VERKLARING van generaal Kruis Pastoor B. J. 25 jaar M. Dorbeck priester De „Paasverrassing" KOUSENBAR Geslaagd H.O.V.-concert Haarlems Bisschop consacreert nieuw altaar IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Bloemenhulde van de jeugd Romantiek en Haagse School ALKMAAR EN OMSTREKEN In het St. Elisabeth-ziekenhuis Onze modern ingerichte MODELFLATS Vroom Frankenberg N.V. uit onze Voor de dames Voor uw meisjes en jongens Schola Publico Lijn als aanduiding van abstractie Werkgevers bereid offers te brengen f PAGINA 2 VKIIDAG 16 MAART 1951 ALKMAAR. In de fraaie kanel van het St. Elisabeth-zie kenhuis werd Dinsdagmorgen door de Bisschon van Haarlem Mgr. J. P. Huibers. een nieuw altaar geconsacreerd tiidens een indrukwekkende plechtigheid. die werd biieewoond door de zusters Aueustinessen. de eenceshcer- directeur. Dr. G. J. Sluymer. ver scheidene doktoren en verpleeg- sters en inwonenden van het huis. die de kanel tot de laatste bank toe vulden. Waar het hier de consecratie van een vast altaar betrof, welke in de regel door de bisschop wordt verricht, wapperde reeds in de vroege morgen van het zieken huis de nationale vlag met de pauselijke wimpel. In de kapel was terzijde van het altaar een troon opgericht, waarop de bisschop plaats nam, waarna de voorbereidende gezan gen, de Zeven Boetpsalmen af wisselend door de bisschop en de geestelijken werden gezongen. Het zusterkoor, o.l.v. pater F. Nieuwenhuis O.S.B. uit Egmond, zong daarna de psalm „Miserere", terwijl de bisschop met de heilige gewaden werd bekleed. Assisten tie werd verleend door Rector Dr. F. Holthuizen en Rector J. A. Slijkerman uit Bergen. Als assistenten ad mytram en ad ba- culum fungeerden rector J. H. v. d. Hoek en kapelaan Th. J. M. H. Wanna uit Bergen. Ceremoniarius was de secretaris van het bisdom, de Zeereerwaarde Heer J. P. J. Solleveld. Tijdens de altaarconsecratie zongen de zusters de Litanie van Alle Heiligen met de toevoeging Sancte Elisabeth, Ora pro nobis. Zoals in het Kerkelijk Wetboek is voorgeschreven, was er bij de wijding van het cement, dat ge bruikt wordt om de altaarsteen boven de reliduien dicht te met selen. een metselaar aanwezig om de Bisschop te assisteren. Deze functie werd waargenomen door de bouwer van het Altaar, de heer H. Swart. De reliquieën voor het altaar werden in plechtige processie de kerk binnengedragen door Rec tor P. Visser en Rector E. Stol wijk. Na de plechtige altaar-conse cratie werd het altaar voor de plechtige Hoogmis in gereedheid gebracht. Deze werd door Mgr. Huibers zelf opgedragen met as sistentie van de Hoogeerwaarde Deken J. Th. Jacobs van Alk maar als presbyter-assistens en pastoof L. C. Biesta O.P. en Rec tor E. Stolwijk, de directeur van de Congregatie der Zusters Au- gustinessen, als troondiakens. Als diakens ad missam fungeerden Rector F. Holthuizen en kapelaan Wanna. De overige functies wer- Advertentie) aan de Karl. Marxstraat zijn van daag van 1921 uur en morgen, Zaterdag, wegens enorme toeloop van 14—17 en van 1921 uur GEOPEND Dreesmann ALKMAAR BILJARTEN FINALE 3 TOT 4!/2 Persoonlijk kampioenschap Deze finale die deze week wordt verspeeld mag zich in een grote belangstelling verheugen. De partijen zijn zeer spannend en de moyenne's zijn zeer goed te noemen. Uit een en ander blijkt wel dat uit dit tournooi nog geen definitieve kampioen te noemen valt, zodat Zondagavond a.s. de beslissing zal vallen. De volgende partijen zijn Don derdagavond verspeeld geworden W. Schong 150 46 15 3.26 P. Rolie 116 46 11 2.52 A. Dekker J. Poestkoke P. Rolie J. de Boer J. Strijbis A. Dekker 150 38 34 3.94 112 38 12 2.94 150 32 24 4.68 87 32 28 2.71 150 56 20 2.67 131 56 11 2.33 De stand na deze partijen is: W. Schong 5 750 193 25 3.88 10 P. Rolie 5 716 181 31 3.95 8 G. v. d. Berg 3 450 83 37 5.42 6 W. Barten 3 450 95 25 4.73 6 J. de Boer 5 626 158 35 3.96 2 J. Strijbis 5 667 206 20 3 23 2 A. Dekker 5 602 Ï88 34 3.20 2 J. Poestkoke 5 543 154 34 3.52 0 De cijfers geven resp. gesp. carmb. brt. h.s. alg. moy. match punten. Uitslagen van Woensdag 3 tot 4H, Persoonlijk kam pioenschap. Partijen Woensdagavond: w. Schong 150 30 J. Poestkoke 144 30 J. de Boer 150 29 A. Dekker 69 29 P. Rolie 150 37 J. Strijbis 136 37 W. Schong 150 34 A. Dekker 103 34 W. Barten 150 28 J. de Boer 137 28 De beste partij werd gespeeld door de heer de Boer, de heer Dekker valt wel wat uit de toon, ofschoon de partijen zeer span nend zijn. den door dezelfde geestelijken als bij de altaarconsecratie waarge nomen. Gezongen werd de H. Mis van Kerkwijding, waaronder het zus terkoor de wisselende en vaste gezangen uitvoerde. Fraai altaar. Het nieuwe altaar,, dat de ka pel van het ziekenhuis nu siert, is vervaardigd naar een ontwerp van het Utrechtse atelier Brom en het hoofd van de technische dienst van het ziekenhuis, de heer van Hoven. Het werd uitgevoerd in het atelier van de fa. Gebrs. Swart aan het Ritsevoort te Alkmaar, die de mensa-plaat, de fijn-gestyleerde kolommen en de onderbouw uit één stuk Italiaans travertin-marmer hakten. De verdere aankleding, zoals het tabernakel met kroon en de grote kaarsenhouders zijn uit het atelier Brom te Utrecht. AGENDA FILMS: Harmonie: Mannen, 14 jaar; Cinema Ameri- cain: The Big Lift, 14 jr.; Rex-theater: Het liefde leven van Carmen, volw.; Victoria-theater: IJscoman kijk uit!, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. Zaterdagmiddag 2.30 matinee in het Rex- theater. NACHTDIENST APOTHE KEN: Na de normale ope ningstijden is voor spoed gevallen geopend apotheek Wanna Mient, apotheker mej. F. Schuitema, Mient no. 13. Mutaties Rijkspolitie ALKMAAR. Met ingang van 15 Maart is de wachtmeester der Rijkspolitie J. H. C. Spoor van de Parketgroep Alkmaar verplaatst naar de Parketgroep 's Graven- hage. Zijn plaats wordt ingeno men door de wachtmeester le kl. N. J. Commandeur van de groep Leidschendam. De wachtmeester le kl. J. van Leeuwen is, eveneens met ingang van heden, verplaatst van de Verkeersgroep Alkmaar naar de Parketgroep Alkmaar. ALKMAAR. Dinsdag 20 Maart viert de oud-Alkmaarder de Z. E. heer Bern. J. M. Dor- beck, thans pastoor de Bleis wij k zijn zilveren priesterfeest. Dé jubilaris werd 4 Augustus 1902 alhier geboren, als jongste zoon van mr. Dorbeck, destijds advocaat te Alkmaar. Hoewel hij reeds op jeugdige leeftijd roe ping gevoelde tot het H. Pries terschap, bezocht hij overeen komstig de wens van zijn vader het Murmellius-Gymnasium al hier; na met gunstig gevolg af gelegd eindexamen maakte hij zijn hogere studies aan de bis schoppelijke seminaria te Rolduc en Roermond, waar hij op 20 Maart 1926 door Monseigneur Schrijnen priester werd gewijd. Na zijn priesterwijding trad hij toe tot de clerus van het bisdom Haarlem en werd hij benoemd tot kapelaan te Blokker bij Hoorn; zijn tweede standplaats als kapelaan was Leiden, van waar hij naar Rotterdam benoemd werd, waar hij in de grotestads- parochie van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan vele jaren werkzaam was. Toen hij in het najaar van 49 uit deze parochie vertrok, gaven de parochianen op ondubbelzinnige wijze blijk van hun grote waardering voor het vele werk door kapelaan Dorbeck in deze parochie BIOSCOOPTARIEVEN VERHOOGD ALKMAAR. Daartoe door de hoge vermakelijkheidsbelas ting, en het als gevolg daarvan verminderde bezoek aan de thea ters, genoopt, hebben de geza menlijke bioscoop-exploitanten besloten hun tarieven met ge middeld 10 pet. te verhogen. De vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen is in Alkmaar 35 pet; in verschillende andere gemeen ten wordt slechts 20 pet. geheven R.K. TENNISVERENIGING S.E.T. ALKMAAR. Hedenavond te 8 uur wordt in café Kinheim 'n algemene ledenvergadering van de R.K. Tennisver. SET gehou den. Ook belangstellenden zijn hartelijk welkom. Allen die van plan zijn dit jaar bij SET te ko men tennissen wordt aangeraden deze belangrijke vergadering bij te wonen. Het is de laatste ge legenheid u als lid op te geven en tevens zelf mee te beslissen over groepindeling en baanver- deling. Eigen belang eist dus dat u komt. Wie onmogelijk kan ko men, heeft alsnog gelegenheid zich als lid op te geven bij mej. A. Bots, Kennemerpark 1. NIEUW BESTUUR L.T.J. ALKMAAR ALKMAAR Bij de gehouden bestuursverkiezing, is dezer da gen het bestuur der LTJ „St. Isidorus" Afd. Alkmaar als volgt samengesteld: voorzitter J. de Koning. Voert 6, Bergen; vice- voorz. J. de Dood, Westdijk 11, Alkmaar; Comm. van Bijz. aan gelegenheden Jac. J. Schut Baak- meerdijk 10, Bergen; secretaris ■N. Blom, Hoeverpad 52, Alkmaar; Penningmeester C. Berger, Hei- looerdijk 30, Alkmaar; 2de secr. penn.rri. R. Groot Sammerpolder 261, Egmond a.d. Hoef. HERDERSHOND GEDOOD ALKMAAR. In 1948 was de Alkmaarse bankwerker A. S. door de Alkmaarse rechtbank tot f 10 boete öf 5 dagen plus f 150 schadevergoeding veroordeeld, omdat hij in 't Heiloërbos de her dershond van J. F. met een mes had doodgestoken, nadat de her der, althans volgens zijn lezing, zijn eigen hondje had gebeten. Hij was in hoger beroep gegaan, doch de procureur-generaal aan het Amsterdamse Hof eiste een week hechtenis voorwaardelijk, r.-.et een schadevergoeding van f 100, te betalen in wekelijkse termijnen van f 1. De Alkmaarder C. M., die op 14 Mei '48 de waarnemend chef van het Huisvestingsbureau openlijk van corruptie had be schuldigd, hoorde voor het Hof een week voorwaardelijk tegen zich eisen met een proeftijd van drie jaar. Schaakclub D.O.S. ALKMAAR. De voortgezet te onderlinge wedstrijden voor de wintercompetitie luiden: A. BurgertJ. Nijman 10 W. Speets—P. Obdam 1—0 P. van HovenJ. Boekei afg. S. de BoerA. Nijman 01 J. SlikkerC. Mazereeuw 01 F. AppelM. Pranger 01 A. BurgertF. Jongkind 10 P. van HovenS. de Boer 01 J. SlikkerR. van Wezop 10 F. AppelW. Speets 01 P. ObdamP. van Hoven 01 vooral het welzijn van zieken en stervenden was hem altijd 'ter harte gegaan had gepresteerd. Sinds 7 November 1949 is de jubilaris pastoor van de platte landsparochie van de H. Maria Visitatie te Bleiswijk, een paro chie van ruim 900 zielen waar van hij de zielzorg alleen uit oefent. Ter gelegenheid van zijn zil veren priesterfeest wordt er met Pasen een tentoonstelling over 't leven van de priester gehouden; vervolgens bereiden de parochi anen zich door een triduum voor op de kerkelijke viering van het feest, die op 15 April plaats vindt. Namens zijn oud-stadge noten wensen wij pastoor Dor beck reeds bij voorbaat van har te geluk met zijn zilveren pries terfeest; moge hij nog vele ja ren voor ons bisdom gespaard blijven. (Advertentie! LANGESTRAAT 24 Telefoon 2394 Kantoorboekhandel Drukkerij Schrijfmachines Reparatie Inrichting voor Bureau-machines Copiëer-inrichting Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 17 Maart te 14 uur tot Maandag 19 Maart te 8 uur alleen voor spoedgeval len bereikbaar de artsen: Kok, Hippolytushoef, tel. 47, Bouw man, Winkel, tel. 225, Hoogka mer, Middenmeer, tel. 21, Ko ning, Schagen, tel. 435; Nauta, W'waard, tel. 262; Veenis, Bree- zand, tel. 250; Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212; Verheul, 't Zand, tel. 223. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 18 Maart hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dek ker, 't Zand, tel. 312 en van der Kolk, N. Niedorp, tel. 232. Faillissementen Failliet verklaard: C. A. Beer- se, handelende onder de naam Electro-Technisch Bureau, Eg- monderstraatweg 318, Egmond a. d. Hoef. Curator mr.- G. A. de Lange; r.c. mr. R. W. J. C. van de Wall Bake. Voorts A. A. Met selaar, verpleger, inw. Zijdam 8, Alkmaar; cur. mr. S. Dr Sluis; r.c. mr. P. M. J. Polet. A. Spaan- sen, muzikant en arbeider te St. Maarten; r.c. mr. F. M. Sinnec- ker (Langereis-Hoogwoud) en cur. mr. J. Krabbe. f Advertentie! NYLONS, extra lang, in diverse prachtige voor- jaarstinten7.95 LINKSGEWEVEN DAMESKOUSEN, een pracht serie in mooie tinten 4.20, 3.65, 3.40, 2.95 LINKSGEWEVEN DAMESKOUSEN, dubbel zijde. Een veel gevraagd artikel 3.25 SPORTKOUSEN, 212 jaar. Wol met nylon hiel en teen. In beige en grijs, v.a. 2.15 Met kleine stijging per maat LANGESTRAAT 6S Alkmaar HET PROTEST VAN ALCMARIA VICTRIX AANGEHOUDEN ALKMAAR Zoals men zich zal herinneren heeft Alcmaria protest aangetekend tegen het door Hercules gemaakte doelpunt in de wedstrijd Alc. Victrix Hercules op 11 Februari j.l. Gisteravond werd dit protest behandeld in de protest-commis sie van de KNVB, welke verga dering werd gehouden in Krasna- polsky te Amsterdam. Een beslissing kon niet worden genomen, omdat de scheidsrech ter niet aanwezig was. Wel had deze een schriftelijke verklaring ingezonden, maar deze bevatte zoveel duistere en tegenstrijdige punten, dat besloten werd de uitspraak aan te houden. Het protest zal opnieuw in be handeling komen op 15 April, voor de aanvang van de inter land-wedstrijd NederlandBelgië Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Pieter P. zv P. J. M. Groot en C. M. J. Schuijt; Johanna P. C. dv H. A. Meijer en C. C. Dekker; Cornelis zv R. Nauta en G. Mazereeuw; Antonie D. G. zv A. D. G. Nagte- gaal en A. J. van Ginkel. Gehuwd: Jan G. Bronshoff en Alida S. Hennink. Ondertrouwd: Herm. J. Flutsch 23 j. en T.jeetske Uitvlugt 19 j; Hendricus J. Koning 23 j. en Cor nelia M. Praat 22 j Corn. Stroom- bergen 25 j en Elisabeth G. Ho- ningh 20 j; Simon Homan en Pe- tronella A. van Meerten 24 j. Overleden: Siebregtje Govers, oud 80 jaar, wed. van J. Spruit; Theodora M. C. de Jong, oud 77 jaar, wed. van J. Balder. 1000 GULDEN OP 1712 SCHAGEN. Donderdagmid dag klokslag 12 vond in „De Rode Leeuw" ten overstaan van no taris de Boer, de trekking plaats van de Schager loten, georgani seerd door de vereniging tot het houden van Paasveetentoonstel- lingen. De hoofdprijs, een vette koe, viel op lot no. 1712, de tweede een pink, op no. 12204, dederde, een pink op 2025, de vierde een schijfegge, op 389; schapen vielen op de lotnummers 9208 5892 8278 3370 5831 485 1121211 6378 796 3403 1105 860 5123 11578 5218, rijwielen op 11013 4315 11681 5628 7157, melk wagens op 14606, 14640, hooi- schluivers op 8417, 5632, krui wagens op 7604 2858 12086, weide sleep of egge op 9911 7452, gareel of haam op 8445 14190 11374 7486, grasperkscheerders op 10602 4374 11857, karpet op 13611, bascule op 3305, 12466, enz. In totaal wa ren er 268 prijzen waaronder vele electr. scheerapparaten, snelko kers, -melkkokers, straalkachels, klokken, dekens, voorts wrin gers, vaten olie en andere hoogst waardevolle voorwerpen. ALKMAAR. Het laatste abon nementsconcert in ditseizoen is in méér dan één opzicht een groot succes geworden. De belang stelling was groter dan ooit te voren en zéér veel scholieren ga ven acte de présence. Het pro gramma was weer zeer aantrek kelijk samengesteld. Zelfs werd ALKMAAR. In aansluiting op zijn cursus van het vorig jaar, heeft de heer J. jongenelen, leraar te Utrecht, voor de Schola Pubiica de eerste van zijn drie lezingen gehouden, ter inleiding tot de moderne schilderkunst, die op de twee volgende cursus sen zal worden behandeld (de laatsten van het seizoen). Hij bepaalde zich gisteravond hoofdzakelijk tot de Romantiek en de Haagse School. In de periode van de vijftiende eeuw af totdat de moderne op vattingen in de schilderkunst zich baanbraken, is die onafgebroken gebaseerd geweest op een literair gegeven; men verhaalde a.h.w. in lijnen en kleuren. In de vijf tiende eeuw voornamelijk didac- tisch-religieus, in de zestiende eeuw vond het epische element onder invloed van hervorming en humanisme zijn onderwerp in de zuiver menselijke gedragingen, wat zich tot diep in de achttiende eeuw voorzette, totdat de vlam, die de schilderkunst picturaal verlichtte, allengs zwakker werd en geheel uitdoofde; het kwam tot een inzinking, de geestelijke kracht was verdwenen en de schilderkunst behoefde een nieu we geest. Invloed van Frankrijk De schilders van die dagen borduurden voort op de resul taten van de roemrijke zeven tiende eeuw, stonden anderzijds sterk onder Franse invloed. De achttiende eeuw was dus pictu raal van niet bijster groot belang. Na, de periode van de wufte, charmante hofschilderkunst ont stonden in Frankrijk twee aan elkaar tegenstrijdige stromingen, nl. die van het classicisme en die van de romantiek, die de schil derkunst in de Nederlanden zij delings beïnvloedden, maar die hier te lande toch niet die felle beroering teweeg bracht, zoals in Frankrijk zelf. De romantiek kreeg hier iets benepens, iets provinciaals, totdat eindelijk de Haagse School in opkomst kwam. Het classicisme heeft hier weinig ingang gevonden in tegenstelling tot de romantiek, die haar karak ter vond in grote tegenstellingen in lijn en vormgeving. Tevens werd zij sterk literair, naar het karakter van de suikerzoete, on waarachtige literatuur, volgens de mode van die dagen, een schilderkunst nóch geboren uit innerlijke dwang, noch zonder vaart voortgebracht, maar in technisch opzicht ongelooflijk knap. De jonge schilders begonnen er echter danig genoeg van te krij gen en verlangden hevig naar de frisse, tintelende kracht van de natuur zelve en toen werd het impressionisme van de Haagse School geboren, doch echter niet naar aanleiding daarvan alleen, vooral ook onder Invloed van de Franse Barbizon-schilders. De impressionisten van de Haagse School werden de schil ders van de puur picturale in drukken, alleen sprekend tot het oog, direct werkende, rake kunst van waarachtige schilder-achtig- heid. De periode van de H.S. is dan ook een grote glansperiode geweest in de Ned. kunsthistorie. Zij bouwden hun schilderijen in louter kleuraccoorden, haalden de mensen uit de. muffe binnenka mers en leerden hen de schoon heid der natuur zien en genieten. De heer Jongenelen noemde daar bij enkele namen, o.a. Mauve, Bosboom, Gebr. Maris, Joseph Israëls, en besprak enkele van hun werken aan de hand van lichtbeelden. Later kwam de Amsterdamse School (Breitnerj daar tegenin, de z.g. Tachtigers, die een aparte groep vormden, met een geheel eigen richting en kunstopvattingen, .met een kunst, „daverend", enthousiast, bonkig van karakter. Het literaire ele ment was bij hen van minder belang, de vormen vervaagden tot zelfs in het onverantwoordelijke toe. Zij waren de schilders van de kleurvlekken. Tegenover deze verwaarlozing van de vorm en verheerlijking van de kleur kwam de reactie van o.a. Jan Toorop en Konijnenburg, die de kleur meer gingen verwaarlozen en het zwaartepunt zochten in de her vorming van lijnen en vormen. Daarmede herstelden zij 't juiste gebruik van de twee voornaamste élementen in de schilderkunst, -li. lijn en kleur. De liin spreekt eigen taal Op de beide volgende cursussen zal worden besproken hoe het epische element allengs ver dwijnt en lijn en kleur overblij ven als zuiver abstracte middelen, ter aanduiding van abstracte be grippen. Hiermede maakte de heer Jongenelen zijn gehoor al enigszins los van het vooroordeel omtrent de moderne schilder kunst, door hen ongemerkt te overtuigen van de eigen absolute waarde van de lijn, aan de hand van een door Jan Toorop ver vaardigd schilderij, waarin de be tekenis der lijnen duidelijk was te onderkennen, doch waarbij on middellijk duidelijk werd dat de lijn eveneens een eigen taal spreekt, wanneer zij zelf onder werp van het schilderij uitmaakt. Deze knappe lezing van de heer Jongenelen verdient meer belang stelling. De cursussen, welke op 5 en op deze avond de moderne com ponist Igor Strawinsky geïntro duceerd met de Sluite uit het Ballet „L'Oiseau de feu" (de Vuurvogel). Voor de pauze was er de bekende en grote symphonie no. 6 in b. kl .terts op. 74, de z.g. „Pathé- tique" van Peter Tschaikowski. Dit werk is één stuk boeiende romantiek. De gedachte, die aan dit werk ten grondslag ligt, wil de componist geheim houden, maar de innerlijke bewogenheid en de gepassiorineerde gedeelten spreken voor zichzelf. Onder doodse stilte werd dit werk beluis terd. De dirigent Verheij gaf er een pakkende interpretatie van,' niettegenstaande enkele technisch minder-geslaagde momenten. Na de pauze speelde men de Varia tions Symphoniques voor piano en orkest van Gésar Franck, met als solist de pianist Luctor Pon- se. De solist speelde dit werk zéér muzikaal en ook, pianistisch volkomen af; zijn succes was zéér groot. Zeer gul betrok hij de di rigent in de hulde, uit erkente lijkheid voor de voortreffelijke orkestbegeleiding. Hij is een pia nist, die we gaarne op ons con cert-podium zullen terugzien. Tot slot was er „de Vuurvogel" van Strawinsky, waar velen on getwijfeld met spanning naar hebben uitgezien. Oorspronkelijk is dit muzikale sprookje gecomponeerd voor het destijds vermaarde ballet van Serge Djaghilew, maar voor de concertzaal schreef de componist in 1919 een nieuwe instrumen tatie. van dit werk. Het is zeer effectief en in lichte toets ge houden; men zou er bijna een Franse inslag aan toeschrijven. De H.O.V. gaf van dit brillante werk een respectabele interpre tatie en het publiek reageerde enthousiast. De dirigent werd ver scheidene malen teruggeroepen. De jongere generatie, die dit seizoen de HO V-concerten volgde, stak haar waardering niet onder stoelen of banken. Een jonge dame bood dirigent Verheij bloe men aan met i.e woorden: „Uit dankbaarheid voor wat u ons dit seizoen hebt gegeven, namens de Berger meisjesschool en de HBS" Met dit uitnemende concert werd het seizoen besloten. In Mei zal er nog een extra concert plaats vinden. W. SCHREURS AANBESTEDING GEBOUWEN GROENTENVEILING BEEMSTER Bij de gehouden aanbesteding voor de bouwwer ken van de Groentenveiling B. P. en O. te Beemster waren 46 inschrijvers. De hoogste inschrijving was f 785000. De laagste f 562.829 en wel van H. Schilder te Volen- dam, aan wie het werk is ge gund. De aanbesteding omvatte veilingsgebouwen en koelhuis be houdens stalen dakbekleding, stalen ramen en schilderwerk. De aanbesteding geschiedde door de architect Corn. Koning te Purmerend. 19 April worden gegeven, vormen echter toch elk een geheel, zodat men niet ongerust behoeft te zijn dat een volgende cursus zijn waarde zal verliezen, als men de eerste niet heeft meegemaakt. Er zal dan tevens een kleine expo sitie zijn van werken van de expressionisten der Bergense School. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. ENIGE REGEN. Veel bewolking met op vele plaatsen icniee regen of mot regen. Zwakke tot matige, la ter vrij krachtige wind hoofd zakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Hogere temperatu ren, vooral in de nacht en och tend. OP TIMOR DRIE NIEUWE APOST. VICARISSEN Hedenochtend werd bekend, dat het Missiegebied van iFlores verdeeld is in drie nieuwe kern gebieden. Voor deze gebieden zijn thans tevens de apostolische vi carissen aangewezen. Voor het Vicariaat Endé werd aangewezen Pater Ant. Thijssen S.V.D.; voor het Vicariaat Ruteng pater W. van Bettem S. V.D. en voor het vicariaat Laran- tuka pater Gabrië!/ Manek, Timo- rees van geboorte. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bissohop van Haarlem zal Dinsdag 20 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West)' Dokter Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292; 533. Dokter de Vries te Benningbroek, telef. K 2299; 251. Dokter Wajon te Spanbroek telef. K 2263; 215. Berkhout- Avenhorn Dokter Reedijk te Avenhorn, telef. K 2294; 225. De Centrale Werkgeversorgani saties in Nederland, waartoe be horen het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het R.K. Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland hebben gisteren een verklaring uitgegeven. Hierin wordt uitgesproken, dat het naar de mening der verbon den vereist is, dat eventuele ex tra winsten, die als gevolg van de vergrote inspanning in,ver- band met het overwinnen der moeilijkheden rond de betalings balans in sommige delen van het bedrijfsleven mochten wor den behaald, aan de gemeenschap ten goede dienen te komen. Dit wensen de verbonden al leen te laten gelden voor zover deze winsten reëel zijn en niet slechts door vermindering van de geldswaarde in schijn be staan. 's-GRAVENHAGE, 15 Maar!,, De door de minister van Oorlog, mr. s'Jacob, gegeven beantwoording van de vragen van dr. Bruins Slot betreffende de ontheffing van generaal Kruis, zijn voor de generaal aanleiding geweest tot het geven van een korte toelichting aan het A.N.P. ten aanzien van de belang rijkste punten van het antwoord van de minister. In zijn antwoord baseert de minister de ontheffing voorna melijk op de volgende punten: a. Gebrek aan vertrouwen in de leiding van de generale staf. b. De omstandigheden van de wederom opgeroepen lich ting 1949 II. c. Divergerende inzichten om trent de legerplannen. d. Propaganda naar buiten voor een parate divisie. e. Afwijkend inzicht omtrent de wereldsituatie. Generaal Kruis merkt naar aan leiding van deze vijf punten het volgende op: Het is mij bekend aldus ge neraal Kruis dat er tijdens de ambtsperiode van minister Schok king twijfel bestond over de vraag, of de leiding van de ge nerale staf voldoende voor haar taak berekend was. Voor mij was deze phase ech ter beëindigd toen dr. Drees mij op 11 Augustus 1950, in het bij zijn van mr. Schokking, meedeel de, dat ik het vertrouwen van het kabinet bezat. Dit vertrouwen was niet aan een bepaalde ter mijn gebonden. Dat de encadrering en de ma teriële uitrusting van de lichting 1949-2 onbevredigend konden worden genoemd, was mij volko men bekend. Op 31 Juli diende ik een memorandum in over de noodzakelijk geworden versnel ling en uitbreiding van de op- bouwplannen der Koninklijke Landmacht. Dit memorandum hield reeds het huidige drie-divi sieplan in, waarvan de wederop- roeping van de lichting 1949-2 n onderdeel was. Uit hetgeen ik daarin vermeldde over de uit voerbaarheid, blijkt duidelijk, dat ik de moeilijkheden kende. Mijn instelling ten aanzien van de lichting 1949-2 en de herha lingsoefeningen is steeds ge weest: het moet, het kan, maar de toestand zal niet ideaal zijn. De bezorgdheid van de minis ter omtrent mijn eigenschappen kunnen bezwaarlijk worden geba seerd op het feit, dat door mij voorziene omstandigheden zich inderdaad voordoen. De minister beschrijft in zijn antwoord mijn z.g. drie-divisie- plan. Daarover heeft tussen de bewindsman en de generale staf geen verschil van inzicht van enige betekenis bestaan. Ik deel de mening, dat de uitvoering van dat plan geen uitstel gedoogt, riet was de minister bekend, dat ik hem daarbij naar beste vermogen zou steunen. Wanneer de minister uiting «reeft aan zijn diepe teleurstelling, dat ik naar buiten propaganda maakte voor het onverwijld vor men van één parate divisie, dan kan hij niet anders bedoelen dan mijn causerie in Middelburg op 17 Januari 1951. Ik heb echter bij die gelegenheid het reeds beken de drie-divisieplan besproken en daarbij opgemerkt, „dat wij daar mee echter nog geen parate troe pen hebben en dat daarin ver andering moet komen". Ik kon dit zeggen, aangezien ik wist. dat de minister het daarmee eens was en voor de toekomst ook aan narate troepen dacht. Dit bliikt ten overvloede uit hetgeen de minister op 9 Maart 1951 in een persconferentie heeft gezegd over de vorming van parate troepen door verlenging van de duur der eerste oefening. Naar mijn mening ligt oj. .1- bare voorlichting binnen het ter rein van de eigenlijke militaire werkzaamheden van de 'chef van d«- generale staf, daar deze werk zaamheid niet naar behoren kan worden verricht /Tb""'-"? van het inzicht der gehele bevol king in de noodzaak en de aard der defensievoorberei dingen. Het spoedig vormen van parate troepen ter sterkte van ongeveer een divisie, achtte ik door de omstandighedenv zoals die waren na de beslissing van de Noord- atlantische Raad op 19 December 1950, noodzakelijk en bovendien mogelijk zonder vastgesteld be leid principieel te veranderen en zonder de opbouw op langere termijn te schaden. Ik heb de minister op 20 Dec. 1950 in een persoonlijk schrijven daarop gewezen. De heer 's Jacob heeft daarop op geen enkele wij ze gereageerd. Op 8 Januari j.l. heb ik, in verband met het naderend be zoek van Generaal Eisenhower, met instemming van de andere chefs van Staven in een memo randum aan de minister opnieuw op de noodzaak van verhoogde paraatheid gewezen. Op 9 Januari heeft de minister als zijn persoonlijke en voorlo pige mening aan de chefs van Staven meegedeeld, dat hij door het nemen van bijzondere maat regelen voor heden en naaste toekomst de opbouw op langere termijn niet zou wilier» schaden. De minister wildé echter eerst het oordeel van de regering over de wereldsituatie kennen en het bezoek van Generaal Eisenhower afwachten. Na het bezoek van Generaal Eisenhower voelde ik het als mijn plicht de minister van oor log op 13 Januari een voorstel te doen tot verhoging van de pa raatheid. Het overleg tussen mi nister en chefs van Staven op 9 Januari verzette zich daartegen niet. Over dit voorstel heb ik nimmer met de minister van ge dachten kunnen wisselen. Noch tans heeft de minister het zijner zijds op 19 Januari aan de raad militaire aangelegenheden van 't Koninkrijk voorgelegd. De raad besloot de behandeling uit te stellen tot 25 Januari. Op 22 Ja nuari echter deelde de minister van oorlog mij mede, dat tussen hem en mij geen samenwerking meer mogelijk was. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2