In Hengelo wordt gewerkt aan de Europese defensie Commandant Den Ouden Bredase dames knopen tapijt voor trouwzaal 18.50 berichten Prins Bernhard bezocht moderne industrie voor vuurteidings-apparatuur Naar wij vernemen: Soldatengraf bij Poesan door eigen mensen begraven Verhoging toelage Korea-vrijwilligers Rechtzaak om Nanno Sjoerd 45 KILOMETER DRAAD Jlo55efótaGtje5 en Jïo55e/2lGG(ljeó Kath. Thuisfront voor nieuwe taak VRIJDAG 9 MAART 1951 PAGINA 3 'ERWACHTINC door het K.N.M.I. eldig van Vrijdag- iterdagavond. ND KOUD bewolkt met op de plaatsen enige g, overwegend in rorm van sneeuw, raturen om het int. Langs de Wad- t aanvankelijk nog toe harde, overigens ige toi matige Oostelijke wipd. I vertentie) [)E HOUTTIL rengt U een peciale tan bieding in: SjSiSSK 1 prima Egyptische fen kleuren: blauw, 2 boorden en 2 paar ES HERENHOEDEN ENKLEDING SSEM ENTEN 'RD-HOLLAND 'esproken faillisse- de maand Februari Prov. N.-Holland dam) 17 (12), Am- (23), Z.Holland Haag en R'dam) 11 ag 11 (8), R'dam 14 Ttrecht 13 (5), Gel- Ï10), N.-Brabant 20 g 6 (4), Zeeland 2 1 4 (2), Groningen e 0 (0), Overjjsel 3 esproken faillisse- 1 Januari 1951 t/m - 286. ;gesproken faillisse- 1 Januari 1950 t/m - 252). geplaatste cijfers elfde periode van iLCLUB D.D.O. IHORN. Zondag DO 1 de uitwedstrijd Deze wedstrijd werd net 31 verloren, spelen van spil en :gens ziekte, fas an flinke verzwak- ■allers hebben hun maar toch lag hier punt. Eerst nadat orsprong van 30 e bereiken maakte en van DDO, na ïenspel met haar verdiende tegen- is er voor het 2e liswedstrijd tegen stgesteld. Verdere hangen op de be- :n. elftal is vrijaf. sendienst Noorderkwartier ehoor bij de eigen anaf Zaterdag 10 14 uur t/m Maan- te 8 uur alleen evallen bereikbaar Boer, Nw. Niedorp, Groenhardt Dirks- de Groot Hippoly- Olree Anna Pau- Posthuma Barsin- 12; van Slooten St. tel. 230; van der tel. 400; Swaters sl. 221 en Tamsma tel. 7. ien, 9 Maart. Uien ive 3.50, 4.60; Witte ele kool 6.9.80; 0.21.—. D. witlof 21— 720; savoye kool kool 1824 spruit - boerekool 3842; rode bieten 47; I15; winterpeen 8 ;2; uien 24; prei ;y seedling 1321; 1243; jonathan t van Engeland 13 vinterkroon 2140; -47. 1. 500 kg. spruit- 2.500 kg. rode kool 00 kg. gele kool 6 kg. uien grove 3.60 .20—4.10; 17.500 kg. 6.70—7.20; II rond g 2.50—6; 550 kg. I; II 34—37; III 25 g. peen II 44.20; V 4—4.30. I. 9500 kg. uien ve 4.80—5.50; 2500 6.30—.650; 900 kg. 2000 kg. rode kool 8.000 kg. gele kool 0 kg. deense witte 00 kg. gele kool itte kool doorgedr. RWOUDE. 315 0 kg. peen C 4.50; n 2.803.20; grove ielingen 2.903.90; kg. rode kool 6.50 kg. gele kool 6 witte kool 5.50— gele kool en 16.000 doorgedr. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de N.V. Hollandse Signaal Appa- ratenfabriek in Hengelo, een van de belangrijkste bedrijven waar over Nederland kan beschikken bij het leveren van zijn bijdrage aan de West-Europese defensie. De fabriek is n.l. een van de weinige in Europa die zich toe legt op het vervaardigen van vuurleidingen. De Prins die per Messerschmidt van Soesterberg naar de vlieg basis Twente was gevlogen, werd ontvangen door de directeur, de heer J. J. A. Schagen van Leeu wen, de oud-minister van Marine. Aan het bezoek werd ook deel genomen door minister s'Jacob, luitenant-generaal Aler en de heer Frits Philips. De fabriek waar op het ogen blik ruim 1200 man werkzaam zijn, werd geboren uit de vroe gere N.V. Hazemeyer, welk be drijf tijdens de oorlog door de bezetter werd gebruikt en na de bevrijding door het Beheersinsti tuut overgenomen. In 1948 werd een nieuwe N.V. opgericht waar in de Mij tot Financiering van het Nationaal Herstel, de N.V. Philips en de firma R. Mees en Zonen elk voor een derde deel namen. Er werd een geheel nieu we fabriek van 22.000 m2 ge bouwd die weldra officieel zal worden geopend. De vuurleidin gen die hier met nieuw aange schafte machines worden gemaakt de oude oor de .Duit sers geroofd omvatten o.a. richt- en rekentoestellen. De voor de richtapparatuur benodigde ra dar-uitrusting wordt geheel ver vaardigd bij de N.S.F. en in Hen gelo gemonteerd. De antennes worden te Hengelo vervaardigd. De fabriek biedt ook mogelijk heden tot deviezenwinst door de export van de militair-technische producten, waarvoor speciaal in het buitenland grote belangstel ling bestaat. Vooral met het Bo- fors-concern in Zweden wordt een nauwe samenwerking .onder houden. De gepens. kap. ter zee van de Zweedse marine Th. Sve- delius treedt in het bedrijf als referent voor Scandinavië op. In feite wordt thans alle Zweedse geschut, zowel voor de marine als de landmacht uitgerust met in Hengelo vervaardigde richtapparatuur. Ook voor Dene marken zijn orders in uitvoering, evenals 50 luchtdoelinstallaties voor het Belgische leger. Met de Nederlandse marine is een con tract afgesloten voor de levering van richtapparatuur 'voor nieuwe kruisers en onderzeebootjagers. KONIJNEN IN HET OFFENSIEF In de bosrijke grensstrook langs de Limburgse grens heerst op het ogenblik in Duitsland een grote konijnenplaag, waardoor veel schade wordt veroorzaakt. Een landbouwer in het grens- gehucht Herschel kwam tot de untdekking, dat de langoren op zijn bouwland vier morgen win terrogge hadden kaal "evreten. Men beraamt nu speciale maat regelen om aan het euvel paal en perk te stellen. KASTELEIN BLEEK HARD HOOFD RIJK Woensdagmiddag kreeg een kastelein in Den Haag ongenoe gen met een man en een vrouw. Bij een vechtpaftjj in de deur opening van het café sloeg de bezoeker de kastelein met een van diens flessen op het hoofd. De fles bleek niet bestand tegen de klap en brak. De rondvlie gende scherven bezorgden een passerende dame snij wonden aan haar enkel en verwondden de kastelein aan zijn neus en wang. Zijn schedel werd niet ernstig beschadigd. De politie zoekt thans naar de flessenmep- pende heer, die na de slag de benen heeft genomen. gaat de heer G. Jungerius, di recteur van de Bossche V.V.V. en o.m. organisator van de fiets-drie- daagse door Brabant, naar Cali- fornië emigreren; werd tot 12 mnd., waarvan 6 voorwaardelijk, veroordeeld een 32-jarige Haagse burger-admini strateur, die vorig jaar in October en November bij de marine in Hoek van Holland twee a drie duizend gulden ten eigen bate aanwendde; vertrekt Zaterdag met de „Wes- terdam" de Utrechtse heer E. B. van Putten, de 1.500.000ste be zoeker van Rotterdam Ahoy, met vrouw en zoon voor een gratis trip naar Amerika; kwam een 45-jarige arbeider uk ferueuzeii om het leven toen hu van tien meter hoogte uit het stalen geraamte viel van het in Breda m aanbouw zijnde PNEM- gebouw; zal de vliegbasis Gilze-Rijen binnenkort 5 jaar bestaan. Het wordt gevierd met een groots vliegfeest op 5 Mei a.s.; is na een ernstige ziekte, die zich kort na zün 40-jarig jubi leum in October 1959 openbaarde, de souffleur Henri Cheval over leden, die aan vrijwel alle grote toneelirezeischauuen verbp-'^n is geweest en nog gewerkt heeft onder Royaards en Verkade; zal het nieuwe Bossche stadion op 8 en 9 September a.s. worden geopend met een sportfantasie van Carel Briels op tekst van Aad van Leeuwen. Des middags werden demon straties gegeven met het op het dak van de fabriek opgestelde richtapparaten, waarvoor vlieg tuigen van de basis Twente als „doel" fungeerden. De piloten van de Gloster Meteor straalvliegtuigen, die omstreeks drie uur boven Hen gelo vlogen, wisten, dat hun be wegingen nauwlettend werden gevolgd op het radarscherm in de toren van de signaalappa- ratenfabriek. Nauwelijks ver toonden zich de snel voort bewegende stipjes op het scherm of onmiddellijk werd alarm gegeven naar de post op DE MINISTER HAD NU WÈL HAAST De minister van Oorlog, mr. H. L. 's Jacob en de chef luchtmachtstaf It. gen. Aler, hebben zich, nadat zij het bezoek van Prins Bern hard aan de Hollandse Sig- naalapparatenfabriek te Hen gelo hadden bijgewoond, per Meteor straaljager naar de vliegbasis Leeuwarden be geven, waar zij de aldaar gestationneerde onderdelen hebben geïnspecteerd. De beide excellenties lieten zich in een zg. Dual Meteor, een tweepersoons lesvliegtuig, van Twente naar Leeuwarden vliegen. de bovenste verdieping van de toren waar het richtapparatuur werd bijgesteld om de toestellen te kunnen blijven volgen. Prins Bernhard liet zich de werking van de gecompliceerde appara tuur nauwkeurig uitleggen en volgde van de toren af in een ijzige koude de Glosters. Luit-kol. M. A. P. den Ouden, de gesneuvelde commandant van de Nederlandse troepen in Korea, is gisteren 8 km. ten Oosten van Poesan, op het kerkhof van de Verenigde Naties, begraven. Zijn lijk was enige dagen geleden gevonden. Het achtste leger legde een krans op het eenvoudige graf, waarboven de vlag van Nederland en die van de Verenigde Naties halfstok hingen. Luitenant-generaal Ridgway, commandant van het achtste leger. mr. A. H. C. Giebern. de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N.-commissie voor Ko rea. luit.-kolonel Eekhout. com mandant van de Nederlandse troepen in Korea, John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur in Korea, de plaatsvervangende Koreaanse minister van defensie en andere Koreaanse regerings vertegenwoordigers waren aan wezig. Een Amerikaanse erewacht vuurde een saluutschot af. Een negerorkest speelde het Wilhel mus. De heer Gieben roemde de dapperheid van overste Den Ouden en bracht het achtste leger dank voor het feit, dat de rouwdienst in de Nederlandse taal kon worden gehouden. Gen. Ridgway sprak woorden van lof over de kwaliteiten van de Nederlandse troepen en sprak tot overste Eekhout: „Ik heb de moed van de Nederland se troepen bij hun actie rondom Hoengsong zeer gewaardeerd en l verlenen. ik betreur de dood van uw vroe gere commandant." Aalmoezenier Louis van der Vrande leidde de rouwdienst, waarna de kist door een Neder lands peleton in het graf werd neergelaten. TANKSCHIP AAN DE GROND Gistermiddag is het 10.000 ton metende Belgische tankschip „Esso Belgium" ter hoogte van de kruisschans bij Antwerpen aan de grond gevaren. Sleepbo ten van Antwerpen zijn aanwe zig om eventueel assistentie te Als blijk van waardering voor de zeer goede prestaties van de Nederlandse militairen in Korea en met het oog op de bijzonder moeilijk gebleken omstandighe den, waaronder zij dienen, heeft de Minister van Oorlog besloten met terugwerkende kracht van 1 October 1950 de toelage voor deze militairen aanzienlijk te ver hogen. De verhoging geschiedt met f 100.per maand en voorts met f 8.voor elke dag, waarop aan militaire acties is deelgenomen. De toeiage bedroeg tot nu toe voor gehuwden 70 pet. van hun Nederlandse bezoldiging en voor ongehuwden 35 pet. Het bedrag van f 100.zal na beëindiging van de diensttijd in Korea worden uitbetaald. KARDINAAL DE JONG ZAL COADJUTOR AANVRAGEN (A.N.P.) Het blijkt, dat het thans in brede kring bekend is, dat het in het voornemen van de Aartsbisschop van Utrecht, Zijne Eminentie Johannes Kar dinaal de Jong ligt aan Z.H. de Paus de benoeming van een co adjutor te verzoeken om hem bij te staan in het bestuur van het Aartsbisdom. De Kardinaal zou zich vesti gen in het klooster der Zusters te Amersfoort, waar hij zijn werk zou blijven doen, zij het dan in geringer omvang dan thans. Er bestaat een gerede kans dat de zaak-Nanno Sjoerd Meinders, het zevenjarige zoontje van het echtpaar Meinders te Assen, dat door zijn Duitse pleegmoeder te Bremen, Frau Ullner, niet wenst te worden afgestaan, nog deze maand door het United States Court of the Allied High Com mission for Germany zal worden behandeld. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: Ms. „Willem Ruys" (13 Maart); Ned. Antillen: Ms. „Oranjestad" (13 Maart); Suri name: Ms. „Hersilia"' (22 Mrt). (Advertentie) DE „RANGERS" ZIJN TERUG In het leger der Ver enigde Staten is men weer begonnen met het oefenen van de „Ran- gprs", de soldaten, die tot de keurtroepen be horen. De huidige Ran gers worden met zorg uit het leger gekozen en krijgen een speciale opleiding, waarin o.m. de ervaringen, opgedaan in de strijd op Korea, benut worden. Rangers in opleiding trekken 'n rivier over. Om de wer kelijkheid zoveel mo gelijk te benaderen, worden tijdens de oefe ning springladingen tot ontploffing gebracht. Voor oud-leerlingen van de Stormschool Bloemendaal geen onbekende ervaring In Juni van dit jaar hoopt men, zoals wij reeds meldden, gereed te zijn met het tapijt voor de nieuwe trouwzaal van het Bredase stadhuis. Ondanks het feit, dat vele nijvere dameshanden voor het werk beschikbaar zijn, blijkt het toch een karwei, waarin achteraf wat meer tijd is gaan steken dan men oorspronkelijk had begroot. „De helft is zo ongeveer ge reed", deelde ons een der dames mede, toen wij eens poolshoogte gingen nemen in de trouwzaal, „alleen zijn we bang, dat we wol tekort komen. In dat geval zou- Advertentie) den we het tapijt langs de randen een beetje korter moeten maken, want meer wol mag niet worden bijgekocht". 190 kg wol wordt in het tapijt verwerkt; dat zijn 1900 knotten. Uit iedere knot komen 395 knoopjes. Een eenvoudig re kensommetje leert dus, dat er 750.500 knopen nodig zijn. Er zijn dames die kans zien, 900 knopen per middag te leggen, maar dat is een maximum, waarvoor niet alleen wij, maar ook de knopende dames zelf hun hoedje afnemen. Als men weet dat iedere knoop 6 cm lang is, dan kan men uit rekenen, dat 45 km draad in het tapijt verwerkt zullen worden. De dames zijn te bewonderen. Ga maar eens na, wat een tijd er alleen al gaat zitten in het win den van de knotten. Dat werkje wordt door een dame gedaan, die er letterlijk haar handen aan vol heeft. Maar de knotten moeten ook nog geknipt worden, 15 per dag wel te verstaan, en dat is een secuur werkje bovendien. Ook dit werk wordt weer door een dame uit het comité gedaan. Het tapijt is egaal van kleur en wel rood. De bedoeling is, het aan te bieden ter gelegenheid van de feesten bij het 700-jarig be staan van Breda. De preciese da tum echter is nog niet bekend. DE CRISIS Misschien is de poli tieke crisis, als deze krant bij de lezer in de bus glijdt, al opgelost en dan zou men dit druk sel kunnen overslaan, dat trouwens niet bedoeld was als bijdrage tot de oplossing! Het spijt ons, dat er geen werkelijke brede basis komt. Maar dat is de schuld van de A.R., hebben wij ons la ten wijsmaken, omdat die lui onredelijke eisen hebben gesteld. Zij, die altijd zo coristitutioneel heetten, eisten gewoon weg het departement van Onderwijs, en van Bin nenlandse Zaken op. Dat was inderdaad te gortig, al kunnen wij ons voor stellen, dat de mannen van Schouten graag eens een paar anti-rev. burge meesters wilden benoe men. Romme en Drees wilden wel het ministe rie van Oorlog aan hen kwijt, maar daar behoef je nu niet zo happig op te zijn! Ook lazen wij, dat prof. Romme nog zou trachten, buiten de A.R. partij om, enige figuren van die richting aan te trekken, maar wij ver heugen ons, dat dit blijk baar ook niet is doorge gaan. Dat leek ons nl. weinig aantrekkelijk, ge zien de ervaring van de laatste keer, dat dit is geschied. Weet u het nog: in de zomer van 1939 zocht men ook een op lossing op brede basis, maar ook toen lukte het niet met de Anti's en men vond in arren moede prof. Gerbrandy van de Vrije Universiteit, ten spijt van de A.R. partij, bereid, om Minister van Justitie te zijn in het ka binet-De Geer. Nou, daar hebben we pret genoeg van beleefd! Verder blijft het met de politiek een raar ding. De hele crisis is feitelijk aangekomen om een ver worpen motie tegen mi nister Stikker, die vro lijk terugkeert, terwijl mr. Teulings en de veel belovende Minister van Justitie, mr. Struycken, waarschijnlijk het loodje moeten leggen. Maar ja, de laatste heeft in een van zijn laatste redevoe ringen in het parlement verklaard, dat hij wel van een gokje houdt en het leven van een minis ter is een gokje WEELDE In mijn lijfblad heb ik een advertentie gelezen, over de stijging der prij zen van drukwerken, in verband met de verhoog de omzetbelasting. Er staat een foto van minis ter Lieftinck bij, met het onderschrift, dat hij het niet kan helpen. Maar die minister heeft de verhoging toch voorge steld, zou ik menen? Ik MINISTER TEULINGS is een moedig man. Niet alleen, omdat hij als bewindsman uit een demissionair kabinet, een nieuw wetsontwerp indiende! Niet alleen ook, omdat we onder de namen van de welhaast-zeker terugkerende ministers maar weinig de naam van minister Teulings aantreffen, maar vooral omdat de wet, die Teulings heeft ingediend, de nieuwe kieswet is en juist in het bevriende Frankrijk het kabinet over de nieuwe kieswet gestruikeld is (en ook nog niet opgestaan). Het zal hier echter wel zulk een vaart niet lopen. Mijn politieke vriend beweert, dat de voornaamste wijziging in ons land daarin bestaat, dat de stemhokjes, voor de bovenste helft, met gordijntjes zullen worden afgesloten. Dat kost, zoals mijn economische vriend uitrekent, minstens 40.000 vierkante meter gordijnstof. Enfin, wij hebben dan in elk geval een volsterkt geheime stemming achter het gordijn. Dat kunnen ze in de landen achter het ijzeren gordijn niet zeggen wou het daar juist even over hebben, want ik vind ondertrouwkaartjes en geboortekaartjes e.d. helemaal geen weelde! Toch worden ze nu als zodanig beschouwd, want ze vallen onder het z.g. weeldetarief. Gek, dat onze huidige regering, waarin de partij van het gezonde gezin en het ge zonde volk zoveel in vloed heeft, telkens nieu we weeldelasten opzoekt, om het gezin te tref fen. Ja, ik weet het, ge zonde gezinnen en een rijk kindertal zijn ten slotte voor een volk een weelde, maar niet in die zin, dat men ze met extra-lasten moet tref fen, dunkt me zo. Voor mijn lijfblad is het een troost, dat wie door de zwaardere prijzen weer houden wordt, dergelijke weelde-drukwerken te laten maken, een adver tentie plaatsen kan. Vooralsnog vallen die niet onder het weelde tarief, tenminste niet bij de Omzetbelasting Pijlen en peilen Gedienstige lezers heb ben zich ongerust ge maakt over het feit (niet fijt), dat wij vorige maal in onze rubriek hier heb ben gesproken over een klap op de vuurp e i 1, wat natuurlijk inderdaad vuurp ijl moest zijn. Dat was de kwestie van de slapende Homerus, of tewel stom. Maar er wa ren er ook twee, die meenden, dat wij, op een andere plaats, in de ru briek „Kroniek en Kri tiek" ten onrechte spra ken over geen pijl kun nen trekken op de for matiebedoelingen van mr. Steenberghe. Zelfs iemand, die zich Willem Teil noemde, en dus van pijlen weet, scheen te menen, dat 't geen pijl trekken, maar peil trekken had moeten zijn. Als wij echter ten over vloede de mening van a n de r e deskundigen peilen (andere, want Teil was stellig een op hoog peil staande des kundige op gebied van pijlen), dan komen wij tot de slotsom, dat het pijl is en niet anders. En hiermede nemen wij afscheid van de pijlen, en de peil, die ook een pijl was Vrouwelijke stentors De Stentor was de klas sieke man met de alles- overschreeuwende stem. Dat was niets voor da mes, zou men denken. Dames hebben alleen maar zachte fluisterge- luidjes, lieve stemmen, sopranen en alten, maar baritons en bassen, daar voor moet je bij de man nen zijn. Al die illusies zijn nu echter verstoord door het besluit van de chef van het Amster damse station, om voor het omroepen van be richten betreffende de dienstregeling dames aan te stellen, omdat haar stem veel aangenamer klinkt en gemakkelijker dan die van mannen het lawaai, aan spoorwegsta tions eigen, over- schreeuwt wilden we zeggen, maar we bedoe len natuurlijk overstemt De dames hebben dus niet alleen het laatste, maar ook het hardste woord! Of moeten we aannemen, dat alle over bodige en hinderlijke geluiden zich laten kal meren, zodra de lieve stem uit de luidsprekers gaat klinken??? Communisten Van Amerikaanse zijde is bericht, dat de commu nistische partijen in de Europese landen een derde van hun leden ver loren. Een ander blad maakt er al bijna de helft van. De ondervinding heeft geleerd, dat men met dergelijke berichten voorzichtig moet zijn. Bovendien heeft de „Waarheid", bedoelde berichten negerend, doodleuk verteld, dat enige landen, in het bij zonder Italië, ledenwin sten van betekenis boek ten. Wij geloven, dat de waarheid in zoverre in het midden ligt, dat de officiële communistische partijen in ledental duch tig achteruitgaan. En dat niet alleen, maar achter het ijzeren gordijn, b.v. in Tsjecho-Slowakije, is het nog veel meer hom meles. De CP Tsj.Sl. ver loor in een paar dagen tijd minstens 150.000 le den, al was dat dan van wege de z.g. „uitzuive ring". Het rommelt bij de satellieten van Mos kou en dat kan alleen maar goed zijn voor de vredeskansen. Overigens dienen de berichten over de ledentallen van de communistische partijen op de juiste waarde te worden geschat. Het ge vaar zit 'm niet in het aantal leden, maar in 't gif van het stelsel, dat ook door een kleine „vijfde colonne" kan worden verspreid! Gnuif voor ons part over die berichten, maar let op uw zaak, houdt het krui) droog en weest waak zaam! Niet aardig Neen, dat vinden wij niet aardig van pater Loop, om met zijn van de Paasloterij nage aapte loterij voor het „wegplakken van alle grenzen" uitgerekend nou net te beginnen, als de Paasloterij van de Katholieke Actie start. Ik vraag me af, of tot de grenzen, die weggeplakt moeten worden, ook die behoren van de goede verstandhouding, de be hoorlijke stijl en de echte naastenliefde in die zin van „doe wel aan allen, maar het meest aan de huisgenoten des geloofs.." Ik hoop natuurlijk van harte, dat al mijn lezers, nadat ze hun kwartje op de lotkaarten van de Paasloterij van de Kath. Actie hebben geplakt, ook meedoen met het wegplakken van al die grenzen, al moeten er ze kere grenzen in stand gehouden worden en al is er meer dan ooit re den, om actie te voeren tegen het „vervagen van grenzen...,." maar neen, ik vind het toch niet aardig, dat de B.Z.N., zelfs de B.Z.N., de be wering in stand houdt, dat katholieke zaken el kaar altijd moeten be concurreren. En toch maar weer: vooruit, plak alle grenzen weg en ver geet de Paasloterij niet! Mensen en dieren Mensen, die veel van dieren houden, zijn ook goed voor mensen, en dierenkwellers zijn wreed tegenover hun mede mens. Dat is een feit. Dat er, ondanks veel pijnlijks en onprettigs in de wereld, toch nog goede mensen zijn, blijkt uit een bericht uit Én- geland. Ergens in Lin colnshire was een oude knol, die na 25 jaar trou we dienst voor de slacht bank werd verkocht. Ambtelijke diensten hou den er blijkbaar geen dierenliefde op na. De voerman, die het paard vele jaren had geleid, kon het niet over zijn hart verkrijgen, om het beest zo af te danken en probeerde het geld bij elkaar te krijgen, om 't te kopen. Daar was 25 pd„ dat is ong. 250 gld„ voor nodig. Toen dit be kend werd, zetten die renvrienden een actie op touw en in minder dan geen tijd kwam er van alle kanten hulp, zodat de man het geld al bij elkaar had, toen een kun stenares nog een cheque zond met het gehele be drag. Nu is het paard, net als de mensen, be hoorlijk gepensionneerd, het verblijft op een boer derij, waar 't niets heeft te doen als gras eten en knol en kool te verorbe ren. Garnalen Britse en Amerikaanse ondernemers hebben ge zamenlijk proeven geno men, om met behulp van „supersonische" golven garnalen op te sporen in de Golf van Mexico! Dat gaat bij ons heel wat eenvoudiger. Wij halen garnalen in de winkel. Alleen moeten wij soms met wat moeite geld op sporen, om ze te betalen.. Praten Uit een overzicht, ge publiceerd in het offici euze tijdschrift „United Nations World" blijkt, dat de sprekers van het Sovjet-blok op de alge mene vergadering der V.N. in 1950 41 percent van de spreektijd in be slag namen, maar slechts 10 percent betaalden van de totale kosten der V.N. Daarentegen vulden de gedelegeerden van de V.S., welke 39 percent van de kosten dragen, slechts 4 percent van de spreektijd. Emigrant Een commissie van het Amerikaanse Congres heeft een speciale wet goedgekeurd ten gunste van een zekere Kowerda, die nu naar de V.S. mag emigreren. Kowerda schoot in de twintiger jaren op een station in Warschau de toenmalige Sowjet-am- bassadeur neer, omdat deze had deelgenomen aan de moord op Tsaar Nicolaas II van Rusland. Hij zat in Polen gevan gen tot 1938. Tijdens de oorlog was hij geïnter neerd in Duitsland. Hemden voor de „Ruys" Twee Amsterdamse meis jes moesten naar de „Ruys" in Rotterdam, waar een nichtje van oen van haar met vijf kleine kinderen uit In donesië in het vaderland zou aankomen. De meis jes kregen een lift van een vriendelijke heer, 'n Zuiderling, die vertegen woordiger in textiel bleek te zijn en zijn „lift- sters", femidden van hemden, broeken en wat dies meer zij, een plaats bood. Weldra kwam het gesprek op het doel van haar tocht. Toen de auto mobilist vernam, dat de Nederlandse familie met slechts pover bezit weer keerde, schonk hij spon taan hemdjes en broek jes voor de kleuters. „Ik wil er niets voor hebben, ik heb een goede dag gehad", was de com mentaar. ENORME SCHULD OP MILITAIRE TEHUIZEN (KNP). De terugkeer van onze troepen uit Indonesië deed begrijpelijkerwijze de vraag rij zen of er redenen Waren om Katholiek Thuisfront te laten voortbestaan. Van heden af be hoeft niemand meer aangaande de toekomst van het Thuisl'ront- werk in het onzekere te verkeren. Van de meest gezaghebbende zijde is dit werk officieel gesane- tionneerd en is vastgesteld, dat het met dit werk allerminst ge daan is. Volgens de richtlijnen door het Hoogwaardig Episcopaat uitge stippeld dienen voortaan de acti viteiten van Nationaal Katholiek Thuisfront zich vooral te richten op de centrale voorzieningen in de materiële middelen, die voor het werk van de maritieme en militaire zielzorgers onontbeerlijk zijn. Hieronder wordt vooral ver staan: de Katholieke Militaire Te huizen en de ontspanning; de be- nodigdheden voor de eredienst; voorziening in het militair vor- mings- en retraitewérk; uitgifte en verspreiding van lectuur. Het meeste dringt op het ogen blik wel de enorme schuld, die op de Katholieke Militaire Te huizen drukt. Toen de oorlog voorbij was, waren van de 43 Militaire Tehuizen er nog slechts zeven ongedeerd. De 42 tehuizen, thans weer in exploitatie, hebben de Katholieke geestelijke verzor ging, die vrijwel geheel van gif ten afhankelijk is, aan de grens van het financieel ongeoorloofde gebracht. Toch wachten thans de vliegvelden, de herhalingsoefenin gen, een eigen vormingscentrum, en vooral het buitenland met de vele dringende behoeften. Om aan deze vitale behoeften voor het godsdienstig leven van onze militairen een vastere basis te geven, heeft het Episcopaat ge meend een lidmaatschap van Nat. Katholiek Thuisfront met een kleine contributie te moeten steu nen. Tien cent per maand voor de bescherming van onze Katho lieke jeugd-onder-de-wapenen kan voor niemand een beletsel zijn. Ieder volwassen Katholiek zou op deze wijze iets kunnen doen voor hen, die zich omwille van het algemeen belang zulke grote offers moeten getroosten. SCHOOL-HYGIËNE Op een ouder-avoncl te Baarn zeide dr. W. Hölzen- spies dat de bekende Hol landse reinheid met een kor reltje zout moet worden ge nomen. Op één school, be horende tot het district Eem- land, had 50 pet. der kinde ren hoofdonrein en van de 313 kinderen, door hem als schoolarts de laatste maan den onderzocht, waren er honderd, die een slecht of matig verzorgd gebit had den. KOELHUISBOTER VLIEGT DE DEUR UIT Voor Nederlandse koelhuisboter blijkt in het buitenland meer belangstelling te bestaan, dan enige weken geleden werd be vroed. Op het ogenblik is men met de uitvoer van de laatste 600 ton voor export goedgekeur de koelhuisboter bezig Tweehon derd ton blijft in het'land voor normale verkoop. Het ziet er dan ook naar uit, dat geen gefor ceerde verkoop van koelhuisbo ter tegen 85 cent per half pond omstreeks Pasen zal plaats moe ten vinden. Nieuwe vrijwilligers op 19 Maart naar Korea Naar wij vernemen zal het eerstvolgend contingent Neder landse Korea-vrijwilligers op 19 Maart a.s. van de Lloydkade te Rotterdam vertrekken met het Amerikaanse troepentrans portschip „Generaal J. H. Ma crae." Er bestaat een redelijke kans, dat op dit schip zich ook ongeveer gelijke contingenten Korea-vrijwilligers uit België en Zweden zullen inschepen. CADEAU UIT SURINAME VOOR H.M. DE KONINGIN De „National Association of Surinamers" in Brits Guyana heeft een fraai versierde mand gezonden aan H. M. de Koningin De mand is bedoeld als verjaar dagsgeschenk. De mand is Zon dag per KLM naar Nederland verzonden. Radiopraatje over woningbouw In de rubriek „Verklaring en Toelichting van Vrijdag 9 Maart 1951 Hilversum II 19.1519.35 uur zal de heer J. Bommer van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een toelich ting geven op het opschorten van de afgifte van goedkeurin gen voor de woningbouw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3