Katholieken in China moeten zich van „het Westen" los maken eiders Naar een breuk met Rome Arabische Liga Zaterdag over Marokko bijeen Oud-verkenners stichtten een eigen organisatie Hervormd predikant contra z'n „lauwe" Geloofsgenoten J. Noot van „Amstel B. C. gewestelijk kampioen WIE RAADT DE UITSLAG? Van smaadschrift beticht, maar kerkbezoek nam toe I n zien ercongres Rome ANDERE WOORDEN - ZELFDE METHODE In Juni a.s. verkiezingen in de N.O.P.? Frankrijk opent onderhandelingen Mnrkthericfof-en Voorw. schorsing Zandvoortmeeuwen Nederland won iishockey-interland Biljarten 5e kl. libre kl. biljart 1. K.F.C.-De Volewijckers 2. V.V.W.-Succes 3. Zouaven-De Rijp 4. S.R.C.-V.Z.V. 5. L.S.V.V.-Duinranders DE SPELREGELS eerste prijs f 5.00 tweede prijs f 2.50 en drie prijzen van f 1.00 WOENSDAG 7 MAART 1951 PAGINA 5 en gedragen, wij- met een voorman Toezichthouden de mijnbedrijven een zwart fluwe- lapel dragen met en een breekijzer, usen, of een krans eren in zilver en op, de laatste over- rang. Hooggeplaat- udende functiona- mderscheiden wor- len biezen rondom tje. aande werd ont- uitzending van :lijn, welke op 28 its vond. Hitier overtroffen. of het nu nazisti- unistische zijn, zul- iten het bewustzijn ers te doordrenken tische denkbeelden voeren van unifor- militaire tucht bij nog maar een fase amma. De commu- ffen Hitler in dit U.S.S.R. zijn ken- miformen voorge- de arbeiders, werk- sport-, communica- [- en jjzerbedrijven. tenaren, verbonden gische Dienst. Zelfs het Ministerie van Zaken dragen spe en. van uniformen door die niet tot de po- wapende macht be- ertoe bij, dat het taan een martiaal, speet krijgt. Alle herhalingen van de over hun vrede- ielingen kunnen niet iat een delegatie van akvereniging, die ht, werd herinnerd tandigheden waarin ij and bezet land ge- oorlog verkeerde sfeer, welke er hing van Moskou door leid van jonge ca- alomtegenwoordige ig bij openbare ge in gebouwen, de van het leger en de geüniformeerde en deze herinne- In verhand met de g van Paus Pius X e eien wereldcongres >uden voor priesters, dingen daarvoor zijn r. De juiste duur van nog niet bekend, un van deze zalig- erst op 23 Februari Paus is bepaald op S van het congres zal ïvallen met de zalig- jodat op de avond der zaligverklaring, congres geopend zal een algemene ver- n de deelnemers aan Het hoofdthema van luidt: „Het priester- de leringen van Paus aus Pius de Xll". Het /at ook een aanbid- or de priesters in de res vndt zijn oor- ;t feit dat Pius X de e Eucharistie is door ning betreffende de de kinderen voor het an de eerste H. Com- e grote impuls, die an het houden van ie Congressen heeft 'uropa deAmeri- slechts gezegd wil iropa nog steeds een ootste troeven van politiek in handen kan ze Taft toespe- de andere vleugel ublikeinen, aan wier y staat, of aan de die uiteraard voor- van transatlantische n zelfs een Atlanti- ie graag willen over- Rome, Parijs, Den ipenhagen wordt over toekomst van Ro- o Taft een beslissend roken. weet u dan niet," irtrouwelijk, „dat je id, die voor ons in ïft gevochten, dikke en met veel boter n?" sn als twee kinderen. Ie koppen met hete st op dit moment zag andere kant van het ongeman naderen, die end in de keuken van lad gezien, een kreet van blijde Ze wees met haar r hem: os, dat is een van de prinsen van het kas- uw kameraad, mijn- vliegenier moest al- n. ad. dat is hij." op de aangekomene ras me een gelach en geschud! Huguette et vreugde aan: het ing verder, het werd >ier en interessanter, voor om wat kopjes 1 en wat boterhammen op antwoord te wach- door de deur de hal ween. hten dat je morgen men. ouwe jongen, als •icht dat je vandaag i Jacqueline gebleven (Wordt vervolgd) (K.N.P.) Onder het mom van nationalisme en anti-imperïalis- me dringt, zoals bekend is, de communistische regering van Peking bij de Chinese Katholieken zeer sterk aan op het vormen van een onafhankelijke Katholieke Kerk in China. In do propa- ganda-actie, bekend onder de naam „Beweging der drievoudige onafhankelijkheid", wordt het woord Rome wel geen enkele maal gebruikt, doch priesters en gelovigen maken zich geen enkele illusie; zij weten wat men van hen verwacht, n.L een breuk met Rcme. Als voorbeeld van deze propaganda-actie voor de afscheiding van Rome laten we hieronder e°n artikel uit het communistische dagblad „Shan-yang je-pao" van 15 Januari 1951 volgen. In het artikel, dat tot opschrift draagt: „De beweging van de drievoudige onafhankelijkheid (San Tze Yun-Tung)". wordt het volgende gezegd: „De hervorming van het Christendom is gebaseerd op het beginsel van ,.de drievoudige on afhankelijkheid: economische on afhankelijkheid, onafhankelijk heid van bestuur en onafhanke lijkheid van missie. 1. Economische onafhankelijk heid. Tze Yang. De noodzakelijk ste van de drie, maar de minst belangrijke van wetenschappe lijk oogpunt bezien. Onder eco nomische onafhankelijkheid ver staat men de volledige breuk der relaties op economisch en finan cieel gebied met het buitenland en zeer speciaal met Amerika. Dit strekt zich niet alleen uit tot de Kerken zelf maar door alles wat door hen tot stand is ge bracht, zoals scholen, hospitalen enz. eni alle andere propaganda middelen. 2. Onafhankelijkheid van be stuur. Tze Chih. Niet alleen de emancipatie en de onderdrukking van elke buitenlandse leiding in de Kerken is hier als probleem gesteld. De buitenlandse missio narissen zijn immers niet talrijk meer en de enkelen, die er nóg zijn, spelen geen enkele rol meer. noch in werkelijkheid, noch in naam, in het bestuur van de Kerken en haar institu ten. Men moet dus aan het woord „Tze Chih" een diepere betekenis gqven. De leiding van de Chinese Kerken en van de werken, die door haar werden gesticht en in stand werden ge houden, moet de Oosterse opvat ting van de traditionele onaf hankelijkheid weergeven en we zenlijk een bestuur, een wetge ving en een cultuur vormen, die overeenkomt met de behoeften van de Chinese Christenen. Het vraagstuk van de éénma- king der Kerken ent van de ver antwoordelijkheid of deelneming van de gelovigen hangt nauw met deze stelregel samen. 3. Onafhankelijke Missie. Tze Ch'uan. Dit principe zal pas op de lange duur kunnen worden verwezenlijkt. De vraag is n.l. niet: wie preekt er voortaan, maar wat preekt men voortaan? De Kerken van China hebben geen buitenlandse missionarissen meer nodig om te preken dat is duidelijk maar wat moeten de Chinezen, die hen opvolgen en onderwijzen? Het Chinese Christendom komt Uit het Wes ten, de theologische vorming, die de Chinese priesters ontvin gen, is zuiver Westers, de Chris telijke literaire werken, die ter beschikking van de gelovigen werden gesteld, zijn voor het merendeel vertalingen van Wes terse schrijvers. Als men de on afhankelijkheid in de Kerk in derdaad wil verwezenlijken, moe ten de Chinese Christenen, die ertoe behoren, rechtstreeks uit het Evangelie putten en dit los maken van de Westerse theolo gie: zij moeten tevens breken met die vijandige houding tegen over het realisme en een theo logisch systeem scheppen, dat aan de Chinese Christenen ge heel eigen is. Slechts op deze voorwaarde zal in het nieuwe China de werkelijke geest van het Evangelie van Jezus'werke lijkheid worden. De landdrost van de Noord- Oost-Polder, dr. ir. S. Smeding, heeft een voorlopige kiesveror- dening voor dat gebied samen gesteld. De landdrost beschikt over een adviesorgaan, de zo genaamde poldercommissie, door hemzelf benoemd. Het ligt nu in de bedoeling, deze poldercom missie door de bevolking van de polder te doen verkiezen en wel op dezelfde wijze als een ge meenteraad. Het nieuwe college blijft echter adviserende be voegdheid houden en zal voor omstreeks twee jaren worden gekozen. Nader vernemen wij, dat deze verkiezing indien daartoe wordt besloten, vermoedelijk in de eer ste helft van Juni gehouden zal worden. In de polder wonen thans ongeveer achtduizend mensen. Een kleine drieduizend van hen zouden dan naar de stembus moeten gaan. Deze, voor de eerste maal gekozen polder commissie of adviesraad, welke uit dertien leden zal bestaan, zou dan in September voor hef eerst bijeenkomen. Wedstrijdwijziging D volgende wedstrijden, die voor a.s. Zondag op het program ma stonden, zijn uitgesteld: IVV—DEM; Helder—RKVVA; KFC 3-DWV 4. Ingelast zijn: HollandiaDEM; ZSGO—Helder; ZFC 2-DWS 2; ZFC 4—ZYV 2; DWV 4—KFC 3. CAIRO De politieke commissie van de Arabische Liga zal Zaterdag bijeenkomen om de Marokkaanse kwestie te bespre ken. Het Syrische parlement heeft tegen de Franse „agressie" in Marokko geprotesteerd en steun aan de nationalisten toege zegd. Door het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken is tegengesproken dat Egypte zou overwegen de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk te verbreken, „omdat er verschillende manieren zijn om deze kwestie te behandelen". PROMOTIEREGELING 4DE KLASSE K.N.V.B. In tegenstelling tot hetgeen in de Sportkroniek van 13 Februari is gepubliceerd, heeft men thans nader besloten, dat de kampioe nen van de 4e klasse A, B, C en D in twee groepen van twee, ieder om één plaats een gehele competitie spelen. WARMENHUIZEN, 7 Maart.— Uien 2.30; nep 7.gele kool 68.30; witte kool 5.506; rode kool 6.50—14.50. NRD.-SCHARWOUDE, 7 Mrt. 570 kg witlof 2232; 300 kg aardappelen Meerlanders 10.80; 13.000 kg uien 3.80; grote 3.80 4.50; driel. 2.70—3.00: 21.000 kg rode kool 6.80—15 60; 22.000 kg gele kool 6—7.80: 114.000 kg witte kool 5.50—8.30. Doorgedraaid: 500 kg rode kool. 8000 kg gele kool en 20.000 kg witte kool. LANGEDIJK, 7 Maart. 10.000 kg uien 2.704.20, grove 3.90 4.40; 5000 kg bieten A 6—6.10; 1000 kg peen C 4; 1200 kg witlof I 30—32, n 24; 150.000 kg sprui ten 46; 15.000 kg rode kool 6.50 18.20; 40.000 kg gele kool 6—8.30; 18.000 kg Deense witte 5.505.90. Doorgedraaid: 4500 kg gele kool én 6000 kg witte kool. ZUIDERKOGGE 5 Maart Groe ne kool afw.724; witlof 1523; uien 3.29—3.80; gele kool 6.40— 8.40; rode kool II 6.50—10.50; spruiten 1544; goud xeinet 21 30; winterjan 3344. GROOTEBROEIK, 6 Maart 2000 kg Bevelander 11.8012.60 eigen heimer 11.80; noordeling 11.80; 45000 kg Uien grof 4.00-4.60; groot 3.20—4.60; driel. 2.00—3.10. AVENHORN, 6 Maart, 4500 kg. Witte kool Dene 5.50; 18500 kg. rode kool 6.50—17.90; 8500 kg. gele kool 68.70; 32500 kg grove uien 4.104.90; gjewone 2.60 2.80; driel. 2.60—2.80; nep 13.80 14 p. 100 kg. 9500 kg. bieten I (rond) 8.20—7.20; II 4.20—4.90; (lang) 2.50—6; 250 kg. witlof I 35; II 37; IH 26—27; 61700 kg. Peen n 4; III 4—5.20; IV 4—4.10 P. 100 kg.; Rammenas 14.40. PURMEREND. Eierenmarkt: 6500 kipeieren 1112 per 100 st.; 4000 eendeneieren 9.50 er 100 st. Veemarkt: runderen 611 stuks: 185 vette koeien 22.80, goed; 250 geldekoeien 400725, goed; 142 melkkoeien 6751025, kalm; 12 pinken 375575, matig; 8 stie ren 6001150, goed; 14 graskal- veren 220350, kalm; 964 nucht. talveren v. d. sl. 3280, vlug; 180 nucht. kalveren v. d. fokk. 5"120, goed; 224 vette varkens v. d. slacht 150—168, kalm; 822 magere varkens 4065, begin goed; biggen 24—32 en 32—55, jjuoop stugger; 278 schapen vette 90—180, vlug; fokkerij 120155; goed; lammeren 80140, vlug; 24 bokken en geiten 10—50, stug; 32 paarden 600900, stug, duur; 15 fokzeugen 210—320, stug. Totaal aantal dieren 3510. 250 konijnen 210 p. st. Minister Schuman heeft gister middag een onderhoud gehad met de Egyptische ambassadeur in Parijs en men meent te weten dat hij zijn afkeuring heeft uit gesproken over de reactie in Egypte in het algemeen en de houding van de pers in het bij zonder. Op zijn beurt heeft de Franse ambassadeur in Cairo, Couvé de Murville, een onder houd met premier Nahas Pasja aangevraagd. Van zijn hand is ook een lange verklaring afgedrukt in het Egyptische blad „Al Nida", waar in hjj onder de titel „Frankrijk heeft in Marokko geen schot ge lost" verklaart, dat er in Ma rokko geen spoor van revolutie bestaat. „De gehele kwestie", zo schrijft hij, „past wonderwel in het kader van de politieke ma noeuvre van de „Istiqlal" om aan het conflict dat deze beweging scheidt van de vier andere par tijen, het aspect van een inter nationale crisis te geven". Het New Yorkse „Comité voor de vrijheid van Noord-Afrika" heeft de Franse regering telegra fisch verzocht, journalisten toe stemming tet verlenen Zuid-Ma- rokko binnen te komen en een onbelemmerd verslag van de ge beurtenissen aldaar te geven. „Zij zouden de Sultan ook eens moe ten vragen of hij het eens was met de ontbinding van zijn rege ring en het veroordelen van de Istiqlal", aldus het Comité. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het niet van plan is zijn verklaring over het PILOOT KWAM OM HET LEVEN De Maandag met een straal jager in de Harskamp omgeko men piloot is de twee en twin tig-jarige luitenant-vlieger J. J. C. Heeren uit Amsterdam. Hij is ongehuwd en kwam op 14 De cember 1948 bij de luchtstrijd krachten. 1 October j.l. was hij als militair-vlieger gebrevet teerd en tegelijkertijd benoemd tot officier. In verband met de op 29 Juli van het vorig jaar gespeelde voet balwedstrijd tussen een uit pro minente Amsterdamse spelers be staand zgn. badgastenelftal en de Zandvoortmeeuwen, ontvingen al le Zandvoortspelers van de Com missie van Beroep van de KNVB een schrijven, waarin wordt me degedeeld, dat de straf voor hen op één uitzondering na, werd te ruggebracht tot schorsing van vier competitiewedstrijden voorwaar delijk, waarmede hun dus uitein delijk dezelfde straf is opgelegd als de Amsterdamse spelers, onder wie zich destijds ook Staffelen van Ajax bevond. Bij de behandeling door de Commissie in Hoger Beroep is n.l. onomstotelijk komen vast te staan dat ook de Amsterdamse spelers volkomen op de hoogte waren van het feit, dat voor deze wedstrijd geen toestemming was verleend. Aan het rechtsgevoel van het be stuur van de Zandvoortmeeuwen, dat zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat de straf voor alle overtreders dezelfde diende te zün, is thans dus voldaan. aandringen op gematigdheid in te trekken of te wijzigen. Ame rika zal echter niet tussenbeide komen. Abd-el-Krim, de uitgeweken leider van de Riff-opstand 1920- 1926, heeft Egypte bedankt voor de steun, aan de Arabische zaak in Marokko bewezen. Guy Mollet verklaarde gisteren in de Nationale Vergadering, dat er in Marokko onderhandelingen worden gevoerd, die „zich gunstig ontwikkelen". Hij doelde op de besprekingen tussen de Sultan en de Franse resident-generaal over een aantal hervormingen in Ma rokko. waaronder ,het houden van vrije gemeenteraadsverkie zingen en garanties voor de on afhankelijkheid van de rechter lijke macht". De nationalistische Algerijnse afgevaardigde noemde „de Franse politiek in Marokko een politiek van ware agressie". Deze opmer king ontlokte heftige protesten van alle afgevaardigden, behalve de communisten, die de spreker luid toejuichten. In, het district Karlsborg in de provincie Waermland houdt het Zweedse leger uitgebreide luchtafweeroefeningen, waarbij de luchtdoelartillerie voor het eerst gebruik maakt van radar installaties. De manschappen worden voorts getraind in het zich snel verplaatsen en het overwinnen van terreinmoeilijk heden. Onder leiding van de hoofd commissaris der Katholieke Verkennersjeugd, H. F. M. Ba ron van Voorst tot Voorst, is Zaterdag 3 Maart in de St Jo- risherberg te 's-Gravenhage een aantal oud-leden der Katholieke Verkennersbeweging bijeenge komen. Onder hen bevonden zich staatssecretaris Mr. J. M. L, Th. Cals, Ir. F. W. J. Schweig- man, A. J. M. Crebolder en ver tegenwoordigers van het Natio nale Hoofdkwartier. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de vorming van een organisatie voor oud-verken ners. De oud-leden der Katholie ke Verkenners-beweging willen o.m. actieve hulp en steun ver lenen aan de verkennersbeweging in het algemeen en aan de groe pen, waartoe zij vroeger hebben behoord in het bijzonder. Voorts stelt de nieuwe organisa- 7—5 TEGEN NOORWEGEN Als besluit van het ijshockey- seizoen in Tilburg werd daar gis teren een interland-wedstrijd ge speeld tegen een Noors viértien- tal. De biina 3000 toeschouwers volgden met grote spanning de levendige en zeer afwisselende wedstrijd. De Noren bleven echter wel wat beneden de verwachting. Ons land won met 75. De tussen standen waren 11, 32. 32. RODE DUIVELS-ELFTAL Het elftal van de Rode Duivels dat 14 Maart a.s. te Rotterdam tegen de Zwaluwen uitkomt, is als volgt samengesteld: Seghers (La Gantoise), Dirix (Union St. Gilloise) en van Brandt (Lierse S.K.), de Buck (Eendracht Aalst) van Pottenberghe (F.C. Brugge) en Delmulle (La Gantoise), de Bruyne (St. Niklaas), van Steen- iant (St. Niklaas) Annicq (F.C. Renaisien), Govard (A.S. Her stal) en Chaves (La Gantoise). 5,2 millioen méér voor opbouw N..O.P. In het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1950 van het Zuiderzeefonds wordt het totaal bedrag van de bouwkun dige afdeling ad f28.075,695 ver hoogd met f5.200.000. Dit is nood zakelijk in verband met het in halen van de achterstand in het bouwplan van de Noordoostpol- der hetgeen van grote betekenis wordt geacht voor de kolonisatie in de polder en voor de voort gang van de uitgifte van bedrii- ven. BELGISCHE KAMER KEURT DIENSTVERLENCING GOED BRUSSEL De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordi gers heeft gistermiddag het wetsontwerp houdende verlen ging van de militaire dienstplicht tot 24 maanden met 103 tegen 87 stemmen (socialisten en libera len) bij 1 onthouding goed gekeurd. MOORD EN ROUTINE DJAKARTA Naar aan leiding van de moordaanslag op de Amerikaan Jones van de Standard Vacuum heeft de Amerikaanse ambassa deur. Merle Cochran, het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken en het hoofd van de politie offici eel van deze gebeurtenis op de hoogte gesteld. De Ameri kaanse woordvoerder noem de dit een „routine-demar che". In Nuis en Niebert is veel deining ontstaan rond de Hervormde predikant ds. W. de Weerd, die in „Ons Kerkblad" voor de ring Grotegast der Nederlandse Hervorme Kerk van 14 en 28 Februari artikelen heeft doen plaatsen waardoor verschillende personen zich beledigd gevoelen, naar de mening van hen de waardig heid van hei ambt van predikant te kort wordt gedaan, en de bevolking op onnodige wijze wordt gehoond, aldus het N. van het Noorden. In het eerste artikel schreef Ds, de W. onder meer: „Te koop aan geboden": een stel hervormden, waaraan niemand kan zien, dat het hervormd is. Koopje, spot prijs, moet weg. Voor alles te ge bruiken." En verder: „Te huur aangeboden: een aantal houten klazen, die ik niet meer bewer ken kan. Huurtijd ongeveer een jaar. Na keuring kunnen ze even tueel weer in de gemeente wor den opgenomen". „Te huur ge vraagd: „Een preek waarmee je 90 pet. van de gemeente boeien kunt. (Aanb. vergezeld van etiket Vrijz. of Rechtz.)". „Aanbieding personeel: „Een groep jongelie den, die niet een uur per week of per maand aan een kerkdienst wil deelnemen. (Nadere inlichtin gen verstrek ik gaarne: allen zijn gezond, prettig in de omgang en helder van verstand)". In het tweede artikel schrijft de predikant dat hij de laatste maanden dikwijls teleurgesteld is in zijn werk. Dat er een jeugd dienst is gehouden, waarin 80 pet. der jongeren ontbrak, dat er gemeen geroddel is geweest. Hij deelt vervolgens de gemeente in 5 soorten hervormden in. Hier van zijn de vierde soort „leden die hervormd heten, doch op geen enkele manier hervormd zijn. Die zich eenvoudig niets aantrekken van het Evangelie en dikwijls veel pretenties hebben". De vijf de soort noemt hij „leden die spottend glimlachen, en plezier hebben in de stiekeme ondermij ning van het. kerkewerk". Verder schrijft hij: „En wie zal mij nu ongelijk geven, indien ik hen, die onder 4 en 5 vallen houten klazen noem. Let wel: in kerkelijke zin. Anderszins zijn het misschien beste, brave men sen, maar kerkelijk? Heus ik blijf er bij: ze zijn te huur of te koop. In het laatste nummer noemt de redactie „deze toon niet be paald gelukkig" en verzoekt zij WIERINGERWAARD Op 2, 3 en 4 Maart kwamen de fina listen 5e klasse klein biljart li bre naar Wieringerwaard am in „Het Wapen van Wieringer waard" de kampioensmedaille van het gewest „Het Noord- Westen", van de Ned. Biljart bond te bemachtigen. Deze kampioenseindstrijd stond on der leiding van de B.V. W.B.C. te Wieringerwaard. Er werd door 7 personen aan de eind strijd deelgenomen, nl. J.Griek te Den Helder, J. van Heerde te Haarlem, J. May te Zaanstreek, J. Noot te Amsterdam, D. Smit te Schagen, J. Tersteeg te Utrecht en G. Wester te Alk maar. Zaterdagmorgen werd de spe lers een klein uitstapje aangebo den naar de zuivelfabriek „De Vollharding" en zij bezichtigden de bemaling van de Polder. De middag en avond werd weer ge bruikt voor de zware maar hoogst sportieve strijd. De Zondagmiddagpartijen wer den ingezet met Griek tegen Smit en Tersteeg tegen Wester. Griek die nog geen enkele winstpartij op zijn naam had staan, wist zijn partij tegen Smit in 37 beurten vol te maken. Smit, die nog de 1. J. Noot „Amstel B.C." 2. J. May „De Posthoorn" 3. D. Smit „W.B.C." 4. J. v. Heerde „Suisse" 5. J. Tersteeg „De Sociëteit" 6. G. Wester „De 3 Ruiten" 7. J. Griek „V.O.G." nastoot had, wist door een zeer gunstige klospartij remise te ma ken De nestor de heer Tersteeg won van de jongste deelnemer, de heer Wester. Hierna bleven de partijen Nootvan Heerde en Mayvan Heerde over. Noot met 4 winstpartijen, May 4 winstpartijen en van Heerde 2% winstpartij. Zou van Heerde dus kans zien de beide partijen te winnen, zou hij dus met 4'/! winstpartij kampioen zijn. Noot en May stonden gelijk, maar het moyenne van May lag hoger. Allereerst werd dan begonnen met Nootvan Heerde. Laatstge noemde nam direct met de groot ste serie van het tournooi n.l. 14 car. de leiding. Noot overwoog vrij rustig zijn kansen en wist de achterstand langzaam in te halen. Noot. wist deze partij te winnen en liet van Heerde op 46 car. achter. Voor van Heerde was dus de kans/verkeken. Noot had zijn 5e winstpartij binnen, maar was nu geheel afhankelijk van het re sultaat van v. Heerde tegen May. May was zichtbaar de sterkste speler in deze klasse en probeer de zijn spel zo klein mogelijk te houden. Van Heerde speelde zon der zenuwen tegen May rustig zijn partij. May daartegenover was ner veus, echter niet hij alleen, ook Noot, die machteloos toe moest zien, zat te draaien en te sprin gen op zün stoel tot van Heerde de beslissende laatste carambole had gemaakt en hierdoor Noot dus kampioen was geworden. Het resultaat was als volgt: car. brt. h.s. gem. m.pnt. 297 222 9 1.34 10 276 189 13 1.46 8 268 204 9 1.31 7 249 194 14 1.29 7 253 239 9 1.06 5 255 199 8 1.28 4 222 215 10 1.03 1 De heer D. Ellerbroek, voorz. van het gewest „Het Noord Wes ten" noemde het tot standkomen van dit gewestelijk kampioen schap in Wieringerwaard een groot succes. Hoewel het district Schagen in de gewestelijke ver gadering aanvankelijk enigszins huiverig tegenover de organisa tie van een dergelijk kampioen schap stond, feliciteerde de heer Ellerbroek de heer Pater, Com missielid van het Gewest, met z'n keuze, de vereniging „W.B.C." voor dit kampioenschap te heb ben belast. Voorzitter bracht har telijk dank voor de buitengewoon goede organisatie. De kampioen, de heer J. Noot van „Amstel- B. C" te Amsterdam, ontving de bondsmedaille. De wedstrijdleider de heer J. P. Groot, gaf daarna een overzicht van het verloop der strijd. Een zevental prijzen door het districtsbestuur beschikbaar gesteld, werd aan de spelers uitgereikt, alsmede een aantal prijzen voor behaalde prestaties. Namens de spelers werd door de heer J. Tersteeg een woord van hartelijke dank gebracht voor de keurige organisatie en in het bijzonder de goede verzorging door de familie Kaper. Door de heer Pater als afge vaardigde van het district Scha gen werd dank gebracht aan de heer Ellerbroek voor de prettige woorden en de heer J. E. v. d. Hoek als afgevaardigde van het Bondsbureau. De vereniging ,.W. BT." in bijzonder de wedstrijd leider J. P. Groot en dan vooral de spelers, die eraan hebben me degewerkt om van dit sportge beuren de juiste propaganda te la ten uitgaan Voorzitter Hazeloop van WBC dankte nogmaals allen. Het Gewestelijk Kampioenschap was ten einde met J. Noot van „Amstel B. C." als kampioen. Rectificatie In ons bericht van eergisteren over de samenstelling van de da mes keurploeg turnen komen enige clubnamen voor, die niet juist zijn. Ter herstelling van deze fout wijzen wij erop, dat de dames G. Glas, N. Mul, B, Appel en J. Kos allen lid zijn 'van de vereniging D.V.V. uit Langendijk. „er .rekening mee te willen hou den, dat vele lezers deze toon toch blijkbaar ook „Ons Kerk blad" onwaardig achten. Op een telefonisch tot hem ge richt verzoek van iemand, die zei zich beledigd te achten, heeft Ds. de W. geantwoord, dat hij niet bereid was de artikelen terug te nemen, waarop hem is medege deeld, dat aan een rechtskundige de zaak zal worden voorgelegd en gevraagd zal worden een vervol ging te doen instellen wegens be lediging. Verder heeft nog een ander op verzoek van verschillende dorps genoten advies gevraagd omtrent de mogelijkheid van een aan klacht wegens smaadschrift. Overigens bestaat er, nu deze sensatie werd gewekt, voor de diensten van deze predikant, die een bekwaam redenaar en een ijverig predikant is, meer dan gewone belangstelling. tie zich ten doel „de geest van de verkennersbelofte en de wet le vendig te houden onder haar le den" en „die geest te verbreiden in de gemeenschap, waarin zij leven en werken". Aan deze nieuwe organisatie werd de naam gegeven van „Broe derschap van Oud-Verkenners". Lid van deze broederschap kunnen worden zowel mannen als vrou wen van 18 jaar en ouder, die de verkennersbelofte hebben afge legd. De vergadering gaf de wens te kennen, dat ook de oud-aalmoeze niers van de verkenners zich bij deze broederschap zullen aanslui ten. De leden dragen een eigen insigne. Zij kunnen zich aanmel den bij de districtscommissaris van hun eigen woon- of verbliif- plaats. De vergadering sprak zich uit voor een zo los mogelijke or- ganisatieverband. Besloten werd voorts een vertegenwoordiging te zenden naar de internationale biieenkomst, welke in Mei van dit jaar in Denemarken zal worden gehouden. VEEMARKT PURMEREND De hamdel in de vette koeien zette zich gloed in- Vooral voor de besten was de vraag heel goed en waren die prijzen weer iets stijver. Voor de mindere soorten was de afloop kalm, maar wei prijshoudend. Voor de geldekoei en was ook wel weer animo, evenals voor de verse melk koeien, maar de hoge vraagprij zen vpor die dieren met een wit papiertje houden wel de vlugge fang tegen. Het aanbod van pin- en en graskalveren blijft maai' heel gering, en voor 't leven zit daar ook nog weinig schot in. Beter gaat het op de nuchtere kalvermarkt bij een flink aanbod daarvan, was de handel vlug, en blijven de prijzen vrij -hoog staan Ook voor de fokker was weer aardig vraag. De wolveemarkt was iets beter bezet, maar de ze diertjes blijven hoog in prijs. Men kan zeggen dat zij nog steeds in een stijgende lijn zijn, maar door de steeds hogere vraag prijzen gaat de verkoop niet zo vlug meer. De bokken en geiten schijnen niet meer zo ih trek te zijn, dat is maar steeds een stug ge boel. Op de vette varkens- markt was het begin al kalm, wait later niet beter werd. De prijs van f 1.68 was later maar moeilijk te maken. De vette zeu gen waren wel iets beter in trek dan vorige week, en gingen zo om de f 1.52. Daar in -die vroegte het aainbod van biggen met te groot was, was daar aardig han del, maar het aanbod hield nog al aan, waardoor dan ook de gang wel wat flauwer werd, en maar amper prijshoudend. Ook in de fokzeugen was het maar heel kalm. En op de paar denmarkt was het ook niet veel drukker. Deze zijn wel diuur maar een stugge gang. En op de pluim veemarkt was 't met de konijn tjes beter; deze werden vlugger en voor hogere prijzen genomen. UITSLAG NIET INVULLEN We geven het toe: de uitslagen van de wedstrijden, die U vorige week te raden kreeg, waren moeilijk te voorspellen. Daar kwam nog bij, dat de grilligheid van het voetbalspel zelf ook niet in het voordeel van de inzenders, was. Wie had er bijvoorbeeld verwacht dat HRC met zulke flinke cijfers revanche zou nemen op West Frisia en dat Always Forward ook uit in de wedstrijd tegen De Meer geen winst zou kunnen behalen? Een andere handicap voor de meeste raders waren de twee gelijke spelen, die er bij de prijs vraaguitslagen waren; in zo'n geval is de kans op verkeerd gissen veel groter. Het zal U dus niet verwonderen, dat we ondanks de grote deel name slechts één inzender zes punten konden geven, maar gezien al die moeilijkheden, is het halen van zestig procent van het totale puntenaantal toch een zeer goede prestatie. De vier overige prijzen werden toegewezen aan degenen die een 5 haalden. Het viel ons op dat de lezers uit Alkmaar en omgeving, die anders over een zeer fijne neus blijken te beschikken, zich deze keer niet in de prijzen hebben geraden. Volgende keer maar weer proberen. De prijswinnaars zijn: 1. S. Boots, Kerkwet; 14 A, Obdam. 2. Bert Visser, Weezenstraat 9, Den Helder. 3. W. Boots, Zwaagdük-West no. 408. 4. A. van Rooy, Ruyghweg 156, Den Helder. 5. P. Besseling, P. J. .tangstraat 75, Lutjebroek. Wie raadt de uitslag van de volgende wedstrijden: 2. Naam Adres Woonplaats (Hier afknippen) Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waar mede volgens Uw mening de wdestrijd zal worden beslist. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als bnei worden verzonden. De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBAL PRIJSVRAAG"; daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het |uist voorspellen van winst of gelijk spel, doch met met de goede ciiters krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspwu dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5