70.000 man worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen Katholiek Nederland herdenkt in 1953 het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie Veldleger naar Oirschot, territorialen in Millingen De lichting 1950 II moet 18 maanden dienen Twaalf jaar dwangarbeid voor von Falkenhausen rïïlsasslaïc edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen vonnissen te brussel Suiker 91 ct. per kilogram V Devolmacht Indonesiëgangers vormen de kern Gesneuveld in Korea Oefeningen in Duitsland Queuille premier Minister Bevin afgetreden Gedachten die kunnen helpen Kroniek en Kritiek Stichting in het leven geroepen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 10 Maart 1951 46e jaargang No. 12114 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE NIEUWE KIESWET, door minister Teulings ingediend, ver mijdt elke principiële wijziging, welke hier en daar in het kies stelsel mogelijk was geacht. Er worden een aantal technische ver beteringen ingevoerd en verder is het voordeel vooral dit, dat de talloze wijzigingen, welke sinds vele jaren in de wet zijn aange bracht, nu in het nieuwe kader van de wet worden opgenomen. De behoefte aan ingrijpende veranderingen in het kiesstelsel wordt in ons land niet algemeen gevoeld. Wat men wel veelal wenste, was een tegemoetkoming aan degenen, die zich maar slecht kunnen gewennen aan het keurs lijf van de partijdiscipline, welke in een geordende staat nu een maal moet bestaan. Zo bestond de neiging, om in het kader van de evenredige ver tegenwoordiging, de teugels iets te laten vieren ten aanzien van nc mogelijkheid, om de kiezer vrijheid te laten van zijn voor keur te laten blijken, als een soort correctie op de ietwat „auto matische" methode van het lijs- tenstelsel, met zijn door de partii vastgestelde volgorde. Het Centraal Stembureau had er wat op gevonden. Voor alle verkiezingen, met een straks ge noemde uitzondering, zou het z.g. meervoudige stemrecht gelden, z.g. facultatief gesteld. De kiezer zou kunnen kiezen tussen twee manieren van stemmen: of hij stemde de lijst met haar vastge stelde volgorde door een lijststem- hokje zwart te maken, of hij kon de candidaten op de lijst zijner keuze in een door hem gewenste volgorde nummeren. Het is duidelijk, dat dit, naast het betrekkelijke voordeel dat het biedt, als groot nadeel had, dat het de stemming nog inge wikkelder maakte dan ze voor menigeen toch al blijkt te zijn. Bovendien zou 'n nadeel zijn, dat het vaststellen van de uitslag zó veel tijd zou vorderen, dat er zeker 24 uur meer dan nu nodig zou zijn, om het resultaat bekend te krijgen. Er zou op die manier weer een stukje romantiek uit de verkiezingsstrijd verdwijnen! Nog „mooier" wilden de heren van het Centraal Stembureau het in hun ontwerp, dat de minister afwees, maken ten aanzien van de verkiezing- in kleine gemeen ten. Voor gemeenten met zeven en elf raadsleden zou het zo zijn, dat de kiezer zijn meervoudige, dat is dus zeven- of elfvoudige stem zou kunnen verdelen over de verschillende lijsten van de partijen, die meedingen, zodat men door de nummering van ze ven of elf, verdeeld over al de lijsten, zijn voorkeur voor de ge hele zittende raad zou kunnen laten blijken of, natuurlijk ook, voorkeur zou kunnen geven aan een geheel nieuwe, verdeeld over alle deelnemende partijen. Uit een en ander blijkt wel, dat de heren van het Centraal Stem bureau knappe en respectabele mensen zijn, met veel weten schappelijk inzicht in kieswet mogelijkheden e.d. maar dat zij te weinig inzicht hebben in de bestuurspraktijk en in de prak tijk van het politieke leven, ook in kleine gemeenten! Een van de voornaamste toe te juichen wijzigingen in de kies wet is die betreffende de uitbrei ding van het stemmen bij vol macht. Men weet, hoe het tot nog toe ging. Bij volmacht stem men kon alleen degene, die be roepshalve geregeld afwezig is uit de plaats zijner inwoning en dat deswege ook zal zijn op de dag der stemming. Aanvrage om bij volmacht te stemmen moest vóór 1 Januari van het jaar der verkiezing worden ingediend. Dat was veel te vroeg, om deze maat regel practisch effect van bete kenis te bezorgen. Vrijwel ieder een vergat het, de aanvraag bij tijds te doen. En dan was het veel-gevoelde bezwaar, dat deze mogelijkheid van stemmen bij volmacht niet gold voor zieken en hulpbehoevenden. De verruiming van de volmacht heft de meeste bezwaren op. Ten eerste zal, als de wet wordt aan genomen, zulk een volmacht kun nen worden aangevraagd tot veer tien dagen vóór de stemming. Ten tweede geldt de mogelijkheid nu zeer ruim. Wie wegens zijn „lichamelijke toestand vermoede lijk niet in staat zal zijn in per soon aan de stemming deel te nemen", kan bij volmacht laten stemmen, mits terzake een ge neeskundige verklaring kan wor den overgelegd. Dit neemt ook wel weer een stukje romantiek weg, want het zal nu grotendeels uit zijn met het „ophalen" van zieken en hulpbehoevenden e d. Maar er zijn ook vaak zieken e.a. die zelfs al zouden ze per auto of rijtuig gehaald worden, niet zou den kunnen stemmen, vooral voor hen is de volmacht van groot belang. En dan is de verruiming ook groot ten aanzien van de uitste- digen e.d. Iedere kiezer, die op de dag der stemming buiten de gemeente van zijn kiezerslijst ver toeft (die kiezerslijst zal voortaan «iezersregister heten), kan een volmacht aanvragen. Het verzoek wordt slechts afgewezen, als „aangenomen moet worden, dat het gedaan is in strijd met de waarheid". Deze bepaling is een aanvulling voor de, ook al veel soepeler ge worden regeling voor het stem men in een andere gemeente, maar zij is van veel belang voor de gemeenteraads-verkiezingen, omdat ten aanzien daarvan het stemmen in een andere gemeente natuurlijk niet mogelijk was. Wie nu niet thuis kan zijn op de dag, dat de gemeenteraad gekozen wordt, kan wat vroeger onmo- DE DOOP VAN LEOPOLD'S DOCHTER Donderdagmorgen is Prinses Maria-Christina Daphne As- trid, Elizabeth Leopoldine, dochter van Koning Leopold HI en van de Prinses v. Rety, die op 6 Februari j.l. werd geboren, in de kapel van het Koninklijk Paleis te Laeken ten doop gehouden. De doop plechtigheid voltrok zich in de intimiteit van de familie kring en er waren geen func tionarissen aanwezig. Het prinsesje werd gedoopt door de Aartsbisschop van Meche- len, Kardinaal van Roey. Tij dens de plechtigheid in de kapel van 't Paleis te Laeken. (Van een onzer verslaggevers) Zeventig duizend man troepen zullen in de periode van 27 Maart a.s. tot eind September van dit jaar onder de wapenen worden geroepen voor een herhalingsoefening, die voor officieren en onderofficieren zes weken en voor de overige militairen vier weken zal duren. Uit deze mankracht zullen vijf regimentsgroe- pen (te vergelijken met divisies) en 27 bataljons worden gevormd naar Amerikaans modeL den geroepen. Vóór 1 April gaan de oproepingskaarten de deur uit, zodat ieder weet wanneer hij moet opkomen. Veertien dagen voor de troep aantreedt, komen de officieren en onderofficieren op voor een speciale instructie en training. Canadese officieren met gevechtservaring zullen assisten tie verlenen aan de speciale, voor de herhalingsoefeningen gevorm de instructiegroepen. De oefeningen beginnen met een mobilisatie-oefening. Officie ren, kader en manschappen ko men niet rechtstreeks op in het oefencentrum, maar in een aan tal mobilisatiecentra, waar zij hun uitrusting en bewapening ontvan gen en tot oorlogseenheden wor den geformeerd. Deze eenheden vertrekken daarna naar 't kamp te Oirschot, dat door de genie is uitgebreid. Dit deelde de minister van Oor log, mr. s'Jacob, gistermiddag op een persconferentie mede. De militaire zaken zullen in 1951 fors worden aangepakt. De natio nale verdediging maakt het ech ter nodig, dat een beroep wordt gedaan op de Indonesië-gangers, die de kern van de Nederlandse bijdrage in het West-Europese leger zullen gaan vormen. Een bescheiden instructiekader is in 1950, toen een begin is ge maakt met de legeropbouw voor de taak in Europa, gevormd. Het streven van de regering is er op gericht om over enkele jaren een militie-leger te hebben van rond 230.000 man. een sterkte gelijk aan de vooroorlogse. Voor de op bouw van zulk een leger is 10 jaar nodig. De verscherpte inter nationale toestand heeft 't nodig gemaakt de organisatie te ver snellen. Achter elkaar zullen de vijf brigades onder de wapenen wor- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens de actie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneuveld de oorspronkelijk als vermist opgegeven reserve le luite nant J. A. Tober, legernr. 271101140. afkomstig uit Loe- nen aan de Vecht. De le luitenant J. A. Tober was 23 jaar en ongehuwd. Hij ontving zijn militaire opleiding aan de school voor administratief kader te Mid delburg, werd daarna als vaandrig der militaire admi nistratie geplaatst bij het depót geneeskundige troepen en ging vandaar over naar het artilleriesehietkamp leger plaats Oldebroek. Op 16 Juni 1950 werd hij 2e luitenant der militaire administratie. Hij meldde zich voor het Korea-detache- ment, werd tijdelijk le luite nant en ging als administra teur van het detachement mee naar Korea. gelijk was bij volmacht laten stemmen. Zo zijn er nog wel meer kleine wijzigingen, welke de praktijk wenselijk heeft gemaakt Wij zul len ze t.z.t. wel onder de aan dacht brengen, als de wet aange nomen is en de verkiezingen in het zicht zijn. Partijbestuursleden, werkgroepen en propagandisten doen goed, op het verloop van de zaak attent te zijn. Het ligt n.l. in de bedoeling, zo enigszins mo gelijk, de wet nog vóór 1 Januari in het Staatsblad te brengen, op dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die half Juni '52 zullen worden gehouden, onder de bepalingen van de nieuwe wet kunnen plaats hebben. Het zal, gezien de stagnatie in het poli tieke werk, wel een hele toer zijn! De herhalingsoefeningen eindi gen met de oefening „Crescendo" voor de gehele regimentsgroep. Deze wijze van oefenen zal vijf maal worden herhaald, steeds met nieuwe groepen. De 27 bataljons, die tot taak krijgen de bescherming van be langrijke punten in het land en die dus niet tot het veldleger behoren, zullen geoefend worden in het nieuwe kamp Millingen aan de rijksweg Apeldoorn- Amersfoort. Sous-chef generale staf Onlangs werd gemeld dat ko lonel F. H. N. C. J. van Dun souschef van de generale staf zou worden en dezer dagen kwam de benoeming van kolonel Warringa af tot souschef van de generale staf. Kolonel Warringa wordt eerste souschef, kolonel van Dun tweede. Emigratie knabbelt aan militaire sterkte Een bataljon, dat voor her halingsoefeningen onder de wapenen moet komen, be staat op papier uit 1000 man In werkelijkheid blijkt het dikwijls minder mensen te tellen. Dit tekort wordt ver oorzaakt door de militairen, die na hun terugkeer uit In donesië zijn geëmigreerd. Het meest sprekende voor beeld vormt een bataljon van de lichting 1949 II, waarvan 8 a 10 procent van de manschappen is geëmi greerd. Minister s'Jacob heeft gisteren tijdens een persconferentie mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt de lichting '50 II 18 maan den onder de wapenen te houden. De nieuwe regering zal zich hierover echter t.z.l. in laatste instantie moeten uitspreken. De verlenging van de diensttijd houdt verder ten nauwste verband met de omstandigheid, dat de mogelijkheid zal moeten worden geopend om troepen in Duitsland te legeren en te oefenen. Nederland biedt, wat oefen terreinen betreft tevweinig ruim te. In het najaar zal misschien reeds een eerste grote oefening op de Duitse grens worden gehou den. Oproeping van de lichtingen '40'45 is om technische redenen niet mogelijk. Deze lichtingen zijn trouwens te oud geworden voor een opleiding voor het veld leger. Zij zijn echter wel te ge bruiken voor taken in de bur gerlijke verdediging. Zo zullen zij ingeschakeld kunnen worden bij plaatselijke luchtafweercorpsen. Zoals wij reeds eerder meld den, zou het in de bedoeling lig gen deze lichtingen bij de Na tionale Reserve in te delen. Wij kunnen thans mededelen, dat de plannen voor een dergelijke in deling gereed gekomen zijn. De lichtingen 50 I, waarvan slechts een klein deel is opgeroe pen voor een kaderopleiding, zal evenmin worden opgeroepen. Korea-gangers, die naar Neder land terugkomen, zullen tot het beroepspersoneel kunnen over gaan, indien zij daartoe de wens De radicale leider, Henri Queuille, is Vrijdagavond door de Franse Nationale Vergadering tot premier gekozen. Queuille, die thans 64 jaar is, was reeds tweemaal premier. Hij verkreeg volgens de eerste telling 359 stemmen vóór en 205 tegen. Men verwacht, dat hij zijn ka binet Zaterdagavond of Zondag i bekend zal maken. De Belgische krijgsraad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de generaals von Falkenhausen, Reeder, Bertram en von Claer, die beschuldigd werden van oorlogsmisdaden, be gaan tijdens de Duitse bezetting van België. Von Falkenhausen en Reeder werden veroordeeld tot 12 jaar dwangarbeid, Bert ram tot 10 jaar dwangarbeid, terwijl von Claer werd vrijge sproken. De voorzitter somde in het kort de ten lastelegging op en legde bijzondere nadruk op de terecht stelling van gijzelaars. De krijgs raad erkent dat door een hoger gezag gegeven bevelen een reden tot rechtvaardiging van deze te rechtstellingen zou kunnen zijn, voorzover deze niet een flagrante schending van de gebruiken en gewoonten in oorlogstijd beteke nen. Met betrekking tot de deportatie van joden verklaart het vonnis, dat de schending van de oorlogs- wetten hier flagrant is. Deze maatregelen werden mo gelijk gemaakt door verordenin gen van von Falkenhausen en hij moet dus als medeplichtig f wor den beschouwd. Kanselier Adenauer heeft zich verwonderd getoond over het tegen von Falkenhausen uitge sproken vonnis. Kurt Schumacher, leider der socialistische oppositie, verklaar de, dat de rechters de politieke en menselijke problemen in deee niet begrepen hadden. Ernest Bevin is afgetreden als minister van buitenlandse zaken van Engeland, zo is gisteravond officieel meegedeeld. Tot zijn op volger is benoemd Herbert Morri son, de plaatsvervangende pre mier. kenbaar maken. Op deze wijze wordt geprofiteerd van hun er varingen. Begin volgend jaar zal een aanvang worden gemaakt met de vorming van een zesde regi mentsgroep. Hierin zullen wor den ingedeeld de militairen van de H. brigade, van wie er thans nog een groep in Indonesië ver toeft. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten de prijs van de suiker af fabriek te bepalen op f80.per 100 kilogram met ingang van 5 Maart 1951, terwijl met ingang van Zater dag 10 Maart 1951 een nieuwe maximumprijs van f 0.91 per kilogram huishoudsuiker voor de consument zal gelden. Ter toelichting deelt het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het welsiwaar de bedoeling was de beslissingen van de toekom stige regering over het gehele subsidievraagstuk af te wachten, maar inmiddels dreigden er moeilijkheden te ontstaan bij de suikervoorziening van de bevol king, zodat voor de suiker een beslissing moest worden genomen. MGR. DR. A. HANSSEN VICARIS-GENERAAL Naar wij vernemen heeft Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, aan zijn geestelijkheid medegedeeld, dat hij in verband met zijn gezondheid een gedeel te van zijn werkzaamheden heeft toevertrouwd aan Mgr. dr. A. Hanssen, .bisschop-coadjutor van Roermond, en wel de Katholieke Actie, de Jeugd- en Jongerenbe weging, de sociale en sociaal- charitatieve kwesties en de hu welijksaangelegenheden. Met het oog hierop heeft Mgr. Lemmens zijn coadjutor mede benoemd tot vicaris generaal. 11 MAART: Passiezondag De grote tijd van Christus' H. Lijden is daar: tot aan Pasen willen we dat over wegen. „Mijn kinderen, uw hart worde niet ontsteld." Kinderen: welk een liefde en eenvoud! Wij maken de afstand tussen ons en Hem zelf te groot. Wij maken het Hart van Jezus aan het onze gelijk en daarom zijn we bang. Wij moeten integendeel ons hart gelijk vormig maken aan Z ij n Hart. Ik ga u een plaats bereiden'bij Zijn Vader in de hemel, 't Bereiden van die plaats heeft Jezus het leven gekost wat heb ik er voor over om die plaats ook metterdaad te bereiken? „Stella Duce". Op 4 Maart 1953 zal het 100 jaar geleden zijn, dat Z.H. de Paus Pius K de breve „Ex qua die arcano" uitgaf, waarbij in Nederland de bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld. Dit her stel heeft niet alleen uiterstzegenrijke gevolgen gehad binnen de muren van het kerkgebouw, doch ook daarbuiten. Het ligt dan ook voor de hand, dat Katholiek Nederland dit eeuwfeest zal willen vieren en herdenken, temeer omdat die afgelopen 100 jaren een beslissende periode markeren ten aanzien van wat men pleegt te noemen „de Katholieke emancipatie". In verband hiermede is op 5 Maart j.l. ten overstaan van No taris Swane te Utrecht in het leven geroepen de „Stichting 1853 -1953", welke zich ten doel stelt de eeuwfeestviering te stimule ren en op een passende en stijl volle wijze te organiseren. Deze Stichting opgericht na overleg met en onder volledige instemming van het Hoogwaar dig Nederlands Episcopaat en er kend als de instantie, waartoe ieder initiatief, dat geacht moet worden te behoren tot de .doel stelling der Stichting, wordt ver wezen streeft zeker niet naar een uitsluitend eenvormige vie ring door het gehele land. Naast de organisatie van een aantal nationale manifestaties van Katholiek Nederland, beoogt de Stichting een voornamelijk coördinerende taak te vervullen ten aanzien van parochiële, dio cesane en andere buitenkerke lijke vieringen. De leiding der Stichting berust bij de Raad van Bestuur, waarin zitting hebben de voorzitters der 6 Katholieke Standsorganisaties alsmede de voorzitters van de navolgende centrales van Katho lieke organisaties: Landelijke Leiding der Katho lieke Actie in Nederland Centrum Nederlandse Katho lieke Vrouwenbeweging Katholieke Jeugdraad voor Ne derland Nederlandse Kath. Schoolraad Landelijk Sociaal Charitatief Centrum Raad van Overleg inzake Volksgezondheid en Ziekenver pleging Katholieke Volkspartij Katholiek Culturele Federatie. Voorts hebben in deze Raad van Bestuur zitting een vijftal priesters, aangewezen door de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland als vertegenwoor digers hunner diocesen. Het Presidium van de Raad van Bestuur en van de Stichting berust bij de Heren: Dr. F.' J. M. A. H. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg en Mgr. Prof. Dr. R. R. Post, Hoogleraar aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen. De dagelijkse leiding der Stichting berust bij een Directo rium onder voorzitterschap van Mr. J. Derks. Van dit Directo rium maken mede deel uit de heren H. W. Chr. Nieuwenhuijs, Penningmeester, W. A. Grollen- berg, Mr. R. Höppener en Mr. F. J. van Thiel. Het Algemeen Secretariaat van de Stichting is voorlopig geves tigd Buitenhof 5, Den Haag. Het Presidium der Stichting zal binnenkort aan de besturen van alle Katholieke organisaties en instellingen, wier werkgebied zich niet bepaalt tot een be paalde plaats, streek of diocees, uitnodigen om een vertegen woordiger van hun jpestuur aan te wijzen, die zitting zal hebben in de Representatieve Raad van Katholiek Nederland, welke Raad bedoeld is als een advies college voor de Raad van Be stuur en het Directorium. Wij stellen ons voor binnen kort nadere bijzonderheden te kunnen geven omtrent de plan nen der Stichting ten aanzien van de eeuwfeestviering in 1953. Weer misverstand? (Sm.) Van verschillende kan ten wordt de veronderstelling ge opperd, dat er weer sprake is van een misverstand in de politieke crisis. Was het de vorige maal een misverstand tussen mr. Steen- berghe en de P.v.d.A., nu zou het er een zijn tussen informa teur Romme en de Anti-Rev. Er is nl. een verklaring gekomen van de A.R., waarin staat, dat de in stemming van die kant met het regeringsprogram geschied was onder de nodige voorbehouden, terwijl er ook bepaalde reserves waren gemaakt, of voorwaarden gesteld, met betrekking tot de samenstelling van het kabinet. Dit wordt nu in de omgeving van de informateur weersproken. En.... het wordt van A.R.-zijde ontkend. Wij zouden nu wel weer alle „wellichts", „misschiens" en „mogelijken" en al die andere speculatieve factoren uit de cri sis-literatuur kunnen aanhalen, maar twee meningen uit tegen gestelde kamp bevestigen o.i., dat de zaak zo staat: de A.R. wil den alleen meedoen, als ze twee invloedrijke departementen kre gen bezet door twee politieke A.R.-figuren- en dr. Drees, door prof. Romme gevraagd als for mateur en a.s. premier, wilde in elk geval die „beproefde" A.R. figuren niet. Nu betoogt „Trouw" in alle toonaarden, dat dus de schuld van het niet-meedoen bij Romme en Drees, althans bij deze laatste, gelegen is, maar wij zijn daar nog niet zo zeker van. „Trouw" beroept zich op het récht van de A.R. om te doen als ze gedaan heeft, maar zou het A.R. blad dan het récht van Drees (en event. Romme) willen ontkennen, om te doen, als hij deed (of zij deden)??? Natuurlijk niet. De conclusie kan geen andere zijn dan deze: dat, desverlangd van beide zijde, de moed of de wil ontbrak, om een offer te brengen. Natuurlijk heeft ieder rechtop een eigen standpunt, maar als ieder daar op blijft staan, komt er van overeenstemming mets te recht enhet landsbelang legt het loodje. Er moeten offers wor den gebracht, hoe dikwijls heb ben wij dat al niet gehoord. Ieder vindt ze prachtig, als een ander ze brengt.... Suiker-perikel (Sm.) Wat er nu weer met de suiker gebeurt, vervult ons met. onrust voor de naaste toe komst. De maatregel op-zich, welke genomen is, zal wel nodig zijn, maar waarom moeten er aan de uitvoering van dergelijke maatregelen altijd zoveel haken en ogen zitten? De suiker zou misschien schaars kunnen wor den, als de subsidies vervallen, wordt de prijs hoger, er zal der halve inventarisatie nodig zijn en speculatie moet worden voor komen. Alles goed en best. Maar' hoe ter wereld kan men het nu billijk vinden, dat de winkelier de oude prijs moet blijven vra gen voor nieuwe voorraden, wel ke hij op „blanco-factuur" via de grossier van de fabrikant moet betrekken. Zodat hij dus het risico loopt, van straks aan de grossier meer te moeten betalen, dan hij, nu, aan zijn klant mag vragen! Dat is een onbillijke, ongezonde toestand, waarvan men zich tevergeefs afvraagt, op wel ke redelijke overweging hij ge grondvest is. Daarbij komt nog, dat er in de kringen van de han del weer geklaagd wordt over de manier, waarop de instanties van het departement van landbouw enz. het publiek over dergelijke kwesties voorlichten. Dat ge schiedt niet voor de eerste keer, wij hebben al eens eerder moeten opmerken, dat het departement van minister Mansholt niet over loopt van zin voor stijl en tactiek tegenover de particuliere onder nemingen. En nu zou dat nog wel overkomelijk zijn, indien het hier alleen maar de suiker betrof, de veel-geplaagde middenstand zou over deze moeilijkheid ook wel weer heenkomen, maar er staat, behalve met de suiker, ook met andere artikelen het een en ander te gebeuren en dat zal alle maal nog wel te dragen zijn, als verkeerd ambtelijk inzicht en te kort aan psychologie, de o zo noodzakelijke „good-will" voor al deze maatregelen maar niet van te voren bederven. Men moet er vooral prijs op stellen, te voorko men, dat het publiek weer de indruk krijgt, alsof de groten, die immers toch altijd aan de touw tjes trekken, van de bijzondere toestand zouden kunnen profite ren. Goede, eerlijke, open, tacti sche voorlichting is daarbij van groot belang! En wat nu spe ciaal de suiker betreft: voorko men dient in elk geval te worden dat de winkelier de dupe wordt van nu al gesignaleerde prijs- manipulaties. HET NEERSTORTEN VAN DE METEORS Mr. 's Jacob, minister van Oorlog en Marine in het demis- sionnaire kabinet, heeft in Den Haag verklaard, dat de vier on gelukken, die in korte tijd met Glosters Meteors zijn gebeurd drie er van hadden een dodelijke afloop niet aan „een bepaalde of bijzondere oorzaak" zijn toe te schrijven. „Hier is slechts sprake van een droeve samen loop van omstandigheden".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1