Rallye voor scholieren Bach's Mattheus Passie ÜILCKMANN STALIN HITST MAO OP OM DOOR TE ZETTEN Rege eers Liturgie en Opera Ei ALKMAAR EN OMSTREKEN PAASVACANTIE OP DE FIETS Ministersdochter komt weer voor Onze modern ingerichte MODELFLATS Onsportieve dief Speciale Paasattractie NYLONKOUSEN VROOM fr DREESMANN GOEDE VULPENHOUDER Frankenberg N.V. Laatste nieuws REGENMANTELS Weekoverzicht Veiling Langendijk Marktberichten ni Duitsers invoe Naar wij PAGINA 2 i i VRIJDAG 23 MAART 1951 ALKMAAR. Zoals ieder jaar opent het sportseizoen met de schoolvoetbalwedstrijden en het is daarom een gebeurtenis, dat ditmaal het seizoen geopend wordt met een wielerwedstrijd, beter gezegd met een betrouwbaarheidsrit op de fiets, waaraan door 150 leerlingen van de Lagere en Middelbare scholen wordl; deel genomen. De plannen hiervoor rijpten in het brein van D. de Wild, die de Brabant grensrit nog vers in het geheugen had, waarin zijn grote broer zó'n éclatant succes boekte, dat hij een tweede prijs mee bracht. Zo kwam het, dat de Commissie voor Schoolwedstrijden gretig dit iniatief overnam. Als primeur voor Alkmaar organiseert zij „De grote Paasrit 1951" voor onze fietsende scholieren. Op Woensdag 28 Maart, bij gunstig weer, fungeert de Sport- laan als startplaats. Het parcours is uitgezet voor scholieren van 1113 jaar (Route I) en voor de groteren van 1416 jaar (Route II). 'n Half uur voor de start worden de routekaart en route verklaring uitgereikt, de start nummers en rallyewimpel aan de fiets bevestigd en dan worden naar volgorde de jongens om de minuut gestart. Route I is 32 km, Route II 42 km. Geheime tijdcontrole Broeders en onderwijzers offe ren gaarne 'n dag van hun Paas- vacantie voor dit sportieve ge beuren en bezetten de vele con troleposten, waar de deelnemers hun routekaart aan de achter zijde moeten laten afstempelen. Een geweldige handicap voor de rallyerijders is die éne geheime tijdcontrole, die het geweldige spurten met één slag de kop in drukt, want op een hiervoor vastgestelde tijd moeten allen deze tijdcontrole passeren. Jongens, denk er om, de klok van Koekenbier wijst onze tijd; daarop zetten wij onze horloges gelijk. Dit is nu eens een rit, die onze jongens pakt. Velen moesten wij teleurstellen, de inschrijving bleef tot een bepaald aantal be perkt. Deelnemers verschijn op tijd en houd u aan de aanwijzin gen voor het opstellen aan de start. Bedenk wel dat ook de politie haar steun toezegde gn dat wij daar bijzonder dankbaar voor zijn. De politie zal in civiel of in uniform, de rallverijders nauwkeurig nagaan en het recht hebben om strafpunten uit te delen bij grove verkeersfouten, die dan bij de einduitslag ge wicht in de schaal zullen wer- Regeling vuilnisdienst ALKMAAR. In verband met de 2e Paasdag zal op Maandag 26 Maart a.s. geen vuilnis opgehaald worden. Men wordt verzocht in de Maandagse wijken géén vuil nisemmers op Dinsdag buiten te zetten, doch hiermede te wachten tot Donderdag 29 Maart a.s. R.K. LEESBIBLIOTHEEK i Nieuwe aanwinsten '"ALKMAAR De R. K. Lees bibliotheek heeft onderstaande nieuwe aanwinsten aan haar ca talogus toegevoegd: 9162 Jean Vaulon Guy de Lari- gaudr IV; 9163 John Brophy De onsf »felijke sergeant III-IV; 9164 Margaret Landon De droom sterft nooit IV; 9165 Gertrude Aretz Madame de Pompadour III.. 9166 Jan de Hartos Stella in. 9167 Kees Meekel Cowboys van Cana da IV: 9168 Arthur van Schendei. Een zindelijke wereld IV: 9169 Louis de Wohl Het stille licht III, 9170 F. M. Dostojewski Demonen III; 9171 Alex K. Tolstoi Vorst Serebriany IV: 9172 Cor Ria Lee man: Beproefde levens IV; 9173 M. Dutli-Rustihauser: Het leven gaat verder in Sumbri -IV; 9174 Hans Larive Vannacht varen de Hollanders IV: 9175 Nevil Shute: Pastorale IV; 9176 Axel Kieland: Gevaarlijke wittebroodsdagen IV; 9177 Alexandra Orme: De Pussen komen in Mora III-IV; 9178 Mar cel Jouhandeau: De fout van Louise Bazilaire III; 9179 Alan Moorhead: Kandahar III; 9180 M. Wiezdels-Monsma: Het lachen van Dionusios IV; 9181 Evelijn Augh: De laatste Latinist IV; 9182 S Vestdijk: De koperen tuin III; 9183 R. Frison-Rocke: De gro te kloof IV: 9183 Lionel Davis: De terugkeer van Sinbad IV; 9185 Lionel Davis: Moord op bevel IV; 9186 Lionel Davi=: De groene spin III-IV; 9187 Magali: Het geheim zinnige kasteel IV; 9188 Mary- Ann-R<->berts: Huwelijksvacantie IV: 9189 Mary-Ann Roberts: Mar cella's grote prijs IV; 99190 Ri chard L. Colt: De dood zwaait zijn lasso IV; 9191 Walter Macken Eenzaam in de wereldstad IV; 9192 Rose Franken: C audia en haar kinderen IV: 9193 Aart v. d. Leeuw: Vluchtige ontmoetin gen III; 9194 Maxence v. d. Meersch: Er voert geen weg buitenom III: 9195 Hella Haasse: De verborgen bron IV; 9196 E. Schaper: De laatste Pope IV: 9197 Havank: Deurwaardersdelirium III-IV; 9200 Trix Terwindt; Een vrouw vloog mee IV-V. Meisiesbeeken: 9198 Joh. E. Kuiper: Meisjesstu dente IV: 9199 L. v. d. Meer- Prins: Jolet op de Viersprong IV. Duitse boeken: 3861 von Handel-Mazzetti: Ste phana Fehwertner (deel 1, 2, 3) IV; 3862 Wald.emar Bonsels: Him- melsvolk V; 3863. Gertrud von ie Fort: Die letzte am Schafotte V. Engelse boekpn. 4040 Alan Moorehead: Eclipse IV; 4041 Axel Munthe: The story of San Michele III: 4042 Barones Orczy: The Elisive Pimpernel III, 4043 Barones Orczy: I will repay IV; 4044 Ossendowsky: Beasts, rrien and Gods .II; 4045 Frances Perkins The Roosevelt I knew V; 4046J. B. Priestley: The good companions IV; 4047 P. G. Woo- dehouse: Love among the chic kens V: 4048 A. S. M. Hutchinson If winter comes IV; 4049 James Hiïton Random Harvest IV; 4050 Mrs. Gaskell: Granford V; 5051 E. F. Benson The Osbornes V; 5052 Danaiel Defoe: Robinson Crusoe IV; 5053 Conan Doyle- Ar: thur IV; 5054 G. K. Chestertn: The flying ihn V; 5055 Graham Greene: The power and the glory 1I-III: 5056 Graham Greene: Jour ney without maps III; 5057 Kate O'Brien: The land of spices IV; 5058 A. J. Gronin: Hatter's Castle III: 5059 G. K. Chesterton The "nther Brown stories IV. pen. Concentreer je dus volko men op je rit en laat je door geen mederi.jder van de wijs brengen. Het parcours zit vol voetangels en klemmen. Toon dus je scherpzinnigheid. Enige fraaie prijsjes kwamen reeds binnen. Zijn er in onze stad sportieve zakenlui, en hier bij denken wij ook aan rijwiel handelaren, die voor dit rijwiel- feest een prijsje willen beschik baar stellen ,dan zullen wij dit alsnog mededelen. Houdt' de krant van a.s. Dinsdag goed in de gaten, want als er te veel winnaars zijn, wordt er nog een klassementsproef ingelast waar over je Dinsdag nog iets lezen kan. Al het overige is natuurlijk strikt geheim en de wedstrijd leiders zijn zo dicht als een pot. Een mantel werd verkocht ALKMAAR In aansluiting op ons bericht van gisteren over de zaak tegen de heer P. H., die volgens de Officier van Justitie een damesmantel te duur heeft verkocht, vermelden wij nog, dat door de firma H. aan de koper L. een bedrag van f 18.75 is te rugbetaald, omdat de mantel van f77.die hij aanvankelijk ge kocht had en die te groot bleek, geruild was voor een, die circa f 58.waard was. Daartegenover stond nog een verklaring, dat de eerste mantel reeds gedragen was doch door de firma welwillend was geruild. De verbalisant S. had verklaard, dat de goederen, welke L. had betrokken, niet ge prijsd waren, waartegenover ston den de verklaringen van twee geuigen a décharge, de vroegere bokhouder van dé fa. en de se cretaris van de Detex te Amster dam, dat de goederen van do fir ma altijd geprijsd de deur uitgin gen en dat later nog eens taxatie prijzen waren vastgesteld aan de hand van de prijzen, die bii de goederen van L. aanwezig waren. Tevens stelde de laatste vast. dat de geruilde mantel voor 'n spot goedkope prijs aan L. verkocht was. VERLOTING BAND N.P.V. AFD. ALKMAAR De trekking ALKMAAR Gisteravond had in het troephuis „Phoenix aan de Zandersloot de trekking plaats van de verloting, welke was georganiseerd ten bate van de op te richten band van de afd. Alkmaar van de N.P.V. De hoofdprijs ('n radiotoestel) viel op lot nr. 1772; de heer W de Jong, Steynstraat 2 was de gelukkige winnaar. De heer E. Carels won op lot nr. 3095 de tweede prijs, 'n fraai-gehand werkte theemuts. De overige prijzen vielen op de nummers: 1771 2258 3463 2223 2509 2860 2452 2821 2518 3618 3288 408 3751 1317 3597 3942 977 1613 159 3606 223 en 1216. De heer G. Kaper, voorzitter van de Band-Commissie bracht dank aan allen, die tot het doen slagen van de verloting hadden medegewerkt, terwijl de dis trictscommissaris, Hopman P. Nieuwenhuijsen zich tot de ver kenners-bandleden richtte met een aansporing goed hun best te doen. De band-in-woïding liet zich bij deze gebeurtenis emkele ma len horen; hieruit bleek wel, dat deze band, waarvan men de sterkte aan tamboers, trompet ters en pijpers tot 32 man hoopt op te voeren, een belangrijke aanwinst is voor de Alkmaarse verkenners. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland (West) Dokter van der Meer te West woud, tel. K 2286: 355; Dokter de Vries te Benningbroek tel. K 2299; 251; Dokter Wajon te Span broek tel. K 2263: 215: BERKHOUT—A VENHORN Dokter van der Linden te Berk hout, tel. K 2295: 264. De dienst begint Zaterdag 24 Maart om twee uur en eindigt Dinsdag 27 Maart met het och tend-spreekuur. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Gedurende de beide Paasdagen hebben dienst de artsen: Kok, Hippolytushoef, tel. 47; Bouwman, Winkel, tel. 225; Hoogkamer, Mid- denmeer, tel. 21; Koning, Schagen tel. 435; Nauta, Wieringerwaard, tel. 262; Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212; Veenis, Breezand, tel. 250; Verheul, 't Zand, tel. 223 en van Wieringen, Schagerbrug, tel. 214. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Wegens de bijzondere eisen van dit voorjaar hebben alle dieren artsen in Hollands Noorderkwar tier gedurende de beide Paasda gen dienst. Elkeen kan dringende ziektegevallen e.d. dus melden bij de eigen dierenarts. ALKMAAR. Het is een zeer oude traditie, dat in de Passie tijd het grote muziek-drama, Bach's Mattheus-passie, in tal van kerken en concertzalen wordt uitgevoerd. Met de gebruikelijke uitvoering, die op Palm-Zondag in het Amsterdamse Concertge bouw plaats vindt, wordt in ons land al sinds jaren de tijd der Passionen geopend. Deze uitvoe ring, die door de radio wordt uit gezonden, is de eerste reeks van muzikale gebeurtenissen en het is kenmerkend voor de belang stelling voor dit steeds weer ontroerende werk, dat ondanks de verschillende raiio-uitzendin- gen van passie-muziek onze con certzalen en kerken, waar dan ook, vrijwel altijd gevuld zijn met muziekliefhebbers, als er een uitvoering van het meesterwerk van Bach wordt gegeven. Verhaal werd spel Het evangelie, waarin het lij den en sterven van Christus op treffende en tot de massa spre kende wijze werd verteld, toege schreven aan de evangelist Mat theus, is eigenlijk de basis ge weest voor het muziek-drama van Bach. Volgens een oude ker kelijke gewoonte werd het lij densverhaal, de passie, op Goede Vrijdag gezongen door een pries ter. In de negende eeuw werd de passie door drie priesters gezon gen, een gebruik dat nu nog in onze kerken gehandhaafd wordt. Een zanger citeert de woorden van Christus, een tweede vertolkt de stem van het volk en andere figuren, de derde stem bepaalt zich tot het weergevèn van het eigenlijke evangelieverhaal. Tijdens de Hervorming verwij derde men zich van deze wijze van zingen eri werden allereerst de woorden van de menigte uit het evangelieverhaal meerstem mig gemaakt. Allengs had men, om aan de voordracht van de passie, die nu ook buiten de kerk plaats vond, meer effect te ver lenen, niet meer genoeg aan het eigenlijke verhaal. Het werd uit gebreid, er kwamen meer stem men in. Bach, die een musicus, maar ook een vroom man was, heeft op geniale wijze de litur gische functie van het passie- m ALKMAAR De geruchtma kende oplichtingsaffaire, die zich in de zomer van het -vorig jaar te Bergen afspeelde en waarbij de hoofdfiguur, 'n zekere Jacobs van G. uit Amsterdam, zich uit gaf voor de dochter van Minis ter v. Maarseveen, zal op Woens dag 28 Maart a.s. 's morgens door de Alkmaarse rechtbank in 2e instantie behandeld worden. In de zitting op 14 November j.l. werd de raak op verzoek van de Officier van Justitie aange houden vpör he.t uitbrengen van een psychiatrisch rapport over beide in deze geschiedenis be trokken vrouwen. verhaal weten te combineren met de muzikale mogelijkheden die er in lagen en heeft de in vloed van de opera, die in zijn tijd in bloei kwam, uitstekend weten te gebruiken. Hij gaf de verschillende stemmen, tenor, bas, bariton, alt én sopraan juist die rollen, die het meest met het karakter van de stem overeen kwamen. En dat alles werd als 't ware aaneengeregen met de mu- ziek-instrumenten, die in Bach's tijd gebruikt werden en die ook nu op geen enkele gonde uitvoe ring ontbreken. Ontroerend werk Al hoort men deze passie ook ja ren achtereen, telkens zal men er iets nieuws, iets pakkends in vin den. De prachtige aria's, waarin droefheid en schuldbesef, mede lijden en berusting zo gevoelig tot uiting komen; de koren met hun machtige klanken en de fijne muziek-instrumenten, die kléin ste gevoelsnuances van het Lij densverhaal zo treffend illu streren, zijn voor ieder, die ge voel voor klanken heeft een be levenis, die men graag zou wil len missen. Het is misschien wel het meest boeiende en ontroeren de werk dat wij kennen. De gelegenheid, om op deze wijze van het lijden van de Za ligmaker getuige te zijn en het nog eens in de geest mede te maken wordt ons geboden in de twee prachtige concerten, die de Ned. Hervormde Oratoriumver eniging op Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April in de grote kerk zal geven. Advertentie aan de Karl. Marxstraat zijn van daag van 1921 uur en morgen Zaterdag, wegens enorme toeloop, van 1417 uur en van 19-21 uur GEOPEND Vroom Dreesmonn ALKMAAR K.V.B, Hciloo HEILOO. Dezer dagen hield de K.V.B. haar jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst hield de heer Gróothedde een inleiding over het onderwerp „Moeder, wat mag Uw kind lezen Kinderen moeten goede boeken lezen en van de ouders mag ver wacht worden, dat zij erop toe zien, uit welke bibliotheek de boeken worden gehaald. De spre ker vroeg bij het kopen van een boek met kennis van zaken te werk te gaan en meende zich ge rechtigd te achten op te merken, dat men deze kennis van zaken niet steeds' opdoet uit een dag bladrecensie. Na de inleiding werd een over zicht gegeven over de activiteiten van het afgelopen jaar. Donderdagmorgen wijdde de Alkmaarse politierechter, mr. J. N. Alblas een speciale zitting aan de zaak tegen D.B. die op 'n onbewaakt ogenblik een duik in de geldbak van een Nacobus had genomen. Bij een ongeval in de buurt van Hoorn was de chauf feur, tevens conducteur, even naar buiten gegaan om te kijken hoe de zaken stonden en daarvan had D. B. gebruik gemaakt om het op de bak liggende geld weg te nemen. Mr. A. W. Holsteijn eiste voor deze onsportieve daad een maand gevangenisstraf. De politierechter ging met deze eis mede en legde de cenlenduiker een maand gevangenisstraf op. Advertentie in een prachtige kwaliteit 3.90 Onze Nylonbar - parterre ALKMAAR Burgerlijke Stand ALKMAAR - Geboren: Inez dv H. J. de Waard en T. ter Burg; Marianne dv J.J. van Gee- len en H. J. E. Blom: Johanna C. dv J. Brongers en M. Hollan der; Willem J. zv G. Visser en P. M. de Moei; Anna M. Th. dv A.J.H. van de Kamer en A. Kops. Ondertrouwd: Jan Veldman 28 j. en Catharina J. Verveld 22 j; Frederik Isaksson 25 j. en Nelly Niejup 23 j; Leendert van Won deren 25 j. en Jantje Slot 21 j; Cornells A. van Trappen 22 j. en Hilletje A. Middelveld 18 jr; Cornells J. Ooijevaar 37 j. en Adriana J. Oost 29 j; Petrus Morsch 26 j. en Alida van der Putten 22 j: Petrus van Egmond 31 j. en Cornelia S. G. Boer- mans 26 j; Piet de Vries 23 j. en Anna Bijlsma 19 j; Jan Witziers 29 i. en Boukje van der Meulen 29 j. Gehuwd: Willem A. B. van Sloterdijk en Anna K. Thode. Overleden: Jannetje van Heems oud 81 jr. wed. van J. Th. Sieu werts; jan Kolleman oud 72 jr. geh. met G. Kool. LAATSTE INSCHRIJVERS. ALKMAAR Door de Provin ciale Waterstaat te Haarlem werd gister aanbesteed het onderhou den van de Provinciale wegen in het District Alkmaar gedurende 1951 in drie percelen. Laagste inschrijfster was de N. V. P. Daalder's, Aannemersbe drijf te Alkmaar voor f 177.600. Voorts werd aanbesteed het on derhoud van de Provinciale we gen in het district West-Zaan, gedurende 1951 in twee percelen. Voor het le perceel was de laagste inschrijver P. Ooms te Avenhom voor f 159.434 en voor het 2e gedeelte J. Groot te De Woude (Akersloot) voor f91374. Advertentie Naar een behoeft U niet te zoeken Wij hebben een ruime keus Langestraat 24 Telef. 2394 GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 8 Maart tot en met 14 Maart en te bevragen aan het bureau van politie op Kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Handschoen, 2 sleutels, leren motorwant, bruine kinderwantjes, bruine alpinomuts, pijp, blauw wantje, boek, ballpoint, grijze kinderwant, kinderjurkje, bruine want, 2 sleutels, blauw kinder wantje, witte ceintuur, bruine ceintuur, blauw wantje, hand schoen, bruine want, alpinopet, haargesp, bont want, kinderwant, kinderwant, padvindersriem, want, huissleutel, kipderwant, hand schoen, portemonnaie. herenwant, want bruin, geldsbedrag, capu chon, portefeuille, herenhand schoen, ketting met touw, jon- gensschoen, sjaal, handschoen, badmuts, groette muts, bruine handschoen, ring met sleutels, rugzak. Als gevonden bij het Bureau van politie aangegeven en op onderstaande adressen te verkrij gen: Armband. Brillesteeg 5; kin dermuts, Boterstraat 11; porte monnaie, Laat 134; portemonnaie Wilhelminalaan 19; kinderwantje Centraal Ziekenhuis; handschoen, Friese weg 138; rozenkrans, Prins Hendrikstraat 26: bril in étui, Overdekte Zweminr.; bril, Wa genmakerstraat 32; kindormuts, Zeglis 56; horloge, Boterstraat 2; dameswant, Zocherstraat 17; por temonnaie, Hulstraat 18; broche, Breedstraat 34; benzinedop, Hof plein: kinderpórtemonnaie, v. d. Woudestraat 18; portemonnaie, Bergerhof; zakmes, Korenbloem straat 31; Ringetje, Vermeerstr. 10; sigarenaansteker, Bloemstr. 22; hondenpenning 566, Rozenstr. 5: jongensmuts, Fr. Halsstraat 31; hondenpenning, Eikelenbergstr. 16; handschoen, v. d. Woudestr. 91 handschoen, Bergerweg 142; huis sleutel. Eikelenbergstr. 31; vulpot lood, Keizerstraat 17; portemon naie, Postkantoor; armband. R, Visserstraat 16; tuimelkar. Dijk graafstraat 13; polshorloge, Wes- terweg 14 H.H.Waard; lorgnet, v. d. Boschstraat 1; R.K. kinder- kerkboek.ie, Roemervisserstr. 7; haarlint, Tuinstraat 71; doos ga ren, Koningsweg 45. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hier van kennis te geven aan het Bur. van Politie, Kamer 14, le etage. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Rudie Marinus zv C. Woud en M. Pie- neman; Marianne S. dv C. J. Sandee en M. J. Doot; Gepke dv J. van Alfen en G. van den Berg. Ondertrouwd Anne van der Heide 26 jaar te Achtkarspelen en Neeltje Louwe 19 jaar. WIELRIJDER AANGEREDEN OUDORP Donderdagmiddag pl.m. 6 uur werd de heer K„ wo nende aan de Huigendijk, bij het oversteken van de Uitvalsweg naar Oudorp, aangereden door een uit de richting Alkmaar ko mende personenauto, bestuurd door de heer L. uit Venhuizen. Het slachtoffer kreeg een hoofd wonde en inwendige kneuzingen. Dr. Destree uit St. Pancras ver leende de eerste hulp. Per zie kenauto werd de heer K. naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. Raadsvergadering AKERSLOOT De raad van de gemeente Akersloot zal Dins dag 27 Maart a.s., des ochtends om 9.15 uur in vergadering bij een komen. Op de agenda staat o.m. de behandeling van een schrijven van de plaatselijke middenstand inzake winkelslui ting. Gemeentesecretarie Zaterdag gesloten AKERSLOOT Zaterdag 24 Maart zal de gemeentesecretarie gedurende de gehele dag gesloten ziin. Alleen voor de Burgerlijke Stand kan men er zich vervoe gen van 99.15 uur. Uitslag Bridge-drive ,,De Egmonden" EGMOND AAN ZEE Klasse A: 1. De GoedeDekker 51; 2. RuiterHopman 46; 3. v. d. Mo lenHopman 45.5; 4. Huiberts Baltus 43.5; 5. KareisKoper 40.5; 6. NieuwenhuizenHouajj- ker 39; 7. ApeldoornLiefting 37.5: 8. HartgrinkBurger 33. Klasse B. 1. v. Duin—Liefting 29.5; 2. AdmiraalModder 25; 3. Fam. Honing 25: 4. Scholten Leijen 23.5; 5. VerverHopman 23; 6. Heddes—v. Pe.l 22.5; 7. Mevr. DekkerDekker 19.5 Klasse C. 1. Kareis—Klaij 29; 2. Dames Butterv. Twigt 27.5; 3. BurgerDekker 27.5; 4. Ro- zingde Raadt 22.5; 5, Jonker- Groen 22.5; 6. TervoortGroot 21 HET WITTE KERKjE GERESTAUREERD SINT PANCRAS In het zes tiende eeuwse kerkje van Sint Pancras, vanwege zijn gepleister de muren bekend als het witte kerkje, heeft dezer dagen na de derde restauratie in zijn bestaan, een inwijdingsdienst plaats gehad. Het kerkje werd omstreeks 1525 als Maria-kruisikerk gebouwd en in 1575 door de Protestanten in gebruik genomen. De kosten van de laatste restauratie bedroegen f 775.000, waarvan het rijk 50 pet. voor zijn rekening nam. de pro vincie Noord-Holland 15 procent en de burgerlijke gemeente Sint Pancras 10 pet. Het overige kwam voor rekening van de kerk zeif. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Leonardus Jozef zoon van Jaco bus Eeken en van Maria Cecilia van de Nes,-wonende te Kwadijk; Jacob Eberhard zoon van Gerrit Rüsch en van Louise Krijgsman, wonende te Landsmeer; Aaltje, dochter van Jan de Vries en van Geertje Langenberg, wonenide te Broek in Waterland. Huwelijken: Jacobus van der Schouw, 31 jaar, wonende te Amsterdam en Divera Vlaar, 30 jaar, wonende te Purmerend, Beemsterburgwal 11; Jan de Boer, 24 jaar, wonende te Pur merend, Beukenstraat 8 en Anna Dina Prins, 23 jaar, wonende te Beemster. Overleden: Christina Kuijper, 74 jaar, wonende te Purmerend, Gouw 1, weduwe van Reindert Nobel; Gabriele Johanna Dobber 3 jaar, wonende te Purmerend, Kanaalschans 5, dochter van Si mon Dobber en van Antoinette Frieda Maria Theresia Pongratz; Wulmet Steenman, 91 jaar, wo nende te Edam, gehuwd geweest met Maarten Molenaar; Geertje de Boer, 60 jaar, wonende te Oosthuizen, echtgenote van Klaas Stolp; Pieter de Wit, 75 jaar, wonenide te Purmerend, Wolt- huissingel 1, echtgenoot van Trijntje Eij, Personalia BROEK OP LANGENDIJK De heer Th. Sijm waarnemend directeur van het Postkantoor te Broek op Langendijk is per 1 April benoemd tot ambtenaar van de Rijkspostspaarbank te Amster dam. De heer Sijm heeft zich doen kennen als een correct amb tenaar. Wij wensen hem veel suc ces in zijn nieuwe standplaats. DE KLEUTERSCHOOL BURGERBRUG Deze week was er een vergadering van be stuur en ouders van leerlingen der kleuterschool, Uit het jaar verslag. dat door de waarnemend secretaris werd voorgelezen, bleek, dat dank zij de georgani seerde feestavonden het saldo iets gunstiger was. Ook het be zuinigen op de uitgaven had daartoe geleid. Toch zijn de uit gaven nog ongeveer f40 per week en de subsidie bijna f10 per week. schoolgeld nóg geen f 19 p. week. Er moet dus per week ruim fll bijgepast worden, Voor waar een hele prestatie Dat 't het bestuur niet ontbreekt aan medewerking bleek wel uit het dankwoord aan de heer Feen- stra, die dé gelden ophaalt, en uit de bespreking van de feest avond op 21 April, waarbii dorpsgenoten een avondvullend toneelstuk zullen opvoeren, Mocht eenmaal het gebouw door de openbare school verlaten worden, dan zal de kleuterschool het voorste lokaal betrekken. Dat zal wel kosten meebrengen, die boven de begroting uitgaan. Maar dan komt voor de kleuters nok de grote zandbak, door een van do weldoeners al lang be loofd. Na de vergadering, waarin dit alles besbroken werd en waarin de afgetreden voorzitter, de heer Geluk, alle hulde werd gebracht, voor zijn ijveren voor de kleu terschool, volgde een korte be stuursvergadering waarin de functie's opnieuw werden ver deeld. Een Amerikaans militair vlieg tuig, onderweg van de V.S. naar Engeland, wordt boven de At lantische Oceaan vermist. Het moest vanochtend om half acht op het vliegveld Lakenheath in Engeland aankomen. Het Ierse vliegveld Shannon heeft waar- schuwingsseinen uitgezonden. Volgens een woordvoerder van liet hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht in Engeland bevinden zich behalve de beman ning een Amerikaanse generaal van de luchtmacht met een staf van vier in het toestel; het toe stel heeft 52 personen aan boord. LAATSTE VOORSTELLING H.H. WAARD NOORD De R.K. gemengde toneelvereniging Pius XI geeft 2de Paasdag en Woensdag 28 Maart haar laatste uitvoeringen van dit seizoen. Zij brengt dan „Kind wie heeft jou gedood?", toneelspel in 3 bedrij ven door Frits van Duinen. De toneelvereniging „Pius XI" zal een oud doch tevens actueel probleem ten tonele brengen en wel hoe de mens door drank zucht zijn geld, zijn bezittingen, zijn geloof verliest en als een bruut het leven door gaat, zodat hij bij de catastrophe zich af vraagt: „Kind wie heeft jou ge dood Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de ad vertentie in ons blad van Zater dag. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. KOUDER OVERDAG Vanavond en vannacht op vele plaatsen enige regen. Morgen overdag wisselende bewolking ir.«et plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk tijdelijk afne mende, maar later weer krach tige of harde wind tussen Zuid- West en Noord-West. Kouder overdag. (Advertentie) 2 kleurig en 2 zijdig te dra gen, practisch en zeer mod,, schitterende kwal. - Egypt, linnen 69.75 Pr. regenmantels 59.75-49.75 10 srt Nylons le kw. v.a. 4.40 Billijk man Langestr. 23 ALKMAAR BUITENLANDS OVERZICHT Er is reeds meermalen opge merkt, dat de openbare diploma tie nergens sterkere vijanden heeft, dan in de communistische volksdemocratie. Trouwens dat ligt ook in de lijn van de dictatuur; waar de dictator alles en het volk niets te zeggen heeft, is het vanzelf sprekend ongerijmd, dat de dic tatoriale regering van haar be leid ook maar enige verant woording geeft aan het volk. Dit zagen we vroeger bij Hitier en Mussolini, we zagen het bij Sta lin en Tito en hun satellieten, we zien het ook nu weer bij de communistische dictator Mao Tse Toeng. Wat de regering in Peking be wogen heeft zich in December j.l. plotseling met geweldige le gers te storten in het Koreaan se avontuur, daarover kan men nog altijd alleen maar gissen. Wat deze zelfde regering de laat ste weken weer beweegt, na aanvankelijk militaire successen, hoewel die zeer duur betaald werden, al het veroverde grond gebied weer prijs te geven en zich weer op zijn oude stellin gen terug te trekken, ook daar omtrent tasten we in raadselen. Het heeft er nu alle schijn van, dat Mao van dit bloedig avontuur meer dan genoeg heeft en Korea liever vandaag zou opgeven dan morgen. Maar het is een bekende stelregel, dat men een oorlog gemakkelijker begint dan beëindigt en dat on dervinden de Chinese communis ten ook. Zij hebben zich eenmaal in het Koreaanse wespennest gestoken: ze hebben hun aanvan kelijke krijgsroem heel spoedig overleefd en de laatste weken hebben ze hun militaire prestige wel volkomen verloren. Dat mo rele verlies, van het materiële spreken we nog maar niet, kan de jonge communistische Chinese Republiek, daar in het Verre Oos ten, zich niet tolereren en wan neer de Chinezen na de gewel dige nederlagen van de laatste maanden aan de oorlog een einde zouden maken, dan zou 't moeilijk een ander karakter hebben dan een volledige capitulatie. Dat kan Peking zich niet veroorloven en daarom klinkt de mening van de Russen, die nu van de daken schreeuwen dat de Chi nese terugtocht geen nederlaag, maar een bepaalde soort stra tegie is, om zich militair beter te organiseren voor een groot voorjaarsoffensief, dat dan een ommekeer in de situatie zal brengen niet zo onwaarschijn lijk. Militair erg onwaarschijn lijk is het echter niet, want de Noordelijke Chinese legers, die gewend zijn in sneeuw en felle kou te opereren hadden hier een enorme voorsprong bij de ver bonden legers, wier iegers aan deze Siberische winter niet ge wend waren en daardoor aan vankelijk voor de Chinezen moesten wijken. Een voorjaars- en zomeroffensief zou een nog veel grotere krachtsontplooiing van de geallieerden kunnen de monstreren. Maar het is begrij pelijk dat Moskou het spelletje in Korea aanmoedigt, want het verloop van zaken moge voor Peking niet rooskleurig zijn ge weest, voor Moskou was het dit nog minder. Immers waren de Russen tot nog toe heer en meester in Noord Korea, sinds de enorme Chinese legers over de grens van Mandsjoerije Korea binnen vielen, lagen de Russen er uit. Communistischejourna listen verklaren dat sinds de Chinezen zich in de oorlog heb ben geworpen Noord-Korea vol komen met China is gelijkge schakeld. Tegenover het Noord- Koreaanse leger waarvan nog maar 50.000 man over was, na de zware nederlagen van September tot December, staan er nu 500.000 Chinese troepen in Noord Korea. De vroegere rode dictator en satelliet van Moskou Kim II Socng bevindt zich al sedert maanden niet meer in Korea en speelt geen enkele rol meer. Alle belangrijke posten zijn in Chine se handen en de Russen zijn naar Wladiwostok uitgewezen. Dit bezit van Noord Korea op de Russen veroverd, is voorlopig de belangrijke prijs, welke Mao ontving voor zijn ingrijpen in Korea, maar de vruchten van deze overwinning zijn niet alleen nog lang niet rijp, maar hangen ook wel zeer hoog in de boom. Dat intussen deze gang van zaken in Korea Moskou niet erg zint, is begrijpelijk. Zelfs dat in deze omstandigheden Stalin het helemaal niet onprettig zou vinden als Mac Arthur de Chi nezen weer over de Mandsjoerijse grens joeg, want dan maakte Rusland bij een eventueel vre desverdrag met Kim II Soeng weer een goede kans. Maar Mao kan behalve het prestige verlies, zich uit deze oorlog niet terug trekken en Korea, dat altijd door de Chinezen is begeerd, prijs ge ven. Want dat zou zijn binnen landse positie ook nog in hoge mate verzwakken. Hij moet dus wel doorzetten en als een va- banque speler alles op alles gaan zetten. Het is intussen zeer de vraag of Washington en de andere medespelers in Lake Succes mee zullen doen Mao te laten hangen. Want ook Was hington heeft tenslotte nog altijd liever de Chinezen in Noord- Korea dan de Russen, Vandaar waarschijnlijk ook, dat nu Mac Arthur de 38ste breedtegraad genaderd is, zelfs hij de zaak niet op de spits wil drijven en hij wil meewerken Mao zijn ge zicht te doen redden. Maar zo als we reeds zeiden Moskou blaast het vuurtje aan en roept Mao toe, door te zetten. Maar of deze op dit valse ge fluit van de loze vogelaar zal in gaan, lijkt toch niet erg waar schijnlijk. BROEK OP LANGENDIJK. In tegenstelling met de vorige was deze week de stemming op de koolmarkten weer uitermate flauw. De exportorders namen sterk af. Dinsdag 20 Maart had den de veilingen grote aanvoeren te verwerken waarbij de expor teurs grotendeels werkloos toe keken. De grote rode kool liep weer terug naar de minimum prijs, zijnde 6.5 cent. Ook de mid densortering zakte in. Het hoog ste marktgoed van 1 tot 1.5 kg. hield nog boven de 20 cent stand. Daar het meeste kleingoed ge ruimd is, is het gedeelte van de aanvoer dat deze nog vrij hoge prijs opbrengt, zeer gering. En kele partijen draaiden door, wat voor rode kool in weken niet is voorgekomen. Ook de gele koolmarkt was wat slechter. De doordraai was iets groter en de prijs kwam in de regel maar weinig boven de 7 cent voor het fijnere goed. Voor het grovere werd de minimum prijs betaald of het ging naar de koeien. De witte kool-prijzen la gen tussen de 5.5 en 6.5 cent. Oostenrijk bleef flink aan de markt, waardoor de omvang van de doordraai nog niet bijzonder groot was. Uien gingen van de hand tus sen 3 en 4 cent, welke prijs zo- wei voor de middelsoort als voor de grove werd betaald. Een enkel partijtje groene kool noteerde tussen de 7 en 25 cent. Bieten bleef'trekkend gaan. Bie ten A vonden nog kopers voor 7 tot 7.5 cent. DERDE BljENMARKT TE PURMEREND PURMEREND. In verband met de belangstelling, vooral ook van de kant van de fruittelers uit Noordholland in de beide vo rige jaren, heeft het gemeentebe stuur van Purmerend besloten, ook dit jaar wederom een B en- markt te houden. Deze heeft plaats op Woensdag 11 April a.s. De Purmerend^:- Bijenmarkt is de enige in Noordholland en wordt slechts eenmaal per jaar gehou den. WARMENHUIZEN, 23 Maart. Uien f 1.502.70; grove'3.70; driel. 1.gele kool 67.30; rode kool 6.50—18.60. AVENHORN, 22 Maart. 2500 kg rode kool 6.80—17.80; 6000 kg gele kool 66.60; 17.500 kg uien: grove 3.504.20, gew. 2.50 3.20; 25.500 kg bieten I rond 6.10—6.80; II 4—4.40; lang: 2.50—6; 2550 kg witlof I 33—38, H 27—32, III 18—23; 51.500 kg peen II 4—4.70: III 4—4.50; IV 4—4.30. LANGEDIJK, 23 Maart. 8000 kg uien 2.803.10 grove 3.60 4.30; 600 kg bieten A f7; 100 kg witlof I 42, II 32; 2000 kg rode kool 9.30; 15000 kg gele kool 6 7.80; 37000 kg Deense witte 5.50 7.10: 1500 kg gele kool en 13000 kg witte kool doorgedr. KAASMARKT ALKMAAR, 23 Maart. 3 stapels boerenkaas 1650 kg„ 1.94 p. kg. ENGELANDS NIEUWSTE STRAAUAGE Imposant in ie derdeel is de Britse straalja Meteor Mark tot nu toe op heime lijst ston waarvan thans schillende bij heden hekend maakt. Het toe uitgerust is m Rolls Royce l 8 turbo-straalr kan in 6'/* min hoogte van bi en achterwaar aangepast aan op het traject geleverd aan Regen en win de ontscheping transportschip gekomen en di den ontscheept en enige burge Ambonese mil sonen. onder Alvorens de vang nam, las D. Buurman i boodschappen de Koningin e mens de regeru De eerste bus eerde Amboni vrouwen en kim „Kota Inten" in veerden, kwam in het demobili „Boskamp" te Met tussenpozen volgden 44 buss trianten vervoei aankomst der militaire staf j begonnen met repatrianten. Et repatrianten doe na werd aan gezin een kame waar het licham zocht. In afwacl slag van deze werden de Ar speciaal ingericl gebracht. Daar dekt en nuttigd liseerde militair het Ambonese M en hun gezinnet tijd in Nederlar bestond uit eer rijsttafel. Over het „Boskamp" bonezen bij zond BLINDE T ZONDER In de Gem fabriek te op 28 Maart fooncentrale steld welke worden door lefonist, die mist. Deze stand gekomi werking van dienst van Oorlog, het de technische PTT en dank lende medew gemeente besti doorn. De financiële de zeven W4 die deel uii stuursraad v talingsunie, met de besp: programma dat ten doel maken aan het West-Duitsland ciële crisis het gens gewoonlijk kringen werd voorgesteld invoervergunmn landen te b< lioen dollar is gisteren terdamse have bnlldozer in ruim gevallen dood; hoorde een Ai conducteur voorwaardelijk spreken. Door had hij de en de verminku tje veroorzaakt werd gisteren bankdirecteur genisstraf ver cliënten geadv totaal vier ton Ken te steken zal roet ingan postwisseiverkee land worden met inachtnem zenbepalingen komt in het seizoen de ma ueerkaart er bod.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2