mode „Toestand op de Veluwe is zeer gespannen" meldt hoofdkwartier Het lijkt er op, dat de Russen bereid zijn tot concessies Èit' Twaalf divisies, maar desnoods alle A-bommen Een stembureau op wielen Heden een beslissing? uctor Ponse, piano nt: Toon Verhey. ■WrX 1KJ EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD De Vel uwe frontgebied Pauskroning herdacht Zesduizend militairen oefenen Wat voor de verzorging van één man komt kijken Prins Bernhard naar Zuid-Amerika Aantreden voor „Crescendo" Eisenhower vraagt slechts De Parijse conferentie Maar met welk doel? Davies sprak met Bevin 278 millioen pond voor Britse vloot Meteor maakte noodlanding Controle op vetten en margarine Tegen suiker prijsverhoging in de Noordoostpolder Kroniek en Kritiek Gedachten die kunnen helpen O. EN VLIES, ALKMAAR 15 MAART 8 uur, Zesde en nents-concert: 5ymph. „Pathétique", Tschai- ons Symphoniques v. piano en L'Oiseau de feu (de Vuur- isky. bel. inbegr. Scholieren f 0.75, verk. en plaatsbespr. van 13 11 uur aan de zaal. Vlotte fibraan japon met leuke „llockprint" rOgft garnering. i Mais, lila, rose, linde, lichtgroen, |^\bleu. Maten 14 tlm 20 W Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 pet mad., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—J familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 13 Maart 1951 46e Jaargang No. 12116 Kantoren; HOORN. Draafsmgel 59, teL 4243, Grote Noord 77, ieL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag .van de kroning van Paus Pius XII werd gistermiddag op de Pauselijke Interruintia- tuur te 's-Gravenhage een receptie gehouden. Zeer velen kwamen aan Mgr. Paolo Giobbe de pauselijke internun tius, hun gelukwensen aanbieden, o.a. de groot meesteres van HM., de Koningin, mevrouw F. W. baronesse van Tuyll van Serooskerken, geb. jonkvrouwe Boreel, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice president van de Raad van State, Mgr. P. J. Huïbers, bisschop van Haarlem, de demissionnaire mi nisters van Schailt, Teulings, Rutten en van Maarseveen, de Staatssecretarissen Cals en Blom, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, mr. L. A. Kesper, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, dr. H. N. Blom, secretaris-ge neraal van het Minis terie van Buitenlandse Zaken, generaal mr. H. J. Kruis, de heer Cla rence Hunter, hoofd van de ECA-missie in ons land, de oud-ministers Sassen en Wijers, leden van de K.V.P.-fracties in Eerste enTweede Kamer, prof. mr. A. L. de Block, griffier der Eerste Kamer, vele leden van het corps diplomatique, Provinciaals van ver scheidene kloosterorden. De nieuwe officiële foto toont de H. Vader op zijn 75ste ge boortedag, 12 jaar na zijn Pauskeuze. Van vandaag af tot en met Vrijdag 16 Maart wordt op de Veluwe onder het wakend oog van generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde (C.S.V.) de oefening „Crescendo" gehouden. Een oefening die de training zal afsluiten van de lichting 1949 II (ruim 6000 man). De eerste bijdrage van Nederland aan de West-Europese ver dediging. Zoals minister s*Jacob vorige week heeft bekend gemaakt, zal deze bijdrage in 1955 230.000 man bedragen. De uit de lichting 1949 II gevormde 44ste regiment-ge vechtsgroep, in oorlogsencadre- ring 6200 man omvattend, zal ge durende drie dagen en nachten opereren tegen een voor dit doel geformeerde tegenpartij. Er zul len dus twee legers zijn, het „blauwe" van Oostland en het „rode" van Westland. De toestand langs de grens is zeer gespannen, mede door een grensincident bij het „Kasteel Staverden", waar een „blauwe" patrouille door de agressieve „ro den" is beschoten. Gespannen wachten de troepen aan beide kanten (die niet weten hoe de oefening zal verlopen) op de ver dere gang van zaken. Luchtver- kenningen hebben uitgewezen dat beide legers zich gereed maken voor de aanvaL Cijfers De officieren, die de logistieke voorziening van het leger ver zorgen, d.w.z. de bevoorrading met munitie en voedsel, de me dische verzorging, het transport, herstel en onderhoud van het materieel, hadden een zware taak. Enkele cijfers illustreren dit 6000 militairen hebben per dag 15000 kg levensmiddelen no dig. Voor hun verzorging en het transport werden 55.000 liter ben zine per dag verbruikt. Voor de verzorging van één frontsoldaat is aan munitie, kleding, voeding en vervoer gemiddeld 917 kg per dag nodig. Ook de luchtmacht, Om de oefening „Crescendo" zo realistisch mogelijk te doen verlopen, zullen jachtvliegtuigen en ook zwaardere vliegtuigen als Lockheed 12a toestellen van de Nederlandse luchtmacht aan deze oefening op de Veluwe deelne men. De rode luchtstrijdkrachten beschikken over Spitfires, Dako ta's en Lockheeds. De laatstge noemde typen zullen als nacht bommenwerpers fungeren. In plaats van bommen zullen ze lich-kogels uitwerpen. De luchtstrijdkrachten van de blauwe partij zullen opereren met Gloster Meteor straaljagers (van het type Mark 8) en met foto verkenningsvliegtuigen. Op verzoek van de Neder landse regering zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden dit jaar wederom een officiële reis onder nemen en wel naar Uruguay, Argentinië en Chili, teneinde op deze wijze de uitdrukking te ge ven aan de hartelijke betrekkin gen welke Nederland met deze landen onderhoudt. De reis zal een aanvang nemen op Zaterdag 24 Maart a.s., waarbij Z.K.H. op de heenreis in Europa gedeelte lijk gebruik zal maken van de Dakota, die daarvoor beschikbaar is, en verder van het lijntoestel op Zuid-Amerika van de KLM. De reis eindigt op 28 April. Het hoofdkwartier van de commandant strijdkrachten te velde meldt: „De oefening „Crescendo" is heden begon nen. De staf van de com mandant strijdkrachten te velde is verplaatst naar het oefenterrein, waar ook de staven van de eerste divisie en van de 44e regimentsge vechtsgroep reeds zijn gefor meerd. De deelnemende troepen worden thans uit hun garnizoen overgebracht naar de rayons, welke hun als legerïngsgebied worden aangewezen om daar de or ders te ontvangen voor ver plaatsing naar het operatie- terrein. De lichting 1949-TT gaat door „Crescendo" haar op leiding voltooien om dan de eerste geoefende eenheid te ziin van de strijdkrachten te velde". DIENSTTIJD IN U.S.A. 26 MAANDEN De commissie voor de gewa pende strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft eenparig besloten de dienstplichtige leeftijd op 18 y2 jaar te brengen en de diensttijd op 26 maanden te bepalen. „Jacob van Heemskerck" voor opleiding matrozen Gisterenmiddag is op de rede van Vlissingen aangekomen Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser „Ja cob van Heemskerck". Dit schip gaat veertien dagen bij „De Schelde" m het dok en zal daar na te Vissingen dienst doen als matrozen-opleidingsschip. „Geef mij een klein leger van zeg twaalf divisies", aldns heeft Eisenhower gezegd tot de Ame rikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten. „Ik zou deze divisies dan b.v. in het schier eiland Bretagne, in Frankrijk, kunnen onderbrengen, waar zij door onze eigen zee- en lucht macht zonden worden gedekt en ik geef u de verzekering, dat geen enkel Russisch leger ter we reld in staat zou zijn om ze ook maar een haar op het hoofd te krenken." vIk streef er naar", vervolgde Eisenhower, „een leger onder mij te krijgen, waarmee Europa voor een Russische bezetting kan wor den gevrijwaard. Het is niet de bedoeling een strijdmacht op te bouwen, waarmede de Sowjet- Unie zou kunnen worden aange vallen." „Indien het er op zou lijken", vervolgde Eisenhower, „dat de Russen de hand zouden kunnen leggen op West-Europa, moeten de Verenigde Staten alles in de strijd werpen waarover zij be schikken, al zouden wij er onze gehele voorraad atoombommen voor moeten gebruiken." De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" vingen Maandag hun tweede week van besprekingen aan om tot de opstelling van een agenda te komen van door hun chefs te bespreken punten. Gromyko heeft het tweede punt van zijn agenda veranderd om, zoals een Russische woordvoerder tegenover de buiten wachtende journalisten verklaarde, „tegemoet te komen aan de Westerse bezwaren met betrekking tot een terugtrekken der bezet tingstroepen uit Duitsland". Een woordvoerder van de Franse delegatie merkte na af loop van de besprekingen op: ,,Het lijkt er op dat de Russen op het tweede punt van hun agenda een concessie hebben gedaan, om de andere punten met meer kracht naar voren te kun nen brengen." De leider van de Engelse dele gatie, Ernest Davies, heeft in Londen besprekingen gehad met Bevin en Herbert Morrison. De voor de Engelse diplomatie verantwoordelijke staatslieden zijn van mening, dat men het onmo gelijke moet doen om een mis lukken van de conferentie van plaatsvervangers te voorkomen, omdat een mislukking „koren op de molen van de Russische pro paganda" zou betekenen. Het gewijzigde agendapunt luidt: „Bespreking van het her stel der Duitse eenheid en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland", terwijl het oor spronkelijk was: „Bespreking van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voort vloeiende terugtrekking der be zettingstroepen AMERIKAANSE MAAT REGELEN TEGEN HOGE TIN PRIJZEN De Amerikaanse regering zal van heden af optreden als uit sluitend importeur en verkoper van tin. Zulks in verband met door het buitenland opgejaagde tinprijzen. De Indonesische Minister van Handel, dr. Sumitro, heeft in felle bewoordingen gereageerd op het tin-rapport van de subcommissie voor militaire voorbereidingen uit de Senaat der Verenigde Staten. Hij zegt, dat de in.dit rapport ver vatte opmerkingen als „zeer ir reëel" moeten yvjrden gekwali ficeerd. De parlementaire secretaris van de Britse Admiraliteit Callaghan heeft het Lagerhuis verzocht een bedrag van 278 millioen pond sterling toe te staan voor uitga ven voor de Britse Marine in het komende belastingjaar, hetgeen veertig procent meer is dan het vorige jaar. Wanneer het zich over drie jaar uitstrekkende Britse vlootbouwprogramma is voltooid zullen 232 schepen aan de Britse vloot zijn toegevoegd. PILOOT LICHT GEWOND Een een-persoons Gloster „Me teor" straaljager van de lucht strijdkrachten (vliegbasis Leeu warden) heeft gistermiddag om streeks vier uur in de omgeving van Hardegarijp (Fr.) een nood landing moeten maken. Het toe stel kwam terecht op een wei land tussen Hardegarijp en Ber- gum. Bij de aanraking met de grond zijn verscheidene delen van de straaljager gebroken. De piloot werd wonder boven wonder zeer licht gewond. Hij had, naar bij onderzoek door dok ters is gebleken, slechts een hoofdwond. De piloot is naar een militair hospitaal overgebracht. De aanleiding tot de noodlan ding is nog niet bekend. Het bedrijfschap voor marga rine, vetten en oliën heeft de producenten van margarine en van bak- en braadvet de ver plichting opgelegd, thans per week niet meer van deze pro ducten af te leveren dan zij in de peripde van 7 tot 28 Januari 1951 gemiddeld per week hebben afgeleverd. Deze maatregel heeft ten doel zonder moeilijkheden voor een normale voorziening aan de mo gelijkheden van speculatieve voorraadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. PROTEST VAN RAAD VAN VAKCENTRALEN De Raad van Vakcentralen ver zond gistermorgen het volgende telegram aan de Ministerraad, waarin gezegd wordt, dat de suikerprijsverhoging betekent mede toegeven aan speculanten ten koste van verbruikers. De verhoging geschiedde, zo wordt gezegd, zonder overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De vakcentralert maken daartegen ernstig bezwaar en verzoeken spoedig overleg over de sociale consequenties van de prijsverhO' gende maatregelen. DE KABINETSCRISIS De informateur, prof. Romme, heeft gisteren de heer H. H. Wemmers, directeur van de Staatsmijnen ontvangen. Voorts heeft hij besprekingen gevoerd met de heer Tilanus en met de heer Stokman. Nog heeft hij achtereenvolgens bezoeken ge bracht aan dr. Drees, met de he ren Wemmers, Mulderije en Staf. De informateur heeft tegen he denmiddag de voorzitters, resp. waarn. voorzitters van de Twee de Kamerfracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd. Het is mogelijk, dat dan een beslissing zal vallen. Wij ver wijzen overigens naar de beschou wing van onze parlementaire re dacteur op pag. 5. „De verkiezingen in de Noordoostpolder zijn niet het gevolg geweest van een krachtige actie van de bevolking, want die Om de werkzaamheden in de polder zo min mogelijk te doen stagneren, is de ver kiezingsdatum thans vastgesteld op een Za terdag, namelijk op 16 Juni a.s. Gelijk in nor male gemeenten zullen de negen stembureaux was er niet, geopend zijn van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags, maar er zijn toch enige merk- doch van een eigen waardige uitzonderingen. Het aantal kiezers initiatief va: landdrost, dr. in Nagele, Espel en Kuinderbrug zal zo klein zijn, namelijk beneden de honderd, dat het "vestigen van een vast stembureau in die plaat- Smeding, die een sen onproductief zóu zijn. Zo zullen daar wel stemhokjes en een stembus worden geplaatst, stap verder wenste maar leden V£m een rijdend stembu^u zn[l te gaan o. de weg len met de verkiezingsbiljetten per auto een naar vnlleriio-e de. rondrit langs deze plaatsen maken, zodat de bewoners slechts gedurende weinige uren de mocratisering" van gelegenheid tot stemmen krijgen, de nnlder" aldus In de overige plaatsen Emmeloord (twee pomer aiuus bureaux)^ Marknesse, Kraggenburg, Ens en de secretaris van het Rutten, geschiedt de stemming op gewone openbaar lichaam, wiize- De stembureaux, samengesteld door de landdrost, bestaan uit leden van de polder- dr. A. Blaauboer. commissie en uit ambtenaren en onderwijzers. De suikerprijs (Sm.) Het is niet de bedoeling van ons Kroniekje van Zaterdag geweest zoals een briefschrijf ster schijnt te veronderstellen alleen aandacht te schenken aan de door de perikelen rond de sui kerprijs „gedupeerde" winkeliers en geen oog te hebben voor de „gedupeerde" huisvrouwen. Het ene was een ander „duperen" dan het andere. Het duperen van de winkeliers, dat intussen door de toegestane prijsverhoging tot de klemst-mogelijke proporties is teruggebracht, was te vermijden geweest, het andere een „du peren" in heel andere zin was dat niet. Bepaalde prijsverhogin- §?.n>..hoe onaangenaam en hoe pijnlijk ook, zullen onvermijde lijk zijn. Met de subsidies op de levensmiddelen kan toch niet eindeloos wordeh doorgegaan en zij zullen toch steeds weer uit be lastingen, die ook weer moeten worden opgebracht, betaald moe ten worden. Intussen is er met die suikerprijs, naar wij horen, weer iets anders aan de hand, dat de huisvrouwen toch weer on nodig dupeert. Beweerd wordt, dat de nieuwe prijs van 91 ets. per kg van de suiker, hoger is dan het vervallen van de sub sidie op de suiker-zelve nodig maakt. Dit zou dan zijn oorzaak vinden in het feit, dat, door de prijsverhoging op de internatio nale markt, het gezamenlijk be drag aan subsidies op levensmid delen (meel, veevoeder, marga rine e.d.) toch al overschreden wordt, terwijl, bij afschaffing van andere subsidies of een deel daar van, nog geen prijsverhogingen van andere artikelen nodig zou den zijn: de hogere ontvangsten in het z.g. Landbouw-egalisatie- fonds, uit de suiker verkregen, zouden dit kunnen verhinderen. De vraag is echter, of het wel Juist is, aan de vele ,al meer becritiseerde ietwat vrijmoedige proefnemingen ten aanzien van dat fonds, weer een nieuwe toe te voegen in de vorm van een feitelijk extra indirecte belasting op de suiker? Prijsverhogingen, welke onafwendbaar zijn, zal de bevolking moeten leren aanvaar den, maar dat wil nog niet zeg gen, dat de suikerconsumenten.... de hogere prijs van het ge- importeerde veevoer moet helpen betalen (door de subsidies op dit artikel) Eisen en overleg (Sm.) Er zijn allerlei redenen, om de hoop uit te spreken, dat de politieke crisis nu toch allerspoe digst tot het verleden zal mogen behoren. Want het is hoogtijd, dat het normale overleg tussen rege ring en Volksvertegenwoordiging weer hersteld wordt, zowel ten aanzien van de nieuwe militaire maatregelen, welke de demission naire Minister van Oorlog heeft aangekondigd, als ten aanzien van verschillende beslissingen, die genomen worden op het gebied van de voedselvoorziening, de prijzen van eerste levensbehoef ten, enz. Men kan aan dat ver langen op twee manieren uiting geven: door te eisen, en door aan te dringen op overleg. De eerste, verkeerde, weg wordt bewandeld door de communisten, in hun mantelorganisatie, de E.V.C., die zo maar eventjes een „congres" heeft gehouden alles heet daar altijd congres op een goede Zondagmorgen, Ten aanzien van de kwestie lonen en prijzen zijn daar ver schillende eisen gesteld, zoals 'n nieuwe loonsverhoging van 5 pet., hetgeen ons, gelet op de bron, waaruit die eis komt, bijzonder laag voorkomt, want dit is immers volkomen onvoldoende, als we op het communistische standpunt gaan staan, dat de regeling van het geldloon voldoende zou zijn, om de bestaande en nog ko mende moeilijkheden op te lossen. Wat natuurlijk niet het geval is. Verder vraagt dit congres de in voering van een absolute prij zen- stop! Die lui verkeren blijkbaar in de mening, dat Nederland een eiland van wellicht Marxisti sche welvaart is, dat we geen rekening hebben te houden met de wereldmarkt en de prijzen op die markt, dat wij niet behoeven te letten op de prijzen, welke op die markt worden vastgesteld, waar niemand van ons invloed op heeft en welke prijzen artike len betreffen, die wij moeten invoeren (of de grondstoffen daarvoor), omdat wij ze zelf niet (Zie vervolg pag. 5) Moderne tweemotorige straaljagers van het tale in Nederland gebouwd als bijdrage in wordt tevens een goed voorbeeld gegeven landen. De oorspronkelijke ontwerpen voor Rools-Royce motoren worden onder licentie minium en Nederland maakt de rompen en Meteors staat klaar voor een proefvlucht bij type Gloster Meteor worden in groten ge- de verdediging van het Vrije Europa. Hierbij van samenwerking tussen de West-Europese deze straaljagers komen uit Engeland; de gebouwd in België, Canada levert het alu- bouwt de vliegtuigen af. Een aantal Gloster de Fokkerfabrieken te Amsterdam. DINSDAG 13 MAART H. Eufrasia, Maagd Jesus' doodstrijd in de hof van Olijven. „Mijn ziel is dodelijk bedroefd; blijft hier met Mij waken.... Kunt gij nog niet één uur met Mij waken? Waakt en bidt, dat ge niet in bekoring komt. De geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak!" Mij is 'n kwartier waken en bidden misschien reeds te lang. Ik reken te zeer op mijn gewil ligheid, en onderschat mijn zwakheid.... „Vader, indien het mogelijk is, laat deze kelk Mij voorbijgaan. Maar niet zoals Ik wil, doch zoals Gij." „En door doodsangst bevangen, bad Hij nog vu riger.,..." Hij streed tot bloedens toe, ook in het ge bed. Mag ik dan versagen om een beetje moeite? „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1