Prof. Romme op weg Mgr. Beran door rode regering van Praag in arrest gesteld Vraagstuk-Triest niet aangesneden mag thans worden" naar minder brede basis Zijn ambt overgenomen door „goed democraat MARIJKE - een ondeugend bruidsmeisje Chinese tactiek in Korea is niet te doorgronden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN PRINSESJES RAAKTEN VERZORGSTER KWIJT Nog niet op veilige basis Skymaster stortte neer bij Hongkong Tijdnood? Minister Mansholt weigert toeslag Zuivering eist nieuwe slachtoffers Woning te Hengelo prooi der vlammen Meer de mens dan de techniek" Twee lifters in kanaal verdronken N,S verkopen woningen Scheepsberichten Tito wil de Sovjet-Unie niet in de kaart spelen Houtmeelfabriek in brand Omroepverenigingen in de strijd Gedachten die kunnen heiven Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 12 Maart 1951 4 46e Jaargang No. 12115 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. leL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Romme, poogt thans een vier-partïjen- kabinet te vormen. Aan het ideaal van de meest brede basis heeft hij xo lang mogelijk vastgehouden.. Na het terugtreden van de A.R. deed hij alsnog een poging om desondanks A.R. figuren aan te trekken. Prof. de Gaay Fortman en Mr. Meynen hebben dit aanbod lang en ernstig overwogen, maar hun ant woord was tenslotte toch afwijzend. Zouden zij geheel vrij gestaan hebben in hun beslissing, dan ware het antwoord wellicht anders uitgevallen. Na het terugtreden van dr. Schouten moesten prof. de Gaay Fortman en Mr. Meynen echter mede in hun beslissing verdiscon teren, dat velen in de A.R. een hiermede in strijd komende hou ding niet zouden begrepen heb ben. Wel zijn er in de A.R. ook, die verlossing uit het isolement begeren, maar indien de infor mateur mocht gehoopt hebben, dat hij door het aanbod aan prof. de Gaay Fortman en Mr. Meynen deze krachten kon activeren, dan moet hij in deze verwachting, zoals uit de afwijzing blijkt, zijn teleurgesteld. Meer voor de hand ligt intussen, dat prof. Romme van meet af aan voor ogen heeft gestaan, dat een medewerking .van A.R., in welke vorm dan ook, van het grootste belang was voor het welslagen van zijn opdracht. De motie-Oud had een politieke be doeling. De V.V.D. zou wellicht het liefst hebben gezien, dat het kabinet Drees-Van Schaik niet ware afgetreden. In dat geval zou de V.V.D. tot aan de verkiezingen in de oppositie hebben kunnen zijn. Nu het anders gelopen is, kon de V.V.D. slechts wezenlijke be langstelling hebben voor een ka binet op de breedst mogelijke basis. Zo alleen zou de motie-Oud immers in partij-politieke zin vruchten kunnen afwerpen. Men moest straks aan de kiezers kun nen zeggen, dat het optreden van een nationale regering toch maar het gevolg--?»«3 geweest van de ZES EN TWINTIG DODEN Een „Skymaster" met een be manning van acht koppen en achttien passagiers aan boord is Zondagochtend tijdens mist op de hellingen van de berg Mount Parker op het eiland Hongkong te pletter gevlogen. Er waren geen overlevenden. Het Kabinet der Koningin deelt mede, H. M. de Koningin heeft prof. Mr. C. P. M. Romme verzocht haar gisteravond te bezoeken teneinde haar im te lichten over het verdere ver loop en de stand van zaken van zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot het vor men van een Kabinet. motie-Oud. Tegen deze achter grond bezien moet het de infor mateur duidelijk zijn geweest, dat de houding van de A.R. wel eens mede bepalend zou kunnen zijn voor die van de V.V.D. (Vervolg op pag. 3). OP KOUDE GRONDS- PRODUCTEN De minister van Landbouw heeft geweigerd toeslag te ver lenen op een aantal producten van de koude grond voor de tuin- bouw-oogst 1950. Zoals men weet heeft de Stichting voor de Land bouw om toeslagen tot een be drag van bijna acht millioen gul den verzocht. Hiermede zouden aan telers vergoedingen worden gegeven tot 75 procent van de kostprijzen van onverkocht ge bleven groenten. Alleen voor princesseboneh wil minister Mansholt een uitzonde ring maken. Minister Mansholt motiveert zijn weigering met het oordeel, dat de gevraagde toeslagen de moeilijkheden in de tuinbouw eerder zouden verzwaren, dan verlichten. Hij zou een plan tot verlening van steun alleen in overweging willen nemen, indien dit mede op sanering van deze bedrijfstak gericht zou zijn. DE „TJERK HIDDES OVERGEDRAGEN Dezer dagen heeft de overdracht plaats gehad van de Nederlandse tor pedoboot „Tjerk Hid- des" aan de regering van. de republiek Indo- j nesië. Onder de tonen i van het „Wilhelmus" l gespeeld door het fan farecorps van de A.L. R.I. werd het rood- wit-blauw op de achter steven gestreken. Radio Praag meldt, dat aartsbisschop Beran, de Katholieke primaat van Tsjecho-Slowakije, buiten Praag in arrest is gesteld. Als reden voor de overbrenging werd gegeven, dat mgr. Beran zich schuldig gemaakt zou hebben aan een „daad tegen de wet*. Dr. Opatrny, vicaris van het kathedrale kapittel van St. Vitus in Praag, is afgetreden, aldus radio Praag, dat hieraan toevoegt, dat dr. Antonin Stehlik, „een goed democraat" hem opvolgt. Dr. Stehlik zal het aartsbisschoppelijk ambt overnemen, aldus de radio. van Nationale Veiligheid, aange- houden is. De naam van de generaal, die lid is van het hoofdbestuur van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, is sedert verscheidene weken niet meer genoemd onder de persoonlijkheden, die deelna men aan officiële plechtigheden. Generaal Pavel was de organi sator en de bevelhebber van de arbeidersmilitie. Ook generaal Reicin, de plaats vervangende Tsjechoslowaakse minister van defensie, is van ver raad beschuldigd. Men gelooft, dat hij is gearresteerd. Mgr. Beran had sinds Juni 1949 huisarrest gehad in zijn aarts bisschoppelijk paleis te Praag. Be richten van het Vaticaan in De cember vorig jaar, dat hij naar de gevangenis was overgebracht, waren in Tsjechoslowaakse rege ringskringen tegengesproken. De primaat is 63 jaar. Nieuwe slachtoffers van de zuivering. In Westelijke kringen te Praag meent men te weten, dat gene raal Josef Pavel, adjunct-minister In het eenvoudige ge meentehuis van Zoelen in Gelderland, een voor malig schoolgebouw, werd Zaterdag een bijzonder huwelijk gesloten. H. M. de Koningin en haar twee jongste doch tertjes waren hiervoor naar het 2400 inwoners tellende dorp gekomen om het huwelijk bij te wonen van twee van haar meest intieme medewerkers: haar parti culier secretaris W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten en mevr. M. A. Pennink, de ver zorgster van de prinses jes gedurende een lange reeks van jaren. Prinses Marijke en Prin ses Margriet gingen het bruidspaar bij het bin nentreden van het ge meentehuis voor en strooiden daartoe aan gemoedigd door de Ko ningin rijkelijk bloe men voor haar verzorg ster. Het was of Prinses Marijke voelde, dat op het ogenblik waarop burge meester van Beekhoff het huwelijk voor gesloten verklaarde, zij haar trou we verzorgster verloor. Zij begon luid, te huilen en de Koningin, die naast haar zat, kon haar nau welijks tot bedaren bren gen. Het kinderleed was spoedig voorbij en terwijl de burgemeester, die het bruidspaar zeer goed kent met enkele welgekozen woorden beiden toesprak, strooide Prinses Marijke al haar nog in het mand je overgebleven bloemen, die zij straks nodig zou hebben bij het verlaten van het gemeentehuis op de vloer van de trouwzaal Zondagmorgen is door onbekende oorzaak de woning van de familie Mentink te Beckum (gemeente Hengelo) door brand vernield. Van het uit negen personen be staande gezin waren er zes naar een vroege kerkdienst, die drie anderen werden in hun slaap ver rast door het vuur, dat op de bovenverdieping ontstond. Een deel van de inboedel kon worden gered. De schade, die vrij aan zienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. Door snel ingrijpen van de Hengelose brandweer bleef een naastgelegen schuur ge spaard. Bejaard echtpaar bedwelmd door kolendamp Het bejaarde echtpaar Muyres- Meesen te Wijlre (L.) werd 'door kolendamp bedwelmd. Beide oudjes werden naar het zieken huis te Heerlen overgebracht. Daar overleed de tachtigjarige echtgenoot. TOESPRAAK VAN DE PAUS „De kerk heeft nooit de sociale revolutie gepredikt, maar zij heeft steeds en waar mogelijk gepoogd te bewerkstelligen, dat er meer rekening zou worden gehouden met de mens dan met de techni sche voortuitgang, opdat allen, die zich naar hun beste vermo gen inspannen, christelijk en menswaardig zouden kunnen ie- ven", zo verklaarde de Paus in een radiorede tot Spaanse arbei ders, die te Madrid en elders zijn bijeengekomen om de twaalfde verjaardag van de Pauskroning van Pius XII te vieren. Voorts kwam de Paus op voor een billijke verdeling van de stof felijke goederen, een rechtvaar dig loon voor de werkenden en meer samenwerking tussen de ar beiders en de werkgevers. Klas senstrijd kon nooit een sociaal doel zijn. 20.000 BEZOEKERS OP HUISHOUDBEURS De Huishoudbeurs in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam is in het afgelopen week-end door ruim 20.000 bezoekers bekeken. Enkele minuten na 8 uur werd de heer A. van Wallenburg uit de hoofd stad verblijd met de mededeling, dat hij de 15.000e was en dat hij derhalve een clubfauteuil als her innering mee naar huis mocht nemen; heden wacht de 25.000e bezoeker eveneens een surprise. Zondagnacht is te Eindhoven een vrachtauto door een veilig heidshek gereden, dat langs het Eindhovens Kanaal stond. De 35- jarige J. W., vader van 6 kinde ren, woonachtig in het woonwa genkamp van Eindhoven, kwam met zijn zwager, de 19-jarige A. de S., eveneens uit het kamp, om het leven. Een broer van A. de S„ de 17-jarige L. de S„ die ach ter in de laadbak zat, kon van de wagen springen. Hij geraakte wel te water, maar kon zelf aan de kant komen. Beide broers wa ren naar de bioscoop geweest; de vrachtwagen nam hen op, enkele meters van de plaats, waar het ongeluk gebeurde. Op het Amerikaanse hoofd kwartier weet men niet, wat men van de tactiek van de Chinezen moet denken. In sommige geval len verlaten zij zonder een schot te lossen goede stellingen en in andere houden zij in zwakke po sities stand tot zij gedood worden. Het front van de verbonden troepen is nu rechtgetrokken op minder dan 40 km van de 38ste breedtegraad. De opmars duurt voort. Na het invallen van de duisternis maken de verbondenen met behulp van zoeklichten een kunstmatig „maanlicht" om nach telijke aanvallen van de Chinezen te voorkomen. De Chinezen staan als uitstekende nachtvechters be kend. De voorhoede der verbonden troepen bleef Zondag, onder dek king van vliegtuigen en artillerie, Op korte termijn zullen de Spoorwegen overgaan tot het ver kopen van die woningen, die niet strikt nodig zijn voor het bedrijf. Woningen van stationschefs in of nabij de stations, woningen bij de spoorbruggen e.d. vallen dus niet hieronder. Vele van de woningen, die ver kocht zullen worden, staan langs de spoorweg en werden in de jaren van de aanleg van de spoor wegen en daarna gebouwd voor het lijnpersoneel. Het gaat om ongeveer 900 woningen. Voorzover deze woningen door personeel worden bewoond, zal dit als eerste in de gelegenheid worden gesteld de woning te kopen. Atlantis, 25 Maart verwacht te Rotterdam van Surabaja. Castelbianco, vermoedelijk 20 Maart van Djakarta, ca. 14 April te Amsterdam verwacht Cheshire, ca. 28 April van Djakarta naar Amsterdam alwaar vermoedelijk 29 Mei Dorsetshire, vermoedelijk 26 Maart van Djakarta, ca. 27 April te Rotterdam. Groote Beer, ca. 12 April van Surabaja naar Amsterdam, aankomst vermoedelijk 5 Mei. Johan van Oldenbarnevelt, vermoedelijk 22 Mei van Djakarta naar Amsterdam, aankomst ca. 17 Juni. Kota Inten, verwacht ca. 7 April van Rotterdam-Indo- nesië. Nelly, 19 Maart te Amster dam verwacht. New Australia, vermoedelijK 2 April van Djakarta naar Amsterdam, aankomst ca. 25 April. Roma, vermoedelijk 8 Maart van Djakarta-Rotterdam. Sibajak, vermoedelijk 29 Mrt van Djakarta, aankomst Rotterdam ca. 18 April. Skaubryn, vermoedelijk 2 April van Djakarta naar Rotterdam, aankomst ca. 25 April. Zuiderkruis, ca. midden Juni van Amsterdam-Australië. H Maarschalk Tito heeft zich Zondag uitgesproken tegen een thans aansnijden van het vraagstuk Triest. In een toespraak tot het tweede congres van Joego-Slavische oorlogsverteranen zeide hij o.m..: „Men moet de Sowjet-Unie niet toestaan thans het vraagstuk-Triëst aan de orde te stellen; dat kan slechts nadelige gevolgen hebben. Het is in het belang van de volken van Joego-Slavië en Italië dit probleem thans niet aan te snijden. uit, zodat met vereende krachten de bloemen op het laatste ogenblik weer bij elkaar moesten worden geraapt „Er komen hier vaak bruids paren, die ik in de echt moet verbinden en die mij vertellen, dat ze geen huis hebben", zei de burgemeester. ,Jk zeg dan altijd: maar hoe kun je dan gaan trou wen. Ik zal dat echter niet meer zeggen, sinds ik gemerkt heb, dat dit zelfs in deze kringen ook voorkomt De gehele officiële stoet, die even later in de richting van het burgemeestershuis vertrok (ook de burgemeester heeft inwoning) bestond uit drie auto's. In een hiervan zaten de Koningin, de twee prinsesjes en de burge meester. Het was in deze auto, dat Prinses Marijke haar grootste plezier aan het huwelijk van haar verzorgster beleefde: met een snelle greep had zij de hoge hoed van de burgemeester van zijn hoofd gegrist en zette die zelf op met het gevolg, dat haar hoofdje verdween in een zwarte cylinder. Toen verdween het gezelschap. Practisch geen inwoner van Zoelen heeft geweten welk huwelijk in zijn gemeente werd gesloten en nog minder welke gasten daarbij tegenwoordig wa ren. De Sowjet-Unie heeft het op geworpen tijdens de besprekingen der plaatsvervangers te Parijs, doch uitsluitend om druk op Joe goslavië uit te oefenen. Het Kremlin wil een tweede „Ko reaanse oorlog" aan de Joegosla vische grenzen ontketenen; maar het Italiaanse volk weet dat het beter in vriendschap met ons kan leven". Kolonel-generaal Peko Dapcovic, adjupct-stafchef van het Joego slavische leger, heeft op deze bij eenkomst verklaard, dat Joego slavië, mocht het aangevallen worden, „het kerkhof van tien vijandelijke divisies" zou worden. De techniek van het leger was in de afgelopen twee jaar geper- fectionneerd en „alleszins vol doende" voor de oorlogvoering, die het zou toepassen ingeval van een aanval. Tóch Triëst. De minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken van Italië, de Gasperi en graaf Sforza zijn Zondag naar Londen vertrokken, waar zij besprekin gen zullen voeren. Deze bespre kingen hebben o.m. Triëst tot onderwerp, maar zullen in geen geval tot een beslissing leiden. RUIM TWEE TON SCHADE Gisternacht ontdekten voorbij gangers brand in de houtmeel fabriek van de firma H. van Overhagen te Oud Beyerland. Het vuur greep met grote snel heid om zich heen, zodat behalve de plaatselijke brandweer ook de brandweren uit Rotterdam, Hei- nenoord, Nieuw Beyerland en Zuid Beyerland gealarmeerd wer den. Al het blusmateriaal kon echter niet verhinderen, dat de fabriek grotendeels vernield werd. De schade wordt op 2'/s ton ge schat. Varkensmesterij in Brazilië Woensdag a.s. vertrekt met het s.s. „Altair" de heer R. Weis uit Delden naar Brazilië. De heer Weis, een deskundige op het ge bied van de varkensmesterij, zal in Brazilië de mogelijkheid van vestiging van drie honderd Ne derlandse gezinnen onderzoeken. haar opmars door prijs gegeven stelingen der communisten voort zetten. De eerste en negende Amerikaanse legerkorpsen rukten in het Westen van de centrale frontsector over een breedte van 64 kilometer op, waarbij zij met vlammenwerpers alles wegvaag den, wat hun in de weg kwam; de communistische troepen trok ken een kleine twintig kilometer terug. VLIEGEND FORT IN ZEE VERONGELUKT Volgens een radiobericht is een Amerikaans vliegend fort B-29 voor de Spaanse Middéllandse Zeekust in zee gestort. Naar Reuter nader meldt, heeft de Amerikaanse luchtmacht te Londen bekend gemaakt dat een vliegend reuzenfort, gepaseerd in Engeland, niet is teruggekeerd van een routinevlucht. Het vliegtuig, dat 12 man aan boord heeft, is het laatst waar genomen mij Almeria, in Zuid- Oost Spanje. NEDERLANDSE MARINE VLIEGERS NIET NAAR HUIS De Nederlandse marinevliegers, die zich thans in Noord-Ierland bevinden, zullen na afloop van de voorgenomen oefenperiode van zes weken medio Maart overgaan naar de vliegbasis St. Merryn in Cornwall voor de voortzetting van hun opleiding. Ook het grondper soneel zal naar St. Merryn gaan. De man van het Harry Lime thema, Anton Karas, speelde tijdens een receptie op de Oos tenrijkse legatie in den Haag onder grote belangstelling op zijn cither. Zittend links van Karas, de Ster van de Weense IJsrevue Eva Pavlik, de vroe gere kampioene schoonrijden van Europa. TEGEN UITGEKOMEN RADIO PROGRAMMABLAD Zaterdag is uitgekomen „Het Radioprogramma", officieel or gaan van de gelijknamige stich ting. In 24 pagina's bevat het de volledige programma's zoals deze in de loop van deze week, door de binnen- en buitenlandse sta tions worden uitgezonden. Naar aanleiding van het ver schijnen van dit blad hebben de AVRO, de NCRV, de KRO, de VARA en de VPRO een klacht bij de Justitie ingediend wegens overtreding van de auteursrech ten op de programma's in hun organen. Zaterdagmiddag zijn door de deurwaarder, vergezeld van twee getuigen, ten kantore van de Stichting Radioluisteraars in Am sterdam, de daar nog aanwezige exemplaren van het uitgekomen „Radioprogramma" in beslag ge nomen. Het bestuur van de stich ting meent dat dit onrechtmatig is en zal in kort geding opheffing van het beslag vorderen. MAANDAG 12 MAART; H. Gregorius de Grote, Paus, Belijder, Kerkleraar. Jezus' testament luidt: Be mint Mij, en de evenmens uit liefde tot Mij! „Zo ge Mij liefhebt, onderhoudt dan Mijn geboden. Wie Mij lief heeft, zal ook door mijn Vader worden bemind, en ook Ikzelf zal hem bemin nen en Mii aan hem open baren." „Dit is Mijn ge bod: hebt elkander lief, zo als Ik u heb bemind. Nie mand heeft groter liefde dan hij, die zijn leven geeft voor zijn vrienden." „Hieraan zal de wereld erkennen dat ge Mijn leerlingen zijt: dat gij liefde hebt voor elkan der!" Hoe staat het met mijn liefde? „Stel'la Duoe". t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1