Rome-avond K.A.B. Schager Paasveetentoonstelling trok veel kijkers en kooplustigen Rood LIEFDE IN DE DANS Jaarvergadering Vrouwenbond Grote aanvoer van vee van uitstekende kwaliteit Proefwedstrijd afdefingsploegen voor tijd afgefloten Solde met Lot wees 3 Rome-reizigers aan Nieuw program van Ballet Recital 1950 was vol activiteit Nieuwe koffiebon 489 en 497 Al*. KREMER'S KOFFIE KREMER'S Jwfjie en /lÊÊ C. WESSELS onder no. 5 7 2 9 J Draverijseizoen 1951 wordt geopend Onze modern ingerichte MODELFLATS Vroom Dreesmann ONDANKS GURE WIND EN REGEN 52ste Noord hol land se Voorjaarsbeurs Historische figuren in het marktgewoel Storm, regen en te laat begonnen Cresce gezel li PAGINA 2 DONDERDAG 15 MAART 1951 ALKMAAR Het was een j goede gedachte van het Alk maarse K.A.B. bestuur, op de Rome-avond, die gisteren voor de K.A.B.-ers in „Het Wapen van Heemskerk" gehouden werd, Rector Dr. F. Holthuizen uit te nodigen, een lezing met licht beelden te houden over de eewige stad, waar dit jaar op grootse wijze de herdenking zal plaats hebben van de uitvaar diging van de grote sociale en cyclieken. Aldus bleet men op Holthuizen, die de trekking ver heren Langedijk en J. Ou- wens. De overige leden zullen worden vertegenwoordigd door de heer G. A.'v. d. Kamer van de Nieuwlandersingel. Voor hem werden drie plaats vervangers aangewezen, de heren H. v. Westen, Hassing (hoofdconducteur) en P. A. Fransen. De aanwezige K.A.B.-ers ap plaudisseerden, wanneer rector deze avond geheel in de sfeer van de hoofdstad der Christen heid. Nadat voorzitter van Jaars veld een woord van welkom had uitgesproken tot de velen, maar de nog veel te weinigen, die aanwezig waren, verhaalde rec tor Holthuizen de geschiedenis van het contact der arbeiders met de H. Stoel. In 1885 trokken 100 Franse werkgevers naar Leo XIII te Rome om Hem richtlijnen te vragen voor het sociale leven. Kom terug met uw arbeiders, zei hen Leo. En de arbeiders kwamen achttienhonderd in ge tal. in 1887. In 1889 trokken 100.000 Franse arbeiders naar de Paus. Uit dit persoonlijk con tact met de Paus en arbeiders is Herum Novarum ontstaan. Na deze inleiding vertoonde Rector Holthuizen eer» serie prachtige lichtbeelden tvan de St. Pieter, van de voornaamste kerken van Rome en van de Romeinse overblijfselen uit de heidense tijd. Lichtbeelden, die hij met een buitengewoon on derhoudende tekst verhelderde Hij wees op de belangrijkheid van de vondst van het graf van St. Petrus, daar waar de tradi tie het altijd heeft aanvaard. Na zijn interessante lezing dankte hem de voorzitter, voordat werd overgegaan tot de verloting der drie Romereizen, waardoor Alk maar in staat werd gesteld, een deputatie te zenden naar de en cycliekenherdenking te Rome. Een kaart werd verloot onder het dagelijks bestuur der afde ling. één onder het kader en een onder de overige K.A.B.-ers. Zij gaan naar Rome Van het dagelijks bestuur werd de heer Hilt de geluk kige winnaar van eer» reis naar de stad van St. Petrus. Als zijn plaatsvervanger wees het lot de heer Koopmeiners aan. De heer H. Majoor zal het kader in Rome vertegenwoor digen. De twee plaatsvervan gers voor hem werden de WELVAARTSPOLITIEK IN ONS GEWEST Ned. R. K. Bond ,,St. Antonius van Padua" ALKMAAR Het bestuur der afd. Alkmaar van de Bond van R.K. Houtbewerkers, Meubelma kers, stoffeerders en aanverwante vakgenoten „H. Antonius v. Padua", deelt ons het volgende mede: Donderdag 15 Maart a.s. leden vergadering, met als spreker J. de Groot. Het onderwerp zal zijn „Welvaartspolitiek in ons gé- west". De vergadering is om 8 uur. Oudegracht 130. Gezien het belangrijke onderwerp van deze avond, verwachten wij een grote opkomst. De bevolkingstoename en de betalingsbalans van -ons land dringen tot daden. "Wat moet er gebeuren? Moeten er velen emigreren. Kan de industrialisa tie een oplossing brengen? Wat is onze taak als arbeiders en ar beidersbeweging? Op deze vra gen zal de heer de Groot een antwoord geven. Dus tot Donder dagavond. Tenniseompetitie ALKMAAR De tennisclub Inside I is voor de competitie die op 22 April begint ingedeeld in afd. IV van de overgangsklasse, tezamen met Westrust I uit Haar lem, ThorRW 4, en NMC 2 uit Den Haag. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 1 Maart tot en met 7 Maart 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie op kamer 14, Ie étage, iedere werk dag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Dameszakdoek, kinderporte- mannaie, bril, grijze wollen want, kinderwantje (blauw), rubber snelbinder, damesschortje, sleu tel drie vlaggen, sigarettenaan steker, kraamverlichtingslaat met fittingen, beige sjaal, lederen mo torhandschoen. gedeelte van een rozenkrans, beige sjaal, halsdoek, want wit-blauw, wieldop auto, paar gymschoenen, want bruin- wit, witte kinderwant. blauw gebreide want, want grijs-bruin, polshorloge, sleutel, actétas met inh., bruine handschoen, rozen krans, rijbewijs „A", ballpoint, actetas met inh., ceintuur, lips- sleutel, dameshandschoen. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen te verkrij gen: bril met potlood in étui, Uitenboschstraat 111, motorhand schoenen, Comanstraat 24, étui inh. vulpen e.d. Houtweg 9, tang Nieuwesloot 15: vulpen 2e Tuin- dwarsstr 23: zilwren kettinkje Oudorperdijkje 50; portemonnaie met inh. Ged. Baansloot: heren handschoen Lindenlaan 83; vul pen Koningsweg; werkbroek B. Bottemannestraat 60: bruine want Langestraat 100: ketting Wester- weg 322: want St. Annastraat 24: geldsbedrag Stationsweg 27: R.K. kerkboekje Lindenlaan 51: vul potlood P. Krugerstraat 5; broche Lindenlaan 54; gymschoen Stati onsstraat 16; 2 zakken met inh. Stuartstraat 86: motorhandschoen Zijdarn 13; portemonnaie Breed- straat 36: paar wanten Dijkgraaf straat 34: kindermuts Reekerstr. 24; vulpotlood Westerweg 77: da mespolshorloge Postkantoor; he renschoen v. Houtenkade 43; por temonnaie met inh Huigbrouwer- straat; herenhandschoen Linden laan 68; paar gymschoenen Am bachtsschool polshorloge Schoorl Burgem. Peeklaan C 251: stethos coop Arts Rippinstraat 1. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen dient men hier van kennis te geven aan het Bu reau van Politie, kamer 14, le- etage. richtte, de namen der gelukki ge winnaars afriep. Namens het bestuur wer»ste de heer v. Jaarsveld hen geluk. Hii sprak het vertrouwen uit, dat zij wer kelijk de Alkmaarse K.A.B. in Rome zullen vertegenwoordigen door hun persoonlijke aanwezig heid daar en door hun gebed. Na gewezen te hebben op het K.A.-weekend, dat op 21 en 22 April in Bergen zal worden ge houden en na de aandacht te hebben gevestigd op de nationale herdenking der encyclieken ie Rotterdam op 26 Mei, besloot de vorzitter deze zeer geslaagde bijeenkomst. BILJARTEN Vijfjarig bestaan van de Biljartver. L. Z. R, ALKMAAR Deze vereniging die gevestigd is in het lokaal van de heer Hopman aan de Nw. Poortslaan viert a.s. Zaterdag haar 5-jarig bestaan in verband met deze viering heeft deze ver. een groots opgezet tournooi ge organiseerd waaraan deelnemen O.K.K. uit Heiloo, Ons Genoegen uit Limmen, Centraal uit Alk maar, de Vette Pot uit Alkmaar, en de jubilerende vereniging. De prijsuitreiking zal plaats vinden a.s. Vrijdagavond in het lokaal van de heer Hopman. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hanna C. M. dv J. Nootebos en M. A. Zuurbier, Jozef F. D. zv J. A. G. Vader en P. M. Zelden- thuis. Overleden: Jacobus Spaans, 54 jaar, echtg. van A. W. Halter. Gehuwd: Aart de Jong en Jo hanna M. Ilberink, Gijsbertus P. Verhage en Grietje Schipper, Jacob Kuis en Geertruida C. Scheltinga. AGENDA SCHOLA PUBLICA: Eerste avond schilderijencursus, Victory-hotel, 8 uur. HAARL. ORKESTVER.: Uit voering concert met solist Luctor Ponse, Gulden Vlies, 8 uur. FILMS. Harmonie: Louisa, alle leeftijden; Rex-thea- ter: Het beste paard .van stal, alle leeft.; Cinema Americain: De Tijgerin. 18 jaar; Victoria-theater: Alles goed in Hollywood, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 in hel Rex-theater. NACHTDIENST APOTHE KEN: Na de normale ope ningstijden is voor spoed gevallen geopend apotheek Wanna Mient, apotheker mej. F. Schuitema, Mient no. 13. R. K. HANDBALCLUB A.O.C. A.O.C. 2Zeevogels 2 31 ALKMAAR Bravo AOG-ers Een royale overwinning uit een schitterend gespeelde wedstrijd. Het beginsignaal was nog niet koud of Ciska Mooij bezorgde AOG al de leiding met een hoge boogbal. Flink aangemoedigd door de supporters en door het mooie samenspel wist de middenvoor de keepster van Z. voor de 2e maal te passeren. Eenmaal in deze wedstrijd was het Zeevogels mo gelijk een doelpunt te scoren. Aangezien een speelster van Z. nogal hard en ruw speelde wees de scheidsrechtster naar de witte stip. Deze dertien meter worp wist de keepster van Z. echter op keurige wijze te houden. Maar nog éénmaal was Vrouwe For- tuna met AOG. De middenvoor wist zich vrij te spelen en liet de keepster nogmaals vissen. In de tweede helft moest vooral de ver dediging alle zeilen bijzetten. Deze taak was hen wel toever trouwd. Vooral back Ati Schrij ver was zeer goed op dreef. De twee toegekende zeventien meter worpen brachten geen verande ring in de stand. Speelsters jullie kunnen terugzien op een buiten gewoon fraaie wedstrijd. De plaats in de afd. is nu no. 5. Het 3e elftal heeft vriendschappelijk de buit verdeeld. De stand was hier 06. Het staat nu op de derde plaats. ALKMAAR Het tweede in structieve dansprogramma, Lief de in de Dans, waarmede de dansgroep van Sonia Gaske'l in dit seizoen voor het voetlicht treedt, is in zekere zin een voort bouwen op het destijds zo ge waardeerde Drie Eeuwen dans, dat ons, de intenties waarmede dergelijke programma's worden gebracht, toch wel iets boeien der le>k. De uiteenzetting van Sonia Gaskell leek ons overigens in dit tweede programma pro- in dit tweede programma voor een groot deel overbodig, waar zij sprak over zaken, die velen niet onbekend zullpn zijn ge weest. Goed werk Intussen heeft een matig ge vulde zaal in het Gulden Vlies toch kunnen genieten van een goed uitgevoerd stuk ballet, en dan denken wij in de eerste plaats aan onze prima ballerina, Marie Jeanne van der Veen, die in „La Belle et la Bete" weer eens laat zien, dat zij een danseres is, die de klassieke danskunst uitstekend beheerst. Louki van Oven, die wij gaarne zien .in volksdansen, wist ook van een romantisch werk „Spectre de La Rose," sa men met de technisch knappe danser Aart Verstegen, die men zich uit het Ballet der Lage Landen zal herinneren, 'n boei ende vertolking te maken. Maria Huisman was een be heerste danseres, die vooral in twee moderner dansen, „Rihytme en Klank" en „Odysseus en Ca lypso" in vorm bleek. Bewonde ring hadden wij voor de vijftien jarige Marianne Boudijn, die met gemak het moeilijke werk deed en waarmede Sonia Gaskell met recht eer in legde. Veelbelovend danseresje. Aart Verstegen is een danser met stijl en goede techniek, Con rad van de Wetering en Jaap ALGEMENE ORANJEVERENIGING ALKMAAR Het bestuur van de Oranje Vereniging verzoekt ons opname van het volgende: Het bestuur van de Algemene Oranievereniging heeft besloten op 27 April a.s. in het Gulden Vlies, ter gelegenheid van de als dan aanstaande verjaardag van H M. de Koningin, een feestavond voor de leden te organiseren. Met diverse Alkmaarse Ver enigingen zijn besprekingen gaan de om te kom,en tot een zeer aantrekkelijk programma en wan neer de voortekenen niet bedrie gen, belooft het een mooie avond te worden. Eventuele gegadigde nieuwe le den kunnen zch schriftelijk aan melden bij de secretaris, Mr. A. V. M. Leesberg, Kenmemerstraat- weg 25 te Alkmaar; zij kunnen dan de a.s. feestavond bezoeken. Nieuwe aansluitingen ALKMAAR Nr. 3379. C. V. Jan Anema, Grossier Automate riaal en Gereedschappen. Alleen magazijn Geest 42; 2181. ..Choca Fabriek van Voedings- en Genot middelen Groot Nieuwland 23/25: 3451, C. Igesz, Eierenhand.. broed- eieren, kuikensexen, Ewislaan 34. Heiloo: 2490. Kraamverpleging Witte Kruis, Macl. Pontstraat 18: 4889 J. Langenberg en Zn., schilder en behanger. Stationsweg 134 (b.g.g. tfnr. 3120); 3829. Proost en Brandt N.V.. Proost pa pier, Amsterdam. Vert. J. D. F Wille, Hoornsekade 2; 3202, Rin gers' cacao en chocolade fabrie ken N.V., Afd Voorraadscontróle Bierkade 19: 2840. Sociale Werk plaats. Luttik Oudorp 11; 2021. G. Vellenga. Geref. Predikant, Juli ana v. Stolberglaan 14. Flier, nog enigszins vreemd in dit gezelschap misten aanvanke lijk de bezieling, maar kwamen met de anderen toch uiteindelijk goed mee. Choreografisch bood dit pro gramma weinig nieuws, al heeft ons de solodans van Marie Jean ne van der Veen, „Judith,na de pauze bijzonder getroffen. Jammer dat er voor dit, toch aantrekkelijke program met meer bclangstelling was. Het dapper werkende ploegje van Sonia Gas kell had wat meer waardering toch wel verdiend. Wellicht is er in de toekomst, na de buiten landse tournee deze zomer, voor deze groep ook in de provincie wat meer belangstelling. L. S. ALKMAAR In het Victory- hotel hield de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging haar jaarver gadering, welke geleid werd door de presidente, Mevrouw D. Pale- ari-van Nieuwkuyk die in haar welkomstwoord vele leden kon begroeten die van hun belang stelling blijk gaven. „Pittig" jaarverslag In een keurig verzorgd en met passende commentaar voorzien jaarverslag gaf de secretaresse. Mevrouw Vermeulen, een beeld van de gang van zaken bij de af deling. Geconstateerd werd dat er ook dit jaar veel aan de leden werd geboden en dat het gebó dens op een zeer goed peil stond. Ook de stemming op bijeenkom sten en bestuursvergaderingen was altijd goed. Met enkele woor den bracht Mevrouw Vermeulen de lezingen over Rome, het Boek, Retraite en H. Jaarviering, Be devaart en Goretti-film, het jaar lijks uitstapje en de Kerstviering in herinnering. Met voldoening constateerde zij voorts dat het ledental stijgende is en de 600 aardig nadert. De kas Het financieel verslag van de secretaresse. Mevrouw Pedroli, toonde aan. dat er eer» bedrag van f3449,28 in de afdeling was omgegaan waarbij een batig sal do van f 19.20. Daarboven heeft de speldjesdag op Christus-Ko ning 1950 nog een saldh van f136 opgeleverd. De zieken- en ge boorte-kas welke warm bij de leden werd aanbevolen zal in het vervolg hogere uitkeringen doen. n.l. bij ziekte fl.per dag en bij geboorten f10.per kind. De contributie is zeer laag gesteld (is eigenlijk een kwestie van centen) en behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Sprekende over de ziekenkas vroeg Mevrouw Paleari nog en kele dames, die zich willen be- Advertentie) Besteed deze goed en koop U is dan verzekerd van de beste VOORTREFFELIJK ALLE TWEE 1/ Koffiebranderij lx rem CF S Theepakkerij HAARLEM De lasten met het ziekenbezoek, afdeling Weduwensteun die zo mooi werkt en met weinig kósten veel kan bereiken beval de voor zitster ook van harte aan. In het bestuur werden de af tredende dames D. Paleari-van Nieuwkuyk en M. Winder-Weel herkozen. Na een korte pauze was het woord aan de heer Th. P. Wortel, de stads-archivaris, die zijn ge hoor het een en ander over „Oud Alkmaar" vertelde, eer» lezing die wij reeds enkele malen in ons blad beschreven en waarvoor, gezien de opkomst, veel interesse was. Met eon bos bloemen voor Mevrouw Wortel en een „roker tje" voor de spreker werd de dank van de vergadering voor het geboden tot uiting gebracht. (Advertentie) BLOEMENMAGAZIJN is vanaf heden telefonisch te bereiken Speciaal adres: Bruidsbouquetten, Grafwerk, en Tafelversieringen HOOGSTR. 4 - ALKMAAR EEN SLECHTE WITTEBROODSTIJD ALKMAAR. De landarbei der J. W. uit Wieringerwerf, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, dat hij in Velsen te koop had aange boden, bekende gisteren voor de Alkmaarse rechtbank deze dief stal. Hij wees de rechtbank op de omstandigheden waaronder hij tot zijn wandaad was geko men. Die omstandigheden waren inderdaad niet bijster rooskleu rig. Het rapport van de psychia ter meldde, dat de man vermin derd toerekeningsvatbaar moest worden geacht op het moment waarop hij de diefstal pleegde. Hj.i adviseerde terbeschikking stelling van W. aan de regering of voorwaardelijke terbeschik kingstelling met opname in een landkolonie. De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, vond in het rap port weinig houvast voor de toe komst. Hij eiste dan ook 3 maan den met aftrek en onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling. Mr. Knuwer wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte zijn wittebroodsweken in het Huis van Bewaring heeft moeten doorbrengen. Hij achtte de om standigheden waaronder de dief stal is gepleegd, van een meelij wekkende tragiek. Onvoorwaar delijke ter beschikkingstelling vond hij voor verdachte een te rigoureuze maatregel. Hij vroeg de rechtbank dan ook om voor waardelijke ter beschikkingstel ling met desnoods een individu ele psychiatrische behandeling. Verdachte zelf getuigde van zijn berouw. Hij vroeg de recht bank dringend om een laatste kans, die hij zich waardig wilde tonen. Op 27 Maart zal de recht bank uitspraak doen. alkalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3 4 druppels! MET SAPOBIEl BESCHERMT DE HUID ALKMAAR. Zag het er eerst naar uit dat er dit seizoen geen paardencourses op het Sportpark te Alkmaar zouden worden ge houden. de onderhandelingen tus sen he4 Gemeentebestuur en het bestuur van de Paardensportver eniging „Vooruit" hebben toch de oplossing gebracht welke voor bei de partijen aanvaardbaar was. En zo zal dan a.s. Zondag 18 Maart de eerste course in dit seizoen worden gehouden, welke gelijktij dig betekent de onening van het Draverijseizoen 1951. En bedriegen de voortekenen niet, dan zal het aan de nodige spanning op de baan niet ontbre ken. Het aantal inschrijvingen is groot, n.l .in totaal 105 paar den, waarvan voor de kortebaan 32, waaronder de meest bekenden van vorige jaren. Aan de baan zijn door de di rectie van het sportpark de no dige voorzieningen getroffen, zo dat zeker de nodige snelheden weer ontwikkeld zullen kunnen worden. Ook aan de verdere en tourage van het park is aandacht geschonken en vele verbeteringen zijn aangebracht. Zo is er b.v. aan de zijde van het zwembad een nieuwe tribune gemaakt, waar door men ook van die kant een goed overzicht over de gehele baan heeft. Opdat de courses vroeger zullen zijn afgelopen, is de tijd van aan vang gesteld op half twee, terwijl de loketten reeds vanaf 12 uur geopend zullen zijn. (Advertentie) aan de Karl. Marxstr. 14, 16, 16a zijn MORGEN Vrijdag 16 Maart GEOPEND van 1921 uur ALKMAAR VERLOTING ROME-REIS K.A.B. BERGEN N.H. Onder grote belangstelling werd de Romereis van 10 dagen, die door 117 leden bijeen was gebracht, verloot. Vóór de loting werd uitdrukkelijk be paald, dat alleen een K.A.B.-lid de reis mocht maken, omdat de opzet is dat hij de plaatselijke afdeling vertegenwoordigt. De spanning steeg ten top doordat pas na het. afroepen van 112 na men de gelukkige bekend werd. Voor de betreffende persoon was het echter een teleurstelling, aan gezien hij juist op 10 Maart schriftelijk als lid had bedankt. Er werd nogmaals geloot, waarbij de heer J. Dijkhof, Middengeest- weg 31, nu als 31e, de afdeling WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. OVERWEGEND DROOG. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. Matige tot zwakke Weste lijke tot Noordwestelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. IVOROL voor tandenpraeht, frisse mond dag en nacht. (Advert, no. 285) 25000 op 16422 'S GRAVENHAGE, 15 Mrt. Op no. 16.422 van de Staatsloterij is een prijs van f 25.000 gevallen. AANBESTEDING VERBETERING STATIONSPLEIN ALKMAAR. De Directeur van Openbare Werken heeft vanmorgen te zijn kantore openbaar aanbesteed, het verbe teren van het Stationsplein en omgeving en de aanleg van een autobusstation met bijkomende werken. Ingekomen waren 10 biljetten. Ingeschreven was als volgt: Aannemersbedr. J. Albers f 97400, Aannemersmij. Kennemerland, Heiloo f923 75, Joh. Dienaar te Santpoort f 89000, Aannemersbe drijf de Moei en Hermes, Alk maar f 87600, J. v. d. Heiden, Amsterdam f81000, Aannemers bedrijf R. Wiersma, Sloterdijk f 80000, Fa. Bosland Zn., As sendelft f 79200, N.V. Aannemers bedrijf v.h. Gebr. Keevel, Am sterdam f87071. Aannemersbedr. Huiberts en Co. te Alkmaar f 76470 en J. Twisk Jr. te Castri- cum f 75870. De gunning is aan gehouden. op 15 Mei in Rome gaat verte genwoordigen. Voorts werden nog 5 gratis reizen naar Rotterdam verloot, waar op 26 Mei de indrukwek kende herdenking van de uitvaar diging van de encycliek „Rerum Novarum" plaats vindt. Deze werd 75 jaar geleden uitgevaardigd. De gelukkigen hiervan zijn; C. Witte, Jb. Leijen, E. Hopman, J. Kal- denbach en L. v. d. Pluym. Voor deze reis kan men zich nog op geven bij Th. Lering a f 6.— per persoon. Voorts worden er plannen uit gewerkt om zelf een Kerstgroep te vervaardigen onder leiding van de heer v. d. Pluym. De vorige Kribbe, die bij de noodlottige sacristiebrand verloren ging, zal op waardige wijze worden ver vangen, dit in samenwerking met de R.K. Vrouwenbeweging. Verder werd nog bekend ge maakt dat er Zondag een collecte voor Herwonnen Levenskracht, het sanatorium van de K.A.B., zal worden, gehouden. SCHAGEN. Het begon te regenen gistermorgen tijdens de 52ste Paasveetentoonstelling. Een venijnig priemende regen die met de gure wind het verblijf op de markt nog onaange-' namer maakte. En toch groeide met het uur het aantal bezoe kers, terwijl na het middaguur de stroom huismoeders steeds groter werd. Zo kon het zijn, dat tegen drieën, toen een nieuwe attractie aller aandacht vroeg, de Hoge Zijde een fleurige aanblik bood van heen en weer drentelende mannen en vrouwen, van jonge mannen en meisjes. Bovendien was er gelukkig stagnatie gekomen in de vloed hemelwater, zodat zowaar het lentezonnetje af en toe door het voortjagende grauwe wolkendek gluurde, al duurde dat veeial ook maar even. binaties mee gepaard waren, was de belangstelling natuurlijk groot. En nu niet alleen van de agra riërs, maar zeker ook van het overige deel der plattelandsbe volking. We denken bijvoorbeeld voor deze laatste categorie aan de veelsoortige modellen van bromfietsen, met allerlei practi- sche dingen er op aangebracht. Ja en had niet iedereen grote bewondering voor de scooters. Prettig om te zien en zo fijn uitgebalanceerd, dat men er di rect verliefd op zou worden. De Vespa staat al niet meer alleen. Ook andere merken waren dit maal sterk vertegenwoordigd en wat zou U zeggen van pon oitta, waaraan een aanhangwagentje gekoppeld is. Als we ons toch eens de luxe konden permitteren om met een dergelijk motortje op vacantie te gaan! Ja, 'de weersomstandigheden hebben wel afbreuk gedaan aan deze grootse manifestatie van het boerenleven. Dat was, zoals we gisteren reeds schreven, vooral in de morgenuren te merken. Er waren lege plekken in het stads gedeelte, dat toch in het brand punt van een ieders belangstel ling stond. In de straten, waar de landbouwwerktuigen en ge reedschappen stonden opgesteld, trof men op die tijdstippen nog de meeste belangstellenden. Vee boeren, landbouwers, tuinders, allen waren natuurlijk benieuwd naar de laatste snufjes, naar de op reeds bestaande werktuigen aangebrachte verbeteringen of naar een uitvoering van een of ander product, waarvan de ca paciteit verhoogd was. En mo gen we de reacties, die we zo hier en daar van de natuurlijk bij uitstek deskundige bezoekers, van de vertegenwoordigers der firma's paren aan onze eigen im pressies, wel, dan geloven we, dat de boeren -n tuinders uit Noord hollands Noorderkwartier tevre den en vol nieuwe indrukken naar huis zijn gegaan. Niet alleen voor de landbouw werktuigen, maar ook voor de velerlei soorten vervoermiddelen, waar tevens allerlei nuttige com- Feestelijk gezicht Ook de veetentoonstelling mo gen we niet vergeten. Welk een kleurig gezicht was het om bij voorbeeld des morgens in de tot bestuurskamer ingerichte boven zaal van Jan Peetooms „De Post hoorn" neer te' zien op de keu rig gerangschikte rijen koeien, kalveren en schapen, of aan de andere zijde, naar de dekberen, die stuk voor stuk de „piste" werden binnengeleid, om zich door de critische ogen van de heren van de jury van top tot teen, van kop tot staart te laten monsteren. Ook marktmeester Keesman verdient beslist een compliment voor de aankleding van het marktterrein. De natio nale driekleur, voor deze gele genheid bedrukt met „Paasvee tentoonstelling" wapperde vro lijk in de harde bries en gaf fleur aan het geheel. Zo tegen enen waren de vele commissies van beoordeling ge reed met hun omvangrijke taak. In de bestuurskamer stroomden de uitslagen binnen en buiten stonden de eigenaren natuurlijk te popelen om het resultaat te vernemen. En terwijl de dienaren van Hermandad tussen de bedrii- ven door een bordje heerlijk warme soep verorberden en zich aan een broodmaaltijd te goed deden om even weer op krachten te komen, werkte nu het secretariaat onder hoogspan ning. De rozetten moesten wor den genummerd, de eervolle ver meldingen en de prijzendiploma s worden uitgeschreven en telken male stapeltjes van deze decora ties naar de eigenaren der be kroonden. Toen dan ook alle ro zetten waren uitgereikt bood de markt weer een geheel nieuw aspect. Hier en daar zag men koeien, die zich niet, zoals wij mensen als ons eens deze eer te beurt mocht vallen ,op de borst, maar op de staart lieten deco réren. Goede zaken Het was inmiddels twee uur geworden en het accent van de tentoonstelling was in zekere zin verlegd naar andere plaatsen. Velen die even op adem wilden komen en een tijdje verlost wil den zijn van wild rondfladderen de haren, zochten een plaatsje in de café's rond de Markt. En daar werden dan ook goede zaken ge daan. Was het reeds in de late morgenuren moeilijk om nog een plaatsje te vinden, thans was al les stampvol. Aan het buffet kwam men soms handen te kort en de serveersters en kellners draafden in hoog tempo heen en weer. Heel wat glaasjes werden in een ommezien van tijd door het keelgat getransporteerd, om ook van binnen het kacheltje wat op te stoken. Erwtensoep en warme worstjes waren een niet te versmaden lekkernij bij deze weersgesteldheid. Maakten we hier dus kennis met zakenmensen, die er vast wel een flinke boterham zullen heb ben uitgeslagen ,op straat keken sommige door de rukwinden toch ai" veel geplaagde standwerkers met een ietwat somber gezicht. Voor hen was het werken giste ren bepaald geen pretje en we hopen met hen, dat op de vol gende Paastenloonstelllng het zonnetje heerlijk aan een wol kenloze hemel staat en dat de wind op een andere dag zijn krachten gaat beproeven. Eventjes kwam er een ople ving in de straathandel» Dat was b„ de in vergelijking tot vo rige jaren kleine invasie van huismoeders en grote dochters. Die hadden nog wel een uurtje over voor al het uitgestalde én zochten naar nuttige dingen, die van hun gading waren. Voorts zullen er ook wel geweest zijn, die met het snode plan ;.n hun hoofd liepen m eens een nieuwe naai- of wasmachine in huiska mer of bijkeuken te laten pron- k n. Tot plots aller aandacht werd afgeleid door een actie, op touw gezet door de Schager mid denstanders en in een ommezien uit vele jaszakken of handtasjes papier en potlood te voorschijn kwamen. Historische tocht Aangekondigd door een heraut kwamen een voor een historische figuren te paard door de stad. Alva keek met een stuurs ge zicht naar zijn tiende penning. Fier en parmantig zat Jeanne d'Arc te paard, Jacoba van Beie ren, zich welbewust van haar macht, natuurlijk ook Don Qui- chotte en zowaar Columbus en het Vrouwtje van Stavoren had den de euvele moed gehad om van de woelige baren over te stappen naar een vurig strijdros. En nu was het voor de belang stellenden maar de kunst om pre cies te zien, wie nu Jeanne d Arc of Jacoba van Beieren, Michiel de Ruyter of Hugo de Groot was. Eigenlijk vormde deze histo rische tocht het besluit van de tentoonstelling. In de café's werd nog wel eens een tijdje naar de muziek geluisterd en op som mige plaatsen wera -v.- r langzaam aan verdwenen de die ren van het marktterrein en keer den de bezoekers, óf per trein, bus of rijwiel, dan wel op de motor of in de auto huiswaarts. En allen zullen zich voorgeno men hebben om het volgend jaar terug te komen. De lichtwedstrijd tussen de proefolftalben van de afdeling Noord Holland van de KNVB, welke Woensdagavond op het Sehagen terrein werd gespeeld, is geen onverdeeld succes ge worden. De Zuidwester storm, afgewis seld door steeds dichter vallende regenvlagen, was niet alleen oor zaak van een zeer matige publie ke belangstelling, doch had ook nog stagnatie in enkele lichtmas ten veroorzaakt, zodat de wed strijd pas kon aanvangen nadat deze euvelen waren hersteld. Door het niet beschikbaar zijn van de spelers van SRC waren de opstellingen reeds aanzienlijk ge wijzigd, terwijl ter elfder ure blijkbaar nog enkele vacature's waren ontstaan, welke echter met kunst- en vliegwerk nog waren aangevuld. Zodra scheidsrechter Lutjeharms het aanvangssein had geblazen, had het A elftal tot taak tegen de storm op tornen terwijl B van deze te sterke ruggesteun niet kon profiteren. Toch wisf A van de aanvang af het beste van het spel in handen te nemen en voort durend belandde 't leder gevaar lijk dicht bij het heiligdom van keeper Mooij. Tot na ongeveer 20 min. spelen rechtsbuiten Ramler na een snelle soloren de back wist te passeren, was keeper Mooij niet in staat de eerste goal te voorkomen. Nadat B enige op gelegde kansen glansrijk om zeep had gebracht, verdween eindelijk na enig heen en weer geschut ter het leder langs keeper Berk hout in de touwen. Veel moois werd intussen niet vertoond daar de regen harder en het veld steeds gladder werd. Toen A bij een hoge voorzet van de rechtsbuiten met een fraaie kopbal van de midvoor de lei ding had heroverd, werden de weersomstandigheden scheids rechter Lutjeharms blijkbaar te gortig en biies hij, na ongeveer 20 minuten in de tweede helft te hebben gespeeld, de wedstrijd af- TE VELDE, bord waarop neer te zetter te kijken. Pre de „Voorwal HamburgerwÉ De oorlog tui Dat gebeurd beide naties en amper zij werden De Ericalaa geen gelukkig een inval in hi gebied, want gi de grenstroepe de „blauwen" uitgestrekt mi in duizenden legd, in theor: ongevaarlijke boom tot boon vaarlijke strot De mijnen te voren al e zorgd. Zo wai in het holst vrachtauto's gevlogen. De Oostland ware: plan de aanv „De eerste kl waard" hac „en we zulle: kans geven da De hoofdmac vroee in de m< om door te langrijke wei ten. En het s tegenstand v rolletjes te s mechanische ren de „blai oorlogstenue even buiten zaak te besDO onverwachts in de lucht. Zuiden en scl duikvlucht on here", waar he de viiand. vol van snionnen. „Je kunt de het honderd de leiding een te geven majoor zeggen rechter bij dit wen" mee opt noemen ze dat os"; het effect als je ze ind< krijgt De Spitfires havikken minu landgoed cirke dwenen zij in naar hun basis „Blauw", dal zonder veel hindernissen ns nen oprukken, tiviteit van derschat. Onv het op de heidf explosies. „Dekken" sergeant. Uw VRIJDAG Hilversum VARA, 10 VARA, 12. VARA ,19. VVD, 21 VPRO, 23. 7.00 nieuws, 7. nieuws en wee muz., 8.50 voor 9.00 gram.muz. terstanden), 10 serie, 10.05 moi gram.muz„ 10.31 10.45 pianovo voordracht, 1 12.00 orgel en land- en tuinb 12.33 sportpraa 13.15 Avro-allei muz., 14.00 vooi kamerorkest, 1 15.20 gram.muz 16.00 orgel en de jeugd, 17.00 17.20 muzikale nieuws, 18.15 1 Denk om de bo koor, 19.15 pri „De roep om gé causerie, 19.50 nieuws, 20.05 Mi de jaarlijkse van de VVD, gramma, 21.40 buitenlands ove muz., 22.40 „Va 22.45 avondwijdi 23.15 „Huwelijk causerie, 23.30- Hilversum 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7. 7.30 lichte muzi gebed en litur; nieuws en weei muziek, 9.00 vo< 9.35 schoolradio, 11.00 voor de zie muz., 12.00 ang orkest en solist land- en tuinbo 12.55 zonnewijze en kath. nieuws 13.25 lichte mu de vrouw, 14.00 schoolradio, 15 16.00 voor de z: de jeugd, 17.15. lichte muziek (1 18.18 metropole- tualiteiten, 19.00 geringsuitzendinj en toelichting", muziek, 19.48 K politiek overzich 20.05 De gewone 2une van. 20.12 „Ja, zo was 't", omroeporkest, 2' 22.45 avondgebec 23.00 nieuws, 2 23.50—24.00 spor

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2