Regering kondigt harde maatregelen aan Subsidies op levensmiddelen beperkt tot 175 millioen 500 MILLIOEN EXTRA PER JAAR VOOR MILITAIRE UITGAVEN Inzake Nieuw-Guinea wil kabinet „afwachten" EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Belastingen worden verhoogd met 250 millioen Regering streeft naar vijf divisies Geen beslissingen buiten parlement om Weinig voortgang bij plaatsvervangers Tanker ontplofte in haven van Napels Haar „op zolder Grondstoffen prijzen vandaag reeds op nieuwe basis Compensatie door loonsverhoging niet volledig mogelijk Grote inbraak in Meppel Autodief praatte zijn mond voorbij Ontheffing van inblik-verbod Nota voor Bonn: 6.6 milliard mark Kroniek en Kritiek Gedachten die kunnen helnen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 pet kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; m alle edifies 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke kortiig. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, NederI. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 17 Maart 1951 46e Jaargang No. 12120 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 „De verhoudingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Nederland verkeert, hebben in het afgelopen jaar en in het bijzonder nog in de laatste maanden een zo diep gaande wijziging ondergaan, dat de aandacht van regering, volksvertegenwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken, en ten aanzien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: 1. aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije vorkeren ter verzekering van de col lectieve veiligheid; 2. aan het daardoor moeilijker geworden, maar even nood zakelijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget; 3. aan het dekken van het tekort op de Nederlandse be talingsbalans, dus het scheppen van evenwicht tussen hetgeen wij aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen.** dien op ons genomen, op den dnnr niet drie, maar vijf divisies beschikbaar te hebben. Aldus wordt gezegd in de re geringsverklaring, die de minis ter-president, dr. W. Drees, van middag om 12.00 uur in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal namens het nieuwe kabinet heeft afgelegd. Dr. Drees wijst in zijn verkla ring op de innige samenhang der drie genoemde onderwerpen en constateert, dat deze sterk be- invloed zijn door de gevolgen van de oorlog in Korea, die de reeds ernstige spanningen in de wereld zeer verscherpt. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid om elke verdere agressie op een der vrije landen in de wereld actief en snel het hoofd te bieden en na een woord van „warme bewondering jegens het kleine, maar kloeke Neder landse detachement in de strijd in Korea", verklaarde dr. Drees: „Het ligt thans in de bedoe ling voorshands een diensttijd van 18 maanden aan te houden, vooral teneinde voortdurend pa rate troepenformaties beschikbaar te hebben. Wij hebben boven- MANUS OLY ALS MOTORACROBAAT? Een motorrijder waar schijnlijk Manus Oly reed gisteren uit de richting Zwolle en naderde met volle vaart de Zuiderbrug in Meppel, die reeds twee me ter in de hoogte was. De brugwachter waarschuwde, maar tevergeefs. De motor rijder reed door, nam de sprong van 2 meter over het open gapende gat, sprong over het hek en kwam 6 meter verder op de begane grond met een daverende klap en reed rustig verder. Aan de versterking van onze luchtmacht wordt ernstig ge werkt. Onze marine zal in At lantisch verband haar taak ver vullen en tevens de andere ver plichtingen, die op haar rusten, nakomen. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan, zowel in het belang van onze veiligheid als ter wille van ons economisch bestaan. Voor Nederland is de versterking van het totaal der in Atlantisch ver band beschikbare krachten van bijzonder belang, omdat daardoor voor de toekomst het uitzicht wordt geopend, dat mocht het onverhoopt tot een gewapend conflict komen, een zo groot mo gelijk deel van het continent kan worden beschermd." „Gaan wij zo ver als wij orga nisatorisch kunnen verwerken, dan zal wel, als alle omstandig heden overigens gelijk blijven, na enige jaren weer kunnen wor den volstaan met militaire uit gaven als wij ons de laatste tijd vóór 1951 dachten, n.l. ongeveer één milliard galden, maar dan zullen gedurende de eerste jaren hogere uitgaven onvermijdelijk zijn, ten dele voor één maal Over een tijdvak van vier jaar wordt het totaal der extra uitgaven geschat op nagenoeg 2 milliard". Het volbrengen van dit de fensieplan, zo vervolgde dr. Drees, impliceert zowel maatregelen tot dekking van het budget in gul dens, als ook een buitenlandse hulp in bondgenootschappelijk verband. Deze hulp zal zowel op economisch als op militair gebied noodzakelijk zijn, ter ondersteu ning van onze reeds zo zwaar belaste volkshuishouding. „Wij mogen niet riskeren, dat wij op het militaire gebied de vereiste maatregelen nemen, ter wijl tegelijkertijd een uitholling zal plaats vinden met alle so ciale gevolgen daarvan." Ook op het gebied van de mi litaire productie, zowel voor eigen behoefte als voor de be hoeften van andere landen in het Atlantisch Pact, zal Nederland zich moeten inspannen. Voor de eerstkomende jaren is derhalve te rekenen met een extra uitgave van 500 millioen per jaar boven hetgeen in uit zicht werd gesteld. Hieruit zal ook de burgerlijke verdediging moeten worden bekostigd. De kosten zullen voor onge veer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit lenin gen moeten worden verkregen. Het ligt in de bedoeling spoe dig voorstellen in te dienen tot Wat de kwestie-Nieuw-Guinea betreft, wordt in de door de mi- nister-Dresident afsreleede reee- rinesverklarine eezeed. dat biide besprekingen over een ontwern- nroerramma bleek, dat ten on- zichte van dit vraagstuk, dat de directe aanleiding tot de crisis is geweest, de meningsverschillen zijn blijven bestaan, die in de daarovej gevoerde debatten in de Kamer tot uiting zijn geko men. De regering acht een goede verstandhouding tussen Neder land en Indonesië van vitaal be lang en zal het moeeliike doen om een vruchtbare samenwerking te bevorderen. Zij betreurt het, dat in Indo nesië het geschil over Nieuw- Guinea geacht wordt daarvoor een belemmering te zijn. Voor het ogenblik echter kan geen weg worden aangegeven langs welke dit geschil op voor beide partijen aannemelijke wijze zou kunnen worden opgelost. Indonesië schijnt slechts hervatting van de bespre kingen te wensen, wanneer vooraf vaststaat, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. Het is duidelijk, dat de Staten-Generaal een hervatting op die voorwaarde niet verantwoord achten en dat een kabinet, dat de steun van de Volksvertegenwoordiging moet genieten, op deze grondslag niet zou kunnen worden gevormd. Onder de gegeven omstandig heden kan geen kabinet anders doen dan een afwachtende hou ding aannemen en de ontwikke ling on de voet volgen. Indien dit te eniger tijd het kabinet in verband met een be langrijke verandering in de om standigheden zou doen menen 'n wijziging in dé status van Nieuw- Guinea te moeten bevorderen, dan zal het, gezien de unieke be tekenis welke deze aangelegen heid kennelijk voor de volksver tegenwoordiging heeft, het par lement vooraf in de gelegenheid stellen, zijn mening hierover ken baar te maken. verhoging van de vennootschaps belasting en van de inkomsten belasting naar de maatstaf van de winst, van de omzetbelasting op minder noodzakelijke artike len, de omzetbelasting bij de groothandel en van de motorrij tuigenbelasting. Verder zal de mogelijkheid worden onderzocht van een overwinstbelasting, ter wijl andere belastingen in over weging zijn. De begrotingen zullen voorts, zoals reeds is aangekondigd, met een bedrag van ongeveer 150 millioen gulden worden be snoeid. PARIJS. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Vrijdag vier uur vergaderd, maar volgens een Britse woordvoerder werden er geen vorderingen ge maakt. De Westelijke afgevaardigden betreurden het, dat de Sowj et- vertegenwoordiger, Andrei Gro- myko, niet „een verzoenender" antwoord had gegeven op de Don derdag door de westelijke afge vaardigden ingediende nieuwe voorstellen, die hij opnieuw criti- seerde. TROUWE KOE LOEIDE VOOR KLOOSTERPOORT Nadat slagers in Arcen (L.) voor gezamenlijke rekening een koe hadden gekocht van het klooster St. Paul zetten zij het dier op stal bij V. S. te Arcen, om echter de vol gende morgen tot de ont dekking te komen, dat de koe verdwenen was. Aller lei vermoedens kregen 'n onverwachte ontknoping toen er van het klooster een telefoontje kwam, dat de koe voor de kloosterpoort lag te loeien om binnenge laten te worden. De koe was 's nachts losgebroken en had de vier kilometer lange weg weten terug te vinden. TIENTALLEN DODEN EN GEWONDEN Aan boord van de 10.000 ton metende Italiaanse tanker „Mon- tallegro" die voor herstelwerk zaamheden in de haven van Na pels lag heeft gisteren een ont ploffing, die het schip bijna in tweeën scheurde, het leven ge- eist van twaalf arbeiders. 35 Arbeiders werden zwaar en ongeveer 20 licht gewond. De ramp is vermoedelijk aan het ge bruik van een acetyleenbrander te wijten. Er ontstond een felle brand op het schip, die na een uur kon worden bedwongen. Van officiële zijde werd de mogelijk heid van sabotage uitgesloten. Joyce Mathews, een Ameri kaanse actrice, die voor de televisie werkt, bekijkt een coiffure, zoals die qedraqen werd door de dames uit de tijd van Lodewijk XVI. De blonde pruik is bijna een me ter hooq en weeqt onqeveer anderhalve kq. Het qevaarte wordt bekroond door een vol- lediq opqetuiqd zeilschip. In de regeringsverklaring wordt een beschouwing gewijd aan de stand van onze betalingsbalans en betoogd, dat drukking van het consumptiepeil noodzakelijk is. Sterke rantsoenering van artikelen, die in landen om ons heen vrij verkrijgbaar zijn, zou smokkelarij en zwarte handel in de hand werken en ligt dus niet in het voornemen, tenzij in bijzondere gevallen, zoals bijv. voor koffie thans nog geschiedt. Wel zullen in een aantal gevallen productievoorschriften worden gegeven, opdat schaar se en dure grondstoffen zoveel mogelijk door andere worden vervangen. Zo nodig echter zal de over heid scherper moeten toezien en hetgeen men in bepaalde gewes ten of plaatsen wenst te doen, moeten toetsen aan de belangen van de nationale economie. De particuliere investeringen zullen indirect druk ondervinden van de belastingverhogingen". Met dit alles mag echter niet te ver worden gegaan, willen wij de toekomst van ons volk niet in gevaar brengen, aldus dr. Drees. Woningbouw blijft nood zakelijk en industrialisatie blijft geboden. Er zal een zeker even wicht moete zijn tussen de ver mindering van de investeringen en van het verbruik. Teneinde allereerst luxe verbruik te be perken, zal, zoals in verband met de belastingen reeds werd aan geduid, nog verder worden ge gaan met de belasting van min der noodzakelijke artikelen. Het evenwicht in de belastingbalans zal in het algemeen niet worden nagestreefd door het instellen van invoerrestrieties. Verspilling zal zowel bij de be drijven als bij de consumenten zoveel mogelijk moeten worden tegengegaan. In overleg met het bedrijfsle ven zal verdere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd Het ligt niet in de bedoeling van de regering op algemene ver lenging van de arbeidstijd aan te sturen. De minister-president deed hierna een beroep op alle bij het productieproces betrokkenen om zich zoveel mogelijk inspanning të getroosten. Investering meet worden ingekrompen Dr. Drees behandelde verder de inkrimping van investeringen en merkte hierover o.a. op: „Het Rijk, provinciën en gemeenten en semi-publieke lichamen zullen bij deze inkrimping het voorbeeld moeten geven. ƒ4.000.— AAN CAMERA'S GESTOLEN (Van onze correspondent.) MEPPEL. Inbrekers hebben m de nacht van Donderdag op Vrijdag hun slag geslagen in de fotozaak van de Firma Vonk aan de Parallelweg te Meppel. Met een dertiental kostbare foto- en cine-apparaten hebben ze zich uit de voeten gemaakt. Uit de sporen bleek dat zij via een w.c.- raampje aan de achterzijde van het perceel binnengedrongen wa ren. Ze bleken goed op de hoogte te zijn, want via het atelier kwa men ze in de hal, waarbij en pas sant de verdekt aangebrachte al arminstallatie even werd uitge schakeld. In de winkel werden toen di verse camera's uit de etalage ge- haaad. De ongenode gasten zijn toei via de achterdeur weer ver trokken en de politie spoort thans ijverig naar camera's en dieven. Zekere S. uit Wormerveer stak nabii Udenhout ziin duim om- hoor naar voorbiisnorrende auto's voor een lift. Een vriendelijke chauffeur nam hem mee. Onder wee vertelde de lifter, dat hii kans eezien had een auto te ste len. die hii in de steek had moe ten laten weeens benzine-rebrek. Aanvankelijk geloofde de chauffeur weinig van dit verhaal, maar in Breda, waar de lifter de wagen verliet, nam hij het zekere voor het onzekere en vertelde zijn belevenissen met de lifter aan de politie. Deze toog op onder zoek uit en vond de man in het Wllhelminapark. Hij werd gear resteerd en bij navraag klopte zijn verhaal. Tevoren had hij een aanrijding met de gestolen wagen gehad. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Op zijn baancontrole is gister middag de 24-jarige spoorweg werker J. van P. te Vught op een der spoorlijnen door Vught aan de Bosscheweg door een goe derentrein, komende uit Den Bosch gegrepen en op slag ge dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Na zijn afscheidstoespraak verlaat de C.Z.M. schout bij nacht C. W. Slot de „van Galen", uitgeleide gedaan door de aan boord opgestelde erewacht. Vlootaalmoezenier P. H. Buijs- sen, Lazarist, is met de „van Galen" naar Korea vertrokken Levensmiddelen duurder Het zal echter ook niet moge lijk zijn te ontkomen aan de noodzakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt te doen door werken op bepaalde prijzen van levensmiddelen, die tot nu toe door subsidies constant werden gehouden. Thans dreigen door prijsstij ging op de wereldmarkt de sub sidies voor 1951 op te lopen tot een bedrag van 450 millioen gul den of meer. De regering acht algemene afschaffing op dit ogenblik niet verantwoord. Het totaal zal echter worden begrensd op 175 millioen. Dit brengt voor de consumenten prijsstijgingen met zich mede. Teneinde hamste ren en ongeoorloofde winsten te voorkomen, is de regering ge noodzaakt de grondstoffenprijzen vandaag reeds op de nieuwe basis vast te stellen, waardoor prijs verhogingen onmiddellijk van kracht kunnen worden. De regering kondigt strenge waakzaamheid aan tegen onno dige prijsverhogingen. Wel zullen de sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt en de daling van de geldsomloop in ons land remmend inwerken op de pogingen om te hoge winstmarges te nemen. Geen volledige compensatie Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen in verband c ik j met de reeds ontstane stand van de lonen, zal de re gering zo spoedig mogelijk over leg openen met de Stichting van de Arbeid. De regering ver trouwt, dat, evenals voorheen, dit overleg zal bijdragen tot handhaving van goede verhou dingen in het bedrijfsleven. Men zal zich echter moeten realiseren, dat ditmaal een vol ledige compensatie niet mogelijk Aan de positie van de ouden van dagen zal in dit kader bij zondere aandacht worden besteed, terwijl zal worden gewaakt te gen onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. Dr. Drees besloot zijn verkla ring met de woorden: „Tegenover de taak, die thans voor ons ligt, staan wij gelukkig als een ge zonder en sterker volk, dan wij waren bij het einde van de be zetting. De herinnering aan wat wij in de bezettingsjaren hebben doorstaan, moge ons volk opwek ken en sterken, nu wij ons op nieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrijheid, onze volksaard en ons voortbe staan." SOMMIGE ARTIKELEN BLIJVEN OOK IN NEDERLAND VERKRIJGBAAR Zoals in de praktijk reeds werd toegepast, geldt t.a.v. het verbod tot inblikken van voedselvoor zieningsproducten een algemene ontheffing voor artikelen, die voor export of voor defensie organen zijn bestemd. In verorde ningen en besluiten van de be drijfschappen voor de voedsel voorziening is een en ander thans nader geregeld. Voor enkele Droducten is daar- bii ook ontheffing van het inblik- verbod verleend ten behoeve van verkooD in het binnenland, nl. voor leveroastei. soinazie. doDerwten. SDercie- en sniibonen champignons, asperges en spe ciaal kindervoedsel. Deze produc ten zullen dus in blik verkrijg baar blijven. BEZETTINGSKOSTEN De Westeliike Geallieerden hebben de nota van de bezettines- kosten voor het komende belas tingjaar aan Adenauer aangebo den. Het totale bedrag beloont 6.6 milliard mark. d.i. 1.13 milliard mark meer dan voor het lonende jaar. Van dit bedrag is ruim 1.5 milliard bestemd voor nieuwe gebouwen voor meer Geallieerde troepen. Deze troepen dienen ter verzekering van de veiligheid van de Federale republiek zelf, aldus heet het in de begeleidende brief, die het financiële offer een van zelfsprekende bijdrage noemt ter verdediging van het eigen grond gebied. Het grootste deel van de kosten van het bezettingsleger (soldij, voeding en bewapening) blijft overigens ten laste van de Grote Drie. Winstpunt (Sm.) - De gezamenlijke werk gevers hebben een verklaring ge publiceerd, welke om meer dan één reden merkwaardig en be langwekkend kan worden ge noemd. Door middel van de vier centrale organisaties van onder nemers verklaren de werkgevers zich bereid, in het belang van het land offers te brengen, waarbij zij o.a. voorop stellen, dat extra winsten aan de gemeenschap ten goede dienen te komen. Deze verklaring is natuurlijk méér dan een, trouwens overbodige, uitno diging aan de regering, om de 'werkgevers, bij wie het lijden dan, nog meer belasting te laten betalen. Dat extra-winsten ten goede dienenN te komen „aan de gemeenschap", betekent trouwens nog iets anders dan alleen be lasting betalen. Er zal een weg gevonden moeten worden, zo hoorden wij de bedoeling van de werkgevers toelichten, om een deel van die extra-winsten ten goede te doen komen aan de loontrekkers, zonder dat dit geld in consumptie zou worden omge zet. Een soort winstaandeel, in de vorm van een aandeel in het kapitaal? Hoe dan ook, het voor naamste van de verklaring vin den wij dit niet. De verklaring heeft een psychologisch effect van betekenis. De openbaring van deze geesteshouding in on dernemerskringen is een winst punt uit deze politieke crisis. In dit verband herinneren wij aan de opvatting van de K.V.P. ten aanzien van de wenselijkheid ener brede basis van de kabinets samenstelling, zoals die in de zo mer van 1948 werd verdedigd (en zoals die nu weer tot volledige ontwikkeling is gekomen in het nieuwe kabinet-Drees). Die op vatting werd door prof. Romme sterk verdedigd: de brede basis is niet alleen nodig voor de tweederde meerderheid voor de toen aanhangige Grondwetsher ziening (Indonesië), maar ook om een zo sterk mogelijke meerder heid te- verkrijgen voor het ver wezenlijken van de gedachte der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, ook voor de doorwerking van die gedachte in de onderne merskringen in het maatschap pelijk leven. Geen van deze bei de idealen is in de gewenste mate verwerkelijkt. Wat de P.B.O. be treft, kan de pas'Verschenen ver klaring worden uitgelegd als een terugkeer tot het ideaal, dat de K.V.P. zich had gesteld. Dat de werkgevers er behoefte aan heb ben gehad, van hun bereidheid tot medewerking uitdrukkelijk te getuigen, aan de vooravond van de regeringsverklaring, achten wij een winstpunt uit de crisis. Hun verklaring neemt de wind uit de zeilen van de critiek, welke zou kunnen opkomen tegen offers, die de Overheid stellig ook aan de ondernemers zal moeten opleg gen. Dat is de weg (Sm.) Toen de N.C.R.V. op de voor onze natie sombere dag van 23 Januari de vergadering van de Tweede Kamer uitzond, welke, als slotstuk van het debat over de Nieuw-Guina-nota, de befaam de moties behandelde, waarvan die van mr. Oud leidde tot de kabinetscrisis, hebben wij ge- gezegd, dat dit de juiste weg was om ons volk in brede mate voor te lichten en belangstelling voor de landspolitiek bij te brengen. In de vaak negatieve critiek over de voorlichting van overheids wege, was deze radio-uitzending een goede daad. Alleen: de keuze van de uit te zenden vergaderin gen van het parlement moet niet worden overgelaten aan het min of meer subjectieve inzicht van min of meer politiek ingestelde radio-omroepen! Hier lig to.i. wel degelijk een taak voor de rege ringsvoorlichtingsdienst, die in samenwerking met de gezamen lijke omroepen, meer van derge lijke uitzendingen dient té be werkstelligen. Of die samenwer king ook al aanwezig was bij de uitzending van de regeringsver klaring vandaag en bij de aange kondigde uitzending van een deel der debatten op a.s. Maandag, weten wij niet, maar in elk ge val achten wij deze uitzendingen de weg, om de verlangde uitge breidere politieke voorlichting te geven een uitstekend middel om de belangstelling voor het politieke doen en laten van oris parlement te bevorderen. ZATERDAG 17 MAART: H. Gertrudis, Maagd Jesus staat voor de Hoge Raad. „Toen sprak de Hoge- Briester tot Hem: Ik bezweer bij de levende God, zeg ons, zijt Gij de Christus, de Zoon van God?" Jesus zeide hem: „Ja, gij zegt het. Maar Ik zeg u: van nu af zult ge de Mensenzoon zien, gezeten aan de rechterhand van Gods Majesteit en komend op de wolken des hemels". „Van daar zal Hij komen oordelen de levenden en de doden". „En zij gaven ten antwoord: Hij is des doods schuldig. Toen spuwden ze Hem in het gelaat en stompten Hem met de vuistAdoro te de vote, latens Deitas! „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1