Frankrijks nieuwe regering heeft vele zorgen aan het hoofd Ivotrrivaórtl Het geheim van de blijvende jeugd! Auriol bezoekt T ruman w ZT De (zinloze) crisis bracht slechts tijdverlies T< ING EESMANN HEMDEN .EO PRINZ L Een verduisteringszaak met een bijsmaakje I pedaal zaak Wat er allemaal nog te doen is Canadees geschut gedemonstreerd Dertien meisjes werden gedood Gepoogd zijn vrouw te wurgen Fokvarkentjes naar Frankrijk .ca P&ifectia. in Confectie. Dienstplicht in België verlengd Samenzwering tegen Franco? Brand op de „Ridderkerk" BEURSOVERZICHT DONDERDAG 22 MAART 1951 PAGINA 7 .T-TJ5W RZfEN VAN GARANTIEBEWIJS. KMAAR HOORN n wij 'n pracht collectie vaste boord, mod. dessins TEGEN OUDE PRIJS HOORN Gouw 17 Tel. 4414 kV (Van onze Parijse correspondent) Henri Queuille, Frankrijks minister-president, die eind vorige week met de fikse meerderheid van 359 tegen 205 stemmen door de Assemblee Nationale werd aanvaard, heeft een moei lijke taak voor de boeg. Zoveel problemen liggen er opgesta peld, dat men zich terecht afvraagt of zijn regering er in zal slagen om werkelijk de vorderingen te maken, die nodig zijn indien men nog voor de intrede van de zomer, dus uiterlijk in de eerste helft van de maand Juni, de parlementsverkiezingen wil houden. Immers, als men een lijstje opmaakt van de wach tende taken, ziet men met één oogopslag, dat zelfs een frisse,, nog niet „der dagen zat" zijnde volksvertegenwoordiging min stens een jaar, wellicht zelfs anderhalf jaar, hard aan het werk zou moeten blijven voor en aleer zij met haar opdrachten gereed zou kunnen komen. De riistebrii-berer Wij moeten aan de lezer onze spijt betuigen: Dit lange, lange lijstje, dat trouwens nog naar be lieven zou kunnen worden aan gevuld, is misschien wat droog om te lezen. Maar het illustreert tenminste heel nauwkeurig de moeilijkheden, waarin Frankrijk zich bevindt. Denk niet, dat al leen de ministers en de parle mentsleden hier mee geplaagd worden. Integendeel. Tal van za kenlieden weten er, tot hun spijt, ook terdege van mee te praten. Heeft u wel eens aan de positie van een industriëel gedacht, die zijn plannen voor de komende productie op papier wil voorbe reiden, maarnog niet eens weet of hij de steenkool binnen kort 10 pet. of 48 pet. duurder zal moeten betalen? En aan de uitgever, die in de verste verte niet kan vermoeden, hoeveel pa pier hij zal kunnen krijgen? En kortom, aan de situatie van de patroons, die zich afvragen hoe veel loonsverhoging zij, op grond o.a. van de verwachte en ook noodzakelijke herziening van het minimum-salaris, binnenkort zullen moeten uitkeren? Een kwestie trouwens die voor moeder de vrouw, die van betrekkelijk weinig geld in deze dure tijd toch maar de magen moet zien te vullen, al eveneens van groot belang is. Zo staat het nieuwe kabinet- Queuille tegenover een rijstebrij berg van problemen. Zelfs als de verkiezingen niet in Juni maar uas in October of November wor den gehouden, is het volkomen onmogelijk om ze allemaal on te lossen. Daarom verklaarde de mi- nister-Dresident dan ook in het Darlement. dat men zal moeten volstaan met wat het allereerst noodzakeliikt liikt: Kieswether vorming. inflatiebestriiding. aan passing van het minimum-loon. voltooiing van het nationale bud get. controle od de geldverspil lingen bii de genationaliseerde bedrijven en bii de sociale ver zekeringen en dat..,, was eigenliik alles. Wat er allemaal nog te doen is? Wel, de begroting is reeds drie maanden achterop geraakt en zal voorlopig nog wel niet voltooid kunnen worden. Tot een echte reorganisatie van het met een milliardenverlies- werkende spoorwegbedrijf is het nog altijd niet gekomen. Talloze prijzen stijgen nog met de maand, dus de inflatie loert, maar aan een goede bestrijding van diy euvel is men al evenmin toe. De kieswet hervorming die tot de val Pleven leidde, moge „nu de partijen ten einde raad zijn", in theorie dicht bij de oplossing zijn, nochtans zal er aan de debatten nog veel tijd moeten worden besteed. Heel wat in voorbereiding zijnde wetten betreffende de landsverdediging en de nationale economie zijn, tij dens de kieswetruzie en geduren de de verloren crisisdagen, er gens op het bureau van een amb telijke kabinetschef noodgedwon gen in een soort zoete sluimer geraakt. De reorganisatie van de sociale verzekeringen, reeds zo lang door velen bepleit, eist op zichzelf reeds een maandenlange arbeid. De herziening van de Grondwet wel gewenst, indien men de verhouding tussen As- semblée en Senaat wil verbete ren, en voorts: de ontknoping van nieuwe regeringscrises min der tijdrovend wil maken blééf oók reeds al te lang een zijspoor, gerangeerd. op Salzburger Marionettentheater weer in Nederland Het wereldberoemde Salzbur ger Marionettentheater dat ver leden jaar met overweldigend succes ca. 200 voorstellingen in Nederland heeft gegeven, zal on der auspiciën van Impresario Ernst Krauss eerstdaags een nieuwe tournée door ons land beginnen, die tot ongeveer half Mei zal duren en waar o.a. de volgende programma's zullen worden opgevoerd: „Die Gartne- rin aus Liebe", opera van Mo zart, „Eine kleine Nachtmusik pantomine op de beroemde Sere nade van Mozart en „Wolfgang und der Selchemeister" of „Mo zart en de pseudo-impresario". „Bastien und Bastienne", opera Van Mozart, „Eine kleine Nacht musik" en „Konzert in Schönn- brunn", Mozart speelt aan het hof van Keizerin Maria-Theresia. Wiener Sangerknaben met be geleiding van de Wiener Phil- harmoniker (op band opgeno men). Voorts worden nog ge bracht: „Dr. Johannes Faust' en „Assepoester". Ca. 90 voorstel- linger» zijn reeds vastgelegd, o.a. in Alkmaar op 9 Mei a.s. in hel Gulden Vlies. VLIEGTUIGBOM GEVONDEN IN DE DUINEN Dinsdagmiddag stootten arbei ders die bezig zijn met het gra ven van een duinmeer in het na tionale park „De Kennemer Dui nen" aan de Zeeweg te Bloemen- daal, op een zware vliegtuigbom. De werkzaamheden werden on middellijk stopgezet en de mijn- opruimingsdienst werd gealar meerd. Deze nam terstond maat regelen voor de veiligheid van de in het park aanwezige grondwer kers. Na onderzoek van de situa tie kwam de mijnopruimings- dienst tot de conclusie, dat de bom ter plaatse tot ontploffing zal moeten worden gebracht. Dit zou hedenmiddag om twaalf uur geschieden. Bewoners van Overveen en de kom van Bloe- mendaal zijn door de politie ge waarschuwd, dat zij op dat uur alle ramen zouden openzetten. KATHOLIEKE FILMCENTRALE In de vacature van deken I. C. M. Broekman werd op de te Eindhoven gehouden vergadering van de K.F.C. (Katholieke Film- Centrale) mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Roer mond, gekozen tot voorzitter van de K.F.C. Bij de periodieke bestuursver kiezing werden de aftredende le den, de heren H. Bresser, Geul- ]ans, mr. H. A. M. F. van Kolf schoten, F. Schneiders en F. van Wienhoven herkozen. net" te noemen, zou onwaardig en beledigend zijn. Het wordt een kabinet-van-actie. Maar: die ac tie moet noodgedwongen beperkt blijven tot de dringendste zaken. Wij hebben, in de twee of mis schien acht maanden, die ons nog van de herverkiezingen scheiden, eenvoudig geen tijd tot het voe ren van bredere actie!" Heimwee naar grote mannen Het nieuwe kabjnet is door Queuille samengesteld uit vrijwel dezelfde mannen, die onder René Pleven werkten. Dat is veelbete- kend. Degenen namelijk, die al direct bij het heengaan van het vorige ministerie de opmerking maakten, dat hier meer dan ooit sprake was van een zinloze en doelloze crisis, worden er door in het gelijk gesteld. Het is dan ook niet fraai geweest, dat men, hoe wel men kon weten, dat er in de huidige Assemblée nimmer een bevredigende meerderheid voor een verkiezingsstelsel in twee ronden kon worden gevonden, het toch op een periode van rege ringloosheid heeft laten aanko men. De algemene toestand eiste grotere tact van de volksverte genwoordiging. Wij hebben het binnenlands aspect van die algemene situatie reeds aangegeven. Is het nodig er op te wijzen, dat ook de bui tenlandse omstandigheden, de internationale verhoudingen dus, deze (gelukkig maar korte) cri sis zeer ongewenst deden zijn? Het was bepaald niet fraai, dat Frankrijk geen ministerie bezat juist toen de vier plaatsvervan- ?ers der ministers van Buiten- andse Zaken op het „Paleis van rose marmer" bijeen kwamen. Het maakte ook een slechte in druk op de delegaties, die aan het onderhandelen zijn over het Franse plan tot vorming van een Europees leger. En er waren nog andere redenen. Men moet. bij voorbeeld, nu wel aannemen, dat een deel van de „goodwill", die Pleven tijdens zijn bezoek aan Amerika voor zijn land wist te kweken, nu weer, door de zo vlug daarna komende val van zijn kabinet, geschokt is gewor den. De les van deze crisis? Dat geen enkele regering, door welke kieswet zij ook op het tapijt moge zijn gebracht, stabiliteit kan doen verwachten als zij overwe gend wordt geleid door partij denkbeelden. Daarom heeft men de laatste dagen met enig heim wee in Frankrijk teruggedacht aan de tijd der „grote figuren". Toen er nog mannen als Briand, Poincaré, Clemenceau waren Men hoeft het met hun gezichts punten niet eens te zijn geweest om te erkennen, dat dezen al thans de kunst verstonden om, wanneer het landsbelang dit eis te, zich te verheffen boven de vooroordelen, de zetel-angst en het (vaak vermeende) eigenbe lang van hun partijen. Queuille trouwens kon deze crisis alleen zo betrekkelijk spoedig oplossen, omdat hij dé kwaliteit van deze figuren navolgde, zij het in enigs zins verkleind formaat: Hij nam, althans wat de Kieswet betreft, even „vacantie" als leider van de radicale partij. En zo wees hij symbolisch op het .feit, dat een waar staatsman in de eerste plaats dient te denken aan de be langen van zijn land en pas daarna aan de overwegingen van zijn partijbestuur. Werkelijk, hij had wel gelijk toen hij opmerkte: „Ons nieuwe ministerie een „liquidatie-kabi- De verwrongen massa beton en staal, welke men op deze foto ziet, is niet het gevolg van een bombardement, zoals men op het eerste gezicht zou denken, doch het resiiVtaat van de afbraak van 82 „kluizen" op het terrein van de Ford Motor Mij. te Dearborn in Michigan, waarin vliegtuigmotoren be proefd werden en die nu te klein zijn geworden voor de reus achtige motoren der huidige vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. ZIJPE. De procureur-gene raal bij het Amsterdamse Ge rechtshof, mr. J. Fabius, eiste Woensdagmiddag een gevangenis straf van drie maanden tegen de landarbeider J. v. d. V. uit Zijpe, die er van beschuldigd werd een bedrag van ongeveer duizend gulden te hebben verduisterd ten nadele van mej. L. die destijds als huishoudster bij hem in dienst was. Het was een zaak, die dateerde uit de tijd van de geldzuivering. Mej. L. had, toen het geld inge leverd moest worden, nog een aardig bedragje op zak: zij zou vijf en twintig biljetten van f 100 gehad hebben, die zij zou heb ben overgespaard na haar werk in een Alkmaars café. Verdachte zou toen gezegd hebben, dat hij wel een gedeelte van het geld op zijn naam kon inleveren, waardoor het minder argwaan zou wekken en mej. L. vermoe delijk een groter bedrag zou te rugkrijgen. Aldus geschiedde tenminste volgens de lezing van de benadeelde, die als getuige verschenen was. Doch zij kreeg haar geld niet terug. Achtereen volgens kwamen de vader, moe der, zuster en zwager van de be nadeelde getuigen, om te zeggen, dat verdachte tijdens een bezoek te Dordrecht, waar de fam. van mej. L. woont, verklaard had, dat hij duizend gulden op zijn naam naar de bank gebracht had. „Zij krijgt het wel terug" zou hij gezegd hebben. Verdachte ontkende dit alles. Hij zeide, nooit geld van mej. L. op de bank te hebben laten zet ten en legde er de nadruk op, dat hij nooit in bijzijn van de familie te Dordrecht over geld gesproken zou hebbenmaar er waren wel enkele hiaten en onjuistheden in zijn verklaring, zoals de president van het Ge rechtshof opmerkte. Op het persoonlijk leven van de benadeelde vrouw viel overi gens wel het een en ander aan te merken; zij zou zich vroeger reeds aan diefstal van een har monica te Wognum hebben schuldig gemaakt en moest voor het afleggen van haar getuigenis uit hetHuis van Bewaring te Amsterdam gehaald worden, aangezien zij in voorarrest zit in verband met een vermoedelijke beroving. Het was voorts jammer dat deze getuige vaak aan geheu genverlies leed, wanneer het toch belangrijke bijkomstige zaken be trof. „Maar als het over mijn eigen goed gaat, heb ik een drommels goed geheugen?" zo zei ze zelf. De verdediger van verdachte, mr. Jonker uit Den Helder wees er op, dat het bewijsmateriaal geenszins volledig was. Er zijn veel verklaringen, die elkaar te genspreken, aldus mr. Jonker, en 't zijn allemaal familieleden van de benadeelde, die een wel erg slechte naam heeft. De advocaat concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Ter gelegenheid van de beëin diging van de elementaire oplei ding der recruten lichting 19501 van het regiment lichte lucht doelartillerie „Betuwe", gelegerd in de Haarlemse Koudenhorn- kazerne, werd gistermiddag een demonstratie gegeven van het nieuwste, uit Canadese mobili- satievoorraden afkomstige lucht doelgeschut. Het is een vol-automatische vuurmond, die in tijd van nood door één man zou kunnen worden bediend en normaal een bezet ting van zes' man vereist. De vuurmond is gemonteerd op een chassis zoals die gebruikt worden voor 3-tons vrachtwagens en wordt in werking gesteld met behulp van de motor van de transportwagen, die een dynamo aandrijft. De vuurmond kan 120 schoten per minuut lossen en vliegtuigen tot op een afstand van 1500 meter bereiken. MUUR WAAIDE OM Een twintigtal kinderen werd bedolven, toen de muur rondom de speelplaats van het klooster der „Zusters van Jesus" te Milaan door hevige windvlagen vandaag instortte. Naar tot nu toe gemeld is, zijn dertien meisjes om het leven ge komen en elf gewond. Reddings ploegen van de brandweer en het Rode Kruis graven in koorts achtige haast om denog onder het puin bedolven kinderen te bevrijden. Men vreest dat het aantal doden nog zal stijgen. De Almelose recherche heeft gisteren een inwoner van Hengelo (J.J.W.) gearresteerd, die er van verdacht wordt een poging tot doodslag op zijn vrouw te heb ben gedaan. W. vertoefde bij ken nissen in Almelo en tijdens zijn arrestatie kreeg de politie de indruk dat hij verdovende mid delen had gebruikt. W. zou zijn vrouw enige dagen geleden heb ben geslagen en geschopt en ver volgens bij de keel gegrepen tot zij bewusteloos was. Hij is thans aan de Hengelose recherche over geleverd. VOOR HET EERST „De Nederlandse varkensfok kerij heeft, langzamerhand 't peil bereikt van de Deense, die jaren lang aan de kop op het gebied van de varkensfokkerij heeft ge staan. Dit is wel gebleken uit net feit, dat de Franse regering Ne derland verzocht heeft 500 stam boekwaardige fokzeugjes te leve ren", aldus deelde men ons van de zijde van de Ned. Varkens- fokcentrale mede. Advertentie) (Advertentie) VELP0N Hulshoudlijm bestand tegen kokend water. VELP0N SPECIAAL K 77 Voor niet poreuze materialen: metaal, pertinax, ^lumimum, bakeliet, glas enz. Deze elas tische Velpon lijmt ook leer, markiezen-, tentdoek enz. VELPON PLASTICLIJM voor plasticdoek plastic regenkleding plastic speelgoed enz. WETTIG GEDEPONEERD Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het bezit bovendien het geheim van de blijvende jeugd. De soepele veerkracht van het originele Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jong! C A Vormvast is inderdaad BUITENLANDS OVERZICHT De Franse president is momen teel op weg naar de Ver. Staten en is daarbij niet alleen verge zeld van mevr. Auriol, maar ook door de minister van Buitenland se Zaken Schuman en een aantal deskundigen op het terrein van de West-Europese verdediging. Het is voor de eerste maal, dat een president van Frankrijk een officieel bezoek brengt aan de Ver. Staten en dit nieuwe pre cedent is dan ook een bewijs voor de nauwe politieke samenhang welke er momenteel tussen de oude en nieuwe wereld bestaat. Men spreekt in onze tijd veel over ouderwetse grenzen en tol muren, maar wanneer we zien, hoe generaal Eisenhower zijn mi litaire staf, welke belast zal wor den met de verdediging van het Westelijke halfrond internationaal heeft samengesteld en dat het wellicht niet meer verre is, dat Amerikaanse soldaten als wapen broeders zullen optrekken met Engelsen, Fransen en Duitsers, dan is het duidelijk dat we op het gebied van internationale sa menwerking de laatste tien jaren geweldige vorderingen hebben gemaakt. Maar daaruit kan dan ook volkomen terecht de conclu sie worden getrokken, dat er tal van problemen zijn tussen Ame rika en de landen van Europa, die op het allerhoogste niveau be sproken moeten worden. Dit zal dan ook deze dagen in Washing ton, bij gelegenheid van dit hoge bezoek, zeker geschieden. Want al is de samenwerking belangrijk gevorderd, er blijven nog belangrijke problemen over, welke een vertrouwelijk overleg noodzakelijk maken. Immers al is in beginsel de in ternationale militaire samenwer king aanvaard, de wijze hoe deze geregeld zal worden en vooral welks ieder aandeel zal zijn, geeft nog grote moeilijkheden. Allereerst is daar de vraag, welke bijdrage bijv. de Ver. Staten zul len leveren aan de verdediging van West-Europa. Dezer dagen heeft de Senaats commissie bekend gemaakt, dat president Truman voorlopig geen verdere machtiging voor het zen den van Amerikaanse troepen naar Europa heeft dan voor zes divisies. Maar waar generaal Eisenhower zelfs spreekt van 60 divisies, die binnen afzienbare tijd voor West-Europa nodig zul len zijn, is het duidelijk dat de Ver. Staten meer dan 10 pet. zullen moeten leveren! Temeer waar de legerleiding in de Ver. Staten zelf verklaarde dat de eer ste en voornaamste verdedigings linie voor de vrijheid en onaf hankelijkheid van Amerika ligt in West-Europa.. Zouden de Rus sen er in slagen tot de Atlanti sche kust op te rukken, dan wordt de verdediging van Amerika, zo zeiden deze deskundigen, buiten gewoon moeilijk. Vooral voor Frankrijk is deze kwestie van groot belang en hier over zal dan ook zeker in de komende dagen in Washington gesproken worden. Verder heeft Frankrijk grote belangen bij de verdediging van de Midellandsezee en vandaar dat men in Parijs krachtig heeft geprotesteerd, dat Frankrijk niet is gekend bij de besprekingen tussen de Amerikanen en Engel sen op Malta, waar de verdedi ging van het Middellandsezee- gebied is besproken. Maar vooral zit het Frankrijk nog altijd heel erg hoog dat de Amerikanen meer en meer bereid zijn, zonder veel reserves Duitsland als een volwaardig militaire bondgenoot bij het Atlantische Pact in te lij ven. Welke bezwaren Duitsland Ex-minister Spitzen secretaris-generaal Bii Koninklijk Besluit van 17 Maart 1951 is, te rekenen van 15 Maart 1951, mr. D. G. W. Spitzen, oud-minister van Ver keer en Waterstaat, benoemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Nederlanders betrokken bij ongeregeldheden in Indonesië? In gezaghebbende kringen te Djakarta werd aan Aneta mede gedeeld, dat de Indonesische re gering bezig is met het opstellen van een overzicht van ongeregeld heden in verschillende delen van Indonesië, waarbij Nederlandse elementen betrokken zijn ge weest. De regering betreurt ener zijds de aanslagen op Nederlan ders, doch meent anderzijds be wijzen te hebben, dat bij verschil lende ongeregeldheden Nederlan ders betrokken zijn geweest. Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 21 Maart. Aan gevoerd 552 nuchtere kalveren; prijzen 40.0048.00. Handel ma tig. zelf voortdurend in de kaart speelt door zijn onbegrijpelijke houding inzake de herbewape ning. Er zijn grote groepen Duit sers w.o. de socialisten, die van een herbewapening niets willen weten en openlijk betogen dat de geallieerden dit maar moeten doen. En nu dezer dagen de bezettingskosten met enige mil- liarden zijn verhoogd, als Duitse financiële bijdrage in de bewape- ningskosten, zolang Duitsland zelf nog geen leger heeft, schreeuwt men onmiddellijk weer moord en brand, zelfs de politici' in de West- Duitse bondsraad, omdat deze verhoging van lasten noodzakelijk zal moeten leiden tot een verla ging van het levenspeil, alsof dit op dit ogenblik niet in alle lan den het geval is, die zich moeten verdedigen tegen een Russische agressie? Van Amerikaanse zijde is uit gerekend dat bij deze verhoging van bezettingskosten, het Duitse volk nog geen 6.5 pet opbrengt aan militaire lasten, terwijl Ame rika momenteel 16 pet. opbrengt, Engeland 9 pet., Frankrijk 9.5 pet. en Nederland 8 pet. Bovendien toen Hitier en Goe- ring het 't Duitse volk voorhiel den, dat kanonnen beter waren dan boter, verzette men zich niét, hoewel Duitsland toen 15 pet. van zijn inkomen aan militaire lasten betaalde. Men moet nu maar eens leren voor de verdediging van de vrij heid militaire offers te brengen. Dat intussen deze Duitse men taliteit, welke vooral in Frank rijk nog altijd grote onrust schept, in Washington ter sprake zal worden gebracht, ligt voor de hand, want de Amerikaanse soe pelheid hier, ontmoet in Frank rijk steeds meer verzet. Grote verbetering voor verkeer WAARLAND Door de ruil verkaveling zijn niet alleen cle particuliere bruggetjes, maar ook het zevental bruggen dat in Waarland ligt, overbodig gewor den. Dezer dagen zijn de werk lieden van de Banne Harenkar spel begonnen met het verwij deren van de brug hoek Hooge- brugweg-Veluweweg. Hierdoor wordt de situatie aldaar voor het verkeer heel wat verbeterd, want deze brug was nogal een lastig obstakel voor het verkeer, Destijdswas het voor de Naco een bezwaar om een bus door ons dorp te laten rijden. Wij zullen ons maar niet met dé hoop vleien, dat nu binnenkort de Naco de route door Waarland zal laten gaan. Voor een dorp met pl.m. 1600 inwoners is dat ook niet nodig. De Belgische Senaat heeft Woensdag de wet goedgekeurd, waarbij de militaire dienst voor dienstplichtigen van 12 maanden op twee jaar wordt gebracht. Het wetsontwerp is reeds door de Kamer van Volksvertegen woordiging goedgekeurd en is nu tot wet verheven. De stemverhouding was als volgt: 88 voor, 74 tegen (socia listen en liberalen), 3 onthou dingen. Door de aanvaarding der wet zal België tegen 1 Juli een parate strijdmacht op de been kunnen hebben van een infanteriedivisie en een pantserdivisie. Hieraan zal tegen Juli 1952 een tweede infan teriedivisie toegevoegd worden. BOTWINNIK-BRONSTEIN OPNIEUW REMISE Ook de derde partij tussen Bot- winnik en Bronstein in de twee kamp om het wereldkampioen schap is in remise geëindigd. Naar bekend was de partij bij de 41e zet afgebroken, waarbij Botwin- nik een gering positioneel voor deel beaat. Bij de voortzetting wist Botwinni'k dit voordeel nog te vergroten. Bezorgde zijn.tegen stander bovendien enkele zeer kwetsbare plekken in diens stel ling,. maar moest zijn voordeel weer prijsgeven door het te vroeg ruilen van de torens. Na 63 zet ten werd tot remise besloten. ROFFEL WON MILITAIRE CROSS Te Arnhem werd een nationale militaire cross country over 8 km om het Nederlands kampioen schap gehouden, 't Parcours, dat in de nabijheid van de Saxen Weimarkazerne was uitgezet liep over zeer heuvelachtig terrein, door mul zand en over bospaden. De uitslag was: 1. Sergt. E. Roffel (Inf. School Harderwijk) 28 min. 37 sec.; 2. Soldt. H. W. Viset (Corps Comnv. troepen Roo sendaal) 28 min. 42.8 sec.; 3. F. A. Visser (Marr. van de SMLO te Hooghalen) 29 min. 22.6 sec. LONDEN, 22 Mrt A.F.P. Naar de Daily Express meldt, zou men Woensdag te Barce lona een complot ontdekt heb ben om Franco uit de weg te ruimen. In een bericht van „de Spaanse grens" wordt gezegd, dat 50.000 politieagenten en soldaten door de straten pa trouilleren. Er zouden 4800 per sonen zijn gearresteerd. De theaters en bioscopen zouden zijn gesloten en openbare bij eenkomsten verboden. DIT JAAR 20.000 NEDERLANDERS NAAR AUSTRALIË (KNP). De Australische re gering wil voor de komende 12 maanden de immigratie bevorde ren van 20.000 Nederlanders. Bo vendien zal zij in dezelfde periode nog 40.000 ontheemden toelaten, waardoor het aantal ontheemden, dat sedert het einde van de oor log werk en onderdak in Austra lië heeft gevonden, op 540.000 zal worden gebracht. Dinsdagavond is te Antwerpen brand uitgebroken aan boord van het 8000 ton grote Nederlandse stoomschip „Ridderkerk". De brandweer, die de gehele nacht bezig was het vuur meester te worden, moest de ruimen onder water zetten. De schadeaan schip en lading toegebracht is aanzienlijk, maar nog niet in cijfers uit te drukken. Eerst na een nader in te stellen onderzoek zal uitgemaakt kun nen worden, of het schip op eigen kracht een Nederlandse haven zal kunnen bereiken. AMSTERDAM, 21 Maart. In hoofdzaak heeft de beurs een vrijwel gelijk verloop gehad als gisteren, met dit verschil, dat de nadelige verschillen vandaag wat groter waren. Verkoop orders in Kon. Olie brachten de koers van 304 Vi beneden de be kende brug van -300: "Klaarblij kelijk heeft de nationalisatie van de Anglo-Irian en de stemmen die zijn opgegaan ook in Irak, waar de Koninklijke belangen heeft op nationalisatie aan te dringen, het publiek bevreesd gemaakt. Het hoofdfonds sloot op 300)4, Unilever, A.K.U. en Philips sloten ruim een punt lager. Ook op de Indonesische sector was de stemming vandaag in mi neur. Hier is de vraag van be lang, hoe het nieuwe bestuur na de aftreding van Natsir zal wor den samengesteld en hoe de houding tin opzichte van de Westelijke Uniepartner zal wor den. Na een flauwe opening trok ken de koersen een fractie aan Vooral voor Deli Mij. bestond er enige belangstelling, zodat het openingsverlies van drie punten voor de helft kon worden inge haald. H.V.A. bleef 123% (126) en Amsterdam Rubber 124 (125%). De scheepvaartafdeling was eveneens lager. Aandelen Rot- terdamsche Lloyd zagen zich bijna vier punten ontgaan. De staatsfondsenmarkt kon zich be trekkelijk goed handhaven. Op de Amerikaanse sector was de animo zeer gering. BEURSBERICHTEN MIDDEN- MEER Granen: tarwe 2223.70; gerst 3641; haver 3440; duiven bo nen 3339; 'capucijners 4560; groene erwten 36—39; schokker erwten 3844: bruine bonen 40 45; karwijzaad 140—167; blauwmaanzaad 150175; hooi stro en ruwvoeders; withooi, ge perst'. 110125; rode klaver hooi 110115; lucerne hooi, geperst 110130) haverstro, geperst 50— 55; gerststro geperst 55—60; tar- westro, geperst 5557; groene erwtenstro, geperst 7075: an- Cier erwtenstro geperst 5060: voeder bieten met hoog gehalte 2527: wortelen 26—28; inge kuild bietenblad 1824; voer- aardappelen 55.50. Vraag naar hooi gaat op en neer met het weer, weinig aan bod meer. De prijs van wortelen is weer iets hoger; als gevolg van de export. Vlas.. De huurpe- riode is. afgelopen. Het wachten is op dé verkoop te velde die nog verwacht wordt. Aardappelen: pootaardappelen 2835. binneniland 1830) ex port 1835; idem 3545 binnen land 1625, export 1630: boven 45 binnenland 1215, export 12 15; consumptieaardappelen bin nenland 811, export 8—11. Handel pootgoed 2835 voor export vlot, 3645 voor exoor* matig, boven 45, traag. Con sumptie-export handel traag, consumptie binnenland handel matig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7