Duizenden trokken zwijgend door nachtelijk Amsterdam ANTON KARAS Medische sportkeuring bestaat thans 20 jaar Het koude voorjaar brengt moeilijkheden op boerderij Hoeveel nieuwe woningen krijgt Heiloo in 1951 Vele honderden Alkmaarders gingen ter Stille Omgang Een offensief van gebed VLEXTIL THEEDOEK VILEDA ZEEM. VROOM i)R!;i:sM\\\ in het Gulden Vlies Vroege aardappelen onder „groenten"? Fokvereniging „Duinstreek-Zuid" PAGINA 2 i éi MAANDAG 12 MAART 1951 ALKMAAR Weer hebben tussen de Zaterdag en de Zondag door de nachtelijke straten van de Mirakelstad de viriele stappen weerklonken van de biddende schare, die naar de stad van Amstel en I] was gekomen om te getuigen van haar geloof in God en in Zijn Zoon Christus, die daar in het jaar 1345 onder broodsgedaante getuigde van Zijn Godheid en Die dit wonderbaar getuigenis heeft willen doen vieren met een plechtige ommegang van zijn getrouwen. En kan ook in de stilte, in het zwijgen van duizenden en dui zenden mannen, die marcheren voor God, niet iets buitengewoon plechtigs schuilen? Niet om wie hen ziet en niet om wie hen hoort, niet om de praal en pracht van uiterlijk vertoon, trekken de duizenden door Amsterdams stra ten, maar om de Ene, die ziet en hoort, die harten en nieren door grondt. Wat hebben zij te bieden als in de nachtelijke kerken de al taarschel waarschuwt voor de Offerande? Niets dan hun zwakke menselijkheid, hun gebreken, hun zonden. Ze zijn het zich zo be wust. Maar op de pateen leggen zij, naast hun zonden, hun offer van deze nacht en hun goede, zwakke wil. En is God dan niet barmhartig voor hen, voor wie Hij het Bloed van Zijn Zoon liet vloeien van Calvarie? In de koude nacht marcheerden zij, gekomen van her en der, met treinen en bussen, per trein en te voet. Noordelijk Noord-Holland trok op voor Christus en deze nachtelijke demonstratie van ge loofstrouw en Godsvertrouwen was indrukwekkend genoeg. De terugkeer van de afge- dwaalden en de bekering van de dwalenden vooral van de Mi rakelstad dat was de algemene intentie van deze Stille Omgang. Het werd een doeltreffend ge bedsoffensief dezer duizenden, in wier midden Christus ging, naar Zijn belofte. Vele honderden waren uit Alk maar gekomen, veel malen vele honderden uit Alkmaars omge ving. Een uur na middernacht waren de Alkmaarse ommegangers bij een gestroomd in de St. Joseph- kerk aan de Singel, waar een kort Lof hen voorbereidde op hun stille bedetocht. Gebed Zij baden, die talloze mannen, in de trein naar Amsterdam voor het welslagen van de Omgang, Advertentie Wij herhalen onze succesrijke demonstratie van de en De huisvrouw, die het qemak van deze droogdoeken nog niet kent, nodigen wij uit vanaf MAANDAG 12 MAART A.S., onze demonstratie te bezoeken. De Nederlandse Vereniging v. Huisvrouwen heeft toegestaan dit artikel te voorzien van haar merkteken. Een betere aanbeveling is niet denkbaar. Huisvrouwen, slooft U niet uit in de huishouding als er mid delen zijn, die het U gemak kelijk willen maken. Ziet ook onze speciale etalage aan de RIDDERSTRAATI ALKMAAR GOED AFGELOPEN ALKMAAR - Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf kwam een bestelwagen van een Brusselse firma in electrotechnische appa raten in botsing met een z.g. volkswagen op de hoek Ritse voort-Oudegracht. Het portier van de volkswagen werd daarbij beschadigd en ingedeukt. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De schade werd on derling geregeld. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Fran- cisca A. dv H. Heesbeen en C. Schouten; Harry zv H. D. Wilke en C. W. M. Teijken; Geertruida C. dv <J. Bennink en A. Sparre- boom; Jacobus J.J. zv. J. Bakker en E. Filmer; Elisabeth M. dv J. M. Smit en M. M. Hoogeboom; Erna M. dv H. Wiggermans en H. C, van 't Veen; Karen M. dv G. C. Dun en E. K. Berman. voor de vrede op aarde, voor de bloei van het geloof, voor eigen intenties, voor de gestorvenen, voor hen, die in Indië staan en voor hen die er vielen. En in de Warmoesstraat baden zij, bij het monument voor de oorlogsslacht offers, voor hen die ten offer vielen aan de Duitse barbarij; op de Dam voor vorstin en vader land; bij het Damrak voor de zee lieden; op de Langebrug voor Paus en Kerk. En waar de lan taarn de oude Heilige Stede mar keerde, werd gebeden voor de algemene intentie van de Omme gang. In „De Zaaier", de kerk der Jezuieten op de Rozegracht, werd de Omgang besloten met een ge zongen H. Mis, opgedragen door de honderden Alkmaarse omme gangers met Pater M. J. Frehe O.P. Die sprak in zijn korte predi katie van de brandende braam struik, waarin Moses de stem Gods verstond, en hij wees op wat daaraan gelijkvormig is in het Amsterdamse Sacraments mirakel van 1345. Ook toen de H. Hostie boven het vlammende vuur bleef zweven, onaangetast door zijn brand, was daar de stem van God, die met Zijn wonder bedoelde het geloof van Zijn schepselen te versterken, het ge loof aan Christus' tegenwoordig heid onder ons. Als wij ons Chris tus' tegenwoordigheid in de prac- tijk bewust zijn, worden wij voor beelden van christelijkheid. Dan copiëren wij het beeld van Jezus in onze ziel. En daarop heeft Hij aangedrongen toen Hij zei: Een voorbeeld heb Ik u gegeven. Met een opwekking om Chris tus' tegenwoordigheid in het H. Sacrament in ons te doen levend zijn, om Jezus in Zijn H. Sacra ment te groeten en te bezoeken en om met genegenheid en ver trouwen te spreken met Hem, terwille van ons persoonlijk geluk en om het welslagen van de Stille Omgang, besloot Pater Frehe zijn predikatie. In volmaakte orde naderden de honderden ter H. Tafel, aller eerst zij, die de tocht naar de H. Stede te voet hadden gemaakt. „Alleluja! God is groot", zon gen de tallozen in de overvolle kerk, toen de Mis ten einde was. En met deze overtuiging, in het besef van eigen kleinheid, trok ken zij huiswaarts in de Zondag morgen. groter geworden omdat zij klein waren eeweest, gegroeid in de liefde Gods. Hun Ommegang, naar de uiter lijke vorm voortreffelijk in goede banen geleid met medewerking van de actieve hoofdstedelijke politie, wisten zij, ook naar haar inhoud, goed en geslaagd. AGENDA FILMS. Harmonie: Louisa, alle leeftijden; Rex-thea- ter: Het beste paard .van stal, alle leeft.; Cinema Americain: De Tijgerin, 18 jaar; Victoria-theater: Alles goed in Hollywood, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 in het Rex-theater. NACHTDIENST APOTHE KEN: Na de normale ope ningstijden is voor spoed gevallen geopend apotheek Wanna Mient, apotheker mej. F. Schuitema, Mient no. 13. Jaarvergadering L.T.B. NIEUWE NIEDORP. Op Woensdag 15 Maart a.s. zal de afd. haar jaarvergadering houden in café Oteman te Oude Niedorp. Gezien de belangrijke agenda, o.a. bestuursverkiezing en bespreking subsidieregeling, grondonderzoek etc. door de assistent bij de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, re kent het bestuur op een goede opkomst. Werk gegund PETTEN. J. Bellis alhier heeft het bouwen van een dub bel woonhuis met winkel aan de Van der Banstraat gegund aan C. Vriesman. Geen spreekuur HEERHUGOWAARD. Bur gemeester Sutman Meijer is ver hinderd morgen (Dinsdag) 'zijn spreekuur te houden. Advertentie ALKMAAR De beroemde citherspeler Anton Karas, de man van het „Harry Lime Theme" uit de film „The Third Man" kwam zich persoonlijk met nog enkele andere artisten deze Zondagmiddag aan ons voorstellen. Plus minus vijftig luisteraars hebben dit zeer merkwaardige matinèe bijgewoond. Daar was dan de pianiste Jac queline Durand, die met tecnni- sche vaardigheid o.a. een Toccata van Debussy en de bekende af gespeelde oeroemde Polonaise van Chopin mechanisch doornam, De rammelende bassnaren in de vleugel kon het effect nu direct niet verhogen. We hadden gaar ne in dit spel meer sfeer genad. Hierna stelde de mondharmo nica-virtuoos Jean Wetzel enke le onartistieke daden, door bijv. het prachtige „La Fille aux Che- veux de lin" van Debussy en de Danse du Feu van de Falla, op dit primitieve blaasinstrument te' gaan spelen. Het kunstzinnige van deze werken ging natuurlijk verloren. Om zijn techniek te de monstreren had hij ander soort muziek kunnen kiezen. Hierna steeg de muzikale ba rometer zeer behoorlijk; de zan ger Lucien Lupi heeft een prach tig en volumineus stemgeluid „Old man River" van Boyer— Kern zong hij voortreffelijk in de Franse taal. Het bekende Stand- chen van Schubert werd ook in het Frans, te veel in opera-stijl gezongen. Het succes van deze zanger was groot. De harpiste Freddy Alberti speelde enkele zeer brillante werken van Grand- jany, Bosma en een gedeelte uit het Jazz-concert van Rogers Ro ger met piano-begeleiding. Deze artiste bleek een harpiste van formaat te zijn met de nodige ar tistieke inslag. Muzikaal het be langrijkste gedeelte van de mid dag. De beroemde Anton Karas bespeelt zijn cither op volmaak te wijze, en weet er verscheidene klankeffecten en zelfs een beko- Brandstoffen te water ALKMAAR. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur reed een knecht van een brandstoffenhan- delaar met een bakfiets langs de Lindengracht. De klem van de wagen schoot los, waardoor de bestuurder de bakfiets niet meer kon houden. Het hele geval reed te water, doch de knecht kon ei nog tijdig vanaf springen. De schade bedraagt ongeveer een f 50.—. Geen belangstelling ALKMAAR. Naar wij ver nemen kan de jubileumvoorstel ling van Jo Sternheim in „De Reis van Noach op te Wateren" op Vrijdag 16 Maart a.s. niet doorgaan wegens gebrek aan be langstelling. A.F.C.-NIEUWS Weer twee punten, dat gaat goed. Als het zo doorgaat, komt er nog een kansje, maar het aantal doelpunten was weer te klein in verband met de kansen die er geweest zijn. Spelers uit de voorhoede, geeft jullie extra in deze komentde weken, het komt ook op doelpunten-maken aan! Het tweede had ook al de kunst van doelpunten-maken thuis gelaten, dat kan toch wel anders. Het derde, goed mis! Het vijf de: bravo: dat zijn weer twee punten. En het zesde, dat was liet dozijn tégen vol. Het zeven de wel verloren, maar de cijfers wareni nu niet gek, dat is de perste verbetering; nu volhou den! En dan onze junioren A. 21 gewonnen van de junioren uit Volendam. Daar neem ik mijn petje voor af, hoor! De B-junio ren ook al winst,dat was de volle buit bij de junioren. De adspiranten waren afwis selend met bun resultaten. Hedenavond clubavond bij Beemster. De verloting R.K. A.F.C - ieugdactie is gestart. Trekking 2 April, Leden, donateurs, sup porters enz. geeft uw medewer king. De P.P.C.-er rend vibrato aan te ontlokken. Muzikaal bracht hij ons in de gezellige en genoeglijke Weense sfeer met een achttal Weense schlagers zoals: Wien, nur du al- lein, Walzertraum van Strauss en een tweetal eigen composities: Liebchen, en Zither-Dither, goed voor het instrument geschreven. Het in aantal zeer klein audi torium bleef na het laatste num mer aanhoudend applaudiseren, Anton Karas op het podium zon der Harry Lime Theme, dat ging toch, niet, daar was men toch vóór gekomen. De co'ncertgever begreep "dit en stelde zijn gehoor tevreden door deze door de film beroemd geworden melodie als toegift te spelen. Nogmaals een merkwaardige concertmiddag welke artistiek bezien het stempel droeg van middelmatigheid. Maar Anton Karas heeft onze stad bezocht en het werd een slecht bezochte re ceptie. W. SCHREURS Ontsnapt en weer gegrepen ALKMAAR. Zaterdagmorgen werd iemand overgebracht naar een der inrichtingen in de om trek van Alkmaar. De man sprong bij de Geestersingel in het water om aan zijn begeleiders te ont komen. De vrijheid was echter van korte duur. Aan de overkant van het water werd hij weer op gevangen. Na van droge kleren te ziin voorzien werd hij naar een inrichting overgebracht. GEMEENTERAAD HEILUO. A.s. Vrijdag 16 Maart zal de gemeenteraad bij eenkomen. Uit de ons toegezon den agenda ontlenen wij de vol gende punten: Bij de ingekomen stukken zijn enige vragen van de heer Zuur bier namens de raadsfractie der K.VP inzake het aan de gemeente Heiloo toegewezen ricntcontin- gent voor de woningbouw. Deze vragen werden- feeds eerder door ons geplaatst. Vervolgens is er een voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting 1951 in verband met de verbouwing der openbare' la gere school, de bouw van een nieuwe R.K. Meisjesschool en gymnastieklokaal. Alsook een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het uitbreidingsplan- West in verband met de bouw van een R.K. Meisjesschool met gymnastieklokaal aan de Malle- voortsdijk. Het perceel waarop de R.K. Meisjesschool zal komen maakt deel uit van uitbreidings plan West. Ter plaatse is open en half open-bebouwing gepro jecteerd, daarom is het nodig, om de bouw van de school moge lijk te maken, het uitbreidings plan te wijzigen. Verder komt nog een voorstel van B. en W. ter tafel om grond aan te kopen voor uitbreiding van de Alg. Begraafplaats. De medische sportkeuring te Alkmaar bestaat thans 20 jaar. In die 20 jaar werden 7469 keuringen verricht; van deze gevallen wer den er 6330 goedgekeurd, 520 voorlopig goedgekeurd, 156 afge keurd, 340 voorlopig afgekeurd, 45 goedgekeurd voor lichte wedstrij den en 43 wèl voor sportbeoefe ning, doch niet voor wedstrijden. Hoewel er steeds naar "estreefd werd de belangen van de medische sportkeuring en de sportbeoefe naars zo goed mogelijk te behar tigen, kan helaas nog niet gezegd worden, dat het doel, bij de op richting voorgenomen: alle sport beoefenaars onder medische con trole, bereikt werd. Voorts wordt er nog te weinig aandacht geschonken aan herkeu ringen: de voetbalbond vindt het voldoende, dat de adspiranten op 12-jarige leeftijd gekeurd worden en op 18-jarige leeftijd worden herkeurd. Ónze ervaring is, aldus lezen wij in het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, de lieer J. Jonker, dat juist bij de op groeiende jeugd de gevaren aan wezig zijn, die kunnen maken, dat sportbeoefening zonder medisch geleide controle nadelig kan zijn; daarom moest de keuring vanaf de 12-jarige leeftijd om de 2 jaar herhaald worden. Van do artsen werd zeer pret tige medewerking ondervonden; speciaal wordt dr. J. Maats ge noemd, die vanaf de oprichting van het bureau zijn medewerking verleende. In het bestuur heeft mevr. M. E. Jonker-Jonker vanaf de oprichting zitting; voorts is het samengesteld als volgt: Dr. J. Degenaar Jr., voorz,; J. Jonker, secr.-penn.; D. Slinger, 2e voorz.; mej. C. Woel- dem. 2e secr.-penn. en de dame A. Waalewijn en M. Jonker en de heren P. Roozendaal, H. ten Ber ge en A. Strubbe. Zij hebben hun arbeid steeds pro deo verricht. Er zün thans 35 verenigingen aangesloten, waarvan 12 voetbal verenigingen, 7 gymnastiekvereni gingen, 5 handbalverenigingen, 3 atletiekverenigingen, 2 zwemver enigingen, 2 wandelsportvereni gingen, 1 krachtsportvereniging, 1 wielrén-, 1 hockey- en 1 honkbal vereniging. In 1950 werden gekeurd 245 da mes en 492 heren] goedgekeurd 207 dames en 412 heren; voorlo pig goedgekeurd 10 dames en 40 heren, afgekeurd 3 dames en 19 heren, voorlopig afgekeurd 25 da mes en 21 heren. Over de verschillende takken van sport verdeeld zijn gekeurd: Athletièk 77 m. en 57 vr.; boksen 6 m.; gymnastiek 14 m. en 33 vr.; handbal 93 vr.; hockey 11 m honkbal 15 m.; krachtsport 6 m.; voetbal 258 m.; wandelen 14 m. en 6 vr.; wielrennen 26 m.; zwemmen 62 m. en 56 vr.; zweefvliegen 3 m. De exploitatierekening over 1950 eindigt met een nadelig saldo van f 332.41 in ontv. en uitgaaf op f2.140.70. L.T.B. WEST-BEEMSTER BEEMSTER. U- Tamelijk ris kant, noemde voorzitter C. van Baar de bedrijfsomstandigheden, tijdens de jaarvergadering van de LTB West-Beemster. Veehou derij en bouwerij hadden een vrij gunstig, de grove tuinbouw een zeer slecht jaar. De halve cent melkprijsverlaging noemde spre ker schriel gezien. Uit het jaar verslag bleek het aantal leden 105 te bedragen, ook al staan en kelen nog steeds afzijdig. De he ren Jac. Poel, W. de Wild, Jac, Natebos en H. Droog deden ver slag van de alg. LTB- en de vak groep-vergadering. De begroting werd goedgekeurd en pastoor van Leipzig sprak over de Paasge- bruiken voorheen en thans. Secr. H. Droog werd herkozen en de heer P. C. Koning in plaats van de heer N. Bleeker. Een speciale vergadering zal weldra worden gewijd aan de harde land-me thode, terwijl over de in aan bouw zijnde grasdrogerij nogal met instemming werd gesproken. Aanvang half negen. HEILOO. Dit is een vraag welke vele jonggehuwden en jonge mensen, die een gezin willen slichten, interesseert en bezighoudt. Wij geven u hier onder een overzicht van de hoe veelheid woningen, welke aan Heiloo toegewezen zal worden in de periode 1951 tot en met 1953. Het totaal aantal woningen dat voor deze provincie is toe gewezen, bedraagt voor de jaren 1951 tot en met 1953 24.096 stuks. Eén vierde gedeelte of 6024 woningen moet worden ge bouwd zonder rijksbijdrage of als herboiiwplicht. Van de res terende 18.072 woningen, welke alle in de gefinancierde bouw kunnen worden uitgevoerd, moe ten er 862 gereserveerd worden ter vervanging van woningen, welke voor bewoning ongeschikt zijn en 450 woningen ter bevor dering van de bouw van tehui zen voor ouden van dagen. Uit eindelijk blijven er dus 18.072 862 450 of 16.760 woningen over. Deze komen alle voor vol. ledige rijksfinanciering in aan merking. Van genoemde 16.760 wonin gen zijn er 7270 bestemd voor toewijzing aan de gemeenten ten behoeve van plaats gehad hebbende vestigingen van buiten de gemeente, tenminste voor zover dit het vertrek uit de ge meenten overtreft. Het restant, namelijk 9490 woningen (16.760 7270) is over de gemeenten verdeeld aan de hand van de woningbehoefte op 31 Mei 1947 en voorzover deze op 1 Januari 1951 nog niet was ingehaald en de toeneming van de woning behoefte wegens natuurlijke aanwas over de jaren 1947 tot en met 1953. Om tot een zuivere verdeling te komen, heeft men de volgen de norm genomen: Het aantal gehuwd of gehuwd geweest zijnde vrouwen in de gemeente aanwezig boven de 20 jaren, vermenigvuldigd met 1.03. Met toepassing van deze for mule verkrijgt meni ongeveer het juiste tótaal der benodigde woningen. Van de uitkomst dezer berekening wordt het aan tal reeds aanwezige woningen afgetrokken en houdt men het woningtekort over! Resultaten voor Heiloo Bovengenoemde berekening geeft voor de gemeente Heiloo de volgende cijfers te zien: De toenemende woningbehoef te over 1947 tot eni met 1953 be draagt 65 woningen. De achter stand op 31 Mei 1947 voor zo ver niet ingehaald op 1 Januari 1951, bedraagt 30 woningen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gaf aan dat van de nog niet ingehaalde ach terstand slechts één-vijfde bij de toewijzing in aanmerking ge nomen mag worden. Dit be draagt voor Heiloo dus 6 wonin gen. Over 1951 tot en met 1953 zal Heiloo dus recht hebben op 65 6 (één-vijfde van 30) is 71 woningen. Gezien het totaal aantal beschikbare woningen voor de jaren 1951 tot en met 1953 ter voorziening in de natuurlijke aanwas der bevol king, kan in deze behoefte 23.8 procent (van 71) of 17 wonin gen worden toegekend. Dit is pl.m. 6 woningen per jaar. Voor gezinnen die van buiten de gemeente komeni, zal de bouw van een aantal woningen worden toegestaan dat gelijk is aan het getal dat het verschil aangeeft tussen inkomende en uitgaande gezinnen (b.v. inko mend 15, uitgaand 10, tekort 5 woningen). Het is echter niet noodzakelijk dat deze zich ves tigende gezinnen in nieuw te bouwen woningen worden on dergebracht. Daar met geen mogelijkheid is te voorzien hoe' groot het aantal zich meer ves tigende gezinnen in 1951 zal zijn is hiervoor een voorschot vóór 1951 van 25 .woningen toe gekend. Over deze woningen heeft het gemeentebestuur de vrije be schikking. Deze woningen kunnen b.v. worden aangewend ter voorzie ning in het woningtekort van de huidige bevolking (1951). Als deze 25 woningen echter in 1951 zouden worden „geconsumeerd" zou de woning-situatie in 1952 daaronder lijden, want dan zou den er maar één-derde deel van 17 of pl.m. 6 woningen mogen worden gebouwd. Hierdoor zou de gemeente uitbreiding van de woningvoorraad in deze ge meente ernstig worden gestag neerd. Het komt er dus op neer, dat in dit jaar 6 woningen voor de thans aanwezige bevolking kun nen worden gebouwd en 25 wo ningen voor de huisvesting van van elders zich in deze gemeen te vestigende gezinnen. Ook is nog te verwachten, dat in de loop van 1951 nog 3 woningen zullen worden toegewezen van wege het Departement van Jus titie als vergoeding voor het in vorige jaren onderbrengen van functionarissen van politie. Ook is onze gemeente de ver plichting opgelegd om in de loop van 1951 10 gerepatrieerde 21 JAAR EN OUDER HEILOO. Vrienden, wij schreven 1 Maart 1.1., dat je spoedig meer zoudt horen om trent de bijeenkomsten van de oudere jongens. Welnu, thans kunnen wij jullie mededelen, dat er volgens een zes-avondenplan gewerkt zal worden. De data zijn vastgesteld op: Dinsdag 13 en Donderdag 29 Maart; Donderdag 12 en Dinsdag 24 April; Donderdag 10 en Don derdag 24 Mei. Het onderwerp voor deze avonden: „Man en vrouw schiep H;j hen" (Boek der Schepping). Drie avonden wordt over dit onderwerp gesproken, terwijl op de drie andere avonden gedebat teerd wordt over neven-onder- werpen. Echer in nauw verband met het hoofdthema. De eerste avond (morgen Dinsdag) wordt verzorgd door de aan allen bekende Dr, Janssen. Donderdag 12 April zal Dr. Dijk huis van de St. Willibrordus- stichting spreken. Donderdag 10 Mei spreekt de Weleêrw. Heer Kap. v. d. Ploeg. Plaats samenkomst NKJB-huis gezinnen eer» woning toe te wijzen. Voor elk van die 4 ge zinnen zal een extra toewijzing van 5 woningen worden ge geven.. Hiervoor zullen dus minstens 10 woningen worden gebouwd. In totaal zullen dus in 1951 mogen worden gebouwd: 6 woningen ten behoeve van de thans gevestigde bevolking, 3 woningen vanwege het Departe ment van Justitie en 10 wonin gen voor gerepatrieerde gezin nen, een totaal van 19 wonin gen. Als dit jaar de in aanbouw zijnde 24 woningen voor ouden van dagen gereed komen, zullen er nog minstens 15 woningen leeg komen. Deze woninger» zul len, zoals reeds werd beslist, onder beide bouwverenigingen hier ter plaatse (fifty-fifty) worden verdeeld. B. en W. stellen voor Het voorschot van 25 wonin gen geheel te bestemmen voor de vestiging van buiten en deze derhalve ten goede te doen ko men van de particuliere woning bouw. Wat krijgen de bouwverenigingen? De overige 19 woningen zul len geheel ten goede komen aan de plaatselijke bouwvereniging, t.w. 10 woningen aan de R.K Woningbouwvereniging en 9 aan de Vereniging Volkshuis vesting Heiloo. De R.K b.ouwvereniiging kan dus het reeds goedgekeurde plan van 6 woningen en een nieuw blok van 4 of tweemaal 2 wo ningen tot uitvoering brengen. De Vereniging Volkshuisvesting Heiloo zal de helft van haar voorlopig plan van 18 woningen, t.w. een blok van 5 er» een blok van 4 woningen, kunnen uit voeren. Richtlijnen voor particuliere woningbouw Voor de 25 woningen voor particuliere woningbouw zullen allereerst in aanmerking komen de individuele particuliere bou wers voorzover thans reeds in- woners_ van Heiloo. Vervolgens de individuele particuliere bou wers afkomstig uit andere ge meenten en ten slotte de in deze gemeente gevestigde bouwonder nemers. Vrijdagavond zal de raad zich over dit voorstel uitspreken. EEN VERKOOPDAG VOOR LANDBOUWWERKTUIGEN heekhpguwaard-nookd Tijdiens de 'LTB-vergadering van de afdeling Heerhugowaard- Noord, in café „De Hengstman" stelae de heer Jac Mul voor vroe- ge aardappelen onder 't bedrijf schap „groenten" onder te bren gen, waardoor alle groentenhan- aelapen vroege aardappelen mo gen verkopen. In zijn openingsrede heette voor zitter Oudeman alle leden wel kom evenals de G.A. pastoor Borsboom. Vervolgens besprak hij in het kort de stand van za ken, De Landbouwgids 1951 is gereed gekomen. Bestellingen kunnen bij de secretaris worden gplaatst. In antwoord op het door de afd. ingediende request om trent de aardappelmoehedd, be richtte de technisch ambtenaar, de heer van Herwijnen te Sint Pancras, dat dit schrijven de se cretaris van de Prov. Comm. van bestrijding van aardappelmoeheid ter hand is gesteld. De heer Veld man deelde mede dat dit request is afgewezen. St. Deus Dedit deelde mede dat ook aan losse arbeiders vacantie- bons moeten worden afgegeven. Aangenomen werk valt er bui ten. Iedere Zaterdagmiddag in Maart geeft de heer C. J. Plak gelegenheid tot het ontsmetten van koolzaad. Deze ontsmetting werd door voorzitter zeer aange raden in verband met de kan keren tsmetting. Bij de inventarisatie op 3 Maart 1951 bleek dat nog in Heerhugo- waard-Noord aanwezig zijn: 24 wagons rode kool; IV2 wagon ge le kool; 69 wagon witte kool; 24 wagon uien; 10 wagon .peen en wagon kroten. Voorstellen NMB-vergadering. Op verzoek van de heer Jn. Verwer zal worden voorgesteld WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WISSELEND WEER Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toene mende bewolking met on vele plaatsen enige regen of sneeuw en overwegend matige, tiidelllk naar Oostelijke richtingen draai ende wind. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE OVERWINNING BIJ DE 38E BREEDTEGRAAD? TOKIO, 12 Maart (Reuter). Generaal Ridgway, bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft vandaag verklaard, dat, als de oorlog in Korea bij de 38ste breedtegraad eindigt, dat een „ge weldige overwinning voor de Verenigde Naties" zou betekenen. BURCERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD. Ge boren: Adrianus Joris, zoon van W. Th. Oudhuis en A. M. de Boer; Everardus J. M., zoon van P. Westmeijer en C. Broersen; Margaretha C. M.. dochter van P. de Moei en M. E. Vlaar; Fre- derik C., zoon van A. Liefhebber en N. Zwakman; Petrus J., zoon van G. A. Klaver en J; B. Broer sen; Helma, dochter van K. Man- demaker en J. P. Slikker; Ger- trudis J. M., dochter van J. A. Schilder en M. C. G. Groot; Ja cob D., zoon van C. Kostelijk en A. Bruijn; Cornells P. A„ zoon van A. A. Overtoom en M. Zuur bier; Cornelis H .zoon van J. Ligthart en M. J. Poland. OndertrouwdJohannes Kos ter, Wognum en Dieuwertje Leegwater; Johannes N. Bleeker en Johanna A. Baars, Alkmaar. GetrouwdPiet Tesselaar en Cornelia A .Jongkind. Overleden Wilhelmina Ko nijn, 62 jaar; Jannetje Jonker, wed. van P. Konijn, 92 jaar; Mar garetha de Moei, oud 7 dagen; Dirk Wiering, 78 jaar, wed. van A. C. Kwantes; Cornelis Mul, 72 jaar, echtg. van Neeltje Hooge- boom. Ingekomen Jacoba Vermeu len, echtgenote van G. Vos, Sta tionsweg 2; Aris Smit, Sportlaan 7 inw.; Daniel P. Lobel, Kanaal dijk 75; Roeberta J. Bosch, Oost- dijk 57; Odulphus Tamis, van Veenweg 25; Antonius C. Dek ker, Westerweg 18; Gerard Vos, Stationsweg 2; George H. Scholte, Westerweg 13; Boukje Rechts, echtgenote van Scholte, Westerweg 13; Helena C. M. Koot, echtgenote van C. Duijker- sloot, Middenweg 278; Cornelis S. Rood, J. Glijnisweg 49; Thijs Schaak, J. Glijnisweg 6; Volkert Noordeloos Middenweg 303; Sij- brand Dekker, J. Glijnisweg 87; Johanna A .Baars, Middenweg 509. VertrokkenAnne Leistra, Koedijk Kanaaldijk 73; Corne lis H. Koenis, Beemster, Midden weg 45; Pieter de Jonge, Budel, Cantine Dorpplein 5; Trijntje Stammis, Sijbecarspel S 101; Trijntje Wagenaar, Amsterdam, H. de Grootstraat 24; Klaas Wijn- ker, Èij gelshoven, Laurastraat 48; Adriaan Plak, Oude Niedorp, Leijen 115; Johannes A. Doode- man, Rotterdam, Vestastraat 19; Jacob Hoek, Alkmaar, Geester singel 52; Agnes Kenter, Ursem, Mijzerdijk 23; Nicolaas Kieft, Utrecht, Laan van Chartroise 6; Maria M. Bakker, Zaandam, J. Arnoldusstraat 116; Albertus Davidson, Ver. Staten (Ameri ka); Sonja H. Uijekruijer, Bur- mingham G.B. ook het andere einde van de „goot bij de veiling te dempen. Als afgvaardligden voor de a.s. NMB-vergadering werden geko zen: P Bieeker; Jac. Mul; P. Mooy; P. Oudeman Jzn; C. Broer sen; A. Groot. Als plaatsvervan gers werden aangewezen: Jn. Verwer, Jac. Bleeker Jac. Groen land C. Bleeker en KL v. Langen. Op voorstel van de heer C. Bleeker zal in het a.s. voorjaar een verkoopdag worden gehouden van landbouwwerktuigen. Men verwacht hiervan 'n nuttig resul taat. Een onlangs in deze gemeente gehouden bespreking heeft tot resultaat gehad dat alhier 7 bun der maïs zal worden verbouwd. Per bunder wordt van het rijk f 300 subsidie gegeven. In café Swart te Egmond-Bin- nen hield de Rundveefokvereni- ging „Duinstreek-Zuid" haar al gemene jaarvergadering, welke gezien het koude weer, slechts matig was bezocht. In ziin ope ningswoord wees de voorzitter, de heer P. Veldt op de goede resultaten in het afge'inpen jaar. De grote veebezetting van de be drijven, die mogelijk was door een goede grasgroel en een be hoorlijke oogst, begint echter, vooral als het koude voorjaar blijft aanhouden, moeilijkheden op te leveren voor de veehouder. Met name de hoodvoorziening baart zongen; als er niet spoedig gras groeit. Met de toewijzing voor krachtvoer gaat het ook de zuinige kant op, nu deze zijn ver minderd en de prijzen gaan stij gen. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat de boer meer vee moet afzetten dan normaal, zodat de marktprijs een dalende tendenz kan gaan vertonen. Meer dan ooit is de boer op eigen productie aan gewezen wat betreft de voorzie ning van veevoer. Dat was eigenlijk het voornaam ste, wat in deze' eerste jaarverga dering van de jonge rundveefok- vereniging te berde werd ge bracht. Vermeldenswaard is ove rigens, dat het jaarverslag van de controleur-sta rnboekhouder de heer J. Duin, bij de Provinciale Bond, waar 59 jaarverslagen bin nenkwamen, een zeer goed figuur heeft geslagen. Het deskundige rapport van deze jonge contro leur, waarmede de fokvereniging een goede keus blijkt te hebben gedaan, behoorde tot een der beste! Van het maken van een finan- lieel verslag was voor dit eerste jaar afgezien omdat de vereni ging finantieel nog niet geheel los staat van de moeder-vereni ging,' de „Duinstreek Noord." Medegedeeld werd voorts dat de stierenkeuringen op de volgen de data zullen worden gehou den: Donderdag 15 Maart, te 9 uur, in Mem; te 1.30 uur te Bdn- nenwijzend, Vrijdag 16 Maart te 9 U. in Stnmpetoren. Op 22 Maart zijn er dan nog keuringen in Castricum (8.30 v.m.); Schoort, (11 u. v.m.) en Alkmaar (3 u. n.m.). De Ceritrale Stierenkeuring W vastgesteld op 20 April te Alk maar. In het bestuur werd herkozen de heer N. Veldt, secretaris-pen ningmeester, zodat het bestuur in ziin oude samenstelling terug keert. Aan het slot van de vergade ring werd door de heer J. Bak ker, hoofdvertegenwoordiger van de Coöp. Veeafzetvereniging in plaats van de heer P. Havinga, een uiteenzetting gegeven over de werkwijze van deze organisa tie. Wij schreven daarover reeds naar aanleiding van een derge lijke lezing tijdens de jaarverga dering van de Duinstreek Zuid gehouden en mogen deze stof der halve bij de daarbij geïnteres seerde lezers bekend veronder stellen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2