Bonafide vakbeweging laakt de houding van de regering De prijzen van brood, margarine, bak- en braadvet gaan omhoog Vinnige strijd op Korea aan het centrale front Mijnramp Schepen verkeren in nood op de Noordzee Nota van Hoge Commissaris met Nederlands standpunt op de Maurits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Prijzen levensmiddelen gaan omhoog De extra troonrede Georganiseerd bedrijfsleven niet gekend in prijspolitiek Diep teleurgesteld Scheepsberichten Tweede Komer De onveiligheid op Java Engeland maakt de A-bom Ook vrije artikelen aan maximumprijzen gebonden? Kinderbijslag kleine zelfstandigen Aanrijding tussen goederentreinen Verhoging pensioenen overheidspersoneel Gedachten die kunnen helnen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 19 Maart 1951 46e Jaargang No. 12121 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MINISTER DREES LEGT DE REGERINGS VERKLARING AF Minister-president dr. W. Drees legde Zaterdagmiddag in de Tweede Kamer de regeringsverkla ring af. Tijdens de rede van de minis ter-president v.l.n.r. achter de tafel: de ministers H. H. iWemmers, prof. dr. A. H. M. Albregts, mr. A. M. Joekes, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, prof. P. Lieftinck, mr. F. C. G. J. M. Teu- lings, minister-pre sident dr. W. Drees, de ministers mr. D. U. Stikker, mr. H. Mulderije, mr. J. H. van Maarseveen, prof. dr. F. J. T. Rutten en mr. J. in 't Veld. HET WAS EIGENLIJK een extra-troonrede, welke dr. Drees Zaterdag in de regeringsverkla ring heeft voorgelezen. Een troon rede echter ditmaal, zonder de gebruikelijke diplomatieke franje, aan dat staatsstuk eigen. Deze troonrede-van-de-nood spreekt meer duidelijke, onverbloemde taal, al ligt vooral de „hardheid" van verschillende maatregelen nog niet concreet op tafel. Zo, dat men zelfs aanvankelijk onder de indruk zou komen, dat het nog al schijnt mee te vallen. Maar dat moet maar schijn zijn, want er staat ook een en ander nog maar in algemene termen zwart op wit, dat nader uitgewerkt zal moeten worden Eindelijk wéten we dan wat meer van wat de regering nood zakelijk acht in verband met de noodtoestand, welke voor ons land is ontstaan, als gevolg voor al van de oorlog, die op Korea in de zomer van 1950 is uitge broken, toen communistische machten, die zich in de wereld graag erg vreedzaam voordoen, hun aanval begonnen. In de echte troonrede, die van September 1950, had de regering het al voor speld: de landsverdediging zal voorrang moeten hebben en een nieuwe rangorde van belangen, welke o.a. in verband met 's lands financiën behartiging zullen moe ten vinden, zal moeten worden opgesteld. Dat ging niet zo vlot en het duurde tot begin Decem ber, voordat de regering, bij de debatten over de begroting van Buitenlandse Zaken, mededeelde, dat door een aantal topfiguren van de departementen een rap port werd opgesteld over de om vang en de betekenis van de te nemen maatregelen. Ook toen ging het niet erg vlot: van 3 De cember tot 23 Januari, toen de crisis uitbrak, is nog een hele tijd. De kabinetscrisis gaf nog weer zeven weken vertraging en nu weten we dan meer. Wat de voornaamste algemene punten betreft, valt het nieuwe urgentieprogram in twee grote delen uiteen. Eerst de defensie en de dekkingsmiddelen daarvoor, daarnaast de financieel-economi- sche maatregelen voor het slui tend maken van de betalingsba lans. Wat de defensie betreft, bevat de verklaring, na de mede delingen, die minister s'Jacob nog pas heeft kunnen doen, weinig nieuws. Nieuw is wel de be vestiging Vein de geruchten, dat de militaire maatregelen per jaar 1500 millioen zullen vergen en dat dit, voorlopig, vier jaar zo zal doorgaan. Voorlopig, in de hoop, dat daarna althans die 500 millioen extra zullen vervallen. In het algemeen zullen wij voors hands, ook na die vier jaar dus, vertrouwd moeten raken met de gedachte, dat voor ons militaire apparaat en voor de burger lijke verdediging de somma van één milliard gulden, dat is dus 1000 maal één millioen, nodig zal zijn. Een verschrikkelijk be drag. Wij zijn er echter in zover al mee vertrouwd, dat de rege ring aanneemt, dat dit milliard uit de gewone uitgaven kan wor den bestreden. Hoe dat precies zit, zullen we nog wel eens nader vernemen; de laatste begroting ging, meenden wij, niet verder dan tot 850 millioen. 'Waar wil de regering de extra 500 millioen vandaan halen? Voor de helft uit de belastingen, voor de andere helft uit leningen. Wij zijn gewend, ons over de 250 mil lioen te lenen guldens niet druk te maken. En zolang wij onze credietwaardigheid nog behouden, komt dat ook wel terecht, mits men m acht neemt, dat er toch ergens op de begroting een gaatje gevonden zal moeten worden voor de rente en aflossing van dit be drag! De andere 250 millioen moetra uit de belastingen komen. J**®11 weer geneigd te zeggen, dat (üt meevalt; wij zijn zo aan dc schemering van millioenen uit ona? belastingen gewend! Het gaat hier m de eerste plaats om belastingen yoor het bedrijfsle ven, en hier incasseren de onder- Vetrvolg op pag. 3. De Raad van Vakcentralen deelt mede, dat onmiddellijk na het bekend maken van de regeringsverklaring en van de daarin aangekondigde verhoging der prijzen van enkele noodzakelijke levensmiddelen de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bij elkaar zijn geweest. In deze bijeenkomst is critiek uitgeoefend op de gang van zaken in regeringskringen, voor namelijk omdat geen overleg over deze drastische maatregelen heeft plaats gevonden met de Stichting van de-Arbeid. De besturen herinneren er aan, dat de ministers van Algemene Zaken, van Financiën, van Eco nomische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken namens de regering op een in September 1950 gehouden bespreking uit drukkelijk aan de Raad van Vak centralen hebben toegezegd, dat geen prijsverhogingen tot stand zouden gebracht worden zonder eerst in overleg te treden met het georganiseerde bedrijfsleven. Eerste protesten De verhoging van de-suikerprijs geschiedde zonder overleg en hier tegen is op Maandag 12 Maart ernstig protest aangetekend. Het verzoek werd nogmaals herhaald op Donderdag 16 Maart inzake de broodprijs. Ondanks deze verzoe ken heeft de regering daar geen gevolg aan gegeven. Deze geste van de regering heeft de besturen diep teleurge steld. De bona-fide vakbeweging heeft zich onder de moeilijkste omstandigheden van haar verant woordelijkheid gekweten, door haar medewerking aan de tot standkoming van het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de loon- en prijspolitiek. Madoera: Djakarta-Amster dam, passeerde 17 Maart Siberut. Oranje: Djakarta-Amsterdam, 16 Maart 675 mijl van Guardafui, 28 Maart te Amsterdam verwacht. Nelly: Djakarta-Amsterdam, 18 Maart in Amsterdam verwacht. Sibajak: verm. 27 Maart van Djakarta. Wordt 21 April in Rotterdam verwacht Dorsetshire: verm. 26 Maart van Djakarta. Wordt 27 April in Rotterdam ver wacht. Kota Inten: verm. 22 Maart te Rotterdam. Kertosono: Djakarta-Rotter dam, 17 Maart te Suez. MR. DAGORDERS VAN S'JACOB EN |R. STAF Mr. s'Jacob, de aftredende mi nister van Oorlog en Marine, heeft een dagorder gericht tot de land- en zeemacht en tot de lucht strijdkrachten, waarin hij in het bijzonder de gevallenen in Korea herdacht en tegelijkertijd zijn dank betuigde voor de samen werking, die hfj mocht onder vinden. Ir. Staf, de nieuwe minister, heeft eveneens een dagorder uit gegeven, waarin hij een beroep doet op alle militairen, hem in zijn taak bij te staan. Begrip hebbende voor de ern stige situatie hadden de vakcen tralen nochtans mogen verwach ten, dat de regering inzake de thans door haar getroffen maat regelen overleg met het georga niseerde bedrijfsleven zou heb ben gepleegd. De besturen van de vakbewe gingen komen hedenavond in een gecombineerde vergadering bijeen om de thans ontstane situatie subjectief onder het oog te zien. Telegram aan dr. Drees De Raad van Vakcentralen heeft telegrammen gezonden aan de minister-president, dr. Drees, waarin de ontstemming over het niet gepleegde overleg tot uiting wordt gebracht, en aan de Stich ting van de Arbeid om Dinsdag 10 uur in spoedvergadering bijeen te komen teneinde de loonconse- quentie van de prijsstijgingen te bespreken. VANDAAG DEBAT OVER DE REGERINGSVERKLARING De Tweede Kamer is Zaterdag middag voor het eerst bijeen ge weest, sedert Woensdag 24 Jan. Met uitzondering van minister Mansholt waren alle ministers en staatssecretarissen aanwezig. Dr. Drees las de regeringsverklaring voor. De Ridderzaal was over vloedig verlicht. De communist Hoogcarspel, die alleen van zijn fractie aan wezig was, wilde het debat over de regeringsverklaring uitstellen tot Dinsdag, omdat zijn fractie bij het overleg niet was gehoord. Het voorstel van de voorzitter om de debatten vandaag te be ginnen werd met 66 tegen één stem aangenomen. VERKLARING VAN RAU OTTAWA, 18 Mrt. Sir Benegal Rau, afgevaardigde van India bij de V.N., verklaarde Zaterdag op een persconferentie in Ottawa, dat „de huidige impasse" in Ko rea de V.N. of Communistisch China een gelegenheid zou kun nen verschaffen om stappen te ondernemen naar een vredesrege ling. PARAFERING PLAN-SCHUMAN BONN 18 Maart. (DPA) Maandagmiddag om'12 uur wordt door vertegenwoordigers van Ne derland, Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Luxemburg en België het plan-Schuman geparafeerd. De tekst wordt dan gelijktijdig in de zes hoofdsteden bekend ge maakt. Door de duurdere grondstoffen kunnen eveneens prijsverhogingen optreden voor een aantal artike len voor menselijke consumptie, waarin granen, meel, bloem en/ of vetten zijn verwerkt. Maximumprijzen Voor die artikelen, waarvan de prijzen niet aan maximumprijs voorschriften zijn gebonden, zal de regering nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling en zij zal maximumprijzen instellen, indien de prijswijzigingen daartoe aan leiding geven. Vergadering Stichting van de Arbeid Naar het A.N.P. voorts ver neemt, zal de Stichting van de Arbeid Dinsdag vergaderen met de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen, ten einde na te gaan in welke mate compensatie voor de prijsverho- De Nederlandse .„Hoge Com missaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft heden na overleg met de Nederlandse regering een demarche onder nomen naar aanleiding van de moorden en aanslagen op Neder landers, zo deelt het Nederland se Hoge Commissariaat te Dja karta mede. Na gewezen te hebben op. het ernstige beroep, dat de Neder landse regering enige tijd ge leder» op de Indonesische rege ring heeft gedaan, teneinde te bereiken, dat de zeer grote in Indonesië gevestigde Nederland se gemeenschap veiligheid van lijf en goed verzekerd zou weten, vervolgt het Hoge Com missariaat, dat de Indonesische regering bij nota d.d. 28 Febru ari verzekeringen gaf ten aan zien van de veiligheid van lijf en goed. Regering uit bevreemding In de door de heer Lamping overhandigde nota uit de Neder landse regering haar bevrediging over deze verzekeringen. In de gebeurtenissen. die sindsdien hebben plaats gevonden, heeft KOREA, 18 Maart (Reuter). Communistische troepen leveren hardnekkige gevechten om te voorkomen, dat de verbonden strijdkrachten doorstoten naar Tsjoengtsjon, 13 km ten zuiden van de 38ste breedtegraad in Centraal Korea. Griekse en Amerikaanse troe pen, die ten noorden en noord westen van Hongtsjon optrekken, ontmoeten veel tegenstand uit de omringende heuvels. Ten westen van de stad heeft het Griekse bataljon bloedige gevechten van man tegen man met de commu nisten geleverd. De communisten verloren daarbij 222 man aan doden. V.N.-troepen vorderen In het Westen trekken Zuid- Koreaanse troepen ten noorden 'en westen van Seoel op. Zij sto ten op kleine groepen tegenstan ders, die door vuur van lichte wapens worden verspreid. De Amerikaanse strijdkrachten ten westen van de rivier de Poekhan ondervinden geen tegen stand. Ten noorden en ten westen van Kangnoeng, aan de oostkust, blij ven de Zuid-Koreanen vorderin gen maken; zij ontmoeten geen tegenstand. Onbekende vliegtuigen Berichten van het centrale front in Korea meldden Zaterdag, dat twee niet geïdentificeerde vlieg tuigen een heuvel aanvielen waarop zich slechts communisten bevonden, die juist door de Ame rikanen zouden worden aange vallen. Het zouden geen vliegtui gen van de Verenigde Naties zijn geweest. de Nederlandse regering tot haar grote teleurstelling nog niet de verwezenlijking van bedoelde verzekeringen gevonden en ook hebben de in uitzicht gestelde maatregelen nog niet tot het be oogde doel geleid. Nogmaals wordt daarom met grote nadruk de aandacht van de Indonesische regering voor deze nog steeds voortdurende onveiligheid verzocht. De Ne derlandse regering blijft dan jok de grote bezorgdheid van de Ne derlanders hier te lande, die zich afvragen wat de toekomst te zien zal geven, delen. EX-COMMUNICATIE UITGESPROKEN VATICAANSTAD, 18 Maart (Reuter). Het Vaticaan heeft Zaterdag officieel de ex-commu nicatie afgekondigd van de leden van de Tsjecho-SIowaakse rege ring, die zijn opgetreden tegen de Katholieke Kerk, en van de katholieke priesters, die actief met hen hebben samengewerkt. LONDEN, 18 Maart (Reuter). Van gezaghebbende zijde wordt thans vernomen, dat Groot-Brit- tannië besloten heeft tot het ma ken van een atoombom over te gaan en wel zonder rechtstreek se hulp van de Verenigde Sta ten. De bom zal misschien reeds in de naaste toekomst gereed komen. PRIJSVERHOGING GRONDSTOFFEN MENGVOEDERINDUSTRIE Over enkele weken zullen de meeste geïmporteerde grondstof fen voor de mengvoeders belang rijk in prijs worden verhoogd. Voor mais met f 8.65 per 100 kg; voor haver met f7.15; voor gerst en andere voedergranen met f 7.65. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Voor tarwe- afvallen (grintzemelen en gries) zal de prijsstijging van f 5.50 per 100 kg waarschijnlijk pas in de tweede week van April ingaan. Voor veekoeken zullen de prij zen tot het einde van dit stal- seizoen ongewijzigd blijven. De prijsverhoging van veekoeken zal dus pas na afloop van de huidige staltijd ingaan. gingen boden. ge- In aansluiting op de regeringsverklaring van Zaterdag 17 Maart 1951, waarin is medegedeeld, dat de regering heeft besloten de subsidie op levensmiddelen te verminderen, deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat de vermindering van subsidies Hogere prijzen betekent voor de grondstoffen voor brood, margarine en bak- en braadvet. Om een ongestoorde voorziening gingen zal kunnen worden te waarborgen en mogelijke spe culatie met ongeoorloofde win sten te voorkomen, is het nood zakelijk, dat deze wijzigingen in de prijzen der grondstoffen on middellijk geschieden. Als gevolg hiervan kunnen de prijzen van volkswitbrood en bruinbrood voor de consu ment ten hoogste worden ver hoogd met drie cent per brood van 800 gram, van margarine met 15 cent per halfponds- pakje en van bak- en braadvet met 17 cent per half pond. Bakkers beraden zich Vandaag heeft het bestuur der Ned. Bakkerijstichting vergaderd om te bespreken, welke brood prijzen in verband met een even tuele prijswijziging zullen worden vastgesteld. Naar wij uit parlementairs kringen in Den Haag vernemen is het wel degelijk de bedoe ling het wetsontwerp inzake de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen te handhaven. (Zoals bekend zijn het Voor lopig Verslag en de Memorie van Antwoord reeds versche nen - red.) OP EMPLACEMENT VAN ZUTPHEN Zondagmorgen om negen uur heeft zich te Zutphen een zijde lingse aanrijding voorgedaan tus sen twee goederentreinen, waar door de locomotief van een der treinen is ontspoord. Ook de twee achter deze locomotief vol gende wagons ontspoorden. Van de ardere goederentrein werd 'n aantal wagens opzij beschadigd. Het hoofdspoor werd niet ver sperd, zodat het reizigersverkeer normaal doorgang kon vinden. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat een der treinen te dicht bij een wissel stond. (Eigen bericht) Het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van het over heidspersoneel ligt ten departe- mente gereed, zo vernemen wij van bevoegde zijde. ONTPLOFFING EISTE DRIE DODEN Een zware ontploffing in de Staatsmijn „Maurits" te Heerlen heeft Zaterdagmorgen het leven gekost aan drie personen. Het ongeval heeft grote consternatie verwekt in de Mijnstreek. Minis ter v. d. Brink heeft persoonlijk in een telegram zijn deelneming betuigd aan de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers. Omstreeks 9 uur in de morgen vond in de schakelruimte van de centrale van de mijn kortsluiting plaats. Als een gevolg hiervan deed er zich in het pompen- en ventilatorengebouw een zware ontploffing voor. De ontploffing werd tot ver in de omtrek ge hoord en een groot aantal ruiten werden vernield, alsmede het dak en een deel van de installatie. De gasvoorziening van Noord- Brabant en een groot gedeelte van Limburg werd gestoord en de gasvoorziening van het stik- stofbedrijf der mijnen. Drie slachtoffers De heer J. Vermeulen uit Ge leen, 22 jaar en ongehuwd, liep tengevolge van de kortsluiting brandwonden op. Hij bezweek in het ziekenhuis van Heerlen. De 38-jarige machinist W. Bockting uit Wijk werd gedood door de ontploffing, evenals de 64-jarige J. Hendriks uit Geleen, wiens stoffelijk overschot nadien werd gevonden. Enige andere personen werden licht gewond. De Com missaris der Koningin, mr. dr. Houben, heeft Zondag een bezoek gebracht aan de „Maurits". PLAATSVERVANGERS IN PARIJS NOG NIET EENS PARIJS, 17 Maart (Reuter). De plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" begonnen Za terdagochtend, te elf uur Ned. tijd, aan hun twaalfde bijeen komst; voorzitter is de Amerikaan Jessup. De vier plaatsvervangers zijn thans zover, dat zij dezelfde stel lingen verdedigen, die ruim drie maanden geleden in de eerste uitwisseling van nota's tussen het Kremlin en de Westerse regerin gen naar voren kwamen. Men begint te twijfelen aan de resul taten. Koninklijk bezoek Tot verrassing van alle aan wezigen traden gisteravond bij de aanvang van de opvoering van het Paasspel 1951 in Hilversum van de VCJB Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene onverwacht de kerk binnen. Prin ses Wilhelmina was eveneens op deze avond van de Protestanten bond aanwezig. Als een gevolg van het slechte weer in het afgelopen weekend op de Noordzee zijn verschillende schepen in nood geraakt. Zater dagmorgen kwamen de eerste be richten binnen over een groot Amerikaans schip, dat tussen Ameland èn Schiermonnikoog in moeilijkheden zou verkeren. Later op de dag werd melding gemaakt van het Nederlandse kustvaartuig de „Volkerak", dat water maakte in de buurt van Wight. Zondagmorgen is de Bel gische kotter „Ostende 225" bij Hoek van Holland gestrand. De bemanning van zes man werd gered, Mist als obstakel Direct nadat de berichten be kend werden over het Ameri kaanse schip, Voeren de sleep boten „Holland" en „Oceaan" van de firma Doeksen uit om hulp te verlenen. Zo ook de „Insulinde" van Oostmahorn. De dikke mist op zee maakte het voor de boten onmogelijk om contact te krijgen en uiteindelijk werd getracht met loodsboten de positie te bepalen. De „Volkerak" had te kampen SCHOOLGELDREGELING (Eigen bericht) Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij uit betrouwbare kringen, de regeling van de ver laging van schoolgelden zowel voor het L.O. als het M.O. voor de helft te handhaven. aan de Engelse kust met een zware grondzee. Het schip was van Amsterdam met een lading klei op weg naar Engeland. Een reddingboot wist het schip te be reiken. De pogingen om een lijn aan boord te krijgen werden zwaar bemoeilijkt. Noors schip zinkende Gistermiddag ving Radio Sche- veningen de noodseinen op van het Deense kuststation Blaavand, dat op de Noordzee het Noorse schip „Bera" in zinkende toestand verkeerde. Er werd onmiddellijk assistentie gevraagd. MAANDAG 19 MAART: H. Jozef, dit jaar verplaatst naar 3 April. Jesus en Pilatus. „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. Indien mijn rijk van deze wereld was, dan zouden mijn dienaars zich te weer hebben gesteld, opdat Ik niet aan de Joden werd overge leverd.... Zijt Gij dan toch koning? Gij zegt het* Ik ben koning. Ik ben geboren en in de wereld gekomen, juist om te getuigen van de waar heid. Alwie uit dc waarheid is, luistert naar Mijn stem". Zoek ik de waarheid? Luis ter ik naar Zijn stem? Of maak ik mij er van af, roals Pilatus? „Stella Duce" f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1