Hoe de vijf procent er kwamen Willem Mengelberg werd te Luzern begraven Franse stakingen dreigen van lange duur te worden Pers wekt Kamer-president uit procedure-droom Willem Wildschut leidde K. O. V. voor het laatst Bij moeizaam overleg vroegen werknemers er zes Gesneuveld in Korea Werkgevers willen verhoging koppelen aan opvoeren arbeidsproductiviteit Vijf koeien stierven door aiftiq veevoer Van dorp tot dorp luidden de klokken EEN GOED BEGIN! Omroepverenigingen kregen weer gelijk Gromyko doet weer nieuw voorstel Begrotingstekort 320 millioen francs Ruimer armslag voor generaal Opsomer? Volkspolitie schiet op Amerikanen Noodlanding van Deense sportvlieger Naar wij vernemen: Niet bezuinigen op volksgezondheid" waarschuwt dr. Mo/ Tot welke standsorganisatie dienen onderwijzers te behoren? Van over de grenzen Zuidelijke renners goed op dreef VERWACHTING ield door het KNMI geldig van Donder- •ot Vrijdagavond. OUDEND KOUD T. 29 Maart. Zwakke wind, aanvankeliik iike. later uit Nf>"r- chtingen. Wisselend et enkele buien. Van en toe plaatselijk ïtvorst. voornameliik deliike helft van het en overdagveer raperaturen aLs van- E VAN DE SMEER >T. Voor een goed 1 bracht de R.K. To ng St. Willibrordus tie en met regie van op 2de Paasdag in in het blijspel „Om ,e smeer", op uitste- i ten tonele. Dit stuk bedrijven bestaat, is door Ed. J. M. Ter- Vndré Grishomme, In rdt de geschiedenis l van een invalide )om, die alleen om- jn rijkdom in het ge- i Blommesteijn wordt Kerssens was in zijn ib Brokx buitenge- af zich werkelijk met Ian, autoriteit en kil- iie hier van hem ver worden. Ook mej. G. en enkele te noemen, 1. welke haar uiter- ag. Zij wist door juis- evenals Brokx, de der toeschouwers te (ej. T. Dekker, die de ly vertolkte, speelde htstekende wijze, ter- Dekker, die de tame- ol van de vrouw van i moest vertolken, goede wijze van haar De dochter Greta, luin, die we voor het planken zagen, be- toekomst een veelbe- -ht te worden. Ook pelers, die allen een kleine rol was toe ben van dit kleine >ots weten te maken, wel dat de Z.E. pater n zijn slotwoord zo t de gedachte van de veergaf, tosn hij spe- seur dankte voor hun 1 April a.s. zal we- tuk worden opge- ten wij hopen met e inwoonster arspel 95 jaar N. Op 30 Maart e oudste inwoonster ,eente Harenkarspel, ak 95 jaar. op de vrolijke ioerderij ORN. Dit is de n radio-streek pro- ühreven door Jan Hieraan werken me- aatsgenoten Gonny [ie Buter en Afra ier Arie Marees en a en het zoontje van nan en Jan Buisman k de regie en alge- slling heeft. Binnen- de opnamen plaats, der uitzending de- mede. UMVIERING ÏBEWECINC eestprogram VOUDE. Het mor de lustrumvie- mannelijke en vrou- ibeweging op Zon- is als volgt vastge- ez. H. Mis voor gid- rs, welpen en voor- Alg. H. Communie door oud-aalmoeze- in „De Burg". 10.30 ontbijt. 11.30 vlag- i opening feestdag or hoofdkwartier St. o. Ontvangst geno- zichtiging tentoon- l 12—17.30 uur). :ht van alle gidsen, rnners en voortrek- districtsband uit in de parochiekerk tavond in De Burg, r leden der jeugd- zal voorts aan al- een boekje worden waarin het wel en mgdbeweging wordt rbij zal dan een ;e ter bestrijding iten van de feeste den gevraagd. :insavond IRMER. De vier- d wordt georgani- pas opgerichte R.K. ging en zal Vrijdag [houden. De beken der mevr. M. Cla- Klaveren zal een en. In verband met 0 der besprekingen gehuwde dames en it. I-voering ■astiekvereniging ■ÏSTER Op Zon- :al de damesgym- ;ing „Vita Longa", ster haar jaarlijkse 'en in het veren i- Ditmaal in samen- het dameszangkoor o.l.v. de heer Jn n dit jaar twee uit- even worden: des 30 uur voor ouders eneden 17 jaar, en 7 uur voor jonge- >mma behelst vrije 1 meisjes en dames imische oefeningen, en grondgymnas- ;rd met solozang roet, liedjes bij de lelijke. De avond met een bal o.l.v. t worden besloten, nota van dat de recies op tijd zul- roneclvereniging nicitia VRD 'T KRUIS Et thans in studie toneelspel „Op de Louis Haver. De :cheepswerf ergens aromheen dit spel n dit stuk komen e stromingen, o.a. ocialistische, tegen ie tot uiting. ■ordt dit stuk op- omen er dan nog DONDERDAG 29 MAART 1951 PAGINA 3 UTRECHT De algemeen voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de heer A Borst Pzn., heeft op een hier giste ren gehouden bestuursvergadering mededelingen gedaan over de gang van de besprekingen die over de jongste loonronde achtereenvolgens zijn gevoerd in de Stichting van de Arbeid, de interdepartementale lonen- en prijzencommissie en met een deputatie uit de ministerraad, bestaande uit de ministers Drees, van den Brink en Joekes. De heer Borst betreurde het, dat de subsidies op levensmiddelen niet geheel verdwenen zijn en nog altijd met 175 millioen de staatsuitgaven bezwaren. Bij het overleg in de Stichting was van werkgeverszijde de ver hoging van de uitgaven per week in een gemiddeld gezin berekend op f 1.21 voor brood, margarine, zeep, bak- en braadvet, graan producten etc., op f 0.30 voor sui ker en op f 0.33 voor brandstof, incl. gas en electra. In totaal dus f 1.84 per week. Nadat van arbeiderszijde de hierdoor voor de arbeidersgezin nen geschapen bezwaren als on overkomelijk waren gekenmerkt, toonde men zich aan werkgevers zijde na enige aarzeling bereid, als „noodverband" een directe uitkering van f 2.per week voor gehuwden en kostwinners te bepleiten, zonder daarmede vooruit te willen lopen op de re sultaten van een diepgaand on derzoek naar de werkelijke stij ging van de kosten van levens onderhoud sedert 1949. De uitke ring zou eindigen na voltooiing van dat onderzoek en overeen stemming over dat deel van de stijging der kosten, dat zou die nen te worden afgetrokken voor een door de regering noodzakelijk geachte vermindering van de consumptie. Verhoudingen werden moeilijker Volgens de heer Borst werd dit voorstel echter door de arbeiders vertegenwoordigers afgewezen, die aanvankeliik deze f 2.wen sten plus fi pet., beiden als nood verband. De verhoudingen wer den moeilijker toen van werkge verszijde vervolgens werd gewe zen op de precaire situatie waarin het bedrijfsleven verkeert. Men betoogde, dat het stopzet ten van de uitvoer naar Duits land een strop van tenminste 500 millioen lager export betekent. De verslechtering in de laatste weken van de ruilvoet is van uiterst nadelige betekenis voor onze invoer en kost ons millioe- nen. Het blijft de vraag, of Ne derland over voldoende grond stoffen voor de industrie zal kun nen blijven beschikken, om de verhoogde invoerprijzen door ho ger export te dekken. Op mone tair en economisch gebied ver andert alles zo snel, dat zelfs de cijfers van het jongste S.E.R.- rapport al niet meer actueel zijn. De ondernemers erkenden de noodzakelijkheid van consumptie beperking, productie-verhoging en investeringsvermindering, maar konden juist daarom niet zonder meer aanstonds instemmen met de van arbeiderszijde verlangde 6 pet. Gemakkelijkste weg Loonsverhoging is de gemakke lijkste weg tot het bewaren van de arbeidsvrede, maar deze te kiezen doet ook in toenemende 's-GRAVENHAGE. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari 1951 is gesneuveld, de oorspronkelijk als vermist opgegeven sergeant H. Pak ker, legernummer 250106103, afkomstig uit Rotterdam. Sergeant H. Pakker werd op 6 Januari 1925 geboren. Hij was ongehuwd. Hij heeft gediend bij het Garderegi ment Grenadiers en Jagers. mate de ongunstige gevolgen daarvan voor de Nederlandse eco nomie openbaar komen, ook zelfs in een soms te constateren min dere bereidheid in werknemers kringen om de arbeidsprestaties hoger op te voeren, aldus spr., die betoogde, dat wie spreekt over verhoging der productie o.m. door het verlengen van de arbeidstijd al is dit slechts enkele uren per week een leger werkne mers tegenover zich vindt. De werkgevers wilden dan ook eventuele loonsverhogingen kop pelen aan maatregelen ter bevor dering van de productiviteit. Een concreet stadium werd in de onderhandelingen bereikt, toen na diepgaand onderzoek de stij ging van de kosten van levens onderhoud sedert Sept. 1949 9.5 pet. en sedert Sept. 1950 7.7 pet. bleek te bedragen, de arbeiders organisaties in beginsel en onder zekere voorwaarden accoord gin gen met een consumptiebeperking van 5 pet. en de regering een loonsverhoging aanvaardde en voorstelde van 5 pet. voor inko mens beneden f 4000. Bij het verder overleg bleven de arbeidersvakcentrales echter bjj hun eis van 6 pet. als „nood verband", terwijl zij stelden dat de kosten nu reeds 3 pet. verder waren gestegen dan was bere kend. Zij wensten ook waarbor gen op het gebied van prijsbe- heersing en algehele versobering. De werkgevers van hun kant wa ren van oordeel, dat o.m. in de vorm van verhoogde belastingen zeer zware offers van het be drijfsleven znllen worden ge vraagd en achtten de toestand uiterst precair, ook met het oog op mogelijke werkloosheid. Zij verklaarden zich bereid de offers te helpen dragen, maar hielden vast aan hun standpunt dat althans deze loonsverhoging gepaard zou moeten gaan met 'n doelbewuste bevordering van de productiviteit. De heer Borst merkte nog op, dat de regering ernst maakt met het toepassen van een zo efficiënt mogelijke prijscontrole die uitkomst kan brengen waar distributie en prijs- beheersing met hun leger ambte naren zouden falen. Spr. zag een lichtpunt in de niet uitgesloten mogelijkheid van prijsdaling, waardoor de steeds door de ar beidersorganisaties naar voren gebrachte vermenigvuldigingsfac tor recht en betekenis zou verlie zen. Bij de veehouder H. te Beets (N.H.) zijn vijf koeien gestorven door het .eten van ondeugdelijk veevoer. H. had met nog enige andere veehouders een partij krachtvoer gekocht van een ver- zekeringsmaatschapij. Dit kracht voer was bij een auto-ongeluk te water geraakt tegelijk met zakken kunstmest. De kunstmest is toen gedeeltelijk opgelost in het water en heeft het krachtvoer vergif tigd. LUZERN (Reuter/A.N.P.) Op de dag waarop hij 80 jaar zou zijn geworden, is het stoffelijk overschot van prof. dr. Willem Mengelberg gisteren bijgezet op het kerkhof „Friedenfhal" in Luzern, in een graf naast dat van zijn in 1943 overleden echt genote. Vanuit de kapel van zijn villa in Zuort, waar hij opge baard was geweest, droegen Dinsdag dorpsbewoners de kist door de diepe sneeuw naar een slee, die door een paard werd voortgetrokken. Zo werd, acht kilometer ver. de kist van Zuort, dat door de zware sneeuwval voor auto's onbereikbaar was, naar de hoofdweg gebracht, terwijl de klokken luidden in ieder dorp waar Mengelberg's stoffelijk overschot passeerde. Gistermorgen werd om acht uur te Luzern een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, nadat Ferdinand Helmann, de voormalige concertmeester van het Concertgebouworkest, een langzaam deel uit het vioolcon cert van Bach had gespeeld. Het Luzerner Stift-koor zong een Requiem van Johannes Verhulst. In stromende regen werd later de dirigent ten grave gedragen, waarbij de Weleer w. heer Taeschïer de begrafenisplechtig heden leidde. Nadat allen het Onze Vader hadden gebeden daalde de kist in de groeve, ter wijl de vaandels werden gestre ken van de Luzerner „Liederta- fel" en het „Mannerchor" die liederen van Silcher en Kloss hadden gezongen. Er waren o.m. kransen van het Concertgebouworkest, de di rectie van het Concertgebouw, het Toonkunstkoor en de bewo- Advertentie) Met Ivorol-tandpasta als begin, Luidt de dag fris en heerlijk in! SPREEUWEN VEROORZAAKTEN VERKEERSONGEVAL MUIDEN. Boven het Naar- dermeer vloog gisteravond een grote zwerm spreeuwen en vele automobilisten hadden hun wa gens langs de kant van de Mui- derstraatweg gezet om dit schouwspel gade te slaan. De mo torrijder G. uit Amersfoort, wiens aandacht ook door de spreeuwen werd getrokken, lette niet op de geparkeerde wagens en reed op een der auto's in. Met een gebro ken been en verwondingen aan zijn gezicht is hij naar Amersfoort vervoerd. ners van Zuort. Uit Nederland werd de plechtigheid bijgewoond door dr. Rudolf Mengelberg, door de voorzitster van het Toonkunstkoor en de vice-voor- zitster van de Vereniging van Concertgebouwvrienden. Over de inhoud van Mengel berg's testament is nog niets be kend. Zijn villa zon een interna tionaal vaeantie-centrum worden voor musici, met voorrang voor de leden van het Concertgebouw orkest. SNEEUW IN KISTEN „SPORTUITRUSTINC" Een lading Noorse sneeuw voor een skischans in de En gelse hoofdstad heeft de Britse douane hoofdbrekens gekost. De sneeuw, verpakt in 55 grote, houten kisten, was een geschenk van Noorse sportlieden, doch de Engelse douane verklaarde, dat men 20 pdst. aan invoerrechten zou moeten betalen, aange zien sneeuw niet op hun lijst van invoerrechtsvrije artike len voorkwam. Men vond er evenwel wat op en zo kon de lading onder opgave van „sportuitrusting" vrij worden ingevoerd. „HET OMROEPPROGRAMMA VERBODEN" ARNHEM. Gisteren is uit spraak gedaan in het kort geding tussen de vijf omroepverenigingen en de N.V. Drukkers- en Uitge versmaatschappij C. Misset te Doetinchem, die het blad van de stichting „Het Radioprogram ma" sinds 8 Maart drukt. De pre sident van de Arnhemse recht bank, mr. J. H. Smits, heeft thans bevolen om, zo lang ten aanzien van de stichting niet bij gewijsde anders mocht zijn beslist, van de dag van de uitspraak af in „Het Radioprogramma" achterwege te laten het afdrukken van de radio programma's van de omroepver enigingen in verkorte of onver korte of in welkê' vorm ook, op verbeurte van een dwangsom van f 10.000 per verschijnend nummer. De stichting, die in Amsterdam is gevestigd, was geen partij in dit kort geding, zodat de princi piële vragen te haren opzichte nog niet zijn beslist. PARIJS. In Sowjet-Russische kringen verluidt, dat de Sowjet- Unie op de conferentie van Plaatsvervangers nieuwe voorstel len heeft ingediend met betrek king tot vermindering der bewa pening der vier grote mogend heden en de oorzaken van de in ternationale spanning. De nieuwe Sowjet-tekst botst met de Westerse voorstellen in zoverre de vermindering der be wapening er nog steeds in ge noemd wordt en vóór de vraag van het algemene bewapenings- peil is geplaatst, terwijl de kwes tie van de Duitse demilitarisatie nog steeds als eerste punt ge noemd staat van de vragen be treffende de oorzaken van de spanning in de wereld. Jessup, Davies en Parodi hebben tijd ge vraagd om de nieuwe voorstellen te bestuderen. In verband met de schaarste aan grondstoffen heeft het ministerie van Economische Zaken de bevolking opgeroepen tot een inzamelingsactie van oude materialen en afvalstoffen. Deze worden in de verschillende fabrieken weer tot nieuwe producten verwerkt. De foto's, gemaakt in een cartonfabriek, tonen enige fasen van de bereiding van carton uit oud papier. Links: In een grote zeefmachine ondergaat 't oude papier een eerste zuivering. Bij de sortering komen de merkwaardigste voorwerpen te voorschijn, zoals bijvoorbeeld de kop van een opgezette ijsbeer (boven de man, aan de machine). Rechts: Een cartonnage machine, die de vellen verwerkt tot dozen voor de verpakking van allerlei artikelen. PARIJS. Nu het comité der stakende arbeiders bij de onder grondse spoorweg en de autobus diensten het aanbod der regering om de Ionen met twaalf en een half procent te verhogen zonder meer heeft verworpen, wordt het waarschijnlijk geacht dat zich een langdurige en verbitterde worste ling tussen regering en stakers zal ontwikkelen. Men wijst er op, dat de staking van 48 uur, die in de afgelopen week door de Franse spoorweg arbeiders werd gehouden, snel kon worden geregeld omdat de regering prompt toegaf dat de kosten van levensonderhoud sedert Aug. 1950 met 12,5 pet. zijn ge stegen en bereid was, direct in gaande, een loonsverhoging met hetzelfde percentage toe te staan. De autoriteiten beschouwen ech ter de eis der arbeiders bij de Parijse vervoersdiensten om een loonsverhoging van 25 pet. als onredelijk en schijnen vastbeslo ten niet toe te geven. Aan 300 arbeiders der Parijse ondergrondse, die nodig waren voor het onderhouden van de vei ligheidsdiensten, was opgedragen het werk Woensdag te hervatten. Bij weigering konden zij beboet en tot gevangenisstraf veroordeeld worden. In officiële kringen ver klaarde men dat de opkomst on der deze 300 „bevredigend" is ge weest. Er reden gisteren geen Het inladen van draag baren met gewonden in vliegtuigen en het uit laden is aanzienlijk makkelijker geworden door een vinding van de Douglas Vliegtuigen Mij. Deze vinding be staat uit een electrisch te bedienen lift, die we gens het betrekkelijk lichte gewicht (ongeveer 60 kg) makkelijk han teerbaar is en binnen een minuut in werking kan worden gesteld. Het apparaat dat twee bran cards tegelijk zonder schokken of stoten kan verplaatsen, kan zowel van de grond af als in de cabine bediend wor den. bussen in Parijs en slechts 90 van de 450 ondergrondse treinen. Gemeld wordt dat ook in de vakbonden der ambtenaren in sterke mate onrust heerst. De onder communistische lei ding staande Unie van Ambtena ren der indirecte belastingen heeft medegedeeld, dat Vrijdag een „waarschuwingsstaking" van 24 uur zal worden gehouden. De Franse minister van Finan ciën, Maurice Petsche, heeft gis teren verklaard geen „minister van de inflatie" te willen zijn. Hij zou hebben gedreigd te zul len aftreden indien de door de socialisten gedane voorstellen om veel hogere belastingen te hef fen, door de regering zullen wor den aanvaard. Het Franse begro tingstekort bedroeg begin 1951 160.000 millioen francs. Het wordt thans op het dubbele geschat. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Chef van de Generale Staf aan de Minister van Oorlog in overweging gegeven, om enige grotere zelfstandigheid toe te kennen aan de Commandant Strijdkrachten te velde (thans gen.-maj. A. T. C. Opsomer. Dit betekent niet, dat de functie van Commandant Veldleger, zoals die vóór de oorlog bestond, in de huidige legerorganisatie zal te rugkeren. Wej is te verwachten, dat de Generale Staf door de voorgestelde verandering eniger mate zal inkrimpen. BERLIJN. Op de Potsdam mer Platz in het hart van Berlijn hebben leden van de Oost-Duitse Volkspolitie ongeveer twintig schoten gelost op de derde van vier Amerikaanse leger-autobus- sen die met militairen en burgers, vrouwen en kinderen een rondrit door de stad maakten. Er werd niemand getroffen. Aanleiding tot de schoten zou het feit geweest zijn, dat de inzitten den foto's wilden maken, hetzij van de politiemannen zelf, zoals Reuter meldt, hetzij van West- Berlijnse jongelieden die anti communistische propaganda ver spreidden, zoals van Oost-Duitse zijde werd bekend gemaakt. Vol gens deze laatste verklaring had een der bussen gepoogd een poli tieman te overrijden, waardoor deze zwaar werd gewond. De Westelijke militaire bevel hebber zou een krachtig protest indienen. GRONINGEN. Een Deens snortvliegtuic. met de istratie- tekens Ov-DZE en bestuurd door de Deense soortvlieger D. Dahle. heeft gisteren wegens benzinege brek en slecht zicht oo een wei land in de nabijheid van Hoog kerk een noodlanding moeten maken. Het toestel was gisterochtend opgestegen van het vliegveld Volkel nabij Venlo en zou via Eelde naar Beldringe in Dene marken vliegen. Boven Gronin gen geraakte het toestel in een sneeuwstorm en verloor de juiste richting. Nadat de piloot zich ter plaatse georiënteerd had en benzine had bijgevuld, steeg hij weer op, om via Eelde de reis naar Denemar ken voort te zetten. is de „Johan van Oldenbarnevelt" gistermiddag met 1450 emigranten w.o. 500 kinderen aan boord naar Australië vertrokken. Het schip wordt 24 April te Freemantle, 30 April te Melbourne en 3 Mei te Sydney verwacht. werd gistermorgen in alle stilte het stoffelijk overschot van jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secr.-gcneraal van het Permanen te Hof van Arbitrage en oud- tecr.-gen. van Buitenlandse Za ken op Oud Eik en Duinen in den Haag ter aarde besteld. Hij was op j.l. Maandag overleden maar het was zijn wens, dat het be richt van zijn dood eerst thans zou worden gepubliceerd zullen 100 Nederl. militaire oor logsgewonden op 15 April de wed strijd NederlandBelgië in het Amsterdamse Stadion bijwonen door bemiddeling van de stichting Moveo en de K.N.V.B. Zij zullen in het Victoriahotel een gratis lunch aangeboden krijgen en door automobilisten-vrijwilligers uit alle delen des lands naar de hoofdstad worden vervoerd. Er zijn ook Belgische oorlogsgewon den uitgenodigd was gisteren he ttreinverkeer Zut- fenHengelo geruime tijd ge stremd door het ontsporen van een goederenwagon op het em placement in Goor. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer gisteren de kwestie van de topsalarissen had afgedaan, stelde voorzitter dr. Kortenhorst een drietal com munistische moties aan de orde, betrekking hebbende op een va- cantietoeslag en een Kerstgratificatie voor ambtenaren en op een verhoging van de pensioenen. Deze moties zouden eind vorig jaar niet zijn afgehandeld. De heer Gortzak (comm.) kreeg nog de ge legenheid „om met deze moties iets te doen", zoals de voorzitter opmerkte, een gelegenheid, die de heer Gortzak benutte om de Kerstgratificatie-motie in te trekken, als niet meer actueel zijnde, maar de anderen wilde hij handhaven. Onderwijl werden echter van de perstribune alarmsignalen ge geven. De moties, zo meende men daar te weten, zouden reeds lang afgehandeld zijn! De ver warring, die hierdoor ontstond, was voor de voorzitter aanlei ding om de vergadering een ogenblik te onderbreken. Na heropening deelde hij mede, dat hij tijdens de pauze het boete kleed had aangetrokken. De mo ties bleken inderdaad reeds lang afgehandeld te zijn! Volksgezondheid Het slotstuk van de middag was de behandeling van de af deling „Volksgezondheid", een onderdeel van het begrotings hoofdstuk „Sociale Zaken" dat voor de crisis van de agenda was afgevoerd De katholieke woord voerder, dr. Mol. stelde voorop, dat deze behandeling nu plaats vond op een ogenblik, waarop de spanning tussen het sociaal wen selijke en het economisch moge lijke tot het maximale is opge voerd. De waarschuwing, dat de Ka mer zich nu in haar eisen zou moeten beperken, kon echter z.i. zeker niet voor de „Volks gezondheid" gelden. Juist nu van ons volk militair en econo- u.'isch een grotere inspanning wordt gevraagd, moet aan de volksgezondheid de grootste zorg worden besteed. Na deze algemenie opmerking uitte de katholieke woordvoerder tal van meer gedetailleerder wensen. Waar bleef het rapport over het geneeskundig school toezicht? En wat nog voornamer (Van een onzer verslaggevers) De algemene vergadering van het K.O.V. Woensdag te Utrecht gehouden, stond voor de laatste maal onder leiding van de heer Willem Wilschut. Nadat hij sedert het tot stand komen van het K.O.V. in 1934 onafgebroken de voorzitters-functie heeft bekleed, achtte hij het juist om haar thans aan een jongere kracht toe te vertrouwen. Als zodanig werd in Januari j.l. door het Verbonds- bestuur benoemd de heer J. Derksen te Amsterdam, die op 1 Sept. a.s. in functie treedt. In tegenstelling tot de heer Wilschut, zal de heer Derksen een vrijgesteld voorzitter zijn. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de salarisregeling en verklaarde dat invloed in loon- en prijspolitiek gewenst is. Hij behandelde voorts de moeilijk heden in verband met de ont- knikking en klassificatie. In het bijzonder wees hij er op, dat de gepensionneerden het zwaar heb ben. Spr. deelde mede, dat het karakter dezer verbondsvergade ring gewijzigd zal worden, zodat zij meer beantwoordt aan de wen sen, die leven in vele afdelingen, vooral t.a.v. het feit dat de be sluiten dezer vergadering geen bindend karakter hebben. Op voorstel van de afdeling Den Haag werd het verbondsbe- stuur verzocht om ten spoedigste een ANOF-congres te bevorde ren over de nood der gepension neerden, de ontknikking en de klassificatie. Een langdurige discussie ont stond over het feit, dat de nieuwe voorzitter door het Verbondsbe- stuur tevens is aangewezen als redacteur van het Katholieke Schoolblad. De vergadering nam met grote meerderheid een motie aan, die het gevoerde beleid in deze niet juist noemde. Ook een voorstel van de afd. Bergen op Zoom, om actie te voeren tot al gehele ontknikking der salaris sen, werd met algemene stemmen aangenomen. In de middagzitting besprak men de verbetering der kindertoe lagen en de afschaffing der klas sificatie, terwijl het bestuur ver zocht werd om actie te voeren, opdat iemand, werkzaam bij het bijzonder onderwijs, ook gekozen kan worden tot lid der gemeen teraad. Op het einde der verga dering verzocht de afd. Breda het bestuur te onderzoeken, tot wel ke standsorganisatie de onderwij zers dienen te behoren. Dit was voor de Geestelijk Adviseur, rec tor B. J. d. Bot, te Haarlem, aan leiding om er op te wijzen, dat voorzichtigheid en bezinning in deze geboden is. Men dient af te wachten, wat het Episcopaat als zijn mening zal geven. Tevens sprak bij een ernstig woord over het karakter der vergaderingen, die interes sant gemaakt moeten worden, ook voor jonge mensen, waarvan ve len niet de minste belangstelling hebben voor de organisaties. Gewoonlijk wordt er nog ver gaderd op een manier die een halve eeuw geleden gebruikelijk was. Herziening is op dit punt dringend noodzakelijk. Met een dankwoord aan de heer Wildschut werd de vergade ring besloten. was: de minister moest nu zor gen dat er in deze spoedig iets uit de bus kwam. Dr. Mol laakte het dat het geneeskundig school toezicht, nog maar steeds als een overheidssector in een terrein ligt, dat voor het overige door het particulier initiatief wordt bestreken. Voorts pleitte hij voor een betere regeling van het blindenvraagstuk. Andere landen zijn ons op dit gebied een stuk voor. Zelfs verschillende sociale voorzieningen gelden niet voor blinden. Wat de drinkwatervoor ziening ten plattelande betreft, moet niet enkel met de econo mische maar ook met de sociale zijde van dit vraagstuk rekening vorder» gehouden, een opvatting, die de heer Zegering Hadders 'V.V.D.) onderstreepte. Heden gaan de debatten ver der. Zaterdag beginnen gemeen schappelijke oefeningen van de Britse en Franse marine bij Mal ta. Ze zullen twee weken duren. De Middellandse Zee-havens Genua, Marseille en Savona gaan samenwerken om het hoofd te bieden aan de concurrentie van Rotterdam en Antwerpen. 'Door een fout van een seinwach- ter reed Woensdag bij Hagen de sneltrein KeulenBrugge op een locomotief in. Er zijn tenminste 31 gewonden. 63 kolenschepen voor Londen konden niet uitvaren daar enkele honderden haven arbeiders in Northumberland in staking gingen. De gas- en elec- triciteitsvoorziening van geheel Z.O. Engeland is in gevaar. In Londen werden berichten ont kend als zou Engeland overwegen Ierland te verenigen, de nieuwe staat op te nemen in het Gemene best en voor te dragen als lid van het Atlantisch verdrag. De burgemeester van Potsdam. Walter Paul is naar W.-Duitsland gevlucht om zijn arrestatie te voorkomen. De Britse kruiser „Gambia" werd van de Middel landse naar de Rode Zee gediri geerd. In Teheran zijn acht „Kruisvaarders van de Islam" ge arresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen premier Hoessein Ala. Volgens het sta tistisch bureau van de V.N. be droeg de bevolking der aarde in 1949 2,4 milliard personen. Zij zou ieder jaar met 1 pet. toenemen; in Zuid-Amerika echter met 2 pet. RONDE VAN W.VLAANDEREN Once veer 120 amateurs, bii wie enige Fransen en Nederlanders, nemen deel aan de Ronde van West-Vlaanderen. een etappe- wedstriid met Brucec als start plaats en eindpunt. In de eerste etappe, van Brugge naar Eernegem (124 KM), brach ten Hans Dekkers en Thys Roks kleur m do strijd door een uit looppoging onmiddellijk na de start. Onze landgenoten gingen samen door, maar werden 20 KM voor de finish ingehaald door enkele Belgen. De rit werd in de sprint gewonnen door Taeldeman (B.), 124 KM in 3.30 uur, vóór Denys (B.), Desmet (B.), Dek- kers(N.), Zagers(B.) en Roks(N.) De tweede etappe ging van Eernegem naar Woumen (102 KM) en werd een Belgische aan gelegenheid. Deschacht ging als eerste over de streep in 2.41 uur. De derde etappe van Woumen naar Wenduine (96 KM) bracht een Nederlandse zege, want het was de Eindhovenaar v. Elderen die vijftien andere renners in de eindspurt klopte. Dekkers (N.) werd negende in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement zag er na deze etappe als volgt uit: 1. Taeldeman <B.) 8.52.0; 2. Desmedt (B.) z.t.; 7. Thys Roks (N.) z.t.; 8. Hans Dekkers (N.) 8.53.0. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3