Onderwijzers van het Dekenaat Schagen in vergadering hijeen Vlaams-Nederlands Gezinscongres Prof. Hudig propageert de bemesting in nieuwe banen Van toen er nog schuilkerken waren.... Sublieme lezing over Rusland Aftreden verwacht van premier Natsir 'n Merkwaardig aufo Athleten naar Wales Oudteerlingenvereniging R.L.W.S. Moderne compostbehandeling type Een opzienbarende bekering Eind Maart te Den Bosch DINSDAG 20 MAART 1951 PAGINA 7 DEN HELDER. De Katholieke leerkrachten uit het Dekenaat Schagen verenigd in de Afd. Den Helder en Omstreken van de St. Augustinusvereniging hielden hun algemene, tevens Jaar vergadering in de bovenzaal van Casino te Den Helder. Bij onstentenis van voorzitter Dorpsmans leidde de heer H. C. Schneider deze interessante en zeer geanimeerde vergadering. In z'n openingswoord mocht de heer Schneider een illuster gezelschap welkom heten. Aanwezig waren o.m. Prof. Dr. Zach. Anthonisse O,F.M.-Cap., hoogleraar Geschiedenis van het Christelijk Oosten, Oosters Kerkelijk Recht, Oosterse Liturgie en Russisch aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, die inplaats van Dr. W. P. Theunissen, die verhinderd was, zou spreken over: Rusland. het grote raadsel"; de ZeerEerw,. Heer Ferd. Wijnants C.s.s.R., directeur van het Retraitewerk in het Bisdom Haarlem de ZeerEerw. Heer W. van Leeuwen, Bisschoppelijk Inspecteur in het Dekenaat Schagen en de ZeerEerw. Heer C. Vis, geestelijk adviseur der afdeling. Hoewel de belangstelling der le den bevredigend genoemd mocht worden, had die belangstelling vooral van de katholieke leer krachten uit Den Helder, gezien de belangrijkheid der vergade ring nog groter kunnen zijn. De Zeereerw. Pater Ferd. Wij nants CSSR sprak een opwek kend woord, mede in opdracht van de Alfonsuscomrnissie, over het houden van een geregelde re traite. Pater Ferdinand refereer de zich aan het schrijven van het Ned. Episcopaat en spoorde in welgekozen bewoordingen de aan wezigen aan tot het houden van een retraite, een lafenisbad voor de ziel. Het raadsel Rus'iand. Na een hartelijk dankwoord van de voorzitter, leidde deze in de Zeer Eerw. Pater Prof. Zach. Anthonisse, di© een boeiende le zing hield over Rusland. Hie-r was iemand aan het woord, die het „probleem" Rus land, door zijn studie gedurende een lange reeks jaren, doch ook door een vijfjarig verblijf in Est land en omgeving, door en door kent. Professor Zaeharias behan delde o.m. de geschiedenis van het Russische volk, z'n afschei ding van Rome en het „beleefde" Christendom. Ook de maatschappelijke en ge zinstoestanden werden voor de vergadering helder belicht. En Pater Anthonisse zei de dingen zoals ze waren, alles be keken in de spiegel der recht vaardigheid en liefde voor het Russische volk. Het spontaan applaus na afloop van deze sublieme lezing onder streepte de dankbaarheid voor het gebodene. De heer Schneider dankte in kernachtige en juiste woorden voor het schone, dat Pater Prof. Zaeharias adn de afdeling Den Helder geboden had. Mede door tijdnood moest een gedeelte der agenda tot de vol gende bijeenkomst blijven liggen. Biij monde vap de heer Neijens, verklaarde dë kascöntroleoom- missie de boeken en bescheiden van de penningmeester, de heer Het Indonesische kabinet is in spoedzitting bijeengekomen, nadat een uitgeschreven voltallige par- lementszitting ter bespreking van de ontbinding der daerahraden door de Nationalistische Partij, de Ver. Islamietische Partij en en kele linkse groeperingen geboycot was. Verwacht wordt, dat Minister- President Natsir binnen 24 uur zijn mandaat ter beschikking zal stellen. Hij begaf zich vanmiddag met zijn ministers naar President Sukarno. P. B. Riteco keurig in orde. De aftredende bestuursleden Mej. J. Boom en de heer P. B. Riteco werden bij acclamatie herkozen. De heren Dorpmans en Riteco koos men tot afgevaardigden der afdeling naar de algemene KOV vergadering te Utrecht en naar de Dioc. Vergadering te Amster dam. Tijdens de rondvraag wees de Geestelijk Adviseur, Pastoor v. Leeuwen, op de wenselijkheid om van deze afdeling een deke nale vereniging te maken. Na zo'n schitterende vergadering is een zelfstandig bestaan toch zeker gewettigd (Bij een ledental van 61 leerkrachten is dit zeker mogelijk). Wel moet er actie ge voerd worden om de led.en van scholen in het dekenaat, van Sohagen, die nog bij een andere afdeling zijn aangesloten tot an dere gedachten te brengen en om te proberen hen in te lijven bij de afd. Den Heider en om streken. Dit zal ook de wisselwer king tussen de Geestelijkheid in het Dekenaat Schagen enerzijds en het Katholiek onderwijs in dit Dekenaat ten goede komen. Ge tracht zal worden in die richting te werken. De volgende Nederlandse ploeg is gekozen voor uitzending naar de Cross des Nations, die op Zaterdag 31 Maart a.s. in Neww- Port (Wales) zal worden gehou den: Lataster (Avon), Adriaansen (DJA), Meyers (RKAVM), van de Zande (Olympia), Slegt (Da- ventria, Bobeldijk (MFC) en van de Veerdonk (Prins Hendrik). Spoedvergadering Vakraad Katholieke Middenstandsbond In verband met de Regerings verklaring en de daaruit voor 't midden- pn kleinbedrijf voort vloeiende gevolgen heeft, de Ned. Katholieke Middenstandsbond de Uitgebreide Vakraad, waarin de besturen zitting hebben van de 41 ondernemersvakbonden, die bij deze Centra's zijn aangesloten, voor Woensdag a.s. in Utrecht in een spoedvergadering bijeenroe pen. In verband met de uitbreiding van. de cementindustrie in ons land wordt naast de bestaande fabriek van de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) te Maastricht een nieuwe gebouwd van dezelfde onderneming. Deze nieuwe fabriek, welke men in het najaar in gebruik hoopt te nemen, zal 25.000 ton cement per jaar kunnen voortbrengen, waar mede de totale productie de half millioen ton overschrijdt. Het voor de cementindustrie ten dele te ontgraven gebied in het Maasdal is toereikend tot het begin der volgende eeuw. De foto geeft een beeld van de afgravingswerkzaamheden aan de St. Pietersberg te Maastricht. Rechts de nieuwe in aanbouw zijnde fabriek van de ENCI. SCHAGEN.. De vereniging van oudleerlingen der rijksland- bouwwinterscholen te Schagen en Alkmaar heeft gistermiddag in Hotel Igesz te Schagen de laatste cursusvergadering van dit seizoen gehouden. Tijdens deze bijeenkomst heeft Prof. Ir. J. Hudig uit Wageningen een belangrijke lezing gehouden over „De grond als productie-apparaat". Om de noodzakelijke har monie der meststoffen in de grond te verkrijgen, zou het volgens prof. Hudig van belang zijn, te beschikken over de juiste microflora in die grond. Bemesting met kunstmest zou daartoe onvoldoende zijn en moeten worden aangevuld met een bemesting, waarbij gebruik gemaakt wordt van compost. B P.K. BENZINEMOTOR, 100 K.M. PER UUR De eebroeders Loubiere. twee Franse uitvinders, hebben aan de technici van de auto-branche hun nieuwste creatie „Symetric" ge naamd. gedemonstreerd, die een omwenteling in het bestaande autotyne zou kunnen brengen. Dit model wagen zal vanaf 9 Maart in de Salon Automobile in Geneve te zien zijn. Het is een uiterst ruime auto, voorzien van z.g. club-fauteuils, en hij kan zonder van snelheid te verwisselen en zonder koppe ling een snelheid van 100 KM per uur halen. Het benzineverbruik ervan is zo gering als van een 6 PK. wagentje. Dit is te danken aan het ongewone feit dat er inderdaad een 6 PK benzine motor in is gebouwd, die niet de wielen in beweging brengt, maar een electrische generator, die een stroom van 100 volt 300 amp. levert overgebracht op 4 electri sche motoren, die direct op de wielen gemonteerd zijn. Ook door de eveneens revolu- tionnaire vorm van carrosserie zonder draaiende deuren, doet "pymetric" zijn naam eer aan. Er zijn gebogen panelen die als portier dienst doen en in het dek of in de vloer verdwijnen, het geen geschiedt door middel van een electrisch en automatisch mechanisme. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: de mentia Catharina Maria, dochter van J. Komen en Cath. Kager; meter, zoon van P. J. Greeuw en V-S- Swager; Tineke Thoosje, dochter van P. de Ruiter en Th. J-appon; Theodorus Petrus, zoon Xrn P- Mul en Cath. Bakker; Maria Johanna, dochter van S. A. Bruin en E. G. Zijp. -„Ondertrouwd: Nicolaas v. Kleef, vrJ?ar—en Clasina Elis. van der vliet, 20 jaar. Overleden: Sikke Renée van 5uren, 11 mnd., zoon van R. van pUren en G. Bakker; Maartje Boon, 79 jaar, echtg. van Jan AaSle Vreeker, 69 jaar, echtg. van Hubertus Schrijver; v2-anAna„Ma^telin§- 81 laar. wed- van Anth. Bommer. Magazijn-theorie onjuist. Prof. Hudig begon zijn inte ressante lezing met een kort historisch overzicht. Honderd jaar geleden wist men niet wat men thans weet van kunstmest en bacteriën. Met stalmest alleen onedrhield men zijn productie niveau waarmee men destijds te vreden was. Bevolkingstoename bracht honger toestanden mee. Prof. Liebig was degene die erop wees, dat oogst en dier bestand delen aan de grond onttrekken, die er niet meer in worden te ruggebracht. De idee van de kunstmest was geboren. Al het nieuwe ondervindt aanvankelijk weerstand. Ook de kunstmest vond vele tegenstanders op zijn weg. Ook thans nog, aldus prof. Hudig, worden fouten gemaakt bij die bemesting van de grond. Laten wij blijven open staan voor nieuwe denkbeelden. De kunstmestperiode bracht 'n magazijn-theorie over de grond met zich: strooi maar flink kali, fosforzuur en stikstof, dan zal al les wel groeien. Die theorie is echter onjuist. Gebleken is dat de ene meststof voldeed, de ande re niet. Bij kalkovermaat ont moette men bezwaren. Wanneer echter de kalkovermaat tenge volge ib.v. van bemesting met zwavelzure ammoniak, in een kalkondermaat was overgegaan, stuitte men oP nieuwe bezwaren. Dan bleek er te weinig alkalische meststof te zijn gebruikt en te veel zure. Men ging de methode van 't grondonderzoek toepassen, met uitstekende resultaten, met name in het Noordoosten van het land. Ook hans echter zijn we er nog niet, aldus prof. Hudig. Na de kali-affaire, kregen we de kwestie van de magnesium; nu zitten we in de natrium-misère. En spreken we nog maar niet eens van de sporenelementen. Wie wist indertijd dat 10 gamma kobalt beslist noodzakelijk is voor de schapencultuur? Het gaat er nu maar om, dat de verschillende meststoffen goed geëquilibreerd zijn, dat er harmonie is in de grond. Symptomen van dishar monie vindt men terug in de ge wassen. Het buffersysteem. De wetenschap die tot de kunst mest kwam, heeft een ding ver geten. De hele voeding berust op een systeem van bufferen. Als de jonge plant zijn hele voor raad kali ineens krijgt, heeft hij een weelde die hij niet op kan. Het is alsof men een baby de be schikking geeft over een provi siekast, gevuld met voedsel voor 25 jaar. De grond echter kan tij delijk dit voedsel vasthouden en 't slechts afleveren naar behoefte van het gewas. Dit systeem heet bufferen. Hoe staat het evenwel met de eiwitstoffen. Buffert de gromd die goed nt. Slechts op voorwaarde dat men zorgt in de grond aan wezig te krijgen een microflora, die dat bufferen overneemt. Ook deze microflora moet weer wor den gevoed. Die voedt men met organische mest. De Engelsman Sir Albert Ho ward is de eerste geweest, die met dit denkbeeld naar voren kwam. Hij vond uit dat stalmest atleten voor de mïcrobultering niet volledig gunstig werkt. Hij stelde eomposten als meststof sa men, met verschillende waarden voor verschillende cultures. Dit mestsysteem is in Indië toegepast door prof. Hudig zelf, die niet zover wil gaan te bewe ren, dat compostgn alleenza ligmakend zijn en dat kunstmest vergif is. Nee, Liebig had gelijk, hij vergat de eiwitbuffers. Daar om behoeven we compost. Met eenzijdige kunstmestbemesting zijn we, volgens prof. Hudig, op d© verkeerde weg. Hij propageerde aan het slot van zijn lezing de stichting van bedrijven, waar zijn ideeën wor den verwezenlijkt. Weest niet te vreden met een gemiddelde pro ductie, aldus moedigde jprof. Hu dig tenslotte de aanwezigen aan, maar probeer, zij het in 't klein, de bemestingsimèthode, die ik in deze lezing heb gepropageerd. Het maken van compost. Toen na de lezing van prof. Hudig de talrijke aanwezigen, onder wie wij opmerkten burge meester Blaauboer en de heer van Wel van de Ned. Heidemaat schappij, de gelegenheid kregen met de inleider over het onder werp van gedachten te wisse len, gaf deze een korte uiteen zetting over de methode van het maken van compost. Het komt hier aan op de ver houding van eiwitachtig materi aal en fosfaten. Stalmest is een zeer belangrijke component. Het materiaal moet worden verkleind (stro gehakseld). Het wordt bij zuurstof rijkdom gemaakt, 't Mag nooit zuurstofloos gemaakt wor den. Men legt de onderlaag, b.v. maisstro op de grond, daarop een laag stroafval, aardappelafval of andere afvalproducten. Men lette op een bepaald vochtgehalte. Men heeft een laag van 25 cm, in een strook van 2 V- m. breed en zo lang als men wil. Dit wordt met kalk bepoeierd. Daarop gaat krui melige grond. Daarop komt een laag of zeven van eendere sa menstelling. Er ontstaat dan een hoop van 1.60 meter, die men voorldpig niet afdekt. Om de twee of drie meter wor den palen gezet. Als de hoop klaar is, trekt men de palen eruit. Er zijn dan luchtkokers. De com post mag niet te vee.1 afkoelen en niet te zeer aan regen zijn blootgesteld. De temperatuur moet de eerste week tot 50 gra den C. oplopen, de tweede week tot 60 graden. Daarna als het ma teriaal zakt, kan de temperatuur langzaam teruglopen tot 35 gra den. De compost wordt dan nog eens door elkaar gewerkt. De aan wending geschiedt met de mest- spreider. De kosten zijn hoog. Voor een bedrijf van 40 ha. kun nen die net worden goed gemaakt Kleinere bedrijven zullen zich moeten combineren. Wie zich voor deze materie interesseert, kan zich schriftelijk wenden tot prof. Hudig, die hem zijn uitvoe rige brochure tegen kostprijs zal toezenden. Aan het slot van de bijeenkomst sprak voorzitter H. Kriller woor den van dank aan het adres van prof. Hudig. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 19 Maart Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 433 paarden. De prijzen variëerden voor: Luxe paarden van 9001100, werkpaarden van 750950, oude paarden van 525775, paarden boven drie jaar van 700900. paarden beneden 3 jaar van 500 700, veulens van 300450, hit ten van 450700. De handel was redelijk. DAMKAMPIOENSCHAPPEN De eindstand van de wedstrij den om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland luidt: 1. en kampioen Keiler (Am sterdam) 17 pnt.; 2. Metz (Am sterdam) 13 pnt.; 3. en 4. Bergs- ma (Wartena) en W. de Jong (Haarlem) elk 12 ppt.; 5. H. de Jongh (Amsterdam) 11 pnt.; 6. Laros (IJmuiden) 10 pnt.; 7. v Aalten (Huissen) 9 pnt.; 8. Haas donk (Den Haag) 8 pnt,; 9. Jurg (Almelo) 7 pnt.; 10 Onnink (Aal ten) 6 pnt.; 11. Gordijn (Den Haag) 5 pnt. De eerste zes geplaatsten heb ben het recht om deel te nemen aan de wedstrijden om het per soonlijk damkampioenschap van Nederland 1952, zónder dat zij in voorwedstrijden behoeven uit te komen. Te Doetinchem werden de voorwedstrijden voor het per soonlijk damkampioenschap van Nederland 1952 voortgezet met de laatste ronde. De uitslagen luiden: BandstraBizot jj Drenth—Hofman uitgest. Hartgers—Roozenburg 1j Van Zuilekom—Stahlberg 2—0 Craane—Dukel f_i Drenth moet nog 5 partijen spelen. Deze zullen nog op nader te bepalen data worden inge haald. De voorlopige eindstand luidt: -Pu„kel 12 uit 9' 2. Zuilekom 10 uit 8; 3. Roozenburg 10 uit 9: 4. Bandstra 9 uit 9; 5. Bizot 8 uit 8: 6. Hofman 8 uit 8; 7. Craane l Si 8. Stahlberg 6 uit 8; 9. Hartgers 6 uit 9; 10. Drenth 4 uit 4. UIT FOTOZAAK GESTOLEN ENKHUIZEN. De procureur- generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. J. F. Hoeffelman, eiste een voorwaardelijke hechte- nisstraf van vier maanden, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelEdg tegen de landbouwer S. J. H. uit Enkhui zen. Verd. had in de jaren 1944, 1945 en 1946 een groot aantal artikelen gestolen uit de fotozaak van mw. B. te Enkhuizen. Verdachte er kende het feit, ook al was hij het niet met de eigenaresse van de fotozaak eens over de hoeveel heid en de waarde van het ge- stolene. Door de verdediger van H., mr. J. Wasch, werd het Hof medegedeeld, dat de familie van verdachte een minnelijke schik king met mevr. B. had willen aangaan ten bedrage van f 500.—, doch een aceoord hierin werd niet bereikt. De President van het Gerechts hof sprak de hoop uit, dat dit alsnog bereikt zal worden, waar op mr. Wasch repliceerde, dat er reeds een civiele procedure wordt voorbereid. Verdachte, die in Indonesië heeft gevochten, staat niet on gunstig bekend, hoewel hij één veroordeling voor een klein ver grijp achter de rug heeft. Een rapport, dat ten behoeve van deze voortgezette zitting is uitgebracht, was tot de conclusie gekomen, dat er wel degelijk reclasserings- mogelijkheden voor hem zijn. Uitspraak over 14 dagen'. De grotere bewustwording van de katholieken in de achttiende eeuw had ten gevolge, dat er verschillende protestanten meer openlijk kennis konden nemen van de katholieke leer en ge bruiken. Bekeringen van de hervormde naar de katholieke kerk konden dan ook niet uitblijven en ofschoon de protestanten, diep teleurgesteld, over het algemeen bij zulke gebeurtenissen niet meer dan enkele schampere opmerkingen maakten over de steeds brutaler wordende roomse pastoors, was toch zulk een bekering een enkele maal wel eens aanleiding tot een verhitte woordenstrijd tussen katholieken en protestanten. Dit was het geval met de overgang van de Alkmaarse koopman Frans Voor hout in 1797, een gebeurtenis, die al de protestanten in deze Noordelijke gewesten vol woede hun vuisten deed ballen tegen de steeds machtiger wordende roomse kerk. De rijke koopman Frans Voor-1 je". De koopman vond dat de hout was in Alkmaar een zeer] pastoor gelijk had en hij sprak op geziene figuur. Jarenlang was hij voorzitter van het wetenschappe lijke genootschap Physica, waar met alleen natuurkundige vraag stukken maar ook staatkundige problemen uitvoerig werden be. sproken. Hij was ruim van op vatting en stelde daarom het ge nootschap open voor alle men sen, ongeacht tot welke gods dienst zij behoorden. Met pastoor W. J. Walree yan het schuilkerk- je van St. Mathias uit de Jacobs- straat had hij deze vereniging in 1782 tot nieiiw leven gewekt en ijverig met hem samengewerkt. Tóen in 1790 Walree vervangen werd door pastoor Petrus Schou ten uit Oegstgeest, was Frans Voorhout al heel spoedig bij hem, om hem uit te nodigen voor dit wetenschappelijke genootschap. Pastoor Schouten, die in Oegst geest reeds naam had gemaakt als schrijver over natuurkundige en theologische vraagstukken, was daar direct voor te vinden. Hij werd een van de meest actie ve leden en na de vergaderingen boomde hij nog lang na met de voorzitter. De koopman gaat naar de kerk Altijd liepen die gesprekken uit zoals het meestal ook nu nog het geval is op het ge loof. De pastoor hoorde van hem, dat hij in zijn jeugd Luthers had willen worden, maar op aandrin gen van zijn familie was hij her vormd gebleven. „Ik werd daar ouderling", zo vertelde hij eens, „en ik voelde, dat men iets van mij verwachtte. Ik werd werke lijk een apostel voor mijn kerk en mijn grootste triumph was het, dat ik een katholiek overhaalde om toe te treden tot onze kerk. Maar tevreden was ik niet. En in de tijd, dat ik voorzitter was van het patriottencomité, ging ik hier en elders bij allerlei gezind heden ter kerk, bij sommigen ten Avondmaal". „Maar bij de katho lieken bent U nooit geweest", zo merkte de pastoor op. „Het is altijd zo onder uw geloofsgeno ten: van katholieke zaken neemt men geen kennis. Weet U wat U eens moest doen? U moest eens een kerkdienst meemaken in mijn eenvoudig, doch mooi huiskerk- Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April wordt in het Casino te 's Hertogenbosch een Vlaams Nederlands congres gehouden, dat ten doel heeft de denkbeelden, welke in het jongste vastenman- dement zo helder en schern wer den ongeworpen. nader te bezien en te bespreken. De Nederlandse R.K. Bond „Voor het Gezin" meende uit de brief van het Nederlands epis copaat voldoende bouwstoffen te kunnen opdelven om, deze verder uit te dragen. Conform zijn doel stelling achtte de bond zich de eerst geroepene. De Bond huldigt de stelling dat het volk, zoveel waard is als het gezin waard is, omdat ten slotte het volk, de staat, de verzameling is van alle gezinnen. En wil dat volk sterk, goed, rein zijn, dan moeten dat dê vaders en moeders op de eer ste plaats zijn. Een keur van sprekers zal zich tijdens het congres doen horen: Mgr. Cruysberghs uit Leuven, mr. Pierre Jooris uit Brussel, mevr. Lia Terlingen-Lucker uit Am sterdam, mr. Jan Derks uit Am sterdam en Mgr. F. Fèron uit Roermond. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts zal Zondagmorgen in de St. Leo- narduskerk een pontificale H. Mis opdragen. Het congres zal zich vooral keren tegen alles wat het goede, katholieke gezin belaagt en on dermijnt: de sleetje film, de dansexessen, de onzedelijke lec- gecontroleerde kampleven, de pornografie, het gemengd huwe lijk, het gemengd zwemmen, het neo-Malthusianisme e.d., omdat deze uitwassen minstens voeren tot vervlakking en onverschillig heid. Wat de Bond nastreeft is derhalve een stuk zielzorg, dat de organisatie (omvattend 122 afde lingen met 22.000 leden) door sprekers van naam zal doen be handelen, teneinde het katholiek gezin op grond van zijn levens beschouwing te helpen en te steu nen. Het katholiek gezin is door velerlei stromingen en gevoerde propaganda men denke aan de radio-lezingen op Vrijdagavond over de Vara van dr. Storm, die nota bene hoofdbestuurslid is van de Ned. Bond voor Sexuële Her vorming (de vroegere Malthusi- aanse Bond) in de verdruk king gekomen en het voelt het als een onrecht dat men geen rekening houdt met het geweten, de natuurlijke constellatie van man en vrouw en hun levensbe schouwing. Juist in dit tijdsgewricht is het geboden dat een organisatie als voormelde bond het reveille gaat blazen en met klem eerbiediging en erkenning van de taak en roe ping van het katholieke gezin op eist én in het belang van ons volk én in het belang van de gezinnen. Naar het zich laat aanzien zal het Bossche congres zeer veel nut kunnen stichten en de volgende gezinsdagen in Waalre en Am- tuur, de sportverdwazing, het on- hem ten goede beïnvloeden. een van deze bijeenkomsten af, dat hij met enkele andere leden van de vereniging eens een kijk je zou nemen in de katholieke kerk. De ontroerende plechtighe den trokken hem aan en na die eerste keer zag men hem meer dere malen in de Jacobstraat ter kerke gaan. Men vertrouwt hem niet Deze vreemde daad werd over al rond verteld. „We moeten op onze hoede zijn", zo hadden de predikanten verzekerd en toen bij de stichtingsfeesten van de Bataafse republiek in 1795 Frans Voorhout een hartstochtelijk' be roep op zijn medeburgers deed, om ook aan katholieken een plaats in 't bevrijdingscomité af te staan, merkten velen vol wan trouwen op: „Zie je wel, dat komt er al van, als je met de katho lieken aanlegt". Zijn voorstel om een gezamenlijke dankdienst van alle gezindten in de grote kerk 'te houden en .daar het woord te geven aan zijn vriend Petrus Schouten, vond geen genade in de ogen -der stadsbestuurders, die nog altijd van mening waren, dat zij alleen de heersende gods dienst mochten dienen! De bekering Men had niet mis gekeken. Want in het zieleleven van Frans Voorhout was langzaam een ver andering ingetreden. Hij begreep dat hij de waarheid moest zoe ken in de katholieke kerk en na enige aarzeling verzocht hij aan zijn vriend Petrus Schouten om hem het H. Doopsel toe te dienen. „Wilt U, dat dit in het geheim gebeurt?" had de pastoor hem gevraagd. „Welnee", had hij geantwoord, „ik stel er een eer in om in het openbaar te belij den, dat ik rust gevonden heb in de katholieke kerk". De plech tigheid van het opnemen van Voorhout in de katholieke kerk werd dan ook op 10 Sept. 1797 in het openbaar gehouden. Dit was de eerste bekering in deze schuilkerkentijd, die ten aan- schouwe van een gehele gemeen te plaats vond. Voorwaar een stap in de richting van de vrijmaking! Naar aanleiding van het bekende woord uit Paulus' bekeringsver haal: „Allen die dit hoorden stonden verbaasd en zeiden: Is dat niet de man, die te Jerusa lem allen trachtte uit te roeien, die deze naam aanroepen?" hield de pastoor een treffende predi katie. De stad bemoeit er zich mee Deze gebeurtenis ging als een lopend vuurtje door de hele stad. Uveral werd over deze bekering gepraat en hier en daar zëlfs wat aangedikt. Om zijn bekering te rechtvaardigen, gaf pastoor Schouten zijn preek uit met een verklarende tekst onder de titel: „Overgang vaij Frans Voorhout uit de gemeenschap der gerefor meerden tot de roomsche kerk", Toen waren de poppen aan het dansen! De protestanten voelden zich beledigd. De couranten, die toen al enige invloed uitoefen den op het openbare leven, wer den ingeschakeld, en in Noord- Holland en Friesland werd er schande over gesproken. „De bur ger Schouten", zo schrijft een Leeuwarder courant, „schijnt in hem een apostel zijner kerkleer te zien in plaats van een laffe overloper en maakt al-aanstonds van zijnen renegatischen ijver gebruik om hem dingen te laten zeggen, die men, vooral in den tegenwoordigen tijd, gaarne had, dat „algemeen zo begrepen wier eer „Yder vischt op zijn getij", zo vatte een Alkmaarse courant de zaak te samen. De katholie ken proberen daar munt uit te slaan en dat is grof! 7- jH54 eesprek van de dag z,o werd deze bekeringsgeschie denis het gesprek van de dag. In de herbergen en koffiehuizen werd dit steeds weer opgehaald en zo kwam de gehele protestant- se wereld in Noordholland, in r riesland en Groningen in beroe ring. Over het hoofd van Frans voorhout ging men elkander in woord en geschrift te lijf. Een rustige protestant uit Den Helder gaf als zijn mening te kennen: „De overgang van Frans Voor hout te Alkmaar had buiten druk gebleven moeten zijn, dan was de zaak daar ter plaats geble- 51.00 ven en spoedig in vergetelheid geraakt. Het was toch immers zo grote 'zeldzaamheid niet, dat iemand van de belijdenis der her vormden tot die der roomse overgaat. De man was toch niet van die invloed en vermaardheid dat de geschiedenis van deze overloper verdiende het ganse land door te worden uitgetrom pet". Maar deze protestant was vergeten, dat er andere tijden waren aangebroken. Niet langer behoefden de katholieken zich op te sluiten in de bedompte sfeer van hun enge schuilkerkjes, niet langer behoefden zij hun beke ringen angstvallig voor de buiten wereld te verbergen; de tijd was daar, dat zij een eigen plaats in de volksgemeenschap konden in nemen. De houding van de kerk in deze bekeringsgeschiedenis is een symptoom. Het einde van de strijd Wel was het misschien niet op- portuum, om op deze wijze Frans Voorhout in de kerk op te nemen. De tijden waren daar nog niet rijp voor. Het bleef tot 1800 een bekvechten tussen katholieken en protestanten, totdat bij de over gang naar de negentiende eeuw ernstiger problemen aller aan dacht opeisten. (P. Schouten, De overgang van Frans Voorhout; P. Schou ten, Drietal gemeenzame brie ven. Het is jammer, dat deze boekjes, uitgegeven bij I. A. v. Harencarspel, boekdrukker en papierverkoper in de Lange- straat, niet meer in Alkmaar te vinden zijn. De gebruikte exemplaren in de Universiteits bibliotheek te Amsterdam). B. V., pr. Koper bij een opkoper DEN HELDER Bij eer» op koper in de gemeente Den Hel der werd door de politie een partij koper aangetroffen. De partij koper, ongeveer 150 kg-, bleek, .te zijn gestolen op de Rijkswerf. De zaak is in handen gegeven van de Kon. Mare chaussee. UITREIKING DIPLOMA'S LANDBOUWMOTOREN- KENNIS SCHAGEN. Gedurende het afgelopen winterseizoen heeft de heer K. D. de Haan een cursus landbouwmotorenkennis gegeven voor leden van LTB, Holl. Mij. van Landbouw en CBTB. Nage noeg alle deelnemers van deze cursus kwamen in aanmerking voor het diploma hetwelk hen Vrijdagavond door Ir. Rinsema, Directeur van de Landbouwwin- terschool, werd uitgereikt. Bij deze gelegenheid sprak de heer P. van Diepen, voorzitter van de LTB er zijn grote voldoening over uit, dat het aantal cursisten aan begin en einde van de cursus nagenoeg gelijk waren, hetgeen een compliment inhoudt voor de cursusleider. Ir. Rinsema feliciteerde niet all'on de cursisten, doch ook de cursusleider en de organisatoren met het uitzonderlijk goede re sultaat van de cursus. Hij was buitendien verheugd dat nu een officieel diploma mag worden uitgereikt. De cursisten Wink en Diekema vertolkten de dankbaarheid van de cursisten, o.a. door aanbie ding van een kostbaar boekwerk aan de heer de Haan. De gediplomeerden zijn: A. Bak ker J. Bakker C. Laan en L. Laan te 't Zand C. Th. Groot J. Groot N. Nolten en A. Wink Barsinger- horn, G. Kooij en A. Wit St. Maarten;, K. Westra Dirkshorn, S. Groot, A. Mak en E. Post Oude Niedorp, A. Boontjes, C. Boontjes, D. Diekeman, N. Groot C. de Hoop, C. de Jong, J. Kerk- meer, H. Knol, C. Molenaar, G. Mooy, N. Praat, P. Praat, J. Schouten, D, Visser en P. de Wit te Schagen. (Door omstandigheden kon dit bericht eerst heden worden ge plaatst). Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 19 Mrt. De handel bleef kalm. Klei 35 mm opwaarts, Alpha's f 9,50; Zand 35 mm opwaarts, Noordeling f 9.25; Eigenheimers f 8,50; Voran f 7,50; Bintjes f 8,25; Record f 8,—; Wil- po f 8,—. IJsselster f 8,50. Voer aardappelen f 6, Alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 19 Mrt. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam) Door de bekendgemaakte subsi- dieverlaging op importgranen na men kopers zowel als verkopers een afwachtende houding aan. De omzet was dan ook gering. Tarwe kalm, prima zonder vocht- conditie f 24,2524,75, 'doorsnee kwaliteit op vochtconditie tot f 24,50; zomergerst f 40,7542; haver f 3940.50; rogge f 36.25— 36,50; peulvruchten kalm. Groe ne erwten f 3543; schokkers f 4052,50; bruine bonen f 45

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7