Nieuw Drees antwoordt Tweede Kamer inzake regeringsverklaring Opbouw van landsverdediging zal enorme inspanning vergen Bemanning van coaster Bonaire behouden in Pernis aangekomen Bouwprogramma beperkt Prof. v. d. Brink installeert militaire productieraad Montgomery benoemd als plaatsvervanger Twee geheimen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Thans kabinetscrisis in Djakarta Wijziging van kinderbijslag is niet uitgesloten geacht Uitvoerige replieken Scheepsberichten Ronde v. Nederland gaat nu door Felle brand in Amsterdam Positie Leger des Heils critiek Vincent Auriol naar de V.S. „LEREN DENKEN IN MILLIARDEN" Onderhoud met de machinist Eisenhower wijst stafofficieren aan Gedachten die kunnen helnen Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum I 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—s familieberichten 20 ct.. resp. 30 et. per m.m. Bii contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Noordhollands Dagblad Buiten God is 't nergens V veilig. (Vondel) HET FEIT VAK HEDEN Pagina 1 Woensdag 21 Maart 1951 46e Jaargang No. 12123 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 WITTE DONDERDAG is de dag, waarop de Heilige Kerk twee grote geheimen herdenkt: de in stelling van het Allerheiligst Sa crament des Altaars en die van het Heilig Sacrament van het Priesterschap. Twee geheimen, ten nauwste met elkaar verbon den, en met de mysteriën, waar van de betekenis telkenjare weer voor ons leeft in de dagen van het Heilig Triduum voor het feest der Verrijzenis. Zij zijn een aan grijpende herinnering aan de voornaamste geloofswaarheden, maar maken ons ook deelachtig aan de Verlossing van Jezus Christus. De werkelijkheid in ons eigen leven, niet alleen maar ge wijde en aangrijpende geschie denis. „Jezus Lijden en Verrijzenis kunnen en moeten ook de onze zijn." In Hem boeten wij om onze zonden, in Hem sterft ons oude leven, dat door het kwaad be smet is, in Hem verrijst ons nieu we leven, door zijn genade ge heiligd. Het is nutteloos te wenen om de Man van Smarten, als wij niet terzelfder tijd wenen om de mens van zonden, die wij self zijn; het zou doelloos zijn, te rou wen om de dood van Jezus, als het kwaad ons niet berouwt, dat de oorzaak is van die dood; het is ijdel, om Zijn Verrijzenis met een Alleluja te bezingen, als wij geen deel hebben aan Zijn nieuwe leven." Het centrale punt op het witte feest van morgen, hoezeer de vreugde van dat feest ook getem perd is door de gedachte aan het komende lijden, is de eucharistie, „onthaald met zangen, als artsenij des lnfs en zielespijs van het Hemels Paradijs", „het vreemde wittebrood, waarover de priester stil gebogen stond, dat gegeven wordt aan de kleine kinderen, de sterke jongeren, de ouderen en ouden, de groten en de kleinen, de gewonen en de heiligen." „Hemelbrood, geen vrucht van luttele aren, slechts rijpend om een leven te bewaren, dat, ijle schaduw, straks vergaat maar levend Brood, uit God op aarde dalend, onsterfelijk in zonneglan zen strajend, van eeuwig leven 't heerlijk zaad!', „Waarheen Ik ga, kunt gij niet komen" daarom maakte Chris tus het door Zijn priesters mo gelijk, Zijn Kruisoffer voor ons te herhalen, om ons er deelgeno ten en getuigen van te doen zijn, in de Heilige Mis, dat onbloedig offer van de Nieuwe Wet, waarin Lichaam en Bloed van Christus onder de gedaante van brood en wijn, aan God worden opgeofferd. De Heilige Mis is het offer zelf van het Kruis! Op de steen van het Altaar en op het hout van het Kruis, draagt dezelfde Pries ter, Jezus Christus, aan God de zelfde offerande op, Zijn heilig Lichaam en Bloed. Als wij niet kunnen komen, waar Hij is, komt Hij waar wij zijn en dat doet Hij door de priester, de offeraar der Kerk. In een vergadering over de veelzijdige kanten van het onder werp priester en leek, zei een spreker, herinnerend aan een enquête in Frankrijk, over het thema: Wat verwacht gij van de priester?, dit: de priester is de Christus, ik verwacht van de priester de Christus. Hoe vaak en hoe velerlei is het grote ge heim van de priesterlijke waar digheid bezongen! De roeping is een geheim! En die priesterroe ping, Gods mysterie, is op bij zondere wijze verbonden met het offer. De priester is de bedienaar van het offer der nieuwe Wet, hij is de offeraar der Kerk. Daar in zet hij het Verlossingswerk van Christus voort en daarom verwachten wij van de priester alles wat wij zelf niet vermogen, omdat wij in hem zien Christus- zelf, wiens roepstem hij eenmaal vernam. De priester heeft een wijde en brede taak van zielzorg, waar over velen zich in allerlei toon aarden in deze dagen zorgen ma ken, maar is en blijft niet het voornaamste, er op te letten, dat God, die het wereldbestel leidt, uit ons midden de priesters riep als offeraar: „de geniale vondst van een God, die liefde is", de priester, die wij steeds, onder alle omstandigheden zullen blijven herkennen in het Breken van het Brood, in het Offer, dat ons de priester bracht, die ons tot het Offer brengt. Twee geheimen, die wij morgen biddend overwegen, om er God voor te danken. (Vcm onze parlementaire redacteur) In de rede waarmede de minister-president, dr, Drees, gisteren middag de Tweede Kamer antwoordde op de naar aanleiding van de regeringsverklaring gemaakte opmerkingen, kwamen weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Een beduidend deel van de debatten had in het teken gestaan van de partijtegen stellingen, zoals die voor en tijdens de crisis tot uitdrukking waren gekomen. Aan dat deel ging de minister-president, als niet behorende tot zijn terrein, stilzwijgend voorbij. Voor het overige waren vooral nadere inlichtingen gevraagd over in de regeringsverklaring slechts vaag aangeduide plannen maar ook dit deel van de debat ten gaf de minister-president maar weinig stof tot spreken. Het nieuwe kabinet was nog slechts eenmaal bijeen geweest, veel plannen lagen dus nog in de windselen en meer in het al gemeen gold. dat wjj, zoals de minister-president het uitdrukte, „in de mist varen omdat het ook in de wereld zo mistig is". De formatie Verschillende woordvoerders hadden nadere inlichtingen ge vraagd over de geschiedenis der formatie. Ten dien aanzien wer den wij echter weinig wijzer. Minister Stikker had zich niet bereid verklaard om over zijn aandeel mededelingen te doen. Wat de formatiepoging Drees Van Schaik betreft, verklaarde de minister-president, dat een beroep op A.R. en V.V.D. niet in het kader van een recon structiepoging zou hebben ge past. Deze partijen hadden im mers hun vertrouwen in het demissionnaire kabinet opgezegd. De minister-president ontkende, dat hji zich in de laatste periode tegen de opneming van Anti- Revolutionnaire- figuren met politieke en parlementaire erva ring zou hebben verzet. Hij her innerde zich, dat hij aan de naam van een anti-revolution- nair Kamerlid, die hem genoemd was voor „Verkeer en Water staat". zijn goedkeuring had ge hecht. Voor het vasthouden aan Atlantis (rep.): S"Kabaja- Rotterdam, 23 Maart 16 uur te Hoek van Holland ver wacht Oranje: Djakarta-Amsterdam, 19 Maart 120 mijl N. Mas- sawa. Indrapoera: Djakarta-Rotter dam, passeerde 19 Maart Engano-eiL Grote Beer (emigr.): A'dam- Sydney, 21 Maart te Fre- mantle verwacht. Sibajak (emigr.): Sydney- Surabaja, 19 Maart bij Timor. Volendam (emgir.): Rotter dam-Halifax, 19 Maart 675 mijl W. Scilly. OUDEN VAN DAGEN EN PRIJSVERHOGING Het Hoofdbestuur van de Al gemene Bond van Ouden van Da gen heeft de Regering telegrafisch verzocht, binnen de kortst moge lijke tijd maatregelen te nemen tot dispensatie van de prijsverho gingen voor de ouden van dagen en de minst draagkrachtigen. een bepaalde zetelverdeling zou den slechts zakelijke argumen ten hebben gegolden. Dr. Schou ten stelde hier later bij de replieken tegenover, dat ook in het laatste onderhoud, dat hij met prof. Romme had gehad, geen namen van A.R.-parlemen- tariërs waren genoemd. Eerst later had hij gehoord, dat er geen bezwaren zouden zijn ge maakt tegen de persoon waarop dr. Drees zich had beroepen. Prijzenbeleid Wat de jongste prijsstijgingen betreft, was het niet mogelijk geweest om een andere beleids lijn te volgen. De afname van suiker steeg in een week tot het dubbele. Maatregelen als deze moeten ogenblikkelijk ingaan om zodoende speculatie te kunnen voorkomen. De subsidie op melk, aldus de minister-president, blijft onveranderd, die op brood graan, voedergraan en marga rine zijn echter, zoals bekend, verminderd. Hel overleg over de nodige compensatie is reeds vandaag geopend. De regering heeft hierover be paalde gedachten, maar hangen de het overleg, achtte de minis ter-president het niet wenselijk om hieraan reeds nu bekendheid te geven. De passage inzake de grote gezinnen was letterlijk overgenomen uit het program. Het wetsontwerp inzake een verhoging van de overheids- pensioenen blijft gehandhaafd. De minister-president besefte echter, dat hiermede lang niet alle ouden van dagen zouden zijn geholpen. Allen compensatie bieden is in deze tijd echter niet meer mogelijk. De definitieve ouderdomsverzekering is in ont werp reeds een stuk gevorderd. Over het tijdstip van de in voering van de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering zal overleg worden gepleegd met de betrokken organisaties. De (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de kwestie tussen de N.W.U. en de Luxemburgse wielerbond, waar door er enige tijd onzekerheid heeft bestaan of de Ronde van Nederland doorgang zou kunnen vinden, thans opgelost. De Ron de blijft gehandhaafd op de oor spronkelijk vastgestelde data. n.l. van 5 tot en met 10 Juni. minister-president liet door schemeren dat een invoering nu wel niet' mogelijk zou zijn in verband met de loondalingen en prijsstijgingen, die hiervan het gevolg zouden zijn. Vervolg op pag. 3. MR. STRUYCKEN GOUVERNEUR VAN Dl ANTILLEN? Naar wii vernemen is het waarschijnlijk te achten dat de oud-minister van justitie, mr. A. A. M. Struycken zal worden voor gedragen aan H. M. de Koningin om benoemd te worden tot gou verneur van de Antillen. 17 MENSEN SPRONGEN UIT HET RAAM Een felle brand heeft gister avond in de Joden-Breestraat, in het centrum van Amsterdam, een perceel van drie verdiepingen totaal verwoest. De vermoedelijke oorzaak is, dat op de eerste ver dieping kleding, in benzine ge wassen, vlam, heeft gevat, omdat een open vuur in de nabijheid brandde. Een weduwe met 7 kin deren en twee andere families, in totaal 17 personen, zijn dak loos geworden. De brand werd ontdekt door een 24-jarige zoon van de wedu we. Hij was een boodschap gaan doen in de buurt en toen hij terug kwam sloegen de vlammen al naar buiten. Hij rende het huis binnen Sm de ii: vonenden te redden. Hij kon ook niet meer terug evenals de anderen. De 3 motorspuiten wisten in de loop van de avond de brand te blus sen. De inboedel was echter in de as gelegd. Uit raam gesprongen De angstige bewoners sprongen het raam uit op een plat en van daar werden ze naar beneden gebracht met behulp van de lad derwagen van de brandweer. Een viertal van de 17 mensen liepen lichte verwondingen op en moes ten zich onder geneeskundige be handeling stellen. NEW YORK, 20 Maart (Reu ter). -Bij zijn aankomst uit Engeland heeft John J. Allan te New York verklaard, dat het Leger des Heils in een critieke financiële positie verkeert. Het werkte al vier of vijf jaar met een tekort. Ook de situatie van de staf wordt zeer ernstig door de dood van drie-en-dertig Ko reaanse officieren van het Leger en de internering van dertig anderen. Paters Carmelieten 75 jaar in Geleen Op 23 Juni a.s. zal het 75 jaar geleden zijn dat de Paters Onge schoeide Carmelieten zich vestig den in Geleen. Dit feit zal op Zondag 17 Juni worden gevierd. De overeenkomst betreffende het plan-Schuman, tot pool- vorming" van de West-Europese kolen- en staalindustrieën, is in een bijeenkomstwelke onder leiding stond van de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, door ver tegenwoordigers van Nederland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk en Italië geparafeerd. De overeenkomst beoogt de vestiging van een zeslandenmarkt voor kolen en staal onder leiding van een supra nationaal gezagsorgaan. V.l.n.r. de afgevaardigden Sweters, België; Wehrer, Luxem burg en Spierenburg, Nederland. ALGEMENE VERGADERING DER VERENIGDE NATIES IN NOVEMBER IN PARIJS LAKE SUCCESS, 21 Maart. (Reuter). De algemene verga dering der V. N. heeft beslo ten haar volgende zitting, be ginnende 6 November, te Parijs te houden. PARIJS, 21 Maart (Reuter). Te middernacht is de Franse pre sident, Vincent Auriol, op de „Ile de France", uit Le Havre naar Amerika vertrokken. SAMENSTELLING MILITAIRE ADVIESRAAD De Militaire Adviesraad, die hedenmorgen door Minister van den Brink is geïnstalleerd be staat uit de heren Twijnstra (Con tactcommissie Werkgeversverbon den), voorzitter; mr. J. Meynen (Verbond van Prot.-Chr. Werk gevers in Nederland!, tevens vice- voorzitter; ir. M. H. Damme (Ver bond van Ned. Werkgevers); L. A. J. M. van Heyst (R.K. Verbond v. Werkgevers-vakverenigineen) ir. F. J. Philips (Centraal Sociaal Werkgeversverbond)A. C. de Bruyn (K.A.B.); H. J. Oosterhuis (N.V.V.), M. Runnert (C.N.V.) en enige directeuren van materiaal. „Weerbaar door werken" is het motto, dat de Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. R. M. van den Brink aan de nieuw-geïnstalleerde leden van de Militaire Productieraad voorhield. De opbouw van dé defensie zal ons volk een reus achtige inspanning kosten. Wanneer men b.v. bedenkt, dat met het outilleren van één infanterie-divisie 650 millioen gulden is gemoeid, terwijl voor het op de been houden van zo'n divisie per jaar driehonderd millioen gemoeid is, zal men begrijpen, dat wij in heel andere getallen moeten gaan denken dan tot nu toe. Milliarden zullen gestoken worden in het militaire apparaat. Dat zal onontkoombaar moeten gaan ten koste van andere voor zorgen in het maatschappelijke leven. Dit is des te meer te be treuren, nu het na-oorlogse her stel zo ver was gevorderd, dat wij mochten verwachten na het aflopen van de Marshallhulp op eigen benen te kunnen staan. Een verwonderlijk snel herstel overi gens, in aanmerking genomen het feit, dat tijdens de oorlog 40 pet. van onze productie-capaciteit ver loren ging, nog niet gerekend de enorme schade die daarnaast weg te werken viel. Slag od slag. De internationale situatie heeft voor ons land op economisch ge bied ernstige gevolgen gehad. Onze ruilvoet tegenover het bui tenland is zeker 15 pet. ongunsti ger geworden en deze ontwikke ling zal zich waarschijnlijk voort zetten. Hierbij komt thans, dat wij onze militaire inspanning moeten opvoeren en juist dat is een uitermate kostbare geschie denis, die in de eerstkomende vier (Van onze verslaggever) Vijf minuten over half twee hedennacht hebben we nog een gesprek gehad met de eerste machinist van de Groninger kust vaarder „Bonaire", welke Maandag ten Westen van Dungeness op weg van Londen naar Bayonne in brand geraakte. De kapi tein H. Tuil te Delfzijl weigerde tevoren het legertje persmensen en fotograven te ontvangen. Deze weigering was volgens de kapitein, die niet bepaald in een best humeur was, toen we hem vanuit het kantoor van de B.P.M. te Pernis telefonisch spra ken, veroorzaakt door een bericht dat door het A.N.P. was door gegeven en dat afkomstig was van de reder Vermaas te Gro ningen. De 500 ton metende motorcoaster Bonaireuit Groningen, die bij de Zuid-Engelse kust in brand geraakte. Hierin werd gezegd dat de brand veroorzaakt was door een brandende sigaret van een der leden van de bemanning. Vol gens de eerste machinist L. J. Berrevoets, wonende te Rotter dam, Eendrachtsstraat, wordt al tijd in de machinekamer gerookt en dit is zeker niet verwonder lijk. als men bedenkt, dat in dit gedeelte de centrale verwar ming en een grote kachel staan. De brand was des middags om drie uur ontstaan door het springen van eer» peilglas van de dagtank. De olie was uit de tank op de hete motor gelopen en geraakte in brand en vrijwel onmiddellijk stond de gehele machinekamer in lichter laaie. Van blussen was geen sprake meer en de bemanning is toen in de sloepen gegaan en werd na anderhalf uur opgepikt door de Noorse tanker .,Karl J. Knud- sen". Uitgebrand en gezonken Men heeft later, toen de be manning van boord was, getracht het vuur te blussen, maar alle pogingen mislukten. Volgens de laatste berichten is de coaster te Birkham bij Torkey 'totaal uitgebrand en vol met water ge zonken. Bemanning ontevreden De leden der bemanning, die omstreeks half twaalf te Pernis arriveerden, waren niet te spre ken toen zij bemerkten, dat nie mand van de rederij of van de verzekering aanwezig was, om de verzorging over te nemen. Daarom was men gedwongen aan boord van de gastvrije „Knudsen" te blijven. De eer ste machinist van wie we deze inlichtingen kregen, werd afge haald door zijn vrouw en zijn dochter. Alle kledingstukken en bagage gingen verloren. De namen van de opvarenden zijn: Hendrik W. A. E. Tuil. kapitein, wonende te Delfzijl. Albert Krul, bootsman. Den Hulst, Lammert Loonstra. licht matroos, Ulrum, Jan C. Scheeres, matroos onder de gage, Delfzijl, Pieter Slagter, stuurman. Ap- pingedam, Albert Sterenberg, kok. Warffum, Leendert J. Ber revoets. eerste machinist, Rot terdam en Jan de Jong, tweede machinist. Appingedam. jaar op zes milliard gulden zal komen. Minder consumeren en investe ren en zulks od langere ter- miin is een van de mogelijkheden de slagen van het moment enigs zins od te vangen. Onvoeren van de nroductle is een tweede. Men begiirue: dit ziin dingen, waar niet valt onderuit te komen. Er is geen keus. Er is de internationale situa tie eist dat spoed gewenst. Als straks de manschappen van de geprojecteerde divisies afgetraind zijn, moet de uitrusting beschik baar zijn. Deze uitrusting zal voor een goed deel men spreekt van 60 pet. in Nederland kunnen worden vervaardigd. Dit is ook voor ons volk de meest economi sche manier van werken. Maar om een zo grote militaire produc tie te bereiken, zal de civiele pro ductie een veer moeten laten. Het is bovendien niet onmogelijk dat Nederland ook aan de bondgeno ten kan leveren en dat betekent deviezen winst. ..Wij ziin naraat." De heer Twijnstra, voorzitter van de Raad, antwoordde op de rede van de minister met slechts 'n enkel woord. Namens het Ne derlandse bedrijfsleven meende hij te mogen zeggen: „Het be drijfsleven is paraat." Hierna werd de installatie van de Raad een feit, met het afne men van de eed van geheimhou ding. PARIJS, 20 Maart (Reuter). Generaal Eisenhower, opperbevel hebber van de West-Europese ver dediging, heeft Dinsdag negen plaatsvervangers en commandan ten benoemd. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery wordt Eisenhower's plaatsvervanger. De overige stafofficieren zijn: Generaal Juin, inspecteur-ge neraal van de Franse strijdkrach ten, wordt algemeen bevelhebber van de geallieerde landstrijd krachten in West-Europa; Hoofd-luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, opperbevelhebber van de West-Europese luchtstrijd krachten, wordt Eisenhower's olaatsvervanger voor de lucht macht; Luitenant-generaal Norstad, se dert 1950 opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, wordt opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht in de centrale sector van West- Europa; Vice-admiraal Jaujard, raads man voor marineaangelegenheden bij de permanente militaire com missie voor West-Europa in de Westerse Unie, wordt vlagofficier LABOUR MET HAKKEN OVER DE SLOOT LONDEN. 20 Maart (Reuter). De Engelse regering heeft Dins dag in het Lagerhuis bij een stemming een meerderheid van slechts drie stemmen behaald. De uitsla? luidde 294 tegen 291. Deze stemming werd gehouden na een debat over de nieuwe mo netaire overeenkomst met Egypte. De oppositie had hierop critiek geleverd. Officiëel gold de stem ming een motie voor verdaging van de vergadering. van de marine in de centrale sector van West-Europa; Admiraal Sir Patrick Brind, vroegere opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oos ten, wordt opperbevelhebber van de vloot in de noordelijke sector van West-Europa. MILITAIRE OEFENINGEN IN ZWEDEN STOCKHOLM, 20 Maart. (Reu ter). In Zweden zullen dit, jaar mannen tot een getal van 125.000 opgeroepen worden voor oefeningen met het leger, zo is officieel medegedeeld. De Zweedse minister van De fensie heeft de vorige week ver klaard dat Zweden een leger van 25 tot 30 divisies onder de wape nen kan brengen. WOENSDAG 21 MAART; H. Benedictus, Abt De geseling van Jesus. „Ik heb in Hem geen doodschuld gevonden. Ik zal Hem dus vrijlaten, maarHem eerst laten geselen." Pilatus wil wel, maar hij durft de enige juiste daad niet aan. Zijn po litiek van halve maatregelen maakt het voor Jesus slechts erger. „Maar luid joelend hielden zij aan en eisten, dat Hij gekruisigd zou worden: en hun kreten wonnen het pleit. Men voerde Jesus dus weg; Zelf droeg Hij zijn kruis." Nog wordt de roep gehoord: „Wij willen niet dat dat deze over ons heerst!" Ik moet mijn Kruiskoning vol gen. „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1