Wij betalen niet meer dat is VAN HOUTEN Van toen er nog schuilkerken waren.... SPORT Veel vrouwen zijn rijker dan zij denken Geen principiële meningsverschillen tussen de informateur en A.R. De Stem van Amerika dringt door IJzeren Gordijn Kind gedood Hoe Kardinaal Mindszenty werd gepijnigd en verdoofd Spanbroek geeft het voorbeeld in het kort door vrachtauto Marinevliegtuig stortte in zee Geen geld weggooien Geen vestwel een spaarpot U.S.A. achter opstandig Marokko? e aero /ou.m'i Zelfs overeenstemming over het Nieuw-Guinea-probleem 97.5 miHioen dollars voor de uitzendingen Van der Voort won in Noorwegen VRIJDAG 9 MAARI ivïl PAGINA 5 Toen de persoonlijke vervolgingen opgehouden waren, hadden de Staten oogluikend katholieke godsdienstoefeningen in schuil kerken toegelaten. Maar de Hollandse koopmansgeest, die overal een slaatje uit probeerde te slaan, had aan de katholieken de hatelijke en onrechtvaardige belasting van het recognitiegeld opgelegd. Jaarlijks moesten de gelovigen voor het behoud van hun schuilkerkje een bepaalde som opbrengen, terwijl zij boven dien werden gedwongen om voor hun priesters nog apart te betalen. Tussen 16401740 had men zonder openlijk protest deze zware belastingen opgebracht, maar toen de katholieken in hun schuilkerkjes moediger werden en bovendien veel van hun fondsen hadden verloren aan de Oud-katholieken in de treurige genadestrijd, begonnen zij langzamerhand de betaling van de recognitiegelden te weigeren. als een lopend vuurtje door het gehele Noorderkwartier. Dit gaf de katholieken moed om tegen de gehate belasting op te treden. Ze wisten wel, dat er in Den Haag lang en breed over het ge val Spanbroek gesproken werd, maar ook de regering kon daar blijkbaar bitter weinig aan doen. Waarom zou men dan nog langer betalen? Reeds meer dan honderd jaar zuchtten de katholieken van Texel onder de ondraaglijke last van 400 gulden 's jaars. In 1748 hadden zij bij de baljuw een ver zoekschrift ingediend om het schuilkerkje in Den Burg gron dig te herstellen. De baljuw had dit afgewezen: de kerk was nog goed genoeg .„Nu dan betalen we van nu af geen recognitiegeld meer", zo zeiden zij onder elkan der en de boekhouder van de sta tie schreef een beleefd briefje naar de baljuw, dat hij, om deze reden, op grond van het placaat van de Staten Generaal van 1730, voortaan geen cent meer zou be talen. Het dorp Spanbroek gaf hier van aan alle staties in deze Noor delijke gewesten het voorbeeld. De pastoor van het schuilkerkje op het Oosterend, die voelde, dat de arme bevolking het geld van de recognitie eigenlijk niet kon missen, spoorde zijn gelovigen aan om het geld niet meer te betalen. „Wat zal men U kun nen doen?" zo had hij tot enkele vooraanstaanden in zijn statie gezegd, die bezwaren gemaakt hadden. „Toen onze burgemees ter enkele jaren terug aan een eerzame katholieke vrouw geen toestemming had gegeven, om zich binnen de banne van Span broek te vestigen, hebt gij het er ook niet bij laten zitten en met gaffels en zeisen zijt ge toen naar zijn huis getrokken, zodat hij vol angst wel toe moest geven. En dacht U dat U het nu niet zoudt kunnen winnen?' De katholie ken hadden gedaan, wat de pastoor hen had aangeraden en van 1742 af betaalden ze niets. De baljuw kon daar niets te gen doen. Maar toen in 1746 ook de statie aan de Lutjedijk wei gerde om het recognitiegeld op te brengen, ging hij met de gecom mitteerde Raden van het Noor derkwartier eens praten over de „oppressien en stoutmoedighee- den der Roomschgesinden". De heren besloten de pastoors'eens te ontbieden op het West Friese Huis te Hoorn en hen daar eens geducht de les te lezen. De pas toor van de Lutjedijk beloofde de gemeente aan te sporen om het geld te betalen, maar de pastoor van het Oostereiland wilde er niets van weten. De kerk wordt gesloten. „Als U naar geen reden luiste ren wilt', zo zeide hem de voor zitter der gecommitteerden, „dan moet U het zelf maar weten; maar het gevolg van Uw stijf koppigheid is, dat Uw kerk zal worden gesloten." „Daar heb ik al rekening mee gehouden", ant woordde de pastoor stoutmoedig en hij ging zonder enige angst naar Spanbroek terug. Toen na een maand het geld nog niet bin nen was, werd door de baljuw met behulp van een aantal schut ters uit Hoorn de kerk gesloten en de deuren verzegeld. Maar in de avond liepen de boeren te hoop. Zij gingen naar het huis van de baljuw, gooiden stenen door de ruiten en eisten van hem, toen hij angstig naar buiten was gekomen, dat hij on verwijld de kerk weer zou ope nen. Vol angst voor de woede van de boeren ging hij met hen mee naar het Oosterend en maakte de sluiting ongedaan! Texel wordt brutaal Het nieuws verspreidde zich Randolph Turpin zou op 19 Maart in de ring komen tegen de Franse middengewichtkampi- oen Jean Stock. Stock is echter ziek en daarom heeft de pro motor van J. de Bruin, de heer Huizenaar, zich accoord ver klaard met een ontmoeting Tur pinDe Bruin op bovengenoem de datum te Leicester. De wed strijd gaat over tien ronden van drie minuten. De wereldkampioen zwaar gewicht Ezzard Charles heeft het titelgevecht tegen zijn uit dager Joe Walcott in vijftien ronden op punten gewonnen. Dit was de zevende maal dat Charles zijn titel verdedigde en prolongeerde Het treffen had plaats te Detroit. 14.000 toe schouwers waren er. In Zutphen gaat men goor de derde maal een rallve voor invaliden met motordriewielers houden. Van 515 Juni a.s. Men rekent op negentig deelnemers, w.o. ongeveer zestig Engelsen. Verder Fransen. Belgen en Ne derlanders. Er staan bustochten op het programma o.a. langs de oude steden aan het IJselmeer en verder tochten per driewieler. Op 27 Juli start te Bergen op Zoom de tweede Benelux- ronde voor automobilisten en motorrijders. De route (een dag. een nacht en weer een dag) is 1050 kilometer lang en voert door de drie Benelux-landen. De finish is Ir. Middelburg. 250 deelnemers verwacht men, on der wie ook Fransen. Op Zondag 18 Maart wordt m de Apollohal in Amsterdam ®en tournooi gehouden in zaal handbal. Zestien verenigingen doen mee; ook zullen er demon straties worden gegeven. Men wil eens zien of er belangstel ling voor deze tak van sport be staat. Zo ja, dan wil men pogen in de wintermaanden de gewone competitie stil te leggen en eeni zaal-competitie te houden. De Internationale Tafel- tennisfederatie heeft besloten Egypte in de toekomst alleen tot de wereldkampioenschappen toe te laten als het bereid is tegen alle landen te spelen. Dit naar aanleiding van de weige ring van de Egyptische dames om tegen Israël te spelen. Vol gend jaar zullen de kampioen schappen in India worden ge houden. De Staten worden erin gemengd. Dit had de baljuw allerminst verwacht. Van het geval Span broek had hij wel het een en ander gehoord; hij wist ook dat de gecommitteerden machteloos waren geweest! Hij besloot echter om, nu de zaken zo stonden, het hogerop te zoeken en hij legde de zaak aan de Staten van Hol land voor. De heren moesten ook bekennen, dat er niets aan te doen was. „Van alle kanten, vooral uit Friesland", zo werd op de vergadering van 3 Mei 1749 gezegd", komen er klachten bin nen over het weigeren van het recognitiegeld. Vooral in deese provintie, in het byzonder te Leeuwaarden men sterk geit is tegen den eisch van zoodanig". Zij vonden het maar het beste, dat de landelijke bestuurders zelf de zaken maar moesten oplossen. Hopeloze strijd. Men begreep, dat men met deze beslissing niet veel opschoot. Vele baljuws lieten de zaak in hun gebied maar verlopen, maar een enkele wilde toch nog zijn wil aan de katholieken opleggen. Een van hen was de baljuw van Kennemerland, een starre be stuurder, die zich geroepen acht te om te waken voor de zuiver heid van de protestantse leer. toen de dorpen rond Alkmaar in 1752 weigerden de recognitie- felden te betalen de boeren onden trouwens bijna niets mis sen nu er grote sterfte was onder het rundvee werd hij zeer boos en toen de staties zelfs niet ingingen op zijn voorstel, om dan maar de helft te betalen, liet hij in 1753 de kerken van Akersloot, Heiloo, Castricum en Uitgeest sluiten. Maar de katholieken lie ten zich niet van de wijs bren gen. Ze bleven voet bij stuk hou den en wilden alleen, als het hun weer voor de wind ging, recog nitie geld betalen onder voor waarde, dat zij voor hun kerk jes en hun priesters ook bepaal de gunsten konden verkrijgen. En de baljuw moest het tenslotte wel opgeven. Geef de katholieken meer vrijheid. De protestanten begrepen heel goed, dat de jaren van afschu welijke verdrukking van katho lieke landgenoten voorbij waren. Men moest water bij de wijn doen en vol angst voor de toe nemende macht van de katholie ken, ging men zelfs in het pro testante kamp pleiten voor op heffing van deze gehate belasting en voor meer vrijheid van be weging „voor de roomschen om hunne superstitiën te vieren." De bekende courant „De Post van den Neder-Rhyn" wraakte meer dere malen de recognitiegelden; zij noemde het een „Godtergende ongeregtigheid" en spoorde de katholieken aan om zich te ver zetten. Ook moest men de ka tholieken meer bewegingsvrij heid gunnen, zo meende de Post en met voldoening maakte zij melding van een gebeurtenis, die in 1784 in het protestante Steenwük had plaats gegrepen. Steenwijk was in het Noorden 'Van onze correspondent) HOOGEZAND—SAPPEMEER In de Beukemastraat te Hoo- gezandSappemeer heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan dat het leven kostte aan het 3- jarig kindje A. T. G. Het kind rende namelijk uit de ouderlijke woning de straat op vlak naast een vrachtauto beladen met ko-, len, die zich juist in beweging zette. Op een gegeven moment struikelde het kindje en kwam zo ongelukkig te vallen dat het met het hoofdje onder het rech ter achterwiel van de auto ge raakte. Het slachtoffertje was vrijwel op slag dood. De bestuur der had niets van het ongeval bemerkt. Hem treft geen schuld. CRONINCER ACCOUNTANT GEARRESTEERD (Van onze correspondent). MEPPEL Naar wij vernamen is de 55-jarige Groninger accoun tant de heer M. van E. door de Meppelse recherche aangehouden terzake van het onttrekken van goederen uit een faillissement te Meppel. van" Overijsel een van de plaat sen, die het meest gekant was te gen de katholieke kerk. De enkele gelovigen, die binnen de stad woonden, moesten jarenlang in 't geheim naar de schuilkerk jes van Steenwijkerwold of Olde- markt trekken en dit was voor hen zeer moeilijk. Toen echter op het einde van de 18e eeuw de wind gedraaid was, wilden de katholieken een statie binnen de stad stichten. Zij richten een ver zoekschrift naar de stadsmagi straat, maar toen dit bekend werd, was Leiden in last. „Daar kan niets van inkomen", zo meenden vele vooraanstaande protestanten. „Het evangelise ka rakter van onze stad wordt ge- schaaad". En zij stuurden een verzoekschrift naar de burge meester om geen verlof aan deze katholieken te geven. Toen de andere protestanten dit hoorden, waren zij zeer verbolgen. „Die katholieken vertegenwoordigen 'n grote macht," zo zeiden zij. „En als men niet toegeeft, dan kan dit voor onze stad grote nadelen veroorzaken". En zo stuurden zij een ander stuk naar de burge meester met het verzoek om aan de katholieken alsjublieft een eigen schuilkerkje toe te staan. En het kwam er! Inderdaad begon voor de ka tholieken de vrijheid te dagen, maar de weg daarheen was nog lang en moeilijk. (Resoluties van de Staten van Holland: Groot Placcaatboek; Eerste jaargangen van de Post van den Neder-Rhyn). B. V. pr. DE BEER EN DE SLAGER De slager Mario Severo kwam, toen hij op weg was naar een plaats in de Pyreneeën, plotseling tegenover een beer te staan. Hij maakte ijlings rechtsomkeert en zette het op een lopen. Toen hij, buiten adem, nog eens omkeek, zag hij dat de beer in tegenover gestelde richting wegrende ZES MAN GERED Een Italiaanse torpedobootjager heeft ter hoogte van Nettuno, 50 km ten zuiden van Rome, zes overlevenden opgepikt van een transportvliegtuig van de Ame&i- kaanse marine, dat gisteren "in zee stortte. De zes dreven in twee rubberboten rond. Zij zouden verklaard hebben dat de anderen in zee waren gesprongen omdat er geen plaats meer was in de rubberboten. Een der geredden is ernstig gewond. Ten westen van Rome heeft men enkele kilometers uit het land wrakstukken van een vlieg tuig op zee zien drijven. Men neemt aan, dat deze afkomstig zijn van het vermiste Ameri kaanse vliegtuig. HEREN, die vesten dragen, zijn toch eigenlijk maar bofferds. Op de meest onverwachte momenten diepen ze uit een van de vele zakjes een vergeten geldstuk op. Tot nu toe hebben wij ze hier altijd om benijd, omdat we dachten, dat alleen zij maar van die verborgen schatkamers hadden. Dezer dager hebben we echter een bezoek gebracht aan de Raad van Ar beid en bij die gelegenheid zijn we tot de conclusie gekomen dat tienduizenden gehuwde vrouwen beslist niet weten, dat ze daar nog een vergeten spaarpot hebben staan, die met een juiste behandeling heel wat meer kan opleveren dan een paar geldstukken. Dat Kardinaal Mindszentv tij dens ziin verhoor in 1949 ..be kend" heeft als eevol? van het insnuiten van een sneciaal ver dovingsmiddel werd bevestigd door twee Hongaarse ambtenaren van de justitie, die kortgeleden naar West-Oostenriik ontvlucht ten. tijdens een interview met een correspondent van de Dailv Telegraph te Salzburg. De ambtenaren bezochten de Kardinaal op een officiële inspec tieronde kort vóór hun vlucht uit Hongarijë, en de bijzonderheden over hetgeen zij achter de scher men zagen gebeuren werden in Londen door de Daily Telegraph gepubliceerd. De ambtenaren konden geen nadere inlichtingen geven over de samenstelling van het verdovingsmiddel, maar wis ten te vertellen, dat het bekend stond onder de letters „C.K." De Kardinaal kreeg de eerste inspui ting op de achtste dag van zijn verhoor, nadat hij ondanks pijni gingen steeds had geweigerd te bekennen. Na de eerste injecties begon de Kardinaal „bekente nissen" af te leggen,en gedurende de 24 dagen van de ondervraging kreeg hij met tussenpozen nog meer injecties. Gedurende de laatste 20 dagen van het verhoor was het enige voedsel, dat de Kar dinaal kreeg, één kop melk en één broodje met boter per dag. De ambtenaren verklaarden voorts dat, toen de documenten voor de gerechtelijke vervolging aan het kantoor van de Procu reur-Generaal voor commentaar waren doorgegeven, door deze instantie geweigerd werd advies te geven en gewezen werd op het feit, dat de wijze waarop de Kar dinaal werd behandeld, onwettig was. Daarna en gedurende het gehele verhoor bleef de zaak uit sluitend in handen van de poli tieke politie. Hoewel er geen officieel com mentaar van het Franse minis terie van buitenlandse zaken te verkrijgen was, geven leidende Franse functionarissen in parti culiere gesprekken uiting aan hun overtuiging, dat het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken de anti-Frapse be weging in Marokko en andere delen van Frans Noord-Afrika aanmoedigt. Zij zeggen zelfs „on weerlegbare" bewijzen te dien aanzien te hebben. (Advertentie) aero Melkchocolade, luch tig en bros, waardoor de fijne smaak en kwaliteit nègbeter tot hun recht komen. ill is thans overal verkrijgbaar H(t 'Nederlandse Alerk met Wereldreputatie. ,T Geen eeld weeeooien. Velen zullen zich uit de jaren dat ze b.v. op kantoor zaten, het wéord „rentekaart" nog wel her inneren. Dit was een kaart, waar op om de een of andere reden zegels werden geplakt, iets waar aan een eind kwam toen ze gin gen trouwen. De kaart is daarna teruggestuurd of zoek geraakt. Het ligt voor de. hand, dat dit niet de bedoeling is geweest. De opzet was om degene, op wiens naam de kaart stond, te verzeke ren tegen de diverse tegenspoe den, welke hem of haar in het leven kunnen treffen, en om er voor te zorgen, dal hij of zij op de oude dag een regelmatige, be scheiden bron van inkomsten zou hebben. Hiervoor zijn door de werkgevers jaar in jaar uit ze gels geplakt. Op deze manier werd de grondslag gelegd voor een verzekering, waarvan de uit kering zou groeien naarmate het gestorte bedrag groter was. Als we op deze manier waren door gegaan. zouden we b.v., wanneer er onafgebroken gedurende 45 jaar 60 cent per week was ge plakt, vanaf ons 65ste jaar tot onze dood toe ieder jaar ruim 300 gulden hebben ontvangen. Een buitenkansje, dat we in deze tijd best zouden kunnen gebrui ken. Slechts weinigen doen echter, wat in dit geval het beste zou zijn: voortaan zelf hun kaart plakken, om zodoende met het geen er al betaald is, zich op hun oude dag een uitkering te ver zekeren, ongeacht het feit of ze getrouwd zijn of niet. Het bedrag van de uitkering kunnen ze zelf bepalen door de waarde van de zegels, die ze wekelijks plakken, welke waarde loopt van 25 tot 60 cent. Voor degenen, die dit niet hebben gedaan en die daar bij het lezen van dit artikel spijt van krijgen, is echter nog niet alles verloren. Het door de werk gevers betaalde bedrag blijft zijn waarde behouden en iedereen, die ooit een rentekaart heeft ge had, kan deze opvragen bij de Raad van Arbeid, waar de kaart werd afgegeven, en rustig door gaan met plakken. Voor degeneh, die een rente kaart hebben gehad en al dan niet zijn doorgegaan met plakken, bevat deze spaarpot echter nog enkele andere weinig bekende voordelen. Zo zijn er voor iemand die drie jaar heeft gewerkt, 156 zegels geplakt. Op grond van 150 zegels heeft men recht op invaliditeitsrente, ongeacht het feit of er doorgeplakt is of niet. Wordt een huisvrouw dus zoda nig invalide, dat ze niet meer in staat is een derde te verdienen van hetgeen een soortgelijke ge zonde vrouw in loondienst zou verdienen, dan kan zij, omdat vroeger drie jaar voor haar ge plakt is, nu eventueel aanspraak maken op invaliditeitsrente. Is er drie jaar geplakt b.v. met ze gels van 60 cent, dan ontvang! zij ruim f 187 per jaar. Ook hiei geldt natuurlijk weer: hoe meer er geplakt is, hoe groter de uit kering. Tot slot nog een andere ver rassing. Het komt nogal eens voor, dat de vrouw wél een rente kaart heeft gehad en de man niet Sterft nu de man en zijn er in dertijd op de kaart van de vrouw 40 zegels dus nog geen jaar geplakt, dan kan op de kaart van de moeder wezenrente voor de kinderen beneden de 14 jaar en in sommige gevallen beneden de 16 jaar worden aangevraagd. Vooral deze mogelijkheid genie! weinig bekendheid. Veel vrou wen, wier man in de oorlog is gestorven, zouden goed doen over hun geval bij de Raad van Arbeid informaties in te winnen, ook al is de man al enkele jaren over leden en zijn de kinderen inmid dels boven de genoemde leteftijd. Over de rentekaart zou nog veel te vertellen zijn. zoals b.v het feit, dat in tal van gevallen de uitkeringsbedragen met kin derbijslag kunnen worden ver hoogd, maar deze zaken zullen individueel moeten worden be keken. De hoofdzaak is echter, dat iedere vrouw, gehuwd of niet, weet, dat haar rentekaart, bijgeplakt of niet, dikwijls een waardevol bezit kan zijn. Japanse oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld Een Australisch hof voor de berechting van oorlogsmisdadigers heeft 7 voormalige leden van de Japanse marine veroordeeld tot de dood door ophanging wegens de massa-terechtstelling van 24 Australische en andere geallieer de krijgsgevangenen, die in 1942 te Koepang op Nederlands Timor geschiedde. Dagbladen in N.W. Duitsland viermaal per week De vereniging van dagbladuit gevers voor Noord-West-Duits- land heeft te Bonn besloten de dagbladen in N.W. Duitsland met ingang van 1 April slechts vier maal per week te laten verschij nen in verband met de papier schaarste. Door deze maatregel kan tevens verhoging van de abonnementsprijs worden verme den. VIJFDE INDONESISCHE SCHEPELING OVERLEDEN In de loop van gisteren is ook de dekmatroos Mari Aat Bin Oepen.g uit Djakarta overleden. Hij was een van de twee overle venden van het ongeluk aan boord van het S.S. „Tarakan", waarbij door kooimonoxydever- stikking vier Indonesische sche pelingen aan het begin van deze week het leven verloren. (Vervolg van pag. 1) Lopen de meningen over het langs een omweggetje inschakelen van de A.R. dan nogal uiteen, wij van onze kant zouden er rekening mede willen houden, dat de instemming, waarvan de A.R. ten aanzien van het program-Romme heeft blijk gegeven, de toetreding van prof. de Gaay Fortman en Mr. Meijnen tot het nieuwe kabinet zou kunnen vergemakkelijken. Principiële me ningsverschillen tussen de informateur en de A.R. waren er blijkbaar niet. Deze indruk zou men intussen weer wel kunnen krijgen, wanneer men in een van A.R.-ziide gepubliceerd com muniqué leest, dat de A.R. op verschillende punten voorbehoud heeft gemaakt. Van andere zijde vernamen wij echter, dat zulks bepaald op een misverstand moet berusten. De heer Schouten zou zich slechts ten aanzien van één punt de vrij heid hebben voorbehouden om te gelegener tijd te verklaren, dat hij bedoeld punt in deze vorm liever niet in het regeringspro gram had gezien. Dit punt betrof intussen niet de kwestie-Nieuw Guinea. Wij hebben reden om aan te nemen, dat alle partijen het er over eens waren dat betreffende dit punt eerst dan een standpunt zou kunnen worden geformeerd, wanneer de kwestie zichzelf weer aandiende. In elk geval zal het al dan niet bereid zijn van de aangezochte A.R.-figuren van groot belang kunnen zijn voor het verdere verloop van zaken. Indien zij de hun aangeboden portefeuilles aanvaarden, mag verwacht wor den, dat de informateur ook ten aanzien van de overige posten geen grote moeilijkheden meer zal ontmoeten. Zij keren terug. Een beduidend deel van het demissionnaire kabinet zal naar het nieuwe overgaan en voor de dan nog open functies heeft de informateur ongetwijfeld al be paalde personen op het oog. In prof. Albregts, de secretaris van de Katholieke Werkgevers, die reeds gepolst werd, zullen wij wel - de minister zonder porte feuille mogen zien, belast met de opvoering van de productie. In dien de aangezochte A.R.-figuren zouden weigeren, rijst de vraag of men het binnen het kader van de vier partijen reeds eens is geworden over een nieuwe zetel verdeling. Is dit niet het geval, dan zouden te doen aanzien nog weer nieuwe mogelijkheden kun nen rijzen. Maar hoe dat zij, de informateur zal dan in elk geval weer voor een deel naar nieuwe figuren moeten zoeken, In de omgeving van de informateur werd het gisteren dan ook nog zeer - twijfelachtig geacht of hij deze week reeds met zijn werk zou kunnen gereed komen. An deren willen echter optimist blij ven en verv/ach ten het nieuwe kabinet nog dez% week. PELSER EN v. ZOELEN VERLOREN IN WENEN In Wenen zijn gisteren de en kelspelen begonnen. In de derde ronde van het heren-enkelspel kwam Cor Pelser uit tegen de beroemde Hongaar Sido. Hij ver loor natuurlijk alle drie zijn ga mes:'21— 11; 21—9; 21—12. Wil van Zoelen versloeg de Belg Delabarre 21—17; 21—18; 21—18. Hij bereikte hierdoor de achtste finales. Daar trof hij het slecht, omdat hij het tegen de finalist van Atrecht, Haquenauer (Fr) uikwam. Van Zoelen verloor: 21—14; 21—12; 21—15. President Truman heeft het Congres om een extra toewijzing van 97.500.000 dollar verzocht ten behoeve van het radiopro gramma „De Stem van Amerika" voor het lopende belasting jaar. In een boodschap, welke hij vanuit zijn tijdelijke /erblïjf- plaats te Key West in Florida aan de „Speaker" van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden deed toekomen, schreef de President, dat deze gelden nodig waren om de waarheidscam pagne van het Ministerie van Buitenlandse Zaken doeltreffender te maken en wel door de radio-uitzendingen naar gebieden, waarin de toestand critiek was, uit te breiden. Hieronder volgt de tekst van de Presidentiële boodschap: Ik heb de eer U hiermede ter overweging door het congres een verzoek te doen toekomen om een extra toewijzing voor het lo pende belastingjaar, dat op 30 Juni 1951 ten einde loopt van 97.500.000 voor het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De huidige toestand in de we reld maken 't tot een gebieden de eis dat wij van alle mogelijke middelen gebruik zullen maken om de waarheid aan de rest van de wereld kenbaar te maken en de waarheidsverdr >a ngen en aparte leugens we, de com munistische machth t bers en hun vazallen verspreiden in het juiste daglicht te stellen. Zo on gelooflijk als het mag lijken, de communistische leugens hebben in vele gebieden van de wereld op grote schaal ingang gevonden aangezien de mensen die daar wonen niet in de gelegenheid zijn kennis van de waarheid te nemen. De thans aangevraagde gelden zijn nodig om de faciliteiten voor Radio-uitzendingen uit te brei den, uitzendingen waarmede be oogd wordt de verspreiding van nieuws door de Verenigde Sta ten in belangrijke delen van de wereld te verzekeren en onze waarheidscampagne doeltreffen der te maken in de landen achter het ijzeren gordijn. 'n Keten van stations De aangevraagde gelden zijn nodig voor de voltooiing van een keten van radio-stations en alles wat hiervoor nodig is, waarvoor het Congres reeds aanzienlijke sommen heeft toegestaan en bij de bouw waarvan reeds goede vorderingen zijn gemaakt. Aan vankelijk bestond 't voornemen de toewijzingen voor de laatste etappen van dit programma over de belastingjaren 1952 en 1953 te verdelen. De ernst van de inter nationale toestand maakt het thans tot een gebiedende eis deze plannen in een sneller tem po te verwezenlijken en maken het nodig dat de gelden ter uit voering van de plannen reeds in het lopende belastingjaar ter be schikking wordt gesteld zodat de bouwplannen voltooid kunnen worden op een veel vroeger tijd stip dan oorspronkelijk in de be doeling lag. Ik beschouw dit pro gramma als een zeer belangrijk onderdeel van ons streven de internationale stabiliteit te ver zekeren en verdere agressie te gen te gaan. Daarom dring ik er bij het Congres op aan de thans aangevraagde gelden ten spoe digste te voteren. Te Nodotodden in Noorwegen werden internationale wedstrij den gehouden, waaraan o.a. Wim' vari der Voort en Kees Broekman deelnamen. De 500 meter werd gewonnen door de Ns>ord Pedersen in 45.6 sec., gevolgd door zijn land genoot Vassdal en v. d. Voort, die beiden 46.5 sec. noteerden De ti,jd van Broekman op deze afstand was 48.3 sec De 3000 meter werd gewonnen door Van der Voort in 5 min 09 sec., gevolgd door Kees Broekman in 5 min 09.2 sec. De Engelsman Holwell werd derde ir, 5 min 10.5 sec. In het klassement neemt Van der Voort de eerste plaat* in. Broekman was vierde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5