Nieuw «Jongste loonsverhoging niet in de prijzen doorberekenen» DE RUSSEN OP HET PUNT IN KOREA IN TE GRIJPEN? De Rijksbemiddelaars weigeren Groninger werfarbeiders 5 pet. MocArthur wil China aanvallen en uitschakelen Amerikanen en Britten in massa over breedtegraad Zo kosten van levensonderhoud 3 tot 5 petlager dan anders EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN y....er vooral om vechten Uitgeteld WERKGEVERSBONDEN ADVISEREN: Staking duurt voort Tegen distributie en prijsbeheersing Lesvliegtuig in Zeeland neergestort De man in de kist 350 Italianen over de erens aezet Prins Bernhard bij Eva Peron Kotter lekgeslagen Tuinbouw maakt zich zeer ongerust Scheepsberichten rWij verkeren In ernstig gevaar" Spanning tussen Syrië en Israël Afcwmementsprijs t 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; ia alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 6 April 1951 46e Jaargang No. 12136 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE INTERPELLATIE-NEDER- HORST in de Twede Kamer was, uit een algemeen politiek oog punt bekeken, voorbarig. De regering was nog geen veertien dagen oud en men kan haar dan al moeilijk kapittelen over de uitvoering van haar plannen, die nog maar nauwelijks in een sta dium van uitvoering zijn. De heer Nederhorst d.w.z. de Partij van de Arbeid, dacht daar anders over. Dat had zijn reden. De partij zelf had zich al. even voorbarig, uitgesproken over de noodzaak van compensatie voor de prijsstijgingen, toen het al vaststond, dat de regering, natuurlijk, op dit punt uiterst diligent was. Maar de verklaring van deze voorbarige bevlieging van de P.v.d.A. lag in het feit, dat voor het eerst in de nog jonge historie van de partij, een publicatie omtrent de loonpoli- tiek mede-ondertekend was door de vice-voorzitter de heer ir. Vos! Bovendien heeft de P.v.d..v. rekening te houden met de me ning van het N.V.V. en met de opinies, die de leiders van dit socialistische vakverbond zelf braaf hebben opgefokt, in pers en radio. De heer Suurhof, die ook Kamerlid is, heeft in het Vrije Volk nieuwe looneisen ge steld ,op een moment, dat hij wist. dat de regering daar af- wiizend tegenover stond. De heer Vermeulen sprak voor de Vara- microfoon en gebruikte boze woorden, op hetzelfde ogenblik, dat een hoge regeringsfunctio naris verklaarde, dat er van ver dere loonsverhoging geen sprake kon zijn. Dit alles kon natuurlijk in de Kamer niet helemaal zonder in vloed blijven, maar niettemin leek het al van de beginne af, dat Nederhorst c.s. pleiten zou den voor een verloren zaak. Het was dan ook niet zo heel moei lijk voor minister Van den Brink om zijn tegenstander uit te tel len De interpellant werd vol gens de regelen van de kunst af gepeld en het was zijn eigen schuld. Ook politiek speelde de P.v.d.A. deze zaak volkomen fout. Men kan in de kring der socialisten zijn vooroordeel tegen katholieke ministers, die het wagen op belangrijke punten an ders te denken dan de machtigen, nu eenmaal niet kwijt raken. Maar dan ziet men het feit over het hoofd, dat die ministers een sleutelpositie innemen in de kern van de huidige politiek en dat die politiek een zaak van het kabinet is. Het was bfjna vermakelijk, daarvan deze week het bewijs te zien in het feit, dat minister Van den Brink, op de tweede dag van het debat, toen de interpel lant al gevloerd wasnaar Parijs vertrok, waar hij inder daad belangrijker dingen te doen had dan zijn tijd te verspillen aan eer» nutteloze en uit alge meen politiek oogpunt over bodige interpellatie; dr. Drees, de socialistische minister-presi dent, nam de voltooiing van het proces voor zijn rekening. Maar in de gegeven omstandigheden had hij een gemakkelijk spel, de interpellant gaf zich over. En bijna zou de interpellatie hele maal met een sisser zijn afge lopen, als niet de heer Andries- sen van de K.V.P. te hulp ge sneld was, om nog even in een, mede door andere partijen onder tekende motie vast te leggen, dat met de Stichting van de Ar beid overleg zal worden ge pleegd, met het doel. na te gaan, hoe de consumptiebeperking tot vijf procent kan worden beperkt. Het was in meer dan één op zicht juist, dat deze motie als tastbaar resultaat van deze scha mele interpellatie werd aange nomen, ook al vond minister Joe- kes haar overbodig. Dat vond hit de andere motie van de heer Andriessen ook, al wees hij deze nog sterker af dan de andere. Die tweede ging namelijk over bet grote gezin. De minister heeft gezegd, dat gewaakt zal worden tegen onevenredige^ ach teruitgang van de grote ggginnen in het kader van de z.g. werke lijke koopkrachtvermindering. De beer Andriessen. die nogal wat ervaring heeft met deze minster, als het over de erkenning van de betekenis der grote gezinnen gaat. vond het veiliger nog even vast te leggen, dat er met deze zaak werkelijk ernst moet wor den gemaakt. Nou, en toen de Kamer de eerste, overbodig verklaarde motie, met alle stemmen van de regeringspartijen had aange nomen, dachten wij, dat de twee de. die een groot volksbelang raakt, ook wel aangenomen zou worden, maar dat gebeurde niet, al waren een aantal leden van de Partij van de Arbeid zo vriendelijk haar te steunen, daarmee" bewijzend, dat het niet tegen deze minister ging! Maar er was juist een stem tekort. Wij hopen nu maar, dat de regering even goed de betekenis van het gevraagde zal begrijpen en daar naar handelen zal. 2.009.785 RADIO-LUISTERAARS Het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen in Neder land bedroeg op 1 April 1.527.597 tegen 1.512.480 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 482.188 aan geslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 484.006 op 1 Februari. De vier verbonden van werkgevers, te weten het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het R.K. Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen en het Verbond van Prot-Christelijke Werkgevers in Nederland heb ben er bij hun leden op aan gedrongen om als op korte termijn effect sorterende maatregel zich beperkingen op te leggen ten aanzien van de volledige doorberekening van thans werkende prijsverhogende krachten. Zij doen daarom op hun leden het dringende beroep er van af te zien om op grond van de jongste loonsverhoging de prijzen van de eindproducten te verhogen. apparaat ter uitvoering van een stelsel van gedetailleerde prijs- beheersing en distributie. Voor de handel is door de regering een beschikking uitge vaardigd volgens welke 't gelds bedrag van de toegestane winst marges gelijk dient te zijn aan dat, hetwelk laatstelijk in de periode 1 Juni 1949 t.m. 31 Mei 1950 mocht worden berekend, verhoogd met 3 pet. voor de in September 1950 plaatsgevonden loonronde. Deze omstandigheid brengt de centrale werkgevers organisaties er toe met nadruk te bepleiten, dat de industrie de prijsvaststelling van zijn produc ten op dezelfde periode baseert, met dien verstande, dat rekening zal worden gehouden met de in September 1950 toegestane loons verhoging en de inmiddels ge stegen vervangingswaarde van grondstoffen en belangrijke hulp stoffen. De vier verbonden gevoelen zich echter onder de huidige om standigheden verplicht met na druk te wijzen op de bezwaren van een eventueel van overheids wege in het leven te roepen Te Rilland Bath op Zuid-Beve land is gisteren een vliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht neer gestort op een stuk geploegd land. Het toestel vloog erg laag en toen de piloot wilde optrekken raakte het de grond en ging over de kop. De piloot kon uit het vliegtuig komen en bleek slechts een hoofdwond te hebben opge lopen. Het toestel is zwaar be schadigd. Een man die enkele dagen ge leden in de trein van Semarang naar Madiun onderweg in een kist werd ontdekt, blijkt een reeds lang gezochte misdadiger te zijn, die op deze wijze door de mazen van het politienet heen trachtte te glippen. Hij had zich door zijn vrouw in een kist laten verbergen om naar Madiun ge smokkeld te worden, waartoe de vrouw de kist als vrachtgoed aan het station bezorgde. Onderweg kreeg hij het echter te benauwd (de kist was 60 cm lang, de „be woner" 1.60 m.) en begon om hulp te roepen, waarop hij werd gearresteerd. Kosten van levensonderhoud 35 pet. lager. Indien de oproep wordt aan vaard, zou hiermede, zo werd van de zijde der verbonden verdui delijkt, een zeer belangrijk resul taat worden bereikt. Statisitci hebben berekend, dat hierdoor de kosten van levensonderhoud 35 procent zouden komen te liggen beneden het niveau dat anders bereikt zou zijn. Hierdoor wordt gehoopt tot een zekere stabilisatie te geraken, In ver wachting van een dalende ten dens op de wereldmarkt, waarvan reeds zekere symptomen zijn waar te nemen. Sinds het ogenblik, dat er geen visa meer nodig waren voor het touristenverkeer tussen Neder land en Italië, zijn ruim 350 Ita lianen, die in ons land wollen stoffen van zeer slechte kwali teit onder bedrieglijke voor wendsels aan de man probeerden te brengen, over de Nederlands- Belgische grens gezet. Deze stoffen, bedrieglijk be drukt met nagemaakte stempels als „Made in Engeland" en „All Wooi", zagen er op het eerste gezicht aantrekkelijk uit en de Italiaanse kooplieden slaagden er dan ook in prijzen te maken, die zes a zeven maal boven de wer kelijke waarde lagen. Prins Bernhard heeft Woens dag een bezoek gebracht aan Eva Peron, de vrouw van de Argen tijnse president, die een zeer grote politieke macht bezit. Zij stamt uit een arm boerengezin van vijf kinderen. Vroeger was zij actrice van bijrollen. Thans ontvangt zij op het ministerie arbeidersdelegaties en vakvereni gingsafgevaardigden. Op voorstel van de Argentijnse minister van luchtvaart zal Prins Bernhard de eretitel van „mili tair vlieger" worden verleend. De president van Argentinië, Juan Peron, heeft Donderdag een besluit ondertekend, waarbij aan Prins Bernhard het groot-kruis van de Orde ven Verdienste ver leend wordt. VISSERS SPRONGEN OVER BOORD Ter hoogte van Zandvoort, bij de derde bank voor het Noorder wad, is een IJmuidens vissers bootje aan de grond gelopen. Het is lekgeslagen en vol water ge lopen. De twee mannen, die zich aan boord bevonden, zijn over boord gesprongen. Zwemmende en geholpen door een Zandvoor- ter, die hen wadend tegemoet ging en hen een lijn toewierp, bereikten zij veilig het strand. In een op het strand opgerichte tent werden zij op verhaal ge bracht. 30.000 NARCISSEN IN „BLOEMENVLOOTDAG" Zoals ieder jaar zal ook in dit voorjaar weer de lente op de Amsterdamse luchthaven Schip hol feestelijk worden ingehaald. Op 12 April' a.s. zal het „Bloe- menvlootdag" zijn. De passage hallen, de restaurants en de KLM-vloot zullen die dag van aanzien veranderen en alle KLM-passagiers zal bij aankomst of vertrek een bouquet narcissen worden aangeboden. Ruim 30.000 narcissen worden gebruikt. Van de vele geschenken, die ons jongste prinsesje, H.K.H. Prinses Marijke heeft ge kregen, speelt zij het liefst met haar speelboot „Holland". Wij zien haar hier in haar boot temidden van ander speelgoed in de speelkamer in Paleis Soestdijk. (Opname: Willy Schurman N.F.K.) Naar aanleiding van persbe richten uit Washington, dat gene raal Mc Arthur toestemming zou hebben gekregen, bases in Mand- sjoerije te bombarderen, hebben hoge functionarissen van het hoofdkwartier van Mc Arthur en van de luchtmacht in het Verre (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Bij de Groninger Scheepsbouw is het, zoals wij gisteren al schreven, tot een conflict gekomen tussen de werk gevers en de werf-arbeiders naar aanleiding van het niet uitke ren van de 5 loonsverhoging. De staking, welke gestuwd wordt door enkele verhitte E.V.C.-leden, is op 5 van de 23 Gro ningse werven uitgebroken en omvat ruim 250 arbeiders. Gister avond deelde men ons van officiële zijde mede, dat het college van Rijksbemiddelaars niet voornemens is de eis van de stakers om deze 5 loonsverhoging toch te krijgen, in te willigen. Het is niet bekend of de sta kers vanmiddag toch weer het werk zullen hervatten. De moge lijkheid is niet uitgesloten, omdat het resultaat van de besprekingen is geweest, dat een zeer voor lopige overgangsmaatregel zal worden uitgevoerd. Het is nog niet zolang geleden, dat enkele scheepsbouwers gedag vaard werden wegens het uitbe talen van te hoge lonen. Door deze werkregeling van het aan genomen werk kwamen de uur lonen van de arbeiders ver boven het geldende uurloon te liggen, hetgeen tijdens het bedoelde pro ces werd betiteld met het uitbe talen van zwarte lonen. De Groninger scheepsbouwers zijn destijds veroordeeld tot het betalen van vrij hoge dwangsom men, indien zij met dit systeem door gingen. Het werd hen daardoor tevens onmogelijk gemaakt de 5 pet. uit te keren, omdat men dan te hoge lonen betaalde en verplicht was de geëiste dwangsommen te be talen. De scheepsbouwdirecties kun nen dan ook niet anders doen dan deze houding aan te nemen en daarin te volharden, hetgeen aanleiding was tot deze stakingen. De nieuw aangekomen vrijwilligers uit het vaderland hebben weliswaar veel wapenkennis, maar de Amerikaanse wapens zijn. toch weer anders dan de Engelse. Daarom krijgen de jongens daags na hun aankomst aanschouwelijk onderwijs Korporaal J. C. Vissel uit Bussum, oud-marinier O.V.W.-er, vertelt hier iets van de M-l. Werk hervat Inmiddels hebben de arbeiders die in staking waren gegaan bij de Scheepswerf van de Gebr. Sanders te Delfzijl gistermiddag het werk weer hervat. Sam Rayburn, voorzitter van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, heeft verklaard, dat er in Mandsjoerije troepen samengetrokken werden ,,en niet alleen Chinese communisten". Hij verklaarde zich echter niet nader. President Truman heeft geweigerd op deze verklaring commentaar te geven. Rayburn legde in zijn verklaring verband tussen „het samentrekken in Mandsjoerije van niet-Chinese strijdkrachten" en „het ge vaar dat hierdoor een derde wereldoorlog zou kunnen ont branden". Oosten te Tokio verklaard, dat zij hierop geen commentaar hebben. Men meent dat in Mandsjoerije 800 a 1000 Chinese en Russische vliegtuigen zijn samengetrokken. Mc Arthur verklaarde gisteren: „Het wordt tijd, dat de politici de werkelijkheid onder ogen zien. Indien zij ophielden er doekjes om te winden, zouden de verbon den legers de Chinese commu nisten gemakkelijk genoeg kun nen verslaan. De toestand zou lachwekkend zijn, indien er geen mensenlevens mee gemoeid wa ren". „De Chinezen beschikken niet over een industrieel potentieel en hebben geen rubber, bijna geen olie en onvoldoende voedsel. Zij hebben te kampen met een wijdverspreide en toenemende guerillabeweging. De verbonden legers behoeven slechts hun kus ten te blokkeren en hun pover spoorwegnet te vernietigen om hen spoedig machteloos te maken. In dergelijke omstandigheden zou inmenging van de Sovjet-Unie onwaarschijnlijk zijn", aldus ver klaarde Mc Arthur. On de gister in Krasnapolsky gehouden vereaderine van de af deling tuinbouw van het Konink- liik Nederlands Landbouw-Comi- té werd de grote ongerustheid uit gesproken over de gevolgen, wel ke voor de Nederlandse tuinbouw zullen voortvloeien uit het stop zetten van de import van agra rische producten door West Duits land. De vergadering heeft het hoofdbestuur ongedragen, in sa menwerking met de zusterorga nisaties en de regering dusdanige maatregelen te overwegen, dat aan de te verwachten catastro- pliale gevolgen het hoofd kan worden geboden. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 4 April 300 mijl ten Zuiden Minicoy. Sibajak (rep.), Djakarta-Rot terdam, 4 April 420 mijl O.Z.O. Socotra. Johan van Oldenbarnevelt (emigr.), Amsterdam-Syd ney, passeerde 5 April Gi braltar. Blitar, Djakarta-Rotterdam, 5 April te Point Sudan. Willem Ruys, 5 April te Dja karta van Rotterdam. Bali, Surabaja-Amsterdam, 4 April van Singapore naar Belawan. Roma (Ambonezen), Dja karta-Rotterdam. Ontsche ping Maandagmorgen 9 April vroeg in Rotterdamse haven. CHINESE NATIONALISTEN NAAR KOREAANSE FRONT? Joseph Martin, leider der repu blikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, deelde het Huis mede, dat generaal Mc Arthur het gebruik van Chinese nationalistische troepen in Korea voorstaat. Martin deelde mede Mc Arthur ten deze om zijn in zicht te hebben verzocht. De republikeinse leider ver volgde: „Voorzitter Rayburn heeft het Huis Woensdag medegedeeld dat de Verenigde Staten in ern stig gevaar verkeren in een derde wereldoorlog te worden betrok ken. Ik maak hieruit op, dat de regering over inlichtingen be schikt die zij niet aan de andere leden van het Congres en aan het Amerikaanse volk heeft ver strekt. Indien er gevaar bestaat is het zeker dat de vijand dit ook weet. Waarom dan het Amerikaanse volk niet ingelicht?', aldus Martin. EEN ORGAAN VAN „STEUN WETTIG GEZAG" Verschenen is het eerste num mer 8 pagina's van het of ficieel orgaan van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag". Het blad, dat voorlopig de naam draagt van dit instituut, opent met een inleidend artikel, met foto en handtekening van „de Inspecteur-Generaal der Kon. Landmacht, de luitenant-generaal Bernhard, Prins der Nederlan den." De verbonden troepen, die Donderdag de 3 8ste breedtegraad over de gehele frontbreedte hebben overschreden, zijn thans over zestien kilometer op Noord-Koreaans gebied doorge drongen. Hun opmars is op de eerste belangrijke doelen ten noorden van de grens tussen beide Korea's gericht. Tsjorwon oprukkende Ameri kaanse troepen worden bij hun opmars door jagers en bommen werpers van de vijfde Ameri kaanse luchtmachtgroep gesteund. Donderdag is vooral in de Wes telijke sector hevig gevochten. Een Amerikaanse officier ver klaarde: „De Chinese verdedigers, die zich niet verdedigen, moeten in hun mangaten worden gedood". Op de rechterflank van de door de troepen van het Britse ge menebest ingenomen positie bie den de communisten over een vrijwel aaneengesloten front ter breedte van zestien kilometer tegenstand aan de oprukkende verbondenen. Onder de Chinese verdedigers bevinden zich een heden van twee Chinese leger korpsen, terwijl elementen van een derde korps in reserve wor den gehouden. De uit het Zuid-Oosten naar MEER DAN HALF MILLIOEN VOOR HAAK-IN De „Haak-In-Actie" van de NCRV ten bate van de kanker bestrijding heeft gisteren een half millioen gulden overschre den met ruim 268 gulden. EEN BOMBARDEMENT De Israëlische luchtmacht heeft Donderdagavond Syrische ver sterkingen in een gedemilitairi- seerde zone nabij het meer van Galilea gbombardeerd. Deze ver sterkingen zouden op Israëlisch gebied liggen. Ken Isarëlische woordvoerder deelde mede, dat het hier een „vergeldingsactie" betrof. Zeven Israëlische politieman nen werden gedood, drie gewond en een gevangen genomen door Syrische troepen in de gedemili tariseerde zone van Noord-Israël, aldus een officiële Israëlische verklaring. De troepen bezetten een deel van de zone. Volgens waarnemers is door het incident de spanning tussen Syrië en Israël tot ongekende hoogte gestegen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1