Oefening „Crescendo" besloten met parade van 7000 man Mr. Oud ziet vijf winstpunten in optreden nieuwe regering SPORT Torpedobootjager „Van Galen" voer uit Nieuwediep Korea tegemoet „Stahlhelm" weer opgericht? Honderden verwanten deden bemanning uitgeleide MacArthur maant tot voorzichtigheid Naar wij vernemen: Stoet van bijna 9 km trok langs Koningin en Prins Krachtiger tegenspel mogelijk tegen Lieftinck's politiek Militair schouwspel maakte grote indruk Geen weekend zonder regen „Open doekje" voor Labour-bewind Sneltrein ontspoord in Engeland Dodelijk ongeluk te Meppel Kees de Ruyter bleef winnen Auto reed te water in het kort Zond a g sevang el ie ZATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA 3 59HBSSBHEM V rvdaqmiddaq heeft Hr. Ms. torpedobootja- Qer Van Galen" van Den Helder uit zee ge kozen om de grote reis naar Korea te maken waar zij de Evertsen zal aflossen, die daar opereert. Voor het ver trek werd de uit 240 koppen bestaande be manning door de Com mandant Zeemacht Ne derland, Schout bij Nacht C. W. Slot, toe gesproken. (Van een onzer verslaggevers) In het manschappenverblijf aan boord van Hr.Ms. „Van Galen" in de haven van Nieuwediep, was het Vrijdagmorgen zeker niet ongezellig. In de hoogte, boven de kasten, hingen de kooien aan stalen kettingen als stille getuigen van hetgeen zich enkele meters lager afspeelde. Moeders, vaders, verloof den. vrouwen en kinderen en daarbij nog de Jannen zelf, al die mensen zaten of stonden opgepropt, genietend van een gul aangeboden verfrissing en nog meer genietend van het voorlopig laatste samenzijn met hun geliefden. Er werd ge lachen, van harte, maar toch was die lach veelal het masker, dat de innerlijke gedachten verborgen hield. En dat kon moeilijk anders. Tenslotte was dit een afscheid van heel andere aard, dan de Nieuwediepers tot nu toe gewend waren. Sinds de afgelopen jaren zijn meer oorlogsbodems naar de In donesische wateren vertrokken om actief aan de gevechten deel te nemen, maar dat waren peu leschilletjes vergeleken bij de taak, die de „Van Galen" in Ko rea, waar het schip, met een be manning van 240 koppen aan boord, de „Evertsen" gaat aflos sen, gaat vervullen. In Indonesië was vrijwel geen tegenstand te verwachten. In Korea is een vij andelijke aanval iedere dag mo gelijk. 's Morgens vroeg had de Com mandant Zeemacht Nederland, Schout bij nacht C. W. Slot, de bemanning van de „Van Galen" al een hart onder de riem gesto ken en voordien inspectie ge maakt samen o.m. met de chef staf, kapitein-lutenant ter zee B. C. Mahieu en de commandant maritieme middelen, kapitein ter zee D. J. Kommer. Hierna was het alle hens voor de boeg, waar de C.Z.M. een korte toespraak hield. In deze toespraak merkte Schout bij nacht Slot op, dat het moment nu was aangebroken, dat het commando „alles los voor en achter" zou worden gegeven. Hij uitte voorts zijn grote waar dering voor het feit, dat de oor logsbodem op tijd kon uitvaren. T.a.v. de bemanning bemerkte hij voorts op, dat zij zich nu verder kon bekwamen en dat het een prachtige gelegenheid was, om promotie te maken. Tenslotte wenste hij schip en bemanning een goede reis en behouden vaart. Woensdag had de chef van de Zeestrijdkrachten, jhr. E. J. van Holthe. de opvarenden al een vaarwel toegeroepen, terwijl de Hoofdvlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain, Vrijdagmorgen af scheid kwam nemen van vloot- aalmoezenier P. H. Buyssen, die mee naar Korea vaart. Het officieuze afscheid. De commandant Zeemacht ging hierna van boord en daarmee was voorlopig een eind gekomen aan het officiële gedeelte. De familie leden van de opvarenden beklom men de „Van Galen" en spoedig konden we er geen plekje meer vinden, waar niet behalve het bekende en vertrouwde marine blauw ook burgerkleding in al lerlei schakeringen werd aange troffen. Ieder trapje en iedere gang of overloop aan boord werd bevolkt, zelfs op de brug het heiligdom van de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg troonden nu de burgers. Op onze speurtocht over de „Van Galen" belandden we ook Kind everreden en gedood Gisteravond is een driejarig zoontje van de familie W. te Gorssel plotseling de rijksweg opgelopen en onder een geladen trailer met oplegger geraakt. De chauffeur trachtte nog te stoppen, maar kon niet verhinderen, dat de kleine onder een der wielen kwam. Het kind was op slag dood. in het onderofficiersverblijf. Eer stens viel ons oog op een spreuk, die een vaardige hand op de wand had geschilderd „Eén die sijn seil te hooghe stelt, Worde light'lijk door de wind ghevelt." Wij weten niet in hoeverre deze spreuk ook toepasselijk was op de omstandigheden, waaronder wij het o.o.-verblijf deze morgen aantroffen, maar wèl weten wij, dat we nog geen twee stappen in dit gedeelte „van Galen" had den gedaan of we moesten mee klinken op de goede afloop. En het officiële. Intussen liep het tegen twaalf uur. De familieleden verlieten de oorlogsbodem en zochten op de wal een goed plaatsje om „hem" nog even te zien. Om precies 10 minuten over 12 sleepte de „Or kaan" het 1760 ton metende schip van de kade in de richting van het Marsdiep. Voor het Wierhoofd stond de Marinierskapel o.l.v. de kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland. Als laatste officiële groet klonk het Wilhelmus, in drukwekkender dan ooit tevoren. Velen konden hun ontroering niet langer verbergen en onder druk gewuif biggelden hete tra nen langs vele wangen Aan boord van de ..van Galen" was de viae intussen van de vlae- censtok genomen en had een Dlaats gekregen aan de roef. Voor de kust van Texel seinde een miinenveger een laatste vaar wel naar de ..Van Galen". Snel stoomde de tornedobootiager het Marsdien uit. On weg naar Ko rea. om ook daar onze Koninkliike Marine hoog te houden. Een vreemd avontuur tegemoet, dat vermoedeliik een iaar zal duren en waarin het schin met ziin be- wanening van 6 twaalf cm kanons en 10 toroedo-lanceerbuizen on getwijfeld de vlag van de Kon. Marine zal hooghouden, zoals de „Evertsen" dat totnogtoe zo voor treffelijk heeft gedaan. ATTLEE NAAR ZIEKENHUIS De Britse premier Clement Attlee zal Woensdag ter observa tie in een ziekenhuis worden op genomen in verband met klach ten over een zweer aan de twaalfvingerige darm waarvoor hij ook in 1948 onder dokters behandeling was, en wegens de vermoeiende werkzaamheden van de laatste maanden. Als plaats vervanger van de nu 68 jarige Attlee zal Morrison optreden. Mac Arthur heeft in een brief aan de Zuid-Koreaanse premier een terugkeer van diens regering naar Seoel „nog niet verstandig" genoemd, daar de communisten ditmaal, in tegenstelling met de verovering in September 1.1.. geen beslissende nederlaag hebben ge leden. Op ongeveer 30 K.M. van de 38ste breedtegraad bereikten de verbonden troepen gisteren over een breedte van 150 KM de rand van nieuwe communistische ver dedigingslinies. Hun voorhoeden werden met hevig mortier- en machinegeweervuur bestookt van af de hoogten die de opmarswegen beheersten. Noordelijk van Joe- dongni woedden gevechten van man tegen man. De Noord-Kore- aanse Oostkust werd over een lengte van 400 KM onder zwaar vuur genomen door een groot aantal Geallieerde oorlogsbo dems, waarbij vooral Wonsan aan geconcentreerde bombardemen ten werd blootgesteld. Nabij Hongtsjon was gisteren voor het eerst Amerikaans raketgeschut in actie. Het had vernietigende uit werking. is tot Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie in de rang van Inspecteur-generaal benoemd de heer A. F. J. Pendcrs te Den Haag, kolonel van de Generale Staf b.d is de identiteit van het in Am sterdam vermoorde meisje, dat 18 jaar bleek te zijn en van de 21- jarige dader vastgesteld ontspoorde gistermorgen op het baanvak HaarlemIJmuiden een loco-motor met goederenwa gen, waardoor het verkeer hier vier uur lang gestremd werd is de kunsthandelaar B. Katz uit Dieren omtrent wie in Juli 1948 grote fraudes zijn ontdekt bij de Stichting Nederl. Kunst bezit, na een langdurig omvang rijk onderzoek onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld is het weekblad „De Haagse Post" overgenomen door de N.Y. Uitgeversmaatschappij „Het Pe riodiek" te Delft. Het zal op de oude voet blijven voortbestaan zullen Nederland en West- Duitsland over en weer ambas sades openen verhoogt Ileineken's Bierbrou werij N.V. het dividend over het boekjaar 1949-1950 tot 8 pet. (v. jaar 6 pet). Het winstsaldo be draagt 2.1 miiliocn (1,7 millioen). Hoe best is het bier Mr. P. J. Oud heeft gisteravond als voorzitter van het dage lijks bestuur van de V.V.D. een rede gehouden ter opening van het tweedaags congres dier partij. De rede werd door de radio uitgezonden, waartoe op last van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bijna een uur zendtijd van de V.P.R.O. aan de V.V.D. ter beschikking was gesteld. dat prof. Romme geen tweede VVD-man in het kabinet had willen opnemen, omdat de socia listen geen winst gunden aan zijn partij. „Tot een waarlijk grootse politiek zijn de socialisten niet bij machte", aldus verklaarde spr. onder applaus. Als besluit van de oefening „Crescendo"' heeft de 44ste regi mentsgevechtsgroep met enige andere onderdelen van het leger en de luchtmacht (tezamen ruim 7.000 man) Vrijdagmiddag op de Leusderheid tussen Amersfoort en Woudenberg gedefileerd voor Koningin Juliana en Prins Bemhard. Deze parade was de gTootste die na de oorlog door de K.L. is gehouden. Zij duurde anderhalf uur. De lengte van de stoet bedroeg 8.8 km. filé geopend. Na de staf en de stafcompagnie van de 44ste re- giments-gevechtsgroep en een verkeerspeloton, kwam de ko ninklijke militaire kapel aange- marcheerd, onmiddellijk gevolgd door de compagnie commando troepen, die het de blauwen bij de oefening „Crescendo" zo las tig heeft gemaakt. Vier batal jons infanterie volgden hierop. Roden en blauwen waren in deze parade dus weer broederlijk ver enigd. Honderden burgers stonden in dikke rijen langs de marsweg en velen hadden zich een goede plaats verschaft in de bomen. Om kwart voor drie kondigde hoera-geroep de komst van de Koningin en de Prins aan. Hare Majesteit werd begroet door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de chef van de gene rale staf, luit.-generaal Hassel- man en generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant van de strijdkrachten te velde, Terwijl het trompetterkorps van de Hu zaren van Boreel het eerste cou plet van het Wilhelmus speelde, ging aan de vlaggemast de ko ninklijke standaard omhoog, waarna de hoge gasten zes door Canada aan Nederland geschon ken vuurmonden bezichtigden. De Koningin onderhield zich met de Canadese ambassadeur en liet zich voorlichten door^ de Ca nadese militaire attaché. Met deze bezichtiging werd de Cana dese wapenzending symbolisch aan Nederland overgedragen. Om precies drie uur meldden de paradecommandant, generaal- majoor C. D. Toet en de com mandant van de 44ste regiments- groep, kolonel A. den Boer zich, en met hun komst werd het de- (Van onze weerkundige medewerker) Dat we na Dinsdag ook gisteren hebben kunnen genieten van een mooie voorjaarsdag hadden we te danken aan een krachtige rug van hoge luchtdruk, die over ons land trok. Helaas echter was ook deze verbetering maar tijdelijk en reeds gistermiddag begon de barometer weer te dalen. Op de Atlan tische Oceaan bevindt zich nog een tweetal depressies, waarvan er een ten Westen van Ierland was gelegen en een andere zich gisternacht bij de Azoren bevond. Eerstgenoemde storing hield zich nogal rustig, maar jammer genoeg was de storing bij de Azoren in een minder goede bui en zij zette dan ook snel koers in Noord-Oostelijke richting, zodat zij gistermiddag reeds bij de Golf van Biskaje lag. Hier ontstond nog een kleine rand- storing. Deze was er de oorzaak van, dat reeds gisteravond opnieuw regen viel in ons land. Ook voor het weekend ziet het er niet naar uit, dat het geheel droog zal blijven en men doet er dan ook goed aan, de regenjas gereed te leggen. De temperatuur zal echter voor de tijd van het jaar aan de hoge kant blijven. De hoogste temperatuur bereikten gisteren De Bilt en Eindhoven met 14 graden, terwijl Den Helder twaalf graden als maximum noteerde en Eelde en Leeuwarden elf graden. Ondanks de zware oefeningen van de afgelopen dagen maakten de troepen een goede indruk. Zij oogstten verscheidene malen ap plaus. Na de infanterie presen teerden zich de luchtstrijdkrach ten. Op grote hoogte vlogen 49 Ilarvards, 16 Spitfires cn 36 Glos ter Meteors in formatie over. Direct daarop werd aller aan dacht weer op de weg gericht, waar achtereenvolgens een com pagnie zware mitrailleurs, een afdeling artillerie, een compag nie pioniers en een geneeskun dige compagnie voorbij reden. Het imposante slot van deze pa rade werd gevormd door het de- filé der cavalerie. Onder bevel van kolonel C. F. Pahud de Mor- tanges. Inspecteur der Cavalerie, toonden twee verkenningseska drons van het regiment Huzaren van Boreel en drie tank-escadrons van het regiment Prins Alexan der, wat ons land op het ogen- DIRECTEUR EXPORT BEVORDERING GAAT HEEN De heer L. Smit, directeur voor de Exportbevordering, zal bin nenkort deze functie neerleggen. Naar wij vernemen zal hij de leiding op zich nemen van het Oost-West-Syndicaat te Amster dam. De heer L. Smit ging van Phi lips over naar het bureau voor de Exportbevordering, dat ruim een jaar geleden door de minis ter van Economische Zaken werd gevormd. Het ligt in de bedoeling, dat voortaan alle zaken, de export bevordering betreffende, worden verzorgd door de Economische Voorlichtingsdienst. blik aan Amerikaanse tanks ont vangen heeft. Dat zijn 25 „Schaf- fee"-tanks en 73 „Sherman"- tanks. De opmars van deze grim mige staalmonsters vormde een soms beklemmend schouwspel. Dreunend en grommend kwa men zij "twee aan twee in lange rijen aangerold. Hun stalen ket tingen woelden de aarde om en verpletterden ieder oneffenheid. Tegen half vijf was het défilé ten einde. Nagewuifd door het publiek, verliet het Koninklijk echtpaar en zijn gevolg dadelijk daarop de Leusderheide, waar deze middag, mét minister-pre sident Drees, nog tal van andere ministers, ambassadeurs en mili taire attache's de parade gade- giers werden door sloegen. gewond. Mr. Oud zag vijf winstpunten in de samenstelling van het nieuwe kabinet. Vooreerst zaten in het vorige kabinet naast slechts één man der „derde macht" drie partijlozen. Thans is deze ver houding precies omgekeerd, ter wijl de partijloze en in de politiek onbekende heer Wemmers in ieder geval zijn sympathie voor de „derde macht" niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Vervolgens vervangt de knappe organisator ir. Staf de partijloze heer s'Jacob, aan wiens kortston dige bewind de bittere herinne ring van zijn optreden in zake de Ambonese militairen is ver bonden. Ook is „eindeliik" de heer v. Maarseveen bii Uniezaken en Overzeese Riiksdelen verdwenen, waarin de heer Oud achteraf nog een srroot succes zasr voor de in Mei 1950 hieromtrent door de V.V.D. ingediende motie. Een groot winstpunt zag de heer Oud ook in het feit, dat de minister v. d. Brink, die totnog toe de enige grote tegenspeler was tegenover de socialistische minister van Financiën, thans 'n niet te versmalen bondgenoot krijgt in prof. Albregts. Ook mi nister Teulings zal nu veel meer gelegenheid krijgen zich bezig te houden met de economische en financiële problemen. Als Kamer lid toonde hij al een open oog te hebben voor de gebreken dei- socialistische financiële politiek, aldus mr. Oud, die van de samen werking dezer drie katholieke ministers een gans andere inslag verwachtte in de regeringspoli- tiek op economisch-financieel ge bied. Tenslotte verwachtte mr. Oud van het nieuwe kabinet winst t.o.v. de kwestie Nieuw-Guinea. Het zal zich nl. zelfs moreel niet meer gebonden behoeven te achten aan het gedane aanbod om de souvereiniteit on te dra gen aan de Nederl. Indon. Unie, terwiil. indien de kwestie toch nog uit de iiskast zou moeten worden gehaald, zeker geen be slissingen zullen worden geno men zonder dat de Kamer in de gelegenheid zal worden gesteld daarover haar oordeel uit te spreken. Mr. Oud zag hierin in feite de erkenning van de juistheid van een andere, door hem ingediende, doch verworpen motie. Het was volgens hem duidelijk TOT NOG TOE 14 DODEN Kort na het vertrek uit Don- caster in Yorkshire zijn gisteren van een sneltrein naar Londen de eerste vier rijtuigen uit de rails gelopen. Twee ervan sloegen over de kop. Uit de chaos van verwrongen staal en versplinterd hout en glas werden door in allerijl te hulp gesnelde ambulan ces en artsen tot nog toe veertien doden geborgen. Talrijke passa- glassplinters FRANKFORT. On een ge heime bijeenkomst van dertig leden van de „oude garde" der „Stahlhelm" on 24 Februari i.l. werd deze organisatie van Duitse gewezen soldaten, die Hitler in 1934 bii ziin S.A. inlijfde, officieel weer ongericht, meldt de ..Neue Zeitung". het offieiële Ameri kaanse blad. dat in het Duits ver schijnt. Op deze bijeenkomst zou te vens een „Bundesfuhrer" gekozen zijn, ni. Karl Simon uit Keulen. Een vroegere officier zou ver klaard hebben, dat dc Westduitse minister van Binnenlandse Zaken „welwillend" tegenover de her oprichting van de Stahlhelm stond en dat ook de christen-democra- (Van onze correspondent.) MEPPEL. Even ten Zuiden van Meppel vond gistermiddag een zeer ernstig ongeluk plaats, dat het leven kostte aan de 31- jarige brandstoffenhandelaar W. Hagendoorn uit Meppel, bestuur der van een vrachtauto. Toen de chauffeur moest afremmen voor een van de andere zijde komende auto, knapte een der remstangen af en reed de vrachtauto in volle vaart achter op de daarvoor rij dende truck met. trailer. De voorzijde van de wagen verdween onder de andere auto en werd geheel vernield. H. zat hierin bekneld en kon eerst na veel moeite uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. Zwaar gewond werd het slacht offer naar het Meppeler Diaco- nessenhuis vervoerd, alwaar het korte tijd nadien overleed. De rriede-inzittende, de jeug dige van der A. uit Wolvega. bleef ongedeerd. Het wrak van de auto werd door de politie voorlopig in beslag genomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. De V.V.D. was het echter om het landsbelang te doen en daar om had men de zaak hierop niet laten afspringen. Dat de A.R. niet hebben kunnen medewerken, ondanks hun instemming met 't programma, achtte mr. Oud een fout, geboren uit een tekort aan begrip voor de betekenis van de „derde macht", dat bij de A.R. nog wat moet groeien. De hoop op een gunstige ontwikkeling in de toekomst had mr. Oud echter nog niet verloren: zij die geloven haasten niet, zo zeide hij. T.a.v. de Marshallhulp merkte mr. Oud nog op, dat zij afhanke lijkheid schept, waarvoor een volk dat zich zijn eigen waarde BILJARTEN NEDERLANDS LIBRE-KAMPIOENSCHAP Kees de Ruyter. ofschoon niet zo aroed in vorm als on de eerste dag. heeft ook gisteren bewezen dat hii zich serieus heeft voorge nomen het librc-kamniocnschaD te veroveren. Hii staat nu met 8 punten aan de leiding. Kruythof Eichelsheim 279 500 26 26 58 119 10.73 19.23 Kobus Sweering 491 500 21 21 126 115 23.38 23.80 Kruythof Mol 500 359 27 27 135 57 18.51 13.29 Teegelaar Eichelsheim 500 429 18 lo 178 130 27.51 23.83 Beekman De Ruyter 114 500 13 13 75 236 8.67 38.46 Mol Teegelaar 221 500 12 12 108 139 18.41 41.66 Beekman Kobus 244 500 28 28 88 77 8.71 17.85 De Ruyter Sweering 500 125 15 15 220 30 33.33 8.33 ten, sociaal-democraten, vrije democraten en de rechtse Duitse partij een goedgunstige houding zouden hebben aangenomen. Deze verklaring is door Chr.- Dem. en socialistische woordvoer ders in Bonn „belachelijk" ge noemd. Genoemde minister ver klaarde, dat hij geen bezwaar had tegen oprichting van een Bond van Oudstrijders, zolang het stre ven daarvan Binnen de wettelijke perken bleef. Volgens de Neue Zeitung wil de nieuwe Stahlhelm een „uitge kozen verzameling van vroegere soldaten en officieren vormen om in kameraadschappelijke sa menwerking het huidige kwaad in Duitsland onder de knie te krijgen." De oorspronkelijke Stahlltelm werd op 13 Nov. 1918 te Maag denburg opgericht, om „een front van kameraadschap, een solda- teskegeest en een bereidheid om te strijden" te handhaven. De be weging was tegen Versailles, pa cifisme, Marxisme, liberalisme en parlementarisme. MOEDER EN KIND VERDRONKEN Gisteravond is te Rotterdam door onverklaarbare oorzaak een auto met drie inzittenden in de Delfshavense Schie gereden. Twee hunner, de 31-jarige mevr. E. de Goyerv. Zanten uit Schiedam en haar 5-jarig zoontje, kwamen daarbij om het leven. De levens geesten van de bestuurster van de auto, de 33-jarige mevr. Pen densvan Zanten uit Rotterdam, konden nog tijdig worden opge wekt. Toegesnelde voorbijgangers en automobilisten waren er niet in geslaagd de portieren van de snelgezonken wagen te openen. Ijlings werd de brandweer gere- quireerd, die met behulp van een staaldraad de auto zover boven de waterspiegel bracht, dat de beide vrouwen en het jongetje eruit konden worden gehaald. Alleen de bestuurster bleek echter nog in leven. De stand na de tweede dag is: 1. De Ruyter 8 matchpunten, gemidd. 51.28: 2. Tegelaar 6 m.p., gem. 27.20: 3. Kobus 6 m.p., gem. 21.18: 4. Kruythof 6 m.p., gem. 19.11; 5. Sweering 4 m.p., gem. 17.12; 6. Eichelsheim 1 m.p., gem. 17.08; 7. Mol 0 m.p., gem. 13.26; 8. Beekman 0 m.p., gem. 14.55; De Nederlandse ijshockeyploeg heeft gisteren te Parijs een 21 zege behaald op België. Door een 72 overwinning op Oostenrijk heeft Italië zich verzekerd van de bovenste plaats in groep B van de wereldkampioenschappen. Italië is ongeslagen. Nederland en Frankrijk, die ieder 6 punten uit 4 wedstrijden hebben, ontmoeten elkaar nog in de strijd om de 2e en 3e plaats. De burgemeester van Til burg heeft gisteren het startschot gelost voor de achtste Brabant- grensrit, waarvoor 250 equipes startten. De eerste rit ging van Tilburg naar Boxmeer, een af stand van 80 KM in een rechte lijn, doch door omwegen „uitge rekt" tot 220 KM. De Fransen Emile Idee en Louison Bobet hebben resp. het eerste en het tweede gedeelte ge wonnen van de vierde etappe ParijsNice. Beiden versloegen het peloton in de sprint. De Belg de Cok houdt de leiding. bewust is een afschuw heeft, zo dat het er alles op zet de hulp zó te gebruiken, dat zij er over bodig door wordt. Dit heeft ons land echter niet gedaan. In dit opzicht gaf mr. Oud de Engelse Labourreeerin»- tot haar eer na. dat zii het volk de ernst van de toestand heeft durven voorhouden, zodat de Marshall- IiuId er nu overbodig is gewor den. Wii ziin in Nederland helaas nog allerminst zover, aldus mr. Oud. Palmzondag JEZUS' PERSOONLIJKHEID „Hoe zou de persoonlijkheid van Jezus een schepping van de menselijke geest kunnen zijn?" Het is een vraag, waarop geen antwoord verwacht wordt, uit De Triptiek van Het Godsrijk (blz. 68). De wonderlijke persoonlijk heid van Jezus gaat ons weer boeien, juist deze laatste weken voor Pasen. Juist de laatste da ken van 's Heren leven openbaren de diepte en tegelijk het men selijke van Jezus' persoonlijk heid. Vorige week, Passie-Zondag, zagen we de Meester staan tegen over de Joden. „Als ik beweerde, dat Ik de Vader niet kende, zou Ik aan u gelijk tjn, een leuge naar". Hij zegt het in hun ge zicht, koel, onbewogen, scherp. Zo kalm en onbewogen blijft Hij, als ze stenen oprapen om Hem dood te gooien; Hij gaat langs hen heen, alsof zich niemand op straat bevond. Vandaag, Palmzondag, trekt Jezus Jerusalem, Zijn stad bin nen. Hij gaat als een vorst over de mantels van zijn juichende onderdanen. Van alle kanten, uit alle huizen, zingt men Hem toe: „Gezegend die komt in 's Heren naam!Als een koning aanvaardt Hij die hulde. Hadden de men sen gezwegen, dan zouden de ste nen Hosanna geroepen hebben, want deze feestelijke intocht wilde onze Heer. Door de nauwe stra ten rijdt Hij naar de tempel, ter wijl de hele stad in beroering is. Tot in de tempel blijven de jongens „Hosanna de Zoon van David" roepen. Daar aan ergeren zich de farizeeën en schriftge leerden, maar ze lopen blauw aan als ze Jezus, als de eigenaar van de Tempel, de kooplui en wisse laars er uit zien jaren: „Mijn huis is een huis des gebeds." S. Mattheus verhaalt hoe Jezus, twee dagen later, zijn strafrede tegen de oversten der Joden houdt. De Meester kent zichzelf perfect. Vóór Hij hen de waar heid zegt, klinkt uit zijn eigen mond: „Laat u niet leraar noe men, want éen is uw leraar: (Ik) de Christus". Daarna het achtvou dig: wee u, schriftgeleerden en farizeeën, huichelaars, blinde leiders, dwazen en verblinden, slangen ei) adderenbroedsel, zo nen van moordenaars noemt Je zus die leiders van de regerings partij. En zij zitten daarbij! Welk een persoonlijkheid! Welk een majesteit, standvastigheid, on buigzaamheid! Welk een goedheid en wonderlijke macht, als Hij al len geneest. Was Jezus de gefingeerde hoofdpersoon van een roman, dan zou de schrijver een genie zijn om de heerlijkheid en grootsheid van karakter, waarmee hij zijn held omgaf. Maarhij zou de nacht van Witte Donderdag op Goede Vrijdag niet hebben kun nen schrijven. Want die Heerser, die Wonderdoener wordt zo klein, zo nietig voor het louter mense lijk oog; dat onze eerste gedachte bij het lezen ervan is: dat kan niet. Hij, die geen oog knipperde voor de giftige blikken der jood se overheid, rilt van angst en ontzetting. Die de melaatsen kon aanzien, en hun wonden dorst aanraken, die geen afschuw had van 't lijk van Lazarus en macht toonde over de doden, krimpt in een, zweet water en bloed in de Hof van Olijven. Die nachten doorbracht in de eenzaamheid, winden en stormen gebood, volks menigten tezamen bracht en in bedwang hield, zoekt angstig troost en bemoediging bij zijn leerlingen. Jezus' persoonlijkheid. Vader in de hemel, wij zijn U dankbaar voor de intocht van Uw Zoon in Jerusalem. Maar nog groter is onze dank voor de Hof van Olijven van Uw Zoon. Het geeft ons zo'n moed, wan neer wij ons mens-zijn ervaren, en in ons lichaam ook voelen de afkeer van lijden en dood, en de tegenzin, wanneer wij ons zien staan voor het offer. Geef ons dan als aan Uw Zoon de genade der aanvaarding. Voeg Uw kracht bij onze zwakte. Geef ons de bereidheid van Uw Zoon onze wil te voegen naar de Uwe. en zo in dezelfde gezindheid te leven als Jezus Christus, Uw Zoon, onze Heer. P. C. DE HAAS, OFM. Driehonderdduizend arbeiders in Barcelona legden het werk neer uit protest tegen de hoge kosten van het levensonder houd. Een woedende menigte demonstreerde voor het Stad huis, wierp brandende in benzine gedrenkte lappen naar hst gebouw en auto's omver.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3