Normandië, bij uitstek het land voor toeristen Hart, longen en nieren kunnen zonder gevaar vervangen worden Kabinet-Natsir heeft zijn ontslag aangeboden RADIO OP VREDEHOF Krans van antieke steden ende Normandische keuken Gerrit van Beek BEURSOVERZICHT Precisie-arheid van Philips en Nederlands arts Koningin naar Sankt Anton Gromyko arrogant! Vliegtuig in zee gesfort Laatste nieuws Vandaag eerste lentedag maar geen lenteweer WOENSDAG 21 MAART 1951 PAGINA 5 Normandië is bij uitstek het land voor toeristen en dit niet alleen in een bepaald seizoen, maar het gehele jaar door. Het is een kleurig land, vol afwisseling. Want, heeft de lente eenmaal haar intrede gedaan, zelfs al prijken de appelbomen waarmee het ene dal na het andere vol beplant is nog niet met hun wondermooie bloesempracht, dan trekken de velden, het struikgewas en onderhout dadelijk hun nieuwe jasje aan. In Mei is alles in volle fleur en kleur en zijn wegen en paden in feesttooi gehuld. Niet alleen de vruchtbomen zijn met kleurige bloesems en soms met vruchten bedekt, maar de weilanden zijn vol madeliefjes en boterbloemen, overal botten knoppen en jonge loten uit, een hoopvol teken voor een goede oogst. In Juni begint de goede tijd voor de liefhebbers van baden en zwemmen; door de vele en goede verbindingen van de steden met de Normandische badplaatsen, kan men elke vrije dag daar gaan genieten. Is het herfst geworden, dan trekken de bossen weer meer de aandacht van de reiziger; de gou den tinten van bomen en blade ren zijn een genot voor het oog. Een 'andere attractie van deze streek is, dat er gejaagd wordt. Maar ook 's winters is een verblijf in Normandië zeer interessant: door de oude stenen, monumenten en het onvergetelijke museum van zijn kunststeden, kerken en klokketorens. De steden. Hoe goed moet het zijn te leven in een land zo rijk aan afwisse ling! Behalve de hartelijke ont vangst en de goede tafel, die men er te genieten krijgt, is het kli maat opwekkend en zeer gezond. Heel opmerkelijk is de ontwikke ling van de artistieke smaak van zijn bewoners. Er is geen stad in deze oude Franse provincie, die niet trots kan zijn op een of an der bouwkundig monument, hetzij een kerk, een historische woning of een oeroud bolwerk dat dik met klimop begroeid is. Gisors is een typisch markt stadje. Het ligt in Normandisch Vexin, in een streek van weilan den en bronnen. In de met kraampjes bezaaide hoofdstraat PROGRAMMA DONDERDAG 22 MAART HILVERSUM I (402 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram. (9.30- 9.35 waterstanden); 10.30 De ant woordman; 10.45 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Opera muziek; 11.45 Wenken voor de tuin; 12.00 Orgel en viool; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Metropole orkest en solist; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 Metropole orkest en solist; 13.45 „U kunt het geloven of niet" 13.50 Gram.muz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Rege ringsuitzending: Jeugduitzending: Antonietti de Graaf: „De godin van de zee"; 18.00 Nieuws; 18.15 Practische wenken voor tennis sers; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Musette orkest; 19.00 „Gesprek met de brandweerman"; 19.10 Lichte muziek; 19.45 Voor burger en militair; 20.00 Nieuws; 20.05 „De groeten van Nuchteren"; 20.15 AVRO-allerlei; 20.20 Radio Philh. Orkest en solist; 21.25 Voordracht; 21.55 Orkestconcert; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport-actuali- teiten; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och- dendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram.; 8.25 Plech tigheden van Witte Donderdag; 9.40 Gram.muz.; NCRV: 10.00 ld.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Muziek voor blazers; 13.50 Gram.; NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram. 15.30 Tenor en piano; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Lichte muziek; 18.30 „Het Evan gelie in de Arbeiderswereld", cau serie; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.30 „In dienst van Jjfit vaderland"; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Wijdingsavond voor Goede Vrijdag en Pasen; 21-15 Gram.; 21.30 Kamerorkest; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gram.muz.; 22.45 Avondoverden- kmg; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram.muz. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 11.45 Gram.; 12.30 Weer berichten; 12.33 Voor de landbou wers; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuwi,; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram.; 15.40 Franse les; 16.00 Vlaamse liederen; 16.30 en 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Causerie; 18.„0 Gram.; 18.30 Causerie; 18.45 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 16-60 Koorzang; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Pianospel; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.3024.00 Gram.muz. 484 M.: 12.05 Omroeporkest en solisten; 13.00 Nieuws; 13.10 13.30 en 14.00 Gram.muz.; 15.00 „La Bassion", oratorium; 16.30 Zang en piano; 16.50, 17.10, 18.30, 19.00 3t? Gram'rauz.: 19.45 Nieuws 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws: 22.15 en 22.50 Gram.muz.; 22.55 Nieuws' 23'°° Gram-muz-: 23'55 staan de met houten panelen be dekte geveltjes, licht vooroverge bogen. Het lommerrijke plein wordt beheerst door de ruïnes van een eens zeer geducht mid deleeuws kasteel, waarnaast een oude Renaissance kerk staat met prachtig gebeeldhouwde eiken deuren. Fécamps bestond al voor de Ro meinse bezetting. In de zevende eeuw werd er een vrouwenkloos ter gesticht, dat bij de verovering verwoest werd. Nu is het een druk bezochte badplaats en bezit een abdijkerk die eén der mooiste specimina van Normandische kunst uit de Romeinse, Gothische en Renaissance-perioden is. Dieppe is niet alleen het ver trekpunt voor de vissers op New- Fuondland, of een historische stad met vele herinneringen rondom zijn oude poort, Tour des Crabes en wallen, maar ook een mooie badplaats, die zich over een leng te van meer dan vijftien honderd meter aan de riviermond van de Arques uitstrekt. Het gehele Seine-dal is het ge bied van kunststeden en handel met als hoofdstad Rouen en als monumentale haven Le Havre. Of men per trein of per auto Rouen binnenkomt, dadelijk ziet men zijn voornaamste rijkdom men: de Tour Jeanne d'Arc, het Palais de Justice, het Grosse Hor loge, de Kathedraal, de kerken St-Nicolas, St-Ouen, enz. Dit is de stad van de bewerkte torens, van oude poorten en kleine straatjes, waarvan elk huis op zichzelf de moeite waard is om bekeken te worden. Le Havre is jonger en werd door Frans I gesticht. Zijn scheepstimmerwerven en dokken, waarin transatlantische reuzen met zich laten spelen, strekken zich uit aan de zijde van de rots kust van Ste Adresse. Maar één der fraaiste kunstste den uit deze streek is de oude stad Caen, een ideaal toeristen centrum. Hier vindt men oude straatjes, schilderachtige klokke torens en oude woonhuisjes bij de vleet. En naast de nagenoeg intact gebleven oude stad, bevindt zich de haven van Caen, die één der eerste is die Frankrijk kende, met een steeds groeiende - activi teit en ui' interessant voor de toerist. Bayeux, Lisieux! Lisieux dat op het ogenblik een beroemd pel grimsoord is geworden en door massa's mensen over de gehele wereld bezocht wordt. Overal in DOOR CLUBGENOTEN TEN GRAVE GEDRAGEN Gedraeen on de schouders van ziin clubgenoten is gistermorgen on de Algemene begraafnlaats te Zaandam het stoffeliik overschot van de renner Gerrit van Beek. die vorige week in Berliin tiidens de Zesdaagse tengevolge van een noodlottige val is overleden, naar ziin laatste rustnlaats gebracht. Een volgwagen was nodig om het aantal bloemstukken te ver voeren. In de aula, waar slechts een klein deel van de belangstel lenden kon worden toegelaten, spraken na de vader en een broer van de overledene, o.a. de heer J. J. Cornelissen, voorzitter van D.T.S. en Arie Vooren, zijn kop- pelgenoot in de Berlijnse Zes daagse. Ook van de zijde van de Duitse Wielerbond werd belangstelling getoond in de vorm van een fraai bloemstuk ten afscheid. FLAUWERE STEMMING AMSTERDAM, 20 Maart. Vandaag maakte de Amsterdamse Effectenbeurs een min of meer lome indruk en bleef de activiteit zeer beperkt. In Kon. Olie en Unilever kwa men weer arbitrage-verkopen tot stand, waar maar weinig vraag tegenover stond, zodat beide fond sen tenslotte circa vier punten lager waren. Een tweede factor die de markt nadelig beïnvloedde, was de afwachtende houding op de cultuurmarkt. Dit veroorzaakte een zeer dunne markt, waarin gering aanbod al voldoende was voor verliezen van 1 a 3 punten bij' de courante cul tures. HVA was op 125% bijna 4 punten lager, Deli Maatsch. en Amsterdam Rubber verloren ruim 1 punt. Ook de Indonesische cre- dietinstellingen zagen zich circa twee punten ontgaan. De klei nere cultuurwaarden blijven ge vraagd en noteerden in doorsnee weer iets beter. De industriemarkt bleef per saldo voor grote verliezen ge spaard. Aandelen A.K.U. werden voor het eerst sinds geruime tijd weer doorlopend verhandeld en sloten op 183-% (185). Philips gold 249 (250%). Claims Lijempf, die vandaag voor het eerst werden verhandeld, werden geadviseerd op f 63 a f 65 bij een theoretische waarde van f 7'6. De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend. De scheep vaartmarkt was zeer stil en de noteringen van gisteren konden niet ten volle gehandhaafd wor den. Ook de Amerikaanse sector maakte een verlaten indruk. Het agio bleef op 9 1/4 procent voor de derde dag in successie onver anderd. de streek van de Cotentin, in Lessay, Coutances, enz. vindt men naast de schilderachtige decors van de oude stadjes, het intense leven van gespecialiseerde mark ten. Eén ding moet zeker nog even genoemd worden, dat is n.l. de Normandische keuken: men kan hier ontzettend lekker eten. En geen wonder, want deze verenigt een enorme variëteit van vissoor ten en schelpdieren; de melk, room en boter uit Isigny zijn be roemd en ook de vele soorten kaas die hier gefabriceerd woe den. De Normandische keuken heeft dus een ruime keus en kan haar bezoekers een serie onver gel nkclijk goede schotels voor zetten. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM Een twaalfjarig meisje, E. van Enden uit de De la Reyweg, is vanmorgen aan de Putselaan van het perron van de RTM gevallen. Zij is onder een langzaamrijden- de dieseltram terechtgekomen en werd op slag gedood. Studenten van de Universiteit te Rome hebben geprotesteerd tegen de jongste besluiten inzake het toekomstig lot van Triest, welke genomen zijn op de bijeenkomst van Italiaanse en Engelse ministers te Londen. Op een der spandoeken (links), welke zij meevoerden, stond: „De diners in Londen kunnen niet met Triëst betaald worden". Naar wij van de zijde van Philips vernemen zijn in de werk plaatsen van Philips Zwolle in het recente verleden verschei dene kunstmatige longen, harten en nieren gemaakt. Zoals men weet wreden destijds kunstmatige nieren geconstrueerd naar ideeën van dr. W. j. Kolff die toentertijd nog was verbonden aan het stadsziekenhuis te Kampen. Het blijkt thans, dat dr. Kolff met de bedrijfsleider van de Philips fabriek te Zwolle, de heer de Groot, alle problemen betreffende de constructie heeft besproken en bestudeerd. Na langdurig en grondig onder- kunstmatige nier werd gecon- zoek werd voor alle moeilijkhe- strueerd, die veel verschillen ver den een oplossing gevonden. Het toonde met de oorspronkelijk resultaat was dat een tweede door dr. Kolff in 1944 samenge- Binnenkort zullen de eerste groepen van dienstplichtigen, die in aanmerking komen voor de herhalingsoefeningen, worden opgeroepen voor de oefencentra, t.w. het kamp nabij Oirschot, dat reeds gedeeltelijk gebouwd was en thans wordt afge bouwd en het geheel nieuw opgerichte kamp „De Witten berg" nabij Stroe. Dit,laatste kamp biedt ruimte aan 3200 man, die hier gedurende vier weken hun herhalingsoefe ningen volgen. Foto boven: Een overzicht van het kamp „De Wittenberg"; aan de barakken wordt thans de laatste hand gelegd. Foto onder: De in aanbouw zijnde zuiveringsinstal latie van „De Wittenberg". stelde In de plaats van de rote rende „trommeT'nier kwam de „stapel"-nier. Bij de „trommeT' nier was gebruik gemaakt van de verrassende eigenschappen van cellophaan: het is waterdicht, maar heeft toch microscopisch kleine gaatjes. En deze gaatjes deden het. De gewone nieren ver wijderen voortdurend afvalpro ducten uit het bloed. De gaatjes in het cellophaan van de kunst matige nier zijn juist groot ge noeg om de afvalstoffen door te laten en klein genoeg om waarde volle proteinen en hormonen te gen te houden. Meer dan dertig meter cellophaan-darm werd om een grote trommel gewonden, die in een bad suiker en saline rond draaide. Bloed, dat uit een slag ader van de patiënt werd getapt, werd aan de kant de kunstmatige nier binnengeleid en daarna, ge zuiverd, aan de andere zijde in 'n gewone ader van de patiënt te ruggebracht. De stapclnier. Bij de nieuwe nier, de „stapel"- nier, waarvan Philips Zwolle ver scheidene heeft gemaakt wilde men er voor zorgen, dat de vrij gekomen afvalstoffen uit het bloed direct zouden worden afge voerd. Bij de „trommel"-nier was n.l. gebleken dat deze afvalstof fen in het bad bleven en niet afgevoerd konden worden. Bij de constructie van de „stapel"-nier werd onder de cello- phaandarm een soort langwerpig plastic element geconstrueerd, waardoor de vloeistof stroomde die de afvalstoffen meenam. Dr. Kolff toonde zich over deze op lossing zeer verheugd. Het kunstmatige hart dat door Philips Zwolle werd gemaakt, bestaat uit een hart en een long. Deze „long" (niet te verwarren met de ijzeren :ong) heeft 104 metalen schijven die gemonteerd ziin op twee assen (te vergelijken met gramofoonplaten op een rijtje). Als de metalen schijven rond draaien, draait hun ondersegment door een bakje, dat gevuld is met bloed. Dit bloed blijft aan de schijven kleven, wordt al rond draaiende geoxugeneerd door de zuurstof die zich boven de schij ven bevindt. Evenals in een na tuurlijke long wordt hier het bloed van zuurstof voorzien. Het kunstmatige hart zelf is een veel gecompliceerder apparaat. De werking van het hart wordt door dit apparaat met zodanig succes geïmiteerd, dat proeven door dr. Kolff genomen op twee koeien hebben bewezen dat de dieren geen onaangename reacties ver toonden. Een koe was daarbij een uur van het kunstmatige hart voorzien en de andere tien minu ten. Twee dagen na de proef maakten de dieren een volkomen normale en gezonde indruk. Het laatste dat door Philips Zwolle is gemaakt is een verbe terde kunstlong met aangebouwd hart en bloedzeef. Dr. Kolff, die al meer dan een jaar geleden naar Amerika is vertrokken, waar hij verbonden is aan de „Cleve land Clinic" in Ohio, heeft grote verwachtingen van deze nieuwste constructie. Aneta meldt uit Djakarta, dat Moh. Natsir zijn mcmdaat *er be schikking heeft gesteld. President Sukarno heeft de ontslag-aan vraag van het kabinet-Natsir aanvaard en verzocht, dat de de- missionnaire regering haar taak zal blijven uitoefenen tot een nieuwe regering is gevormd. De kabinetscrisis in Indonesië volgde op een wekenlange span ning tussen de regerings- en oppositiepartijen. De oorzaak is, dat de P.R.I. haar ministers uit de regering heeft teruggetrok ken. Het laatste staat in verband met de kwestie van de ontbin- MET DRIE OUDSTE PRINSESJES Met de koninklijke trein reizen vandaag van Soestdijk naar Sankt Anton de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Gedurende haar Paasvacantie zullen zij in dit oord van winter sport vertoeven. H.M. de Koningin is voornemens Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Zuid-Amerika op 24 Maart a.s. te vergezellen tot Zurich en vandaar door te reizen naar Sankt Anton, alwaar zij hoopt enkele dagen in gezelschap van haar drie oudste dochters van de win tersport te genieten. MINISTER PETERS NAAR NEDERLAND De nieuw benoemde Minister van Uniezaken en Overzese Rijks delen, Ir. L. A. H. Peters, zal in de nacht van Vrijdag op Zater dag 30 Maart per KLM naar Ne derland vertrekken. DE PARIJSE CONFERENTIE PARIJS, 20 Maart (Reuter). De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn Dinsdag 4lh uur bij elkaar geweest. De zitting wordt vandaag voortgezet. Er zijn nog geen resultaten geboekt en dr. Jessup verklaarde na afloop te genover de pers, dat de houding van Gromyko gekenmerkt werd „door een arrogantie, die zich niet leende voor onderhandelingen tussen de vier mogendheden". PROTEST TEGEN VERHOGING BELASTING MOTORRIJTUIGEN In reactie op de Regeringsver klaring, waarm onder meer ver hoging van belasting op motor voertuigen wordt aangekondigd heeft- de BBN een schrijven ge richt tot de ministerpresident en tot de leden van de Tweede Ka mer, waarin geprotesteerd wordt tegen uitvoering van dit voorne men en zulks met name ten aan zien van de motorrij tuigen ten dienste van het beroepsvervoer. De BBN is van oordeel dal iedere verzwaring van de reeds op het beroepsvervoer drukkende lasten, onaanvaardbaar is. ding der Daerah-raden, waar over een motie was ingediend. De regering steunde nu slechts nog op de Masjumi. de P.S.I. (socialistische partij) de demo cratische fractie en enkele chris telijke groepen. Algemeen wordt verwacht, dat de formatie zal worden opge dragen aan de tot de P.N.I. be horende burgemeester van Dja karta, de heer Suwirjo. De vraag blijft evenwel, of de Masjumi bereid gevonden zal worden om met de P.N.I. samen te werken. Deze opdracht aan Suwirjo zou wegvallen met een weigering van medewerking. Eisen P.N.I. De fractievoorzitter van de P.N.I. heeft verklaard, dat zijn- partij voorstaat, annulering van het Uniestatuut en opzegging van de voor Indonesië nadelige bepalingen van de R.T.C. 21 Maart. Een Mosquito van de Britse luchtmacht is gister avond nabij de kust van Essex (Engeland) in zee gestort. Het toestel maakte een oefenvlucht en had alleen een piloot en een navigator aan boord. Het is niet bekend of de leden van de bemanning nog in leven zijn. Men is thans bezig reddings pogingen in het werk te stellen. NED. JOURNALISTEN IN FRANS AFRIKA Twee Amsterdamse journalis ten, de heren Joh. Winkler van „Vrij Nederland" en mr. A. Th. Mertens van „De Linie", zijn thans de gast van de burgemees ter van Brazzaville in Frans Afri ka. Bij de ontvangst herinnerde de burgemeester-gastheer aan zijn tijd van escadrillecommandant in 1944, toen hij meerdere malen opereerde boven Nederland. Beide journalisten boden namens bur gemeester d'Ailly een fraaie as bak aan. Als tegengeschenk zal burgemeester d'Ailly een com pleet ivoren schrijfgarnituur ont vangen. In kringen van de Indonesische regering wordt medegedeeld, dat bij verschillende ongeregeldheden in het land Nederlanders betrok ken zijn geweest. Vanmorgen heeft de Raad van Cassatie uitspraak gedaan tegen van Geelkerken. Te Utrecht was levenslange gevangenisstraf uit gesproken. Het beroep, dat van Geelkerken had ingesteld, werd door de Raad verworpen. Tijdens het Paas-weekend zul len de N.S. extra-treinen inleggen op de lange routes naar, c.q. van Zuiden, Noorden en Oosten. (Van onze weerkundige medewerker) tJan^g is dan officieel de lente begonnen, maar zoals meestal trekt de natuur zich van menselijke maatstaven weinig aan en de koude lucht, waarin wij ons bevinden, doet ons dan ook meer aan de winter denken. depressies, die ons gedurende het weekend regen brachten, ontstond er gisteren boven Engeland een gebied van hoge luchtdruk, dat voor het weer in ons land de eerste dagen van betekenis is. Door het ontstaan van dit hoog werd ons land overspoeld door koude lucht, die Maandagmiddag reeds ons land bereikte. Daar de windkrachten belangrijk afnamen en de be wolking eveneens, waren de omstandigheden ideaal voor het optreden van nachtvorst, hetgeen dan ook de afgelopen nachten het geval was. Indrukwekkende witte wolkengevaarten tekenden zich af tegen de helblauwe lucht en gaven aanleiding tot het optreden van hagel- en sneeuwbuien, die plaatselijk nog een echt winter- beeld deden ontstaan. Vandaag en ook morgen ziet het er wel naar uit dat we onder invloed van het Engelse maximum zullen blijven, dat zich nu langzaam in onze richting verplaatst. Wel trok nóg een kleine storing van Zuid-West-Iierland naar Frankrijk, maar het K.N.M.I. verwacht niet dat dit voor ons land van betekenis is. Het zal de eerste dagen dan ook koud blijven met af en toe buien en flinke nachtvorsten. Vooral de tuinders zijn dus gewaarschuwd. FEUILLETON door JEAN REMY 26. „Pardon juffrouw, deze jonge man, Yoes Delaroche, Jacques Mareuil en ik zijn collega-vliege niers en wij beelden ons in dat iedereen dat wel weet. Jacques Mareuil is een échte neef van Tante Frangoise. Wij* zijn maar onechte neven van Tante Fran- coise ofwel vrienden van de neven van Tante Frangoise, net als u waarschijnlijk?" De jonge vrouw begon te la chen. Ze antwoordde niet recht streeks op deze vraag en wees naar de kleine Pierre. „En dat schattig kind, van wie is dat?" „O", zei Huguette vol trots, „dat kind is van Madeleine en mij". „Werkelijk, is dat het kind van Madeleine? Wat een beeld je.... En waar is Madeleine?" „Naar, Puits-Mary met Jacques en Jacqueline Mareuil, dat is dan weer een echte nicht van Tante Franpoise". André Bernier, die Tif van de trappen zag komen, keerde zich naar hem toe. Hij wees met zijn vinger naar hem: „En thans juffrouw, dat is nu Tif, die daar aankomt, de ziel van Vredehof; Tif die zijn mede werkers zo voortreffelijk leidt; Tif aan wie niemand ontkomt". Tif, die zich inmiddels bij hen gevoegd had, hoorde de laatste woorden en bloosde van plezier. „Je zoekt ons natuurlijk om te zegden dat de thee klaar is". flf antwoordde niet direct. Hij nam de nieuwelingen nauwkeu rig op en een levendige bewon dering tekende zich af op zijn bewegelijk gezicht! Huguette schudde hem eens bij de schouders: „Zeg Tif, wat heb je?" Tif keek haar triomfantelijk aan. „Hebt u dan niet gezien, dat de dame lijkt op alle portretten van Tante Franpoise in de salon?" Als ze niet zo vlug met haar antwoord was geweest, zou Hu guette de blik van verstandhou ding opgemerkt hebben, die de dame in kwestie met de Engelse officier wisselde. Maar ze zei op een toon, die geen tegenspraak verwachtte: „Dit zijn vrienden van Tante Franpoise. Ze komen evenals wij hun vacantie hier doorbrengen en je moet ze goed ontvangen, Tif, tot eer van onze gemeen schap". Tif bleef naar het jonge meis je kijken, de wenkbrauwen ge fronst, als zocht hij in zijn me morie een ander aanknopings punt. „Ze lijkt op „Mary" uit de film „Hoe groen was mijn dal", zei hij eindelijk. „Ze lijkt er sprekend op!" „Wie weet ben ik het mis schien wel", zei de jonge vrouw haast ernstig. Plots straalde het gezicht van de jongen van vreugde: „Dat zou een buitenkansje zijn; hij zou een filmster gezien heb ben in levende lijve, haar be diend hebben. Op het atelier zouden ze stikken van jalouzie". Het kwam er zo naïef uit dat ze er allen om lachen moesten. „En vind je niet", merkte Hu guette terloops op, „dat mijnheer lijkt op de vliegenier uit Mrs. Minniver?" „O ja", gaf hij grif toe, „maar Engelse vliegeniers lijken alle maal op elkaar". „Zullen we dus maar gaan theedrinken", onderbrak André Bernier. „Onze gasten zijn na tuurlijk doodmoe! Zullen we op het terras gaan zitten of kan Tif het hier brengen?" De jonge vrouw keek even vragend naar haar metgezel en besloot toen op het terras te gaan zitten, dan kunnen we, voegde ze er aan toe bij de Davenay's gaan zitten en Sir Buston kan dan meteen zien, wat een mooi ge zicht men van daaruit heeft. Nu was Huguette toch verbaasd, de onbekende nieuwelinge kende dit kasteel al? „Juffrouw Mareuil heeft veel foto's van Vredehof", legde ze uit, „we hebben ze dikwijls samen be keken". Gezellig babbelend begaf het groepje zich naar het terras. Hé lène bleef wat achter en gaf Pierre een hand, die snel ook een hand van Tif greep. Yoes Delaroche liep achter hen. „Wat is ze mooi, hè, die dame", zuchtte Tif. Hélène begon te lachen. „Maak Huguette nu niet jaloers met je bewondering". „Stel je voor", vervolgde hij met nadruk, „stel je voor dat zij werkelijk gespeeld heeft in de film „Het groene dal". Geef je daar nu eens rekenschap van: een filmster hier op Vredehof. Een ster, die met ons eet!" ,,Je doet aan grootheidsver ering, zie ik", plaagde Yoes De laroche, die als altijd veel plezier in de naiveteit van de jongen had. „Wat moet dat worden als je zo in de war bent van een ver onderstelde ster, als je later kapi tein wordt van een schip vol filmsterren!" „Als ik jou was", Tied Hélène, „zou ik rustig vooruit gaan om vast thee te schenken en klaar te zetten om volop te kunnen pre senteren aan de jongelui. Vergeet niet dat er een Engelse officier bij is en dat er ook zoiets bestaat als de eer van Vredehof". Tif liet het handje van Pierre los dat overging in die van Yoes en ging regelrecht het huis bin nen. En de Davenay's die op het ter ras zaten, hadden nauwelijks tijd om de nieuwgekomenen naar juf frouw Mareuil te vragen, haar gezondheid en mogelijke terug keer of aan het uiteinde van het terras verscheen Tif weer, in rij gevolgd door de vier schoonzus jes, elk met een blad in de han den. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5