Welke toekomst biedt Suriname voor Nederlandse boeren „Een leger zonder God levert een vruchteloze strijd" GASTE* Politiek contra strategie Maarschalk Montgomery plaatste herden kingsraam Ruim 200 bedrijven mogelijk in polderland Noord-Nickerie RADIO OP VREDEHOF Voorlopig alleen nog: experimenteren Wageningen" „Lelydorp" en Slootwijk El Alamein herdacht „Haak-in"-succes PUROL GENEEST BEURSOVERZICHT Werkloosheid daalde in Felbruari VRIJDAG 9 MAART 1951 (Vcm een onzer redacteuren) „In de tweede helft van de achttiende eeuw werd in ons land' algemeen Suriname beschouwd als het overxeese gebied met de beste vooruitzichten. Geen wonder: tussen 1750 en 1755 b.v. vertegenwoordigde de Surinaamse uitvoer een waarde van 265 millioen gulden, in hoofdzaak de productie van ruim zeshonderd plantages: suiker, koffie, indigo, katoen en cacao. Die welvaart berustte op de economisch „goedkope" slavenarbeid en in de zeventiger jaren van de vorige eeuw begon de kentering, die nog nauwelijks tot stilstand is gekomen. Er zijn nog maar enkele tientallen plantages over die een kwijnend bestaan leiden, en met inbegrip van de klein-landbouw zijn tegenwoordig in Suriname zeker niet meer dan. 30.000 hectare land in cultuur." liggen, die bij laag water daarop kunnen lozen. De waterbeheer sing is echter over het algemeen maar matig en zou zeer kostbare werken eisen om een volledig gebruik van de zeer vruchtbare bodem mogelijk te maken, voor namelijk inpoldering en bema ling. De „oude" kustvlakte be staat uit lichtere gronden tot na genoeg zuiver kwartszand toe. De waterkundige toestand is aan merkelijk beter maar de vrucht baarheid vermoedelijk ook aan merkelijk minder. Over deze gronden is n.l. positief nagenoeg nog niets bekend. Dieper het land in bestaat de bodem uit lateriet, waarvan men nog niet meer weet dan dat zij hier en daar de bosnegers een redelijke mogelijkheid voor land bouw biedt. Gebrek aan arbeiders en kapitaal. Het economisch milieu was tot nogtoe voor de ondernemers het zwakste punt. De totale bevolking bedraagt nog geen 200.000 zielen, zodat de afzet op enige schaal in eigen land niet te verwachten is. Uiteraard zijn natuurlijk ook de arbeidskrachten schaars, hoewel door de momenteel nog beperk ter arbeidsgelegenheid eigenlijk nog van een zekere overbevol king zou moeten worden gespro ken. Aldus verklaarde gistermiddag in Wageningen dr. A. Campo in een rede, ter gelegenheid van de Dies natalis van de Landbouw hogeschool. Naar spr.'s mening zal echter toch de economische ontwikkeling van Suriname, als die van ieder ander tropisch land, haar grond slag moeten vinden in de land bouw. De geografische omstan digheden zijn gunstig: haaks op en evenwijdig aan de kust lopende rivieren zijn tot 75 km diep het land in bevaarbaar. Kuststrook voor land bouw gunstig. Deze kuststrook is tot nu toe de enige die voor landbouw in aanmerking komt. De „jonge" kustvlakte bestaat overwegend uit zeer zware klei, waarop langs de rivieren de oude plantages PROGRAMMA ZATERDAG 10 MAART HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gramo- foonmuz., 8.00 nieuws, 8.18 „On der onos gezegd", 8.23 orgelspel, 8.45 gram ofo onmuz(9.309.35 waterstanden), VPRO 10.00 „tij delijk uitgeschakeld" causerie 10.05 morgenwijdingVARA 10.20 voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.40 kamermuziek; 12.00 gramofoonmuz., 12,30 land en tuinbouwmededelinigen; 12.33 instrumentaal trio, 13.00 nieuiws, 13.15 metropole orkes, 13.45 gra- mofoonmuzdek, 14.00 voor de jeugd, 14.30 dansmuziek, 15.00 boekbespreking, 15.15 orgelspel, 15.45 „van de wieg tot het graf" causerie, 16.00 gramofoonimuzieik, 16.30 sportpraatje, 16.45 concert gebouworkest, 17.30 voor ,de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 „het wonder der koperen centen", cau serie,18.20 VARA-varia, 18.25 gramofooramuziek, 18.30 volksmu ziek, 19.00 artistieke staalkaart, VPRO 19.30 „passepartout", cau serie 19.40 „het Oude Testament in' deze tijd", causerie, 19.55 „d- ze week", causerie, VARA 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 amusementsprogramma,* 21.15 Ti- roler muziek, 21.45 „Azië en het Westen", causerie, 22.00 instru menitaal sextet, 22.25 „Onder de pannen", hoorspel, 22.45 accor- deonmuzik, 23.00 niuws, 23.15 24.00 gramiofoonrnuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 niuws, 7.15 ochtend- gymn., 7.30 gramofoonmuz., 7.45 morgengebed en lit. kalender, 8.00 nieuws, 8.15 metropole orkest en solistn, 9.00 voor de huisvrouw, 9.40 gramofoonmuz., 10.00 voor de k'luitrs, 10.15 gfamofoonmua, 11.00 voor de zieken, 11.45 gra mofoonmuz., 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 Angelus, 12.03 gramofoonmuz., 12.30 land en tuinbouwmededelingen, 12.33 gramofoonmuz.12.55 zonnewijzer 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 gramofoonmuz., 14.20 En gelse les, 14.40 amateuruitzending, 15.15 krniek van tetteren en kunsten, 15.50 gramofoonmuz., 16.20 „de eerste slarhtoffers van de luchtvaart", oauiserie, 16.30 „de schoonheid van het Grego riaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 Iilmmuzieik, 17.15 büinenl. over zicht, 18.25 orgelconcert, 18.40 re- genngsuitzending: „zoeklicht top de Westerse defensie", 19.00 nieuws, 19.915 „Dit is leven", ac tualiteiten, sport, 19.27 amusem.- muziek, 19.52 journ. weekioverz., 2U.00 nieuws, 20.05 „de gewone man zegt er het zijne van, 20.12 gramofoonmuz., 20.15 „iichtba- hen", 20.40 „steek eens op, heren" 21.00 lichte rniuz., 21.30 „uit het dagboek va.n een dorpspastoor", hoorspel, 22.30 ,',wij luiden de zondag in", 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in Esperanto, 23.2224.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 gramo- tdmunuz., 12.30 weerberichten, 12.32 gramofoonmuz. 13.00 nieuws 13.15 orkesbconcart, 14.15 accor deonspel, 14.30 jazzmuz. met com mentaar, 1Ö.00 accordeonspel, 10.15 gramofoonmuz., 15.30 ope- romuz., 15.50 klassieke muziek, 17.00 nieuws, 17.10 causerie, 17.20 Sang en piano, 17.30 orgelconcert, ™-cuws, 18.30 hoorn en piano, 19.50 radiofeuilleton, 20.00 om roeporkest en soliste, 21.00 actua- hteitetn, 21.15 licht muziek, 21.45 amusementsmuz., 22.00 nieuws, 22.15 verzoekpreogramma, 23.00 52edws, 23.05 jazzmuz., 23.30— 24v0 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M.: 12.05 gramo foonmuz., 13.00 nieuws, 13.10 ver zoekprogramma, 14.00 idem, 15.00 gramofoonmuz., 16.30 lichte mu- ZJek, 18.30 accordeonspel, 19.00 en 1940 gramofoonmuz., 22,00 nieuws 22.15 dansmuz., 22.55 nieuws, 23.00 gewijde muziek, 23,30 gra mofoonmuz., 23.55 nieuws. Arbeidsintensieve cultures die niet gemechaniseerd kunnen wor den komen voorlopig dan ook voor Suriname niet in aanmer king. Dr. Campo betwijfelde even eens ten zeerste, of immigratie van mensen die niets bezitten dan hun handenarbeid de planta ges weer tot bloei zou kunnen brengen. De begrippen koelie en „cheap labour" behoren tot het verleden. Ook de kapitaalmarkt biedt geen perspectieven. Voorts zijn alle gronden die voor plantages in aanmerking komen reeds on der een of andere titel in eigen dom van mensen, die veelal niet weten dat zij deze rechten heb ben. Wie echter argeloos de za ken ter hand zou willen nemen, heeft alle kans dat hem een vrij onaangenaam proces wacht. De slechte waterbeheersing be dreigt de gewassen met physio- logische verzwakking, waardoor zij meer vatbaar worden voor ziekten, ook al is de aard daarvan in de literatuur wel overdreven. Tenslotte is Suriname gezegend met een vrij gunstige regenval, ongeveer overeenkomend met die op Sumatra's Oostkust, een van de bloeiendste cultuurgebieden van Indonesië. Drie plannen in uitvoering Door het ter beschikking komen van ervaren krachten uit Indo nesië was het na voorafgaande studiezeizen mogelijk, op zeer korte termijn drie plannen aan de overheid aan te bieden, die alle drie in uitvoering zijn. Allereerst werd ten Noorden van de Nickerierivier een zeer geschikt milieu aangetroffen voor de cultuur van rijst en tweede gewassen (soja), waarbij door de bevaarbaarheid van de rivieren voor zeeschepen tot 3000 ton, het product, bij grote hoeveelheden, zonder kosten van de onderne ming naar de haven kan worden vervoerd. De gehele rijstcultuur dient hier door het gebrek aan arbeidskrachten machinaal te ge schieden. Het Noord-Nickerieplan dat o.m. de Prins Bernhardpolder oftivat, wordt daardoor zeer ka pitaal-intensief, zodat het tot plm. 15.000 hectare beperkt moet blij ven. Het zal worden verdeeld in boerderijen van 72 ha die hun product direct ven de combine over kanalen naar de centrale fabriek zullen zenden, waar alles geschoond, gedroogd en verder verwerkt kan worden. Zij zullen worden bestemd voor Nederlandse boeren, die zich zul len moetén schikken in coöpera tief verband en, teneinde de ham denarbeid tot een minimum te beperken, in een industrieel ra derwerk, dat een behoorlijke dosis aanpassingsvermogen van hen zal vragen. Het gehele vestigingsplan, waar over gisteren ook door ir. E. E. Hens nadere mededelingen wer den gedaan, wordt uitgewerkt door de medio 1949 door de re geringen van Nederland en Suri name opgerichte Stichting tot ontwikkeling van de machinale landbouw in Surktame. De cen trale vestigingsplalts in het Oos telijk poldergebied zal de naam „Wageningen" dragen. Lelydorp. Op de oude kustvlakte is ver volgens door ir. Langguth Oli- veira ontwórpen het Lelydorp- plan, dat ónder zijn beheer thans in uitvoering is, met een drieledig doel: de voedselvoorziening van Suriname, vooral van Paramaribo, BUITENLANDS OVERZICHT De heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, bracht Woensdagmiddag in gezelschap van enige leden van zijn staf een officieel bezoek aan de N.V. Chemische Fabriek „Naarden" te Naarden. Tijdens de rondgang door het bedrijf ruikt de heer Hunter in een der laboratoria de zuivere olie uit de jasmijn, waarvan de verschillende parfums worden gemaakt. comleteren, door te voorzien in de tekorten b.v. aan groenten en dierlijk eiwit, een deel van de bevolking terug te voeren tot de landbouw en een diepgaand on derzoek in te stellen naar de mo gelijkheden van de verschillende grondsoorten, waarvan Lelydorp een staalkaart biedt. Voor het tweede doel worden een 150-tal kleine bedrijven inge richt van 8, 16 en 24 ha, met een zo groot mogelijke risico verdeling, die ook de eentonigheid van de plantage-arbeid breekt. Er wordt gedacht aan het oprichten van een eenvoudige landbouwschool. Het landbouwbedrijf dat pater Alberingh hier twintig jaar ge leden begon, geeft gegronde hoop op goede resultaten van de Lely- dorper grond. Ook van grasland en veeweide zal nu studie worden gemaakt. Wat er met de oude plantages moet gebeuren zal tenslotte wor den onderzocht op de onderne ming Slootwijk, waarvoor de be heerder echter eerst zeer onlangs naar Suriname is vertrokken. Dr Campo zeide tenslotte dat men In Suriname genegen is te experimenteren Op diverse gron den met diverse organismen en niet allerhand machines, maar niet met mensen. De aandrang van bepaalde zij den, om maar zo spoedig mogelijk boeren, die in Nederland de sche pen achter zich verbranden, naar Suriname tè dirigeren, achtte spr. zonder meer misdadig. Alleen dan wanneer zorgvuldig vergaarde ervaring bewezen heeft, dat boerengezinnen er zullen sla gen, gaan wij over tot het advies: verkoop hier uw boerderij en ga naar Suriname. Voorlopig zullen jonge boeren, die in Nederland nog geen bedrijf hebben in dienst worden geno men van de Stichting machinale landbouw Suriname en de kans krijgen te pionieren en zich zelf een oordeel te vormen. Dezer dagen is het grote herdenkingsraam van de slag bij EI Alamein geplaatst in de Anglikaanse kathedraal van Alle Heiligen te Caïro. Verscheidene hoge autoriteiten waren bij de installatie aanwezig, o.a. Maarschalk Montgomery, die bij deze gelegenheid een redevoe ring hield, welke een typerende getuigenis aflegt van de godsdien stige instelling van deze grote man. „Ik ben ervan overtuigd", zo zeide hij, dat een leger, dat zonder de instemming van God ten strijde trekt, tenslotte een vruchteloze strijd levert". „Ik stel voor", zo vervolgde de Maarschalk, „om heden hulde te brengen aan de vriendschap, die tussen Kerk en Leger is ontstaan. Tussen de Kerk en de soldaat, de piloot en de zeeman. Deze vriend schap heeft de beproevingen van de tijd doorstaan, zij is tevens gebaseerd op een onderlinge be hoefte aan steun". „Nergens werd deze vriend schap duidelijker verwezenlijkt dan in deze kathedraal van Caïro. Gedurende de oorlog was deze ka thedraal elke Zondag vol Britse soldaten, die God kwamen aanbid den, om daarna met versterkt ge moed naar de wo.estijn terug te keren. Ik was ook bij deze sol daten". De machtigste factor „De morele factor in een leger", aldus Lord Montgomery, „is de machtigste van allen. U kunt van een soldaat niet eisen, dat hij al zijn bekwaamheden zal ont plooien, zo hij niet overtuigd is, dat hij iets doet en dat dit ook moreel verantwoord is. De mo rele hulp moet van de Kerk ko men. De Kerk moet aan de sol daat de waarheid zeggen, zoals Zij moet kunnen geloven, dat wij Haar dienen. De soldaat staat on der bevel en hij moet gehoorza men. Maar dit kerkraam werd hier geplaatst om eraan te her- AMSTERDAM SUBSIDIEERT OPERA MET BIJNA HALF MILLIOEN De Amsterdamse gemeente raad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten aan de stich ting Nederlandse Opera voor het seizoen 19501951 een sub sidie van ƒ437.000.te ver lenen. De voorstellingen worden op het ogenblik door gemiddeld 950 bezoekers bijgewoond. inneren, welke beloning te ver wachten is, zo de bevelen in over eenstemming zijn met het morele geweten. Lord Montgomery bracht dan hulde aan het werk van de leger aalmoezeniers. „Na El Alamein zeide ik in deze kathedraal, dat ik eerder zonder artillerie zou vertrekken dan zonder mijn aal moezeniers. Er kan geen beslis sende overwinning zijn, zo wij de eerste slag niet winnen, die daar in bestaat, dat de soldaat in vol ledige overeenstemming is met zichzelf, van de generaal tot jong ste soldaat In de laatste oorlog hebben wij geen slag geleverd om de heerschappij van het ge weld te doen heersen, maar om de „gezinsgeest" onder de gehele mensheid te beschermen en uit te breiden. In het kamp van het VlIIe leger en met de machtige hulp van de woestijn hebben wij geleerd, dat wij allen naasten wa ren, dat wij allen van elkaar af hankelijk waren, dat wij allen aan elkaar waardevolle diensten RUIM TWEE TON VOOR KANKERBESTRIJDING Meer dan tweehonderdduizend gulden t,en bate van het Konin gin Wi'helminafonds voor de kan kerbtstrijdlng is al bijeenge bracht door de Donderdagavond „Haak-in"-programma's van dé NCRV, een van de meest succes volle uitzendingen-series der laat ste jaren. Het programma begon eigen lijk pas goed te „lopen" nadat op een ster-avond in Zwolle op 20 December naast een gift van f 1000, van een onbekende, een enveloppe binnenlkwaim van een jongep uit Kampen met honderd tien centen er in, die hij had bij eengebracht door een glijbaan te maken waar zijn vriendjes voor 1 cent gbruik van mochten ma ken. Daj voorbeeld sloeg in, se dertdien heeft 't giften gestroomd en is het land overdekt met al lerlei actiecomité's, evengoed in de intieme kring van kaartclubs als op fabrieken en grote kan toren. Een Haagse broodfabriek bakt „Haak-in"-koekjes, export- slagerijen stuurden hun gift ver pakt in een groot spaarvarken, 'n oonservenfabriek blikte de hare in, handelsreizigers zonden 't geld in een koffertje en thans is ook een actie aangekondigd in het leger, die via een legerorder ge voerd zal worden. Dat het hier niet om een exclusieve NCRV- stunt voor 't Chr. volksdeel gaat blijkt wel uit de gift die binnen kwam van de „Bond Zonder Naam." Op 24 Mei staakt de NCRV haar actie. Het Kon. Wi'Iielmina- fonds zal dan zeker méér kunnen aankopen dan dat ene gram ra dium, dat tegen de oorspronke lijke kostprijs van f 80.000, het eerste doel was van de „Haak- in" avonden. Advertentie) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen -i .iittiiuxicivc.ii tui siuien soei konden bewpzen, dat wil allen tot houdend. Tabaksaandelen een ploeg, een groep behoorden In mijn ogen telde elke soldaat; niet één werd zonder reden aan gevaren blootgesteld; niet één verdween zonder betreurd te worden". „In een leger bestaan drie be slissende hoedanigheden: een rus tig geweten, een geest van per soonlijke opoffering en een ge zinsgeest". De Maarschalk besloot zijn rede met een hulde aan de moeders der soldaten van zijn leger. AMSTERDAM, 8 Maart. Van daag was de beurs, ondanks de zeer geringe belangstelling, over het algemeen goed prijshoudend. Vergeleken met vorige dagen was de activiteit wel zeer gering. De meeste hoeken waren doorlopend verlaten, en alleen olie en Uni lever kwamen regelmatig tot no- etring. Er was beperkte vraag naar Unilever, die tot 241avan ceerde en slechts een fractie daar beneden sloot. Olies zetten goed prijshoudend in, maar evenals gisteren kwam daarna enig aan bod van de arbitrage los, zodat een verdere stijging bemoeilijkt werd. Niettemin werd op vrijwel 315% (31414). Philips was iets la ger, 251 (252%3, Aku en de ove rige industriepapieren waren prijshoudend. De cultuurmarkt gaf al evenmin veel drukte te zien. Aandelen HVA wisten zich ten volle te handhaven en sloten goed prijs- eveneens weinig veranderd. Aan delen Senembah, die gisteren drie punten verloren, wisten zich van daag volledig te herstellen. De rubberhoek was overwegend een fractie luier, zonder dat hier grote verliezen vielen te consta teren. De scheepvaartmarkt was niet onvriendelijk, maar de win sten bleven tot een minimum be perkt. Guldensbeleggingen licht ver deeld. Amerikanen waren, evenals New York licht in herstel. De oude Romeinen kenden reeds het adagium, dat wanneer de wapens spreken, de wetten moeten zwijgen Wnaneer de con suls eenmaal de macht hadden overgedragen aan de veldheren, dan moesten zij zich niet meer met de zaken bemoeien. Deze stelregel is in de loop der eeuwen niet alleen de gedragslijn geweest voor beroemde staatslieden, maar ook de meest beroemde krijgs lieden stelden onverbid4èlijk de ze eis. We herinneren sléchts aan de krasse woorden van onze de Ruyter in dit opzicht tot de Sta ten van Holland gericht. Het is dan ook niet helemaal onbegrij pelijk ,dat generaal Mac Arthur, die de ontzaglijke militaire ver antwoordelijkheid draagt van de nu reeds negen maanden slepen de oorlog in Korea in verzet komt tegen de supervoogdij wel ke de politici in de Ver. Naties op hem uitoefenen en waardoor hij steeds belet wordt om deze bloedige oorlog op korte termijn tot een goed einde te voeren. De maatregelen welke hij daar voor militair en strategisch ge zien noodzakelijk acht, worden telkens doorkruist door politieke beslissingen vanuit Lake Success, waarbij men met geheel andere factoren rekening houdt, dan waarmee de militaire opperbe velhebber in Korea, dagelijks te maken heeft. En hij heeft nu eens laten horen, dat het zo met langer gaat en hij niet langer de verantwoordelijkheid wenst te dragen om zijn jongens aan deze politieke tactiek verder te slacht offeren. Wanneer de heren politici in Lake Success mij telkens bindend voorschrijven, dat ik maar tot zo ver mag gaan, omdat men de Chinezen niet verder wenst te prikkelen, dan is, zo zeide Mac Arthur, de oorlog in Korea op een dood spoor gekomen. Wij kunnen dan na bloedige gevech ten optrekken tot de 38ste breed tegraad en daar blijven,! wachten, totdat de communistische troepen ongestoord weer voldoende re serves hebben bijeengebracht om door een geweldige overmacht ons een aantal kilometers terug te slaan en als de heren dan uit geput zijn, dan kunnen wij de verloren stellingen weer gaan heroveren, op dan weer rustig op een Chinees offensief te wachten. Maar de oorlog komt er niets verder mee. Dit spelletje kan zich periodiek blijven herhalen maar er wordt niets anders bereikt dan dat duizenden jongemannen sneuvelen en verminkt worden op een volkomen zinloze wijze. De logica van deze critiék zal men moeilijk kunnen ontkennen en evenmin dat de generaal vol komen gelijk heeft, dat deze me thode van vechten een misdadige dwaasheid is. In Amerikaanse kringen is men reeds lang deze mening toegedaan, maar nu ook Mac Arthur aan deze gevoelens openlijk uiting heeft gegeven, was het te voorzien dat deze cri tiék bij het Amerikaanse volk geweldig zou inslaan, wat ook het leeuwenaandeel'levéren de Koreaanse troepen én ook het leeuwenaandeel in de verliezen, terwijl de landen, die om politie ke en diplomatieke redenen Mac Arthur beletten op een doeltref fende wijze een oorlog te voeren, maar weinig troepen hebben en dus ook weinig lijden onder deze inderdaad ongerijmde oorlogs voering. Aan een militaire mede werker van de „Chicago Sun" vertelde Mac Arthur, dat de oor log reeds ten einde zou zijn ge weest, indien men hem had toe gestaan de Chinese troepencon centraties op Mansjoerij's gebied vanuit de lucht te beletten of de spoorwegcentra in Noord-China te vernietigen, alsmede de elec- trische installaties daar en de munitiefabrieken. Was dit in Ja nuari gebeurd, dan was elk nieuw Chinees offensief uitgesloten ge weest. Bij een bevolking als de Chinezen met 450 millioen inwo ners en een uitgestrekt gebied, kan men dit spelletje daar jaren vol houden en keert ondanks on ze militaire overmacht geen Ame rikaan ooit meer van Korea te rug. De logica van dit alles is o.i. zo onverbiddelijk dat alle argu menten van de politici in Lake Success het hiertegen onherroe pelijk moeten afleggen. Deze he pen willen wel een agressie ke ren, maar er geen einde aan ma ken. Al maanden lang lopen ze bij Peking te leuren met vredes voorstellen. De commissie uit de V.N. die haar goede naam in Pe king aanbiedt, loopt daar de deur plat maar ze mag op de stoep blijven staan. Op haar herhaald bellen wordt nooit open gedaan. Toch blijven deze politici maar vermanend waarschuwen om de Chinese regering te ontzien, niets te doen, waardoor deze heren in Peking ontstemd zouden raken en de oorlog niet zouden willen beëindigen. Alsof ze nu, wel ooit enig blijk gegeven hebben, enig voornemen in deze richting te koesteren. Dat Mac Arthur's geduld door dit alles is uitgeput en dat het Amerikaanse volk dit ongeduld deelt, is alles volkomen begrijpe lijk. Het. aantal werkloze mannen in ons land daalde in Februari van 110.905 tot 99.045 (w.o. 36.562 D.UW.-arbeiders). Vorig jaar stonden eind Februari 101.762 werklozen genoteerd De werkloosheid daalde het sterkst an de bouwvakken (van 20.390 tot 16.031), bij de landarbeiders. (V,an 22.601 tot 19.997) en de los- (van 22.601 tot 19.997) en de losse arbeiders (van 16.577 tot ■14.709), \vaarin men wel de seizoensinvloeden weerspiegeld mag zien. Er staan nog 2003 gedemobiliseerden ingeschreven (eind Januari 2300). De werk lo'osheid was het grootst ii Drente met 95 van de 1000 man nelijke „beroepspersonen". Gro ningen met 61 en Frigsland met •52 op de 1000 en het laagst in Overijsel met 15 op de 1000. Het landelijk gemiddelde is 32. De absolute werkloosheidscijfers voor de vier genoemde provin cies zijn 8500 (9163), 8590 (9345) 7345 (8830) en 3088 (3709),. (Tussen haakjes de cij fers van eind Januari 1951.) in De traditie wil, dat Maart een aantal „zomerse" dagen heeft. De verrassing, welke Zij ons thans bereid, is minder aange naam. De gure wind blaast over het land; sloten en vijvers zijn met ijs bedekt. Desondanks ontwaart men overal de symptomen van de naderende lente en in. de parken der grote steden gaan de kinderen geheel op in hun spel, waarbij de koude hun niet deert. Jongens zoeken (natuurlijk) de ivaterkant. De grote plakken ijs, welke uit de vijver worden gevist, zijn prima speelmateriaal. FEUILLETON door JEAN REMY 16. Ze merkte het en begon te lachen om haar verle genheid, die overigens maar kort duurde, te verbergen. Huguette's onvervaardheid redde haar altijd in de meest onverwachte situa ties. „Eindelijk", zei ze tot Jacques Mareuil, „is er met u dan een echte neef van Tante Frangoise aangekomen. U ként haar ten minste. Vertel eens hoe ze is". De jongeman lachte plagerig. „Ik zie wel, dat u een echte dochter van Eva bent. Tante Frangoise lijkt op al de Tantes Frangoise die hier elkaar hebben opgevolgd en waarvan de por tretten in de salon hangen". „Maar welke is haar portret", drong Huguette aan. „Dat moet u maar raden". André Bernier kwam tussen beide. „Er blijft in een sprookje altijd iets geheimzinnigs, juffrouw". „Ik weet nog niet eens wie u is", zei Huguette pruilend. „Ik ben een vliegenier in vlees en bloed en geen geestverschij ning. Ik heet André Bernier, om u te dienen, juffrouw". „Huguette Durand". maakte het meisje af, met zulk eer» do delijke ernst, dat de anderen op nieuw deed lachen. André keerde zich nu tot Jacques, die zich de goed gebo terde boterham van Huguette en de droge koeken, die ze er nog bij gedaan had, goed liet smaken. „Geef je je er wel rekenschap van dat je ons aardig in de knoei geholpen hebt". „In de knoei", riep de neef van Tante Frangoise uit, met een gemeende verontwaardiging. „Aan een heerlijk spel.... Een spel waar men zomaar aan mag meedoen." Dat is het!" André Bernier haalde de schouders op: „Dat is het! Dat is het! Je zou zo zeggen, dat dit mispunt zich niet eens herinnert wat hij aan Delaroche gezegd heeft, dat hij maar hoefde te kikken en met zijn verloofde en haar familie kon overkomen vanuit het de partement Dróme." Jacques, die lekker in een lig stoel lag met een cigaret tussen de lippen, wierp op zijn collega een indolente blik. „Ja? Nu wat is er voor ver schrikkelijks in deze historie?" André Bernier keek wanhopig. „Het is verschrikkelijk want de verloofde van Delaroche komt uit eeh groot gezin als ik me goed herinner". Huguette, die verrukt geluis terd had naar deze discussie, be gon hartelijk te lachen. „Laat ze komen, je kunt ze toch geen tegenbevel geven Neef Pons knapt dat wel op". „Dat kan best leuk worden, nietwaar juffrouw?" „En of!" zei Huguette met overtuiging. HOOFDSTUK VIII Het had er alle schijn van, enige dagen later, dat dé gasten van Vredéhof, die in de grote salon van het kasteel verbleven, besloten hadden rustig te blijven genieten van de koelte, die in het vertrek heerste en van de charme, die er uitging van de oude meubelen, de bloemen die men hier er» daar had neergezet en van de sympathie der onbe wegelijke figuren in de gouden lijsten. Wat terzijde zat Mr. Davenay enige brieven te schrijven. Me vrouw Davenay breide of haar leven er van afhing. André Bernier en de jonge advocaat, lui liggend in hun fau teuils, waren verslonden in de lectuur van enige kranten, die al een paar dagen oud waren. „We zijn juist met vieren om een fijn spelletje te bridger»", merkte Mr. Davenay op, terwijl hii z'n vulpen voldaan dicht- schroefde. Juist op dat moment werd er zacht op de deur geklopt en bijna zonder het antwoord af te wach ten, kwam een jonge vrouw het vertrek binnen. Ze droeg een elegant mantelpak, een cape over de arm en zag er zo elegant en voornaam uit, dat het ieder opviel. Allen in de salon stonden op. „Het lijkt hier wel een paleis voor de schone slaapster in het bos'", zei de jonge vrouw met muzikale stem. „Ik heb aan alle deuren gebeld of geklopt, zonder antwoord te krijgen!... En er is niemand in het huis van de huis bewaarder." „Berit u misschier» Tapte Fran goise?" vroeg André Bernier, die naar haar toeging en haar' met zichtbaar genoegen opnam. Het gezicht van de jonge vrouw keek hogelijk verbaasd. „U wacht allemaal op Tante Frangoise? Maar is ze zelf dan niet hier?" Mr. Davenay keek haar aan. „Maar bent u juffrouw Ma reuil dan niet?" „Neen", zei Etienne Bernard beslist, „deze dame is Tante Frangoise niet, daar sta ik voor in". De meest tegenstrijdige gevoe lens drukten zich uit ap het ern stige gezicht van de nieuw-aan- gekomene. „Ik ben gewoon Madeleine La- serre". zei ze. „Dat is heel wat minder prettig dan juffrouw' Ma'- reuil te zijn". „In dat geval bent u de vrien din van Huguette er» de moeder van die heerlijke baby, dat lijkt me lang niet slecht" protesteer de de held van Birakem, die ge heel onder de invloed van haar voorname charme was-gekomen. Deze was daardoor echter in het geheel niet op haar gemak gesteld. Waarom had die zotte Huguette haar niet gezegd dat er gasten waren op Vredehof: ze zou dan niet gekomen zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7