JloóóePtaatjes en JloMe/Staadjei Cursussen tot proctische voorbereiding van emigranten over het gehele land Fileermachine in IJmuiden luidt nieuwe fase in Kamerleden maakten front tegen de Spaarraad Stichting is nu in de maak Engels en kennis van land en volk via lessen, radio en film Jachtopziener schoot op buspassagier Van over de grenzen Nederland heeft nu ook „Thunderjets" Onrusf in Manilla Mechanisatie in visserijbedrijf Klachten over oorlogsschade-regeling Mej. Tendelo mocht niet op de academie Wijnen leidt na de eerste daa NOVA ET VETERA VRIJDAG 30 MAART 1951 PAGINA 3 's GRAVENHAGE. Na een voorbereidingstijd van ruim een jaar wordt thans de laatste hand gelegd aan de verwezenlijking van de plannen tot het organiseren van een doeltreffende en verantwoorde voorbereiding van emigranten. Er is thans besloten tot oprichting van een stichting .Practische Emigranten-Voorbereiding". Deze zal onder meer over het gehele land speciale cursussen voor emigran ten gaan verzorgen. De Stichting wordt opgericht door de A.N.O.F., de federatie van alle onderwijzersverenigin gen. het Ned. Instituut voor middelbare en hogere technici en het Internationaal Technisch Stu diecentrum. Dit laatste stelde in overleg met de emigratie-des kundigen de ten behoeve dezer voorbereiding te organiseren mondelinge en schriftelijke cur sussen samen en ontwierp de op leidingsorganisatie. In de Raad van Beheer zullen naast de vertegenwoordigers der hierboven genoemde lichamen als deskundigen zitting hebben pxof. dr. D. N. U. Harting en prof. dr. I. C. van Houte, resp. hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde en in de psychologie en paedagogiek te Amsterdam. Een Raad van Toezicht zal worden gevormd. Een verzoek om hierin zitting te nemen werd o.m. gericht tot mr. ir. B. W. Haveman, Commissaris voor de Emigratie en mr. W. F. Schok king. oud-minister van Oorlog. Om het mondeling onderwijs over het gehele land te kunnen geven is in overleg met de A.N.O.F. het land in 30 rayons verdeeld. Tn elk rayon zal een rayonhoofd als centraal punt voor de leerkrachten in zijn ravon optreden. De beoogde voorbereiding der emigranten zal zich niet bewegen on het gebied van de kerkelijke of politieke voorlichting. In eerste instantie zal ge streefd worden naar het vormen van een basis voor het verstaan en spreken van de taal, het bij brengen van kennis omtrent land en volk sociale en maat schappelijke toestanden, het aan leren van een beperkte vakter minologie en, in het bijzonder waar het de vrouwen betreft, het vertrouwd maken met huis houdelijke gewoonten, benamin gen enz. Dank zij de verbindingen in de Engels sprekende immigratie landen is voorts de mogelijkheid geschapen, de emigrant na aan komst verdere hulp op het ge bied van de vakvorming en het verkrijgen van aldaar erkende diploma's te verlenen. Wellicht komt er ook een aanvullend con tinu radioprogramma. Het cursusprogramma zal waar schijnlijk bestaan uit: mondelinge lessen, zo mogelijk ondersteund door radio-uitzendingen; lesdic- taten etc.. waarin de inhoud van mondelinge lessen in woord en HIJ WAS ONDER DE INVLOED ARNHEM Tegen de 52-jarige boswachter-jachtopziener B. te Putten requireerde de procureur- generaal bij het Arnhemse Ge rechtshof een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek, wegens bedreiging met zware mishande ling en veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld. Verdachte, onder invloed van sterke drank, bevond zich in Oc tober van het vorige jaar midden op de rijweg onder Putten en wenste niet opzij te gaan voor een autobus. Met de chauffeur van deze bus en een aantal pas sagiers ontstond even later een woordenwisseling. Van den B. zeide de chauffeur te zullen be keuren en dreigde te schieten, als de passagiers niet vlug weer instapten. Ofschoon dezen aan stalten maakten weer de bus in te gaan trok verdachte een pistool en vuurde. Een der busreizigers de heer Bouten, die in de omge ving moest zijn, werd getroffen. Hij moest in een ziekenhuis wor den opgenomen, waar hij zeven weken is verpleegd. Voqr het hof verklaarde v. d. B., dat hij zich door het grote aantal mensen bedreigd voelde en uit noodweer had geschoten. Noren, die bezig zijn de in een fjord gezonken „Tirpitz" te ber gen, zullen onderzoeken of ook de 120 meter diep in de Oslofjord gezonken „Blücher" kan worden geborgen. Het wereldkatoen- verbruik heeft het record bereikt van ruim 32 millioen balen per jaar, bijna 5 millioen balen meer dan de geraamde productie. Horst Lommer, toneel-criticus van de (communistische) Tagliche Rundschau", is naar West-Duits- land gevlucht. Bij een missie post op Nieuw-Guinea hebben zich 6 Japanners gemeld, die tij dens de oorlog tegen de Neder landers vochten. De Zwitserse theoloog Karl Barth, die voor het eerst weer in Duitsland is, ge looft niet dat de Sovjet-Unie oor log wil en kan willen. De Bel gische defensiebegroting 1951 be loopt ongeveer 12.3 milliard franc, waarvan 7 milliard aan orders in België zelf wordt geplaatst. Het indexcijfer voor de klein handelsprijzen in België is vorige maand met bijna 12 punten ge stegen. Men verwacht dat per 1 April een nieuwe loonronde zal worden ingeluid van gemiddeld 5 pet. De Academie voor Vlaamse taal en letterkunde overweegt de uitgave van een ,J3ibliotheca Flandria", waarin 25 Hollandse en Vlaamse meester werken in de voornaamste Euro pese talen zullen verschijnen. I beeld is samengesteld: boekjes, rijk geïllustreerd, die het geheel aanvullen en filmvertoningen over land en volk. Er zullen les sen zijn in elementair Engels, practisch spreekvaardigheid En gels, gecombineerd met kennis van land en volk van het emigra- tieland. Engels voor ambacht en techniek. Engels voor agrarische bedrijfstakken en Engels voor de huisvrouw. De mondelinge lessen, zullen in groepen van minimaal 6 en maxi maal 30 personen worden ver- NEDERLANDER IN TANGER ÉRNSTIG GEWOND TANGER. De Nederlandse administrateur van de Interna tionale Zone van Tanger, jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburch, is bij een bezoek aan een scheeps timmerwerf ernstig gewond. Door een val van geringe hoogte liep hij een schedelbasisfractuur op. VOLKEL. De eerste „Thun- derjet" F 84E straaljager van de in totaal 100 die in het kader van het militaire hulpprogramma aan onze luchtstrijdkrachten zullen worden geleverd, heeft gisteren, na op Volkel te zijn geassem bleerd, hoven ons land proefge- vlogen, eerst met Amerikaanse, later met Nederlandse vliegers. Majoor-vlieger W. Bakker was de eerste Nederlandse „Thunder- jet" piloot. Deze eenpersoons jager, iets sneller dan de Gloster- „Meteor", heeft een turbinestraal motor die in 50 minuten kan wor den vervangen. De .max. snelheid op zeeniveau is meer dan 960 km de actieradius 1360 km. Het toe stel bezit zes machinegeweren en is een moderne versie van de Thunderjet waarvan het proto type op 28 Febr. 1946 zijn eerste vlucht maakte. Amerika bezat eind 1949 meer dan 700 Thunder- jet's. Het toesteld heeft ook een drukcabine en uitschietbare stuur stoel. zorgd door leraren met ten min ste de acte L. O. Engels, terwijl ook studenten in de Engelse taal en letterkunde, die minstens ge komen zijn tot het candidaats- examen, zullen worden ingescha keld. Teneinde deze mogelijkheid tot voorbereiding ook binnen het be reik van minvermogende emi granten te brengen, zal gestreefd worden, naar steun van de over heid of van andere daartoe ge- eigende instanties. BOTSINGEN EISTEN ZES DODEN MANILLA. Donderdag werd voor 24 uur de alarmtoestand voor het leger afgekondigd ter gelegen heid van het feit, dat negen jaar geleden de oproerige beweging der Huks begon. President Quiri- no is teruggekeerd uit Baguio, waar hij zijn vacantie doorbracht. Tweeduizend politie-agenten, ver sterkt door drie gevechtseenheden verzekerden de rust. Pantserwa gens patrouilleerden de gehele nacht door de stad, waarvan de toegangswegen waren afgezet. Vier Huks werden gedood, en elf gevangen genomen tijdens nach telijke botsingen. Voorts kwamen een soldaat en een burger om het leven. „TIJCERHAAI" VAART THUIS Hr. Ms. onderzeeboot „Tijger- haai", die onder bevel van lt. t.z. Ie kl. J. van Nieuwenhuizen een oefenreis maakte naar de Carai- bische wateren, is thans op thuis reis. Van 22 tot 26 Maart be zocht het schip de Amerikaanse onderzeebootbasis Key West (Flo rida). Van 11 tot 14 April wordt Ponte del Gada (Azoren) be zocht. De onderzeeboot wordt 23 April te Rotterdam verwacht. De 73-jarige Duitse generaal von Falkenhausen, militair gouverneur van België en Noord Frankrijk, die onlangs tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is uit de gevangenis St. Gilles te Brussel vrijgelaten. Von Falkenhausen (rechts) in gezelschap van zijn neef en diens echtgenote te Essen, waar hij nu vertoeft. (Van onze verslaggever) IJMUIDEN. Het visserijbedrijf in ons land stond voorheen wel eens achter bij de ontwikkeling, die vele bedrijven in het buitenland doormaakten, maar na de oorlog is daarin een grote verandering gekomen. Zowel in de kringen van de handel als van de rederij heeft men zich internationaal weten te oriënteren en met name in het verwerkings- en distributie apparaat zijn er vele verbeteringen tot stand gekomen. Daar van is o.m. de plaatsing van een nieuwe, zeer moderne en geperfectionneerde fileermachine in de hallen van de N.V. REHACO, gelegen in een der grote complexen van de Rijks- visloodsen te IJmuiden wel een bewijs. In het kader van de plannen tot mechanisatie van het visserij bedrijf waartoe eerlang in de IJmuidense visloodsen verschil lende machines zullen worden ge monteerd, werd in de afgelopen Dode vliegen brachten carillon op hol De inwoners van Meppel hebben zich vaak afgevraagd wat er toch aan de hand was met het carillon, dat de stad ha de bevrijding had gekre gen. Telkens na een paar maanden sloeg het carillon „op hol", met het resultaat dat men elk kwartier het ge hele programma te horen kreeg. Thans hebben B. en W. van' Meppel de oorzaak van dit „op-hol-slaan" onthuld. Dit carillon wordt niet in bewe ging gebracht met een trom mel, maar met een band. Het is gebleken dat dode vliegen deze band als laatste rust plaats kozen. Daardoor werd het mechanisme in de war gebracht. 'S-GRAVENHAGE. De Tweede Kanver heeft gisteravond een berin eemaakt met de be handeling van de berrotina- van Financiën. De heer Ten Ha een (P.v.d.A.) verklaarde dat de ee- duneerden ernstie ziin teleurge steld door de toenassina van de Wet on de materiële oorlogsscha den. daar bet door een streven naar perfectionisme? te lang duurt eer zii geld in handen krii- gen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) stelde dat de nodige versobering op de verschillende departemen ten beter kan worden bereikt in dien henzelf meer verantwoorde lijkheid op dit punt wordt gela ten. Ook hij vroeg naar het snel verschijnen van de uitvoerings voorschriften in zake de oorlogs schade. Hij verlangde opheffing van de Spaarraad, waarvan de kosten veel le hoog zijn en over leg met de Kamers over de vorm van uitgifte van de ingepolderde IJselmeer gronden. Staan bij de organisatie van 't departement de belangrijkste dingen wel voldoende voorop? vroeg de heer Hofstra (PvdA). De achterstand bij de belasting dienst veroorzaakt z.i. veel ver keerde aanslagen en fouten, ter wijl hij de toestand van de effec tenregistratie ontstellend noem de. Hij vroeg zich ook af of het wel goed is voor allerlei kwesties commissies in te stellen. Hij zag liever wetsontwerpen. De heer Janssen (KVP) brak een lans voor het jeugdsparen, terwijl de Spaarraad z.i. moet werken met inachtneming van de juiste verhouding tussen Rijks- post- en particuliere spaarbanken, wil dit College niet tot onvrucht baarheid gedoemd zijn. Naar zijn gevoelen moet het sparen aan trekkelijker v/orden gemaakt. Enige opschudding verwekte mej. mr. Tendeloo (PvdA.) met haar mededeling dat zö zich had aangemeld voor het volgen van de colleges van de Rijks-belas ting-academie maar was afgewe zen, zonder dat haar de reden daartoe was medegedeeld. Zij vroeg de minister of hij het eens was met de houding van de directeur dezer academie, en meende, dat Nederlanders recht hebben op eer» eerlijk, openhartig en minutieus ant woord. als zij een hoge ambte naar iets vragen. Waarom is de academie alleen open voor man nelijke Nederlanders? Zij wenste dat de poorten hier ook voor vrouwen zouden opengaan. Ook de heer de Haas (KVP) kwam klagen over de oorlogs schade. Hij betoogde dat door het lange wachten op de vast stelling van de aanvullende bij drage het rekening houden met de prijsstijgingen noodzakelijk wordt. Hij informeerde naar de mogelijkheid, de eerste en twee de uitkering dit jaar, de derde in 1952 en de laatste in 1954 te doen geschieden. De heer v. d. Wetering (C.H vroeg naar de mening van de minister over de liberalisatie. De heer Ritmeester (WD) consta teerde een verslechtering van de liquiditeitspositie van de mid denstand, waar de vraag naar bankcrediet stijgt en die naar particulier crediet wordt beperkt. Ook hij had bezwaren tegen de Spaarraad en tegen het top zware karakter van de techni sche dienst. Tegen twaalf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. KLEIN BILJART 57/2 Tn Apeldoorn zijn de wedstrij den begonnen om het kamnioen- schap van Nederland hoofdklasse klein biliart anker kader 57/2 De uitslagen luiden: Raarends 'Goes) Wiideveld(A'dam) v. Leur (Oss) Wijnen (Niim.) Vos (Apeldoorn) Wijnen Baarends van Reijen Vos Wijdeveld De Jong Storm Van Leur 75 28 4.68 300 88 18.75 273 80 10 50 300 59 11.53 300 65 16 66 136 36 10.33 300 119 25 00 72 46 6 00 300 94 42.85 68 27 9.71 300. 99 21.42 200 81 14.28 280 117 28,00 300 CO 10.00 300 83 23.07 86 20 6.61 IN HUN HEMD Minister dr. Drees heeft de communisten in het debat over de rege ringsverklaring aardig in hun hemd gezet. Na mens de, meestal af wezige, communistische Tweede Kamerfractie, had Gortzak een en an der op de bekende wijze te berde gebracht, zo over de onderworpenheid van onze regering aan Amerika, over onze oor logsvoorbereiding en wat al niet meer. Maar Drees zei in zijn antwoord: Wij willen vrede, maar niet tot elke prijs overgave aan elke agressor. Een geliefkoosd onderwerp van de CPN-ers is, dat onze jongens in Korea gebruikt worden om de Amerikanen te dekken, maar Drees kon er op wijzen, „dat de Ameri kanen meer duizendtal len hebben verloren, dan wij tientallen". De pre mier kon er, toen Rus land met zijn „vredes economie" ter sprake kwam (je zou gemakke lijk „vredescomedie" kun nen verstaan!) er op wijzen, dat wij ons voor* tal van vredesdoeleinden in onze industrie, droog legging enz. niet onbe tuigd hebben gelaten. Een vergelijking zou ten gunste van Nederland uitvallen. „Hebt u cij fers?" vroeg de commu nist. De cijfers van Rus land zeker niet, zei Drees want die worden altijd zo ingewikkeld meege deeld, dat ze hier niet te controleren zijn! Maar wel kon gezegd worden, dat „De Waarheid" heeft medegedeeld, dat Rus land in 1949. voor 79 mil liard aan oorlogsdoelein den heeft uitgegeven. Het Russische budget voor militaire uitgaven be draagt nu 96.400 millioen roebel! Natuurlijk, zo schreef „De Waarheid", de Sovjets zijn geen dwa zen, ze zorgen er voor, dat iedere bandiet, die Hitier zou willen nadoen, met bebloede kop wordt teruggeslagen. Nou, zei Drees toen, waarom zou het kleine en bescheiden Nederland zich na de Hitler-ervaring dan niet van verdedigingsmidde len mogen voorzien, om te verhinderen, dat een of andere bandiet, die hier binnen wenst te komen, dat ook vrij zou kunnen doen?En tenslotte deed de Kamer voorzitter er bij 't einde van de zitting nog een schepje op. Toen Gerben Wagenaar nogal wat drukte maakte over het feit, dat de ingediende communistische motie niet was gedrukt en rondgedeeld, en daar nogal wat geharrewar over geweest was tussen de voorzitter en Wage naar, zei dr. Kortenhorst uiteindelijk: Gaat u nu rustig zitten, maakt u nu niet zo'n drukte, die enkele keer dat u hier komt! Pats, die zat. De Ceepeënners hebben nl. de slechte gewoonte om meestal afwezig te zijn, als de Kamer ver gadert. „Zonder verrassing". De sportredactie van mijn lijfblad was deze week in de olie. Nou ja, figuurlijk gesproken dan natuurlijk. Zij schreef boven het sportoverzicht met grote letters: Een Pasen zonder verrassing. Nou, dat noem ik je wat! Pasen is lente en voor jaar en zon en dat alle maal. Maar wij vonden het een heel onprettige verrassing, dat het sneeuwde en hagelde, stormde en regende, met een temperatuur onder nul. Dat noemen ze Pa sen zonder verrassing.. Boef favoriet Ik heb nog iets gele zen op de sportpagina, dat mijn bijzondere aan dacht trok. „Boef favo riet op de Alkmaarse sintelbaan". Die boef, dat moet Manus Oly geweest zijn Zalig Nieuwjaar Het moet gebeurd zijn op Eerste Paasdag, er gens in Nederland. De predikant, die bepaald gedacht moet hebben, dat het buiten meer op 1 Januari dan op Eerste Paasdag geleek, wenste zijn gehoor herhaaldelijk en nadrukkelijk Zalig Nieuwjaar. In de tweede Mis kwam een confrater hem er collegiaal uit redden. Hij wenste de gelovigen nadrukkelijk een Zalig Pasen, met de toelichting erbij, dat het weer Pasen, als het ware het begin van een nieuw jaar was De storing Minister Lieftinck ver telt in zijn nota over de nieuwe fiscale winstvast-" stelling, dat het bestaan de stelsel van fiscale waardering van winsten een bezwaar heeft, dat zich thans scherp doet gevoelen. Om allerlei redenen, die hier nu niet ter zake doen, worden, zegt de minister, „bij vele ondernemingen ern stige financieringsmoei lijkheden veroorzaakt, terwijl de regelmatige voortzetting van het be drijf wordt verstoord". Wij geloven het direct. Maar wij geven de mi- ARGENT1NIE is een vreemd land. Daar heerst meneer Peron als dictator. Tenminste, volgens de daar geldende wet. Maar in werkelijkheid is het daar zo, dat de vrouw van de dictator daar super-dictatrice Vs. „La Peronne". Nu is er, volgens de berichten tenminste, in Argentinië iets uitgevonden, dat het verwekken van atoomenergie beter, sneller en goedkoper kan dan dit in Amerika ge beurt. Boze tongen beweren, dat die berichten nog nader op hun juistheid moeten worden getoetst, m.a.w. dat het maar 'n proefballonnetje is, in elk geval moet de betrouw baarheid van proeven, die genomen zouden zijn, nog be wezen worden. Men spreekt van kunstzonnen, die zouden zijn „uitgevonden". Tot nog toe schiep alleen O.L. Heer zonnen, en als het Hem paste, liet hij er een wonderdadig opgaan, zoals in Fatima. Het is gevaarlijk voor dictators, of Hun ega, om de zon te willen namaken. Vroeg of laat lopen ze dat op, wat trouwens met iedereen zo is, die aan God gelijk wil zijn. Dan is het einde, dat ze met de noorderz o n vertrekken nister en zijn trawanten de volgende variant in overweging: De stijgende prijzen veroorzaken in menig gezin ernstige financierings-moeilijkhe- den en de regelmatige voortzetting van duizen den huishoudens wordt er door verstoord. Nieuwe lente Aan boord van de „At lantis", die met Ambo- nese gezinnen in ons land aan kwam, zijn tij dens de overtocht 31 kindertjes geboren. „De nieuwe lente", stond er, als kop boven een ander bericht, pal naast deze boodschap van de ooie vaar. Hersengymnastiek Een plaatje in de krant: de Koningin-moeder ver laat de kerk te Naarden, waar ze de Mattheus- passion gehoord heeft. De burgemeester van Naarden loopt met een grote parapluie, want het giet van de lucht. Vraag: waarom loopt de burge meester een eind van de hoge gast af, zodat zij kletsnat wordt? Het Paard en de Lente Het werd een politie- paard wel wat te bar, toen het op het natio nale renfestijn te Chel tenham in Engeland zijn rasgenoten zwierig over de horden zag springen, terwijl het zelf stokstijf als toeschouwer aan de kant moest blijven staan, op zijn rug een in som ber zwart gekleed agent dragend in plaats van een in frisse renkleuren gestoken jockey. Mis schien had het voorjaars weer er ook iets mee te doen. Hoe het zij, kort en bondig besloot het mee te doen. Zijn berij der zonder veel gewe tenswroeging van zijn rug afwerpend, sprong het over het hek, dat de toeschouwers van de baan scheidde en rende welgemoed op de eind paal toe. Het haalde zelfs de favoriet, Flor d'Or, in, maar, niet op de hoogte van de renbaan-étiquet- te, zwenkte het naar binnen en ging op de baan van Flor d'Or lo pen. Er volgde een bot sing en Flor d'Or zakte bijna door de knieën. Hieraan schrijft trainer John Goldsmith het toe, dat de favoriet slechts als derde aankwam. Waar het dartele politie- paard eindigde, vermeldt het verhaal van de News Chronicle niet. Sovjet-fantasie In de „Sovietskaja Latvia" (Riga) schrijven Russische zeelieden of correspondenten die hen hebben geïnterviewd soms belangwekkende dingen over West-Euro pa. Men oordele: „In ons land is voorgoed een einde gemaakt aan ar moe, rechteloosheid en werkloosheid. Sovjet-zee lui, die terugkeren van reizen in het buitenland, vertellen dat in Enge land menigten van uitge hongerde en uitgeputte mensen telkens naar de Sovjet-schepen komen en om brood bedelen. Wan neer zij brood hebben gekregen, fluisteren de hongerende Britten slechts één woord van dank: „Stalin". En in een ander num mer: „In Zweden en Nederland woeden werkloosheid en armoe. Zweden was noch bij de eerste noch bij de tweede wereldoorlog betrokken doch zijn economische toestand is verre van be nijdenswaardig. Rijen van mensen staan voor de deuren der winkels in de straten van Go thenburg om brood te bedelen. De kapitalisti sche regering is niet in staat het volk te voor zien van het meest nood zakelijke dat zij behoe ven om in leven te blij ven: werk". En deze Stalinisten be schuldigen anderen er van hetze-campagnes te voeren. Waarschijnlijk zouden zij wensen, dat de Westerse arbeiders inderdaad zouden ver hongeren. Kent gij het land Naast een formateur of informateur of hoe „dat ding" ook heet, moest er iemand gevon den en aangesteld wor den om in de departe mentale kringen eens wat zakelijkheid te brengen. Dit is geen kwestie van een zaken kabinet, maar van zake lijkheid in de laatjes van het kabinet. De man van de straat, de gewone man of hoe zo'n man, welke op straat critiek levert (leveren vrouwen op straat geen critiek? zijn alle vrouwen buitenge woon?) ook heet, wordt wel eens tureluurs, wan neer hij verhalen hoort van departementale maatregelen. Een voor beeld. Wanneer een rijks bureau, waar ook in Nederland (kent gij het land?), iets, materiaal voor gebruik, wil kopen, dan mag het dit ni^ op eigen initiatief doen. Het hoofd van het bureau vraagt dit schriftelijk aan bij het provinciaal hoofdbureau. Dit hoofd bureau vraagt 't schrif telijk aan bij het lande lijk hoofdbureau. Dit landelijk hoofdbureau vraagt het aan bij de huishoudelijke dienst van het desbetreffende mi nisterie. De huishoude lijke dienst vraagt het dan tenslotte aan bij het Riiksinkoopbureau. Dit Rijksinkoopbureau is in gesteld om te voorko men dat alle bureaux te duur zouden inkopen. Het wordt nu centraal geregeld. Is het niet ge weldig zakelijk, a-la- Piccabello-met-de-duim- op? Nu een voorbeeld van deze zakelijkheid. Een bureau moest een kachelpijp hebben. De directeur kreeg verlof prijsopgave bij een plaat selijk leverancier te vra gen, nadat de man de ambtelijke weg gevolgd had van hoofdbureau- hoofdbureau-huishoude lijke dienst etc. Dit ver lof tot prijsopgave werd hem via een dringend telefonisch gesprek ge geven. Laten we nu niet eens rekenen de onkos ten van de ambtelijke molen aan papier, porti en telefoonkosten. Maar de man was er nog niet! De winter was bijna om toen een vrachtdienst uit Amsterdam hem een pakketje bezorgde met de pijp in diverse onder delen. Ter plaatse had hij prijsopgave gevraagd, maar de leverancier was, heel logisch, niet aange sloten bij het Rijksin koopbureau. In Amster dam zetelde wel zo'n leverancier, en die kreeg de opdracht aan de hand van de maten, door de plaatselijke leverancier verstrekt. Is het niet za kelijk? Nog een klein voorbeeldje. Door enkele provinciale bureaux was gevraagd om kroontjes pennen, waarde enkele centen. Na de ambtelijke weg gevolgd te hebben kreeg het provinciaal hoofdbureau zes zakjes. In ieder zakje, keurig verpakt, één kroontjes pen. Deze zakjes moes ten gedistribueerd wor den langs de provinciale bureaux. Moet de ge wone man nu lachen of huilen? weken in de hallen van het groothandels- en exportbedrijf ..Rehaco" een moderne fileerma chine geplaatst, die tot het aller nieuwste op dit gebied behoort en door deskundigen als de meest economische wordt beschouwd. De machine heeft een capaciteit van 2400 filets per uur en kan vissen verwerken van 30 tot 80 cm. Het moderne apparaat dat 8 m. lang is, werd Donderdagmiddag door het Hoofd van het Bedrijf schap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, onder grote be langstelling van vooraanstaande figuren uit rederskringen, de groothandel en detailhandel in vis, in bedrijf gesteld. De heer J. C. Pronk, voorzitter van de Redersvereniging, wees er op dat deze machine er is geko men door de samenwerking tus sen rederij en handel, die allengs hechter wordt. De heer C. Koster voorzitter van de Vakgroep Groot handel Vis, was er over verheugd dat de mechanisatie in het vis serijbedrijf zo snel vordert en bracht dank aan het bestuur van het Bedrijfschap voor Visserij producten, voor de finantiële steun die werd verleend. Onder de aanwezigen waren voorts nog Ir. B. Lienesch, direc teur van de Visserij van het Mi nisterie van Landbouw: Ir. J. Bo- gaarts van de Directie van het Bureau Voedselvoorziening, Dr. Havinga, de Directeur van het Visserij-onderzoek: Mr. J. R. van Eerde. dir. van het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden; Mr. G. W. M. Gründemann, secretaris van het Bedrijfschap en de heer Kolk man, hoofd afd. Vis van het Voor lichtingsbureau van de Voedings raad. Door de heer Theo van Eikhui zen werd de nieuwe machine een verbetering voor de handel ge noemd, vooral waar de vraag naar gefileerde vis door de huisvrouw steeds stijgende is. Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetij Hamea-Gelei. (Advert. No. 282) U KUNT HONGARIJE HELPEN Uit noodkreten welke ons be reiken, zowel uit 't moederland als uit de dispora, blijkt hoe hoog de nood onder de arme Honga ren gestegen is, aan alles is be hoefte en diepbedroefde moeders kunnen hare kinderen het aller noodzakelijkste niet geven. Zouden wij U, in naam van de martelaar Mindzendty u nog eens om hulp mogen vragen? Wat het meest nodig is? Kle ding en schoeisel en bedekking, daaraan is inderdaad gebrek.... maar ook verduurzaamde levens middelen zijn welkom.en ten slotte het verzenden eist zware financiële offers, wie dus iets te missen heeft kan wat doen, door te helpen die zware kosten te dragen. Maria de Moeder van Hongarije en St. Stefanus, haar grote patroon, zal zeker Uw voorspraak zijn. Het adres is Stichting hulpactie voor Hongarije, Zeeburgerdijk 236, Huize Zeeburg, Amsterdam, Bankrelatie Nederl. Credietbank Amsterdam, postgiro 14378. Mr. dr. van Rhijn voor de radio over de 5 procent In de radiorubriek „Verkla ring en Toelichting" van heden (Vrijdag 30 Maart 1951) te 19.15 uur via Hilversum II, zal mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, spreken over „Vragen en antwoorden inzake de 5 pet. loonsverhoging". GEVANGEN NEDERLANDER VLUCHTTE VOOR P.O.D. Van bevoegde zijde wordt ont kend dat de Nederlander Willi Zahler, over wiens gevangenschap in een Oost-Duitse gevangenis dezer dagen werd bericht, tolk van de Nederl. militaire missie zou zijn geweest. Het betreft hier waarschijnlijk zekere Wilhelm Zalar die gedurende de oorlog dienst nam in het Duitse leger en in 1945 door de P.O.D. te Heerlen werd gearresteerd. Hij wist toen te ontvluchten. BERUCHTE INBREKER INGEREKEND De A'damse recherche heeft (wee beruchte inbrekers en drie helers ingerekend. Het tweetal dat eerst in Januari na een lange straftijd de gevangenis had ver laten, pleegde in de eerste weken van Maart in Kalverstraat en om geving tenminste 5 inbraken waarbij voor een waarde van ten minste f 10.000.werd gestolen aan geld, stoffen, zilverwerk en fototoestellen, terwijl zjj daarbij niet opzagen tegen gevaarlijke klauterpartijen. (Advertentie) PIET OOMES bespreekt op ZATERDAG 31 MAART 11.25—11.30 u. (Zonnebloem) het nieuwe gebedenboek in de rubriek „Onze plank in 't Boeckhuys"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3