Sergeant Jan Sonke en de foto van Koningin Juliana Minister Lieftinck is bereid de bedrijven tegemoet te komen Het glas bleef heel tot Hoengsong Belastingregeling voor voorraad-prijsstijgingen Ook bij Harderwijk begon werk aan Oosterpolder Proces tegen de Nederlands Hervormde Kerk RADIO Feiten en verwachtingen OP VREDEHOF )te oefening mijnenvegers Wim Dusset schrijft uit Korea Naar wij vernemen: De Belgen trainen ook voor 15 April Scheepsberichten SVERWACHTING :eld door het K.N.M.I. t, geldig van Woensdag- t Donderdagavond. NACHTVORST kelijk enkele versprei maar ook flinke op en op vele plaatsen achtvorst; overwegend ind uit westelijke rich- ater half tot zwaar he it opnieuw nu en dan matige veranderlijke ongeveer dezelfde lenv- als vandaag. Onderscheiden is toegekend de ere- verbonden aan de orde ïje-Nassau in brons aan n, wonende te Wormer, jobineur bij Van Gelder V., Koninklijke Papier- te Amsterdam. SPEL BELOOND MET BELANGSTELLING IUGOWAARD—N. ond bracht de R.K. e Toneelvereniging in de geheel uitver- zaal van de heer Jae. d het toneelspel van F. len, „Kind, wie heeft id?", voor het voetlicht, oot fabrikant verspeelt nkzucht en dobbelpar- zaak en als het zover ij zich genoolzaakt om der zijn „drankgeld te rouw heeft hij sinds l verstoten, zijn dochter de enige om wie hij tommert. Hoewel dé an de ex-fabrikant ge eft de gang van zaken r kinderen geheim te bemerken en beseffen eren steeds meer de Het resultaat van de en is de dood van zijn ochter. et zeer goede spel van heeft dit stuk een ster- k gemaakt. Het gezel- stte veel succes en een aan deze voorstelling re dan ook ten zeerste n.. ne was zeer goed ver- or de heer Groothuizen, et decor op deskundige vervaardigd door P. van Waarschuwing IUGOWAARD. De ivenhouders alhier wor- attent op gemaakt, dat 2I in de erwtenbanen gestrooid. Dit is gedaan koolduiven in deze tijd de hieraan kunnen aa'n- et is dus raadzaam de vooral de postduiven deze tijd vast te hou- ook zij niet bestand tegen dit gif. club „De Draai" IUGOWAARD. Om de ijsclub te tonen, hoe de bijeengebrachte gelden esteed, heeft het bestuur leis gereedgekomen ver- ezer dagen 's avonds en- laten branden. Het was stisch gezicht en in de 1 de baan ongetwijfeld ortliefhebbers naar zich reniging kwam bijeen IUGOWAARD. - Dezer ïld de Oranjevereniging arzitterschap van burge- Sutman Meyer haar dering in het lokaal van Veenboer te Heerhugo- i'id. vaste gedeelte kwamen en voor 30 April en 5 afel. Lnnedag zal een feest- de kinderen worden, zal evenals vorig jaar t worden georganiseerd 's middags op grote nderspelen zullen wor- uden met vertoning van ikast. Des avonds zal er kampvuur zijn op het lijk sportterrein, lei zal het alsvolgt toe- Morgens eerst vlaghij- de leden der jeugdver- waarna eerste deuntje, lags volksspelen op het lortterrein. 's Avonds, vorig jaar, een bonte de café's van de heren v. d, Heiligenberg, S.N.A, IUGOWAARD. Nu leden, de eerste ronde s gespeeld hebben, la- stand volgen. zult dat er wel verande- in de ranglijst bij ver en verschillende spe- hun uiterste best. n, om hun achterstand eedo ronde in te halen, olgt de stand: oeneyeld 21 gespeeld, 39 1 C. Groenveld 21. 37; 'n 21, 32; 4. K. Klops- 28; 5 K. Oudhuis 31. aan 2J, 25; 7, A. Smit A. Hoogeboom 31, 34; 21, 23; 10 Jac. AppeJ- 11 A. Oudhuis 20, 21; rst 20, 20; 13 J, Smit W, Oudhuis 20, 16; 15 S 21, 14; 16 J. Berk- WOENSDAC 28 MAART 1951 PAGINA 3 17 W. Konijn 20, 14; 18, 14; 19 G. Appelman M.eester 21, 13; 21 Th. ,5; 23 Jos. Komen jeugdclub werd deze iamd om prijzen, 0e heren wisten er beslag gen. iste prijs J- Tamis, A, Blokdijk, 3de prijs j, ide prijs N. iJdema, §de Idema. WEDER -=* Naar wij ver dien mijnenvegers val» Frankrijk, Nederland, Noorwegen in Juli U.s. eningen houden in het mijnenvelden. Deze zal onder Nederlands aan deze oefening zal dijke Marine nog deel- Verseheidene andere uvres, die de landen Noord Atlantisch pget gezamenijlk zullen (jutl' deze oefeningen zgl ij Nacht A. de Booy, dte wordt als opvolger van Marinestaf, Vlcg-Adml' E. van Holthe, «en smaldeel eommande- De le luitenant Wim Dussel schrijft uit Korea: Sergeant Jan Sonke uit Driebergen is bataljonsadministrateur bij het Nederlandse de tachement Verenigde Naties in Korea. Een lange naam voor een moeilijke baan. Want voor een normaal mens is de rompslomp van namen, adressen, legernummers en wat er maar bij hoort, iets ongewoons. Zo echter niet voor Jan. Ik herinner me Den Haag, waar tientallen mensen per dag hon derden vragen stelden. Waar ver lofpassen werden geschreven en mensen werden ontvangen, weg gestuurd of vastgehouden. „Waar is de fourier hier?" „Kan ik hier bellen naar Meppel?" „Hoe laat gaat er een trein naar Zaltbom- mel en moet ik overstappen en krijg ik dat vergoed?" Toen kwam Korea. Jan wist inmiddels een ieders legernum- mer, zijn compagnie, zijn peloton en het adres-van-de man in Ne derland. Hij wist ook of de soldaat „soldaat, matroos of marinier of paratrooper was geweest en of ie van 2-5 R.I. of van de AAT kwam". Hij wist nog veel meer. Hoeveel dagen we hier zijn, hoe veel actiedagen daar bij waren, hoeveel telegrammen we ontvan gen en verzonden hebben en hoe vaak we zo langzamerhand „ge- moved" zijn. Dat laatste weet hij heel goed zelfs. Want als we gaan moven pakt Jan behalve zijn schrijfma chine, zijn kistjes met papieren en andere belangrijke onmisbare administratieve business, ook iets anders in: het portret van Hare Majesteit. Want dat hebben we steeds ge had. van Den Haag af. Telkens weer onnieuw hebben we ons er over verbaasd hoe die grote sta tiefoto achter glas heel over kwam. Zo raar hebben we niet gereisd, zo slecht is geen weg ge weest of de foto overleefde het. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van allerlei pijnen (Advert, no. 295) Maar Jan weet er meer van. Hij heeft bij al die keren koude nachten gehad of is op de harde grond gaan liggen zonder dekens. Want in die dekens zat het por tret gewikkeld, waardoor het voor beschadiging werd behoed... en vaak lag het portret ergens in een wagen in het convooi en wist men niet precies waar. Dan zuchtte Jan weer eens en zei: „Wel, we zullen morgen wel zien. Zeker vijftien keer is het zo gegaan. Al die keren kwam het portret van Hare Majesteit heel huids over. Toen kwam Hoeng song. We stonden weer op het punt te gaan „moven". De foto was reeds weer op de bekende manier in de beide dekens ver pakt en stond dit keer achter in een jeep. De aanval kwam. De hel barsttte los. Handgranaten vlogen als tennisballen over en weer. Geweren knalden, bajonet ten flitsten in het schaarse licht. Hardnekkig boden de Nederland se soldaten tegenstand, maar ten T PAASCADEAU Op Paasmorgen wenkte een Haagse heer een sur veillerend agent. „Ik heb nog iets voor u", zei hij. De agent kreeg een groot cadeau: vijf-en-dertig ten nisballen en voetballen. Jonglerend met de ballen dankte de politieman de milde gever. Geen dank", zei die. „Kwajongens uit de buurt trapten ze in mijn tuin en ik wou er af". De ballen liggen thans bij gevonden voorwerpen". In het oude stadje Groenlo in de Gelderse Achterhoek traden Dinsdagmorgen vier bruidsparen in het huwelijk, die allen verwanten van elkaar zijn. Het zijn v.l.n.r.: Mej. Groninger en de heer Asbreuk; mej. Brus en de heer K. T. J. Groninger; mej. B. Meekers en de heer W. J. Brus; mej. G. T. Sieverink en de heer J. F. Meekers. Allen zullen binnenkort naar Canada emigreren; het eerste paar vertrekt reeds volgende week. PROGRAMMA DONDERDAG 29 MAART HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Muziek-etalage; 11.40 „De mode en make-up in de Oud heid", causerie; 12.00 Orkestcon cert; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 In 't spion netje; 12.38 Pianospel; 13.00 Het nieuws; 13.15 Allerlei; 13.20 Gra mofoonmuziek; 13.45 ,.U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf'; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: ,.De brievenbus gaat epen" de correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18.15 Practische wenken voor tennissers; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Aller lei; 19.05 „De Voorjaarsbeurs te Utrecht", causerie; 19.15 Metro- pole orkest; 19.40 Boekbespre king; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.15 Kamerorkest, koor en solisten: 21.10 Discussie over sociale vraagstukken: 21.40 Amu sementsmuziek; 21.55 Allerlei: 22.00 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten: 23.3024.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 1.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten: 8.15 Gramofoonmuziek P:00 Idem; 10.00 Gramofoonmu ziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gramo foonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.40 Pianorecital; 14.00 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Alt, hobo en orgel; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gra mofoonmuziek; 17.40 Oost-Ve- luws programma; 18.00 Volksme lodieën; 18.30 C.W.V.-kwartier; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Levensvragen; 19.30 Regiments- marseni en signalen; 19.40 Radio- krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Geva rieerd programma; 22.10 Gramo foonmuziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmu ziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operaconcert; 12.30 Weer berichten; 12.33 Voor de land bouwers; 12.40 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumen taal Sextet; 13.45, 14.15 en 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Engelse les; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.40 Franse les; 16.00, 16.30 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.25 Cause rie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Zang en piano; 19.50 Causerie: 20.00 Verzoek programma; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Pianospel; 21.45 Actualitei ten; 22.00 Nieuws; 22.15 Zang en piano; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Omroeporkest en solist; 13.00 Nieuws; 13.10. 13.30, 14.00 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte muziek; 17.10 Idem; 18-30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroep orkest en soliste; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws: 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. langen leste moest men wijken voor de overgrote macht van Chi nezen. Jan Sonke trachtte nog het portret te redden, maar de jeep brandde als een lier en bo vendien lagen er handgranaten in. Hij wilde het portret hebben, ofschoon hij licht gewond was. Maar het lukte niet en Jan Sonke werd afgevoerd naar Pusan zon der „zijn" foto. Een week later stond ie weer voor onze neus. „Ja, de administratie zal wel helemaal in de war zijn" zei ie, „en daarom ben ik maar gauw teruggekomen." En toen ik naar Tokio ging, rende hij me na en vroeg: „Neem een nieuw portret mee, als het kan. Liefst net zo een, achter glas. En., en., als het kan., ook graag een paar dekens." Stelling van bok te water Op 300 m. ten Zuiden van de ingang van de binnenhaven te Kornwerderzand in het IJselmeer is een stelling van een drijvende bok te water geraakt. Schepen dienen ter plaatse uit te kijken en voorzichtig te zijn. Leden van het grondpersoneel van de basis der Luchtmacht in Sheppard (Texas), die de scharnierpennen van het roer van een B-36 bommenwerper moesten nazien, kwamen tot de ontdekking, dat er geen lange ladder beschikbaar was om het karwei te kunnen uitvoeren. De brandweer van Wichita Falls bracht uitkomst. Zij leende een brandweerladder en de mannen van het vliegveld waren in staat het werk vlot uit te voeren. Aan de nota inzake de fiscale winstbepaling, die minister Lieftinck heeft gericht aan de voorzitter der Tweede Kamer is o.m. het volgende ontleend: In de regeringsverklaring heeft de regering tot uitdrukking gebracht dat de fiscale winst- vaststelling in overeenstemming zal worden gebracht met rede lijke bedrijfseconomische overwegingen. Tot heden is bij de fiscale winstvaststelling de waardering van grond- en hulpstoffen, half fabrikaten e.d. geschied op basis van aanschaffings- en marktprij zen. Als gevolg hiervan ontstaan in tijden van stijgende prijzen extra-winsten, waarover belasting moet worden betaald. De sterke prijsstijgingen van de laatste tijd hebben in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven grote fiscale winsten op voorra den doen ontstaan; de belasting heffing daarover dreigt bij vele ondernemingen ernstige financie ringsmoeilijkheden te veroorzaken en de regelmatige voortzetting van het bedrijf te verstoren. Met het oog hierop is de minis ter bereid voor de daarvoor in aanmerking komende bedrijfstak ken de mogelijkheid te openen van het waarderingsstelsel ten aanzien van voorraden, waaraan zij gebonden zijn, zolang niet bij zondere omstandigheden een wij ziging rechtvaardigen (artikel 7 van het besluit op de inkomsten belasting 1941), af te wijken en op een ander waarderingsstelsel over te gaan. gaan de Zusters van Liefde te Schijndel een nieuw klooster bou wen van rond één millioen gul den zijn benoemd tot lid van het Col lege van Overleg voor Voedsel voorziening en buitenlandse agra rische aangelegenheden ir. A. W. v. d. Plassche, IJ. A. Zandstra en K. W. Boonstra. zal binnenkort een K.B. afkomen, waarbij de studie in Ned. Ind. Recht wordt opgeheven. Tot 14 April a.s. kan nog candidaats- en tot 14 April 1954 doctoraal exa men gedaan worden.... worden in begin April in Straats burg z.g. Nederlandse dagen ge houden. zaten gisteren Scheveningse, Vlaardingse, Katwijkse en IJmni- dense vissers in de Haagse Die rentuin bijeen om de prijsbekers van het afgelopen visseizoen in ontvangst te nemen.... Het fiscale waarderingsstelsel, waartoe de overgang thans moge lijk zal worden gemaakt, houdt in, dat bij een naar omvang ge lijkblijvende voorraad op de eind- balans dezelfde waardering wordt toegepast als op de beginbalans, zodat de prijsstijging van deze voorraad buiten aanmerking blijft. Het zal de ondernemers in de be doelde bedrijfstakken vrijstaan al MGR. ERAS HERSTELD Mgr. Dr. B. J. Eras, procurator van het Nederlands Episcopaat te Rome, heeft juist voor de Paas dagen het Mariapaviljoen te Am sterdam verlaten, geheel hersteld na de operatie, die hij heeft on dergaan. Mgr. Eras zal ca. 14 dagen bij zijn familie in Tilburg vertoeven en daarna weer naar Rome ver trekken. dan niet toepassing van het nieu we stelsel te vragen; gaat hij er evenwel toe over, dan dient de nieuwe methode van waarderen uiteraard ook duurzaam te wor den gevolgd. Bij de fiscale winstbepaling over boekjaren, welke op of na 1 Januari 1950 beginnen, zal van de tegemoetkoming gebruik kun nen worden gemaakt. Ook zal de mogelijkheid open staan om de toepassing van het nieuwe stelsel te beperken tot een bepaalde omvang van de voor raad. De kolenproductie Hier volgen de voorlopige cij fers omtrent de Nederlandse ko- lenproductie. In Januari werd to taal geproduceerd 1.077.600 ton en in Februari 987.700 ton. Internuntius bezocht catacomben te Valkenburg Paasmaandag bezochten Mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Inter nuntius van de H. Stoel bij het Ned. Hof, vergezeld van Mgr. Pietro Parani, auditeur van de Apost. Internuntiatuur, Mgr. Fer nando Cento, Nuntius van de H. Stoel bij het Belgische Hof, ver gezeld van zijn auditor Mgr. L. Zanini en zijn secretaris Mgr. A. Palmas de Valkenburgse cata comben. Met belangstelling volgden de bezoekers de tocht door de on deraardse gangen, waarbij zij ver scheidene malen hun lóf uitten voor de natuurgetrouwe naboot sing der Romeinse catacomben. Naar wij vernemen is een aan vang gemaakt met de werkzaam heden aan perceel S van de Oos terpolder. Dit vierde perceel om vat de bouw van een slapersdijk en de aanleg van een bouwput, beide bij Harderwijk. De slapersdijk zal in de toe komst de Oosterpolder aan de Zuidwestelijke zijde beschermen tegen het dan overgebleven water van het IJselmeer, en na het ge reed komen van de aangrenzende Zuiderpolder, de scheiding aan geven tussen beide polders die een griot geheel zullen vormen. De dijk zal op enige afstand van Harderwijk, in het IJselmeer in de richting van Flevostad lo pen. Dit eerste deel wordt onge veer zeven kilometer lang. Er zijn op het ogenblik bag germolens bezig een scheepvaart geul en een zgn. werkgeul te ma ken. De slapersdijk zal, in het op Harderwijk gerichte eind, aanslui ten op de meerdijk van het toe komstige Eemmeer, tussen Oos terpolder en kust van Gelderland. Een klein deel van de meerdijk n.l. van de slapersdijk de richting Kampen uit, zal eveneens tot per ceel. S behoren. In de zo ontstaan de „punt" zal een bouwput voor een der drie gemalen van de Oos terpolder komen. De bouwputten voor de andere twee kanalen zijn in wording bij Flevostad en bij de mond van de Ketel. Verder wordt in Harderwijk zelf ten Oosten van de bestaande haven een werkhaven aangelegd. De uitvoering van perceel S is in handen van de aannemerscom binatie N.V. Hollands Aanne mingsbedrijf Zanen Verstoep en N.V. J. van der Hoeven, gevestigd te 's-Gravenhage. Er wordt thans op vier plaatsen aan de Oosterpolder gewerkt, n.l. midden in het IJselmeer bij Fle vostad, aan de mond van het Ke- teldiep en ten Zuiden van Kam pen. Deze percelen, P, Q en R zullen respectievelijk gereed moe ten zijn op 1 Aug. 1953 en 1 Aug. 1952 (Q en R). Voor de Haagse arrondisse mentsrechtbank gepresideerd .door mr. A. van Burck, diende gisteren de zaak, die een groep ouderlin gen, kerkvoogden en predikanten tegen de Nederlands Hervormde Kerk aanhangig had gemaakt. Deze groep eist dat het besluit tot invoering van de kerkorde op 7 December 1950 door de Gene rale Synode genomen, in strijd wordt verklaard met de regle menten van de Nederlands Her vormde Kerk en mitsdien on rechtmatig, ongeldig en onverbin dend is. Verder wordt geëist dat de Ne derlands Hervormde Kerk zal worden veroordeeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de kerkorde op straffe van het beta len van een dwangsom van f 100.000 voor elke overtreding ten behoeve van de eisende partij. Tot degenen, die de Nederlands Hervormde Kerk hebben doen dagvaarden, behoren onder ande ren mr. H. Frima te Groningen, prof. dr. J. Severijn te Utrecht, voorzitter van de Gereformeerde Bond, en ds. P. Zandt te Delft, benevens vertegenwoordigers van uiterste linker- en rechtervleugel in de Kerk. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Voor de eisende partij pleitte mr. W. H. Vermaas uit Middel burg. Spreker begon met de op- (Vervolg van pag. 1 dit betreft niet de mogelijkheid van verdere loonsverhogingen. Men zal moeten inzien, dat ook hier grenzen zijn, maar, vooral bij verdere prijsstijgingen, zal er dan toch compensatie gezocht moeten worden op andere pun ten. De regering moet ten volle de consequenties aanvaarden van het feit, dat zij een loon- en prij zenpolitiek meent te moeten voe ren, hetgeen zij dan ook stellig uit nood moet doen. (Overigens blijft het nuttig voor ogen te houden, dat het voeren van een dergelijke politiek principieel ge zien de taak van de overheid niet is, maar dat de noodtoestand, welke er op dit punt al lang be staat, er toe dwingt.) De verdere compensatie zit o.a. in de verho ging van de productie, waarom trent wij, na het optreden van minister Albregts, nu eindelijk eens concrete dingen hopen zien te gebeuren, waarbij dan duide lijk behoort te worden gemaakt, of het nu mogelijk is, de ver diensten in overwerkuren belas tingvrij te maken. Hogere belo ning voor hogere prestatie is ook nog altijd een punt, dat hangt. Verder is verhoging van de kin derbijslag in bepaalde gevallen en dat zijn er vele! nood zakelijk Ook op dit aspect heeft de KAB. terecht gewezen. De hogere prijzen werken als indi recte belastingen en te weinig wordt er de aandacht op geves tigd, dat deze indirecte lasten, welke toch al de neiging hebben, eer toe dan af te nemen, o n- rechtvaardig zijn, omdat zij geen of veel te weinig, rekening houden met de draagkracht! Het zal voor de regering niet meevallen vermoedelijk een onmogelijke taak zijn om bij de uitwerking van verdere maatregelen iedereen tevreden te stellen. Er zijn stellig tegen strijdige belangen, als het gaat over lastenverdeling. Winkeliers en ondernemers, van allerlei slag en standing, hebben ook hun rechten. Een voortdurend afwe gen van belangen is vereist, ook bijv. met betrekking tot de kwes tie van de prijsbeheersing. Zon der meer biedt deze geen oplos sing. daar heeft de middenstand gelijk in. Maar bij strenge loon- beheersing de prijzen, vooral in de eerste en noodzakelijke levens behoeften, vrij laten, in een tijd als deze, dat kan ook niet, willen geen volkomen scheve verhou dingen geschapen worden. Te recht dringt de middenstand pp overleg aan. Dat is de roep die overal klinkt. Die roep moge de regering vooral verstaan. Op dit punt is zij, wellicht, zoals zij zegt, noodgedwongen, tekort geschoten in het jongste verleden In een tijd, waarin de gedachte der P B.O. begint door te dringen, moet gezamenlijk overleg, in sterk onderling vertrouwen, de oplos sing geven van de vele moeilijk heden, waarvoor de regering en ons volk staan. Billijk oordeel en juiste critiek mogen haar deel zijn. merking, dat het „kerkvoogdeljjk element" onder de eisers groot is en dat één der motieven van dit rechtsgeding is het voorkomen van processen door anderen. De eisers wensen zich niet van de Ned. Herv. Kerk af te schei den, aldus pleiter, maar zij wen sen zich te beschermen tegen het gepleegde onrecht. Bij afwijzing van de vordering van eisers zullen in het gehele iand processen over de geldigheid der nieuwe kerkorde ontstaan. Eisers betwisten dat er in de Ned. Herv. Kerk thans een wet tige synode is, daar de bestaande synode 1 Januari 1951 had moeten aftreden en haar zittingsduur ver lengd heeft op grond van een overgangsbepaling der kerkorde, die even ongeldig is als alle an dere bepalingen. In de middagzitting kwam aan het woord jhr. mr. J. H. de Brauw die optrad namens de Nederlands Hervormde Kerk. Hij ging de ge schiedenis van de nieuwe kerk orde na. Volgens de inleiding tot de werkorde van 1945 waren de ambtsdragers gedeformeerd tot ambtenaren. Dit leidde tot indivi dualisme en verkondiging van zeer afwijkende opinies. Op deze manier stimuleerde de kerk de richtingstrijd. In de oorlog is de kerk zich, dank zij de beproevin gen van dien tijd, van haar roe ping bewust geworden. De synode heeft zich los gescheurd van haar verambtelijking. Door de wijzi ging in de algemene status, die bij de werkorde van 1945 tot stand kwam, was de synode niet meer bestuursorgaan maar „kerk". Door een gemeenschappelijke worsteling om de waarheid heeft de kerk en niet de synode dekerkorde vastgesteld, aldus pleiter. De volgende spelers zijn uitge nodigd voor de training te Brus sel op Woensdag 28 Maart met het oog op de samenstelling van de A- en B-ploeg, die op 15 April respectievelijk tegen Nederland en Luxemburg zullen uitkomen; Doel: Carels (F.C. Brugge), Daenen (Tilleur), Meert (Ander- lecht) en Seghers (La Gantoise). Achter: Diddens (Mechtelen), H. Diricx (St. Gilloise), Matthijs (Anderlecht), van Brandt (Lier- se), Vaillant (Anderlecht), en Vanneste (Kortrijk). Midden Blaise 'Standard), Carre (Luik), de Buck (Eendr., Aalst), Delmulle (La Gantoise), Mees (Antwerp F.C.), Valet (An derlecht), Van der Auwera (Me chelen), en van Pottelberghe (F. C. Brugge). Voor: Annicq (F.C. Renaix), Anoul (F.C. Luik) Freddy Cha ves (La Gantoise), Henri Coppens (Beerschot), A. de Hert (Berchem Sport), Dimanche (White Star), Givard (Herstal), Huysmans (Beerschot), Lemberechts (F. C. Mechelen), Mathonet (Standard), Mermans (Anderlecht), Reyniers F. C. Mechelen), Sermon (An derlecht) en van Steelant (S. Ni- colaas). Oranje, Djakarta-Amsterdam, 26 pass. Lissabon 29 Mrt te A'dam verwacht. Roma (rep.) Djakarta-R'dam 26 te Suez. Sibajak 27 te Djakarta. Verw. 21 Apr. te R'dam; 9 Mei n. Sydney alwaar 15 Juni verw. Willem Ruys R'dam-Djakarta 26 van Aden. Verw. 5 Apr. te Djakarta; 12 Rjr. n. R'dam alwaar 3 Mei verw. Joh. r. Oldenbarnevelt heden v. A'dam n. Sydney alwaar 3 Mei verw.; 22 Mei v. Dja karta n. A'am. Groote Beer A'dam-Sydney ■alwaar 30 Mrt verw.; 13 Apr. v. Djakarta N. A'dam, alwaar 5 Mei verw. Castelbianco Djakarta-A'dam (verw. 19 Apr.). New Australia id. 2 Apr.; verw. 25 Apr. Somersetshire id. 9 Apr.; verw. 12 Mei. Cheshire id. 28 Apr.; verw. 29 Mei. Goya id. 15 Mei; verw. 10-11 Juni. Asturias, Djakarta-R'dam 24 Apr.; verw. 17 Mei. Skaubryn id. 2 Apr.; verw. 25 Apr. Indrapoera id. verw. 12 Apr. FEUILLETON door JEAN REMY 31. Het was werkelijk enig om T gezicht van Huguette te zien toen ze dat gehoord had; het weer spiegelde de gedachten die door haar hersens woelden. Het mooie sprookje waarin ze zo gelukkig geweest was de laat ste twee weken, leek nu min der schitterend nu ze in vlees en bloed de geesten en feeën die het bevolkt hadden, voor zich zag staan. Wat jammer! Ze pruilde een beetje: „u wist dus alles, Tante i'rangoise? De jonge vrouw lei innig beide handen op de schouders van Hu guette en keek haar diep in de ogen. Haar lief gezicht stond nu wat ernstiger en in haar stem klonk 'n diepe genegenheid voor het meisje tot wie ze sprak: „Ja, ik was op de hoogte, lieve Huguette. En het was iets heer lijks te \veten dat er zo veel ge lukkige wezens op Vredehof wa ren, van die buitengewone men sen als de helden van Birakem, als Tif, die altijd klaar stond om ieder te gerieven en als een zeker iemand die ik nu ken die niets deed als dat wat haar vriendin gelukkig kon maken." Orn de waarheid te zeggen: Huguette was ontroerd en het scheen dat er tranen zouden gaan vloeien, maar ze hield zich in en richtte zich snel wederom naar Etienne Bernard en voegde hem verwijtend toe: „U bent het vre selijkste wezen dat ik ooit heb meegemaakt, niet alleen omdat u me twee weken hebt geplaagd maar ook omdat nu blijkt hoe ontzettend onbescheiden u bent.' Zij keerde zich weer tot Tan te Frangoise, maar deze keer met haar lieve glimlach die niemand kon weerstaan. „Wat had ik me nog belache lijk kunnen maken! Stel U voor, i'k had altijd gedacht dat U de oude tante Frangoise was, waar Madeleine me altijd van verteld had. Ik wilde ai pantoffels voor u gaan borduren of een brillen- huis voor u maken bijvoorbeeld" Allen moesten nu lachen. Tif, die niet had opgehouden de eindelijk gekomen Tante Fran- goise aan te staren, vatte zijn in druk samen op overtuigende toon „Ik wist het immers wel, dat ze op de dame van het portret leek, ik had wel gelijk." Hij keek zo tromphante- lijk, dat André Bernier niet kon nalaten te plagen: „Ze lijkt toch ook op de actrice uit de film: „Hoe groen is mijn dal," hé Tif, ouwe jongen?" „Ja," zei Tif, zijn eerlijke blik steeds op de jonge vrouw gericht die nu een steels knipoogje aan haar man gaf. Toen keek ze door de keuken deur. „Misschien zouden we binnen kunnen komen," stelde ze voor: „ik denk dat u volop aan het werk bent op een ochtend in de werkgemeenschap. Wat kan ik doen?" Enige ogenblikken later bood de keuken weer dezelfde aanblik maar deze keer wat vrolijker werden er nu worteltjes ge schrapt en erwtjes gedopt. Sir Henry Buston keek er niet weinig verbaasd naar. „Je weet met die Fransen nooit precies waar je aan toe bent en wat ze willen gaan doen. Maar ondanks dat is het altijd weer even aardig." „Je zou ons misschien wat kun nen helpen," vroeg Tante Fran- goise vriendelijk en hief haar lief en intelligent gezichtje naar hem op, dat hem het hoofd had doen verliezen, toen hij haar de twee de maal zag. Maar hij keek ongelukkig. „Ik vraag je niet veel, lieve ling, maar van die bonen heb ik geen verstand." En terwijl de jonge vrouw aan Sir Henry 'Buston, kapitein bij de luchtvaart begiftigd met het Cha ring Cross, en trouw onderdaan van Hare Majesteit de Koningin, de eerste les in huishouden gaf die hij ooit gekend had, kon Tif, die in'de keuken op en neer liep, de ogen niet van hen afhouden, inwendig overtuigd, dat deze bui tengewone Tante Frangoise de ster uit zijn lievelingsfilm was. Hij was er zo blij om, verheugde zich al om zijn toekomstig succes temidden der naaistertjes die zijn onuitputtelijke gedienstigheid steeds zo schaamteloos misbruik te. „Luistert U eens Tante Frangoi se," zei Etienne Bernard op ze kere toon, terwijl hij onhandig de tere jonge worteltjes schrapte, „de hele gemeenschap heeft van ochtend detectiefje gespeeld., een heel nieuw spelletje. „En op welke probleem," vroeg Mrs. Buston, „hebben de hersenen der detectieves zich geconcen treerd?" Het was André Bernier die ant woordde: „De arme werkgemeenschap zat aiep, diep in de put. We wa ren er van overtuigd twee zak kenrollers met onze vriendelijk heden en boterhammen te goed te hebben gedaan." „Nee maar, hoe kwam dat zo Vertel me dat eens gauw!" „Omdat," vervolgde de verteller rustig, „omdat de leden van de werkgemeenschap, even na uw vertrek de roof ontdekt hadden van het schilderij van Corot, dat mooie kleine schilderij uit de sa Ion." De eigenaresse van de Corot scheen er niet zo diep door ge troffen en alle blikken die zich op haar richtten om te zien hoe de ontdekking, die hun de vorige dag zo gehinderd en geplaagd had voor uitwerking zou hebben, lie ten haar koud. „Ach natuurlijk," zei ze glim lachend, „en jullie hebben natuur lijk gedacht: die lui doen wel erg onschuldig, maar die hebben het gedaan." „Juis." gaf Huguette, al enigs zins getroost, toe. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3