Nieuuu Marshall tempert ongerustheid over Mac Atrhur's verklaring Prins Bernhard werd in Uruguay enthousiast ontvangen Ik lijk wel een emigrant' Nederlander opgesloten in Oostduitse gevangenis Bertha Hertogh werd 14 jaar EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Lieftinck in milde stemming Feiten en verwachtingen Wereldtoestand wel ernstiger dan drie maanden geleden Een „parasol" voor WestEuropa Militaire productie exportobject? Voor Nederlands een best cijfer Komende negen maanden critiek Parijs staakt voort Marinevliegtuig stortte in zee Ex-„Tjerk Hiddes" aan de grond Chinezen vluchten over breedtegraad Om te f ilmen Jeep verongelukt Prins Bernhard naar Groningen Gedachten die kunnen helnen Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.nt., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpcl. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAGINA 3 Woensdag 28 Maart 1951 46e Jaargang No. 12128 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 ER ZIJN HEEL WAT feiten en verwachtingen, die onze gedach ten rond de regeringsverklaring, de daarop gevolgde loonronde de vijfde! en diverse reacties daarop, vervullen met angst en zorg over de toekomst van het sociaal-economisch leven van ons land. Te midden van de branding van de moeilijke tijden van thans geraken wij steeds meer in een crisistoestand, die het karakter van een noodtoestand bijna niet m.er kan ontgaan. In de regeringsverklaring zijn de voornaamste feiten, welke tot de bizarre ontwikkeling van ons economisch leven van de laatste tijd leidden, opgesomd en na de voorgeschreven laatste loonronde van 5 procent heeft dr. Drees voor de radio nog eens een sa menvatting gegeven van wat er in die regeringsverklaring stond. Hij deed dit o.a. naar aanleiding van de wel wat onrustwekkende reacties, die de voorschriften in zake de vijfde loonronde hebben gewekt. Zijn oproep tot begrip voor de ontzaglijke moeilijkheden en tot mede- en samenwerking was niet overbodig, na het be treurenswaardige feit, dat het N.V.V., het socialistisch verbond van vakverenigingen, de vijf pet- verhoging als onvoldoende af wees. Dit lijkt ons niet alleen be treurenswaardig, omdat het NW hier voorbarig een oordeel heeft gegeven over een maatregel, welke ook al critiek ondervindt van groepen, die menen dat de regering met die vijf procent er bovenop al weer veel te ver gaat, maar vooral betreuren wij het standpunt van het N.V.V., om dat het dit zelfstandig heeft be paald, los van de andere twee bona-fide vakbonden. Wij vinden het maar van weinig stijl en vast beradenheid getuigen, om vrijwel onafgebroken, sinds de bevrij ding, in de gezamenlijke Raad van Vakcentrales en in de Stichting van de Arbeid, om van de Sociaal- Economische Raad niet te spre ken, gezamenlijk met de andere sterke bona-fide vakbonden „op te trekken" en gemeenschappelijk met hen de vruchten van dit be leid te trekken, en plots, op een moeilijk moment, zich van die twee andere vakbonden los te maken en zich in zijn eigen so cialistische ivoren toren terug te trekken. Hoewel die toren niet zo sterk van ivoor is, dat het gedruis van de communistische agitatie er wel doordringt en on rust zaait. Het zou voor alles, ook voor de sociale rust, ook naast de weer opnieuw gebleken eens gezindheid van de werkgevers, beter geweest zijn, indien ook de werknemersvakbonden zonder voorbehoud eendrachtig waren gebleven. Wij juichen het toe, dat de K.A.B. en het Chr. Nat. Vakver bond, al willen ook zij nu natuur lijk niet meer de volle verant woordelijkheid voor de genomen maatregel aanvaarden, toch voor alsnog accoord gaan met hetgeen de regering voorgeschreven heeft, een maatregel, welke vrij alge meen instemming heeft gevonden, ook bij de werkgevers en even eens bij de middenstand. Temeer waar dit het geval is, steekt de negatieve houding van het NW, blijkbaar door vrees ingegeven, pijnlijk af bij de vrij algemene instemming, welke de regerings maatregel o.i. terecht geniet. Vrees is een slechte raadgeefster en de communistische agitatie- wensen kan men toch niet vol doen. Dat vrees een slechte raad geefster is, moge ook gelden voor de verdere houding van de rege ring, als zij in een radiorede van de heer Vermeulen van het NW al een onaangename klank be luistert, wanneer deze heer zegt, dat we „aan staken nog niet toe zijn". M.a.w., men meent, tegen over de stakingshetze van de moscovieten, de mogelijkheid van staken nog niet eens te mogen uitsluiten, nadat het Nederlandse volk zich meer dan vijf jaar lang ten koste van grote geldelijke offers, een „arbeidsvrede" heeft verzekerd, die andere landen tot voorbeeld heette te dienen. Maar de met klaarblijkelijke voorliefde opgediende berichten over de stakingsonlusten in Barcelona en Parijs e.d. hebben hun uitwer king in de op misdadige woelin gen beluste arbeidsmilieus niet gemist. Anders dan in Frankrijk, moge ook het gezag in ons land zich handhaven en algemeen moge het begrip zich verlevendi gen, dat er alle reden is voor het gezamenlijke Nederlandse volk, om zijn afkeer voor chaos en on rust te handhaven. Het is immers juist daarvoor, dat er van ons zulke enorme offers, ten behoeve van de militaire verdediging, worden gevraagd, terwijl voornamelijk de doorwerking van de oorlogs gevolgen in Korea vooral, onge lukkig genoeg tegelijkertijd de dringende noodzaak naar voren brengen, om a.h.w. de financiële toestand van ons land te sane- r n> d.w.z. gezond te maken. Als wij dat nog langer „aanzien", zou- gevolgen voor heel ons volk vernietigend zijn. Men zal met deze en andere feiten rekening moeten houden, ook met dit, dat de staatssecre taris, dr. v. Rhijn, in een perscon- lerentie over de jongste loon maatregelen, heeft gezegd, dat de thans voorgeschreven loonronde, geen noodverband is, maar oon „definitief verband", wat volgens ons niet anders kan be tekenen, dat verdere compensa ties in de vorm van loons verhogingen niet te wach ten zijn. Wel wordt het overleg tussen de regering en het be- Yen over de economische toestand thans voortgezet, maar (Vervolg op pagina 3) Op een persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, Dinsdag te Washington verklaard, dat een algemeen oprukken van de troepen der V.N. over de 38ste breedtegraad „een zaak voor politieke overweging" was. Men neemt aan, dat deze ver klaring diende ter geruststelling van hen, die vrezen, dat generaal MacArthur bevel zou kunnen ge ven tot een algemeen overschrij den van de breedtegraad, zonder machtiging van de V.N. Marshall beschouwde de we reldtoestand als ernstiger dan drie maanden geleden. Hij gaf uit drukking aan zijn grote bezorgd heid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek ten aan zien van de defensie, dit in tegen stelling met de gevoelens van het publiek in November en Decem ber van het vorige jaar, toen men hem ervan beschuldigde niet ge noeg geld en mensen te vragen. Naar men verwacht zullen Dinsdag vertegenwoordigers der V.N. te Washington informele be sprekingen houden over een ver klaring van het vredesdoel der V.N. in de Koreaanse oorlog. Functionarissen verklaarden, dat de persoonlijke oproep van gene raal MacArthur en de voorwaar- LUCHTMANOEUVRES IN ME! Naar wij vernemen zal in Mei a.s. onder de codenaam „Om- brelle", hetgeen parasol betekent, boven West-Europa een grote luchtverdedigingsoefening worden gehouden. Engelse, Franse, Belgische, Ne derlandse en Deense vliegtuigen zullen aan deze oefening deelne men. De Denen opereren van een vliegveld in Nederland uit en waarschijnlijk zullen ook andere buitenlandse eenheden in Neder land worden gestationneerd, even als dat bij de oefening Cupola het geval was. den hierbij aan de Chinezen ge steld, het overwegen van een uit spraak over het vredesdoel be moeilijkt heeft. Zij achtten het onwaarschijnlijk, dat de vertegen woordigers der V.N. formeel zul len protesteren tegen het politieke aspect van MacArthurs verkla ring. Gisteren werden besnrekingen gehonden tussen de heer Clarence Hnnter. hoofd van de E.C.A.- missie in ons land en de heer Spierenburg, waarnemend rege ringscommissaris voor het Euro pese herstelprogramma. Van Nederlandse zijde wordt gedacht aan het betrekken van grondstoffen uit niet-dollarlan- den, teneinde in ons land een mi litaire productie op te voeren, welke voor een deel weer zou kunnen worden uitgevoerd tegen dollars. Nagegaan zal worden in hoe verre de V.S. steun kunnen ver lenen, nu ons land na het uitbre ken van de oorlog in Korea en de geweldige stijging van de grondstoffenprijzen, in een zeer moeilijke economische positie is gekomen. JONGEN DOODGEREDEN Een 8-jarige jongen, die gister avond in de Egelantiersstraat te Amsterdam, op de verbindings- stang tussen een vrachtwagen ep de aanhanger wilde klimmen toen de wagen reeds reed, viel en ge raakte met zijn hoofd onder ach terwielen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. Met taartjes, een bloempje en enkele eenvoudige ge schenken is Zaterdag ten huize van haar ouders te Bergen op Zoom de veertiende ver jaardag gevierd van Bertha Hertogh. De opgewekte stem ming werd niet weinig ver hoogd door het uitstekende rapport, dat Bertha van school mee naar huis had gebracht: de Nederlandse taal beheerst zij vrijwel volkomen. Het bereiken van de 14- jarige leeftijd doet terugden ken aan de moeilijkheden te Singapore, waar juist Bertha's leeftijd een sterk argument was tegen de geldigheid, van het z.g. huwelijk met Adabi. Volgens de Moslemwetten kan een meisje alleen voor het bereiken van de 14-jarige leeftijd huwen, als zij daar toe toestemming heeft van haar vader, welke toestem ming in dit geval ontbrak. Gisteren werd door de Bre dase Rechtbank onder presi dium van Jhr. mr. van Sasse van IJsselt het proces van de Staat der Nederlanden contra Bertha Hertogh en Mansoer Adabi voortgezet. Namens de procureur, mr. van der Hurk, trad op mr. E. H. Toxopeus, die nog niet van eis conclu deerde, doch aanhouding ver zocht tot S Mei a.s. welke aan houding onmiddellijk werd verleend. Desgevraagd deelde mr. Toxo peus mede, dat 't steeds maar aanhouden van deze proce dure te Breda verband houdt met de komende appèluit spraak in hoogste instantie te Singapore, welke uitspraak in de loop van April a.s. ivordt ZEGT GENERAAL EDDY Lt.-generaal Manton Eddy, be velhebber van het Amerikaanse zevende leger in Duitsland, heeft te Frankfort verklaard, dat de sterkte van de Amerikaanse troe pen en die van de bondgenoten in Duitsland dit jaar „voldoende zal zijn om een collectieve verde diging tegen Sowjet-Russische agressie mogelijk te baken". Volgens de generaal zouden de komende zes of negen maanden „de critiekste zijn en onze troepen zullen dag en nacht geoefend wor den". Hij zeide vóórts, dat de Amerikaanse troepen in Duitsland zo verspreid waren om eventuele Sowjet-Russische opmarsrouten te blokkeren. Er waren echter nog steeds grote gapingen, die alleen met meer troepen opgevuld zou den kunnen worden. Schip op IJselmeer gezonken De chef van de hydrografische dienst van de Koninklijke Marine heeft de scheepvaart gewaar schuwd dat de „Boornstroom" op het IJselmeer is gezonken. Het schip ligt op ongeveer 22 kilome ter van Edam en 22 kilometer van Urk. Het wrak steekt boven wa ter uit. De P.arijzenaars hebben Dinsdag gratis met de metro kunnen rei zen, omdat het niet-stakende per soneel geen kaartjes verkocht. De arbeiders van de metro en de bus diensten willen een loonsverho ging van 25 procent, terwiil hun I2V? pet is aangeboden. Negentig ondergrondse treinen, tegen een normaal aantal van 450, en twin tig bussen van de 2000 hebben Dinsdag, gesteund door meer dan 1000 legervrachtauto's voor het personenvervoer in Parijs ge zorgd. Een torpedobommenwerper van de Amerikaanse vloot met vier personen aan boord is Maandag avond 100 mijl ten oosten van Kaap Henry op de Atlantische Oceaan neergestort. De onderzeeboot „Aazorback", die in de buurt opereerde, ont dekte een drenkeling kort na het ongeluk. De onderzeeër zette een lid van haar bemanning over boord met een reddingsvest, doch de vliegenier verdween in de gol ven, voor men hem had kunnen bereiken. Het vlaggeschip van de Indo nesische Marine, de „Godjah Ma- da" (de voormalige „Tjerk Hid des") is de vorige week tijdens een proefvaart nabij Madura aan de grond gelopen, aldus luidt 'n mededeling van het hoofdkwar tier van de Indonesische zee macht. Het schip bevindt zich op het ogenblik in reparatie. Over de toedracht van het on geval zijn nog geen bijzonderhe den bekend en evenmin over de schade. I......1.1 Ten Noorden van Oeidjongboe aan het westelijk front hebben Amerikaanse troepen drie Chinese bataljons omsingeld, die trachtten over de 38e breedtegraad te ont komen. Aan de Chinezen, onge veer 2.500 man, werd door middel van luidsprekers verzocht zich over te geven. Naar gemeld wordt, zijn in dit gebied nog 350 Noordelijken ge sneuveld bij een van de zwaarste gevechten van de laatste dagen. Overigens was het Dinsdag rus tig langs het gehele front. De ver bonden troepen trekken langzaam noordwaarts. Het front loopt dicht ten Zuiden van de breedtegraad. MENGELBERGHERDENKING Ter herdenking van Willem Mengelberg, die gisteren zijn 80e verjaardag zou hebben gevierd, zullen het Residentie-orkest en het Concertgebouworkest bijzon dere concerten organiseren. Zaterdag a.s. zal in de St. Willi- brorduskerk te Amsterdam een plechtige Requiemmis voor de zie- lerust van Prof. Mengelberg wor den opgedragen. Frans legervliegtuig neergestort Dinsdagochtend is in de buurt van Nemours, 70 km ten zuid oosten van Parijs, een Frans le gervliegtuig in de lucht uit elkaar gesprongen. De drie inzittenden kwamen om. Generaal Majoor Sir John Winterton (rechts) de nieuwe Commandant der geallieerde troepen in Triest, vergezeld door Generaal Majoor Edmond B. Sehree (geheel links) inspecteert Amerikaanse eenheden in het vrije gebied van Triest. Gen. Majoor Winterton is de opvolger van Generaal Majoor Sir T. Airey die benoemd werd tot plaatsvervangend Chef Staf, belast met de inlichtingendienst van Generaal Eisenhower's hoofdkwartier in Parijs. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN LT.-KOL. DEN OUDEN TER AARDE BESTELD. Op het ereveld te Poe- san, de havenstad aan de Zuid-Oostkust van Korea, is het stoffelijk overschot van de Com mandant van het Ne derlands Detachement Verenigde Naties, Lui tenant-Kolonel M. P. A. den Ouden ter aarde besteld. Leden van het 10e Corps, waarvan het Nederlandse Detache ment deel uitmaakt, vormen de erewacht (foto onder). Tijdens 't afdalen van de kist met het stoffelijk overschot van de gesneuvelde Commandant (foto bo ven). Prins Bernhard kwam Maandagavond half zeven plaatselijke tijd (half elf Nederlandse tijd) op het vliegveld van Montevideo aan waar de presidentiële garde aangetreden was, gekleed in blauw-groene tuniek, witte pantalon met kolbak, een uniform die nog uit de Napoleontische tijd dateert. Op het moment, dat het vliegtuig de grond raakte werden saluutschoten gelost. Daarna inspecteerde de Prins, gekleed in generaalsuniform, de troep. begeleid door een loeiend motor escorte. Hij stapte herhaalde ma len uit om filmopnamen van schilderachtige kerkjes en haven gezichten te maken. De Prins be zichtigde onder meer het moderne station. In het vliegveld nam de Prins nog de toespraken door, welke hij in de stad zou houden. Hierbij viel zijn uitstekende uitspraak op. „Ik lijk wel een emigrant" zeide de Prins, toen hij zijn blik over de grote hoeveelheid bagage liet dwalen. Bij elke landing en bij elke start bevond hij zich in de cock pit. De Prins begaf zich van het vliegveld met zijn gevolg naar de villa in Amerikaanse stijl van de directeur van de rubberfabriek Saez. De villa, die gelegen is in een schilderachtige buitenwijk van Montevideo, is geheel opgetrok ken uit witte kalksteen. De Prins zal hier gedurende zijn verblijf in Montevideo wonen. Het huis baadde in het licht van vele schijnwerpers. Op weg van het vliegveld naar de villa werd de Prins luide toe gejuicht. De reis zelf is vlot ver lopen. Zij liep over Zürich, Lissa bon, Dakar en Rio de Janeiro. In Lissabon werd de Prins be groet door de Nederlandse gezant aldaar, dr. van Kleffens, en het legatiepersoneel. Bij een snelle tocht door Lissa bon werd de auto van de Prins VADER VAN VIER KINDEREN GEDOOD Een jeep van de melkinrichting „St. Jan" te 's Hertogenbosch is op de weg 's Hertogenbosch Engelen bij de Baileybrug over de kop geslagen. Het wegdek was ter plaatse door sneeuwval spiegelglad. De naast de chauf feur zittende H. Geerts uit Em- pel, werkzaam bij voornoemde melkinrichting, werd uit de jeep geslingerd en kwam tegen het ijzerwerk van de brug terecht. Het slachtoffer overleed aan de bekomen verwondingen. G. bereikte de leeftijd van 41 jaar en laat een vrouw en vier kinderen achter. Ondernemingen op Java nog niet teruggegeven Het hoofd van de dienst land bouwondernemingen voor West Java deelt Aneta mede, dat van de 505 ondernemingen in West Java er nog 27 over blijven, die in verband met de onveiligheid in de betrokken gebieden nog niet aan de oorspronkejijke eigenaren zijn teruggegeven. GRIEKS SCHIP AAN DE GROND GELOPEN Omstreeks negen uur gister avond is het 7176 ton metende Griekse schip „Virginia" even ten Oosten van Terneuzen op de Wes- terschelde aan de grond gelopen. De positie van het m.s. „Vir ginia" wordtg evaarlijk geacht. De mogelijkheid van breken is i niet uitgesloten. Reeds enige tijd was bekend, dat Z.K.H. Prins Bernhard eind Mei een bezoek zou brengen aan Groningen. Aan de Commissaris der Ko ningin was verzocht voorlopig geen ruchtbaarheid hieraan te geven, omdat juist in verband met de buitenlandse reis van de Prins een annulering van het be zoek niet uitgesloten was. Een der plaatselijke bladen, dat hiervan waarschijnlijk niet op de hoogte was, heeft evenwel thans dit bezoek aangekondigd, zodat de Commissaris der Koningin thans geen reden vindt om de komst van de Prins nog langer geheim te houden. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 28 April weer in ons land arri veren. Op 24 en 25 Mei zal dan een bezoek aan Groningen vol gen. Het ligt in de bedoeling dat de Prins contacten zal opnemen met vertegenwoordigers van de landbouw en het bedrijfsleven. Hef West-Berlijnse anti-communistische inlichtingenbureau „West" verklaarde Dinsdagavond dat de Nederlandse onderdaan Willi Zahler door de Oost-Duitse autoriteiten in een gevangenis te Torgau, in de Russische zone, gevangen wordt gehouden. Het bureau verklaart dat Zahler tot 1947 als tolk voor de Nederlandse militaire missie te Berlijn werkzaam was. In dat jaar verdween hij. Volgens een Dinsdag te Berlijn aangekomen voormalige gevan gene van de gevangenis te Torgau werd Zahler in 1947 op last van Oost-Duitse functionarissen ont voerd en aanvankelijk gevangen gezet in het concentratiekamp van Sachsenhausen; van hieruit is hij naar de gevangenis te Tor gau overgebracht. Het bureau „West" meldt ver der dat Zahler, die afkomstig is uit Eygelshoven, in Nederland, geen briefwisseling mag onder- Belgisch Vakverbond vraagt loonsverhoging Het bestuur van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft Dins dag met ingang van 1 April een loonsverhoging voor de handel en industrie gevraagd, aangezien de index der kleinhandelsprijzen met meer dan 5 procent in twee maanden is gestegen. VON FALKENHAUSEN IN VRIJHEID De Duitse generaals von Fal- kenhausen, Reeder en Bertram zullen nog deze week te Brussel in vrijheid worden gesteld. Zij zullen onmiddellijk uit het land worden gewezen. I houden met zijn bloedverwanten in Nederland. Hij werd door de Oost-Duitse autoriteiten op be schuldiging van het op onwettige wijze werven van Oost-Duitsers voor het Franse vreemdelingen legioen gearresteerd. WOENSDAG 28 MAART: H. Joh. a Capistrano, Min derbroeder, Belijder Verschijning bij het meer Tiberias. „En zij gingen heen en stegen in 't schip; maar zij vingen die nacht niets. Maar toen het morgen werd, stond Jesus aan de oever." Aan de kust der eeuwigheid wacht Jesus ons op, wakend over ons werk. „Hij zeide hun: werpt het net uit aan de rechterkant van het schip, dan zult gij wat vinden. Zij deden dat, maar konden het niet meer ophalen vanwege de grote hoeveelheid vis." Gehoorzaamheid brengt ze. gen. „Toen zeide de leerling die Jesus liefhad: Het is de Heer!" Hoe groter liefde, hor eerder wfj Jesus herkennen in zijn werken. „Stella Duce"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1