naar Londen, een der drukste lijnen, kan men in de week zesmaal per dag van Schiphol vertrekken; op de Zon dagen start er driemaal per dag een machine; zes keer per week kan een overstapje worden ge- kwam de „Johan van Olden- barnevelt" gisteren met 1300 pas sagiers aan boord, onder wie 500 militairen met hun gezinnen, uit Indonesië te Amsterdam aan; is voor de tweede maal binnen enkele dagen ingebroken in een schoenenmagazijn in de Kalver- straat te Amsterdam. Een bedrag van 8000 gulden alsmede een aantal nylons werden ontvreemd; heeft de Franse regering wijlen de heer Bob Bouman. destijds hoofd van de C.C.D. in Limburg, die in Mei 1942 door de Duitsers werd gefusilleerd, posthuum on derscheiden met het Legioen van Eer; wordt de tentoonstelling van Ierse schilderijen nit de 19e en het begin der 20e eeuw, die als een onderdeel van de Ierse Week in ons land wordt gehouden in het Stedelijk Museum te Amster dam, Maandag 12 Maart geopend; kreeg de arts J. B. v. d. W„ die voor de parlementaire En- quete-commissie een meinedige verklaring aflegde, van de Haagse Rechtbank 500 gulden boete subs. 60 dagen hechtenis alsmede een half jaar voorwaardelijke gevan genisstraf; wordt op Dinsdag 13 Maart a.s. op de veemarkt te Rotterdam de 82ste Paasveetentoonstelling ge houden van rnndvee, schapen, varkens, geiten en paarden. Met ingang van Maandag zijn in Amsterdam de nieuwe uni formen voor het bestellend personeel der P.T.T. in ge bruik genomen. De uniform jas heeft een open halskraag met revers. Op de schouders zijn epauletten aangebracht en de zakken zijn afgezet met knoopjes. Het uniform is ver vaardigd van zwart, z.g.n. marine-laken. Men verwacht, dat binnen twee jaar het be stellend personeel der P.T.T. in het gehele land met deze uniformen zal zijn uitgerust. Plesman, nog altijd opgewekt en vitaal.... maakt naar Dublin, bovendien wordt een extra dienst (voor vracht en passagiers) per week naar Manchester ingelegd. Parijs kan elke dag driemaal worden bereikt; gedurende het hoogsei zoen wordt er naar Zürich twee maal per dag gevlogen, terwijl er nog een keer extra per week Zürich wordt aangedaan met de vliegreus naar Zuid-Amerika. Op het ogenblik is er een ge regelde dienst naar New York van zesmaal per week. Deze zal worden opgevoerd tot negen keer. Rio de Janeiro en Buenos Aires staan driemaal per week op het programma. De lengte van het luchtnet zal niet minder zijn dan 153.000 km.; de afstand welke gemiddeld per dag zal worden gevlogen ruim 108.000 km. De 64 vliegtuigen, die het spinneweb zullen vast leggen, zijn 18 Lockheeds, 7 DC- 6's, 12 Convairs, 4 DC-4's, 6 Sky- masters, 16 Dakota's en 1 Auster. Minder piloten Op het ogenblik omvat het vliegpersoneel rond 1000 man (349 piloten, 218 boordwerktuig kundigen, 175 telegrafisten, 127 stewards en 131 stewardessen). Het totale K.L.M.-personeel telt 11.041 leden, waarvan 3353 in het buitenland. De heer Plesman deelde ons mede, dat ongeveer de helft van de piloten uit bui tenlanders bestaat. Op het ogen blik worden er in Nederland wel voldoende piloten afgeleverd, maar in verband met de herbe wapening vraagt de K.L.M.-df- recteur zich af, of er ook nog steeds voldoende mensen voor de burgerluchtvaart beschikbaar zul len zijn. Door de generaal-overste van de Congregatie der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid te Steyl is besloten tpt opheffing van het klooster dezer orde te Arcen, zulks met ingang van 1 Augustus a.s. wegens gebrek aan roepingen. Het klooster, waarvan de zusters zich belasten met het ge.ven van onderwijs en de verzorging van zieken, be staat dit jaar juist zeventig jaar. De Rotterdamse rechtbank zet te de behandeling voort van de zaak tegen de 37-jarige advocaat en procureur J. van der Starp uit Rotterdam. Deze advocaat, die destijds is opgetreden als verdediger van Van der Waals stond in Maart van het vorige jaar terecht, omdat hij in zijn in 1949 verschenen brochure over het z.g. „England-Spiel" ge schreven had over mishandelin gen, die een politie-ambtenaar, Van den Enden, zijn cliënt zou hebben aangedaan. De behandeling is destijds op geschort voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport, dat thans is uitgebracht en waarin vermeld stond, dat verdacn.e ten tijde van het schrijven van de brochure verminderd toerene- ningsvatbaar moet worden ge acht. Noch S. noch zijn raadsman waren op de terechtzitting ver schenen, zodat de zaak bij ver stek werd behandeld. De Officier van Justitie mr. C. W. Baron van Dedem, eiste in zijn requisitoir een gevangenis straf van drie maanden. In het orgaan van de Neder landse Journalisten Vereniging ,.De Journalist", staat een artikel afgedrukt, waarin een pleidooi wordt gehouden voor oprichting van een monument voor prof. Ti tus Brandsma. Dit artikel besluit met: We zullen het monument niet kunnen oprichten op een plek, waar de stoffelijke resten van zijn fragieke lichaam rusten. Waar wacht zijn as de glorieuse opstanding? De aangewezen plaats voor 'n monument te zijner ere lijkt ons Nijmegen en wel in de schaduw van zijn geliefde Carmel, waar hij zijn laatste levensjaren ge zwoegd heeft. Het dagelijks bestuur van de Kath. Ned. Journ. Kring heeft de zaak van het Brandsma-monu- ment reeds vroeger onder de ogen gezien en ook van andere zijde is men reeds in deze richting ac tief bezig. De Kath. journalisten moeten zich bij de oprichting^ van dit monument zeker niet onbe tuigd laten. Ook andere instel lingen zullen graag meewerken. Gedacht wordt aan de Carmel- orde de R.K. Universiteit, instel lingen voor Katholiek onderwijs waarvoor prof. Brandsma ge ijverd heeft, de Gelderlander-pers wiens censor hij was. Gezamenlijk zal iets groots tot stand gebracht kunnen worden: een monument, dat voor verre geslachten getuigenis zal afleg gen van onze verering en dank baarheid jegens deze vrome priester. EINDELIJK TERUGGEVONDEN De twee Amsterdamse kinde ren de 12-jarige Arnoidina in 't Groen en haar 10-jarig broer tje Wilhelmus perardus die sinds 27 Februari spoorloos wa ren, zijn gisteren in de binnen stad teruggevonden. Omstreeks negen uur in de ochtend ver voegde een schooljongen zich in de zaak van de vader van de kin deren met de mededeling, dat hij de kinderen in de binnenstad in de buurt van het stadhuis had gezien. De vader is er onmiddel lijk heen gegaan en trof hen op de Dam aan. De jongen en het meisje zijn waarschijnlijk de ge hele week in de binnenstad aan het zwerven geweest. „DAN LIEVER DE GEVANGENIS IN" KNP. De spanning, die er reeds lang bestaat in de regering van Israël tussen het religieuze blok en de laïcistisch-socialis- tisch georiënteerde regeringspar tijen, is door een maatregel van de regering wederom verscherpt. De regering heeft nl. een wets ontwerp uitgewerkt, waardoor de meisjes verplicht zouden zijn tot een twee-jarige militaire dienst. Dadelijk na het bekend worden van dit plan ontstond er in Joodse religieuze kringen gro te beroering. In de grote syna goge van Jeruzalem werd een protest-meeting gehouden. De Opper-Rabijn, Isak Herzog vroeg een onderhoud aan met de pre mier Ben Gurion en verklaarde tegenover de pers, dat de Joden de regering nooit zouden gehoor zamen wat deze voorgestelde wet betreft. We zullen eerder toe staan, zeide hij, dat men alle meisjes in de gevangenis opsluit. Het gehele bestuur van de Jood se Kerk te Jeruzalem sprak zich eenparig uit om de militaire dienstplicht voor meisjes in zijn geheel af te wijzen. In het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, dat met Pasen weer geopend zal worden, is de „Voorjaarsschoonmaak" in volle gang. Op de uitgestrekte terreinen is een legertje van werklui bezig met het opknappen en verfraaien van de vele onderwerpen, die straks de belangstelling van de bezoekers zullen trekken. De schilders hebben een belangrijk aandeel in deze taak. Op de achtergrond de bekende „Zaanse Buurt". Men gaf ons echter te verstaan, dat deze woonruimte in ieder geval beschikbaar zal komen, des noods door vordering of door de inrichting van andere kampen. Volgens Minister Acheson strijden de soldaten van de UNO in Korea om de mensheid in staat te stellen haar idealen ie behouden en om een derde wereldoorlog te voorkomen. Minis ter Acheson heeft hierop gewezen in een brief, die hij aan een Amerikaanse vader heeft geschreven, naar aanleiding van diens verzoek, hem te helpen zijn zoon, die bij de Mariniers dient, uit te leggen, waarom de actie van de UNO eigenlijk plaats vindt De beirokken autoriteiten zien zich door de aanstaande komst van 3.000 Ambonese gezinnen (ongeveer 12.000 personen) voor grote moeilijkheden geplaatst. Door de ontruiming en uitbreiding van een aantal woonoorden, o.a. Vught en Schattenberg, en de beschikbaarstelling van enkele D.U.W.-kampen zal er weliswaar tegen 1 Mei a.s. woonruimte zijn voor 1.500 Ambonese gezin nen, maar voor de resterende 1.500 is nog geen plaats gevonden. Sinds 1945 zijn ongeveer 200000 gerepatrieerden uit Indonesië ons land binnengekomen. (57.400 emi granten verlieten ons land.) In het begin kon 25 pet. hunner niet zelf een onderdak vinden. Later was 50 a 60 pet. aangewezen op de woonoorden. Op het ogenblik zijn er nog bijna 4000 gezinnen (ongeveer 18.000 personen) ver deeld over 52 woonoorden en 500 hotels. In Horeca-kringen vreesde men aanvankelijk, dat de vacantie- mogelijkheden door het verblijf van de repatrianten in hotels en pensions zeer beperkt zouden worden. Dit lag geenszins in de bedoeling en in de contracten werd het verblijf tot 1 Mei 1951 beperkt, teneinde de pensions en hotels voor het seizoen vrij te maken. In de kapel van een zieken huis te Tokio is Dinsdag een herdenkingsdienst gehouden voor overste M. A. P. den Ouden, de bevelhebber van het Nederlandse bataljon in Korea, die enkele weken geleden te Hoengsong sneuvelde. .De dienst werd bijgewoond door officieren en manschappen uit vijftien landen. De opper bevelhebber der V.N., generaal Mac Arthur, werd vertegenwoor digd door zijn echtgenote. De kapel was getooid met de Ne derlandse en Amerikaanse vlag en de vlag der V.N. De aalmoe zenier van het Nederlandse ba taljon, pater L. van de Vrande, leidde de eerste helft van de dienst, een Amerikaanse pro testantse predikant de tweede helft. (Zoals bekend kwam de Nederlandse legerpredikant van dit bataljon, ds. H. J. Timens. in hetzelfde gevecht om). Pater de Vrande zal zich Don derdag per vliegtuig naar Poe- san in Zuid-Korea begeven om de begrafenis van overste den Ouden en andere omgekomen Nederlandse militairen te leiden. Hun stoffelijk overschot werd verleden week uit de voorlopige graven opgedolven, toen de ver bonden legers Hoengsong her overden. De herbegrafenis zal Donderdagmiddag op een kerk hof der V.N. plaats vinden. In zijn schrijven heeft de Mi nister het een en ander over de vrijheid en de internationale veiligheid gezegd, waarvoor de Verenigde Naties in Korea strij den. De Minister heeft in zijn brief bovendien de hoop uitge sproken, dat de moed en zelf verloochening, waarmede de sol daten van de UNO in Korea strij den, de mensheid in staat zullen stellen, deze idealen te bewaren en de nog grotere ramp van een niéuwe wereldoorlog zullen af wenden. De man, die een beroep op Mi nister Acheson heeft gedaan, is Clarence E. Moulette, een me dewerker van de burgemeester van Camden in New Jersey. Korporaal Moulette had in Ja nuari een brief aan zijn vader geschreven, waarin hij zich af vroeg, wat voor nut de offers en ontberingen hadden, die in Korea gebracht worden. De brief was door de vader van de genoemde militair aan de Minister doorgestuurd om hem een voorbeeld te geven van de twijfel en verwarring, waaraan volgens deze vader momenteel veel mensen ten prooi vallen, als zij bij de huidige wereldproble men stilstaan. De vader van kor poraal Moulette had in zijn brief aan de Minister de hoop uitge sproken, dat deze hem zou hel pen, zijn zoon een en ander dui delijk te maken. Minister Acheson heeft in zijn brief o.a. het volgende verklaard: In Korea hebben de mensen en volkeren, die de vrijheid lief hebben en die in de UNO gelo ven, duidelijk aangetoond, dat zij bereid zijn voor hun idealen te strijden. Door zich in Korea vastberaden tegen agressie te weer te stellen, doen wij ons best te verhinderen, dat de we- Volgens een bericht van „Lon den Press Service" heeft het Nederlandse legercrmmando plannen om een brigade van zesduizend man voor oefenin gen in West-Duitsland te lege ren. De brigade zou bij het Britse bezettingsleger worden gevoegd en zou uit gewone dienstplichtigen bestaan. Bij informatie dealde de leger- voorlichtingsdienst naar aanlei ding van dit bericht het vol gende mee. „Dit bericht is praematuur. Uiteraard streeft de Nederlandse regering er naar. zo spoedig mo gelijk ook een Nederlands aan deel in de ter beschikking van generaal Eisenhower staande troep m te leveren. De uitvoe ring is echter nog in een stadium van voorbereiding, en over vorm en aantal is nog niets definitiefs beslist". Zoals bekend heeft generaal- majoor Opsomer, chef strijd krachten te velde, vorige week na afloop van de oefening „Uni- to" meegedeeld, dat zijn chef staf met Britse officieren voor bereidingen treft voor gezamen lijke oefeningen in de Britse zóne. Vólgens hem was de kans groot dat de Nederlanders nog dit jaar samen met de Britten in Duitsland in actie zullen komen. reld de weg inslaat, die in deze eeuw reeds tot tweemaal toe tot een wereldoorlog heeft geleid. De heldenmoed, die momenteel in Korea betoond en de offers, die gebracht worden, zullen de mensheid misschien in staat stel len deze tijd van haat en span ning door te komen zonder dat een nieuwe ramp over haar ge bracht wordt en een wereldoor log met nog veel grotere verwoes tingen en nog onnoemelijk veel groter offers uitbreekt. Dit zou ook zijn gebeurd, in dien de Ambonezen niet gekomen waren. Hun komst heeft echter genoodzaakt aan te dringen op verlenging van het verblijf van de gerepatrieerden na 1 Mei a.s. 75 pet. van de pensionhouders is hiertoe bereid gebleken. Ondertussen is er door de extra bouwvolume-regeling voor 1500 gezinnen, woonachtig in woon oorden, hotels en pensions, tegen 1 Mei onderdak gevonden in een aantal gemeenten. De openge vallen plaatsen in hotels en pen sions zullen worden aangevuld met gezinnen, die thans nog in woonoorden verblijven. Om ruimte te maken voor de Ambonezen zullen namelijk alle Een boete van veertig gulden subs, tien dagen hechtenis eiste de officier van justitie voor de Rotterdamse Rechtbank gister morgen tegen de 35-jarige onder wijzer P. K. uit Rozenburg, die verdacht van mishandeling te recht stond. Leerlingen maakten het hem in de jaren 1949 en 1950 lastig en een van hen een achtjarig jongetje zou hij aan het oor hebben gedraaid, zodat het kind een bloeduitstorting kreeg. Een tienjarig knaapje zou met een lineaal zijn geslagen, zodat het meetlatje brak en een zesjarig ventje zou hij tegen het school bord hebben gegooid, waardoor zijn leerling een onderhuidse bloeduitstorting kreeg. Verdachte wist zich van het eerste niets meer te herinneren. Ook de andere gevallen stonden hem niet duidelijk meer voor de geest. Hij» vertelde, dat de tien jarige sinds 1947 niet meer bij hem in de klas zat. L. van den H., vader van de 8-jarige Cornelis, verklaarde, dat er veel klachten over de hard handigheid van de onderwijzer waren. Zijn jongen was „een ge makkelijk ventje". Ook een moe der vertelde, dat er wel meer moeilijkheden met de onderwijzer De KRO heeft haar medewer king verleend aan een actie, die werkt onder het motto „Het mo derne meisje". In de rubriek „Steek eens op, heren" werd een. oproep voorgelezen van het meisje van omstreeks 23 jaar, dat bereid is een klein gedeelte van het geld dat zij gewoonlijk voor amusement besteedt, te re serveren voor de blinde jongens in Grave. Giro 82020 van de KRO staat beschikbaar voor dit sympathieke doel. waren. Haar zoontje zou eens van negen tot drie uur in de hoek hebben gestaan. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat hij 't gedeelte betreffende de lineaal uit de dagvaarding liet vervallen. Hij meende, dat de onderwijzer niet de geschikte man voor deze school is. Als de klachten aan houden zal de onderwijzersbe voegdheid hem enige tijd moeten worden ontnomen. Uitspraak over 14 dagen. woonoorden omstreeks 1 Mei a.s. ontruimd moeten zijn. De Schat tenberg zal reeds op 20 Maart leeg zijn om de eerste groep Am bonezen te ontvangen, die rond die datum in Nederland zal arri veren. De ontruiming van deze woon oorden is een zeer delicate taak. In vele gevallen beginnen de ge repatrieerden juist aan de omge ving te wennen. Zij hebben er soms werk gevonden en hun kin deren gaan in een naburige ge meente op school. Thans staan zij wederom voor een verhuizing. Om het hun zo gemakkelijk mo gelijk te maken, wordt aan hen de keuze gelaten, waar zij heen willen. De komst van de Ambonezen werpt behalve huisvestingsproble men ook de vraag op, wat er verder met hen in Nederland zal geschieden. Hun verblijf wordt door de Nederlandse regering en henzelf beschouwd als tijdelijk. Zodra de politieke situatie in Indonesië meer gestabiliseerd zal zijn, zal het grootste deel van de Ambonezen, zo verwacht men, willen terugkerèn. Daarom wor den er geen maatregelen voor bereid, die het opgaan van de Ambonezen in de Nederlandse samenleving kunnen bevorderen. De enige uitzondering hierop is een Maleis-Nederlands leerboekje, dat hen in staat moet stellen zich enigermate verstaanbaar te' ma- enk. Men verwacht overigens, dat zeer aanzienlijke bedragen ge moeid zullen zijn met de verzor ging van de Ambonezen, vooral ook omdat zij hier in zeer behoef tige omstandigheden zullen arri veren. DRIE UITBREKERS TERUG IN DE CEL Sjefke Demmers, de 62-jarige Brabantse recidivist, „Laatste der Mohicanen" uit de Brabants-Rot terdamse onderwereld der twin tiger jaren, die 9 Febr. tot 3Vs jaar werd veroordeeld wegens een poging tot het forceren van de kluis in het gebouw van de gemeente-ontvanger te Velsen, zit opnieuw achter slot en gren del, nadat hij veertien dagen ge leden met twee andere gevange nen had weten uit te breken uit het Huis van Bewaring aan de Levantkade te Amsterdam. Een van hen meldde zich de volgende morgen weer; Maandag meldde de tweede zich vrijwillig bij de politie te Nieuwerkerk aari de IJsel en tenslotte arresteerde gis termorgen de Utrechtse politie Sjefke, die van zijn 62 jaren er 26 in de cel heeft doorgebracht. Gisteravond laat steeg er een massaal gejuich op in het Velo drome d'Hiver, toen het Belgische koppel Adriaenssens-Bruyland, met een grote voorsprong op de negen nog overgebleven koppels, de Parijse zesdaagse beëindigde. Zij hadden in 145 uur 3714 km. afgelegd. Wederom is niet alles in een sportieve geest verlopen. Dinsdagavond om ongeveer 10 uur werd n.l. het Nederlandse koppel Schulte-Peters door de wedstrijdleiding uit de strijd ge nomen. Onze landgenoten hadden gezon digd tegen het reglement ,door de course van de Belgen Bruyland- Adriaenssens te begunstigen Dit spelletje was reeds in de middag uren van deze laatste dag begon nen. Elke poging van het koppel Adriaenssens-Bruyland om hun positie te verbeteren werd door de Nederlanders toegelaten en wan neer de andere deelnemers een aanval op de Belgen wilden in zetten werd hun dit door Schulte Peters vrijwel onmogelijk gemaakt Speciaal op het koppel Lapebie Terruzzi had het Nederlandse tweetal het voorzien en tenslotte werd dit duel zo hoog opgevoerd, dat van normale strijd geen spra ke meer kon zijn en beide koppels uit de kopgroep naar de negende en tiende plaats duikelden met resp. 7 en 8 ronden achterstand op de leiders. Het was „oorlog" op de baan en de sfeer werd ondra gelijk. Tenslotte maakte de wed strijdleiding, die al eenmaal een waarschuwing had uitgedeeld, een einde aan de vertoning door de Nederlanders uit de strijd te ne men. Bruyiand en Adriaenssens had den dankbaar van de situatie ge bruik gemaakt en een uur voor het einde van de zesdaagse hadden zij een voorsprong van twee ron den op hun concurrenten. In de loop van de avond waren de Australiërs Strom en Arnold van het strijdtoneel verdwenen. Zij voelden zich beiden ziek en gaven op .Van Vliet met zijn kop- pelgenoot, de Zwitser Buctier, ein digde als zevende met drie ronden achterstand.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3