56ste Jaarbeurs van groter allure dan ooit tevoren SPORT TWEEDE KAMER Richtlijn voor prijspolitiek 'N SUMMIERE INDRUK VAN DE EERSTE DAG Voorschriften voor handel en industriebedrijven Aardappelmeel iri tabletvorm in het kort Nieuwe belastingvoorstellen verwachting Vraagt behangsels irktberichten iemarkt purmerend S wa?enVgoed gevraagd Utrecht internationaal centrum Naar wij vernemen: Nieuw procédé bij „Westerwolde' 350 inschrijvers Yoor Silverrush Leningsvoorwaarden publiekrechtelijke lichamen 9e partij afgebroken met gelijke kansen De honderdduizend is welbesteed Engelsen moeten bezuinigen WOENSDAG 4 APRIL 1951 PAGINA 3 d door het K.N.M.I. te ldig van Woensdag- donderdagavond. DER t Zuid-Oosten van het lanvankeiijk zwaar be- met enige regen en e tot krachtige wind i Zuid-West en Zuid. 3 wisselende bewol- met enkele buien, at- seld door verspreide ringen en matige tot tigl Westelijke wind. lagere temperaturen. Advertentie) uw behanger mizenbouw vordert 1UGOWAARD Nrd. van het eerste koelhuis lugowaard Nrd. vordert Het perceel, grond voor eigendom van de heer t alhier, is van eigenaar d. In opdracht van de van Langen bouwt de en C. Langedijk al- groot koelhuis. 1 waarschijnlijk geduren- ilde tijden verschillende werk kunnen geven, i vernemen ligt het ook edoeling in dit koelhuis aan allerlei soorten fruit. •kend is aan het verzen- n deze producten veel irbonden. [EREND, 3 April. 18.000 n f 10—10.50; 8000 een- ■n f 8.50; 1200 kievits- 0,25 per stuk; Runderen 37 stuks. 210 vette koeien 2.85 per kg, handel stug; iekoeien f 475—700, h<>n- 147 melkkoeien f 650— 'handel stil; 24 stieren 450, handel kalm; 22 gras- a f 230—350, handel ma- 5 nuchtere kalveren: v d. -80, handel goed id. fokk. 35, handel vjug; 296 vette iv d.sl. f 1-74—1.88 per del stug, afl. lagere prij- i biggen f 20—28 en f 28 ,8 schapen: weiden] f handel vlug, id. 210. handel goed; 80 lam- 47 bokken en geiten f iu 3, handel stug; 36 paarden -900, handel stug. 21 fok- f 230325, handel stug. tonijnen f 1-12 per stuk. OTEBROEK, 3 April ;g Bieten A 6.30, B 4.00, g Uien, gro f 4.50—5.50, INHORN?'3 April. 9500 kg wol 7.50—25.40; 5500 kg oo! 6 40-10.80: 35700 kg .rove 5.40-7.30 gewone =907.20: 40000 kg bieten, 7.30—7.40, idem Ij 5-S'ZO, ha7&82nikii3?385oo en H 5 50—7.40. III 5.10- V 4.10—5 per 100 kg SCHARWOUDE. 525 kg. IB 35; IIB 31; stek 28, kg. uien 6.20-7; grote 3.80; drielingen 1.40—1.90, tg. aardap. Dore 7.80 Alva Bevelanders 10-36|,rt 1t?'nnn ide kool 12.20—26.80; 35.000 'le kool 6-10.70; 60.000 kg. kool 5.50-8.60; doorge- 1: 2000 kg. gele kool, 12.000 STGEDIJK. - 13.000 kg. &9°^enraO;5flWfg i A 6.30; 50.000 kg. rode 6.50-24.30: 24.000 kg. gele 6—11.30: 25.000 deense witte -7 50; doorgedraaid: 700 kg. kool en 10.000 kg. witte kool. ARMENHUIZEN, 4 April. 6.106.30; grove 2.90—«0 n I 6: H 4; gel© kool 6—9.70 kool 5.50—7.10; rode kool —24.20. t aanbod van de vette koeien wel te groot naar de vraag, aar dat de handel veel stug- inzette. Alleen de prima itbeesten brachten nog wel boven de notering op, .maar er zakten de V^zen in en l de afloop er met beter op. op de geldemarkt was de ■oer groot en de kooplust is iet Het slechte weer met de regenvlagen heeft de lande- l te zacht gemaakt, om daar vee in te doen en de n°oi en beginnen al bij velen leeg aken, zodat vele weiders ge- nöen zijn niets te doen. IJ □k al hetzelfde met de verse door 0 en digheden is daar ook een ge gang. Ook het longe vee heel schoorvoetend van de d Met de nuchtere kalveren -het beter; dit blijft nog maar ds een gewild artikel; later, i de aanvoer nogal aanhielck d het wel iets kalmer, maar rokken en vooral de beste die waren weer gewild en bracn rhh?tPwojlvene0was het weer ar voor de vette schapen, waar steeds de vraagprijzen hoger rden, begint de kooplust w^ t te kalmeren. Met de bok geiten was het weer een stugs >1 Op de vette varkensmarkt 's het niet veel beter. Het a i was te groot zodali| ig inzette met 1.88, war ai s Ifüijk was te maken en i id was dan ook s n n Vome dfTin76Wgeemaakt.r V de biggenmarkt vlotte het. nien as de gang in de konuntjes llig. Deze Luchtfoto geeft een beeld m vogelvlucht va*, het Hoofdgebouw aan het Vreeburg. (Foto ANP-sLuchtfoto) (Van onze verslaggever) Met een rood en roezemoezig hoofd zijn we gisterenmiddag het Vreeburg weer opgestapt Het is tenslotte een paard en werk in luttele uren twaalf kilometer stands ruw geschat een dikke vijfduizend in getal te verwerken, daarbjj in gedachten hou dend, dat hier fabrikaten zijn geëxposeerd uit 45 branches, af komstig uit alle windstreken, in het bijzonder uiteraard van die landen, die collectieve inzendingen hebben verzorgd. Wie verstandig en vooral za kelijk wil zijn neemt de 760 pagina's tellende cataloog ter hand en streept daarin de dingen aan, die hem bijzonder interesse ren. Maar wij zijn nu eenmaal niet zakelijk. Het is zo, dat wan neer wij eenmaal een der zes verdiepingen aan het Vreeburg hebben betreden, wij die van voren tot achter gaan bekijken. Dat we zelfs de tijd nemen om enige minuten stil te staan bij dat, wat ons speciaal aantrekt In een poging deze bekoring te ontvluchten, hebben we tenslotte hele verdiepingen glashard over geslagen. Met bloedend hart wel iswaar. Het is immers zo moeilijk zich te onttrekken aan de charme van wat uitgestald een schier onbeperkte rijkdom schijnt. Groter dan ooit Deze jaarbeurs is groter dan ooit. In enkele feiten; de opnieuw uitgebreide expositieruimte bleek opnieuw veel te klein voor alle aangevraagde standruimte. Bijna 4600 fabrikanten, van wie ruim 60 pet uit het buitenland, hebben de beschikbare 50-000 vierkante meter expositieruimte onder el kaar verdeeld. België, Israël, Lu xemburg, Oostenrijk, Polen, Zd.-t Afrika, Joego Slavië en Zwitser land nemen elk een uitgebreide sector in met hun dikwijls voor treffelijk verzorgde collectieve in zendingen. Er is ditmaal voor het eerst een medisch-pharmaceuti- sche inzending, die de gehele reusachtige parterre van het tweede Vreeburggebouw in be slag neemt, 'n Inzending boven dien, .minstens zo imponerend als het vanouds befaamde Philips N-S.F.-areaal, De officiële openmg opgeluis terd door de drumband van het utrechtse garnizoen was gister ochtend nauwelijks een fedt, toen al duizenden bezoekers de loket ten gepasseerd waren. Intussen vond in de Club de begroeting plaats van de voorzitters van de nationale werkgeversorganisaties uit de West-Europese landen, bij wie zich een aantal directeuren van Amerikaanse firma's had aangestoten- Er waren overigens al veel meer buitenlanders. Op de hoogste verdieping liepen we een donfar-gebaarde Indiër met he melsblauwe tuiban tegen 't lijf, terwijl we enige uren later enige vlootofficieren van achter het IJzeren Gordijn waarnamen, die voor de Hoogovenstand stonden te zwijgen- En overal liepen de onderhandelingen orderboek bij de hand in de meest ver schillende talen. Vooral in het Duits. Of in het West-Duits West-Duitsland zelf heeft aan «te Croeselaan een hele hal voor zich a-leen, hoofdzakelijk met machinerieën. Het heeft de reali teit ingezien van het woord: ex- Porter<?n ondergaan en wie de pertect-afgewerkte inzending ziet, komt wel tot de conclusie, dat, SJApr ook bezig is onder te gaan. West-Duitsland zeker niet! Mogen de Duitsers dan al bezig zijn, de markten te heroveren, in gewonnen positie liggen zij nu nog lang niet. Ook niet ten op zichte van het Nederlandse fa brikaat Een rondgang door de enorme machinehal Q, waar Stork de expositie van de Nederlandse mdustrie opent geeft zelfs de buitenstaander de indruk, dat de Nederlandse nijverheid het in enkele jaren met of zonder Marshallhulp ver gebracht heeft. Dat gaat zelfs voor „lich ter1 werk op. Eir is b.v. in vroomshoop bij Zwolle een Ne- deriandse scharenfabriek in be- «njE gekomen, de eerste! En dit bedrijf noteerde gisterochtend al de eerste exportorders. Het bezoek De eerste dag boekte aan be zoekers een nagenoeg even groot aantal als vorig jaar; wij verna men een ongecontroleerd cijfer van 10000. Vast staat wel, dat het merendeel van hen zich bewoog in de gebouwen aan het Vreeburg, waar voornamelijk consumptie- en lichte huishoude lijke artikelen te vinden zijn. Een kleiner aantal, maar bijna geheel bestaande uit vak- en zakenmen sen, bevolkte het Croeselaanter- rem, waar onder een woud van metershoge kranen machines, grondstoffen, onderdelen, hulp middelen en afgewerkte produc ten voor de industrie en de bouw nijverheid worden aangetroffen. Hier vallen in het bijzonder de woningbouwgrondstoffen, de Am sterdamse montagewoningen complete opbouw in etages de ruim gedetailleerde stand van D.A.F.-Eindhoven, het caterpillar- park en de West-Duitslandhal op. Ook hier hebben de Belgen en Polen een afzonderlijke hal ter beschikking. H©t moet ons overi gens van het hart, dat heel wat mensen de Poolse expositie min der achteloos voorbij zouden lo pen, wanneer de citaten en slag zinnen van dictator Bierut ach terwege waren gelaten. Vandaag, de tweede dag, staat in het teken van de bouwnijver heid- Minister in 't Veld komt daarvoor zelfs spreken, nog wel over „Bouwplan en betalings balans"! Rest ons omwille van de volledigheid nog te vermelden, dat de expositie tot 12 April voor iedere belangstellende geopend is. Voor iedere, ja- Want 't kan zijn dat geen enkele zakenman de Jaarbeurs mag missen, menig particulier zou in deze dagen een bezoek aan Utrecht zonder 'n kijkje op Vreeburg of Croeselaan niet compleet vinden. wordt ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de Drnmband der Nationale Reserve in Den Haag op 14 en 15 JuH een groot nationaal concours voor drum bands uitgeschreven; veroordeelde het Hoog Militah* Gerechtshof de dienstplichtige soldaat K. J. van S. uit Tlel tot anderhalf jaar gevangenisstraf, omdat hij hij zijn pleegouders had ingebroken en hond red gul den had gestolen; kwamen te Den Haag in de afgelopen drie maanden dertien verkeersongevallen met dodelijke afloop voor. Acht van deze on gevallen waren het gevolg van onoplettendheid heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank een jaar gevan genisstraf geëist tegen de staten- loae fabrikant S. R„ die f25.000 verduisterde; is men gisteren in Hilversum begonnen met een massale door lichting van 90.000 leden der be volking; zal de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmcrs, hedenmiddag zijn eerste officiële daad in het openbaar verrichten met de ope ning van de tentoonstelling ..De Zuiderzee wordt land" in het Amsterdamse Waaggebouw, ONDERSCHEIDING VOOR MR. MILIUS Op de eerste dag van de Utrecht se Jaarbeurs heeft de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, aan de directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, Mr. J. Milius, mededeling gedaan van diens benoeming tot officier in de Kroonorde van België. De onder scheiding, werd uitgereikt in het Belgische paviljoen ran de Utrechtse Jaarbeurs. (Vervolg wam peg. 1) Investeringen En ander punt waarbij rege ring en P.v.d.A. tegenover elkaar kwamen te staan betrof de con trole op de investeringen. De heer Nederhorst had geëist, dat de Overheid zich direct met de in vesteringen zou bemoeien, waar bij hij tevens van de gedachte uitging, dat deze aldus sterker beperkt zonden kunnen worden; Ook bij het antwoord op deze eis ging .de minister-president voorop. Hij waarschuwde er voor, dat een beperking van de inves teringen lang niet altijd de beste weg was. Wij moesten blijven denken om onze industrialisatie. Minister van den Brink ging hier eveneens van uit. Fiscale maatregelen en credietcontróle achtte hij voldoende om het ge stelde doel te bereiken. De Over heid achtte hij niet de direct aan gewezene om van geval tot geval te beoordelen of een bepaalde investering al dan niet gewenst was. Ook hier bleef de heer Ne derhorst echter bezwaren maken. Hij meende dat de Overheid hier voor het meest geschikt was. deze tegenstellingen werden ten slotte vastgelegd in een motie, die door de heer Nederhorst waarin voor bepaalde sectoren en artikelen een doeltreffend stelsel (P.v.d.A.) werd ingediend en van prijsbeheersing werd geëist, alsmede een directe controle op de investeringen. Een motie, die zo kort na het optreden van de nieuwe regering ook in politiek opzicht niet van belang ontbloot is. (Van onze correspondent) VEELERVEEN. Naar wij vernemen is de directie van de Aardappelmeelfabriek „Wester wolde" te Veelerveen er in ge slaagd een nieuw procédé in toe passing te brengen betreffende de productie van aardappelmeel. Tot dusver werd het aardappel meel los afgeleverd in balen van 100 kg en door verpakkers in kleinere pakjes in de handel ge bracht. De Aardappelmeelfabriek te Veelerveen is er evenwei in geslaagd het aardappelmeel in tabletten te persen, zonder dat de oorspronkelijke zuiverheid wordt aangetast. Aan deze tabletvorm zijn ver schillende voordelen verbonden. Een tablet komt overeen met een volle eetlepel los aardappelmeel, doch is veel gecomprimeerder en geeft daardoor ruimtebesparing en besparing van transportkos ten. Bovendien wordt bij het transport en bij het gebruik het De heer Scbmal (C.H.) wees hier dan ook later op, terwijl de heer Andriessen (K.V.P.) bena drukte, dat het toch wel zeer bezwaarlijk was om zich na der tien dagen al een oordeel te vor men over de plannen, zoals die door de regering bij haar optre den waren aangekondigd. Voor de heer Andriessen lag de kern van het geschil over de jongste loonsverhoging vooral in de vraag of de prijsstijgingen inderdaad zullen doorwerken. Deze kwestie kan echter in het nadere overleg met het bedrijfsleven worden he in antwoord op een vraag van de heer Nederhorst had de minis ter-president reeds toegezegd, dat het nader overleg hierover inder daad de gelegenheid kon bieden. Grote gezinnen De rede van de heer Andries sen (K.V.P.) was voor 't overige een warm pleidooi voor de be langen van de grote gezinnen. Hij hield er aan vast, dat de rege ring bij haar optreden verklaard had deze gezinnen extra te hulp te willen komen. De kosten van eèn sterke progressie zouden z.i. meevallen. Slechts 16 pet. van de kinderen, waarvoor toeslag wordt genoten, zou er voor in aanmerking komen. Mocht uit het antwoord van de regering niet komen vast te staan, dat zij een sterkere progressie van de kinder bijslag overwoog, dan was de heer Andriessen voornemens een uitspraak van de Kamer uit te tokken. Avond zitting In de avondvergadering merkte de heer Janssen (K.VP.) op, dat de verdeling van de lasten be oordeeld moet worden door het samenstel van maatregelen op fiscaal en sociaal gebied. Het niet- doorberekenen van de jongste loonronde betekent een extra-last voor de ondernemers en hij hoopte op een overleg over de marginale winstberekening. De heer Hooy legde de nadruk op de noden van de middenstan ders, waarvan 75 pet. een inko men heeft van beneden de f 5000 Zij hebben nadeel van de loon ronde, evenals de kleine land bouwondernemers. Antwoord minister Minister v. d. Brink zeide dat de regering geen psysieke con trole op prijzen en investeringen wenst. Ten onrechte heeft men een tegenstelling gezien tussen mijn opvatting en de maatrege len van de ministers van Land bouw en Wederopbouw. Spr. betreurde de motie-Neder- horst en kon er zich niet mee verenigen. De debatten worden vandaag voortgezet. Dr. Drees zal minis ter van den Brink vervangen, in verband met diens reis naar Parijs. De minister van Economische Zaken, prof. van den Brink, heeft in de Tweede Kamer mededeling gedaan van richtlijnen voor de prijspolitiek. De groot- en kleinhandel worden bij algemene beschikking gebonden aan de volgende voorschriften: L De werkelijk betaalde of verschuldigde inkoopsprijs zal in de verkoopprijs mogen worden doorberekend met dien verstande dat wanneer men eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed ten ver koop aanwezig heeft, dat in ge bruikelijke hoeveelheid bij een leverancier, die het goed regel matig verhandelt, tegen hogere prijs is gekocht, deze laatste prijs in rekening mag worden ge bracht. Voor zover voor bepaalde goederen marktnoteringen be staan, zullen speciale beschikkin gen worden vastgesteld, waarbij voor de desbetreffende goederen zal worden toegestaan de ver vangingswaarde op deze noterin gen te baseren. Verhoging inkooDsprijs 2. De aldus vastgestelde in koopsprijs mag worden verhoogd met als bruto winstmarge het bedrag voor kosten en winst, dat in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 bij normale verkoop van eenzelfde of nagenoeg eenzelfde goed door de betrokken hande laar laatstelijk in rekening is ge bracht, vermeerderd met 3 pet daarover en met het bedrag, waarmede de verschuldigde om zetbelasting sedertdien is geste gen. Voor zover bij nader onderzoek en na met het betrokken bedrijfs leven gepleegd overleg blijkt, dat in een afzonderlijke bedrijfstak de marges volgens de algemene beschikking te laag of te hoog moeten worden geacht, zal een speciale margeregeling worden opgesteld. Groot- en kleinindustrie Voor de groot- en kleinindus trie wordt als algemene richtlijn vastgesteld, dat zij hun laatstelijk in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950 geldende prijzen slechts mo gen verhogen met: 1. de stijging der loonkosten, die het gevolg is van de in Sep tember 1950 toegepaste loonronde; 2. de sedert het tijdstip van hun laatste verkoop in genoemde tijdsperiode plaats gehad hebben de prijsstijging van grondstoffen en belangrijke hulpstoffen, waar bij toepassing van de vervangings waarde over de normale voor raden wordt aanvaard. Onder belangrijke hulpstoffen worden verstaan kolen, olie, gas en electriciteit. In bijzondere ge vallen kunnen in overleg met het Departement van Economi sche Zaken voor de productie en afzet gewichtige materialen hier aan worden toegevoegd. De se dert de genoemde periode plaats gehad hebbende stijging der ver- pakkingskosten zal dus in het algemeen niet voor doorbereke ning in aanmerking komen. De nieuwe procedure Ambonezen contra K.P.M, De rechtbank te Amsterdam be paalde gistermorgen in het pro ces op korte termijn tegen de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, aanhangig gemaakt dooi de heren Lokollo en Aponno als bewoners van Ambon als da tum voor het houden van de plei dooien Dinsdag 10 April a.s. Voor de Silverrush. de tradi tionele veldlooo. welke Zondag a.s. ou het landgoed Duindigt te Wassenaar wordt gehouden, heeft de organiserende vereniging Trek vogels niet minder dan 350 in- schriivingen. waaronder het re cord-aantal van 70 A- en B-klas- se rs binnengekregen. Onder de A-klassers, die met een handicap van 57 sec. op de 5 km zullen starten, bevinden zich o.a. Slijkhuis, Adriaanse en Harting. Waarschijnlijk zal de handicap van Slijkhuis met 10 sec. worden vergroot. Tevens hebben voor de A-klasse tien lopers van Beerschot (Ant werpen! ingeschreven. Op de lijst van de veteranen, die 3.5 km lopen, komt o.a. de naam voor van de Marathonloper Overdijk van AAC. Ook heeft zich een 100-tal juioren gemeld Benzinelevering in West-Duitsland vrijgegeven voor buitenlanders Naar de K.N.A.C. meldt is met ingang van 1 April j.l. tot nader order de benzinelevering aan buitenlandse automobielen, die tijdeljjk in West-Duitsland ver toeven, vrij gegeven. stuiven voorkomen, zodat ook in huishoudelijk gebruik tabletten hygiënischer zijn. De tabletten worden in rollen van 200 gram in de handel gebracht. Momenteel worden de tabletten nog als een soort nevenfabricage gedurende de campagne vervaar digd. De hoeveelheid is afhanke lijk van de vraag op de binnen- en buitenlandse markt. In de toe komst is het mogelijk ook in de maanden die buiten de campagne vallen, tabletten te produceren. Op de vinding is octrooi aange vraagd. Naar aanleiding van de aan kondiging van de emissie der 3'/j pet. Nederlandse Staatslening 1951 heeft het ANP zich tot de bevoegde instanties gewend met de vraag of thans ook wijziging is gebracht in de voorwaarden, waartegen de lagere publiek rechtelijke lichamen leningen kunnen aangaan. Vernomen werd dat dit inder daad het geval is. De hoogste rentenorm voor deze leningen is thans 3Vj pet. en geldt voor le ningen met gelijke jaarlijkse af- lossingen met een looptijd van ten minste 30 jaar dan wel voor leningen met niet gelijke jaar lijkse aflossingen met een ge middelde looptijd van ten minste 15 jaar. Indien de looptijd ener regel matig aflossende lening ten min ste 40 jaar bedraagt, kan de uit gifte 1 pet. beneden pari plaats vinden. Voor regelmatig aflossende le ningen met een looptijd van ten minste 10 jaar is de hoogst toe laatbare rente gesteld op 3 pet., voor soortgelijke leningen met een looptijd van ten minste 20 jaar op 314 pet. BOTWINN1K—BRONSTEIN schaaku4TklmpPom\etVwPrcWG Mrbergen en bestaat uit drie kamoioenschan tiTccirf vFTbarakken, nl. twee woonbarak- nik wcrd na 4lTeU ke" e" een barak GIFT VOOR KANKERINSTITUUT Ter gelegenheid van het 25 j. bestaan van de NV Balatum te Huizen werd een receptie gege ven. Verzocht was geen bloemen en cadeaux te sturen, maar geld, dat besteed zou worden voor het Nederlands kankerinstituut. Een bedrag van ruim f 6000,werd opgebracht. DODELIJK ONGELUK Gistermiddag is de ongeveer 50-jarige brievenbesteller F. van Hamersveld uit Hooglanderveen bij het oversteken van de rijks straatweg onder de gemeente Amersfoort door een passerende luxe auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. EERSTE KAMP IN OOSTPOLDER GEREED EMMELOORD. Het eerste kamp in de Oosterpolder is dezer dagen door de aannemer aan de directie Wieringermeer afgele verd. Het werd in 30 werkdagen opgebouwd. Het kamp kan ongeveer 120 man herbergen en bestaat uit drie Tijdens een zware regenval, die gepaard ging met mist, werd de Deense vrachtboot „Astra", die met stukgoed onderweg was naar Havanna, 30 km ten noordoosten van Atlantic City (New York) door een andere vrachtboot aangevaren. De „Astra" werd ?waar beschadigd en zonk. ten afgebroken. Botwinnik die met wit speelde, heeft licht ma terieel voordeel, doch het zal moeilijk zijn dit voordeel uit te buiten aangezien zwart's stelling zeer sterk is. In Enschede wordt op 1 Sep tember de derde internationale Marathonloop gehouden. Jack Holden, Europees kampioen doet ook weer mee. Hij won in '49. Er gaan geruchten dat de bekende Oerlikonbaan (wielren nen) in Zurich zal worden ver kocht of afgebroken. Financiële moeilijkheden. Wim van Est werd vijfde in een wegwedstrijd van 195 km te Zonhoven in België. Van Steen bergen won in 4 uur 35 min. Van Est had 45 sec. achterstand. In het Zuiderpark te Den Haag zullen op 31 Mei, I en 2 Juni naar schatitng 25000 tur ners aantreden voor een groot bondsturnfeest. 4000 buitenlanders zullen erbij zijn. Het Nederlands militair hockey-elftal met o.a. Ancion en Kruize zal van 6 tot 10 April drie wedstrijden spelen in Oxford t.w. twee tegen Britse militaire teams en één tegen de universi- teitsploeg. De Argentijnse coureur Fan- gio zal deze zomer weer aan alle races deelnemen die gelden voor het wereldkampioenschap. Hij komt uit in een Alfa Romeo. Ook zijn landgenoot Gonzales zal weer op talrijke Europese banen rijden. 4= Op 29 April worden té Til burg de Nederderlandse kam pioenschappen jiu jitsu en judo gehouden. ken en een barak voor cantine en keuken. Het kamp ligt tussen Schok kerhaven en Amsterdam, precies op de helft en ook juist in het midden tussen Edam en Harder wijk. De afstand naar deze plaat sen is 56 km. AMENDEMENT RITMEESTER C.S. De heer Ritmeester (WD) C.S. heeft een amendement op de Rijksbegroting 1950, hoofdstuk 7 b (Financiën) ingediend, waar in de ondertekenaars voorstellen artikel 53 „kosten van de door de Nationale Spaarraad te geven voorlichting ter bevordering van het sparen ad f 90.000" te vermin deren met f 1,Het amende ment is getekend door de heren Ritmeester (WD), C. van den Heuvel (Ar Verkerk (Ar.), van de Wetering (CH.), Stapelkamp (AR), Oud, Korthals, Vonk, Ze- gering Hadders, Mevr. Fortanier —de Wit en de heren Cornelis- sen (allen WD) Beernink (CH), Sohmal (CH), Van der Feltz (CH). Toen het ANP Maandagmorgen mededeelde, dat de 100.000 op no. 1078 was gevallen, heerste in Vlissingen een zekere opwinding. Het was al spoedig hekend, dat de prijs was gevallen in deze stad. Het lot was in gedeelten verkocht en de prijs is terecht gekomen bij een aantal mensen, die het over het algemeen zeer goed kunnen gebruiken. Vast staat, dat een kwart lot was verkocht aan een combinatie bestaande uit gerant, chef-kok en twee kellners van het hotel „Het Wooldhuis". Het overige deel van het lot was in twintigjes ge plaatst. In een gezin dacht de ge lukkige vader ogenblikkelijk aan zijn ziek kind. In Vlissingen had hij geen baat voor haar kunnen vinden en nu, zo zeide hij, heb ik eindelijk de middelen om met haar naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden te gaan. WERKVERBAND KATH. BURGEMEESTERS Het hoofdbestuur van de A.R. K.A. belegt op Donderdag 12 April een bijeenkomst voor alle Katholieke burgemeesters van Nederland in de raadszaal van het gemeentehuis van Nij megen. teneinde te komen tot de oprichting van een werkverband van katholieke burgemeesters. Twee sprekers zullen het woord voeren, namelijk rector L. Sanders, te Wasserjaar, over ..Beroepskerstening" en ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Ber gen op Zoom, over „De taak van de burgemeesters in verband met de zelfstandigheid van de gemeente". LONDEN, 3 April (Reuter). De Engelsen hebben vandaag een ernstige waarschuwing gekregen, dat zij nog meer lasten zullen moeten dragen om te voorkomen, dat het herbewapeningsprogram- ma een einde maakt aan het na oorlogse herstel. In het economisch overzicht van de regering voor 1951, dat vandaag werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat Engeland het vorige jaar voor het eerst sedert de oor log volledig solvent werd, doch op dit optimisme wordt de dom per gezet. In het Overzicht wordt gezegd, dat de Engelse bevolking de ge volgen van het herbewapenings programma zal gevoelen in een schaarser worden van kleding, huishoudelijke textielgoederen en metalen goederen. AANSLAG OP ITALIAANSE PRESIDENT? ROME 3 April (Reuter) Op de spoorlijn tussen Rome en Na pels heeft Dinsdag een po!£tieman bij Villa Literno een ouontplofte bom gevonden, kort voordat de trein, waarin de Italiaanse Presi dent Einaudi reisde, dat punt zou passeren. OFFICIER TOT 8 MAANDEN VEROORDEELD Conform de eis van de Advo caat-Fiscaal bevestigde het Hoog Militair Gerechtshof gistermorgen het vonnis van de Krijgsraad te Djakarta, waarbij de majoor L. B. uit Dordrecht tot acht maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. Het Hof gelastte de onmid dellijke gevangeneming van ma joor B. Majoor B- heeft als hoofd van de Welzijnsverzorging te Ban doeng in Mei, Juni en Juli 1950 zich uit de aan hem toevertrouw de voorraden een aantal artike len, o.a. 100 dozijn tennisballen, 800 filmrolletjes, 300 flessen drank, toegewezen. Hij betaalde deze artikelen en verkocht ze voor ten eigen bate. (Vervolg van pag 1) Vorenstaande maatregelen op het gebied van de directe belas tingen beogen een deel van het benodigde bedrag te verschaffen; een ander deel zal worden gevon den door een verhoging van ver bruiksbelastingen. Geen verhozmr omzetbelasting Het behoeft volgens de minis ter in verband met de daaraan verbonden bezwaren geen betoog, dat een algemene verhoging van de omzetbelasting thans niet in aanmerking komt. Wel worden hier enkele bijzondere voorzie ningen voorgesteld, die een ver hoogde bate zullen afwerpen. De voornaamste er van zijn een ver hoging van het tarief van de weel debelasting voor een belangrijk aantal goederen van 15 pet. tot 30 pet. Het onderwerpen aan het weeldetarief van 15 pet. van goederen, die op abnormaal dure wijze zijn verpakt, het verhogen, in het algemeen van het groot handelstarief van 1*2 tot 1 pet. voor leveringen aan kleinhande laren en het onderwerpen van meer goederen ook weeldegoe- deren aan een verhoogde hef fing bij invoer ter voorkoming van een ongemotiveerd concurrentie voordeel voor ingevoerde goede ren boven de binnenlandse pro ductie. Bjj vorenbedoelde keuze van wijzigingen in de omzetbe lasting worden de gevolgen voor het normale huishoudbudget tot een minimum beperkt. Motorrijtuigen. Voorts wordt voorgesteld een verhoging van de motorrijtuigen belasting van welke belasting de tarieven tot dusver niet zijn aan gepast aan het naoorlogse prijs niveau. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen personenautomo bielen enerzijds en vrachtauto's, autobussen, taxi's en motorrij wielen anderzijds; voor laatstbe doelde groep, wordt een gerin gere verhoging toegepast dan voor eerstbedoelde, voor welke laatste groep overigens de verhoging meer zal bedragen al naar gelang de automobiel zwaarder is. Tot het dekkingsplan rekent de minister van Financiën voorts ook de in de Memorie van Ant woord op het wetsontwerp be treffende de unificatie van accijn zen reeds aangekondigde verho ging van de gedistilleerd-accijns van f 320 tot L475. Financiële verhondinir rijk en eemeentcn. Tenslotte deelt de minister mede dat binnenkort een wijzi ging in het ontwerp vanwet hou dende voorzieningen inzake de financiële verhouding van het rijk en de gemeenten zal worden in gediend strekkende om de op brengst van de onderhavige fis cale maatregelen geheel aan het riik ten voede te doen komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3