strijd Na verbeten in „blauwe viel Putten handen Melkhandel streeft naar eigen bedrijfschap in de P.B.O. HUNTER H eerlijk! Commandotroepen waren weer voortreffelijk op dreef M.P. bedreigd door eigen revolver BEURSOVERZICHT Ha Naar wij vernemen: Scheepsramp eist vijf mensenlevens Sunderland- Voorl. Ned. elftal fHaak-in, door volwaardig lidmaatschap der organisatie jHoMefótaatjes en Jloóóe/slaadje* Gerard van Beek te Berlijn overleden VRIJDAG 16 MAAKT 1951 PAGINA 3 (Vcm. onze speciale verslaggever) TE VELDE, Donderdagavond. De gemeente-ontvanger van Putten, een rustig en bezadigd man, heelt een moeilijke dag beleefd. Hij zat om kwart voor elf aan de koffie toen er hevig op de deur werd gebonsd. Vijf tot de tanden gewapende mannen drongen naar binnen, stoven de trap op naar de zolder en openden uit de dakvensters een onstuimig vuur op een groep „blauwen", die op dat ogenblik na een massale aanval bezig waren het vredige dorpje van de vijand te zuiveren. De brave gemeente-ontvanger stond nog bij de deur toen vier „blauwe" soldaten naar binnen wilden dringen. Dat was te veel gevergd van de goedheid van de gemeente ontvanger. die reeds visioenen kreee van gescheurde toners, kanot geslagen stoelen en gebro ken vensters. Hii noogde de deur te sluiten. Daar bleef het bii. Een blauwe soldaat stak een ge weerkolf tussen de kier. een tweede begon lustig losse flod ders langs 's mans oren te schie ten. Toen vluchtte de gemeente ontvanger in Dure wanhoon naar het toilet Het was daarbinnen in de gang even een dof rumoer. Toen ging de deur weer open en met de handen boven het hoofd kwamen in een opperbeste stemming vijf krijgsgevangenen naar buiten. Dit was een episode uit de felle strijd, welke vanmorgen rondom en in de straten van Put ten is gestreden. Twee bataljons moesten achter elkaar de Krie- melberg uit Noordelijke richting aanvallen en vandaar doorstoten naar Putten. Tegelijkertijd rukte ten Zuiden van Ermelo een ba taljon eveneens op naar het be langrijkste knooppunt in West- land. terwijl verkennings-esca- drons, uitgerust met tanks, op de linkerflank naar Putten optrok ken. Snelle opmars. Het werd een massale opmars en het hele aanvalsplan voltrok zich volgens de „blauwe" com mandant zelfs in een te haastig tempo. Wij ondervonden dat, toen wij meenden in alle rust een stukje heide bij het café „De Bosrand", even ten Zuiden van Putten, te kunnen oversteken, zaten we pal middenin een wilde schermutseling tussen „blauwe" verkenners en „rode" voorposten. De losse flodders deden onze oren tuiten en de „donderslagen", waarvan „rood" een kwistig ge bruik maakte, joegen ons van links naar rechts. Op een gege ven ogenblik konden we voor- noch achteruit: de terugweg was versperd door een gigantische tank, welke beladen met vecht lustige „blauwen" de vijand wel eens even zou opruimen. De „ro den", ook niet van gisteren, trok ken echter ijlings terug, gedekt door een koelbloedige mitrailleur- schutter, die enkele minuten la ter in triomf als krijgsgevangene werd weggevoerd, na eerst ge fouilleerd te zijn op munitie en ander gevaarlijk spul. „Geef mij je patronen maar, dan kan ik weer vooruit" zei een „blauwe" en griste een handvol flodders uit de zak van de arme gevangene. „Van m'n muts blijf je af: die heeft me vier en een halve piek gekost" merkte de „rode" kwaad aardig op. De verovering van Putten ge schiedde daarna in iiltemno. On verschillende punten in het dornie had de viiand nog posten neergezet, die bii de nadering van ..hlauw" een rumoerig vuurwerk afstaken. Intussen trok de hoofd macht van Westland zich terug in de richting van Niikerk. Om precies tien minuten voor elf was Putten in handen van „blauw". En dat betekende de afsluiting van een belangrijke faze in de oefening „Crescendo". AMSTERDAM 15 Maart. De voortdurende flauwte in Wall- street, waar inriliddels tegenge sproken vredesgeruchten gisteren opnieuw lagere koersen deden ontstaan, laat niet na ook in Am sterdam een grote terughoudend heid ter beurze te veroorzaken. Dat niettemin het koerspeil hier slechts weinig varieert, kan voor namelijk op rekening geschreven worden van de Indonesische sec tor, waar een gunstige ondertoon blijft heersen. Vandaag trad HVA wederom op als „Market leader." Volgens berichten gaat dit concern plan tages in Abeissinië exploiteren. Met vrij grote omzetten steeg de koers van 122% tot 126% tegen slot, waarmee de notering voor het eerst sinds vele maanden boven die van Amsterdam Rub ber kwam. In navolging hiervan was de hele cultuurmarkt vrien delijk, met verbetering van twee punten voor Deli Mij en Am sterdam Rubber. De geruchten omtrent het di vidend van de Senembah Mij 6 pet. over 1949 en 4 pet. over '50, zijn inmiddels bewaarheid ge worden. Dit fonds gold 106% 105 De Indonesische sector was van daag veruit het drukst. De in- dustriemarkt gaf slechts weinig handel te zien. Olies, Unilevers, Aku's en Philips, alle werden per dalso zo goed als onveranderd verhandeld, ten opzichte van gis teren. De scheepvaartmarkt verkeerde vandaag in een uitgesproken mi neurstemming. Het verslag van de Woliand-Amerika lijn maakt mel ding van een flink gestegen ex ploitatiesaldo, maar de beurs hecht echter meer waarde aan de vredesgeruchten, waarbij men rekening houdt met een sterke daling op de vrachtenmarkt. De voornaamste soorten waren 2 a 3 punten lager. Commandotroeners mogen er zijn. Vanmiddag om vijf uur had „blauw" zijn troepen weer zoda nig geordend, dat de aanval op Nijkerk kon worden voortgezet. Dat ging nog steeds niet van een leien dakje, want ondanks de grote verliezen bleven de „ro den" een harde tegenstand bie den. Door telkens terug te vallen op nieuwe linies forceerde „rood" zelfs een vertraagde oorlog. „Het zijn prachtige kerels, die roden", 'vertelde ons vol bewon dering een „blauwe" infanterist. En wij kregen verhalen te horen, waarin de lof voor de Roosen- daalse commandotroepers niet onder stoelen of banken werd gestoken. Bij deze oefening werd er één gevankelijk meegevoerd in een jeep. Plotseling nam hij een sprong. Op het laatste ogenblik werd hij bij zijn mouw gegre pen; toen viel hij verkeerd. Met een lichte hersenschudding werd hij later weggevoerd naar het hospitaal. Een strenge kerel van de M.P. was bezig een „rode" te fouille ren. toen hii eensklaDs tot ziin schrik hoorde: „Handen omhoog of ik schiet....;" En met stomver baasde ogen keek de M.P. in de loon van ziin bloedeigen revolver. Tiidens het fouillerinesnroces had de „rode" achter de rug van de M.P. de revolver uit de holster getrokken En toen het hoofdkwartier van „blauw" in Staverden juist bezig was het ontbijt op te ruimen, daverde er onverwachts een jeep voorbij met „roden", die naar alle kanten bommen en donder slagen uitstrooiden. „We snapten er niets van, hoe ze 'm dat had den gelapt. Dwars door onze troepen heenen de officier haalde nog steeds niet begrijpend z'n schouders op. Overmacht was beslissend. Ondanks hun moed en felheid hebben de „roden" toch baan (Advertentie) Hel stokpaardje 9*n de verstokte roker moeten maken voor de „blau wen". die numeriek zoveel ster ker war- dat elke tegenstand on de duur wel moest falen. Zo zag Z.K.H. Prins Bernhard. dié on deze laatste oorlogsdag in ziin functie van insnecteur-generaal reeds om 7 uur in de ochtend on het gevechtsterrein nresent was. de verbitterde straatgevech ten in Putten en daarna het snelle terugtrekken van „rood". Do oefennig „Crescendo" staat op het punt te worden afgeslo ten. Vrijdagmorgen om 6 uur wordt het slot geblazen. Dan is „rood" acht kilometer terugge drongen, en heeft „blauw" een paar uiterst belangrijke punten in het vijandelijk gebied bezet. Wat vooral is ongevallen, was het enthousiasme, waarmede de manschannen van de lichting '49 n dit snel hebben beleefd. „Dat alleen al heeft „Crescen do" tot een succes gemaakt" ver klaarde ons een kapitein. Wii namen het grif aan. is mr. v. d. Starp, die destijds v. d. Waals verdedigde, wegens smaad veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf kreeg een Haarlemse sportvlie ger een boete van f 500.-, omdat hij op 2 Juli 1950 met een Piper- cub te laag had gevlogen boven het Bloemendaalse en Zandvoort- se strand werd een maand gevangenis straf geëist tegen een Rotterdam mer, die f 42.000.- te weinig ver- mogensaaawas- en inkomstenbe lasting opgaf is gisteren het eerste deel ver schenen van „Het Grote Gebod", het gedenkboek van de L.O.- L.K.P wordt van 4 April tot 3 Juni in de Waag in Amsterdam een tentoonstelling „Zuiderzee wordt land" gehouden zal de uitvoering van de Mat- theus-Passion op Goede Vrijdag in Naarden worden bijgewoond door H. M. de Koningin Elisabeth van België en prinses Char lotte zullen van 20 tot 26 April ra dio-reporters uit 15 Marshall- landen ons land bezoeken, o.m. de Noord-Oostpolder, Avifauna, Philips en „Keukenhof" is er alle kans, dat de H.V.A. plantages voor koffie, palmolie, vezel etc. gaat aanleggen in Abessinië.1 leverden de Hoogovens giste ren de millioenste buis seder 15 Juni 1934 af. Het Rotterdams Gas bedrijf kreeg er 23.259 èn die van gisteren is een K.L.M.-vracht-Skymas- ter uit Bangkok onderweg naar Amsterdam met o.m. vier olifan ten voor New-York en een schild pad van 300 kg aan boord In zijn functie van Inspecteur - Generaal der Koninklijke Land macht heeft Z. K. H. Prins Bernhard Don derdagmorgen een deel van de oefening „Cres cendo" meegemaakt, en de verschillende leger onderdelen, die bij de oefening betrokken zijn, bezocht. Op de vier sprong in Putten be spreekt Z. K. H. met een groep officieren de situatie. Tweede van rechts (met bril) Gene- raal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant Strijdkrachten te Velde VOOR SPAANSE KUST Dinsdag is het Italiaanse s.s. „Ulster Duke", dat door de sleep boot „Hudson" van L. Smit en Co Internationale Sleepdienst te Rotterdam van Engeland naar Italië werd gesleept, ter hoogte van de Noord-Spaanse kust door een hevige storm overvallen, waarbij de sleeptros brak. On danks de hoge zee slaagde men er in opnieuw vast te maken, waarna koers werd gezet naar Corcubion. Toen het transport de baai van Corcubion bereikt had. brak de sleeptros opnieuw. De „Ulster Duke" werd door de Westerstorm op de rotsen gesla gen, waarbij het schip zodanig beschadigd werd, dat het zonk. Er bevonden zich zes mensen aan boord, vijf Nederlandse runners en een Italiaanse kapitein. De chef-runner, Stolk, is in vrij ern stige toestand in het hospitaal te Corcubion opgenomen. Drie andere runners, van wie de na men nog niet bekend zijn, zijn levenloos aangespoeld. Een Ne derlandse runner en de Italiaan se kapitein worden nog vermist. Dodelijke val van monteur Een 37-jarige monteur uit Ter- neuzen is te Zevenbergen uit een spant van 20 meter hoogte op een betonnen vloer gevallen en op, slag gedood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. 4 APRIL TE ROTTERDAM Sunderland, de bekende Engelse eerste divisie-club, heeft een uitnodiging aanvaard om op 4 April a.s. te Rotter dam als sparring-partner van het voorlopig Nederlands elf tal te fungeren. Deze wedstrijd zal voor de Oranjehemden de laatste training voor de wed strijd tegen België, op 15 Apïrl, zijn. De secretaris van Sunder land heeft verklaard, dat de ploeg in zijn sterkste formatie zal komen. Zoals bekend is Trefor Ford, Engelands duurste speler, middenvoor in de Sun- derland-ploeg. Eredoctoraten voor Prof. Gerbrandy en Bruno Walter De universiteit van Edinburgh heeft medegedeeld, dat zij deze zomer eredoctoraten zal verlenen aan de voormalige Nederlandse premier prof. mr. P. S. Ger brandy en aan Bruno Walter (Advertentie) "TTS?; Het stokpaardje van de verstokte roker ALKMAAR. De Kring Noord-Holland van de R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland hield gisteren een vrij goed bezochte vergadering in café Beemster. De vergadering stond onder leiding van de heer L. v. d. Peet uit Alkmaar, die de aanwezigen, in het bijzonder de bondsadviseur en de spreker, de heer A. J. van Schie, van harte welkom heette. De heer A. j. van Schie, secretaris van het hoofdbestuur, hield enkele algemene beschouwingen, waarin hij de leden opwekte tot positieve belangstelling voor de vraagstukken, die de organi satie en de vakbelangen raken. Hij herinnerde aan de geruch ten rond het levensmiddelenpak ket en wees er op, dat de winst marge sinds de vooroorlogse ja ren niet noemenswaard is geste gen, ofschoon de kosten van le vensonderhoud en de bedrijfs kosten belangrijk zijn gestegen. De landelijke organisaties heb ben dan ook een plan om pogin gen te ondernemen tot herziening van de marge. Men moet ook naar andere middelen uitzien, in verband waarmee spr. de aan dacht vestigde op de voordelen van gezamenlijke inkoop van margarine, waardoor de winst iets verhoogd kan worden. Voorts kan men het rendement van zijn zaak verhogen door meer aan dacht te schenken aqn winkel en bedrijfsvoering, waarbij zo nodig gebruik kan worden gemaakt van het Werktuigencrediet. Spr. deelde voorts mede, dat de vorig jaar gevoerde actie voor meer-melk-gebruik restultaten heeft opgeleverd en daarom dit jaar ook weer herhaald zal wor den door samenwerking van de (Advertentie) Het stokpaardje van de verstokte roker DE OPLOSSING Al een paar weken lang hebben wij getracht' hier op onze manier de kronkels van de politieke crisis te volgen. En weer opnieuw constateren wij actuele vergelijkingen tussen sport en politiek. Romme probeert het met de Oude Vier, schreef er een, die blijkbaar aan zijn roeitijd dacht. Nu zijn er boze geesten, die beweren, dat uit het ka binet blijkt, dat we in ons land moeten roeien met de riemen, die we hebben. Ja, ondanks de drang en de zucht naar vernieuwing en „dus" verjonging, was de Jonge Acht blijkbaar niet beschikbaar. Er was (s) kiff genoeg, maar die zou er onderhand toe ge leid hebben, dat we overgeleverd zouden worden aan een stuur- manloze ploeg, die ons dicht bij de dictatuur zou brengen. Nou, dan waren wë uit dé baan geraakt! Mijn staatkundige vriend beweerde, dat er met de ministers van sport gesproken nogal' geke geld was. Nou, Romme ondervond wel, dat hij de partijen „niet aan een touwtje had" en 't heeft heel wat gekost, voor hij ze „alle negen" getroffen had. De ballen rolden zwaar en die anti-rev. „poedel" was een hele teleurstelling. Maar ten slotte is het toch gelukt. Verschillende voltreffers kwamen op de bezetting van de departementen zwaar aan. Eerst v. Maar- seveen naar Binnenland se Zaken van de Unieza ken en zo. Dat was ten slotte de kwestie van het retourtje, want deze be windsman is indertijd van Binn. Zaken naar Uniezaken gegaan, en niemand snapte de hu mor van het geval, dat dit gedaan was, om naar buiten te laten blijken, dat Indonesië voor ons een., binnenlandse aan gelegenheid was!. Nou, toen moest Teulings éen andere post hebben en het duurde lang, voor we wisten, wat de baas met hem voor had. Van Schaik scheen er toen al tabak van te hebben en zo kwam meester Frans, zonder bepaalde porte feuille overigens, op de stoel van de vice-premier te zitten, met bepaald.e opdrachten en in het bij zonder, om zijn finan- cieel-economischc kennis tc luchten in de R(aad) voor E(conomische) A(angelegenheden). Teu lings zal daar zijn vriend Lieftinck nog wel eens ontmoeten en dat kan geen kwaad. De socialis ten kijken de komst van meester Frans in deze raad tenminste al een beetje met een scheef oog aan Dan is minister Struyc- ken weggekegeld van 't departement v. Justitie. Ja, ja, het hoogste recht is dikwijls het hoogste onrechtNou, en me neer Staf werd gevraagd voor Verkeer en Water staat, niet omdat hij zo goed bruggen kan bou wen of autobusonderne mers „saneren", maar omdat hij christelijk- historisch was. En de volgende dag bleek hij, ter wille van dezelfde overweging, plotseling de capaciteiten te bezitten als minister van Oorlog en Marine! Dat leek toch werkelijk een weinig christelijk historie. Zo van de boter naar de ka nonnen, schreef een blad, maar dat vergat, hoe de historie zich wreekte, want dr. Deckers, die in dertijd minister van Oorlog was en van Land bouw wérd, ging dan van de kanonnen naar de boter. Enleger en vloot moesten mar garine eten! Enfin, met al dat gekegel, men zegt, dank zij al dat ge- kegel, is het toch voor mekaar gekomme. en de kampioen heet Romme. De oplossing van de crisis heeft verschillen de lezers ook al ge ïnspireerd tot het losla ten van enige grapjes en dergelijke. Hier zijn ze: Hef schaap Tot zijn journalistieke sfeer teruggekeerd, schrijft prof. Romme, dat het kabinet geen schaap met vijf poten geworden is. Dat is maar gelukkig ook, want al hadden de Anti's dan meegedaan, 't zou een misgeboorte ge weest zijn, die geen lang leven had gehad. Hoog stens een kort tijdje een bezienswaardigheid voor de publieke tribune. (Óf zou de prof. het bedoeld hebben als een sneer np PROFESSOR ROMME is geboren in hetzelfde jaar, waarin het eerste program van de Katholieke Partij tot stand kwam. Dat was in 1896. In dat jaar werden meer grote mannen geboren, die voorbestemd waren, een rol te spelen in de politiek. Wij ook, maar dat behoeft u niet verder te vertel len, want wij zijn de uitzondering, natuurlijk alleen wat de vat van de politiek op ons betreft, want die was er niet.) Maar wat Romme betreft, is het dus geen wonder, dat hij de zin voor programs en de zin voor politiek bij zijn geboorte heeft meegekregen. Dat is onze natie thtans ten goede ge komen. Professor Romme heeft veertien dagen en veertien nachten gewerkt en met het resultaat stemt Nederland over het algemeen zeer wel in. Toen het bericht over zijn kabinet verscheen, met de mededeling: Romme slaagt na veertien dagen, stond daar vlak naast een foto met het opschrift: Rust na twee weken vechten! Die foto was uit Korea. Romme zal nog geen rust kunnen nemen. En hij heeft die niet nodig ook: een van' de bladen schreef na de persconferentie, die de prof hield nadat hij voor het laatst bij de Koningin geweest was: Hij zag er helemaal niet vermoeid uit, het leek of hij zo van vacantie terug kwam Wat een zegen als je zo kunt werken ten bate van het vaderland en wat een eer, dat deze man, van een edel rooms geslacht, een der onzen is. Dat te erkennen en te waarderen, schijnt in onze progressieve tijd niet meer in de mode te zijn de mislukking van de anti-rev. bereidheid? (Ingez. door P.K. te H. O. E. E. S. In de loop der infor matie is beweerd, dat als Stikker niet meedeed, 't wel eens zou kunnen zijn, dat prof. dr. Beau fort O.F.M. Minister van Buitenlandse Zaken zou worden. Het zou in elk geval in de stijl blijven. Alleen een andere.... orde! Van O.E.E.S. naar O.F.M (Ingez. door H. J. te G.) Mijnen Wat een geluk, dat Romme het met die wil de Anti's niet voor me kaar gekregen heeft. Dan hadden we gehad: Meynen in 't veld, gaa jy fortman (Ingez. door A. C. te D.) Portefeuilles Volgens de berichten in de pers zijn er twee ministers zonder porte feuille. Dus dertien met ene. Op de foto in de krant stonden elf minis ters, want er was een ziek (Mansholt, hij was aardappelmoe, hoor ik) en een was er nog in de West, dus er moeten elf portefeuilles zijn. Op de tafel van de verzamelde ministers lagen er echter maar vier, en een was er nog van Romme. Hoe zit dat met die anderen? Want mij dunkt, je hebt er een of je hebt er geen, maar als je 'm (of liever d'r) hebt, laat d'r dan zien! Op een foto met elf ministers met een portefeuille willen we waar voor ons geld. (Ingez. door J. K. te B.) (Nou, en dan hebben wij er ook nog een paar.) Storm „Storm", stond er in de krant, pal naast het vervolgbericht over het nieuwe kabinet. En de regeringsverklaring, die ons te wachten staat, zal een hard program ople veren, zei een ander. Dan is dat woordje storm daar een boos voorteken. Nog erger Een ander blad maakte het nog erger, toen het naast de vermelding, met grote letters, over vele kolommen breed, liet afdrukken: Nieuw kabinet van vier partij en. En in de enige kolom welke er naast nog open was, stond met dikke let ters: Naakte terreur! Dat leek heel niet vriende lijk, doch die terreur was in' Praag. Romme zou trouwens onmiddel- 'lijk voor.aankleding hebben gezorgd, zoals in dertijd bij Linggadjati. En als het kleed er een maal is, verdwijnt de terreur vanzelf. Alleen... Oud staat in zijn hemd! Hoog niveau Het liberale Handels blad tracht de pil van het nieuwe kabinet voor de VVD te vergulden, door minister v. Maarse- veen in het zonnetje te zetten. Er was nl. gezegd, dat men Nieuw-Guinea bij het departement van Binnenlandse Zaken wil de onderbrengen en nu vond het Handelsblad, dat „Nieuw-Guinea wel op een ander niveau go- legen is dan Zwijndrecht en Tjietjerksteradeel!" Dat is een allergrap pigste opmerking op hóóg niveau. Om de belang rijkheid van het depar tement van Binnenland se Zaken aan te geven, dat mr. v. Maarseveen nu beheert! Misschien wil het Handelsblad zich herinneren, dat ook Am sterdam onder Binnen landse Zaken „ressor teert", staatsrechtelijk gezien in precies dezelf de mate als Amsterdam. Wat men op hoog niveau al niet kan loslaten, als men een tegenstander wil treffen. En nou moest het Handelsblad nog eens infomeren, hoe minister Stikker over Nieuw-Guinea denkt! EN NU WAT ANDERS Zo, dat is; tot de vol gende kabinetscrisis, voorlopig genoeg over de politiek. Nu even over het borreltje en over de sigaar. De statistiek heeft het bekend gemaakt: in 1950 was er 2.95 liter ge distilleerd beschikbaar per hoofd der bevolking. In 1949 3.20 liter. Dat is dus een vooruitgang met een kwart liter, voor de genen tenminste, die deze achteruitgang een vooruitgang vinden en of ik dat ook doe, daar laht ik me niet over uit. De blauwe knoop hoeft de hoop dus nog niet op te geven en als die sta tistiek gelijk heeft maar er is een kunst van cijfers groeperen! dan zou er net per hoofd een borreltje in de week af kunnen! Dat klopt na tuurlijk nooit, maar dat is nu juist het aardige van statistieken. Verder heb ik cijfers gelezen over het verbruik van sigaren, cigaretten en ta bak in 1950 en in 1938. Het verbruik per hoe veelheid per hoofd was in 1950 en irt 1938 vrij wel gelijk. Alleenin 1938 kostte dat per hoofd 15 gulden en 19 ct„ in 1950.58 gulden en 64 cents. Dat is .viermaal zoveel. En nu praten we nog wel eens over een levenspeil, dat gehand haafd moet worden. Zo kan dat natuurlijk nooit. N.Z.C. en de melkhandel, van welke laatste voor dit doel 1 ct. per 100 liter omzet wordt ge vraagd. Komende tot zijn onderwerp, de P.B.O., deelde spr. mede, dat het rapport van de studiecom missie van de R.K. Bond door de drie andere bonden gretig werd geaccepteerd, waarna uit de vier bonden een speciale studiecom missie werd gevormd, met verte genwoordigers van de midden standsorganisaties. De conclusie van het rapport is, dat er een Bedrijfschap voor de Consumptiemelkhandel moet ko men, waarin zowel melkinrichtin gen, standaardisatiebedrijven als melkhandelaren verenigd zijn. Als dit bereikt wordt, dan mag ver wacht worden, dat in de P.B.O. meer rekening met de belangen van de melkhandel gehouden wordt dan in het B.Z., waarin deze door geen enkel lid verte genwoordigd is. De Centrale Zuivelcommissie van de F.N.Z. heeft zich intussen tot de georganiseerde melkhandel gewend, om contact over dit punt op te nemen; dit kan al als een winstpunt beschouwd worden. Daar het de bedoeling is, dat er gedecentraliseerd gewerkt gaat worden en de vraagstukken kringsgewijze worden behandeld, is het zaak, dat de leden van de kring zich gaan ontwikkelen en met het vraagstuk der P.B.O. ver trouwd raken. Haak-In! De aansporing van de heer van Schie, om de solidariteit te be trachten en te streven naar een volwaardig lidmaatschap, werd nog eens onderstreept door de bondsadviseur, Pater N. Comman deur O.F.M., die wees op het bol werk, dat de 12.000 melkhande laren in Nederland kunnen vor men als zij langs organisatorische weg met elkander in-haken; al leen dan zullen zij in staat zijn invloed te kunnen uitoefenen én iets bereiken op het gebied van sociale zorg voor de kleine zelf standige, die evenals de arbeider recht heeft op kinderbijslag, ouderdomszorg, uitkering bij ziek te e.d. De gezamenlijke organi saties zullen de kiescolleges vor men voor de komende bedrijf schappen. Daarom - aldus Pater Commandeur haak-in door een volwaardig lidmaatschap van uw organisatie. Bestuursverkiezing Na enige discussie werd be sloten voor één jaar een voor lopig bestuur te kiezen. Gekozen werden de heren: L. v. d. Peet, Alkmaar; G. N. Kuys, Waarland; H. Rood, Heerhugo waard; C. Groot, Egmond a. d. Hoef en J. Krunenberg, Obdam. Bij de rondvraag kwam nog het cadeaustelsel ter sprake, terwijl er ook klachten kwamen over het euvel, dat veehouders rechtstreeks melk aan de klanten leveren. Het bestuur zal een en ander in behandeling nemen; wat het laatste betreft, dit zal bij de N.H.C.M.V. ter sprake worden gebracht, zodat gefundeerde klachten via de C.C.D. kunnen worden onderzocht. SYMPATHIEK WIELRENNER De bekende Zaandamse wiel renner Gerard van Beek, die Zondag j.i. in de Berlijnse zes daagse zodanig ten val kwam. dat hij met een schedelbasisfrac- tu'ur in het ziekenhuis moest wor den opgenomen, is vanmorgen in een ziekenhuis te Berlijn aan zijn verwonding bezweken. Gerard van Beek was 26 jaar oud. Van Beek, al enkele jaren een van de uitblinkende Nederlandse renners, verwierf o.a. bekendheid door de twee eerste malen, dat de Ronde van Nederland werd gereden, als winnaar van de laatse etappe het Olympisch Sta dion te Amsterdam binnen te komen. Verscheidene keren werd hij ook door de N.W.U. afge vaardigd naar de wereldkam pioenschappen achtervolging. Toen zijn koppelgenoot Arie Vooren, die na van Beeks uit vallen een combinatie had ge vormd met de Duitser Saager, het droevige nieuws vernam, staakte hij onmiddellijk de strijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3