J Gebrek aan stijl en fantasie Motorsportseizoen '51 in Alkmaar geopend Bedrijfspensioen verwacht in schilders- en bouwbedrijf wosrlen Het gaot óók om het behoud van onze plattelandscultuur n dit blad RADIO Veronica op de Kruisweg Beslissing wordt verwacht „West-Friesland", Bovenkarspel OP VREDEHOF 79 ct. 75 ct. 'Ldivi290) EESMAffflï] COR ileine l|muider sers, Rondom het amusementsprobleem: Bal na" als de trekpleister Buitenlandse renners aan de start Dodelijk ongeval te Purmerend Bloembollenveiling VRIJDAG 23 MAART 1951 PAGINA 5 VLIEGTUIGEN I DE K.L.M. e Constellationdienst, •s uitgerust, zal met de zomerdienst, te i 15 April a.s., door ussen Amsterdam en svorden onderhouden, ie benaming voor een rtabele vliegtuiglig- met een voetensteun t verlengd. Door de n de laagst mogelijke ngen, wordt daardoor ;agiers een mogelij k- :n om op de meest manier te reizen. :hts zullen deze sleep- irdelen kunnen tonen, zij de mogelijkheid van een vrijwel nor- ust te genieten, door de K.L.M. ge teem, dat door de lienst op Schiphol is alsmede voor de naam i patent aangevraagd. :LUB MAX EUWE A V. NEDERLAND age van enkele par- dd in de hoofdktass"- issen utrecht en Max terdam) op 11 Maart, van deze ontmoeting Wax Euwe geworden, ïeeft laatstgenoemde het kampioenschap and behaald. Vaticaan heeft de van mgr. Louis t nog toe regent van uur in West-Duits- postolisch nuntius in uitse bondsrepubliek ilgische politie heeft it van Woensdag op in de provincie Lim- clandestiene radio- beslag genomen, die tzendingen van ge iten verzorgden Een ders werd tiidens de in beslag genomen oeper kondigde kalm tpijt me dat ik moet politie is hier." iet Nederlandse m.s. zijn Donderdag panse meisjes naar vertrokken om te iet mannen, die zij gezien hebben; de zijn door de uitwis- fóto's tot stand ge- 'inse premier, Urho heeft aan president kivi het ontslag van ie-regering overhan- uit goede bron wordt is het binnenkomst- België geweigerd aan lanstaande internatio- unisten, onder wie de er van Boedapest. >ersonen waren voor- congres van de com- i partij, dat de eerst- lagen te Brussel zal houden, te bezoeken. 66 ct. r dan 3000 In Nederland uk voorjaarsschoentje.j suède, m. prima crêpe iberzool, idek leuren v. vyw J [AAR e Alkmaarse Ochtend- 5 uur op de Laat, met ichol, ende scli dikke vette Er is enkele malen in deze kolommen de aandacht gevestigd op de sprekende feiten, die een enquete over de wijze van amuse- mentsbeoefening van de jeugd in Noord-Holland boven het IJ aan het daglicht heeft gebracht. Met de publicatie van deze ge gevens zijn toestanden en verhoudingen onthuld, die, op zijn zachtst uitgedrukt, een aanranding en uitholling van de platte landscultuur betekenen. Het geheel biedt weinig hoopvolle pers pectieven voor de wijze, waarop de jongerengarde straks het volle leven zal aanvaarden. Wij luiden daarom de noodklokken over het gewest. De toepassing van de bepalin gen der Drankwet en van het Dansbesluit, derhalve de admi nistratieve en bestuurstechnische zijden van het amusementspro bleem vormden de hoofdschotel in de voorgaande bijdragen. Het is de bedoeling in het onder staande de klemtoon te leggen op enkele andere facetten: de vrijetijdsbesteding en het ont stellend gebrek aan fantasie op onze katholieke dorpen om aan een feestelijk gebeuren een bee tje stijl en karakter te geven. Want hier wringt voor een be langrijk gedeelte de schoen, af gezien van de paedagogische kwestie. De aard van de huidige maat schappelijke ontwikkeling en de mechanische arbeid, hebben het probleem van de vrijetijdssbe- steding in discussie gebracht. Ook al, omdat er over meer vrije tijd wordt beschikt dan in vroe ger jarer» toen aan de werktij den in het algemeen geen wet telijke limiet werd gesteld. De arbeid en de vrije tijd in spanning en ontspanning zijn twee onmisbare elementen voor de mens. Bestaat er tussen deze twee een evenwicht, dan is de kans op eer» harmonischer le venswijze groter. Vrije tijd en amusement Vrije tijd betekent voor de moderne mens in hoofdzaak amusement! De grote massa m de steden aanvaardt klakkeloos wat als amusement op de markt wordt gebracht. En de meeste instellingen, die in de behoefte van ontspanning en „het doden van de tijd" voorzien, hebben louter er» alleen een materieel gewin tot doel en allerminst een geestelijke of culturele strek king. liet zijn ook deze inrich tingen, als dancings e.a.. die het drankgebruik onder de jongeren in de hand werken. Amusement is verkoopsartikel. Hier is geen recreatie, geen „herscheppen", maar een voort zetting van de tredmolen van fabriek, werkplaats en kantoor met dit verschil dat bij het ver blijf in de laatste de mens nog de natuurlijke bevrediging kan vinden in zijn werk. En temeer wanneer hij daarvan houdt. Dit passief ondergaan, dat ook het platteland heeft aangetast, leidt tot geestelijke afstomping en tot ongezonde sensatiezucht en slaafse onderworpenheid. Het gevolg is het toenemen van de zedelijke verwording en geeste lijke vervlakking. Speciaal onder de jongeren. Eén van de middelen om ver betering aan te brengen zal dus kunnen zijn, het passief element in de vrije tijdsbesteding te ver- Zeepost voor overzee Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter ae naam van het schip vermeld: Australië en Nieuw Zeeland: M.S. „Johan van Oldebarnevelt" (24 Maart): Canada M.S. Noor- dam" (23 Maart). vangen door een actief, waarbij geest en hart worden ingescha keld als een compensatie tegen over de dagelijkse sleur van de arbeid; de zelfwerkzaamheid be trachten, om het duidelijker uit te drukken. Het vraagt van hen, die de leiding daarbij nemen vaardigheid en initiatief. Het gevoel voor juiste verhou dingen spreekt ook in het amu sement een woordje mee en ge zond „pret er» plezier maken" behoeven geenszins een tekort aan geestelijke rijkdom te de monstreren. Kermisvieren en dansen kun nen dolplezierige bezigheden zijn (geen christen is voorgeschreven zijn ganse leven met een zon daarsgezicht rond te lopen!) Doorslaggevend is alleen; hoè viert men kermis er» hoè wordt gedanst! Bij tijd en wijle zijn vlucht zoeken in vrolijkheid én vertier wil nog niet zeggen tot het uiterste over te gaan en zich onderdompelen in banaliteiten en losbandigheden. Een jeugd, die het meent te moeten zoeken in „borrels hijsen" en andere ongeoorloofde practjjken tekent zichzelf tot schande. En vaak is het niet meer dan een snobisme! Tekort aan fantasie. Volksvermaak is een gemeer»- schapszaak. Het woord zegt het reeds. Volksfeesten organiseren is in wezen een kunst, die het ene volk beter verstaat dan het andere. Zin voor kunst en folk lore spelen een grote rol en bo venal het volkskarakter. De mo derne tijdgeest heeft veel ge bruiken die vroeger op het plat teland in ere werden gehouden verdrongen. De volksspelen en volksdansen zijn helaas uit de tijd. Het is te betreuren, want er is een brok cultuur mee verlo ren gegaan. Is het eigenlijk ook niet jam mer, dat de meeste feestelijke gebeurtenissen, ook die in ka tholiek verband, op onze dorpen zo weinig stijl en karakter ver tonen? Moet nu' beslist elke zang- of muziekuitvoering beslo ten worden met een bal, zodat wat hoofdzaak is tot bijzaak wordt gedegradeerd? We weten maar al te goed, dat de verenigingspenningmeesters een antwoord klaar hebben. Het bekende „bal na" is een trek pleister en zou men voor het dansje achteraf geen gelegen heid geven dan kon het wel eens gebeuren, dat de financiële basis van de vereniging aan het wan kelen werd gebracht. Wij zijn voor een dergelijke argumenta tie ontvankelijk. Maar.... zou den de verenigingen er niet meer wel bij varen, wanneer op de avonden alleen publiek ver scheen, dat het werkelijk om het toneel, of de muziek is begon nen? Wij geloven het stellig! Wanneer hier een samenwerking werd betracht tussen de organi saties onderling, was er veel ge wonnen. En de waarachtige doel stellingen van de culturele vere nigingen kwamen beter tot hun recht. Uiteindelijk gaat het niet om de verenigingen als zodanig, maar ook om de verhoging van het algemene culturele niveau on het platteland. Ook in dit vlak liggen er mogelijkheden om de excessen van de jèugd bij de amusementsbeoefening te be teugelen. Het motorsportseizoen, dat dit jaar al zeer vroeg wordt geopend, begint met belangrijke wedstrij den de eerste in het land op de sintelbaan in het Alkmaar- se Sportpark. Daaraan zullen deelnemen de beste rijders uit de 500 cc. klasse der senioren en junioren en bovendien nog een viertal buitenlandse rijders. Nieuw programma De wedstrijden zullen dit jaar over het algemeen een ander aanzien krijgen en daardoor at tractiever ziin. Bij de wedstrij den die op Tweede Paasdag wor den gehouden, zullen geen lichte motoren aan de start komen, doch uitsluitend machines van 500 cc. Inplaats van de lichte klasse komen er twee Denen, Petersen, die hier al reed om het kampioenschap, en Age Ander sen, beide vermaarde speedway- rijders en cracks op de lange baan. Verder zal ook de „Hol landse" Engelsman Al Collins uitkomen. Uit België verschijnen E. Carlier en een zekere „Jim" uit Kortrijk. De wedstrijden zullen weer in series verreden worden, twintig in totaal, waaraan een 20 tal se nioren en een 20 tal junioren zullen deelnemen. De beste Hollandse rijders ko men dan weer uit tegen de bui tenlandse rijders; een interna tionale race dus! Nieuw experiment Als iets nieuws wordt de mo torsportliefhebber een lange baan wedstrijd met een vliegende start geboden, waarbij de coureurs i hakwijting met lever ■ette gestoomde makreel prijs. Doch wij hebben stublief een bakje of niet meer kunnen krij- ite dank! PROGRAMMA ZATERDAG 24 MAART HILVERSUM I ,402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram. muz. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 orgelspel 8.45 gram. muz. (9.309.35 waterstanden); 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 morgenwijding; 10.30 voor de arbeiders ra de continubedrijven; 11.35 clavecim- belrecital; 12.00 gram. muz.; (12.3012.33 land- en tuinbouw- mededelingen); 13.00 nieuws; 13.15 dansmuziek; 13.45 gram. muz.; 14.00 voor de jeugd; 14.30 orgelspel; 15.00 boekbespreking; 15.15 accordeonmuz.; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 gram. muz.; 16.30 sport- praatje; 16.45 kamerorkest en so listen; 17.30 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 18.30 volksmuz.; 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout" causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 cabaret; 21.15 Tiroler muziek; 21-45 socialistisch commentaar; rl j lnstrumentaal sextet; 22.25 "Onder de pannen", hoorspel; instrumentaal kwartet; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 gram. muz. HILVERSUM IX, 298 m. 7.0024.00 KRO. i.OO nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 nieuws en weerbe- J™?;, 8.15 gram. muz.; 8.25 Plechtigheden van Paaszaterdag; *.4Q gram. muz.; 10.00 voor de kleuters; 10.15 gram. muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 gram. muz.; 12.00 Angelus, Paasklokken en Hallelujah; 12.07 Metropole or kest (12.3012.33 land- en tum- bouwmededelingen); 12.55 zon newijzer; 13.00 nieuws; 13.20 amusementsorkest en solist; 13.45 gram. muz.; 14.00 pianoduo; 14.20 Engeles les; 14.40 amateuruitzen ding: 15.10 kroniek van Ietteren en kunsten; 15.45 omroeporkest en solist; 16.30 liturgische muz. (met toelichting); 17.00 voor de jeugd; 18.00 filmmuziek; 18.15 „Nederland industrialiseert", klankbeeld; 18.25 Orgelspel 18.40 gram. muz.; 18.53 reportage 19.00 nieuws; 19.15 „Dit is leven", cau serie, actualiteiten, sport; 19.27 politiekapel; 19.52 journalistiek weekoverzicht; 20.00 nieuws 20.05 de gèwone man zegt er 't zijne van; 20.12 gram. muz.; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op, heren!"; 21.00 gevarieerd programma; 21.53 „Eieren zoe ken; 22.45 avondgebed en litur gische kalender; 23.00 nieuws; 23.15 nieuws in esperanto; 23.22 24.00 gram. muz. BRUSSEL 324 m. 11.45 gram. muz.; 12.30 weerbe richten; 12.32 gram. muz.; 13.00 nieuws; 13.15 zigeunerorkest; 13.45 gram. muz. 15.30 „Mattheus Passion'; 17.30 gram. muz.; 17.45 accordeonmuz.; 18.00 gram. muz.; 18.15 accordeonmuz.; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nie_uws;_ 19.30 pianorecital; 19.50 radiofeuilleton 20.00 omroeporkest en solist; 21.00 actualiteiten; 21.15 lichte muziek; 21.45 gram. muz.; 22.00 nieuws; 22.15 verzoekprogr.; 23.00 nieuws; 23.05 en 23.3024.00 gram. muz. BRUSSEL 484 m. 12.05 omroeporkest; 13.00 nieuws 13.10, 13.30 en 14.00 verzoekpro gramma; 14.45 „Mattheus Pas sion"; 16.30 lichte muz.; 18.30 accordeonmuz.; 19.00 en 19.40 gram. muz.; 19.45 nieuws; 20.00 omroeporkest; 21.00 gram. muz.; 21.30 jazzmuz.; 22.00 nieuws; met een snelheid van 3040 km starten. Dat kan op de Alkmaar- se baan goed, want hier kunnen 810 renners naast elkaar op een brede sintelbaan, die boven dien nog helemaal is opgeknapt en van een 5 cm. dikke sintel- laag is voorzien, zonder moeite wegkomen. Verder vermeldt het attractieve programma nog handicapraces met een afvalsysteem, waarbij de laatste twee aankomenden bij iedere ronde uitvallen en er dus een sterk veld van renners over blijft. Kampioenschap In de loop van dit jaar worden de kampioenschapswedstrijden op de lange baan verreden in Eind hoven, Geleen, Utrecht (Mere- veld) en Alkmaar. Het rennerskamp zal dit jaar bij de paardenstallen aan de Re gulierslaan gevestigd worden, zo dat het veld en de baan vrijblij- ven en een vlotte wedstrijd ver zekerd is. In samenwerking met de Alkmaarse Motorclub, die alle mogelijke medewerking zal ver lenen, hoopt de Alkmaarse V.V.V. dit jaar de motorsportliefhebbers een serie goede en attractieve wedstrijden te kunnen bieden. De belangstelling voor de ope ningsraces op Tweede Paasdag is reeds zeer groot. Hopenlijk schijnt het zonnetje die middag! BEGRAFENIS OUD-MINISTER KONINGSBERGER De oud-minister van Ko'/oniën, Dr. J. S. Koningsberger, die deze week op 84-jarige leeftijd te Schevenineen is overleden ,is gis teren op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven ter aarde besteld. De zoon van de overle dene, Ds. J. C. Koningsberger, predikant te Amsterdam, leidde de dienst. Na een kort gebed en orgel spel dankte de oudste zoon. Prof. Dr. V. Koningsberger, Hoogleraar te Utrecht, de vele belangstellen den en vertegenwoordigers van instituten en verenigingen, waar mede zijn vader verbonden was, voor hét bewijzen van de laatste eer. Opgemerkt werden: Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. oud-gouverneur- generaal van Indië en oud-minis ter. Vorts Ir. M. H. Damme na mens de Jaarbeurs en vele oud- Indische relaties. WAT IS WAARHEID EN WAT LEGENDE IN DIT VERHAAL? Veronica komt Jezus tegemoet en droogt het aangezicht des Heren met een zweetdoek af'. Met eerbiedige bewondering zien we bij de zesde statie van de H. Kruisweg naar de vrouw, die moediger was dan de Apostelen en leerlingen, die het durfde wa gen haar liefde voor de lijdende Verlosser openlijk te tonen. Nu heeft de historische critiek ver schillende bezwaren gemaakt: in het Evangelie wordt deze ge beurtenis niet vermeld, eerst in de 15e eeuw heeft Veronica een plaats gekregen in het lijdens verhaal. eerst toen werd zij een blijvende figuur op de kruisweg des Heren. Maar ze vergeet dat Veronica als een werkelijk be staande figuur reeds bij de oud ste Christelijke schrijvers voor komt en dat de legendewereld haar een belangrijke plaats heeft toebedacht. Overal verschijnt ze als een moedige vrouw, gedreven door grote liefde voor Christus. En zo is er alle reden voor om op deze Goede Vrijdag het voornaamste te vertellen, wat er over Vero nica en haar zweetdoek bekend is. Reeds het apocriefe evange lie van Nicodemus kent Veronica, daar is ze de vrouw, die door aanraking van 's Heren kleed van haar bloedvloeiing genas. En Eusebius. hoewel hij haar naam niet noemtzegt dat ze afkom stig was uit Caeserea Philippi en uit dank voor haar wonderbare genezing een standbeeld voor fje Zaligmaker oprichtte, dat hij zelf nog gezien heeft. Dit staat uit voerig beschreven in het 17e en ISe hoofdstuk van het zevende boek zijner Kerkelijke geschiede nis. Makarius Magnus vult Eusebius verhaal aan met te zeggen dat de vrouw Berenice heette en Jo annes Malalas. omstreeks 600. noemde haar Beronike. Zodat de veelvuldig gehoorde verklaring dat de naam Veronika ontstaan is uit een samenvoeging van het latijnse woordje vera (waar) en het Griekse ikoon (beeld) niet opgaat, afgezien nog van het vreemde der combinatie uit twee talen. Als zeer waarschijnlijk wordt door vele schrijvers aan genomen dat de vrouw, van wie de Evangelisten Mattheus, Mar cus en Lucas verhalen dat ze door Christus van haar bloed vloeiing werd genezen, Veronica heette. De legende weet veel meer van haar te vertellen. Ze zou be hoord hebben tot de familie van lconing Herodes. Ze leefde in innige vriendschap met de zusters van Lazarus en samen met Mar tha en Maria is ze scheep gegaan naar Marseille. Er is zelfs een breedvoerig verhaal geschreven over „Saint Véronique, apótre de l'Aquitane", maar dat is niet ern stig te nemen. Los van haar, komen in de zevende en achtste eeuw de eer ste berichten over de zweetdoek, die niet met Veronica maar met Christus in verband wordt ge bracht. „Het sudarium" de zweet doek des Heren zo verhaalt Beda werd na 's Heren verrijzenis door een der Christenen uit de Joden heimelijk uit het graf ge nomen. Vier doeken Het is bekend dat er vier ste den zijn die voor zich de eer op eisen de doek van Veronica te bezitten: Rome, Parijs, Lion en Jaen in Andalusie, en wel op grond van het feit dat de sluier, welke Jezus door Veronica werd aangereikt, viervoudig was en dat de Heiland zijn goddelijk aanschijn in alle vier delen had gedrukt. De Veronica-doek te Rome in de St. Pieter werd reeds in de elfde eeuw vereerd, er was een altaar aan toegewijd. Aangeno men wordt dat de beeltenis een Byzantijnse type draagt en dus uit het Oosten afkomstig schijnt. Zelfs wordt de mening geopperd dat de stof van die doek tot de zelfde soort behoort, als die waar in de eerste Christenen hun af gestorvenen plachten te wikke len. De traditie van vroegere Mid deleeuwen zegt dat op de Vero nica-doek het verheerlijkte ge laat des Heren stond, maar in de veertiende eeuw beschreef men als: met gesloten ogen. met bloeddruppels bevlekt en draagt tekenen van smartelijke lijden". Deze doek is bij het Jubilee van 1300 door de gelovigen met grote eerbied vereerd, ook Dante spreekt daarover „Men voelde zich gedrongen de doek te gaan zien en men kon er niet op uit gekeken komen". Onrusti g, gejaagd Mijnhardt's Zen uw tabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Op de tentoonstellingsterreinen te Londen wordt met man en macht gewerkt om alles op tijd gereed te hebben voor het Festival of Brittian. Sommige pessimisten verklaren, dat dit nooit zal lukken, doch deze zwartkijkers zullen vast en zeker ongelijk krijgen. De foto toont de enorme versiering, welke aan een der zijden van het terrein wordt aangebracht. Voor de niet-ingewijde is het vooralsnog een raadselachtig geval. In het begin van dit jaar is aan de Minister van Sociale Za ken aangevraagd, de pensioen fondsen voor de bouwnijverheid bindend te verklaren. Verwacht mag worden, dat dit fonds zowel voor het bouwbedrijf als voor het schildersbedrijf in werking zal treden. Reeds onmiddellijk na de oorlog heeft de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" en de beide andere werk nemersbonden. waarmede in de bedrijfsunie wordt samengewerkt, het initiatief hiertoe genomen. Principieel werd toen ook al het standpunt ingenomen dat dit fonds een bedrijfspensioenfonds zou moeten worden. Daarnaast ligt het echter in de bedoeling, dat het Rijk een z.g. bodempensioer» zal stichten, dat voor alle werknemers zal gelden, terwijl bovendien de uitkering van de ouderdomsrente (rente- kaart) gehandhaafd blijft. Getracht zal bovendien wor den om ook voor zelfstandige bouwpatroons een verplichtstel ling te verkrijgen, om deel te nemen aan dit bedrijfspensioen, evenals de schilders, mede in verband met de P.B.O. Voorgesteld is om het pensi oenfonds eveneens geldig te ver klaren voor hen, die binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd zullen bereiken, hetgeen moge lijk is gemaakt, doordat volgens hét schema een gedeelte van de premie der jongeren daarvoor wordt gereserveerd. De bedrijfsunie van de samen werkende bonden heeft over deze gehele materie een rapport laten verschijnen waarin de schema's vari premiebetalingen en uitkeringen zijn verwerkt. Zij heeft daarbij laten uitkomer». dat twee fondsèn gewenst zijn, n.l. voor het schildersbedrijf en voor het bouwbedrijf. Aan het fonds van het schildersbedrijf zullen kunnen deelnemen de be- drijfsgenoten (werkgevers, werk nemers en zelfstandigen) van 18 65 jaar. In het bouwbedrijf is de grens ervan enigszins be perkt, Men zal daar b.v. min stens 19 jaar moeten zijn. terwijl alleen werknemers in bepaalde bedrijven eraan kunnen deelne men. o.m. D.U.W., straatmakers- bedrijf. heibedrijf, bouwbedrijf, rietdekkersbedrijf, stucadoors- Markf Barneveld BARNEVELD 22 Maart Pluimveemarkt. Kalme handel. Aanvoer ca 24.000 stuks. Er werd weinig voor de export gekocht. De handei in NH Blauwe kuikens was redelijk, evenals de handel in zware kuikens. Kalme handel in slachteenden. Prijzen: oude kippen 26 (1.78—2.30 per kg); oude hanen 2.754; oude eenden 1.252.50; NH Blauwe kuikens 2.603 per kg, tamme konijnen 2.506.75; ganzen 3.756.75; kalkoenen 2.25 3 per kg; wilde konijnen 1— 1.60; wilde duiven 0.400.50. Re delijke handel. Aanvoer circa 1.800.000 stuks. Prijzen 1314 per 100 stuks. Gemiddelde kiloprijs 2.18. bedrijf, timmerfabrieken, er» grondborings- en buizenleggers- bêdrijf. Voorts uitvoerders en het technisch personeel in loon dienst bij een werkgever en werkgevers en zelfstandigen in steenhouwersbedrijf, stucadoors. bedriif, en timmerfabrieken. Zoals gezegd, zal gepoogd wor den het fonds ook voor bouw patroons en zelfstandigen ver plicht te doen stellen. Afgewacht zal nu nog moeten worden of de minister van So ciale Zaken de fondsen verplicht zal maken of dat de genoemde categorieën vrijwillig zuilen kunner» toetreden. Een verplicht- stelling is echter aangevraagd, hetgeen voor de gang van zaken in de fondsen de beste regeling zal ziin. Wanneer het ontwerp bindend zal worden verklaard, zal dit tot gevolg hebben, dat rond 200.000 bedrijfsgenoten na hun 65ste jaar pensioenuitkerin gen zullen ontvangen. Het ont werp blijft echter voor uitbrei ding vatbaar. Een 28-jarige woonwagenbe woner te Purmerend is gisteren door een personenauto overreden. De man fietste achter een vracht wagen in de richting van de Beemster en schoot plotseling links af de rijweg over. Op het zelfde moment naderde uit de tegenovergestelde richting een auto. De wielrijder werd gegre pen en was op slag dood. MGR. DR. B. ERAS GEOPEREERD Mgr. dr. B. Eras, rector van het Nederlands Priestercollege te Rome, heeft in het Maria-pavil- joen te Amsterdam met goed ge volg een operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer verbeterd. Op 1 Juni a.s. hoopt hij zijn gouden priesterfeest te vieren. VRAGEN OVER DE OEFENING „CRESCENDO" Het Eerste Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) heeft de minister van Oorlog en van Ma rine schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de 21-jarige landarbeider Theodorus Rood uit Bovenkarspel bij de oefening „Crescendo" om het leven is ge komen en dat zijn dood op last van de legerleiding niet is gepu bliceerd? 2. Is de minister bereid mede te delen, of nog meer militairen bij deze oefening om het leven zijn gekomen, en is hij bereid het aantal gewonden en de aard van de verwondingen bekend te ma ken? 3. Is het de minister verder bekend, dat in het programma boekje van de oefening „Crescen do" de volgende passage voor komt: „Wees realistisch in het maken van gewonden"? 4. Is de minister niet van me ning, dat de vele excessen, die plaats hebben gegrepen, het ge volg zijn van deze „richtlijn" en van de pogingen van officieren om een militairistische geest in het leger te brengen? 5. Is de minister niet van me ning, dat zulk een geest van mili tairisme in volstrekte tegenstel ling staat tot de vredelievende aard van het Nederlandse volk? 6. Zo ja, is de minister dan bereid te bewerkstelligen, dat aan deze militairistische beïnvloeding een einde wordt gemaakt? TEAM VAN MONACO TEGEN NEDERLAND Het tennisteam van Monaco, dat in de eerste ronde van de Vaiscup op 3, 4 en 5 Mei te Den Haag tegen Nederland uitkomt, zal bestaan uit de spelers Pas- quier en Noghès. Reserves zijn de gebroeders Medecin. Op de laatste veiling in dit sei zoen vonden de aangeboden par tijen gladiolen-plantgoed in de maten 46 en 6—8, gemakkelijk een koper. Voor de maat 24 en voor kralen bestond weinig be langstelling. Besteed wordt voor: Acca Laurentia 6-8 0.600.70, 4-6 0.48, 2-4 0.14—0.20; Albino 8-10 0.26; Aranjuez 2-4 0.28; Adinda 2-4 0.50; Aviatrice 4-6 0.40, 2-4 0.14; Abu Hassan 4-6 0.55, 2-4 0.26; Ankara 2-4 0.20—0.28; J. S. Bach 6-8 0.44—0.65, 4-6 0.70, 2-4 0.260.42; Bloemfontein 6-8 0.55 0.60, 4-6 0.50—0.55, 2-4 0.26—0.38; Boulogne 6-8 0.30—0.42, 4-6 0.28— 0.38; Crimson Glow 6-8 0.38, 4-6 0.360.50; Clingendaal 4-6 0.48 0.55; Early Sunrise 6-8 0.40; Early Pink 6-8 0.46, 4-6 0.26—0.32; Groene Picardy 2-4 0.34; Gold Dust 4-6 0.38, 2-4 0.14—0.20; Gen. Eisenhower 6-8 0.65, 4-6 0.55 0.65, 2-4 0.24—0.38; De Goede Triumph 4-6 0.26; Hopmans Glo rie 2-4 0.650.70; Hollands Glorie 8-10 0.75, 6-8 0.55; Harry Hopkins 6-8 0.60—2.50, 4-6 0.36—1.00, 2-4 0.34—0.45; Hawaii 6-8 0.34; Han- nie Schaft 2-4 0.420.44; Han van Meegeren 2-4 0.46; Dr. van Hage 8-10 0.70; l'lle de France 8-10 0.65, 6-8 0.60—0.70, 4-6 0.60, 2-4 0.30— 0.38; Juniklokken 8-10 0.55 4-6 0.30, 2-4 0.12; Joh. v. Konijnen burg 6-8 0.90, 2-4 0.28; Johan Strauss 6-8 0.75, 4-6 0.45, 2-4 0.50 —0.60; Java 4-6 0.32, 2-4 0.16; Kard. Spellman 6-8 0.60, 4-6 0.44 0.60, 2-4 0.100.24; Lilac Wonder 6-8 0.32—0.42, 4-6 0.30—0.36, 2-4 0.100.12; Lavendel Dream 6-8 0.55, 4-6 0.30—0.36, 2-4 0.18; Leeu wenhorst 6-8 0.65, 4-6 0.550.60, 2-4 0.300.2; Marks Memory 6-8 0.65, 4-6 0.40—0.55, 2-4 0.20; Ma- juba 6-8 0.50; Maskerade 4-6 0.48; Mansoer 6-8 0.60, 4-6 0.260.50, 2-4 0.120.16; Morning Kiss 2-4 0.70; Memorial Day 4-6 0.90, 2-4 0.65; Montgomery 6-8 3.00, 4-6 2.00, 2-4 0.801.10; Nieuw Europa 6-8 0.65, 4-6 0.S2—0.75, 2-4 0.10— 0.26; Paul Rubens 0.300.48, 4-6 0.40, 2-4 0.10—0.12; Picardy 6-8 0.90—1.10, 4-6 0.80—l.H), 2-4 0.50; Pres. Truman 8-10 0.75, 2-4 0.20; Rosa van Lima 6-8 0.340.40, 4-6 0.26—0.38; Red Fox 2-4 0.12; Sneeuwprinses 6-8 0.340.36, 4-6 0.32—0.38, 2-4 0.12; Sweet Seven teen 4-6 0.70; Salmon Joy 4-6 0.260.34; Silentium 2-4 0.18; Skymaster 6-8 0.26, 4-6 0.28, 2-4 0.10—0.12; Schlager 4-6 0.34; Sil houet 6-8 0.44, 4-6 0.42—0.46, 2-4 0.140.18; Salmon Glorie 6-8 2.30: Spotlight 6-8 2.30; van Tien- hoven 4-6 0.40, 2-4 0.18; Tivolie 8-10 1.20, 6-8 0.55, 4-6 0.38, 2-4 0.14; Uncle Tom 4-6 0.30, 2-4 0.14; Vincent van Gogh 6-8 0.32, 4-6 0.42, 2-4 0.12. Kralen Acca Laurentia 0.502.00: Al- lard Pierson 0.850.90; Aran juez 0.701.50; Abu Hassan 0.50 —0.85; J. S. Bach 0.50—2.80; Bloemfontein 0.500.75; Dr Dentz 0.50; Dr. Fleming 4.75 5.25; Gold Dust 0.55; Gen. Eisen- houwer 0.60; Groene Picardy 3— 4.50; Golden Favorite 0.50: Hop- mans Glorie 4.50; Hollands Glo rie 1.40; Harry Hopkins 2.10 2.50; Hawaii' 0.50; Han van Mee geren 2.60: Dr. van Hage 0.44: 1' He de France 1.20; Joh. van Konijnenburg 1.00: Johan Strauss 1.202.75; Kard. Spellman 1.20 2.75: Kard. Spellman 0.50: Kard. de Jong 5.25; Lilac Wonder 0.50: Leeuwenhorst 1.001.80; Lilac Time 8.00; Marks Memory 0.50: Modern Times 4.75; Morning Kiss 33.60: Montgomery f78: Pi cardy 0.801.70; Roem van An- dijk 4.50; Sneeuwprinses 0.50: Sweet Seventeen 0.65: Salmons Glorie 0.500.70: Skymaster 1.10: Sootlight 8.50; Uncle Tom 1.20: White Herald 0.70; Lil. Regale 0 350.90: Lil. Henry 1.00; Lil. Reg. Creelman 11.00; Lil. Reg. Album 11.00. FEUILLETON door JEAN REMY 28 Zè leunden allebei nog over de balustrade toen Hélène met uit gestrekte armen de anderen aan wees die over de wei naar huis kwamen. Huguette begon direct allerlei gebaren te maken om hen op het nieuws voor te bereiden. Jacqueline en de jonge advo caat waren de eersten die de trappen van het terras bereik ten. „Opschieten allemaal", riep Huguette. „We hebben een hele boel te vertellen. Hebben jullie fijö gewandeld?" „Dat vertellen we straks wel", antwoordde Jacques Mareuil, die op zijn beurt de oude tranpen van het terras beklom. „Eerst het nieuws Huguette je doet zo mysterieus!" Huguette lachte; ze vond het heerlijk zo benièuwd allen wa ren. „Er zijn nieuwe gasten", ju belde ze. Vrienden van Tante Francoise. Ze zijn regelrecht uit Engeland gekomen". Jacques wisseïïle met z'n zusje snel een knipoogje. „Uit Engeland?" „Juist", zei Huguette gewich tig. „Uit Engeland. Een reuze- knap meisje met haar verloofde. Het meisje is zo knap dat Tif haar voor een filmster hield en haar verloofde is erg flegmatiek: hij draagt nog zijn uniform van Engels officier". Een goed opmerker zou de verblufte gezichten van Jacque; en Jacqueline Mareuil hebben opgemerkt. Maar er bleek geen enkel goed opmerker te zijn op Vredehof. „Een filmster die bovendien verschrikkelijk veel op Tante Francoise leek, volgens Tif dan", vulde Yoes aan en sloeg zijn collega stevig op de schouder. „En wij hebben prachtig voor gastheren gespeeld, dat verzeker ik je! We hebben hun een voor oorlogs onthaal bereid: thee, chocola, boter, jam, pruimen- taart! Ja, zelfs de pruimentaart die we bestemd hadden voor dessèrt deze avond, hebben we voor de onbekenden geofferd" Jacques Mareuil begon te la chen. „Ze moeten wel een hoge ge dachte over een werkgemeen schap hebben meegenomen". „Beslist! En had al meteen werk voor haar. Hij wil haar een rol laten spelen in het stuk wat de helden van Birakem gemaakt hebben", zei Huguette. n Jacqueline werd erg nieuws gierig. „Waar zijn ze nu?" Huguette boog zich om de grote bal op te rapen die Pierre per vergissing haar voor de voeten wierp en gooide hem te rug. „O", zei ze onverschillig, „zij zjjn gaan slapen bil kennissen van Tante Francoise die ze nog moesten opzoeken. Wij hadden gezegd, dat er maar één kamer vrij was die van Tante Fran coise. Die konden wli hun niet aanbieden, want die moeten we eerbiedigen. Maar we vinden er wel iets op". „En?" vroeg Jacques. „Wel, ze zijn nu naar kennis sen, zoals ik al zei. Morgen ko men ze terug". „Morgen komen ze niet terug, juffrou.w". Het was Tif, die dit zei, eer rode, opgewonden Tif, Aller ogen richtten zich op hem. „Neen", zei hii, „die zullen niet meer terugkomen Dat zijn geen vrienden van Tante Fran coise, het zijn waarschijnlijk be- arieg.ers. Ze hebben het kleine schilderij meegenomen dat links van de schouw in de grote zaal hing. Ik heb het juist ontdekt met mijnheer André, omdat we samen naar het portret van de oude juffrouw Francoise gingen kijken om me er van te verge wissen dat het knappe meisje er werkelijk op leek," Bjj het zien van de onthutste gezichten van Tif, Huguette en Delaroche konden Jacques en Jacqueline hun lach niet houden, evenmin als Etienne Bernard, die dit laatste juist gehoord had. Huguette wendde zich woedend tot de lachers: „Er is absoluut niets te lachen. Ziin jullie nu helemaal! Weet je zeker Tif, dat het schilderij er vanmorgen nog was?" „Vast en zeker" zei Tif. „Vraag het anders maar aan mijnheer André die daar aan komt". André Bernier verscheen wer kelijk op de drempel van de grote hall, die op het terras uit kwam. Hij zag er erg bedrukt uit. „We weten het wel zeker, we hebben er vanmorgen zelf ge stoft, Tif en ik; 't gaat over die kleine Corot links van de schoorsteen. Wat nu gedaan?" Jacques scheen het geval niet zo tragisch te nemen. „Als niemand uitgaat", zei hii schertsend, „krijger» we een de- tectieve-roman. Delaroche wil jjj de dames bewaken, dan neem ik de heren voor mijn rekening" Huguette haalde de schouders op. „Dat zou helemaal belachelijk zijn! Men kan beter de Davq- nay's direct op de hoogte bren gen en hun vragen wat we in dit geval moeten doen". „Mr. Davenay zal je zeker zeggen, dat het laatste wat je in dergelijke gevallen moet doen is, ie eigen opwinden, Huguette- lief. Maar je hebt gelijk, ik ga naar Mr. Davenay orp hem op de hoogte te brengen", zei Jacques rustig en wandelde de hall in. HOOFDSTUK XIV De volgende morgen was een gedeelte van de gasten in de keuken zich zonder veel enthou siasme aan de dagelijkse zorgen aan het wüden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5