Hei valt moeilijk de werkwijze der Russen ie begrijpen Ministervan Maarseveen de man voor Binnenlandse Zaken? Chinese communisten verloren in24uurmeerdan 11.000 man „Eerst besluiten nemen, daarna overleggen...." Amelandse bruiloft liep vast in de Wadden-modder de conferentie te parijs de informateur confereert de fooi heeft uitgediend Bedieningspercentage wordt op uw rekening inbegrepen Meel en bloem onder controle 'n Minister 950 km: per uur En de A.Rbenaderd langs een omweagetje Jessup op zijn qui-vive Queuille aanvaardt Formatie-opdracht Scheepsberichten Oostenwind legde veerdiensten stil Heel 't geallieerde front in (langzame) beweging Tegenstand licht tot matig Geen vrees voor suikerschaarste Dochter van Koning Leopold gedoopt Communisten achter slot en grendel Harder werken? Lijk van vlieger uitgegraven Kind onder trein vermorzeld Gedachten die kunnen helnen Nieuw Abonnementsprijs 5.30 per kwartaal, t 1.77 per mnd.» inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m.» minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. Dn"S; edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEDEN Pagina 3 Vrijdag 9 Maart 1951 46e Jaargang No 12113 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 NAAR KOREA Woensdagavond is een klein aantal jofficieren en onderofficieren, die zich vrijwillig voor het Nederlands Detache ment Verenigde Naties hebben gemeld, per lijnvliegtuig van de K.L.M. vertrokken, ten einde enkele opengeval len officiers- en onder officiersplaatsen aan te vullen. Onder de ver- trekkenden bevond zich ook Ds. P. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht die als legerpredikant naar Korea is vertrok ken. Foto boven: in de vertrekhal op Schiphol werd de tijd, voor het vertrek bekort met hel zingen van liedjes bij de guitaar. Foto onder Ds. Ph. P. Meerburg (links) passeert de con trole op de Amsterdam se luchthaven. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Romme, heeft gistermorgen een bespreking gehad met minister van Maarseveen en de staatssecretaris voor defensie, vice-admiraal Moorman. Uiteraard betreffen niet aUe besprekingen van de informateur de -verdeling van de porte feuilles. Zij kunnen ook de bedoeling hebben om over een be paald punt nadere inlichtingen te verkrijgen. Wij menen te we ten. dat het onderhoud met vice-admiraal Moorman onder de laatste categorie gerangschikt moet worden. De voornaamste bezwaren van de WesteUjke afgevaardigden ter Parijse conferentie tegen de voorstellen van de Rus Gromyko komen neer op de consequenties, die de Sovjets aan de op de agenda opgenomen punten verbinden. Het is n.L de bedoeling van de Russen reeds nu besluiten op deze agenda te plaatsen, waaraan dus de Ministers van Buitenlandse Zaken straks ge bonden zullen zijn. Vanzelfsprekend gaat het Westen hier niet op in. „Deze bezorgdheid zou groter worden inplaats van kleiner, in dien het Westen zijn bewapening verminderde, zonder dat daar Russische garanties tegenover stonden", aldus Jessup. Gromyko verklaarde dat de door de Westelijken voorgestelde agenda de kwesties van werke lijk belang op de achtergrond drong. Hij had er geen bezwaar tegen, dat de oorzaak van de internationale spanningen op de agenda verscheen, maar wel, dat de Westelijke Agenda niet sprak over de ontwapening van Duits land. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Karl Gruber, heeft een onderhoud gehad met Gromyko, Schuman cn Devies. Een Westeliike woordvoerder verklaarde, dat het nmr te vroeg is om te spreken over vorderin- Men is van geallieerde zijde bereid omwille van de vrede een zekere toegevendheid te betrach ten jegens de Russische aantij gingen. Die zijn immers gebrui kelijk! Maar waar het om essen tiële zaken gaat, weten vooral de Amerikanen van geen wijken. „De bezorgdheid van de men sen in de vrije wereld en van hen, die aan slavernij trachten te ontkomen, is veroorzaakt door de grote en overweldigende om vang van de bewapening in de Sovjet-Unie en het Sovjet-blok", zo verklaarde de Amerikaan Phi lip Jessup. (Van een onzer verslag gevers) Van 19 Maart a.s. af zal in in alle café's, restaurants, ca fetaria's, aangegeven worden welk percentage bedienings- geld in rekening mag wor den gebracht. Hiermede wordt een eerste stap gezet op de weg naar volledige afschaf fing van het fooienstelsel. De klant zal, zelfs voor de klein ste consumptie, een bonnetje krijgen, waarop vermeld staat de prijs van de vertering met apart daaronder het bedie- ningsgeld. Over 't fooienstelsel is veel gepraat en veel gesputterd. Het basisloon was uiterst laag zodat de werknemers in de Horecabedrijven vrijwel vol ledig aangewezen waren op fooi. Aan deze ongezonde toe stand is een einde gekomen. De ondernemers zullen het ri sico van de werknemers over nemen en hen een garantie loon betalen. Zo zal na ge noemde datum een hotelkell- ner, cafékellner en barkellner in ieder geval met een loon variërende naar gelang de grootte en aard van het be drijf van f49.50 tot f53.35 naar huis gaan. De regeling is als volgt: Aan het einde van een bepaalde periode wordt uitgerekend hoeveel een kell- ner aan bedieningsgeld heeft ontvangen. Blijft hij met dit bedrag onder het vastgestelde garantieloon, dan legt de werkgever het verschil bij. Komt hij boven dit loon uit, dan is dit meerdere toch voor hem. Voor het verstrekken van logies, logies met ontbijt of ontbijt, al naar gelang de ver blijfsduur 1 nacht, langer dan 1 nacht doch korter dan vier nachten, of langer bedraagt het bedieningspercentage resp. 15, 12 of 10 pet. Voor het ver strekken van verteringen in restaurants, café-restaurants, cafetaria's en café's resp. 10, 1214, 10 en 15 pet. Gelijktijdig met de invoe ring van een garantie-inko menregeling wordt ook wijzi ging gebracht in het dragen van beroepskleding. De smo king en rok wordt vaarwel gezegd en de kellners zullen de vrijheid hebben zich in een zwart colbert met wit over hemd te kleden. Dit levert voor hen een besparing op de kleding op. gen, „maar wij komen geleidelijk aan een werkmethode nabii. wel ke de besprekingen soepeler zou kunnen doen verlopen". Een lid van de Franse delegatie verklaarde bij het verlaten van de conferentie, dat naar zijn me ning geen merkbare vorderingen op deze bijeenkomst waren ge maakt. De informateur schijnt trou wens van mening te zijn, dat de al- dan niet wenselijkheid van staatssecretarissen een kwestie is, die aan de betrokken ministers moet worden overgelaten. Het onderhoud met minister v. Maar seveen zal echter waarschijnlijk wel de aanbieding van een porte feuille als doel hebben gehad. De V.V.D. heeft in de afgelopen maanden ernstige bezwaren tegen de minister voor Uniezaken ge uit en zijn terugkeer in een nieuw vier-partijen-kabinet op dezelfde plaats wordt dus niet waarschijn lijk geacht. Wel ziet men in mr. van Maarseveen echter de nieuwe bewindsman voor Binnenlandse Zaken, een departement dat deze bewindsman, zoals bekend, ook reeds eerder heeft beheerd. Prof. Romme heeft nog achter eenvolgens geconfereerd met prof. Lieftinck, mr. in 't Veld, mr. Teu- lings, prof. de Gaay Fortman en mr. Joekes. Voorts heeft hij in de loop van de dag enige bestuur- deren van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P ontvangen en gesproken met de voorzitter van de C.H. Tweede Kamerfrac tie, de heer Tilanus. De aanbieding van portefeuil les aan de A.R.-figuren Prof. de Gaay Fortman en Mr. Meijnen werd gisteren in politieke kringen druk besproken. Men vroeg zich in dit verband vooral af hoe de A.R. als zodanig hier tegenover zou staan. Sommigen wilden er van uitgaan, dat de A..R., na haar weigering in een eerder stadium, een optreden van vooraanstaande A.R.-figuren als Prof. de Gaay Fortman en Mr. Meijnen zeer be zwaarlijk zou kunnen billijken. Temeer niet omdat men hierin een geslaagde poging van de in formateur zou kunnen zien om zich, over de partij als zodanig heen, tot de anti-rev. groep te richten, die begerig is om het isolement, waarin de A.R. zich nu al jaren bevindt, te verbre ken. Anderen, ook in anti-rev. kring, voelden echter geen be hoefte om de kwestie zo scherp te stellen Zij wilden er de na druk op leggen, dat de bespre kingen van de informateur met de A.R. in een uiterst vriend schappelijke toon zijn gevoerd, waardoor een sfeer werd gescha pen, die het genoemde A.R.-figu ren minstens mogelijk maakt om voor eigen verantwoordeliikheid in het nieuwe kabinet zitting te nemen. Men wilde in dit verband ook wijzen op de positie van prof. Gerbrandy in 't kabinet-de Geer. Ook prof. Gerbrandy had in dit kabinet voor eigen verantwoor deliikheid zitting, zonder dat zulks van A.R.-zijde scherpe reacties heeft uitgelokt. (Vervolg op pag. 5) SUPERFORT STORTTE BRANDEND NEER Tien bemanningsleden van een viermotorig Superfort, dat bran dend neerstortte, zijn er in ge slaagd met hun valscherm uit het toestel te springen enkele ogen blikken voordat het te pletter viel een twaalftal km ten noorden van Woodland in Californië. Queuille heeft aan de president van de republiek bevestigd, dat hij definitief de formatie-opdracht aanvaardt. Queuille zal zijn kabinet gedu rende het weekeinde vormen. Het zal niet veel afwijken van dat van Pléven. Concessies van de radicalen op het stuk van de kieshervorming schijnen veel te hebben bijge dragen tot de oplossing van de crisis. Grote Beer (emigr.) Amster dam-Sydney, 8 Maart van Aden. Kota Inten (rep.) Surabaja- Rotterdam, passeerde 7 Maart Dahlae eil. Nelly (rep.) Djakarta-Am sterdam, 8 Maart van Port Said, 17 Maart te 12 uur voor IJmuiden verwacht. Biouw, 10 Maart te IJmuiden verwacht van Surabaja Volendam, New York-Rotter dam, 10 Maart te 20 uur voor Hoek van Holland ver wacht. Atlantis (rep.) Surabaja-Rot- terdam, 8 Maart van Aden naar Suez. Radja, Surabaja-Amsterdam, 8 Maart in het Kanaal, he den 9 Maart te Amsterdam verwacht. De aanhoudende Oostenwind heeft de Waddenzee bijna droog- geblazen. De boot van Ameland naar Holwerd kon gisteren niet van het eiland vertrekken en de veerboot van Schiermonnikoog naar Oostmahom liep gisterenmorgen op weg naar de vaste wal tegen II uur met tien passagiers aan boord, aan de grond. De Texelse passagiersboot, die de verbinding onderhoudt tussen Texel en het vaste land, kon het eiland niet bereiken wegens de stormachtige Oostenwind. De post en ca. 100 passagiers moesten op zee overstappen op een kleiner vaartuig. De verbonden troepen, die ten Oosten van Seoel aanvallen, zijn Donderdag langs het gehele honderdvijftig km. lange front in Midden-Korea twee tot vijf km. opgerukt, aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse achtste leger Donderdagavond verklaard. Zij zijn echter nog steeds niet op de hoofdmacht van de Noordelijken gestoten. Volgens de Amerikaanse 25ste divisie zijn in haar sector 6.000 tegenstanders gedood of gewond sedert Woensdag. Er zouden driehonderd gevangenen zijn gemaakt. De woordvoerder van 't achtste leger zei, dat de oppositie aan het front in het algemeen „licht tot matig" was. Piloten zeggen ongeveer vijfhonderd tegenstan ders te hebben gedood of gewond. De verliezen der communisten in de afgelopen 24 uur worden van geallieerde zijde geschat op meer dan 11.000 doden en gewon den. 260 communisten werden krijgsgevangen gemaakt. De communisten bieden hevig verzet tegen het geallieerde of fensief. Ten oosten van Seoel hebben zij nieuwe versterkingen in de strijd geworpen, waardoor het Amerikaanse offensief, dat gesteund wordt door massaal De vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren deelt ons mede: „Bij het publiek blijkt thans niet alleen een ongegronde vrees voor schaarste aan suiker, doch ook veel misverstand ten aanzien van de bii de handelaren aan wezige voorraden van dit artikel te bestaan. Voor zover de detaillisten thans worden herbevoorraad, wordt, in afwachting van een definitieve regeling, de ontvangen suiker hen tegen de nog nader vast te stellen prijs berekend. Het is hen evenwel verboden het publiek thans een hogere prijs dan f 0.76 per kg te doen betalen". artillerievuur en luchtaanvallen, slechts zeer langzaam vordert. Veertig km ten oosten van Hoeng- song ondernamen de noordelijken hevige tegenaanvallen. De Nederlandse torpedoboot- jager „Evertsen" heeft zich giste ren bij de Amerikaanse kruiser „Manchester" gevoegd bij het bombardement van noordelijke troepenconcentraties, geschuts- stellingen en weg- en spoorweg knooppunten bij Wonsan, aan de noord-oostelijke Koreaanse kust. Gistermorgen is prinses Maria- Chnstina Daphne Astrid Elisa beth Leopoidine, dochter van ko ning Leopold III en van de 34- jarige prinses van Retie, in de kapel van hét koninklijk paleis te Laeken ten doop gehouden. Prinses Maria-Cliristina werd op 6 Februari in het paleis te Laeken geboren en nadat in aan wezigheid van de voorzitters van Kamer en Senaat, de eerste mi nister, de minister van justitie en de burgemeester van Brussel de geboorte-akte was opgesteld, werd zij voorlopig gedoopt. Prinses Maria-Christina werd gedoopt door kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen. Bij de doop waren aanwezig koning Leopold, de prinses van Retie, prins Boudewijn, peter van het prinsesje, koningin Elisabeth, prinses Josephine, zuster van ko ning Albert, prinses Josephine- Charlotte en prins Albert. Turkse kabinet afgetreden Het Turkse kabinet is Donder dagavond afgetreden. IN TSJECHO-SLOWAKIJE Rude Pravo, het centraal orgaan van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije, heeft gisteren vier voormalige leidende figuren van de partij genoemd, diè „nau we betrekkingen" onderhielden met Otto Sling, voormalig partij leider te Brno. Sling bevindt zich thans onder arrest. Hij wordt be schuldigd van spionnage voor Engeland. Men weet verder, dat behalve deze partijleiders nog verschei dene andere hoge communistische functionarissen, onder wie mevr. Roezena Doebova, lid van het centrale comité, zich in arrest bevinden. OPINIE-ONDERZOEK Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) gevraagd: „Nu zou ik graag uw oordeel willen weten over de arbeids productiviteit in Nederland. Dus over de hoeveelheid werk, die alle werkende Nederlanders sa men afleveren. Is de arbeidspro ductiviteit in ons land volgens u te hoog, te laag of net goed?" Hierop zijn de volgende ant woorden gegeven: Arbeidsproductiviteit is: te laag 36 pet.; net goed 24 pet.; te hoog 1 pet.; geen oordeel 39 pet. Naar wij vernemen is thans het stoffelijk overschot van sergeant vlieger' E. B. Kraayo uit Rotter dam, die Woensdag 28 Februari met zijn straaljager boven Leeu wen, Maas en Waal, was te plet ter gevallen, opgegraven. Men heeft ongeveer vijf meter diep in de grond moeten delven om het lichaam en ook een deel van het toestel vrij te krijgen. Trouwpartij sine niet door Gisteren zou een paartje uit Hollum te Ameland in het huwe lijk treden. Bruiloftsgasten, bruidsjapon en bruidsbouquet zouden met de postboot komen en toen bleek, dat deze niet kon varen, vertrok, op dringend ver zoek van het bruidspaar, een barkas te ruim 11 uur om te trachten via het Dantziger Gat langs een geul Holwerd te be reiken, waardoor de situatie ge red zou zijn. Het doel werd in zoverre bereikt, dat men vanaf de pier te Holwerd de boot kon zien. De bruidsjapon kon aan boord worden gebracht, doch het bruidsbouquet verongelukte door dat de brenger daarvan in 't slik kwam te vallen. Ook een van de bruiloftsgasten, een dame, die nog wilde proberen met de boot mede te komen, viel in het slik en was genoodzaakt de tocht op te geven. Het gevolg was, dat de barkas te ongeveer 5 uur in de middag terug kwam zonder één passagier en de trouwpartij moest worden uitgesteld. Ook in Zeeland De „Koningin Juliana" van de dienst Vlissingen-Breskens werd gistermorgen vroeg in laatstge noemde haven door een wind stoot opzij gedrukt eer het schip de fuik binnen kon varen, waar bij het door de lage waterstand korte tijd aan de grond raakte. Het duurde drie uur eer de veer- NA DE SUIKER.„ Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft de fabrikanten van tarwemeel, tar webloem en tarwegriesmeel ver plicht met ingang van Vrijdag 9 Maart 1951 deze producten ter beschikking te houden van het bedrijfschap. Deze verplichting geldt evenwel niet voor hoeveel heden. die per week a f g e 1 e - yerd worden in een kwantum, dat niet groter is dan de hoeveel heid, die in de periode 13 Januari tot 11 Februari j.l. gemiddeld per week is afgeleverd. Voor de bereiding van tarwemeel, -bloem en -grfesmeel is eveneens een dergelijk voor schrift uitgevaardigd. Moeilijkheden voor de normale voorziening kunnen niet optreden. Nu het bedrijfsleven een prijs verhoging, met name van brood en broodgrondstoffen verwacht, acht de overheid het echter nodig aan de mogelijkheden van speculatieve uitbreiding van pro- dustie en voorraadvörming evenals bij de suiker een einde te maken. 'T IS GEVAARLIJK BIJ VLISSINGEN Het Nederlandse motorschip „Arendskerk", op weg van Ant werpen naar Rotterdam, is bij Vlissingen voor de Nolledijk aan de grond gelopen. De sleepboten Schelde. Ganges en Pernis doen pogingen de Arendskerk los te trekken. Kort na middernacht is het Ne derlandse motorschip „Arends kerk," dat. bij Vlissingen aan de grond was gelopen, door drie sleepboten vlot getrokken. boot kon meren. Het verkeer werd ernstig gestagneerd. Rijks waterstaat kreeg hier het verwijt te slikken, dat het nalatig is ge bleven in het uitvoeren van bag- gerwerkzaamheden, waardoor een onhoudbare toestand is ontstaan. Op de onbewaakte overweg te Huiten aan de spoorlijn Breda- Tilburg is gistermiddag een vier jarig kindje. Joke Broers, onder een trein gelopen. Zij liep haar driejarig broertje achterna, die juist de overweg gepasseerd was. Haar tante, die bij de kinderen was, trachtte tevergeefs 't meisje nog te grijpen. Het kind werd' door de trein gegrepen en vrij wel op slag gedood. Het geduld van de fotograaf, die een opname wilde maken van de lustig in het zwem bassin dartelende zeehond, werd danig op de proef ge steld. Misschien was het de geur van een visje dat lok kend werd voorgehouden, misschien was het dier spe- lensmoe; maar op een zeker moment nam „meneer" de gewenste pose aan en de foto graaf had zijn plaatje. VRIJDAG 9 MAART: H. Francisca Romana, Weduwe „Zijn l Lazarus') zusters zonden Hem dan bericht: Heer, dien Gij liefhebt, is ziek." Dit is een bede van volmaakt vertrouwen en volmaakte overgave: enkel een beroep op Zijn liefde... „Ik ben de Verrijzenis en het Leven; wie gelooft in Mij, zal leven, ook al is hij gestorven; en al wie leeft en gelooft in Mij, zal niet sterven in eeuwigheid. Ge looft gij dit?" „Ja Heer, ik geloof dat Gij zijt de Christus, de Zoon van de levende God. in deze we reld gekomen!" „Heb Ik u niet gezegd: als ge ge looft, zult ge de heerlijk heid Gods aanschouwen?" „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1