GERRIT v. BEEK OVERLEDEN Nieuwe parochie-Bakkum Gemeenteraad St. Maarten Herziening subsidiëring van het toneel en orkest Kassier Boerenleenbank vierde jubileum in Schermerhorn Kinderaftrek beperkt Een voorbeeld om zijn grote sportiviteit en goedheid Slachtoffer van zijn sport Grondgebied en grens Vergadering L.T.B. Nieuwe Niedorp De areaalheffing van aardappelen Scheepsberichten Marktberichten Botwinnik-Bronstein remise op 29e zet ZATERDAG 17 MAART 1951 PAGINA 7 Gerrit vcm Beek. De duizen den liefhebbers van de wieler sport vernamen gisteren met ontzetting dat deze sportieve en daarom zo sympathieke Zaan- damse wielrenner is overleden. Zondag kwam hij te vallen op de baan te Berlijn, waar hij zijn vierde zesdaagse reed in zijn prof-carrière. Met een zware schedelbasis-fractuur werd hij in een ziekenhuis op genomen. Daar ovejleed hij in de loop van Donderdagmorgen. Zijn verloofde was op weg naar Berlijn, maar zij heeft hem niet meer levend mogen zien. Gerrit van Beek was de bes te, de brillantste van het Zaan- se renners-keurkorps. Zijn heen gaan op 27-jarige leeftijd, aan het begin van een te verwach ten prachtige carrière, betekent een groot verlies voor de sport en voor zijn bloeiende club D.T.S., waarvan hij, óók in sportief opzicht een der besten was. G. VAN BEEK Wij spraken gisteravond over de overleden renner met de voorzitter van DTS, de heer Cor- nelisse te Zaandam, die Gerrit van Beek, toen die 'n jongen van 13 jaar was, heeft gezegd: „Voor uit dan, probeer ook maar eens te rijden op een racefiets". De heer Cornelisse herinnert het zich nog goed. „Gerrit was een wat slome jongen, hij verscheen in die eerste jaren heel" vaak niet op de training en we hadden niet veel fiducie in hem. Maar in eens begon hij serieus te trainen en toen groeide hij in korte tijd naar een vorm ,die door geen van onze andere leden werd ge ëvenaard. Dat was omstreeks '43. En in datzelfde jaar was hij het vooral die voor DTS het club kampioenschap in de Wacht sleepte." Een hart van goud „Een zeldzaam goeie jongen was hij", zegt de heer Cornelisse „Wat onverschillig en ruw, zoals de meeste renners, maar een hart van goud. Vooral voor de arme leden van de club was hij een toevlucht. Hooyschuur bijv., nu 'n grima amateur, is door Gerrit in et zadel geholpen. De jongen had niets, alleen het onmisken bare renners temperament. Ger rit van Beek zag dat in en dan kende zijn vrijgevigheid bijna geen grenzen. Bij het achtervol gingskampioenschap in 1949 stond van Beek voor de finale met Gerrit Schulte, Koeman óók, bij de amateurs. Maar de jongen had een mankement aan zijn fiets. Prompt stond Gerrit zijn eigen fiets aan Koeman af en met een vreemde fiets won hij van Ger rit Schulte. Zo was hij. Vorige week nog, toen hij al in Berlijn zat, gaf zijn meisje een hele stapel echte racebroeken van hem weg aan jonge renners, die geen 48 gulden hadden om zo'n broek te betalen. Ze wist dat VERKERING EN HUWELIJK EGMOND BINNEN. Nadat zulks vorige week voor de ge huwde vrouwen en verloofde meisjes geschied was, kwam Donderdagavond Rector Pennock uit Heiloo spreken voor de ge huwde mannen en verloofde jongemannen over de problemen in verkeringstijd en huwelijk en over de voorlichting die op dit gebied gegeven moet worden en veelal ook gegeven wordt. Spr. gaf hierover een zeer duidelijke uiteenzetting, welke bij de aan wezigen zeker de aandacht trok. Daarna werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. De Weleer. Heer Kapelaan sloot met een woord van dank aan Rector Pennock voor deze leerzame avond. Jammmer was echter, dat de mannen niet in groter getale aanwezig waren. MATTHEUS PASSION TE EDAM Wederom wordt op Tweede Paasdag in de prachtige Grote Kerk te Edam de „Matthaeus Pas sion" van Johan Sebastian Bach uitgevoerd door de zangkoren EdamPurmerend. De solisten Jo Vincent (so praan), Annie Woud (alt), Han le Ferre (tenor), Herman Hiilsmann (bas), Wiebe Drayer (tenor), Leo Rommerts (bas), en Arie van Mever (bas) zullen hun mede werking verlenen, eveneens de Haarlemse Orkestvereniging, het jongenskoor van Willem Hespe, Janny van Wering (clavecimbel) Haakon Stotijn (oeboe d'amore), Leo v. d. Lek oehoe da caccia. Het geheel onder leiding van dirigent Theo Ettema. Velen zullen van deze unieke gebeurtenis weer getuige willen zijn, en opgaan naar het impo sante kerkgebouw, dat zich voor het uitvoeren van de Matth. Pas sion zo bijzonder goed leent. Nu Edam zich een vaste plaats heeft verworven in de reeks der uit voeringen der Matth. Passion in Nederland, mogen de Noord-Hol landers zich gelukkig prijzen, dat zij m de gelegenheid worden ge steld, om van uit Hoorn en om geving naar Edam te kunnen gaan, om het lijden en sterven van Christus mee te beleven, zo als Bach zich dit heeft voorge steld, en de twee hoofdstukken van Matthetis 26 en 27, heeft omgezet in muziek en zang. So listen van naam en het machtige koor en orkest onder de bezie lende leiding van de dirigent Theo Ettema, waarborgen U een belevenis, die U nimmer zult vergeten, de onsterfelijke waarde van Bach'a passiemuziek. haar verloofde dat zeker zou vinden." goed „Was van B.eek ook een pret tig clublid?" vragen we. „Toen hij eenmaal gegrepen was doot zijn sportief ideaal was hij soms verwonderlijk vurig", is het antwoord van de DTS-voor- zitter. „Als we met de- bus naar de Veluwe gingen, vast van plan het clubkampioenschap te ver overen, was het van Beek die het hardst zong van „Citroen, citroen, DTS wordt kampioen!" Nou, en ze werden het ook! Viermaal! Beroensrenner In 1947 sloot van Beek een pracht amateurs-loopbaan (waar van hij o.a. 14 courses won) af en werd hij prof. Hij maakte zijn debuut in een étappe-wedstrijd in België. Aan het begin van een klim brak hij zijn zadel. Met dat zadel tussen zijn tanden ging hij omhoog. Hij verwisselde pas van fiets toen op de hoogte bleek dat er geen repareren meer aan was. In 1948 reed hij een zesdaagse in Amerika. Later kwam hij uit in Frankrijk, Italië, Zwitserland, België en Duitsland waarheen de NWO hem vaak afvaardigde. In 1947 nog werd hij 14e in Milaan- San Remo, een prestatie, nog nooit door een Nederlander ge leverd. Hij verwierf grote popu lariteit door in de eerste twee Ronden van Nederland als eer ste het Stadion binnen te rijden". Allround renner. Gerrit van Beek was een all round renner met een perfecte, soepele stijl,stil in het zadel maar regelmatig onvermoeibaar eri snel met zijn benen. Een bui tengewoon klimmer bovendien. Alleen de sprint lag hem niet, wel het wegwerk, de baan en de achtervolging. Jammer dat hij geen zakenman was. Hij was zich nog niet half bewust van zijn ca paciteiten en hij had er een hekel aan bij de fabrieksdirecteuren met de vuist op tafel te slaan. Wat hij wel graag deed, ook als prof? In het voorjaar met de nieuwelingen op pad gaan, hen op hun fouten wijzen en hen aanmoedigen", vertelt de heer Cornelisse ons. Zo was Gerrit van Beek, nu het slachtoffer van de sport waarvoor hij alles over had. Hij blijve het voorbeeld van alle enthousiaste beoefenaars van de mooie wielersport. BAKKUM. Het zal niet lang meer duren, of de kerk van de Heilige Maria ter Hemelopneming te Bakkum zal in gebruik kunnen worden genomem Optimisten spreken zelfs al van midden-Mei, het midden van de Maria-maand. In verband met deze aanstaande gebeurtenis heeft de Bisschop van Haarlem maatregelen getroffen, die het stichten van de nieuwe paro chie tot een feit maken. Van de parochie van de H, Pancratius te Castricum en van de parochie van de H. Cornelius te Limmen worden gedeelten af gescheiden. Deze gedeelten sa mengevoegd zullen de nieuwe, zelfstandige parochie vormen. Het gebied der nieuwe paro chie bevindt zich binnen de hier onder omschreven grens. In het Noorden begint de .grens van de parochie aan 'de kust, op het punt waar de grens van de ge meente Castricum de kust raakt. De grenslijn volgt landinwaarts de grens van deze gemeente tot op het punt waar deze op de Heereweg (grenspaal der ge meente Castricum) uitkomt. Zij gaat dan in Zuidelijke richting langs de Heereweg tot aan de Duinweg, volgt deze Weg in Oos telijke richting, tot waar hij over gaat in de Zanddijk, deze volgend tot aan het punt, waar de Lim- merweg op de Zanddijk uitkomt. Vanaf dit punt gaat de grens langs een denkbeeldige lijn in Zuidelijke richting tot aan het punt waar de Eerste Groenelaan uitkomt op de Kooiweg. (Deze Kooiweg behoort aan weerszij den tot de parochie van de ,H. Pancratius in Castricum). Zij volgt dan verder de Eerste Groenelaan in Westelijke rich ting, tot waar deze over de spoor lijn gaat. Vanaf dit punt loopt de grens Westelijk langs de spoorlijn in Zuidelijke richting tot aan de Kramersweg. (Deze Kramersweg behoort aan weers zijden tot de parochie van de H. Pancratius). De grens volgt deze Kramersweg en aansluitend op de Kramersweg, in Westelijke richting voortgaande, de Oude Schulpweg en de Nieuwe weg, tot het punt waarop deze laatste uitkomt op de Hoofdweg. Vanaf dit punt zet de grens zich langs een denkbeeldige lijn voort in Westelijke richting tot dat ze bij paal 47 de kust weer bereikt. Het gebied van de parochie van de H. Cornelius te Limmen, dat toegevoegd wordt aan de pa rochie Maria ten Hemelopne ming te Bakkum. beslaat het grondgebied ten Noorden van het EGMOND AAN ZEE KRIJGT EEN MUSEUM EGMOND AAN ZEE Reeds geruime tijd is het Museum Comité, bestaande uit de heren C. Wijker en A. B. van Thiel be zig met het verzamelen van voorwerpen, tekeningen enz., be trekking hebbende op de_ ge schiedenis van ons dorp. Deze verzameling werd de laatste tijd tentoongesteld in het portaal van het Raadhuis. Tijdens de opgra vingen aan.het Westeinde in ver band met de herbouw zijn nog vele voorwerpen, als oude tegels e.d. aan het licht gekomen. Dezer dagen is de verzameling uitge breid met een „prik", eer» pa lingachtige vis. die zich met zuignappen op de vissen in de Noordzee vastzet en zich zo voedt. Deze prik is op sterk wa ter gezet en zal spoedig in het nieuwe museum te bezichtigen zijn. De verzameling is thans zo uitgebreid dat een en ander niet meer voldoende tot zijn recht kwam. Besloten is nu een kamer van het Raadhuis als museum in te richten. Op lange tafels langs de wand zal alles een keurig plaatsje krijgen, zodat de belang stellenden gen goed overzicht kunnen krijger». Het comité doet een beroep op de inwoners van Egmond aan Zee, om, mochten zij nog iets hebben, dat voor het museum van waarde is, dit af te staan aan het museum, zodat het voor het nageslacht bewaard kan blijven. St. Anthoniushuis op de Heere weg met een grenslijn denkbeel dig getrokken Westelijk naar zee, Oostelijk naar het punt waar de lijn raakt de denkbeeldige lijn Zanddijk (Kruispunt Limmer- weg)Eerste Groenelaan. Het overige gebied van de nieuwe parochie wordt afgescheiden van de parochie van de H. Pancratius te Castricum. j™*-: j Tot pastoor in de 'nieuwe pa rochie wordt benoemd de Wel- eerw. heer J. Th. J. de Wit én tot Kerkmeesters de heren G. Borst en P. Stuifbergen. Zolang de nieuwe kerk nog niet afge bouwd is blijven de gelovigen behoren tot hun tegenwoordige parochie. NIEUWE NIEODjtP Woens dagavond vergaderden de leden van de LTB in café Öoteman te Oude Niedorp. In zijn openings woord sprak de voorzitter, de hr. J. J. Takken, onder meer over de slechte toestanden in de Tuin bouw. Spreker hoopte dat voor de tuinbouw spoedig een oplos sing door de overheid zal wor den getroffen. Tevens wierp spr. een terugblik op, wat in onze jonge afd. het afgelopen seizoen is tot stand gekomen. Vervolgens heette hij allen, doch in het bijzonder de heer Beers, Assistent bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, wei kom. Deze hield een uiteenzetting over de werkzaamheden van genoemde dienst. De werkmetho de van het grondonderzoek, werd duidelijk uiteengezet. Gebleken is, aldus de spreker, dat de vee houders en de bouwers nog niet genoeg doordrongen zijn van de voordelen die daar uit voort kun nen vloeien. De boeren staan nog te sceptisch tegenover dé dienst. Er wordt al vlug gesproken over een ambtenarencorps, doch hier van is in dit geval geen sprake. De dienst en ook de ambtenaren daaraan verbonden, staan' geheel in dienst van de boeren. Ook de subsidie-regeling, werd door spr. duidelijk uiteengezet. Op dit ge bied wordt de voorlichting bij ve len te laat ingeschakeld, waar door vele moeilijkhedenont- Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer S. Vc.rwerbleek dat de afd. geen winst heeft kun nen boeken in ledenaantal. Al is de afd. nog klein en jong onze belangen worden terdege besproken. Ujt de rekening en verantwoording van de secr.- penn. bleek, dat de ontvangsten in totaal f 405.47 bedroegen; ter wijl de uitgaven f 381.50 beliepen zodat een batig saldo van f 30.82 geboekt was. De bestuursleden, de heren J. Mandshanden en S. Verwer, traden af (periodiek). De laatste was niet meer her kiesbaar. In 't bestuur werd be noemd de heer Th. Zuurbier; de heer Mandshanden werd herko - Zen. Tijdens de rondvraag werden nog verschillende vragen gesteld die door de voorzitter, en de heer Beers naar genoegen wer den beantwoord. Getracht zal worden in het be lang van boeren en veehouders 'n bedrijfsvereniging op te rich ten, dit in samenwerking met een andere standsorganisatie. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter de beer Beers voor zijn bei der betO'pg en de leden voor hun opkomst, al noemde hij deze niet direct bevredigend, in verband met de slechte weersomstandig heden van deze avond. VZ V-NIEUW S. 'T VELD Zondag a.s. is het voor VZV zowel tvat betreft de voetbal als de handbal een be langrijke dag. VZV 1 krijgt Schoorl 1 op bezoek. Jongens als wij een even goede wedstrijd spelen als vorige week tegen SRC, dan geloveh we dat beide puntjes wel thuig. zullen blijven. Weest er dus ook" nu weer van öveïtuigd dat er hard gewerkt moet worden. VZV 1 (handbal)'- zal op eigen terrein tegen Blauwe Reigers 1 het kampioenschap bevechten. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Maar dames, jullie heb ben een goede kans. Wij wen sen ook jullie een plezierige match en bij voorbaat reeds veel succes. SCHERMERHORN. Voor een dorpsgemeenschan. grotendeels bestaande uit landbouwers, vee houders en tuinders, is een goed functionnerende boerenleenbank van eminente betekenis. Dat kwam Vriidagmiddag weer eens duidelijk tot uiting bii de wel verdiende huldiging van de jubi lerende kassier der Coöp. Boe renleenbank. de heer Joh. Krul, die met trots on 25 dienstjaren terug kon zien. Drukke recentie In café „De Roode Leeuw" werd ter gelegenheid van dit jubileum een zeer druk bezochte receptie gehouden in een met gele en witte narcissen feestelijk versierde zaal Hier zat de jubilaris temidden van zijn familie en het bestuur der Bank toen de voorzitter, de héér A. Zeeman de heer Krul toe sprak en wees op deze belang rijke mijlpaal in de geschiedenis der Bank. Spr. noemde de jubila ris een populaire figuur onder le den en spaarders wiens werk van bescheiden omvang tot een be langrijke dienst was uitgegroeid. Des te meer werd het werk van de jubilaris gewaardeerd, daar hij een eenvoudig tuinder is geweest. Na erop gewezen te hebben dat de heer Krul dg vertrouwensman van velen is en steeds voor een ieder klaar staat, bood voorzitter Zeeman de jubilaris namens de Bank en de leden een gouden hor loge met inscriptie aan, verge zeld van een album met de na men der schenkers. Voor de echt genote van de jubilaris was er een fraaie schemerlamp. De directeur der Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, de heer J- Visser, wees op dé belangrijke taak van een kassier van Boeren leenbanken en bood de jubilaris een oorkonde aan. Deze wees op stijging van de „omzet" van f 170.000 tot f 1.157.000, die zich steeds in goede orde had voltrok ken. Dominee van Dijk noemde de leenbank een maatschappelijk goed voor de bevolking en prees de jubilaris als een flink werker en goed lid zijner gemeente. Bur- gemeèster'Driessen wees op het grote dorpsbelang van een goede bank en de heer Woelders, van de kring der kassiersvereniging roemde de ijver en collegialiteit van de jubilaris. Namens de leden en spaarders sprak nog de heer A. de Lange, terwijl de heer P. van Ammers, directeur van de Zuivelbank te Alkmaar, de prettige samenwer king met de jubilaris gedurende de afgelopen 25 jaar memoreerde. Tot slot van de bijeenkomst, die niet alleen een feestelijk maar ook een gezellig karakter had, sprak de jubilaris woorden van dank tot bestuur en leden en de vele belangstellenden, waar onder wij ook nog opmerkten de Zeereerw. Heer C. C. Standen- meyer, pastoor van Schermer horn. TEHUIS VOOR BEJAARDEN PURMEREND. Evenals overal elders in het land wordt ook in Purmerend zeer ernstig de behoefte gevoeld aan goede huisvesting voor bejaarden, in dien zin dat ieder afzonderlijk kan wonen. Door de R.K. Wo- ningbouwverg. „W. C. J. Pass- toors" alhier is het plan opgevat om ook in Purmerend te komen tot stichting van zulk een woon- centrum. De bedoeling is dat er wordt gebouwd een complex van kleinere woningen speciaal voor bejaarden. Zulk een com plex wordt dan gevormd tot een centrum, waaraan behalve de woningen ook verbonden zal zijn een z.g. Verzorgingshuis. Vanuit dit verzorgingshuis worden de huizen voor de bejaarden voor zien van verwarming, heet wa ter, eventueel maaltijden, enz. Bij het Verzorgingshuis zullen tevens enkele ziekenkamers be horen, om de bejaarden, die hulp bij ziekte behoeven, te ver plegen. Indien mogelijk wordt aan het complex ook verbonden een kleine ontspanningszaal. Deze wooncomplexen voor be jaarden zijn op enkele plaatsen elders reeds gesticht; in andere gevallen in voorbereiding. De Overheid steunt de plannen steeds royaal. Het heeft ook tot gevolg, dat er woningen vrij komen voor jongeren en grotere gezinnen. De woningen voor de bejaarden worden gesticht op voorwaarden als gelden bij de bouw van woningwetwoningen Dus met de gebruikelijke subsi die van het Rijk. In besprekin gen met B. en W. van Purmer end heeft het bestuur van „W. C. J: Passtoors de- voorlopige plannen hiertoe voorgelegd. Dit ging betrekkelijk gemakkelijk omdat de architect van W. C. J. Passtoors, de heer N. H. Oude- jans, voor elders reeds gelijke plannen in voorbereiding heeft. B. en W. van Purmerend hebben hun volle medewerking toege zegd. Ook om bij Ged. Staten hiervoor een extra bouwvolume te verkrijgen. Voor het gevraag- de doel heeft de gemeente Pur-j merend grond beschikbaar. Burgemeester Korver kon Vrij dagmorgen de raadsleden de ver heugende mededeling doen, dat het bouwvolume van 1950, hoe wel niets is gebouwd, toch be houden is gebleven. Nu St. Maar ten blijkens richtcontingeftt 1951/ 1953 over de eerstvolgende drie jaren slechts 1 huis zou mogen bouwen, komt de gemeente, dank zij deze „achterstallige" twee stuks, nog tot een jaargemiddelde van 1. Natuurlijk is het veel te weinig, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Ged. Staten hebben de goedkeuring van de begroting over 1950 verdaagd. De beroemde moties van Finsterwólde en de Wijk legde de raad voor kennis geving naast zich neer. Het PEN vond goed dat voor taan, voor zolang zulks noodzake lijk is, de straatverlichting wordt ontstoken tussen 's morgens 5 en 7 uur. De nieuwe brandspuit is aangekomen. B. en W. mitsgaders raadsleden hebben zich kunnen overtuigen van de goede werking van dit kostbare stuk gereed schap. Een groot aantal voorstellen, alle betrekking hebbende op het verstrekken van de bekende loonsverhogingen van 5 pet. aan secretaris, ontvanger, ambtenaren der Burgerlijke Stand en ander gemeentepersoneel, werden zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. Aan de R.K. School te 't Rijpje werd een voorschot toe gekend van f 1968.en aan de Christelijke School te Stroet een van f 2464.Een aantal wijzi gingen in de begroting 1951 en in de rekening 1949 gingen even geruisloos onder de hamer door als de voorgestelde nieuwe ge meenschappelijke regeling voor de Keuringsdienst voor Vee en Vlees in de kring Barsingerhorn. (Hoe bestaat het - red.) De Ned. Bond van Gemeente ambtenaren verzocht om het in voeren van een regeling nopens het toekennen van vergoedingen aan ambtenaren die zichzelf vrij willig verder bekwamen. Deze be oogt dus een verhoging van de vakbekwaamheid van de gemeen te-ambtenaren, terwijl anderzijds de zekerheid wordt verkregen dat de aldus meer vakbekwaam ge worden mensen langer in de ge meente werkzaam blijven. Zij moeten zich er nl. schriftelijk toé verbinden, tenminste 3 jaar na het ontvangen van de laatste te gemoetkoming in de gemeente werkzaam te blijven. Voor amb tenaren in verafgelegen gemeen ten is bet omwille van de kosten vrijwel onmogelijk om zich ver der te bekwamen, zodat deze regeling, die voor gehuwden 3/4 en voor ongehuwden Va kosten vergoeding garandeert, de oplos sing is. Aangenomen. Diverse raadsleden verklaarden dat zij het systeem „stok achter de deur" voortreffelijk vonden. Het bestuur van de Chr. School te Stroet verzocht beschikbaar stelling van f600.— voor nieuwe leermiddelen en een verbetering aan de kolenbergplaats. Hierop werd conform het advies van de inspecteur goedgunstig beschikt. L.T.B. KOEDIJK-ZUID KOEDIJK Woensdagavond werd in café Hes een vergadering gehouden van de afd. Koedijk Zuid LTBTuinaers. Na opening door de voorzitter dé heer J. Bij- post deelde deze mede, dat het nestuur f,;n onderhoud heeft ge had met de Voedselcommissaris, over de areaa heffing van aard appelen. HierDij was gebleken, nat aan deze heffing niet kan worden ontkomen en iedere aard appelverbouwer die bijdrage moet betalen. In verband met bed verzoek tot uitbreiding van het uitzonde ringsgebied voor de teelt van vroege aardappelen is overleg gepleegd met zusterorganisatie's. Verzocht is dit gebied uit te brei den met een gedeelte Vroner- meer met als grens Hoornseweg. De voorzitter vraagt de leden dringend in dit gebied geen late aardappelen te verbouwen, daar men anders in de grootste moei lijkheden komt. De voorzitter zegt, dat de veilingen, wat be treft de prijzen, nog steeds een droevig beeld vertonen en ziet hierin nog geen verbetering. De secretaris deelt mede dat de omzet van de afd. in Januari heeft bedragen t 6193.04 en in Februari f 8121.51. Bij een in ventarisatie op 5 Maart j.i. bleek dat bij de leden der afdeling nog aanwezig was: rode kool 22.500 kg, witte kool 37.300 kg, gele kool 173.900 kg, uien 22.600 kg, peen 20.000 kg, terwijl nog 1000 m2 witlof aanwezig was. De ont vangsten der afdeling hadden in 1950 f 130.000 minder bedragen dan in 1949. Van de L.G.C. was een schrijven ingekomen, waarin werd verwezen naar de statuten betreffende het verplicht veilen te Langedijk, zulks in verband met het feit, dat sommige tuin ders met bepaalde producten te Alkmaar veilen. Uit de besprekingen bleek, dat vele tuinders met bepaalde pro ducten in Alkmaar wilden vei len, omdat het voordeliger is. Het bestuur overwoog een voor stel te doen om onthelfing te vra gen van verplicht veilen te Lan- gdijk van Witlof, Tomaten en Druiven, De heer C. van der Gragt stelde voor de kwestie aan 't bestuur over te laten. Hij heeft voldoende vertrouwen in het be stuur om deze zaak met de be trokken instanties af te hande - len. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de B. G.C. op 20 «taart te Zuid-Schar- woude werden behalve, het be stuur benoemd de heren D Quant S. Venneker, J. Booij, P. Klan - ker C. Klanker en K. Comman deur. Bij de rondvraag vraagt men of peen of als landbouw* of als tuinbouwproduct wordt aangemerkt. Voorzitter zegt, peen is eigenlijk een landbouwproduct maar wordt hier als tuinbouw product beschouwd en de mini mumprijzen gehandhaafd; peen wordt niet in mindering van de teelifcvergunning gebracht. Sloof gaat de gemeente uit De heer W. G. Sloof, voorheen gemeente-ambtenaar, thans nog gemeente-ontvanger, verlaat a.s. zomer St. Maarten. Op het ogen blik wordt voor hem in Alkmaar een nieuwe woning gebouwd. Wanneer hij zich straks metter woon in Alkmaar heeft gevestigd zal het practisch onmogelijk zijn om gemeente-ontvanger van St. Maarten te blijven, weshalve hij ontslag verzocht. De raad ver leende hem dit ontslag eervol met ingang van een nader te bepalen datum, omdat Ged. Staten eerst overleg willen plegen omtrent de eventuele vervulling van de ko mende vacature. Op een vraag van de heer Paarlberg daaromtrent, deelde burgemeester Korver mede, dat inderdaad een aanvraag om ex tra subsidie voor hét kleuter onderwijs is ingekomen, doch dat B. en W. nog geen gelegenheid vonden zich daarover te beraden. B. en W. willen eerst wel eens nadere gegevens hebben van schoolbestuur en inspectrice over hoedanigheden en kosten van de nog te stichten nieuwe kleuter school vooraleer zij de raad voor stellen willen doen. De mening van de heer Paarlberg, dat dit het bouwen ernstig zou stagneren kon hét college derhalve ook niet onderschrijven. De heer Bijpost mocht nog ver nemen, dat B. en W. inderdaad voornemens zijn om binnenkort voorstellen te doen omtrent het doorlichten van de gehele bevol king op t.b.c. Het college wil ech ter eerst overleg plegen met het Witte Kruis en Volksgezondheid, omdat zoiets zeer omvangrijke voorbereidingen vraagt. WETSONTWERPEN Er zijn heden twee wetsont werpen ingediend bij de Staten- Generaal, die een aantal belas tingverzwaringen inhouden. Zon der in details te treden wij komen op de ontwerpen nader terug kan vermeld worden, dat de vennootschapsbelasting verhoogd zal worden tot 42</» pet. op bedragen tot f 50.000.-—, oplopend tot 50 pet. op bedragen van f 250.000.en hoger. Het nieuwe tarief wordt berekend over het boekjaar 1951. Tevens wordt voorgesteld de leeftijdsgrens voor kinderaftrek van 21 tot 16 jaar te verschuiven, behalve waar het gaat om kin deren, die onderwijs genieten. Het bijzondere tarief voor inwo nende minderjarige kinderen komt te vervallen. Deze regeling zal ingaan met 1952. Spaarsaldi liepen ook in Februari terug De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat er ook in Februari meer is terugbetaald dan inge legd. Inleg en terugbetaling wa rén nl. resp. f 33.841.276 en f41.253.988, hetgeen een vermin dering van de spaarsaldi betekent met f 7.412.712. Bij de bankspaar- banken waren inleg en terugbe taling f2.535.237 en f3.338.421, hetgeen een vermindering van f 803.184 betekent. Het moeilijke vraagstuk van de financiering van de Nederlandse Opera is enige malen besproken op bijeenkomsten van de Staats secretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de Wethouders van Kunstzaken en van Financiën van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Mede in aanmerking genomen de moeilijkheden van financiële en organisatorische aard, die in de toneel- en orkestwereld zijn gerezen, hebben deze besprekin gen geleid tot de conclusie, dat het in de huidige omstandighe den niet mogelijk is tot een op lossing te komen, zonder het vraagstuk van de subsidiëring in deze sector van het culturele le ven in Nederland in zijn geheel te bezien. Aangezien op een verhoging van het bedrag der gezamenlijke subsidies niet gerekend kan wor den, zal de stijging der uitgaven zowel bij de opera als bij de or kesten en de toneelgezelschappen tot een andere verdeling der jaarlijks beschikbare bedragen moeten leiden. Alleen op deze wijze kan het behoud verzekerd DE SCHEEPSRAMP VOOR DE SPAANSE KUST VLAARDINGEN, 16 Maart. De Nederlandse runners, die om kwamen bij het vergaan van het Engelse schip Ulsterduke op de Spaanse kust, zijn J. Willaard, 20 jaar, A. Ligthart, 50 jaar, G. van Veen, 28 jaar, allen uit Vlaar- dingen en ongehuwd en de 28- jarige J. C. Steutel uit Goes. De 31-jarige gehuwde M. F. Stolk uit Vlaardingen werd zwaar gewond. Nelly (rep.) DjakartaAm sterdam, Zondagmorgen 18 Maart vroeg voor IJmui- den. Ontscheping 's mor gens 10 uur te Amsterdam. Annenkerk, RotterdamMel- borune, 15 Maart 360 mijl West van Minieoy. Grote Beer (emigr.) Amster damSydney, 15 Maart 775 mijl West van Cocoseil. Madoera, DjakartaAmster dam, 15 Maart bij Engano- eiland. Oranje, DjakartaAmsterd., passeerde 15 Maart Minieoy Roma (rep.) DjakartaRot terdam, 14 Maart n.m. van Colombo. Sibajak (emigr.) Sydney Surabaja, 15 Maart 650 mijl Z.Z.O. van Torrestr. worden van de instellingen, die voor het culturele leven in ons land van groot belang moeten worden geacht. Aan alle gesubsidieerde orkes ten, toneelgezelschappen en de Nederlandse Opera is van het bovenstaande mededeling gedaan, teneinde een zo efficiënt moge lijke besteding der kunstsubsidies in het komende seizoen te verze keren. De nodige besluiten zullen op korte termijn worden geno men en er zal voor worden ge zorgd, dat alle belanghebbende instanties tijdig in de gelegen heid zullen worden gesteld hun standpunt kenbaar te maken. WARMENHUIZEN, 17 Maart. - Aardappelen: bevelanders 11.10; uien 2,70; grove 2,802,90; gele kool 6,007,40; witte kool 5,50— 9,40; rode kool 6,00—24.50. BEEMSTER, 16 Maart. Aard appelen, Bevelanders 10—11; Koopmans Blauwe 12; Witlof 16 —40; Rode kool 6.50—20; Witte kool 5,50; Savoye kool 710; Spruitkool 4482; Boerekool 10 29: Andijvie 5878; Rode bie ten 6.50; Gare bieten 1316; Win terpeen 47; Waspeen 23—25; Uien 2—3.90; Prei 8—17. Appels.' Bramley Seedling 12-24 Goudreinette 19—43; Jonathan 20 ó3; Present van Engeland 15— 47; Zoete reen 35; Brederode 36 43; Winterjan 2647. ALKMAAR. Exportveiling. 16 Maart 1951. Witlof 18—42 p. 100 kg; Rode kool 6,5018; Savoye kool 63,20; Groene kool 20 31; Spruitkool 4288; Boerenkool 10,5043; Spinazie 6484; Andij vie 81—84: Rabarber 4359; Bieten 56. Winterpeen 46. Waspeen 21; Uien 24; Prei 19 30; Soepgroenten 57 bos; Pe terselie 16; Knolsoep 27 stuks; Appels Bramley Seedling 21 per 100 kg; Goudreinette 2545. Pre sent van Engeland 2245. Peren: Comtesse de Paris 33; St. Remy 3545; Winterjan 3248. Gieser Wildeman 46. LANGEDIJK. 17 Maart. 27.000 kg uien 2,803.70; grove 34; 1500 kg groene kool 7.0025.50: 72.000 kg rode kool 6.50—23.50; 120.000 kg gele kool 6.00—10.60; 55.000 kg deense witte 5.507.40; 11.000 kg gele kool doorgedr.; 88.00 kg witte kool doorgedr. N. SCHARWOUDE. 17 Maart, 43.00 kg aardappelen, eigenh. 9,10; 23.000 kg uien 2,50—4.40; grote 3,003,80; drielingen 2.90 3,50: 3300 kg peen c 4,004,10; 130.000 kg rode kool 7,00—25,20: 26.000 kg - gele kool 6,00—9,70; 83.000 kg witte kool 5,507,20; 10.000 kg gele kool doorgedr. 17.000 kg witte kool doorgedr. De eerste nartii in de match om het wereldkamninenschao «schaken tussen de titelhouder Botwinnik en de uitdager Bron stein. die in een overvolle Tsiai- kowsky-Concerthal te Moskou wordt gesneeid. eindigde on de 29ste zet in remise, wezens her haling van zetten. Tegen de verwachting in paste Bronstein de Hollandse verdedi ging toe op de dame-pionopening van Botwinnik. Spoedig bleek, dat Bronstein de Hollandse partij speciaal voor deze match had be studeerd. Botwinnik moest zich zeer nauwkeurig en met beleid verdedigen, om niet in moeilijk heden te geraken. Op de 19e zet verdwenen de koninginnen van het bord, maar de druk van de zwarte stukken van Bronstein bleef aanhouden. Botwinnik vond echter steeds de beste voortzet ting en zag kans alle dreigingen welke zijn tegenstander had op geroepen, te weerleggen. In de beslissende phase was Bronstein, die in tijdnood verkeerde, ge dwongen remise te accepteren. Veldmaarschalk Montgomery bracht een bezoek aan de St. Paul's school in West Ken sington te Londen, waar hij een monument onthulde ter nagedachtens aan de in de tweede wereldoorlog gevallen oud-leerlingen.. „Monty" in gesprek met een der cadetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7