Het nieuwe kabinet op papier maar niet zonder voorbehoud Nederlandse jongens redden gehele tweede U.S.A.-divisie Geen invoervergunningen voor West-Duitsland? Bepalingen over uitstel en kostwinnersvergoeding Nog wachten op toezegging van A.R.-tiguren Meter voor meter werd heuvel 325 hernomen Voor komende drie maanden De bouwstop WIM DUSSEL SCHRIJFT UIT KOREA: Nog pessimisme Chinezen sluipen door de linies Rond de militaire plannen Nachtelijke viering Paasvigilie Weer groenten naar Duitsland Naar wij vernemen Een Nederlandse ambassade in Bonn Zondagsevangelie MOEST ra) ZATERDAG 10 MAART 1951 PAGINA 3 Z.K.H. Prins Bernhardt heeft een bezoek gebracht aan de N.V. Hollandse Signaalapparatenfabriek te Hengelo (O.). De hoge bezoeker kijkt vol aandacht naar een onderdeel van een vuurleidingapparaat. Achter de Prins de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen, oud-minister van Marine. Geheel links kapt. ter zee G. N. H. Baron van Till, chef-staf van de Inspec teur-Generaal van de Koninklijke Marine; tweede van links It. ter zee le klasse H. T. Koppen; in het midden de heer H. Jongeneel. In het gisteravond door de informateur uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat prof. de Gaay Fortman en mr. Meynen werden ontvangen. De hele dag was het een grote vraag of deze Anti-Revolutionnaire figuren, ondanks de afwijzing van dr. Schouten, toch bereid zouden worden gevonden om de hen aangeboden portefeuilles te accepteren. Mr. Meynen is, zoals bekend, aangezocht voor de portefeuille van Oorlog en Marine, over het departement, dat prof. de Gaay Fortman werd aange boden, lopen de meningen uiteen. Het zal of Justitie, of Verkeer en Waterstaat zijn geweest teravond uitgegeven communiqué n-og niet duidelijk. Wellicht een vaag teken? Beide personen hebben gisteren een onderhoud gehad met dr. Schouten, de leider van de Anti Revolutionnaire fractie, een con tact dat betrekking zal hebben gehad op de politieke kant van de door hen te nemen beslissing. Voor het geval de beslissing van beiden gunstig zou uitvallen, had de informateur zijn opzet al thans op papier reeds voor een beduidend deel gereed. Alle soci alistische ministers zullen hun post behouden. Van de KVP-mi- nisters keren minister Struy- ken en mr. van Schaik niet terug. De overigen deels op andere posten. Mr. Teulings zou vice- Uit de omstandigheid, dat het antwoord van die Anti Kevolution- naire candidaten zolang uitbleef, mocht worden afgeleid, dat prof de Gaay Fortman en mr. Meynen dit aanbod in zeer ernstige over weging hebben genomen. Hoe hun beslissing tenslotte is uitge vallen, maakt echter ook het gis- Op 17 Februari verscheen het volgende bericht in de bladen: Amerikaanse en Nederlandse manschappen hebben Vrijdag ten noorden en noordwesten van Wondjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en hevige tegenaanvallen af geslagen". Hierover schreef de eerste luitenant Wim Dussel het volgende aan de Legervoorlichtingsdienst: „Men kan hier in Korea vlaggen kopen, Koreaanse vlaggen, waarop allerlei namen voorkomen van plaatsen, waar de U.N.-legers gevochten hebben. Talrijk zijn de namen, want talrijk zijn de plaatsen, waar de verbonden legers streden. Dwars over die Koreaanse vlag staat: „Returned from hell". Ik geloof, dat iedere Neder landse soldaat, die Hoengsong heeft meegemaakt en de dagen daarna, zo'n vlag verdient. bommen. De eerste keer gaat alles goed, maar bii de tweede keer worden onze eigen troenen beschoten en gebombardeerd. Eén gesneuvelde en een tiental ge wonden bii onze compagnie is hiervan het gevolg. Maar dat is niet alles. Deze morele klap doet de weerstand ineenstorten. De toch al dodelijk vermoeide compagnie kan dit niet doorsaan. Onder het afgeven van mortiervuur trekt een van haar pelotons terug, de gewon den meeslepend. De anderen b 1 ij v e n op de heuvel, want deze moet gehouden worden. Sommige dapperen hebben een gewonde naar beneden gedragen en zijn toen weer naar boven gegaan om er meer te halen. De hoeveelheid weerbare man nen daarboven was miniem De namen Hoengsong en Man- jong, en „Returned from hell". Onverbrekelijk zijn deze twee gedachten met elkaar verbonden. Ge kunt er u in het vaderland geen voorstelling van maken, wat hier in de onafgebroken gevechts periode van 12 tot en met 15 Februari door de Nederlandse vrijwilligers is gepresteerd. Hier hebben de Nederlandse soldaten een prestatie geleverd, die haar weerga in de geschie denis der Nederlandse strijd krachten niet gevonden heeft. Ge zult inmiddels vernomen hebben wat er gebeurde: de vijand, gekleed in het uniform der Zuid-Koreaanse soldaten, de vijand op gummischoentjes en met Amerikaanse wapens viel, na zijn doorbraak, waarbij twee ba taljons Amerikanen en twee ROK-regimenten werden afge sneden, het Nederlandse detache ment aan. Het was bij deze aanval, dat overste den Ouden met vijftien minderen sneuvelde en dat een dodelijk vermoeid detachement de terugtocht moest aanvaarden. Maar niet voor lang. Naar nieuwe stellingen Toen kwam het bericht: vóór vanmiddag moet het detachement nieuwe stellingen betrokken heb ben, zes kilometer westelijk van Wonju. Geen rust, geen tijd voor reorganisatie, nauwelijks de tijd om wat te eten. Onmiddellijk na aankomst in het aangewezen gebied, moest wederom begonnen worden met het graven van schuttersputten, moest wederom de uiterste waak zaamheid betracht worden. Want de vijand was wederom gesigna leerd. Verkregen inlichtingen wezen uit, dat een Chinees cava- lerie-regiment zich in onze rich ting bewoog. Wederom de span ning. De spanning, die stijgt, naarmate de duisternis valt. We derom de nacht, de duisternis. Nieuwe aanval der Chinezen De aloude tactiek der Chinezen was ook nu echter weer toege past: onder dekking van de duis ternis waren zij des nachts tot vlak bij onze dunne linie opge trokken en bij het aanbreken van de dag, toen nevel en mist het zicht belemmerden, begon een nieuwe aanval. In minder dan geen tijd zat de vijand tussen de schuttersputten, in minder dan geen tijd knalden weer de scho ten en barstten weer de hand granaten. De compagnie vocht als een leeuw, maar vermocht niet de vijand, die wederom in mas sale aantallen kwam opdrommen, tegen te houden.... Vliegtuigen, mortieren en artil lerie kwamen in actie: het baatte niet. Enkele honderden meters terug werd opnieuw stelling ge kozen, op een andere heuvelrug en hier werd de aanval voor- jepig tot staan gebracht. „Heuvel 325is de naam, waarmee de plaats aangeduid wordt, waar op een 325 meter hoge heuvel het Nederlands detachement haar tot nu toe zwaarste opdracht vol voerde: het houden van die heu vel. Dramatisch is het begin van de strijd hier: terwijl een compag nie Amerikanen tezamen met een compagnie Nederlanders rond en halverwege de heuvel ligt wordt ondersteuning uit de lucht aan- Ktwraagd, welke Prompt gegeven wordt. Vliegtuigen komen laag over ,Pn zaaien dood en verderf met hun mitrailleurs en napalm- Naar boven Zwaar was toen de opdracht van majoor Eekhout: er moeten mensen naar boven. Wij mogen niet wijken, anders ligt de vallei open. Elke weerbare man werd toen opgeëist, elke vermoeide vent ingezet. Lichtgewonden kwamen zich weer vrijwillig melden om te redden, wat te redden was, met de practische zekerheid het toch niet te kun nen houdenEen peloton 75 mm-geschut-personeel kreeg ka rabijnen en werd aldus tot infan terist gemaakt. En zo ging de nacht in, de nacht met zijn dubbele spanning, de nacht, die dubbel vermoeid heid geeft, de nacht, waarin elke seconde een eeuwigheid schijnt te duren. Om middernacht kwamen Ame rikanen, die de heuvel zouden beveiligen, naar beneden. Zij wa ren teruggeslagen. Toen moest het Nederlandse detachement in de aanval. Tweemaal liepen de samengeraapte pelotons vast. Toen gaf majoor Eekhout voor de derde keer zijn opdracht, zijn moeilijkste, die hij ooit in zijn leven heeft gegeven: ga opnieuw. Ga in godsnaam opnieuw en pro beer het. Wij kunnen niet wij ken. Het bestaan van de hele tweede divisie hangt er van af. Voor de derde keer naar boven En onder dekking van brisant-, mortier-, fosforgranaten, alsmede van artillerie ging het toen voor die derde keer naar boven. Fos forgranaten, het laatste redmid del. Fosforgranaten, die de ge vaarlijke eigenschap hebben vaak te dichtbij te vallen, zodat zij eigen troepen kunnen doden, fos for- en brisantgranaten, die nu in ongekende hoeveelheid op en achter de heuvel werden gesme ten. En in deze hel gingen de laatste moedigen weer, 'n handje vol mensen, waarbij lichtgewon den, onder aanvoering van nog drie officieren. Voor de derde keer naar boven, voor de derde keer, terwijl men reeds twee keer had moeten terugkeren. Voor de derde keer de hel van Chinees vuur tegemoet, de handgranaten, die de heuvels afrolden, de eigen mortiergranaten, die over het hoofd scheerden. Eigenlijk was er niemand, die geloofde, dat men zou slagen. Eigenlijk was er niemand, die dacht nog een van deze dapperen terug te zullen zien. Als men in zo'n stadium gekomen is vecht men zich namelijk dood. Dan gooit de soldaat het wapen neer en grijpt de bajonet. Dan weet niemand meer wat hij doet. Dan gaat het om het eigen leven. Met de langzame vorderingen van onze aanvallen werd ook het gordijn van vuur naar voren ge legd. Brisant- en fosforgranaten vielen op en achter de heuvel. De artillerie deed haar werk: zij vernietigde de terugtrekkende Chinezen. Op de heuvel Want zij trokken terug. Na drie aanvallen onzerzijds gaven zij zich gewonnen. Na drie, bijna hopeloos lijkende aanvallen, kon den zij het niet meer houden. De laatste tegenstand werd ge broken door het moordende fos for. En weer klonk door de radio: nog vijftig meter, nog vijf en dertig meter.... nog tien meter nog vijf meternog één. Wij zijn op de heuvel. Op dat moment werd het licht. De morgen brak aan. Nog juist op tijd was het Nederlandse deta chement er in geslaagd zijn op dracht te volbrengen. Wat er in die mannen is omgegaan, kan niemand vertellen, ook zijzelf niet. Zij waren tè vermoeid, te suf bijna om te denken. Op dat moment dacht niemand, wilde niemand denken, kon nie mand denken. Maar intussen was een stuk geschiedenis geschreven in de historie der Ver. Naties. Een handjevol Nederlanders heeft heuvel 325 behouden. Behouden voor een lawine van communis tische horden. Van de hoogste tot de laagste rang heeft iedereen alles gegeven. Zijn moed en zijn dapperheid, en soms zelfs zijn leven. Vrijwillig voor ons, voor u en voor de gehele wereld. Laten wij d i t nooit vergeten". premier worden, ook belast met de voorbereiding van de grond wetsherziening, minister van Maarseveen zou op Binnenlandse Zaken komen en voor het depar tement van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen zou een KVP- figuur worden aangezocht, die op het ogenblik nog in het bui tenland zou moeten zijn. De tweede nieuwe KVP-minister, prof. Albrecht zou worden be last met de opvoering vam de pro ductie. Oorlog en Marine werd, zoals gezegd voor de A.K.-figuur Mr. Meynen gereserveerd, Justitie voor prof. de Gaay Fortman, eveneens A.R., zodat de informa teur nog slechts naar e<en C.H.- man voor Verkeer en Waterstaat behoeft te zoeken, waarbij dan andermaal aan Ir. Staf, de direc teur-generaal van de landbouw, wordt gedacht. Voor het geval prof de Gaay Fortman, Verkeer en Waterstaat zou krijgen, zou er een C.H.-man aan Justitie dienen te komen. Voor beide departementen noemt m.en als C.H.-candidaat mr. Mul- derye, advocaat te Amsterdam. Zo bezien is de zaak in kannen en kruiken. In WD kringen schijnt men echter bezwaren te hebben tegen Mr. Meynen, ter wijl de stemming bij de C.H. ook al minder bemoedigend wordt. Moet prof. Romme dan nog op de valreep struikelen? De tijd zal 't leren. De geallieerde autoriteiten in Berlijn hebben een verscherpte controle ingesteld om de smokkel zoveel mogelijk tegen te gaan. Dientengevolge ondervindt het Rijnaak-verkeer op de kanalen, welke de Russische zóne met de Russische sector verbinden, enige vertraging. Britse militaire politie aan de Charlottenburgersluis in de Britse sector van Berlijn, in afwachting van de komst van schepen, die uit de Sovjet-zóne komen (op de achtergrond). Bij de voorbereiding van het Zaterdag door West-Duitsland aan de O.E.E.S. over te leggen plan tot het overwinnen van de finan ciële moeilijkheden van de bonds republiek is de mogelijkheid ter sprake gebracht om gedurende de eerstvolgende drie maanden geen nieuwe invoervergunningen uit te geven, zo deelde de „Frankfurter Algemeine Zeitung" mede. Volgens berichten uit Frank fort is bij de besprekingen der Duitse deskundigen het plan ge opperd om de lijst van vrije im portgoederen in beginsel niet te beperken, doch het volume van de vrije invoer afhankelijk te stellen van de deviezenpositie. De Bank der Duitse Landen heeft inmiddels ook de beschikking over de reeds verstrekte invoer vergunningen beperkt. Op deze wijze hoopt men begin Juli a.s. weer zover te zijn, dat de devie zenpositie zal toelaten, dat er ge leidelijk meer nieuwe invoerver gunningen worden uitgegeven. Marshallhulp Met betrekking tot de berich ten, volgens welke Amerika zou overwegen de verstrekking van Marshallhulp aan West-Duitsland te staken, tenzij de bondsregering financiële hervormingen zou in voeren, verklaarde een woord voerder van de Amerikaanse re gering vandaag, dat de Marshall hulp voor West-Duitsland „in onderzoek" is bij het departement van buitenlandse zaken en de E.C.A. Er kon geen commentaar op deze kwestie worden gegeven. HONDERD JAGERS BIJ MILITAIRE PARADE Aan de Vrijdag 16 Maart a.s. op de Leusderheide te houden militaire parade zal door onge veer honderd militaire vliegtui gen worden medegewerkt. Deze vliegtuigen zullen zijn een-moto- rige twee-persoons „Harvard"- toestellen, een-motorige een-per- soons „Spitfire"-jagers en twee- motorige een-persoons „Meteor"- str aal jagers. (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen van de militairen, die in de komende maanden 4 tot 6 weken onder de wapenen worden geroepen, wordt een offer gevraagd, ook van de werkgevers, die in de afgelopen jaren zo'n uitstekende medewerking hebben gegeven aan de actie om de gedemobiliseerden spoedig werk te verschaffen. Hierop ves tigde de Minister van Oorlog, mr. s'Jacob, in het bijzonder de aandacht tijdens de persconferentie, die hij gisteren in Den Haag hield. Hij sprak hierbij de hoop uit, dat de werkgevers opnieuw met de regering willen medewerken in het besef, dat de herhalings oefeningen een nationaal belang dienen en daarvoor noodzakelijk zijn. De regering staat op 't stand punt, dat zo weinig mogelijk vrij stellingen kunnen worden ver leend van opkomst voor herha lingsoefeningen. Binnen de gren zen echter van de overwegende militaire belangen, houdt de re gering zoveel mogelijk met de sociaal-economische belangen van betrokkenen rekening. Uitstel examens Met het ministerie van O.K. en W. is overeengekomen, dat in ge vallen, waarin dienstplichtigen voor tentamens of examens zit ten, welke kunnen worden uitge steld, deze examens en tentamens ook zullen worden verschoven naar meer geschikte data. Voor eindexamens van middelbare scholen, van het voortgezet hoger onderwijs en nijverheidsonder wijs enz. zal uitstel van opkomst IN TWEE BISDOMMEN (KNP). Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft krachtens de volmacht, ver leend in het decreet van de H. Congregatie der Riten van 9 Febr.. zijn toestemming gegeven voor de nachtelijke viering van de Paas-Vigilie in de kerken en kapellen van zijn bisdom. Naar het K.N.P. nog nader ver neemt, zou ook de bisschop van Roermond hebben toegestaan, dat in dit bisdom de plechtigheden van Paas-Zaterdag in de nacht worden gevierd. Wat de bisdommen Utrecht, Haarlem en Breda betreft is nog geen beslissing bekend. of vrijstelling worden verleend. Kostwinnersvergoeding Het geheel van sociale voorzie ningen voor de normale dienst plichtvervulling is op de herha lingsoefeningen van toepassing, daaronder begrepen de bepalin gen omtrent kostwinnersvergoe ding en tegemoetkoming kosten levensonderhoud. Aan de burge meesters is machtiging gegeven om anders dan bij vervulling van de gewone dienstplicht kostwinnersvergoedingen terstond zelf vast te stellen en uit te be talen. De tijdsbesparing, doordat niet op voorafgaande goedkeu ring van de aanvragen door het Ministerie van Oorlog behoeft te worden gewacht, is aanmerkelijk. MAAR GEEN FRUIT In enkele dagbladen zijn giste ren bedragen genoemd, waarmede de export van groente naar Duits land voor de maand Maart zou worden hervat. Wij vernemen hieromtrent van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, dat de zaak heel anders ligt. Niet voor een bepaald bedrag wordt .de export in Maart hervat, maar er is een overbruggingsregeling getroffen, doordat voor groente althans het bedrag, dat de Duit sers voor de invoer van uien uit ons land hadden beschikbaar ge steld. kan worden overgenomen. Het zal zeker voldoende zijn om de groente-export tot diep in de tweede helft van Maart op gang te houden. Voor fruit zitten wij met de mogelijkheid, dat niet alleen de invoerregeling is opgeheven, maar dat ook de door Duitsland be schikbaar gestelde deviezen al lang zijn uitgeput. Hier valt geen overbruggingsregeling te treffen en men zal dus wel moeten wach ten tot half Maart, wanneer een geheel nieuwe regeling zal wor den getroffen. VRAGEN VAN DE HEER ANDRIESSEN (K.V.P.) Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P.) heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededelen op grond van welke feitelijke gegevens de bouwstop, welke volgens de berichten in de pers op 5 Maart j.l. is ingegaan, is afgekondigd? 2. Wil de minister verder mededelen of er andere en, zo ja, welke overwegingen hebben ge golden voor deze bouwstop dan die, welke uit de in vraag 1 be doelde gegevens voortvloeien? 3. Kan de minister mededelen hoelang de meergenoemde bouw stop ongeveer zal duren en welke normen hij denkt te hanteren om tot opheffing er van te kunnen overgaan? 4. Wil de minister tenslotte mededelen of de datum van 5 Maart fataal is, zodat geen enkele uitzondering op de getroffen maatregel zal kunnen worden toegestaan? hebben H.M. de Koningin en Prinses Beatrix een bezoek ge bracht aan de jubileumtentoon stelling „Schilders die Laren ont dekten" te Laren: krijgen ex-KNIL-gezinnen een feestgebouw in het omgebouwde vroegere college van de Abdij van Lilbosch bii Echt in Limburg: wordt op Woensdag 14 Maart in de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen het KNIL-centrum ge sloten; heeft de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden zich telegra fisch tot de minister van Binnen landse Zaken gewend met het verzoek om spoedige indiening van een wetsontwerp tot verho ging van de toeslag op pensioe nen. Het hoofd der Nederlandse missies in Duitsland heeft in op dracht der regering aan de bonds republiek doen weten, dat de vaderlandse regering bereid is i Ai diplomatieke vertegenwoor diging te Bonn te vestigen. Des gevraagd werd medegedeeld, dat de status van deze vertegenwoor diging vermoedelijk die van een ambassade zal zijn. Het A.N.P. verneemt, dat het in de bedoeling ligt dat 't hoofd van de Nederlandse missie bij de geallieerde bestuursraad in Ber lijn, vice-admiraal G. M. de Booy, tot Nederlands ambassadeur bij de bondsrepubliek zal worden UITSLAG PRIJSKAMP RELIGIEUS TONEEL Ter gelegenheid van het Heilig Jaar is door „Ons Leekenspel" een nationale prijskamp voor religieus toneel uitgeschreven. Voor de drie prijzen van resp. I 500.f 300.en f 200.ko men in aanmerking de toneelver enigingen „Maet Hout Staet" te Hilvarenbeek met „Het zout der aarde" van Jan Naaykens, de Toneelvereniging „De Narren kap" te Hoensbroek met „Ik ken dien mens niet" van Herman Divendal en de Toneelvereniging „St. Janssteen" te St. Janssteen met „De ijver voor Uw huis" van Dorothy Sayers. De definitieve volgorde zal be kend worden gemaakt bij de slui ting van het Congres voor Reli gieus Toneel, dat van 30 Maart t.m. 1 April in Zeist gehouden zal worden. Op dit congres zul len de toneelverenigingen nog maals haar spelen opvoeren voor een jury, die is samengesteld uit de heren Eduard Verkade, Anton Sweers en Albert Welling. DRIE MOORDENAARS IN INDONESIË GEARRESTEERD DJAKARTA. Politie en mi litairen te Tangerang hebben twee van de drie moordenaars van de planter Hessel van de onderneming Serpong gearres teerd. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Daaruit bleek, dat roof het motief tot de moord was. Ruim 6000 van de geroofde 20.000 gulden werd ach terhaald. De derde moordenaar is nog voortvluchtig. De politie te Djakarta heeft de moordenaar van de Amerikaan Jones kunnen arresteren. Ook deze heeft volledig bekend. Hij deelde mede, dat hij Jones door messteken gedood had, nadat Jones hem had geschopt. PASSIE-ZONDAG „IK KEN MIJN VADER...." In het Evangelie zien we Christus, fel en vurig, Zijn waar digheid verdedigen. Met scherpe woorden verwijt Hij de Joden hun kortzichtigheid. Zij hebben een beeld gevormd van God en van 4e Messias, en vierkant zegt Jezus in hun gezicht, dat het een leugenachtig, een vals beeld is: „Gij kent God niet!Maar Ik ken Hem, en onderhoud Zjjn woord!" Ieder mens heeft een beeld van God. Zelfs de godloochenaar heeft er zich een gevormd efi hij wijst het af. De kwestie, die Jezus in het Evangelie aanroert, brengt ons tot de vraag of ons Gods beeld juist is. Nu bedoelen we niet de menselijke voorstellingen van God op prentjes. Daar man keert ontzaglijk veel aan. Wat zouden wij antwoorden op de vraag: Wie is Gód? 't Is een Ka- techismus-vraag, met als ant woord: God is onze Vader, die in de hemel woont! Daar zal ieder het mee eens zijn: God is onze Vader. Jezus zelf leerde het. MaarVader en Vader is twee! Hoe beschouwen wij het Vaderschap van God? Is het niet zo, dat wij ten opzichte van die Vader vaak het verwende kind spelen, dat altijd gelijk moet hebben? Is voor ons God niet een goedmoedige Vader die plus minus onder de plak zit van zijn kinderen? Moet God eigenlijk niet blij" zijn dat Hij nog kinde ren heeft? Wordt zakelijk tegenover God niet vaak de hou ding aangenomen: Als dat of dat niet gebeurt, ziet U me niet meer, wil ik U niet meer als Vader? God is onze Vader. Daar is geen twijfel aan. Als kinderen moeten wij Hem liefhebben maar als we liefhebben met de opzet iets van Hem te krijgen of Hem goedgunstig te stemmen, en niet omdat we weten ondanks al les dat Hij ons liefheeft met een liefde waarmee een moeder liefde niet te vergelijken valt, dan kennen we God niet. We moeten God vertrouwen als een Vader, en hebben wij een juist idee van God dan is het kortweg onmogelijk ons van God af te wenden omdat onze zaken niet naar wens marcheren, omdat ziekten ons overvallen. Dan blijkt ons vertrouwen in Gods Vaderschap niet anders als een: toon dat U mijn vertrouwen waard bent! Sint Paulus leert het anders. „Scio cui credidi", riep hij uit (en het is waard dit boven ons leven te schrijven): „Ik weet wie ik vertrouw". Ik weet Wie ik als Vader heb. Er moge komen wat wil, mijn za ken mogen in de knoop raken, mijn kinderen zakken voor hun examens; ik mag het liefste ver liezen dat ik bezit: met pijn in mijn hart zal ik weten dat U mijn Vader bent. Hier ben ik. God kennen als onze Vader sluit in: Hem als kinderen te ge hoorzamen. Vanzelf rijst voor onze ogen de figuur van Abra ham. Zijn gehoorzaamheid was zo groot dat hij bereid was zijn Isaak op Gods bevel te slachten, 't Klinkt ontzettend hard, en toch: God kennen als Vader wil zeggen: erkennen dat God vol komen het recht heeft alles van ons te eisen. Onze houding als mens, als kind van God moet zijn: „Heer wat wilt Ge dat ik doe". Dat is het wat Jezus zegt: Ik ken mijn Vader, en onderhoud Zijn wooró. Daarom zoekt de Vader Jezus' verheerlijking. Vandaag begint de Passie-tijd, de naaste voorbereiding op de herdenking van 's Heren lijden en dood. Steeds ernstiger wordt het gelaat van onze Moeder. Nu ver stomt ook het Gloria Patri et Filio et Spiritui Sancto. Het is of zij alle vreugde wil wegbannen. In zak en as overdekt Zij wat de Meester lijden moet vóór het ogenblik van Zijn grote Verheer lijking. Ook dit zij ons 't over peinzen waard: Als wij de Vader kennen en Zijn woord onderhou den: dan zoekt Vader de glorie van Zijn kinderen. Maar op god delijke manier! en bijna altijd: via Getsemanie en Calvarië! P. C. de Haas O.F.M. Advertentie lode Hoestpoeders van Mijnharde Herhalingsoefeningen voor mariniers Naar wij van officiële zijde vernemen zullen 10.000 mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Het gaat hier om mariniers, die in de jaren 19451949 in Indo nesië hebben gediend. Zij zullen in bataljons worden geformeerd. Vrijdagochtend is in de Amsterdamse haven een 120 ton wegende fractionneerkolom een onderdeel van een jrac- tionneevtoren bestemd voor de olieraffinaderij van de Koninklijke Shell-groep op Curagao, aan boord gehesen van het 11.000 ton metende turbine stoomschip „Breda" van de K.N.S.M. Met grote omzichtigheid wordt het 17'/' meter lange gevaarte, dat. een diameter heeft van 5,4 meter, op speciaal daarvoor geconstrueerde „stoelen" geplaatst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3