Parencompetitie Nederlandse Bridgebond Grote legeroefeningen in Noord-Holland Vee PROPAGANDA-AVOND Nachtelijk bad inde Lindegracht Reizen in Katholiek verband Schriftelijk verkeersexamen op de scholen Op ALKMAAR EN OMSTREKEN Stichting „Jeugd en Muziek" Was Friese aannemer beschonken? De horizon ontsloten Medio April Landingspoging op Westfriese kust? Romme -AGtNA I ALKMAAR Voor de pro paganda avond van de stichting „Jeugd en Muziek" was in het Murmellius Gymnasium een zeer grote belangstelling. Het deed Burgemeester Mr. Dr. Wijtema een groot plezier, deze avond, waar de band gelegd wordt tus sen jeugd en muziek te openen. Vooral het zelfbeoefenen van de muziek heeft grote waarde en veredelt de mens. Maar ook wanneer men niet in de gelegen heid is zelf te musiceren, moet men er zich al duisterend voor openstellen, en ook dit zal ver rijken. Hierna sprak de voorzitter van de Stichting de Componist Sem Dresden. Spr. sloot zich aan bij de woorden van de Burgemees ter en wees vooral op de be langrijkheid van het zingen. Hij dankte de Rector van het Gym nasium en de heren Visser, Jon ker en Akkerman en allen die zoveel aan de tot standkoming van deze avond hebben gedaan. Voor de pauze kwamen vier jonge musici ons een keurig programma voorspelen en zin gen, Mej. Thea v. d. Pas, so praan; en de heren Joan Oey, cello; Aukje Giltay, viool en Sipke de Jong piano. We hoorden een zeer muzikaal uitgevoerd trio van Mozart. Liederen van Schubert, een aria van Weber en „Nigun" van Bloch voor viool en piano. De uitvoerenden hadden welverdiend en veel succes. Hierna spoorde de leider van de afdeling „Jeugd en Muziek" to s-Gravenhage de aanwezige te scholieren aan lid van deze stich ting te worden, die nu anderhalf jaar bestaat en 16 afdelingen en 3500 leden heeft. Spr. hoopt dat Alkmaar de 17de afdeling zal worden. De stichting is voor mu- ATTRACTIE VOOR DIERENVRIENDEN ALKMAAR. Naar wij van onze stadgenoot, de circus- kenner Jb. Best, vernemen, zal er van 24 Maart tot en met 1 April een grote circus-ten- toonstelling worden gehouden in het Stedelijk Museum. Reeds het vorig jaar gingen hier over geruchten, doch thans is de voorbereiding zover gevorderd, dat de heer Best met deze unieke tentoonstelling op tournee kan gaan. De expositie, die in Alkmaar als eerste plaats wordt ingericht, bevat een groot gedeelte van de bekende en zeer uitgebreide col lectie van circus-materiaal door de heer Best, in de loop van vele jaren verzameld. Een verzameling die in de In ternationale artistenwereld een grote bekendheid en vermaardheid heeft gekregen. Momenteel bevindt zich in het Museum nog het Secretarie, doch er wordt in het Stadhuis thans de laatste hand gelegd aan de daar te verrichten werkzaamheden op dat de heer Best het gebouw aan de Breedstraat tijdig kan betrek ken en zijn expositie „Het Circus mt" met medewerking van het gemeentebestuur en de gemeente archivaris, de heer Wortel, als in richter. Binnenkort hopen wij over de merkwaardige tentoonstelling, die bij circusliefhebbers en dieren vrienden zeker grote belangstel ling zal trekken, nadere bijzon derheden te kunnen brengen. CHAUFFEUR UIT DE BOCHT ALKMAAR, maarse Arrondissementsrechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de 25-jarige chauffeur D. D. uit Nieuwer Amstel die op 28 Dec. 1950 uit de garage van de Naco te Hoorn een soldeerbout, steek- sleutels, een lasbrander en an der gereedschap had weggehaald. Kort daarna, op 9 Januari, had hij onder de gemeente Avenhorn van een wagen, staande op een weiland, nog de wielen met ban den gestolen. De man bleek ove rigens gunstig bekend te staan, was een goed vakman maar was door omstandigheden tijdelijk zonder werk geraakt, terwijl zijn echtgenote hem nu niet direct die geestelijke steun verleende, die er in moeilijke tijden wel ver wacht had kunnen worden. In zijn requisitoir, dat in zeer milde toon gesteld was, achtte de offi cier van Justitie, mr. A. W. Hol- steyn verdachte's echtgenote dan ook zeker mede schuldig aan het gepleegde misdrijf, waarvoor hij negen maanden eiste, waarvan zes voorwaardelijk en de rest met aftrek. Mr. C. Smal, de verdedi ger, kon zich bij de eis van de officier neerleggen en bracht de omstandigheden, waaronder een en ander was geschied, nog eens uitvoerig ter sprake, daarbij de clementie van de rechtbank in roepende. Uitspraak 27 Maart. TELEFOON BOOD SCHAPPENDIENST ALKMAAR. Op Maandag 2 April a.s. zal de telefoonbood schappendienst op het telefoon kantoor te Alkmaar worden in gevoerd. Deze dienst heeft tot doel bij afwezigheid of verhindering van telefoonabonné's voor hen be stemde of van hen afkomstige mededelingen op te nemen en deze per telefoon, per telegraaf of per post door te geven. Indien een abonné per telefoon niet antwoordt (c.q. de informa- tietoon wordt gehoord) kan K 08 worden opgebeld ten einde zo mogelijk inlichtingen omtrent de abonne in te winnen of een mededeling voor hem op te ge ven. Van de telefoonboodschappen dienst te Alkmaar zal zowel door de aangeslotenen te Alk maar als door die op de op Alk maar geconcentreerde netten (alle netten waarvan het net nummer met 022begint) kunnen worden gebruik gemaakt. Nadere inlichtingen kunnen telefonisch worden ingewonnen bij K 08 te Alkmaar en schrifte lijk bij de Directeur van het Telefoondistrict te Haarlem. ziekbeoefenaars van 1225 jaar. Na de pauze ging de Alkmaarse jeugd musiceren; net waren leer lingen van het VHMO. Het schoolkoor zong olv. Corn. Jon ker het Kyrie van Casali en olv. Nico Akkerman „Die Winter is vergangen". Hierna hoorden we op zéér verdienstelijke wijze voor piano uitvoeren werken van Beethoven, Chopin, Debussy e.a. Voorts werd er een duet van Mendelssohn gezongen en tot slot werd een Sonate voor twee flui ten van William Croft uitge voerd. De heer Visser «sloot deze avond en deelde mede dat het in de bedoeling ligt dat ook de an dere scholen aan deze stichting zouden medewerken. Het moet worden zoals de heer Sipke de Jong zeide „Wie van muziek houdt, hoort bij ons". We hopen dat ook hier in onze stad de jeugd en de muziek el kaar zullen vinden in een afde ling welke in de toekomst rijke vruchten zal dragen. De concertvleugel was voor de ze avond welwillend afgestaan door de firma IJpma. W. SCHREURS ATHLETIEK OLYM PUS-NIEUWS ALKMAAR. Wenst u, uw voltallig bestuur 'n voorstel te doen? Zijn er moeilijkheden of klachten? Kom dan Donderdag 15 Maart a.s. tussen 20.15 en 21 uur even op de bestuursvergade ring ten huize van de secretaris Westerweg 52. Heren leden, attentie! Op Zon dag 1 April a.s. worden te Heiloo de veldloop-kampioenschappen 1951 van het district Noordhol land gehouden. Junioren AB 3500 meter, senioren A-B-C-D 5000 meter. Zij die aan deze wed strijden willen deelnemen moe ten zich vóór 20 Maart opgeven. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alkmaar aangetroffen een don kerbruine jachthond, teef. Nog steeds zwerft er een type jong herdershondje, thans is het bij de Geus Noordervaart no. 138 te Stompetoren. In Heiloo zwerft 'n zwarte spaniel, adres v. Foreest- laan no, 5. Aangelopen Baansin- gel no. 8 een donkere herders hond, reu, staande oren, het ene oor een tikje omgebogen. Ter beschikking een zwarte bouvier. Zijn enige kwaal is dat hij niet bijt. Indien de eigenaars zich niet melden zijn deze dieren ter be schikking. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. ALKMAAR. Op Vrijdag 3 November 1950 zaten enkele lie den uit de bouwwereld in het Gulden Vlies bijeen om een zake lijke aangelegenheid te bespre ken. De bespreking duurde tot een uur of half tien. Daarna bleef men nog gezellig wat bijeen, onder het genot van een borreltje, een cola. een koffie en een worst je. Aannemers mogen dan al geen drinkebroers zijn, ze kunnen in elk geval een stevige borrel ver dragen. Dat vertelde tenminste mr. dr. C. Berkhouwer, die gis teren voor de Alkmaarse recht bank pleitte in de zaak die een dezer bouwlieden aanbelangde. Het was namelijk scheef gegaan, nadat de heren het Gulden Vlies om één uur hadden verlaten. D.R., uit Sneek, een van hen, was in zijn wagen gestapt en langs de Lindengracht, die vol gens mr. Berkhouwer allerminst de breedte heeft van de Champs Elyssées, weggereden. Hij moest maar rechtdoor rijden, had de Alkmaarse aannemer N.V. hem gezegd. Dat deed hij dan ook. Hij deed dat zelfs, toen hij een tegen ligger bij de verraderlijke bocht, die de Lindengracht rijk is, had geraakt. Het was bij een heel licht raken gebleven, maar V. was er dan toch maar zo van onder de indruk, dat hij helemaal vergat R. de weg te wijzen, al thans hem te wijzen op het be staan van die verraderlijke bocht. R. was', naar V's advies, recht door gegaan, rechtdoor de Lin dengracht in. Zijn wagen bleef met een achterwiel aan de wal kant hangen. N.G., een Bergense aannemer, die ook in de wagen zat en die merkte dat het mis zou gaan, was er met al zijn 68 jaar nog in ge slaagd uit de auto te springen. Twee politiemannen kwamen al ras ter assistentie, maar politie mannen hebben de onhebbelijke gewoonte om dadelijk aan iemands adem te gaan staan rui ken. En jawel hoor, ze roken ouwe klare. Wel, als een agent eenmaal ouwe klare geroken heeft, kun je geen woord meer zeggen of je slaat wartaal uit, je kunt geen stap doen of je wankelt. De ehlorophyltabletten zijn schaars en één borrel maakt Voor de Alk-1 de menselijke adem al onwel middel in het water is gedoken, op een Novembernacht en dat onvrijwillig wel eens geschrok ken zou kunnen zijn. Hoe het zij, zij het. De bloedproef had uitge wezen, dat R. omstreeks 8 bor rels moest hebben geconsumeerd. Maar noch de beide kellners, noch de getuigen kwamen tot dat ge tal. De verdachte gaf grif toe, tegen een uur of twaalf enkele glaasjes ouwe jenever te hebben genuttigd, maar van dronken schap was volgens zijn verklaring in genen dele sprake geweest. Omdat men nu eenmaal niet een auto mag besturen, wanneer men daartoe tengevolge van drankmisbruik niet in staat ge acht k&n wórden, had R. voor de Alkmaarse Kantonrechter moeten terecht staan. Hij was daar veroordeeld tot f 100.— boete en 6 weken voorwaardelijk. Te gen dit vonnis was de ambtenaar van het O.M., die 6 weken on voorwaardelijk had geëist, in be roep gegaan. Dat was dus de reden van verdachte's verschijnen voor de Alkmaarse balie. De Officier van Jusitie, mr. A. W. Holsteijn, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Hij meende, dat er geen sprake was geweest van een ken nelijke staat van dronkenschap, maar wel van dat tussenstadium, tussen nuchter- en beneveld-zijn, waarin men geen auto meer kan besturen. Hij leidde dit af uit verdachte's wijze van rijden. Hij meende, dat de door de Kanton rechter opgelegde straf te licht was en eiste tegen verdachte een maand hechtenis met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. Mr. dr. Berkhouwer laakte in zijn pleidooi de niet concrete maatstaven, die worden aange legd in het geval van alcohol gebruik bij snelverkeer. Hij wees er op, dat de Lindengracht voor een vreemdeling moeilijk te be rijden valt in de nacht en vroeg, betwijfelende of de dronkenschap van verdachte wel overtuigend was komen vast te staan, de rechtbank zijn cliënt vrij te spre ken, subsidiair zich aan te slui ten bij het vonnis van de Kanton rechter. Op 27 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. riekend. Je zult er maar mee zitten. In elk geval, D.R. uit Sneek, tot zijn ellebogen klets nat van het Lindengrachtwater, werd naar het politiebureau ge bracht. Hij was dronken, meen den de agenten. Maar erg over tuigd zeiden ze dat gisteren niet. Er was een hele rij getuigen. En er waren er uit die rij, die beslist ontkenden, dat R. dronken was geweest. Zelfs de kellner van 't Gulden Vlies, die een paar minuten voor het ongeval met R. had afgerekend, had geen te kenen van dronkenschap kunnen ontdekken. De hoofdagent, die op de ongeluksnacht wachtcom mandant was geweest, had aan vankelijk gedacht, dat de man beneveld was, maar later had hij toch ook de mogelijkheid onder kend, dat een man die tot zijn ALKMAAR Gisteravond werd in het Wapen van Heemskerk de oprichtingsvergadering gehouden van de atdeling Alkmaar der Nederlandse Katholieke Reisver- eniging. Een zestigtal personen gaf van zijn belangste ling blijk. Wij zijn ervan overtuigd, dat nog veel meer Alkmaarse katholie ken geïnteresseerd zijn in de op richting van deze afdeling. De vereniging heeft de volledige steun van het Hoogwaardig Epis copaat en ook de Alkmaarse gees telijkheid heeft alle sympathie voor de oprichting. De Hoogeer waarde Heer Deken was gisteren verhinderd aanwezig te zijn. De voorzitter van het voorlo pig bestuur, de heer H. Rijs open de met een woord van welkom. Daarna wees de geestelijk advi seur van de afdeling, de Zeer- eerw. Heer G. Groen, conrector van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, óp het belang van de eigen Katholieke Reisverenising, als natuurlijk milieu voor reislus tige Katholieken die in vereni gingsverband wensen te reizen. Het reizen is aantrekkelijk door de mogelijkheden tot con tact met anderen, die men leert waarderen en verstaan, tengevo1- ge waarvan het uitzicht wordt verruimd. Bovendien maakt men op reis kennis met andere landen en culturen. Het reizen in Katho liek verband is geen hekjeszet terij. Meer dan op andere wijze zal men de Katholieke cultuur goederen in den vreemde op een reis met gelijkgezinden in zijn belangstelling kunnen betrekken. Conrector Groen spoorde de le den en adspirant-leden van de Katholieke Reis vereniging aan van de afdeling' Alkmaar en om geving een goede afdeling te ma ken. Daarna sprak de algemeen voorzitter, de heer J. W. B. Beiik uitvoerig over de voordelen, die het reizen in Katholiek verband de reiziger biedt en over de na delen die het ondervangt. Niets willende te kort doen aan de verdiensten der neutrale reis- verenigingen bracht hij de verga derden de gevaren en bezwaren der neutraliteit onder het oog. Met klem van redenen brak hij een lans voor aansluiting bij de Ned. Kath. Reisvereniging, die een groot aantal zeer aantrekke lijke en voortreffelijk verzorgde réizen op haar programma heeft staan. Hij riep alle Katholieken op, de Katholieke Reisvereniging daadwerkelijk te steunen. Alwie Katholiek, is en de 18- iarige leeftijd heeft bereikt, kan tegen een lage contributie, lid worden van de vereniging, die zowel groeps- als particuliere rei zen organiseert, daaromtrent van voorlichting dient, afdelingswerk verzorgt met de daaraan verbon den excursies en voor de aparte jeugdafdeling ook jeugdreizen uit stippelt. De Katholieke Reisver eniging, die geen commercieel doel heeft, is de financiële en Burgerlijke Stand ALKMAAR <r- Geboren: Catha- rina M. L. dv J. Duin en S. Duin- meijer; Catharina A. H. dv H. A. Hemels en M. Wehnes; Leinedrt A. zv D. Ruiter en A. Zeehuisen. Gehuwd: Nicolaas C. Tamis en Maria Kops; Abraham Möhring en Margaretha C. van Scheers; Friedrich H. L. Jambroes en Be- rendina H. Moraal. Oproep getuigen! ALKMAAR Maandagavond heeft op de Helderseweg een aanrijding plaats gehad tussen twee auto's. De bestuurder van de aanrijdende auto is na het onge val naar Bergen doorgereden. Zij die van deze aanrijding getuige zijn geweest worden verzocht zich te melden aan het politie bureau te Alkmaar. morele steun vanalle Katholieken ten volle waard, aldus besloot de heer Be ijk zijn toespraak. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat binnenkort de eerste ledenvergadering zal wor den gehouden, waarop een defi nitief afdelingsbestuur zal wor den gekozen. Wie zich als lid wil opgeven, kan dat doen bij secre taris Linsen, Steijnstraat 33 Alk maar. Na een korte pauze vertoonde de 'heer F. Smulders uit Utrecht belangeloos vier reeksen flitsende lichtbeelden, die hij zelf op kun dige en vaak artistieke wijze heeft opgenomen tijdens zijn rei zen in het verband der Katho lieke Reisvereniging. Het waren indrukken uit de Eranse Rivièra van het carnaval van Nice, van Rome in het H. Jaar en tenslot te prachtig gekleurde opnamen eveneens van de Rivièra en van het bloemencorso in Nizza. Met een dankbaar applaus werd de heer Smulders beloond. Wij zijn er zeker van, dat de afdeling Alkmaar der Nederland se Katholieke Reisvereniging 'n bloeiende toekomst tegemoet gaat. Finale 3 tot 41/», persoonlijk kampioenschap ALKMAAR Deze finale, die georganiseerd wordt door de B.V. „De Lindenhoek" en zijn club lokaal heeft in het café van de heer J. Huiberts aan de Wester weg, is gisteravond begonnen, waarbij de volgende, resultaten zijn behaald 150 22 37 6.81 2 83 22 19 3.77 0 150 38 17 3.94 2 140 38 14 3.68 0 150 38 20 3.94 2 139 38 19 3.65 0 150 31 19 4.83 2 149 31 30 4.80 0 G. v.d. Berg J. Poestkoke W. Schong .T. de Boer W. Barten J .Strijbis P. Rolie A. Dekker De beste partij van de avond werd gespeeld door de heer G. v. d. Berg. De partij Rolie-Dekker was zeer spannend, met nog een na-stoot moest Dekker nog 18 carmb. maar kon het niet verder brengen dan 149 carmb. zodat Rolie met een verschil van 1 carmb. won. Hedenavond wordt gespeeld: Poestkoke-Barten; Rolie-Strijbis; Schong-Dekker; de Boer-v. d. Berg. FINALE 3 TOT 4(4. Dinsdagavond zijn de volgende partijen gespeeld. W. Barten J. Poestkoke W. Schong J. Strijbis P. Rolie J. Poestkoke G. v. d. Berg J. de Boer G. v. d. Berg J. Strijbis 150 29 21 5.17 84 29 19 2.89 150 45 25 3.33 118 45 13 2.62 150 35 31 4.28 120 35 10 3.42 150 31 20 4.83 112 31 13 3.61 150 30 23 5.00 124 30 14 4.13 WIT-CELE KRUIS HEERHUGOWAARD Onder voorzitterschap van Burgemees ter Sutman Meijer hield de afd. H.H. Waard't Kruis, een jaar vergadering in café Schut. Het ledental bedraagt nu 780. Met dankbaarheid werd de mede werking van de leden gememo reerd. Door de Wijkverpleegster werden blijkens het jaarverslag 3616 bezoeken afgelegd. 123 ge. zinnen maakten gebruik van de Kraamverzorging, met 48 zittin gen van het Consultatiebureau werden 119 zuigelingen inge schreven. De belangstelling voor het Kleuter-bureau neemt gesta dig toe. De zieken-bibliotheek van de wijkverpleegster breidt steeds meer uit. De patiënten maken er steeds meer gebruik van. De boe ken en bescheiden van de Pen- ningmeesteresse Mej. C. van Lan gen werden door de kas-commis- sie in orde bevonden, waarna dé charge onder dank volgde. De voorzitter bracht dank aan de Zusters Stam en Puyevelde, alsmede aan Mej. Dekker, Kraam verzorgster, voor het vele ver richte werk. Tot slot werd de film „Vooruit gang op Medisch gebied" ver toond. De opkomst der leden had groter kunnen zijn, L.T.B. HELPT BIJ UITBREIDING R.K. KERKHOF HEERHUGOWAARD-NOORD Door de Geest. Adviseur der LTB, pastoor Borsboom, is aan de leden dezer afdeling een op roep gedaan materiaal en'perso neel beschikbaar te stellen bij de a.s. uitbreiding van het kerkhof van de parochie van 't Heilig Hart. De benodigde grond is door de heer Cornelisse toegezegd, terwijl deze door de heer T. Groot met kipkarren naar de weg zal worden gebracht. Onge veer 500 M3 is voor deze uit breiding nodig. De LTB-ers hebben hun volle medewerking toegezegd. Het werk zal ongeveer 2 tot 3 weken vorderen, wat hierop neerkomt dat iedere LTB-er 1 dag hieraan werkt. PLANNEN VOOR EEN COÖP. ZUURKOOLFABRIEK H.H.WAARD-NOORD. De LTB afd. H.H.Waard-Noord heeft nog steeds interesse bij het stich ten van een Coöp. Zuurkoolfa- briek. Gezien de afname van de witte kool in het afgelopen sei zoen, voelt zij zich gedrongen te komen tot de oprichting hiervan. Door de drie LTB-afdelingen van H.H.Waard is een commissie samengesteld, die tot doel heeft de bestudering van dit plan. De zer dagen is dit gereed gekomen. Mr. Machielsen uit Warmenhui- zen doet in een rapport uitvoe rig verslag van de stand van za ken, dat alle aangesloten LTB- leden van deze afdeling thuis zal worden bezorgd. Het plan omvat niet slechts een zuurkoolfabriek doch eveneens een afdeling voor het conserveren van groenten. Hierdoor hoopt men een stilstand in het bedrijf, na de seizoentijd te voorkomen. REVUE DER ONGEVALLEN ALKMAAR Gisteren om 3 uur kwamen op de Nieuwlander- singel twee motorrijtuigen met elkaar in botsing. Beide wagens kregen schade aan de carrosserie Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Procesverbaal is opge maakt. Om half 2 reed 'n meis je op haar fiets in het water van het Kanaal. Twee wielrijders kwamen uit teggenovergestelde richting aanrijden. Daarom maak te het meisje haar bocht op de Voormeer te ruim. Zij raakte haar stuur kwijt en reed te wa ter. Zwemmende wist zij de kant te bereiken, waarna zij onmid dellijk met een geleend rijwiel naar huis terugkeerde. Zij be kwam geen persoonlijk letsel en ook haar fiets bleef onbeschadigd. Te omstreeks 4 uur is op de Geestersingel bij de Cabeljau- straat eer» kind door een perso nenauto aangereden. Het kind stak plotseling de weg over. Hoe wel de chauffeur trachtte een aanrijding te voorkomen, lukte hem dit niet. Het kind kreeg een lichte hersenschudding en 'n vrij ernstige verwonding in de mond, die door dr. de Jong is gehecht. Daarna is de kleine naar huis vervoerd. Om half elf ontstond tussen twee auto's een aanrijding op de Helderseweg. De automobi list die de aanrijding veroorzaak te. is na de botsing doorgereden in de richting Bergen. De aange reden auto werd licht beschadigd. De aanrijdende chauffeur ver keerde onder invloed van alcohol. Hij is in Bergen aangehouden er» naar het politiebureau te Alk maar teruggebracht, waar hij ter ontnuchtering is ingesloten. Hij was niet in het bezit van een gel- zich belangrijk begint te voelen dig rijbewijs. bij al die examenschrijverij, gaat ALKMAAR De zesde klassers der Alkmaarse lagere scholen hebben gisteren een zonnig uurtje zitten transpireren over een groot wit blad met allerlei verkeers- hieroglyphen. Voor op dat blad stond in vette zwarte letters ge drukt, dat het de opgaven voor het schriftelijk gedeelte van het schoolverkeersexamen 1951 be helsde. Nu ging het erom, of de jongelui zoveel nadden opgestoken van de verkeerslessen, die hen door ijverige onderwijzers zijn gegeven, dat zij ook inderdaad weg weten met opgaven, die uit de practijk van het wegverkeer waren gekozen. Tong uit de mond, zat daar de oudere schooljeugd haar examen te maken. Een examen van ver- keerszuilen, linksafslaande fiet sers, die goede of verkeerde rich tingtekens geven, de verkeerswed- ijver van wielrijder en voerman, de macht van een levensgrote verkeersagent, het drieluik der verkeerslichten, het spoorweg knipperlicht, van oversteekplaat sen en kruispunten en van een vijftal verkeersborden tenslotte. „Lees altijd de vraag geheel over, voor je antwoordt" had men pae- dagogiseh boven de opgaven ge schreven. En dat deden ze.' Ze waren er werkelijk een beetje nerveus van. Aan die verkeers- onderwijzer, die voor de klas stond, waren ze nu wel gewend. Maar die heuse politieman, die bij het examen een oogje in het zeil kwam houden, was dan toch maar een vreemde politieman. En de politie heeft nog altijd haar gezag bij de jeugd. Geen wonder, dat de examinandi wat zenuwachtig wa ren. Ze vonden overigens de ex amenopgaven niet zo bijster moei lijk, al moesten ze wel even goed nadenken, voor ze van hun ant woord zeker waren. Jan begrijpt zo'n opgave verkeerd, Piet zit er met zijn antwoord, nerveus als hij is, een keer glad naast, voor Cor- rie beginnen die drie verkeers lichten oneens te knipperen als spoorweglichten en Elly weet plot seling het verschil niet meer tus sen groen en rood en oranje. Maar dat duurde niet zo heel lang. Als de ton^unt tussen de lippen gluurt en als de kroontjespen het steeds beter. Je kunt dan een fout verbeteren; je vindt spontaan de oplossing van een vraagstuk waar je zo gauw geen weg mee wist. Enfin, je raakt er dan echt lekker in. En inderdaad, de op gaven van het verbond voor vei lig verkeer waren berekend op de schooljeugd. Niet te simpel en niet te moeilijk. Ze slaakten een lichte zucht, die jonge verkeersexperts, toen het examenuur voorbij was. Maar ze waren er bijna stuk voor stuk van overtuigd, dat ze het er redeb'k goed hadden afgebracht. Wij helpen het ze hopen. ALKMAAR. De derde wedstriid in de serie van vier. die de brid gers uit Alkmaar en omstreken in drie klassen snelen voor de naren-comoetitie N.B.B. district Alkmaar, werd gisterenavond te Bergen in de Rustende Jager gesneeld. Er waren 88 deelnemers Het geheel stond onder leiding van de heer G. C. v. Gulik te Alkmaar. Na uren van spannende «♦riirf, waarin met afwisselend geluk werd eesfreien keerden de snelers huiswaarts. Diverse da mes en heren toonden weer dat zii bii het bridgen 'ch krachtig lieten gelden. De uitslagen van de derde ronde waren: I Hoofdklasse 10 paren: 1. de Rie en de Ruiter, Alkmaar 65(4 p. (60.65 pet.); 2. v. KleefKos- sen Castricum 65% p. 3. Plas- Vink Alkmaar 57 p. 4. Hoogvorst IJssels Bergen 54 p. 5. Mevr. EngelsMevr. Kohier Alkmaar 52 p. 6. VisserGovers Alkmaar 52 p. 7. Koning-Koning Alkmaar 51 (4 p. 8. Mevr. Nordemann Mej. Sombroek Bergen 50% p. 9. Hr. en Mevr. Padt, Castricum 46 p. 10 HoningPlomper 45% pnt. II. Eerste klasse 14 paren: 1. Hr. en Mr. Vasbinder Bergen 98% p. (58.63 pet.); 2. Raven- swaayToepoel Castricum 98 (4 p. 3. Liefting-Mulder Alkmaar 97(4 p. 4. van EickWirtz Cas tricum 92 p. 5. de Lange-de Boer Zaterdag berichtten we reeds iets over de grote legeroefeningen, die de komende maand in de kop van Noordholland zullen worden gehouden. Nader hebben we nog vernomen, dat niet alleen Schagen mobilisatieplaats zal zijn voor de actie, doch dat o.a. ook te Alkmaar, Hoorn (in de R.K. Jongensschool aan het Achterom), te Enkhuizen (in het Diaconessenhuis) troepen gestationeerd zullen worden. Onmiddellijk na de door de re geling bekend te maken oproep per radio „openbare kennisgeving Q" zullen alle leden van de Natio nale Reserve zich per eerste ge legenheid naar hun mobilisatie plaatsen moeten begeven om on der leiding van majoor J. Kropf, districtscommandant van de Na tionale Reserve District Noord- Holland Noord het gewest te ver dedigen. Aan vrijwilligers zijn reeds vervoerbewijzen op 's rijks kosten verstrekt, terwijl eveneens de nodige instructies zijn gegeven. Ons kwam namelijk ter ore, dat Alkmaar 84% p. 6. Hr. en Mr. Wastewal Alkmaar 84 p. 7. Kaper en Scholten Alkmaar 83 p. 8. En gelsJansen 79% p. 9. Pijpers Res 79%, p. io. Brandm. Bravo Stadegaard 79 p. 11. Buis-Schram 78 p. 12. Spruyt—Terpstra 77% p. 13. LambalkBruin 75 p. 14. Hr. en Mevr. Koel 69% p. III. Tweede klasse 10 paren: 1. Hr. en Mevr. Koster Bergen 65% p. (60.65 pet.); 2. Mevr. Jansen de Ruiter Bergen 63 p. 3. Mevr. ZonneveldLind Bergen 62 p. 4. Delver-Kweldam 62 p. 5. Hr. en Mevr. Schoenmaker 52 p. 6. Trij- belsGovers 51% p. 7. Mevr. Blom en mevr. Lek Bergen 47 p. 8. Vink en Dusseldorp 46% p. 9. Mevr. Grootgoed-Leijen 46% p. 10. PeysNol Castricum 44 p. IV. Tweede klasse 10 paren: 1. Vinkv. Mierlo Alkmaar 69% p. (64.35 pet.), 2. Beets en v. d. Elsken, Bergen 63 p.; 3. Balis en Ran Alkmaar 60 p. 4. Beek Zorgman 59 p. 5. v. BeestRys 55% p. 6. Hr. en Mevr. de Mik 51 p. 7. v. AmmersVonk 51 p. 8. v. VlietKiel 48 p. 9. Mevr. v. Gulikmevr. v. Beest 45% p. 10. v. d. Stadt-v. Setten 37% p. Burgerlijke Stand BERGEN. Barend Johannes zv J. B. Sjoers en M. A. M. van der Horn, Elzenlaan 20. Overleden: Dingeman Buizer 65 jaar Landweg 25. KEURIS WON DE STRIJD VOOR FORESTERS Meervogels dat de returnmatch tegen Foresters tegen de ver wachtingen in met 20 heeft ver loren, was wel meer in de aanval, maar het vond de Foresters-poort stevig gesloten door keeper Keu ris, die een prima wedstrijd speel, de. Niet lang na het begin van de wedstrijd moest de Akersloter spil Stuyfbergen een ogenblik uitvallen. Tijdens zijn afwezig heid brak Foresters door en werd het eerste doelpunt gescoord. Toen Stuyfbergen weer was terugge keerd hernam Meervogels ook 't initiatief, maar zonder resultaat. Keuris gaf geen duimbreed ge wonnen en ook de Heilooër ach terhoede wist de aanvallen goed de baas te blijver». Zo was het voor de rust en zo bleef het ook in het grootste gedeelte na de hervatting. In deze periode was de Meervogelsachterhoede zo on fortuinlijk om de bal in eigen doel te schieten en zodoende Fo resters aan een voorsprong te helpen. Die voorsprong was vei lig in handen van keeper Keuris, die zijn doel schoon hield, al wer den er tegen het einde ook nog zoveel corners afgevuurd, naast het Foresters doel. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN Geboren: Alida E. J. dv C. Baltus en G. J. Zentveld; Jacobus J. M. zv J. Kool en J. Zentveld Maria dv. G. Schotvanger en M. Terra Fran cisc. W.M. zv W, Dekker en Fr Steeman; Catharma C. M. dv J. Dekker en M. van Schagen; Cor- nelis. P. G. zv J. J. Louwe en A. doen, ook de marine aan deze ac- A. Blom. tie zal deelnemen, kunnen we niet I Overleden: Jan Dirkson oud 74 met zekerheid meedelen. jaren, zv J. Dirkson en Tr. Baltus. vanuit Friesland door troepen, die gelegerd zijn te Groningen een landingspoging zal worden gedaan met de bedoeling de Kop van Noordholland te bezetten. Of deze vijandelijke strijdmacht gevormd zal worden door de Nationale Re serve in de drie Noordelijke pro vincies, dan wel of het herhalings oefeningen van de Koninklijke Landmacht betreft, durven we niet met zekerheid te beweren. Op grond van de taak van de Nationale Reserve in 's lands ver dediging zijn we echter geneigd aan te nemen, dat de Koninklijke Landmacht deze landingspoging zal uitvoeren. Of, zoals geruchten de ronde WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust van avond nog stormachtige, overigens krachtige en later tot matig af nemende wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. AANBESTEDING H.H.WAARD. Bij de aanbe steding van de verbouw van het woon- en winkelhuis van de heer N. Gildemeijer werd alsvolgt in geschreven: fa. C. Botman voor f 4070, fa. A. J. de Koning voor f3775, fa. L. H. Kamp f3519; de laagste inschrijver was de fa. P. Dekker voor f 3492.82. Deze is inmiddels met het werk begon- Gcslaagd Op het Costumière-examen te Haarlem slaagde Guus Nannes Cd., leerlinge van de Modevak school mej. Tr. Kauw, Warmen- huizen. W.B.S.V, BLEEF WINNEN Zaanse Boys kon ook Zondag de overwinningreeks van WBSV niet stuiten. In het eerste half uur was WBSV er maar matig in tot dat de Midvoor P. Spek ken met een hoog boog schot zijn club de leiding gaf 01. Even daarna gaf Roet een ver schot dat juist de onderkant van de lat raakte, doch weer het veld in stuitte. Na nog enig heen en weer gespeel kwam de rust 01. Na de hervatting kregen we iets beter spel van WBSV te zien en na plm. 10 minuten spelen bouwde het uit goed samenspel een mooie aanval op en weer was het P. Spekken die er 02 van maakte. Doch ook Zaanse Boys liet de moed niet zakken en het bracht meerdere malen het Beem- ster doel in gevaar, doch keeper Oudejans was goed in vorm en hield zijn doel schoon, uit een schermutseling kreeg Jn. Timzer de bal en hij maakte er met een hard schot 03 van. Na dien werd de strijd door ruw spel aan beide zijden niet aantrekkelijker, de leiding was wel.iets te slap. STIERENKEURING NIEUWE NIEDORP. Dins dagmiddag werd alhier op het plein rond de oude kerk een stie renkeuring georganiseerd door de Noordhollandse Bond van Rundveefokverenigingen. Helaas verschenen lang niet alle opge geven dieren voor de jury. Van de 3-jarige stieren werd alleen voor het NRS goedgekeurd Roas- ke's Adema van W. Slijkerman te Barsingerhorn. Bij de 2-jari- gen werden goedgekeurd voor NH de stieren De Hoep Adema van de gebr. Silver te Lutjewin- kel en Abe van A. v. Gulik, Nw. Niedorp. Eenjarigen: Adema v d. Hook van A. Nobel, Lutjewinkel, P. Tittenser Nette van W. Kees- om, Nw. Niedorp NH, Marie's Adema 5 van Jac. Rootjes, Oude Niedorp NH, Pietje's Adema van W. Slijkerman, Barsingerhorn NH, Jan van J. v. d. Molen, Ver laat NRS, Alexander van J. P. Koopman, Langereis NH. Nage- keurd werd nog de twee-jarige Focco van de wed. Wijnker te Zijdewind, eveneens op NH. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: George Nicolaas, zoon van Nico laas Willem Glandorf en van Pe- tronella Groot, wonende te Pur merend, Breedstraat 33; Johannes Wilhelmusi zoon van Johannes Maria Glandorf en van Margare tha Maria Groot, wonende te Pur merend Koemarkt 28; Cornelia Louise, dochter van Jurriaan de Vries en van Francina Alberta Eggers. Ondertrouwd: Jan de Boer 24 jaar wonende te Purmerend, Beukenstraat 8 en Anna Dina Prins 23 jaar te Beemster; Jaco bus van der Schouw 30 jaar be tonwerker wonende te Amster dam en Divera Vlaar 30 jaar wo nende te Purmerend, Beemster- burgwal 11. Overladen: Jacoba Kuijper 73 jaar wonende te Oostzaan we duwe van Dirk Taams; Ge'rrit Lijnes 75 jaar wonende te Edam, echtgenoot van Trijntje Vet; Franz Theodoor van Hal 55 jaar wonende te Amsterdam. GEEL ZWART MINDER DOORTASTEND DAN ALKMAAR Met een gewijzigde opstelling in 't veld gekomen zette Geel Zwart al spoedig een flink offen sief in, dat practiseh de hele eerste helft bleef gehandhaafd. Enkele minuten voor de rust bracht spil Doedens de bal ver op maar toen het leer bij de tegen partij belandde hadden de Geel Zwart-verdedigers zich niet gauw genoeg hersteld, en keeper Hen driks werd rustig omspeeld 01. Werd er in de eerste helft door de thuisclub nog wel aardig ge combineerd, en behoorlijk voetbal vertoond in de voorhoede, na de thee was men alle gevoel voor samenspel en doorzettingsvermo gen weer kwijt. Toen tenslotte de lange Alkmaar-midvoor een hoge boogbal nog juist langs de ont hutste Hendriks wist te koppen was Geel Zwart 'n geslagen ploeg en doemt het degradatie-spook steeds meer op voor de Zantemers HOLLANDIA T KON PAS NA RUST SCOREN Dirkshorn mag dan in de ge vaarlijke hoek zitten, waar het degradatiegevaar dreigt, het is misschien juist daardoor, dat het elftal za onbevangen speelt. Hollarraia T mocht met de dub- belblanke ruststand nog zeer te vreden zijn, want Dirkshorn had in de eerste helft ongetwijfeld 't beste deei van het spel, dat niet meer opleverde dan een wegens buitenspel geannuleerd doelpunt en een gemiste strafschop. Hol- landia T kon er maar niet inko men, speelde moeilijk, stug en stroef, terwijl ook de achterhoede in het begin nogal onzeker was. Na de rust was Hoilandia T be hoorlijk in de meerderheid, wat resulteerde in een tweetal ver- diende doelpunten. De achterhoe de was er nu veel beter in en gaf de Dirksborn-voorwaartsen wei nig of geen kansen. Veertig jaa om precies te en toneelcost geroken. Hij hij lid werd van de Alkm „Excelsior" e gegroeid. Als ringen van Sl zag hij allerlc vandaan kom Hij gaf zijn want toen late tes of éénacte hij zijn kans, proberen, met zich in 1911 vestigde. In hij voor het eniging in Ui merkwaardige jaar lang heef bleef niet bij en bij dit éne geen dorp in Holland, of J in de wandeli „smoelenskilde creëerde er z: de vele varia' selijke samenl maal kent. Van jonge n oude schoonm toorklerken en van eerza vers of bandie de rol, die de het drama of vervullen. Maar hij scl de gezichten op de planken aan en voorza pruiken. Hij 1 met één pi waar de dorps ten. Later, to hoefde dat nie was er keus Een grimeur mensenkenner de jubilaris, kapper en spoedig ook verenigingen velen waarvar tallen jaren komt hij al 37 jaar in jaar regie v kwam hij amateurtoneel bijzetten. Dc toneelvoorstell hulp ingeroep ten en gecosti verleende hij de deelnemers te geven dan ieven hebben een café in de de deelnemer meerd dansfe het was een ste, zodat het te werken, een politiemai hij inriep, beetje op eei Toen de polii aan was wete (Verve Dat prof. betekent ind ting van de van voorhee die zoveel zocht tussen overheidsbem misch gebied gelijk vrijhe: initiatief, zal de regern ten blijven scheelt nogal bij de uitwc dachte uitga principieel de geleide iemand, di pieel van uitgaat! Ten aanzier der urgente verhoging de arbeidsproduc van den Brii van prpf. secretaris Werkgeversve betreedt, dat is. Wij zijn reële planne zal uitwerk dat hij, als komt, dat meer leiding tot die onbes men, welke deze sector zaamheid verlangd, geerd. PEOf. R wijs, Kun dus nog heid een op stapel werken, inzicht z besteden aanvallen, op zijn depi nu Defensie dat is tenslot nu en van den Dan hebbi ment van ogenblik, werd het bewindsman Het zou ir de tegenwc Curagao! Zoals tersploeg kleerscheure aftredenden oude posten verschillenc maar zeke met minde meer zorg ste etappe arbeid tege de eerste en die oo durend specifieke zal veel en wij vi komende ding van Sociale ting tegi den getr Wat w

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2