Zuiderzeemuseum schat van vergane herbergt glorie mondw Gemeenteraad Wieringermeer besluit vierde dorp te stichten Waar het verleden opnieuw tot werkelijkheid wordt RADIO School zwembad bedreigt centrale badgelegenheid OP VREDEHOF STORM EN REGEN OVER DE Parade van schepen ledereen heeft de van King's Cross "still making friends' Wederopbouw- bureau verdwijnt Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek PAGINA 4 DONDERDAG 29 MAART 1951 De regen valt bij stromen neer uit een egaal grijze lucht, wanneer wij op dit stille middaguur in het oude Enkhuizen uit de trein stappen en de richting inslaan van de stad. Huilend raast de storm wind over de vestingwallen en in de haven klotsen witgekamde golven tegen de glooiing van de dijk, die zwartglimmend schemert in het matte daglicht. Enkele voetgangers, voorzichtig iedere plas vermijdend, gaan haastig voorbij, als schimmen achter een gordijn van stuivend water. Even later lopen we, nu met de wind in de rug, over de Dijk; de regen striemt nog venijniger de daken en gevels, om klaterend langs kozijnen en stoepen een weg te vinden naar het plaveisel. De grimmige stenen leeuwen aan de voorzijde van „Die Port van Cleve" staren dreigend voor zich uit. En het is alsof ze de waterdruppels uit hun manen willen schudden. van roemruchte tonelen uit de Nederlandse zeehistorie. Twee schippers zitten genoeg lijk om een ronde tafel; de on geschoeide voeten om de poten van de stoelen geslagen. Het felle contrast tussen het zwart van de sokken en het wijnrood van de vloermat trekt een ogenblik onze aandacht. Flitsen van het ge sprek dringen door tot het hoek je waar we ons genesteld hebben. Beiden betogen hoe gezellig het kan zijn in een goed onderhou den roefje aan boord en ze spre ken met nadruk hun overtuiging uit, dat de meeste vrouwen aan knusheid aan boord verreweg de voorkeur geven boven een huis kamer aan de wal. We beseffen eerst thans, hoe onbeleefd het overigens ook mo ge zijn om een gesprek af te luis teren, dat we in de Haringstad zijn aangeland. Eenmaal opnieuw buiten, kan de regen ons niet meer deren. We zien alles met andere ogen. En we begrijpen de gevoelens, die de dichter Eric van der Steen beroerd hebben, toen hij over Enkhuizen schreef: zen overgebleven. Boeiend is de historie van de beroemde Friese boeier de „Sperwer", een schip dat in de wedstrijden op de Frie se meren menige prijs in de wacht wist te slepen. Boven de bulderende stem van de storm uit klinken de melo dieuze tonen van een helder klokkenspel. De klanken ver waaien over het stadje. Het is het enige teken van leven, dat zo nu en dan wordt afgewisseld met de felle driftige mokerslagen op een scheepswerf aan de over kant van het water. En terwijl we moeizaam tegen een rukwind op de hoek van een pleintje op tornen hebben we geen aandacht meer voor een fraai schoonge- regende gevelsteen, omdat onze gedachten verwijlen bij de vers regels van de Genestet, die zijn grievende aanklacht tegen het Hollandse klimaat neerschreef, toen het waarschijnlijk even hard regende als nu. Zelfs de kraaien staken him wedvluchten rondom de spits van de hoge Pancrasto- ren en zoeken ijlings een goed heenkomen in de donkere nissen van de galmgaten.... Het roefje We trachten te schuilen in een portiek van een winkel, waar achter glas het proper koper blinkt van lampen en kannen geflankeerd door hoge stapels touw, scheepsroepers, kleurige vlaggetjes en voor ons op dit on zalig moment uitdagende zuid westers en degelijke kaplaarzen van vooroorlogse makelij. Aan 't einde van een straat, waar top zware gevels zich broederlijk naar elkaar toebuigen, knarst én piept een uithangbord in de wind. „Café en restaurant" staat in sierlijke gulden letters op een groen geschilderd schild. En het duurt niet lang, of we zitten met een dampende kop koffie voor ons in een intieme ouderwetse gelagkamer met bonte platen aan de wand, waarop afbeeldingen PROGRAMMA ttt VRIJDAG 30 MAART HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.15 Gramo- foonmuziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoon- muziek, 8.50 Voor'de huisvrouw, 9.00 Gramofoonmuziek (9.30 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gramo foonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Pianoconcert, 11.10 Radio feuilleton, 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Amusementsmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Sportpraatje, 13.00 Nieuws, 13.15 AVRO-allerlei, 13.20 Orgel, pianc en viool, 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Gramo foonmuziek, 14.40 Voordracht, 15.00 Gevarieerd programma. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor de kinderen, 17.00 Vo caal dubbelkwartet, 17.20 Muzi kale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Kinderkoor, 19.15 Prijzenpraatje, VPRO: 19.30 „Bre ken en bouwen", causerie, 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.15 Klein koor, 20.35 „De groei naar de Wereld eenheid", causerie. VARA: 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Duc- dalf. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Gramofoonmuziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avondwijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie, 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gramofoonmuz., 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weer berichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Idem, 9.35 Idem, 10.05 Om roeporkest, 10.45 Gramofoonmuz., 11.00 Voor de zieken, 11.40 Ka merkoor, 12.00 Angelus, 12.03 Gramofoonmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Pia nospel, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Actualiteiten, 13.25 Amuse mentsorkest, 13.45 Voor de vrouw 14.00 Bariton en piano, vocaal dubbelkwartet en tenor en orgel, 14.50 Gramofoonmuziek, 16.00 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Kinderkoor, 17.45 Liedjes over Parijs, 18.18 Katho liek signaal, Indonesisch commen taar en Amerikaans commentaar, 18.30 Metropole Orkest en soliste, 18.52 Actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting", 19.35 Pia noduo, 19.48 Katholiek signaal, parlementair overzicht en buiten lands overzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er het zijne van. 20.12 Kamerorkest cn soliste (Om 20.30 Actualiteiten), 21.00 Voor de jongeren, 21.30 Gra mofoonmuziek, 21.50 Brabants halfuur, 22.20 Symphonette ork., klein koor en solisten, 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Dansmuziek. „Het carillon zingt helder door den regen, den bleeken regen van mijn vaderland, en kleine grijze golven breken tegen de leege schepen aan den waterkant Een historische plek Het doel van deze middag is een bezoek te brengen aan het Zuiderzeemuseum. Er zijn enkele niéuwe aanwinsten bijgekomen is ons ter ore gekomen. In het pand Breedstraat 32, met de fraaie gevel, schuin tegenover het mees terwerk van Steven Vennecool, het stadhuis, zetelt de directeur van het museum, de heer S. H. Bouma met zijn staf. Zijn assis tent, drs. A. Schaper zal ons rondleiden. Het museum is ondergebracht in het schilderachtige Peperhuis waar eens, de naam zegt het reeds, de rijke schatten van de Oost-Indische Compagnie werden opgeslagen. Nu zijn er de stomme getuigen bijeengegaard, die een indruk geven van de rijkdom der cultuur in de dorpen en stadjes aan de boorden van de voorma lige Zuiderzee en op de eilanden. Een rijke schakering van scheeps modellen en allerhande werktui gen van een oud en edel am bacht zijn volgens de nieuwste snufjes van de moderne museum techniek verzameld en tentoon gesteld en vullen de zalen, die geen waardiger cachet aan deze verzameling konden geven. Het Peperhuis is een historisch monument. De bouwstijl ademt de geest van vervlogen tijden toen ondernejr.ïngslust, moed en door zettingsvermogen de zeevaarders van de Lage Landen deden uit- zwerven van pool tot pool. Dege lijk werk leveren was in die da gen een eerste vereiste. Het tim- merambacht stond in een hoog aanzien. Hoe zou men ook anders van een schippersvolk mogen verwachten? De scheepsbouw vraagt een woekeren met de ruimte en stelt aan de afwerking hoge eisen. Is ook daarom de scheepsbouwer niet terug te vin den in de bouwmeester aan de wal in de roemruchte decennia onzer vaderlandse geschiedenis toen de Keizerstad aan het IJ de kroon droeg van Europa? Onze schippers die zo trots de roem verkondigden van het roef je zouden tot een andere conclu sie zijn gekomen, wanneer zij in hun vergelijking het oud-Hol landse binnenhuis hadden betrok ken. Dat wonder van architec tuur met de warme kleuren en intimiteit: met die betoverende lichtval door de vensters, waar door Rembrandt en de vrienden van zijn kunstgilde hun grootse scheppingen vermochten te wrochten. In de Oosterhaven, waar ten tijde van de Compagnie de Oost- Indiëvaarders ligplaats kozen, drijft thans een keur van sche pen. afkomstig uit alle delen van het land. Het ligt in de bedoeling in de toekomst verzamelingen aan te leggen van vissersschepen, beurt- en vrachtschepen, bóeren- vaartuigen en plezierschepen. In het zomerseizoen worden de schepen zeilvaardig gemaakt, en kunnen er tochten worden on dernomen. Aan menig schip, dat nu op de golven in regen en wind ligt te dobberen, is een pikante historie verbonden. De heer Schaper ver telt op onderhoudende wijze over de vele typen van schepen, die de Zuiderzee hebben bevaren. En dat zijn er heel wat. In de 16e eeuw was het waterschip, een overnaad schip met een bun het werd behalve voor de ha ringvangst ook voor het vervoer van zeewater gebruikt i.v.m. de zoutwinning het voornaamste type. Bewapende waterschepen waren in die dagen de schrik voor de Overijselse en Gelderse vissers. Het ging er niet bepaald vreedzaam toe. Aan de Oostkant bouwde men de schokkers. De oudste schepen zijn verdwenen en nog enkele schokkers en plui- Het oudste exemplaar van de verzameling is het Boterscbip, ook afkomstig uit Friesland. Ka rakteristiek is de Staverse Jol die als vissersschip dienst deed langs de Friese kust. Vele Zui derzeescbenen ziin jrebouwd naar het voorbeeld van de vaartuigen op de binnenwateren en Fries land leverde daarin een rijk aan deel. Het museum heeft beslag we ten te leggen op een Urker ijs vlet, een Friese „Wyldsjitter"'en een roeireddingboot. De Urker ijsvlet onderhield in strenge win ters de verbinding met de vaste wal. De „Wyldsjitter", zoals de naam reeds zegt, werd in Fries land gebruikt om wild te schie ten op de ondergelopen weilan den. Er werd dan jacht gemaakt op gevogelte, meestal ganzen. Daartoe gebruikte men een gan zenroer, waarvan een exemplaar in het museum is te vinden. De roeireddingboot is een geschenk van de NZRM. In het heiligdom De deur van het Peperhuis zwaait open. Binnen moeten we wennen aan de schemering. Zwa re netten en fuiken hangen als draperieën van de zoldering naar beneden. Een steviger zoldering dan in onze duplexbouwsels. Er zijn zelfs kolossale masten van vroegere zeeschepen op de dwars balken aangebracht. De lichte kringen op het donkere hout ver raden nog de druk van de tou wen. Wellicht zijn de matrozen van de oude Compagnie in deze reuzen geklommen, toen ze de kusten van Java aan de horizon ontwaarden. Vlak bij de ingang, waar het licht vrij spel heeft is een wand met een prachtige schildering van het IJ. Kunst en ambacht Kunst en ambacht gaan in dit museum hand in hand. In een imposant vertrek zijn de ramen met wit perkament beplakt. Op het perkament staan gedichten geschreven van Eric van der Steen, Fedde Schurer e.a. De let ters zijn „open" gehouden op een zwarte achtergrond voor iedere strofe; het melkwitte schijnsel van het daglicht valt op een fraaie collectie schilderijen en te keningen. De volledige verzame ling werkstukken van de over leden schilder J. H. Mastenbroek is bijeengebracht. Er zijn tekeningen uitgestald van Teunissen, Thole en Breed uit Kolhorn en de „psychologische portretten" van mr. Vis uit Ber gen. Verder vindt men op deze zaal plattegronden, waaronder de oud ste van Enkhuizen, die de histo rische namen dragen van Jacob van Deventer, Hogenberg en Bleau. Frappant is ook de werk tekening uit de tijd toen de ha ven van de Haringstad verzand de en het denkbeeld werd ge opperd een waterweg te graven ten Zuiden van de stad in de richting van de zee. Een plan dat nimmer in de practijk is verwe zenlijkt. Hier is ook een nieuwe aanwinst; een prachtige Hinde loper kast met bewerkte deuren, waarop allegorische voorstellingen zijn aangebracht. Grootse plannen Het Zuiderzeemuseum herbergt een schat van voorwerpen van de meest uiteenlopende aard, die betrekking hebben op het leven in de plaatsen rondom de voor malige Zuiderzee en geeft een beeld van het vissersbedrijf, zo als het destijds op grote schaal werd beoefend. De wiervangst is uitgebeeld met een diorama, el ders treffen we een uitstalling aan van allerlei benodigdheden aan boord. Klederdrachten, meubelstuk ken. sieraden en alles wat aan het leven in Hindelopen. Spaken burg, Volendam of op Marken kleur en tekening gaf is met gro te kennis van zaken bijeenge bracht, gerangschikt en verzorgd. Het is allerminst een dode ver zameling van voorwerpen, maar een boeiend geheel, dat een in druk geeft van de betekenis van de Zuiderzee voor onze voor ouders in de striid om het dage lijks bestaan. De hartewens van de direc teur is, dat in een verre toe komst een openluchtmuseum zal verrijzen in het IJselmeer, waar voor een schiereiland in zee zal worden opgespoten. Het zal een dorp worden met een dermate grote verscheidenheid, zoals ons goede vaderland er geen kent. De huisjes van Urk en Marken, de zeilmakerijen en werkplaatsen van de stadjes aan de Overijselse kust, dit mozaiek van historisch schoon en de nijvere sfeer zullen hier, als tastbare werkelijkheden, de voortzetting vormen van het verleden en op deze bijzondere wijze voor het nageslacht be waard blijven. Zelfs een restaurant en een ligplaats voor de watersportlief hebbers zullen niet ontbreken. Maar een ieder begrijpt dat dit verre toekomstmuziek is. De mu seumruimte wordt uitgebreid. Er staan grote plannen op stapel. Nieuwe panden worden aange trokken en tijdens ons bezoek torsen de werklieden met balken en stenen om de verbouwing te voltooien. Het Zuiderzeemuseum heeft thans weer de poorten geopend. Het wacht de duizenden bezoe kers in de komende maanden, die zeker ook hun hart kunnen op halen wanneer ze zich de tijd gunnen om een wandeling te ma ken door het oude Enkhuizen, dat als -en kostbaar historisch kleinood een schakel vormt in de keten van de stadjes langs de kusten van de voormalige Zui derzee. G. G. (Advertentie) Zelden is in Wieringermeer's gemeenteraad zo uitvoerig gede batteerd als tijdens de openbare vergadering van Woensdag middag. Hoewel er noch betreffende de beruchte zwembad kwestie noch inzake de stichting van het vierde dorp zoveel nievwe gezichstpunten opgeld deden, was het toch goed de dingen nu eens bij naam en toenaam te zeggen. Vooral betref fende het eerstgenoemde punt is de lucht goed gezuiverd, terwijl het voorstel van B. en W. nopens het laatste met algemene stemmen is aanvaard. Nog èenstemmiger was de raad bereid, zijn presentiegeld beschikbaar te stellen voor de Haak-in-actie. Het Peperhuis in Enkhuizen, waarin het Zuiderzeemuseum is ondergebracht. Op de voorgrond een van de karakteristieke ophaalbruggen in de Haringstad, die tekening geven aan het stadsbeeld. Uitvoerig hebben we de voor stellen betreffende het stichten van het vierde dorp belicht. Hier aan werd door burgemeester Log gers nog een zeer summier chro nologisch overzicht van de loop der dingen sedert de bevrijding gekoppeld, waaruit o.m. bleek dat Ir. de Graaf, de Directie van de Noord-Oostpolder, de adviescom missie uit de burgerij, gemeente bestuur en raad tot dusverre allen geconcludeerd hebben dat het stichten van een vierde dorp noodzakelijk is om niet alleen Wieringerwerf werkelijke beteke nis als hoofddorp te geven, doch veeleer om de landbouwers in de Oostelijke hoek uit hun isolement te verlossen en een vaste arbei derskern te verschaffen. Hoewel het feit dat nog 240 pachtersgezin nen in noodbouwsels verblijven ons bijzonder bezwaart, zou daar in zelfs indien de gemeenté geen énkele woning ging bouwen, geen verandering komen. B. en W. verklaren echter uitdrukkelijk dat zij onvermoeid in den Haag zul len blijven hameren op verbete ring van deze aller-erbarmelijk- ste huisvesting. Het bouwen in dorp 4 is stel lig niet duurder, zo mocht de heer Addens vernemen, ook niet door het t.z.t. noodzakelijk worden van nieuwe scholen e.d. De Wieringer meer is immers nog steeds een groeiend kolonisatiegebied. Als dorp 4 er niet komt, moeten de andere dorpen nog sterker groei en. zodat ook daar een even dure schooluitbreiding nodig zal zijn. Bovendien moet er behalve Sloot- dorp nog een dorp zijn hoofdza kelijk voor landarbeiders, omdat het verleden heeft geleerd, dat het huisvesten van landarbeiders in industrieplaatsen tot ongewenste gevolgen leidt. De voorzitter erkende, dat de Westerterpweg en andere straten beter moeten worden, wil een vlotte verbinding gewaarborgd zijn. De heer Breebaart, die had ge waarschuwd tegen de tendenz om ales te willen regelen, aangezien zulks als regel een averechts re sultaat oplevert, kreeg te horen, dat er in een kolonisatiegebied zuiver stedebouwkundige leiding moet zijn om een chaos te voor komen. Inderdaad zullen er in eerste instantie waarschijnlijk 15 mid denstands- en 45 arbeiderswonin gen worden gezet, doch sommige (Advertentie) maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slo pende pijnen uit Uw leden. Met Kruscheii! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru- schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn .wor den langs natuurlijke weg afge voerd regelmatig en radicaal. middenstanders kunnen misschien ook gebruik maken van duplex- woningen. Een mogelijkheid om de nieuwe middenstanders door de moeilijke aanloopperiode heen te helpen is er volstrekt niet. De heer Stoel werd gerustge steld: B. en W. zullen ook in 1952 weer nader bezien hoeveel wonin gen voor dorp 4 beschikbaar moe ten worden gesteld, want parti culiere woningbouw, ook al zou die in een der drie andere dorpen plaats vinden, ging en gaat steeds voor. De heer Ploegstra bracht nog eens onder woorden, dat de Wie ringermeer géén uitzonderlijk soort gemeente zal worden. Of het vierde dorp er nu komt of niet; werklozen kunnen er even goed komen. De heer Zoodsma kreeg te ho ren, dat er in de andere dorpen geen bouwrijpe grond meer is. Den Haag wil de grond in de dorpen voor een dergelijk bedrag overdragen, dat B. en W. moor- slags het uitbreidingsplan moeten inkrimpen. De plaats voor de eer ste 60 woningen van dorp 4 is zeer gunstig gekozen, n.l. aan de Zuidzijde. Alle voorstellen van B. en W. werden z.h.st. aangenomen. Voor zitter verklaarde zich zeer erken telijk voor deze demonstratie van eensgezindheid. Verder werd besloten om alle na aftrek van de particuliere bouw overblijvende woningen be schikbaar te stellen aan de Wo ningbouwvereniging Middenmeer. Uiteraard dient deze er terdege rekening mee te houden, dat de woningen bestemd zijn voor mi granten en dus niet voor Wierin- germeerders. Opheffing Wederopbonw- bureau. Nu de werkzaamheden van het Wederopbouw bureau Wieringer meer nagenoeg zijn geëindigd, hebben B. en W. de betrokken ambtenaren per 1 April ontslag aangezegd. Verder stelden zij de raad voor om de nog resterende werkzaamheden te laten uitvoe ren door het intercommunaal We- deropbouwbureau te Haarlem dat reeds werkt voor de gemeenten Callantsoog, Castricum, Egmond, Velsen en Zijpe. Dit brengt alleen de gemaakte kosten in rekening. Goedgevonden. De heer Dijkstra hoopt van harte, dat dit bureau beter zal werken dan de Dienst School- tandverzorging, die sedert de aan sluiting in Mei 1949 nog maar één maal in de Wieringermeer ver scheen. De badkwestie. De oudercommissie te Midden- meer besloot om a raison van f 10.000 een zwembad voor de schoolkinderen te stichten, ten einde de mogelijkheid te schep pen de kinderen te Ieren zwem men. Nauwelijks bestaat dit bad driekwart jaar, of het blijkt dat de exploitatie niet sluit, wes halve een beroep gedaan werd op het gemeentebestuur om een sub sidie van f 640. Onafhankelijk van het feit, dat B. en W. het werkelijke tekort op hoogstens f 400.becijferden, werd voorgesteld, omwille van de consequenties, dit verzoek af te wijzen. Men mag immers ver wachten, dat men dan ook soort gelijke verzoeken uit Wieringer werf en Slootdorp kan verwach ten, hetgeen de kans om ooit een centraal zwembad te stichten de finitief om zeep brengt. Verschillende raadsleden onder schreven deze zienswijze in een of andere vorm. Vooral het zwem men in de kanalen dwingt ertoe dat gestreefd wordt naar de stich ting van een groot bad, omdat bij het kanaalzwemmen niet alleen alle toezicht ontbreekt, maar ook de volksgezondheid in gevaar wordt gebracht. Destijds is al een plan ter tafel gebracht dat pl.m. f 100.000.zou vorderen. B. en W. verklaarden zich bereid om direct met de zwembadcommissie die deze plannen heeft ontworpen, te confereren, wanneer de raad de subsidie-aanvraag afwijst. Uiteraard achtte burgemeester Loggers het onder de huidige om standigheden uitgesloten dat een dergelijk bedrag mag worden ge ïnvesteerd. Men kan het echter ook in etappes doen. De heer Dijkstra gispte de financiële losbandigheid van de stichters van het Middenmeerse kinderbad terwijl de heren Ploeg stra en Zoodsma allerminst ge sticht waren over de hoedanigheid en het toezicht op het bad. Bur gemeester bracht de raad nog onder ogen dat de Inspectie voor de Volksgezondheid maar zeer ten dele met dit schoolbad heeft inge stemd, omdat het iets beters in de weg staat. De heer Giessen zag als goede zijde van het schoolbad de propa- ganda voor de zwemsport in het algemeen. Overigens hebben B. en W. uit en te na gewaarschuwd voor de hoge kosten. De heer Ad dens stelde in laatste instantie voor om de subsidie te halveren t°t f 1.— per kind d.i. totaal pl.m. f 300.Nadat de burgemeester nog eens beklemtoond had, dat door bundeling van krachten ook m dit opzicht nog alles is te be reiken, werd het verzoek met 83 st. afgewezen. Dan besloot de raad 30 pet. te vergoeden van de reiskosten van schoolkinderen aan A. Vos te Slootdorp. Het verzoek van de R. K. Schoolvereniging om medewer king tot het stichten van een 5 klassige school te Wieringerwerf, werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Tegen het invoeren van het toelagenbesluit voor ambtenaren, secretaris, ontvanger en arbeiders en het intrekken van enkele over bodig geworden gedeelten van de politieverordening bestonden geen bezwaren. Nu afwijzend is beschikt op het besluit tot verhoging van het aan tal drankwetvergunningen van 6 op 8, besloot de raad deze als volgt te verdelen: Wieringerwerf 2, Middenmeer 2, Slootdorp 1 en dorp Vier 1. Dan werd ook beslo ten tot het verhogen van de huur van de politiewoning te Sloot dorp met f 136.— p. j. omdat een gedeelte der herbouwkosten (f2036.niet vergoed is. De heer Zoodsma die meteen ook de huurverhoging met 15 pet. wilde toepassen, kreeg te horen, dat zulks niet mogelijk is. Een ijsbaan te Middenmeer De IJsclub Wieringermeer ver zocht toestemming om in „het bosje" een ijsbaan te mogen aan leggen ter lengte van 230 m en breedte van 40 m. Aangezien de toestand van het ijs in de vaarten van deze gemeente veelal te wen sen overlaat, juichten B. en W. dit particulier initiatief toe. (Vervolg pag. 5) (Advertentie) FEUILLETON door JEAN REMY 32) De jonge vrouw dacht even na. „Natuurlijk! Ik begrijp hoe ver velend dat voor jullie was." „Vervelend Mevrouw," stoof Tif op. „Vervelend zegt U! We waren de wanhoop nabij." Een vrolijk lachje was het ant woord en nu keerde de mooie „star" zich tot hem: „Arme Tif? Die geschiedenis met die ring was ook al zo on prettig voor je." Hij stond verbaasd. Dat pracht- kind wist alles. Ze was eenvoudig verrukkelijk, en ze sprak tegen hem alsof ze hem al lang kende. Als Mrs. Henry Buston in het hart van de knaap had kunnen zien- dan zou ze geweten heb ben, dat niemand haar meer was toegedaan en wel voor heel zijn leven als de eenvoudige Tif. Maar zij wendde zich weer tot de anderen. „Heb je het parket gewaar schuwd, Etienne?" „Ik heb de gendarmerie gister avond gewaarschuwd op raad van Mr. Davenay, maar men zal een aanklacht moeten indienen tegen de „onbekenden." Gisteren dach ten we dat het er twee waren. Niets wijst erop hoeveel het er nu zijn." Het leek of de gedachten van Tante Frangoise een andere weg volgden als die van de anderen. „Ik geloof," zei ze, „dat mijn tante veel zorg had over de klein zoon van de houtvester. Hij zelf is een goede en eerlijke mar,, maar met zijn kleinzoon dreigt het mis te lopen. Misschien was het beter, alvorens de politie er in te halen, voorzichtig eens in deze richting te zoeken. Tante Frangoise had veel op met de oude Bertrand, ik zou niet willen dat hij op zijn leeftijd pijnlijk getroffen werd. De jon gen heeft al eerder de fiets van de huisbewaarder meegenomen, en steeds volgehouden dat hij die in het bos gevonden had. We zullen er eens over spreken met Mr. Davenay, Bernard en Jacques Misschien wil een van U eens gaan kijken of de jongen er is. Het bleek dat de verdenking van de jonge Mrs. Buston volko men gerechtvaardigd was. Mr. Davenay en Etienne Ber nard konden na een voorzichtig gehouden onderzoek vaststellen, dat het weinig achtenswaardige jongmens in kwestie de kans schoon had gezien een en ander weg te nemen op Vredehof, met aileen het schilderijtje van Co- rot, maar ook enige kleine kunst voorwerpen, waarvan het ver dwijnen nog niet was opgemerkt. Hij had zich, en niet zonder reden, gedekt gevoeld door de aanwezigheid van zoveel vreemde gasten op het kasteel, maar de terugkeer van- Mrs. Buston had alles in de war gestuurd. Zwnar vermaand door Mr. Da venay toonde de jongen een groot berouw dat naar de me ning van Mr. Davenay en Etienne Bernard niet erg diep zat, maar uit eerbied voor de oude hout vester, die zijn leven lang de fa milie Mareuil met een zeldzame eerlijkheid gediend had, werd hem te verstaan gegeven, dat het vol doende was dat hij het gestole- ne teruggaf, tot grote troost van alle gasten van Vredehof. Tante Frangoise evenwel be greep goed dat 't toch niet voor zichtig was de huisbewaarder ge lijktijdig vacantie te geven met de tuinman en besloot dat het an ders zou zijn het volgend jaar, vooral ook, omdat de kwestie ve len nodeloos verontrust had. HOOFDSTUK XV. Het was een droevige dag voor Tif toen zijn vrouwelijke Hulp krachten vertrokken, waarvan het verblijf trouwens nog wat gerekt was, dank zij de tussen komst van de Davenay's bij de ouders. En het was nog aan het aanhouden van Mevrouw Dave nay te danken dat Mevrouw Verdalle er in had toegestemd dat Hélène nog enkele dagen zou mogen blijven, tot grote vreugde van allen. Vijf paar handen hadden uit de ramen van de auto ten af scheid gewuifd en toen Tif het hek sloot, nadat hij buiten had gestaan om de auto der Verdalles na te turen tot het een steeds kleiner wordende stip was ge worden, die bijna niet meer te zien was, voelde hij zijn hart ineenkrimpen onder het gevoel van te zijn verlaten. Op dat ogenblik werd er een hand op zijn schouder gelegd, toen hij zich omkeerde om lang zaam weer het huis in te gaan. Het was die van André Bernier. „Je zult je," zei een hartelijke stem, „als toekomstige marine man er aan moeten gewennen, om afscheid te nemen, m'n jonge vriend." Tif hief het hoofd op, slikte z'n speeksel door en poogde te glim lachen, ofschoon het niet van harte ging. „Wat is het toch mooi, zo'n groot gezin," onbewust samen vattend al wat hem aan liefde en steun in het leven ontbrak. „Je zou dat geroezemoes van broers en zusjes wel leuk vin den?" De ogen van de jongen lichtten op en met nadruk zei hij; „Graag! Wat zouden we pracht werkgemeenschappen vormen. Wat ben je nu alleen, pas als je met meer bent heb je wat in te brengen. Als men met meerdere werkt heeft men ook meer ple zier." „Nu dan," zei André Bernier bemoedigend, „als je het leven in groepsverband zo aanstaat zul je het wel prettig vinden bij de marine." Het beweeglijke gezicht van de jongen betrok weer. Hij deed een poging om zo onverschillig mogelijk te doen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4