Koopkracht met 10 pet. beperkt, lonen thans met 5 pet. verhoogd 1 De schilders ondervinden de funeste gevolgen WILLEM MENGELBERG serichf-en Loon- en prijsoverleg niet geëindigd K.A.B. aanvaardt daaruit volgende consumptiebeperking Weinig keus... Naar wij vernemen: Eerste Ambonese baby In Nederland EEN KOUDE PASEN Bij het overlijden van li De prijsstijgingen van metalen Reuzenvliegtuig in zee gestort? ZATERDAG 24 MAART 1951 PAGINA 3 III— I BIIM1BI1 ERWACHTINC door het K.N.M.I. eldig van Zaterdag- mdagavond. IJ KOUD. vankelijk nog enke le buiicn, maar aï ingen. Overwegend nu tussen INoord- •t. Vrij koud. KAART IN EN PERLEMOER" Gedurende de ?en brengt het Ge- n Kaart in het Gul. vermakelijke voor- .Potasch en Perle- han Kaart ern Johan ie hoofdrollen. Een ielijk stuk dat over. trok. Pers en pu- miem in hun oor- nd gezellige voor- i Boskamp en Johan betaalbaar in hun ANNEN M-E FEESTDAG Op de dezer da- 1 vergadering van J eugdgemeenschap en voor de viering nale Feestdag op 5 m. In de ochtend- m wandeltocht voor de stad gehouden; rs ontvangen een •uisje. De finish is park, waar ook de n uitgereikt, laguron zullen op pleinen in de stad worden opgevoerd, middeleeuwen ge- n enkele jaren ge- neens werd gedaan, ordt een volksdans- seerd, waarbij een voor kinderen van aansluit; het geheel i met een vuurwerk erk tegenover het Noorder Bank In de op 21 de- vergadering van der N.V. Noorder en aan aandeelhou- ellen over 1950 een e keren van 5 pet. De jaarlijkse alge- :ring van aandeel orden gehouden op i ertentie) duurder... VOORDELIGER! smaal zaak SNEL Want zeep wordt aar SNEL niet! ongekende was- l 4 druppels zijn lor de vetste vaatl nen, lepels, glazen, prachtig glanzend tegels - sanitair - cht schoon en fris. NEL ook Uw wol zijde en nylonDe sen er zo van op! worden als nieuw! SNEL houdt Uw it en gaaf, want apobiel, het onge- uidbesobermings- vandaag nog zo'n SNEL, met de ppelsluiting Exportveiling 23 Maart. Aard- 50; Witlof 18—38; 5018.80; Savoye Iroeno kool 20.50; -88; Boerenkool 14 ie 4166; Andij- idijs 17—24; Ra- Bieten 46; Win- Uien 2—5; Prei groenten 3.507; 19 per 100 kg; r stuk; Goudrei- Present van Enge- 3t. Rémy 3542; in 44—51 per 100 JIZEN. 24 Maart, rove 3—3.40: bie- 3. B 4.00: gele koo] kool 5.50—6.70; -17.80. K, 24 Maart. 20000 2.70; grove uien bieten A 55,30; kool 6.50—23.40; kool 6—9.10; 18000 te 5.505.90; door- kg gele kool; 12000 Het hoofdbestuur van de K.A.B. heeft zich achter de regering gesteld, waar het de nieuwe loonronde betreft De K.A.B. is niet bevredigd, maar neemt in aanmerking, dat de verantwoorde- lijkheid voor de eerder genoemde besluiten uitsluitend berust bij de regering; dat een aantal belastingen niet onbeduidend zal worden verhoogd; dat de regering in uitzicht heeft gesteld, dat aanstonds na Pasen nieuw overlag met de arbeidersvakbewe ging zal worden gepleegd. Dit overleg zal handelen over: a) de verdere ontwikkeling van de economische toestand, waarbij met name ter sprake zal komen het verloop van de prijsindex cijfers van het gezinsverbruik en van invoer en uitvoer van daar uit voortvloeiende consequenties ten aanzien van de lonen en het vraagstuk van de wenselijkheid van verdergaande directe maat regelen o.a. met betrekking tot het luxe verbruik; b) verhoging der productiviteit en het aandeel van de werkne mers in het resultaat van deze productieverhoging; c) de uit de loonsverhoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen. Het bestuur heeft bij het be palen van zijn houding o.m. ken nis genomen van het feit, mede als gevolg van de subsidiever mindering er mede gerekend moet worden, dat per 1 April 1951 de koopkrachtbeperking in vergelij king met September 1949 onge veer tien procent zou hebben be dragen; Dat de dekking van het beta lingsbalanstekort en de militaire investeringen een zodanige wijzi ging van het economisch beleid vereisen, dat onder de huidige omstandigheden niet is te ontko men aan een verlaging van ver bruik en investeringen; Dat de regering van oordeel is, dat in dit verband een consump tieoffer moet worden gevraagd van 5 pet. in vergelijking met het peil van September 1949. Het bestuur is van oordeel: a) dat redelijke waarborgen aanwezig moeten zijn dat elke Koningin en Prins names deel aan Avondmaal H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben op de ochtend van Goede Vrijdag aan gezeten aan het Avondmaal in de dienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Soest, waar in ds. E. Groeneveld voorging. is prof. dr. M Valkhoff, hoog leraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam benoemd tot hoogleraar in de Franse taal- en letterkunde aan de Universiteit van de Witwatersrand te Johan nesburg; zal minister Wemmers de ten toonstelling „Zuiderzee wordt land" in de Waag te Amsterdam openen; bezocht H.M. Koningin-moeder Elisabeth van België gisteren de uitvoering door de Ned. Bachver- eniging van de Matthaeus-Passion in de Grote Kerk te Naarden; is gistermorgen de burgemees ter van Kerkrade, mr. A. P. J. M. Lempers, in het ziekenhuis aldaar in de leeftijd van bijna 53 jaar overleden. Hij was reeds sedert 1 Maart j.l. buiten functie tenge volge van een hartaanval; behandelt de Bijzondere Raad van Cassatie op Woensdag 28 Maart opnieuw de zaak tegen S. Vt'. Wierema uit Uithuizen (Gr.), die in eerste instantie was ver oordeeld tot 15 jaar, omdat hij te Vught twaalf politieke gevange nen van het leven had beroofd; zijn een twintigtal Finse jour nalisten, die een reportagereis maken door West-Europa, dezer dagen in ons land aangekomen en hebben, met medewerking van de V.V.V., al verschillende tochten gemaakt; zal het Amsterdamse Concert gebouworkest op Zaterdag 14 April a.s. te Luik een concert geven, waarbij het orkest die avond zal worden gedirigeerd door Otto Klemperer. niet-noodzakelijke verdere verla ging van het verbruik worde voorkomen; b) dat het een eis van recht vaardigheid is, dat alle bevol kingsgroepen een evenredig ver- bruiksoffer brengen en dat hixe zoveel mogelijk moet worden tegengegaan; e) dat ais voorwaarde voor een gebonden loonpolitiek moet wor den gesteld een doeltreffende be waking van het prijsniveau; d) dat een redelijke verhoging van de kinderbijslag met name voor de gezinnen met niet-ver- Gistermorgen om 7.30 uur werd de eerste Ambonese baby in de nood-kraamkamer van het woon oord „Lunette" te Vught geboren. Zijn naam is Richard Tomasila. De loco-burgemeester van Vught heeft m gezelschap van zijn dochtertje de moeder van de kleine Richard verblijd met een boeket seringen en tulpen en met een groot chocolade paasei. Het gezin Tomasila-Dia Costa was zeer geroerd door deze grote har telijkheid. dienende kinderen noodzakelijk is; e) dat een sterkere progressie in de kinderbijslag moet worden aangebracht; dat de anderen, minst draag- krachtigen, als de ouden van da gen, de kleine rentetrekkers e.d., op passende en doelmatige wijze geholpen moeten worden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, die zich via Zuid-Scandinavië naar de Oostzee verplaatste, trekt in noord oostelijke richting weg. Aan de achterzijde van de depressie worden grote hoeveelheden koude lucht uit het hoge Noorden naar West-Europa getransporteerd. De aanvoer van koude lucht zal waarschijnlijk enkele dagen voortduren en als gevolg daar van zal op beide Paasdagen de temperatuur voor de tijd van het jaar aan de lage kant blijven. Op de Oceaan ten westen van Ierland ontwikkelt zich even wel een krachtig hogedrukgebied, dat zijn invloed over de Britse eilanden en later ook over ons land zal uitbreiden. Daar mede samenhangend zullen er met Pasen flinke opklaringen voorkomen. Deze weersverbetering wordt echter belaagd door nieuwe storingen van de Oceaan, die in het ongunstigste geval ons land reeds voor het einde van de Tweede Paasdag kunnen bereiken. Met de dood van Willem Men gelberg, eens wereldvermaard or kest; eider en Nederlands be kwaamste dirigent, is definitief een periode afgesloten, die in de annalen van de Nederlandse mu ziekgeschiedenis voor altijd zal geboekstaafd blijven. hij naar de muziekschool in Utrecht en na deze voorstudies stuurde zijn vader, die van Duit se origine was, hem naar het conservatorium te Keulen, waar hij een opvallend goed eindexa men deed. Op 20-jarige leeftijd werd hij uit 80 sollicitanten be noemd te Duzern als dirigent van Ij Een periode van muzikale hoog-cultuur, die men zou kun nen vergelijken met een bloei tijdperk van de polyphone Neder- 1 landse scholen. Een figuur als 1 Mengelberg, die men zou kunnen 1 vergelijken met een Sweelinck. 1 de organistenmaker, of een pa- fi raUel trekken met een figuur uit 1 de schilderkunst van de 17e eeuw. 1 toen deze hoog opbloeide in een 1 tijdperk van weelde en welvaart Aan deze periode kwam voor Mengelberg en Nederland een einde, toen hij wegens zijn hou ding tijdens de oorlog van het openbare muziekleven in Neder land werd uitgesloten en zich als vrijwillige balling naar het scho ne Zwitserland begaf. In dit land waar hij een villa bezat en veel vertoefde, is hij op bijna tachtig jarige leeftijd, in de nacht van Woensdag op Donderdag roem loos en vergeten door velen, ge storven. Een tragisch einde voor een zo groot en gevierd kunste naar. Josef Willem Mengelberg I stamde uit een zeer kunstzinni ge milieu. Zijn moeder* was zeer muzikaal en zijn vader was beeldhouwer. Reeds vroeg ging I msm Sü r> t •V 1 -i een groot orkest, en 3 jaar later stond hij voor het Concertgebouw orkest te Amsterdam, dat onder de gevierde Willem Kes zijn werk was begonnen. Dit Concertge bouworkest, waarvoor Kes en Viotta de grondslag hadden ge legd, heeft Mengelberg vervol maakt en gebracht tot de hoogste toppen van virtuositeit, zodat het een der beste orkesten van de we reld werd. Zelf dirigeerde hij wel haast in alle internationale mu ziekcentra van de wereld. Hij was het die met de traditionele uitvoe ring van de Mattheus-passie op Palmzondag het Nederlandse mu ziekleven een onschatbare dienst oewees en ondanks zijn romanti sche opvatting die echter door en door muzikaal was en nooit de grenzen van het toelaatbare ov'cr schreed vele gelovige en ongelovi ge harten wist te ontroeren. Donderdag 29 Maart a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. van de Poll, directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, in dienst trad bij de „Astra Ro- mana" te Boekarest, dochter onderneming van de Konink lijke Shell Groep. De heer van de Poll is voorts Nederlands gedelegeerde in de Olie Com missie van de Organisatie voor Economische Europese Samen werking te Parijs. Met een record-snelheid van 298 km/u raast de Italiaan Piere Taruffi over de „Via Appia" bij Rome, het vorige wereld-snelheidsrecord, dat op naam stond van de Britse renner Gardner, met 14 km/u verbeterend. De „Dubbele Torpedo", welke een maximum snelheid heeft van 313 km/u, wordt voortbewogen door een motor van 1750 cc, afkomstig van Taruffi's oude race-wagen, en is voorzien van ketting- aandrijving. De ene „romp" bevat de motor, de andere biedt plaats voor de berijder en de controle-instrumenten. Van de fantastische prijsstijgin gen van de metalen in de laatste tijd beginnen thans ook de men sen, die werkzaam zijn in het schildersbedrijf de funeste ge volgen te ondervinden. Immers de voornaamste producten, die in dit bedrijf worden gebruikt, zijn loodwit en zinkwit, twee stoffen, die uit de metalen lood en zink Een belangrijke aantoinst voor de Londense dierentuin de „Zoo" is deze reuzenschild- pad, die waarschijnlijk de grootste van zijn soort is, die ooit in de Londense „Zoo" is gezien. „Marmaduke", zoals het dier wordt genoemd, weegt dan ook bijna 275 kg. We zien hier „Marmaduke", terwijl de oppasser zijn schild aan het oliën is. LENTE-SPEL Kareltje van Putten en Pietje van der Aa, de oudste spruiten van de familie Drees, hebben 'n nieuw lentespelletje be dacht. Jantje Schouten en Chrisje Tilanus moch ten ook meedoen en ten slotte kwam Ketje Oud er ook nog bij. Het zou allemaal nog wel goed gegaan zijn, ais Heintje Vos er zich ook niet in gedrongen had en toen kwamen er nog anderen ook. Het ging eerst tame lijk goed. Het spelletje leek op ganzeborden, maar het was ingevoerd uit Frankrijk, waar het, in de Franse taal natuur lijk, informeren en for meren heette. Eerst zat Ketje Oud vreselijk in de put en toen moest Jantje Schouten zijn beurt een paar keer la ten voorbijgaan. Pietje van der Aa moest door de schuld van Hein, wel twee keer van voren af aan beginnen, maar ten slotte wist Kareltje het toch te winnen, want hij ging ineens hard naar voren, draaide toen een paar keer om het hoogste nummer heen, telkens even te hoog en dan weer terug. Maar ten slotte gooide hij precies raak. En toen ze in pun ten gingen tellen, had hij er 6 en Ketje met Heintje 5 en Chrisje 2 en Pietje Oud 1. Een lo geetje van de buren ging met de troostprijs strij ken. Nou, toen dacht iedereen, dat het spel uit was, maar de volgen de dag vertelde Pietje overal, dat hij het ge wonnen had. Met de meeste punten! Maar va der Drees zei. denkend aan het ganzebord, dat vader Oud zeker veel in de 'sprookjes van Moeder de Gans gelezen had! En hiermede is het verhaal tje uit 20 MILLIOEN SCHADE Wel een nieuwe lente, geen nieuw geluid. Er is uitgerekend, dat de kabinetscrisis aan ons land 20 millioen gulden schade heeft berokkend. Wie moet dat betalen? Het zal toch ergens van daan moeten komen! Toen het M.G. u weet wel! enige millioenen tekort had, meende men, dat het toch. eigenlijk niet aanging, de leiding van het M.G. van de verant woordelijkheid daarvoor te ontslaan. Laat ons eens beginnen; meester Oud, die op het congres vap zijn partij zichzelf complimenteerde, dat hij dit kabinet ten val ge bracht had, moet maar eens beginnen, een vier de voor zijn rekening te nemen. Hij kan, als bur gemeester van Rotter dam, misschien proberen dit als buitengewone uit gave te verrekenen op de gemeentebegroting. Het recept kan hij vra gen aan zijn collega in Arnhem, die alvast 7 ton verdeeld over 30 jaar, op de begroting zet. als een bizarre herinnering aan zekere „mijlpaal". De af gelopen kabinetscrisis was zeker een mijlpaal in het parlerrfentaire leven van meester Oud! De 2e vijf millioen zijn, billijk heidshalve, voor reke ning van mr. Stikker. Hij is zogezegd mede-aan stichter. En aangezien 't bier nog altijd best is, zal de brouwerij wel een handje willen helpen. En als dan de Kamer leden, die genoeg verdie nen, en pas weer zeven weken extra vacantie hebben gehad, bij wijze van extra-omzetbelasting, wat je noemt „bij de bron", ook een duit in ■het zakje doen, voor mijn part verdeeld over hon derd jaar, dan zal mees ter Lieftinck, die boven dien ook nog professor is, de rest maar voor zijn rekening moeten nemen. Wij verwachten bin nenkort eennota, in de dubbele betekenis van het woord! HET SCHONE LEVEN Onze Lieve Heer, van Wiens leven en daden wfj in deze dagen meer dan ooit vervuld zijn, was, zo lees ik in een ge wijd geschrift, geen le vensverachter. Hij wist wat de mens toekomt. Hij leefde de smarten, maar ook de vreugden van zijn medeburgers en vrienden mee. Denk slechts aan de bruiloft van Kana. Daar mogen wij toch wel eens aan denken, als allerlei men sen proberen ons in deze dagen, waarin de voor zijn aardse welzijn zo overdreven bezorgde mens, die al maar zoekt wat er te eten en te drin ken is of zou moeten zijn, in zijn ijver naar het zoe ken van het moderne to verwoord „compensatie", bezuiniging aanpreekt op roken en drinken en va cantie en allerlei snoepe rij. Zoals mijn vriend Ruppert van het Christe lijk Vakverbond. Laten wij niet overdrijven. On nodige luxe moet vanzelf vermeden worden. Maar het leven moet toch waard blijven te worden geleefd. Wij kunnen niet leven van de Handelin gen van de Tweede Ka mer alleen. Gelukkig zijn de achterpagina's van de kranten er ook nog. (Ingez. door C.C. te D.) CONSEQUENT? „Pecunia non olet." Dat betekent, dat geld niet stinkt. De hoofdzaak is, dat het rechtvaardig verdeeld wordt. Dat vindt het „Vrije Volk" ook. Wij moeten versoberen. Offers brengen. De gro ten en rijken moeten het voorbeeld geven. Is dat blad van mijn P.v.d.A.- vrienden eigenlijk wel consequent? 't Hoofd bestanddeel van de le- zersschare van H.V.V. bestaat natuurlijk uit de mannen en vrouwen van het N.V.V. (Niet veel voorraad.) Dat zijn de mensen, die, als je het moderne jargon, dat het zelfde is als dat van de oude S.D.A.P. wil gelo ven, allemaal op 't punt staan, om te creperen. Dat mag natuurlijk niet gezegd worden, want dat zou hoon zijn. Maar waarom hoont het V.V. zijn lezers en lezeressen dan door een advertentie op te nemen over een heerlijk maal, met oes ters en hors d'oeuvres en een heerlijke sigaar toe? Nog altijd de oude incon sequenties tussen pagina 1 en pagina 4! Versobe ren maar! HOE VROEG DE PASEN ook mag zijn, als het Pasen ix, willen we lente en als de natuur er nog maar aarzelend voor zorgt, doet de wereldse voorzienigheid, die Overheid heet, het wel. Ze doet het weliswaar door de omstandigheden gedwongen, maar ze doet 't. Als de crocusjes niet willen komen, omdat het op de eerste lentedag nog hagelt en sneeuwt schieten de prijsverhogingen als knolletjes uit de grond. We doen het maar met madeliefjes van dure margarine en dure suiker. Met narcissen van duurder brood en „gepeperd" vet. Een hele ruiker van tulpen, dreigend rood en geel van nieuwe duurte. Een geur van aanstaande prijsverhogingen. Een barre, stugge lente, maar lente, want lente ix nieuw leven en dat is de nieuwe koers, waartoe de vijand, die ons belaagt, ons dwingt. Wij hebben liever de echte lente van de natuur, maar dan zullen we ook moeten begrijpen, dat we er iets meer dan nu voor over moeten hebben om de zin van. dat Nieuwe Leven te begrijpen, dat Pasen vroeg of laat altijd betekent: een geestelijke lente, met rijke beloften! VAN SOBER GESPROKEN O, ik ben het er mee eens. Wij kunnen niet doorgaan als we de laat ste jaren hebben gedaan. Wij leefden boven onze stand. Maar iedereen w^cht op de ander, met het geven van het goede voorbeeld. Een sigaret- tenfirma, die een merk herinvoerde, dat net zo nieuw is als het oude ka binet, beweert dat er de eerste week van haar merk 74 millioen stuks zijn afgenomen. Even re kenen: een pakje van 20 stuks kost drie kwartjes. Met accijns mee hoor! Dat is ruim 3 millioen gulden per week. Van eén merk. Dat komt na tuurlijk voor een groot deel ten nadele van an dere merken. En die zijn er nogal wat. En zij ad verteren allemaal tegen de klippen op! Gelukkig maar. Voor de baas en voor de accijns. Zeker, we moeten versoberen. Maar de lasten moeten gelijk verdeeld worden. Dat is niet zo eenvoudig en moet goed bekeken worden.' BRUTAAL! Meneer Hoogcarspel was in zijn eentje in de Kamer, verleden week, toen de regering haar verklaring aflegde. En hij had er bezwaar tegen, dat het debat zo snel moest worden gehouden, want hij met zijn man nen wist nog nergens van, ze waren overal bui ten gehouden. Moet je horen: toen ze genodigd waren (naar die Kamer zitting) bleven ze ook buiten. Van de acht le den was er maar één. Ze lopen nooit erg hard naar de Kamer, tenzij om propagandamoties in te dienen, maar als daar geen kans op is, dan blij ven ze thuis. Dat is in dit geval hetzelfde als buiten. Want ze raken even goed binnen, de stakkers. „Ten koste van de kleine man" zou de ..Waarheid" zeggen De brutalen, die de halve wereld hebben. Dat den ken ze tenminste. KOK EN MEID John Thiessen, de foto graaf uit Bandoeng, door de „Tel." bij ons ingeleid als de beschermengel van de vroegere kapitein Westerling, die in Indo- sië het zaakje wel eens even zou opknappen, dat anderen verknoeid heten te hebben, Thiessen dus, wil Westerling met zijn vrouw dagvaarden, we gens belediging. Let eens op als dat doorgaat, als de kek met*de keuken meid kijft dat mevrouw er eindelijk eens achter zal komen, waar „de bo ter" blijft! Onder die boter dan van alles te verstaan, wat in de on derwereld der politiek te verhapstukken valt (Ingez. door E. J. te S.) DOORBRAKEN Waarlijk, ik begin aan de doorbraak te geloven. Die doorbraak is trou wens actueel, als de lente in de politiek. Daar gaat me „Trouw", met ge vraagde toestemming aan het „Parool", een spotprent uit dat pro gressieve blad overne men in zake de kabinets formatie. Zoiets als han- deplak tussen Gerbrandy en Frans Goedhart! Maar het wordt nog mooier. De VARA, nogal rood, weet u, en dus gebeten op minister v. d. Brink en „zijn" ondernemers, zond een rede van prof. van den Brink uit over de militaire productie, bij gelegenheid van de installatie van een ad viescommissie. De rede werd beantwoord door meneer Twijnstra, zo ge zegd de groot-mogol van de ondernemers. En dat bracht de rode Vara alle maal in de huiskamers van de volgelingen van Vorrink en Vos en Oos terhuis. Allemaal van wege de doorbraak, de lente in de politiek. Zou deze beter standhouden dan die andere lente en die.... andere door braak? DE IDEALE WONING! Prinses Margret was op een tentoonstelling over „De ideale woning". De lift, waarin zij met haar gezelschap zat, raakte defect en de prinses zat gevangen! Een heleboel autoriteiten, allemaal met hoofden als lentebieten. Van een ideale woning gesproken! Margret be hield haar kalmte en zei nuchter: Als het lang duurt, zullen ze ons wel door het traliehek voe ren"Even later was de storing opgeheven. En de prinses keek met veel belangstelling naar een ideale bruidsjapon. Aan gezien dit meer met een ideale bruigom dan met een ideale woning te ma ken heeft, had de Lon dense wereld weer een paar dagen stof tot pra ten en gissen DWANGARBEID Het gaat allemaal prachtig in Sowjet-Rus- land. Het interview met Stalin moest ons duide lijk maken, dat de com munisten vredesengelen van de beste soort zijn. Ieder dient dat te begrij pen: al dat prachtige in- dustrieële werk in Rus land zou nooit kunnen gebeuren, als er ook zulk een enorm leger was, ge lijk de vijanden van Rus land beweren. Maar nu komt er een betrouwbare organisatie, en die ver telt, hoe dat precies zit. Eerst heeft Rusland een heel stelletje landen om zich heen „bezet" en de hele economie van die landen en alle belang rijke werkkrachten staan in dienst van de Russi sche economie. Boven dien is er een heleboel dwangarbeid daar.V eer tien proeent van de Russische industriële opbouw geschiedt in dwangarbeid. Dat zal de oplossing van het raadsel dan wel zijn, hoe men daar de z.g. vredes economie kan dienen en tegelijk kan bewapenen, al zou men dan desnoods niet mobiliseren. De dwangarbeid wordt door pas gevonden documen ten bewezen. Ze zijn ter beschikking gesteld van de Ver. Naties. Humor achter het IJzeren Gordijn Maar achter het ijze ren gordijn is ook nog wel humor. Luister maar eens: Eerste bedrijf: De twee ambtenaren. De eerste vraagt zijn colle ga: Wat denk jij van de toekomst van ons gelief de vaderland onder dit communistische bewind? „Net als jij." Zo, dan zal ik je onmiddellijk bij de Staatspolitie moe ten aangeven, kameraad. Tweede bedrijf: Het gemompel! Een Roe meen, langs de straat, mompelt, na het lezen van de laatste aanplak biljetten: „Die gemene, ellendige, slechte Een agent legde de hand op zijn schouder: „Mee, voor belediging van de autoriteiten." „Maar man, ik heb geen ogen blik aan de autoriteiten gedacht." „Zo, maar je hebt ze toch maar pre cies beschreven Derde bedrijf: De Mum mie. in Hongarije werd een mummie ont dekt. Moskou ordonneer de: Onmiddellijk het be wijs laten leveren, dat het de mummie van Dzengis Kahn is, en onze wetenschap zal weer in prestige toenemen." Na enkele dagen kwam het bericht: Het is inder daad de mummie van Dziengis Kahn. Bewijs? „Wij hebben 'de geheime politie er bij gehaald en de mummie heeft direct bekend!" (Ingez. door M.v.B.teO.) ZO IS HET! Mgr. Fulton Sheen, de beroemde radiospreker in Amerika, zegt: Als ge een wond hebt aan uw hand. dan roept ge geen bloemist om u te helpen; als een veer van uw hor loge gesprongen is, dan vraagt ge geen grond werker om het weer in orde te maken; als uw kind een stuiver heeft ingeslikt, dan roept ge geen Ontvanger van de belastingen ter hulp; als ge de echtheid van een Rembrandt wilt vaststel len, dan ontbiedt ge niet uw huisschilder; als uw waterleiding kapot is, dan staat ge er op, dat een loodgieter ze komt repareren en geen orgel stemmer, als uw lichaam verzorging vraagt, dan verlangt ge een dokter en geen musicus. Dat is toch logisch en dat spreekt allemaal vanzelf. Maar als dan iemand een moeilijkheid beantwoord wil zien op godsdienstig gebied, dan moet hij een priester raadplegen en geen tramconducteur. (Dit vertelt het blad van de H. Familie en wij vertellen bet over, met alle respect voor de tram conducteur. VAN WINTER TOT LENTE De uitgever van een Zwitsers weekblad druk te in het Nieuwjaars- nummer een reproductie af van Winston Chur- chills schilderij „Winter in Chartwell" en kwam na het verzenden van de 200.000 exemplaren tot de ontdekking, dat hij hiermee de reproductie rechten had overtreden. Hij zond een brief met excuses aan Churchill en sloot een cheque van twee pond sterling in. Churchill eiste echter via zijn advocaat 100 pond schad evergoed i ng. De uitgever heeft eeh- ter een andere oplossing gevonden, die Churchill heeft aanvaard: de uit gever betaalt 200 pond onder deze voorwaarde, dat het geld gebruikt wordt om zwakke Engel se kinderen een vacantie in Zwitserland te laten doorbrengen, die hun ouders anders niet zou den kunnen bekostigen. worden vervaardigd. Met deze metalen zijn ook de daaruit be reide verfstoffen aanzienlijk in prijs gestegen. Zo is bijv. de prijs van 100 kilo loodwit officieel gestegen van f 172.50 op 6 Juli van het vorige jaar tot f299.50 op 22 Februari j.l. Dat is de officiële prijs, zoals die is bekend ge maakt in het vakblad van het schildersbedrijf. Voor 100 kilo loodwit zal de schilder nu echter al f 325.- moeten betalen, als hij tenminste nog in de gelukkige omstandigheid verkeert, loodwit te kunnen krijgen. Daarbij komt dan nog de omzetbelasting en de emballage, die in de eerstge noemde prijs waren inbegrepen. Met zinkwit staat het er al niet veel beter voor. Ook hier steeg de prijs in nog geen negen maanden tijd met meer dan 80 procent, namelijk van f 190.50 tot f345.50. Plamuur onderging een prijsstijging van 50 pet. en de andere producten houden met de genoemde gelijke tred. Op de uitvoering van schilderwerken hebben de stijgingen van de ma terialen een evenredig gevolg. Stijgt de prijs van het materiaal met 100 pet., dan zal dat in het schilderwerk tot uiting komen in een prijsstijging van 25 tot 30 pet. Het publiek schijnt zich dit niet, althans niet voldoende te realiseren. Velen bejegenen de schilders in ieder geval als een soort afzetters en vergeten, dat ook de schilders zelf van de be staande toestand- de onaangename gevolgen ondervinden. Die gevolgen spreken wel heel duidelijk uit de volgende cijfers. In Maart 1948 waren er in Ne derland 113 schilders werkloos, in 1949 waren er dat 383 en het vorige jaar 1278. Nu zijn er al leen in Den Haag al 500 schilders, die bij de arbeidsbureaux als werkloos staan ingeschreven. Het vorige jaar werd aan hen voor een bedrag van f 2.250.000 aan overbrugging uitbetaald. Het is dus waarlijk niet voor het ple zier van de schilders, dat de uit voering van de werken zo duur wordt,* want het gros van het pu bliek reageert daarop door aan het onderhoud van hun huizen niets meer te laten doen, in af wachting van de tijd, dat de prij zen weer zullen dalen. Daarop is echter nog weinig uitzicht en bovendien sluit een dergelijke reactie in, dat vele huizen zul len onderkomen en zo nog meer woonruimte aan een nuttig ge bruik zal worden onttrokken. 52 MAN VERMIST Zoals wij reeds in een deel onzer edities vermeldden, is gis terochtend een Amerikaans mili tair vliegtuig, een Globemaster met een capaciteit van 125 passa giers, vermist geraakt. Het toe stel was over de Atlantische Oceaan naar het vliegveld Shan non in Noord-Ierland op weg. Er bevonden zich 52 passagiers aan boord, onder wie een Ame rikaanse brigade-generaal. Het laatste bericht kwam van het toe stel, toen het zich nog 800 mijl uit de Ierse kust bevond. Gisteravond werd gemeld, dat ondanks de meest uitgebreide na sporingen boven zee niets was gevonden. Men had toen reeds op Shannon de hoop opgegeven. Volgens een radiobericht heeft men ongeveer 1000 kilometer ten westen van Ierland in de Atlan tische Oceaan een wrak en licht signalen waargenomen. Op 50.33 noorderbreedte en 20.46 wester lengte is iets waargenomen, dat men voor een wrak en parachutes met 1-persoons-vlotten houdt SOCIAAL VERDRAG MET DUITSLAND De onderhandelingen met de Regering van de Bondsrepubliek Duitsland hebben geleid tot het resultaat, dat op 29 Maart a-s. een verdrag inzake sociale ver zekering zal worden ondertekend. Van onmiddellijk practisoh be lang, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van So ciale Zaken mede, is de eerste aanvullende overeenkomst, waar in is bepaald, dat de betaling van sociale renten van 1 April a.s. af wederom zal geschieden en wel met terugwerkende kracht tot 1 September 1949.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3